Weekblad voor LAN GEI) IJK en Omstreken. N". 44. (Tweede blad). Zondag 29 October 1899. 8e Jaargang. Brieven uit „de Streek," NIEUWE» LAIGEDUKEI C0EIA1T. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordsciiarwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. HL KEIZER. BUREEL: Noordsciiarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Yan 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. CV. 19 - 26 October. Nog steeds heerscht aan de Streek groote levendigheid en worden dage lijks belangrijke hoeveelheden tuinbouwproduc ten ter markt gebracht en afgeleverd. Vooral reuzenbloemkool wordt druk gesneden. Gedurende de laatste zes marktdagen wer den aan de markt van de vereeniging do Tuin bouw omstreeks 190000 stuks verhandeld, die grootendeels naar Duitschland werden verzon den. De voor bloemkool bedongen prijzen ge ven reden tot tevredenheid, hoewel gebrek aan spoorwegwagons daarop een enkele maal eene ongunstigen invloed uitoefende. Over 't geheel vertoont de bloemkoolmarkt gedurende dezen herfst slechts onbeduidende schommelingen. De buitensporig hooge prijzen die in vorige jaren somtijds voor reuzenbloemkool werden besteed, zijn dezen herfst niet bekend, doch daarentegen daalde de markt ook geen enkele keer beneden de f8.— per 100 stuks. Gedu rende de laatste week was de markt iets vlug ger dan tevoren en varieerden de prijzen voor goede kwaliteit van f4,50 tot f6,50 per 100 stuks, terwijl voor de beste partijen van f7.— tot f8,50 werd besteed. De weersgesteldheid is blijkbaar zeer gun stig voor de ontwikkeling van de bloemkool. De bloem is flink van grootte, vast en hagel wit, terwijl slechts weinig uitschot wordt ge sneden. Zij die hunne bloemkool tot 1 Novem ber uit de band aan de inmakerijen verkoch ten, hebben zich daardoor ongetwijfeld nadeel berokkend. Wel wordt door hen ook het uit schot tegen den bedongen prijs afgeleverd, doch nu de goede kwaliteit aan de markt flink wordt betaald, is de prijs van het uitschot daaraan evenredig. De inmakerijen, zoowel van den Heer C. v. Kleeff als van den Heer Jb. Boon verwerken dagelijks aanzienlijke boeveelheden en de af levering van de gevulde vaten gaat zeer naar wensch. De aanvoer van witte, roode ensavoyekool wordt geregeld kleiner, terwijl de bedongen prijzen lager worden. Deze houden echter vrij wel gelijken tred met de kwaliteit van het aangebodene, want ook deze wordt minder. Slechts enkele partijen goede witte kool wor den nog met f5 a f6 per 100 stuks be taald, terwijl de afwijkende kwaliteit van 2,75 tot f 4 varieert. Voor roode en savoye- kool wordt f2 tot f4,50 per 100 stuks betaald. Mogen deze prijzen vrij laag zijn te noemen; dit is, gelijk hierboven reeds werd vermeld, aan de thans aangeboden kwaliteit toe te schrijven. Over 't geheel gaf de teelt van sluitkool dit jaar zeer goede resultaten. Gedurende het geheele seizoen was de sluit kool en wel in 't bijzonder de witte, zeer ge wild en werden er flinke prijzen voor besteed. Minder gunstig ging 't ditmaal met de slaboo- nen.De omvang van dezen teelt was vooral dit jaar belangrijk toegenomen en het beschot was zeer voldoende, doch de handel in dit product was van 't begin tot het einde traag. De markt prijs was slechts even voldoende, doch men verwachtte voor de late boonen nog wel eenige rijzing. Aan deze verwachting werd echter de bodem ingeslagen, wijl vrij sterke vorst zoo groote schade aan het gewas toebracht, dat de boonen onverkoopbaar werden. De boonen zijn thans dan ook geheel van de markt verdwenen. De uienprijs ondergaat slechts weinig verandering. Werd gedurende uagen en ze^s i0ts daarboven per /2H.L. besteed, thans wordt bij matige aan voer, weder geregeld f 0.90 bedongen. Kleine uitjes of nep worden nog slechts een enkele maal aangebodeu en 'tis waarschijnlijk aan deze onbeduidende aanvoer toe te schrij ven, dat de daarvoor te bedingen prijzen sterk varieëren, doch overigens laag zijn. Ook de aanvoer van aardappelen is gering en de prijs nog steeds dalende. Voor blauwe aardappelen wordt thans f0,60 a f0,65 en voor blanke zelfs nog iets minder bedongen. Zeer gewild zijn thans winterstoofperen. Wintersuikerperen, ook bekend als Winterjan- nen of Kleiperen, worden opgekocht tegen f 1.50 per V2 H.L. Ook Gratiolen worden graag gekocht, doch de oogst daarvan is niet groot en bovendien grootendeels reeds van de hand gedaan. Bellefleurs en Goudreinetten vinden tegen f2.50 per 1/2 H.L. grage koopers. Deze soorten zijn trouwens elk jaar zeer gewild en worden steeds flink betaald. De Bellefleur wordt vooral veel gevraagd door Duitschland, terwijl de Goudreinet in Engeland steeds eene gretige afnemer vindt. Vervolg Nieuwstijdingen. VERSLAG der Openbaare Vergadering van „Nieuw Leven" gehouden, Vrijdag 27 October in de Hengstman te Heer Hugowaard. Tot de verg. opgekomen slechts een twintig tal personen, wat zeker een gevolg is van de slechte weersgesteldheid. Door den voorz., den hr. Brugman, wordt de verg. geopend, waarna door hem wordt meege deeld, waarom deze verg. is uitgeschreven. Hij wijst er op, dat het contract, waarbij zich vele kool bouwers hadden verbonden hunne roode kool be slist op de veiling van „N. L." te presenteeren, na den laatsten dezer maand is verloopen. Na voorlezing van dit contract, stelt hij de vraag, wat nu gedaan zal worden. Al aanstonds wordt door den hr. Meereboer op verlenging van 't contract aangedrongen tot 1 Dec. Door den hr. Wonder wordt opgemerkt, dat bij een blik op de markt der laatste weken, niet ontkend kan worden, dat de aangegane verbin tenis zeer gunstig heeft gewerkt. De hr. Bier meent, dat sommige contractanten zich niet houden aan hunne verplichtingen, aan gezien vaak kool op de markt wordt gebracht, die toch onderhands wordt verkocht. Over dit misbruik ontspint zich een algemeen debat, en vrij eenparig verklaart men dit voor marktbederf, aangezien sommige handelaars, en niet ten on rechte, daar tegen opkomen. Meermalen toch doet zich 't geval voor, dat een handelaar een wagen kool zou willen mijnen, doch een ander heefter dan soms reeds vooraf een bod opgedaan en is daarmee kooper geworden. Dit kwaad zou, meende men oorzaak kunnen worden, dat sommige han delaars zich niet meer op de veiling lieten zien, en daarmede zou eene algemeen als goed erkende zaak, gevaar loopen te niet te gaan. Men acht 't een plicht van ieder, die belangstelt in de kool veiling, tegen dit misbruik te strijden. De hr. Bier geeft in overweging, om de vei ling alleen voor contractanten open te stellen, wat echter van vele zjjden gevaarlijk wordt ge acht voor onze nog zoo jeugdige markt, 't Gaat niet aan, beweert men, eene pas in 't leven ge roepen zaak, door eenen of anderen krachtig ingrijpenden maatregel maar voetstoots in 't rechte spoor te brengen. Zeer terecht wordt de opmerking gemaakt, dat zij, die zich aan dit euvel schuldig maken, ten slotte zelf 't kind van de rekening worden. Wanneer toch een hande laar b.v. eene partij kool uit de hand wil koo- pen voor een bepaalden prijs, dan zal die han delaar ze in de veiling toch ook voor dien prijs wel mijnen, terwijl men bovendien in de veiling dan toch nog de kans heeft, dat een andere han delaar ze tegen een hooger bedrag mijnt. Ver schillende voorbeelden worden aangehaald, waarbij uit de hand verkochtte partijen in de veiling meer opgebracht zouden hebben. Menigeen is dan ook reeds voor goed genezen, van deze allerzotste handelwijze, te meer, daar op de vei lingen over 't algemeen genomen beslist goede prijzen worden besteed. Hoewel wordt beweerd, dat men bij ernstigen wil zelfs zonder eenig contract, 't besproken misbruik wel binnen een paar dagen uit den weg zou kunnen ruimeD, wordt toch in overweging gegeven, of het niet in 't belang der veiling zou zijn, wanneer contractanten zich tevens verbonden in geen geval de ter veiling gebrachte kool on derhands te verkoopen. Gaarne zou men deze bepaling aanvaarden, mits de grootste meerder heid der koolbouwers zich daartoe verbond. Waar echter de markt zoo goed opneemt, is men van oordeel, hiermede te kunnen volstaan, dat ieder er toe medewerkt, anderen van 't nadeel te overtuigen, dat er voor hem zeiven en voor de geheele zaak in gelegen is, wanneer men voortgaat met deze wijze van doen. Velen achten het in 't belang der koolveiling dat er wederom gecontracteerd wordt, wat ande ren minder noodzakelijk toeschijnt. Na eenig debat besluit de verg. het vroeger aangegane contract tot 1 November weder ter teekening aan te bieden, en het alsdan voor de maand Novem ber opnieuw van kracht te verklaren. Staande de verg. wordt alvast door een tiental personen Door den hr. Boots wordt het gebrek aan wag gons ter sprake gebracht. De voorz. meent, dat het wel op den weg der vereeniging ligt, om bij de H. S M. op voorziening in dit gebrek aan te dringen. Door den hr. v. d. Goes wordt er op gewezen dat 't zeker niet ontkend kan worden, dat er wel eens gebrek aan materiaal is, doch 't gaat hier mede, zooals 't bij den maaltijd wel eens gaatis er één aardappel te kort, dan zou ieder der aangezetenen er nog wel een paar lusten. En dan men vergete niet dat 't voor de Maatsch. zeer moeilijk is, om overal voldoend materiaal te verschaffen, op een bepaald oogen- blik. De voorz. neemt dit gaarne aanhij gelooft, dat er wel bij niemand twijfel zal bestaan om trent den goeden wil v. d. hr. V. der Goes, doch meent tevens, dat by 't bestaan van concurren tie met eene andere maatschappij, de H. S. M. wel voor voldoend materiaal zorg zou dragen. De hr. Van der Goes wijst nog even op het groote gebrek aan materiaal, dat in Duitschland bestaat, en wijst op verbeteringen door de H. S. M. hier en daar, ook aan het station Noordschar- woude, aangebracht, waardoor ze toont een open oog te hebben voor de belangen der landbouwers, wat door de verg. ten volle wordt beaamt. Wanneer men dan ook een adres wil zenden, dan zou dit geschieden met 't doel, om aan de bemoeiingen van den hr. V. d. Goes kracht bij te zetten. Na eenig debat wordt besloten namens „N. L." een adres aan de H. S. M. te richten. Mede wordt ter sprake gebracht, dat de los sing der koolwagens soms zoo veel tijd in beslag neemt en dat deze lossing vaak tot groot opont houd aanleiding geeft, vooral wanneer ze moet plaats hebben in „de put." Meermalen moet men een uur of langer wachten, eer de rangeerende trein doortocht toelaat. De hr. Van der Goes deelt mede, dat er plan nen bestaan voor uitbreiding van de westerput tot voor het station. Dit geeft aanleiding tot be spreking van de wenschelijkheid van vaarwater binnen den polder Heer Hugowaard. Na een kort debat over deze zaak wordt door de verg. beslo ten, aan het Polderbestuur van Heer Hugowaard te verzoeken, met het oog op genoemd plan, om den Laanderweg tusschen den spoorwegtunnel en de Roskam ergens te overbruggen. Dit zou reeds aan een groot aantal bouwers gelegenheid ver schaffen het station per schuit te kunnen berei ken. De H. S. M. had dan voorts slechts een toeweg langs de Westglooiing van den spoorweg te maken en de lossing zou kunnen geschieden, ook uit de wagens, buiten alle spoorbeweging om. Voorts werd nog besloten, in dat adresaan het Polderbestuur te verzoeken terug te komen, om het besluit, waarbij eene post van 500 gld, op de begrooting voor onderzoek naar te schep pen vaarwater in de voorjaars verg. werd ge schrapt. Na ingesteld onderzoek toch heeft het bestuur van „N.L." de zekerheid verkregen, dat door den hr. Van der Oord, opzichter v/d vier Noor der Koggen, voor de som van f 250 een plan kan worden voorgelegd, waarbij het Noordelijk gedeelte van onzen polder, eenerzijds van af de Basseweg en anderzijds van af den Hondenweg, in waterverbinding kan worden gebracht met bovengenoemd station. Bij de rondvraag, wordt voorgesteld eens eene vergadering uit te schrijven aan het Verlaat of te Oude Niedorp en zich daartoe in contact te stellen met „Waarland." Tot die verg. zouden dan tevens koolbouwers uit de omgeving worden uitgenoodigd. Men be sluit deze verg. de volgende maand uit te schrij ven ten huize van den hr. W. Meereboer aan het Verlaat. Tevens wordt nog bepleit, hoe wenschelijk 't zou zijn voor do kleinere bouwers, wanneer ze, onder behoorlijke borgstelling, tegen lage rente in tijd van nood, geld konden krijgen van eene voorschotbank. De verg. besluit, aan onzen af gevaardigde ter Tweede Kamer een schrijven te richten, met 't verzoek bij de Regeering pogin gen aan te wenden, teneinde deze er toe te bren gen, de helpende hand uit te steken. Nog dient, volgens reglement, te worden be paald, waar de volgende huishoudelijke verg. zal worden gehouden. Hiervoor blijkt eene schrifte lijke stemming noodig te zijn. De uitslag is, dat bij meerderheid van stemmen wordt besloten, deze te houden in de Hengstman. Hiermede zijn de werkzaamheden afgeloopen, zoodat de Voorz. de verg. sluit, met een woord van dank aan de opgekomenen, voor hunne medewerking. Tot hoofdingeland voor de Schager- en Niedorper Koggen, is door het polderdistrict Winkel herkozen de heer J. Butter, te Winkel. W aar schuwing. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht op de in den laatsten tijd in enkele dagbladen voorkomende advertentiën, onder verschillende opschriften, als o. a.„Meis jes", „Ernstig gemeend" enz.waarvan de inhoud ongeveer luidt als volgt „Gevraagd een flink burgermeisje van 16 20 jaar voor" gezelligheid. „Liefst wees of vrij meisje. Opleiding en ver zorging aangeboden. „Franco brieven met opgaaf van leeftijd en familie-omstandigheden, onder Lr. enz." Vóór dat men daarop refleeteere, wende men zich ter informatie tot onzen actieven hoofdcom missaris. De schuttersraad te Delft, sprak dezer dagen een gelukkig zeldzaam vonnis uit. De schutter S. werd wegens aanhoudende insubor dinatie uit de schutterij weggezonden. Volgens art. 62 der wet op de schutterijen zal hij nu gedurende 4 jaren een boete aan de gemeente-kas moeten betalen van ten minste f 50, of ten hoogste f150. In Zeeland zijn tengevolge van den dro gen zomer verbazend veel hazen. Curieus is het, hoe wielrjjders, die 's avonds rijden en in hun lantaarn carbidlicht hebben, door tal van hazen vergezeld worden, die in het verblindende licht kort naast de fiets meehollen. Stroopers, die 's avonds met zg. lichtbakken uitgaan, kunnen in weinig tijds een heel vrachtje bemachtigen,

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3