Weekblad voor LANGjEDI JK en Omstreken. N°. 45. Zondag 5 November 1899. 8e Jaargang. J. H. KEIZER. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. N ieu wstij dingen. Feuilleton. WEEEB GESCHEIDEN. NIEUWE S llHIJIJhH COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoüde, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post GO ct. UITGEVER: BUREEL: Hoordscliarwoude. PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer £5 ct. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Hij dit nummer belioort een bijvoegsel, Veenhuizen. Ook hier blijkt z.g. „bron- gas" in den grond te zitten. Tot heden waren hier nog geene proeven op dit gebied genomen. Thans heeft de hr. J. de Boer bij 't laten boren van eene nieuwe nortonput proeven laten nemen met dit gevolg, dat bij hem nu brongasverlich ting in gebruik is en dit gas ook voor huis houdelijk gebruik wordt aangewend. Sillt Pankras, 3 Nov. '99. Maandag avond 1.1. hield de alhier bestaande „Vereeniging tot Bevordering van Trouw Schoolbezoek" hare gewone jaarlijksche vergadering in het lokaal van den heer J. Ruijs. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de belangstelling in de Vereeniging, algemeen is. Het aantal leden, dat het vorige jaar 78 be droeg, was gestegen tot 97. Zeven kinderen moesten van het schoolfeest worden uitgesloten wegens te groot aantal ver zuimen. Toch kon geconstateerd worden, dat de Ver eeniging met succes werkt. Was vroeger het ge middelde jaarverzuim gewoonlijk omstreeks 20 °/0 en in de zomermaanden wel 30 dit jaar was gedurende de zomermaanden het verzuim 9 waarvan 4 willekeurig. Aan 9 kinderen kon dit jaar bij het verlaten der school het getuigschrift voor gedrag, vlijt en getrouw schoolbezoek worden uitgereikt. Dit ge tuigschrift wordt zoowel door ouders als kinderen op zeer hoogen prijs gesteld. De penningmeester deed rekening en verant woording, waaruit bleek, dat de ontvangsten had den bedragen f 124,04 en de uitgaven f 122,06, zoodat er een batig saldo was van f 1,98. In overeenstemming met het besluit der vorige 32.) Haar broeder kwam eerst den volgenden morgen thuis, uitgeput, afgemat door een in losbandigheid doorgebrachten nacht. Hq kon slechts weenen en jammeren over het groote ongeluk, dat hen getrof fen had. Dit zwakke wezen, zelf reeds tot in den grond verdorven, kon de plaats van het hoofd van het gezin hoe onwaardig en nalatig deze dan ook was geweest niet innemen, hij kon niet waken over zqn zuster, want hij was zelf reeds een ver- loopen en verachtelijk sujet. Toen wij na de begrafenis in het armoedige huisje terugkeerden, riep Georgette uit: Wat zal er nu van ons worden? Met ,een stem, die rechtstreeks uit mijn hart kwam, antwoordde ik Nooit zal ik u verlaten. Ik zal uw broeder, uw beschermer, uw echtgenoot zjjn, wanneer gij het wilt. Vol vreugde, vol verrukking wjjd ik mijn geheele leven aan u. Neem het aan. Vertrouwelijk wierp zq zich in mijn armen, vlijde zich tegen mijn borst en stak mij haar schoone ge laat toe om den verlovingskus te ontvangen. Van dien dag af stond mijn besluit vast, haar te huwen. Ik schreef aan mijn Yader. Hij wilïle er niet van hooren, nadat hij inlichtingen had ingewonnen om trent de familie, waarmee ik mij wilde verbinden en die, helaas, slechts ongunstig konden zijn. Deze te genstand, broer, had slechts tengevolge, dat mijn liefde nog sterker werd geprikkeld en ik mij tot on bezonnen daden liet verleiden. Ik deed de bij de wet vereischte stappen om zonder de toestemming van mjjn vader te kunnen huwen met dat schepsel, waar van ik zooveel geluk verwachtte, ik scheidde mij ge heel van mijn familie af en trotseerde mijn vader. 01 die trots, de dwaze aanmatiging der jonge vergadering zal het volgende jaar het schoolfeest op het dorp worden gehouden, aan welk feest mag worden deelgenomen door de leerlingen, die niet meer dan 14 schooltijden hebben ver zuimd. Na afloop der werkzaamheden, de Vereeniging betreffende, werd door den voorzitter, het hoofd der school, aan de aanwezigen gelegenheid ge geven opmerkingen te maken en wenschen te uiten aangaande het onderwijs en de opvoedipg der kinderen, wat tot zeer geanimeerde en vrucht bare discussiën aanleiding gaf. Hierbij werd on der anderen gesproken over de gelegenheid voor de kinderen om onder den schooltijd te drinken en over het „naar achteren gaan". In het licht werd gesteld het wenscheljjke van het niet verhoogen naar eene volgende klasse, wanneer een leerling het onderwijs dier klasse niet kan volgen. Het voorstel van den voorzitter om driemaan- delijksche rapporten in te voeren, waardoor de ouders met de vorderingen der kinderen in de verschillende vakken van onderwijs op de hoogte blijven, werd met algemeene instemming ontvan gen, zoodat hiertoe zal worden overgegaan. Bij de sluiting der vergadering werd nog eens gewezen op het wenschelijke van samenwerking van ouders en onderwijzers, opdat niet aan den eenen kant wordt afgebroken, wat aan den ande ren kant opgebouwd wordt. Bij de Dinsdag 1.1. ten Raadhuize gehouden verkiezing van een Hoofdingeland van den pol der Geestmer-Ambacht voor het district Sint Pankras werd met algemeene stemmen herkozen de heer S. Duif alhier. In het Zuideinde alhier werd Zondagavond een brutaal stukje gespeeld. De bouwer B. verliet om 6 uur met zijne vrouw de woning om een bezoek te brengen aan hun in de nabijheid wonende ouders. Om 8 uur kwamen ze terug en ontstelden he vig, toen zij bespeurden, dat er tjjdens hunne lieden, die zich tegen het vaderlijk gezag verzetten Robert Duhesme bewaarde eenige minuten het stilzwijgen, gebogen onder den last van het bitter ste berouw. Het oogenblik waarvan hij thans sprak, was voor zijn geheele leven beslissend geweest. Bernard legde hem troostend de hand op den schouder. Moed, Robert, moed, zeide hq. Robert ging voort: Ik was gelukkig, ja, zeker, onbeschrijfelijk geluk kig, maar dat geluk duurde slechts eenige maanden, hoogstens een jaar, want toen verdween het gaande weg, naarmate ik het karakter leerde kennen van het schepsel, dat uiterlijk zoo volmaakt was, maar mijn hartstocht voor haar bleef even vurig, ik had haar ondanks alles lief tot razernij alleen gevoelde ik dat ik laf en verachtelijk werd, ik verloor de ach ting voor mijzelven. Ja, mompelde Bernard, ik begrijp het. Zij was een liefdeloos, zelfzuchtig wezen, vervolgde Robert, haar coquetterie kende geen perken en daar aan verspilde zij al het geld, dat haar in handen kwam en dat ik haar slechts door hard werken kon verschaffen. Dit maakte mij somber en verdrietig, soms ook voelde ik toorn in mij opkomen, maar wanneer zij mq dan aanzag met die groote, diepe blauwe oogen, die zulk eene onweerstaanbaar smee- kende uitdrukking konden aannemen, dan was mijn toorn gestild, dan sloot ik haar in de armen en vroeg haar om vergiffenis. Nooit heb ik er den moed toegevonden, ik, die anders zoo trotsch en onbuig zaam was, haar haar verkeerdheden onder het oog te houden en haar een verwijt te doen. Zoo kwam het ook, dat ik haar broeder in mijn huis duldde, hem geheel op mijn kosten deed leven, ofschoon ik een grenzenloozen afkeer van datlaag- hartigen wezen had, dien speler, verkwister, falsaris, dief, behept met alle ondendeugden en in staat tot alle misdaden. Ik verdroeg hem, want hij was haar broeder. Zoodra ik getrouwd was, moest ik werken als een plantageneger om Georgette maar tevreden te stellen, opdat zq mooie japonnen en kastbare juweelen kon dragen, opdatjzjj zich kon laten bedienen als een vorstin afwezigheid was ingebroken. De deuren eener kast waren vernield en de inhoud lag over den vloer verspreid. Al spoedig kwam B. tot de ontdekking, dat aan zilvergeld een bedrag van 150 gulden wa3 ontvreemd. Het bankpapier was bljjven liggen. Onmiddellijk werd politie en justitie in kennis gesteld van den diefstal. Bij verschillende buren we#d Zondagnacht en Maandag huiszoeking gedaan, doch tot heden is men de inbrekers nog niet op het spoor. Is den laatsten tijd de groen tenteelt noordelijk en oostelijk van den Langedijk zeer uitgebreid, ook tusschen Sint Pankras en Alkmaar heeft deze cultuur nog al eenige uitbreiding gekregen. Door dat de vorige maand daar weder verscheidene bunders voor bouwland geschikt weiland zijn verkocht, en voor het grootste deel bouwers uit deze gemeente daarvan eigenaar zjjn geworden, zullen het volgende jaar de koolakkers zich uit strekken tot dichtbij Oudorp. Tot hoofdingeland van Geestmer Am bacht, is door den polder Schagerwaard herko zen de heer C. Bijpost te Dirkshorn. De heer Heijligers postdirecteur te Scha- gen, heeft uit zijne betrekking eervol ontslag aangevraagd. Zeer veel wordt in den laatsten tijd geklaagd door menschen, welke nieuw gebouwde huizen bewonen, over de natheid van het hout, waar uit die huizen gedeeltelijk samengesteld zijn. Dit feit vindt hierin zijn oorzaak, dat de beste tot nu toe bekende wijze om hout te drogen is, het in de open lucht onder een afdak op te sta pelen, welke methode evenwel zeer primitief is, daar alle vochtdeelen hierdoor niet verwijderd worden. Het hout ondervond ook door de veranderlijke weersgesteldheid te veel nadeel; het verloor zijne veerkracht en was aan blauwworden en meer nadeelen onderhevig. Met genoegen zullen daarom De plans voor een nieuw systeem locomobile, dat ik ontworpen had, werden door de firma Gouin aangenomen en vrij duur betaald. Met dat geld richtte Georgette ons huishouden in met een weelde en een overdaad, die mij deed duizelen, maar ik zweeg en gaf mij met verdubbelden ijver aan den arbeid om nieuwe uitvindingen te doen. Het geluk diende mij, verscheidene machinerieën werden door mq verbeterd en mijn werk werd tot hoogen prqs betaald, maar de verkwistingen van Georgette namen in gelijke mate toe, als mqn inkomsten vermeerder den, bet was alsof mijn geld verzonk in een bodem- loozen put. De ellendige Georg Lacassagne bracht er ook niet weinig toe bij om mijn geld te doen verspillen. Ten slotte deed hij op zjjn kantoor iets, dat hem in de gevangenis had kunnen brengen. Hij bezat eene onbegrijpelijke vaardigheid met de pen en daarvan had hij gebruik gemaakt orn een wissel te schrijven, een valsche handteekening daaronder te plaatsen en zich daarop aan de Fransche Bank tienduizend francs te doen uitbetalen. Toen de mis daad ontdekt werd was het geld reeds verdwenen verloren bij het spel, verkwist met zjjn losbandige vrienden. Dit was eene schoone gelegenheid om mij van dien schelm te ontdoen, door hem aan de justitie over te laten, maar eenige tranen van Georgette, een smeekende blik, waren voldoende om mq naar de rechter van instructie te doen snellen en alles in 't werk te stellen, om den falsaris aan zijn straf te onttrekken het gestolen geld gaf ik van mjjn eigen middelen terug. En ook na dien tijd dulde ik den dief, den ellen deling in mjjn huishjj was haar broeder. Bernard De Prabert had in spanning naar de on gelukkige geschiedenis van zijn broeder geluisterd en hoe verder deze vorderde, des te meer werd hjj getroffen door de overeenkomst, die er bestond tus schen het lot van hem en dat van Robert. Mijn God! mompelde hjj, wat moet gij geleden hebben. En nog zachter, voor Robert onverstaanbaar voegde hij er bij: Evenals ik. Robert Duhesme vervolgde: velen en vooral houthandelaars, de uitvinding van Ingenieur H. C. Zappert uit Duitschland begroeten, welke een methode uitgedacht heeft, om hout zonder schade van de daarin aanwezige waterdeelen te ontdoen en aldus geheel te drogen. Terwijl bij vroegere methoden hooge warmte graden toegepast werden, wordt nu het hout vol gens systeem Zappert, in daartoe ingerichte droog- kamers, aan een gewone zomerwarmte van 3238° C. onderworpen, welke behandeling, in tegenstelling met natuurlijk drogen, gedurende het geheele proces gelijk blijft. Aan deze wijze van drogen zijn zeer veel voordeelen verbonden. Het hout wordt beschut voor verweren, scheeftrekken, blauwworden, enz., terwijl de veerkracht behouden blijft. Nog een zeer groot voordeel, is de uiterst korte tijd, waarin hout op deze wijze wordt gedroogd. Waar natuurlijk drogen soms jaren vordert, eischt dit, volgens systeem Zappert, slechts 2—15 da gen, naar gelang de hoeveelheid is. Wij raden daarom alle houthandelaars, bou wers en meubelmakers ten zeerste aan, zich na dere bekendheid met deze inrichting te verschaf fen, welke gaarne zal worden verstrekt door den Heer A. F. J. Pierou, Rozengracht 10 te Am sterdam, welken Heer door de Maatschappij tot exploitatie der nieuw gepatenteerde drooginrich- ting tot Generaal Agent voor Nederland is aan- Uit particuliere brieven, welke dezer da gen uit Transvaal zijn ontvangen, blijkt, dat de Boeren vol geestdrift voor den oorlog zijn. Wij ontleenen aan enkele het volgende: Gisteren sprak ik een Boer aan 't station. Ik vroeg aan hem: „Wel Oompie, ga jij schiet?" Hij zeide: „Ja ik zal, er zijn 63 bloedverwan ten van mijn gesneuveld en ik wil daar sterf, ik zal schiet tot de laatste droppel bloed, maar ik zal op God hoop. Hij zal ons help en ik hoop dat wij die strijd winnen." Nu kom ik aan het groote onheil. Vader was in dien tijd gestorven en ik had mijn erfdeel ontvan gen. Daarmede beproefde ik zaken te doen, eerst te Rouaari en vervolgens te Londen, maar ik slaagde niet. Mijn vennooten bestalen mq op de gruwelijk ste wijze en ik bleef zonder geld en met een zwaren schuldenlast achter. Daardoor dreigde mij nog de zelf zuchtige genegenheid, de vluchtige liefkozingen te ontzinken van haar, die ik nog altoos als een zinne- looze liefhad. Georgette kon zich niet op nieuw on derwerpen aan een leven van armoede en ontbering, zij weende en zuchtte onafgebroken en zeide dat de dood nog veel beter was dan zulk een leven. Haar lafheid en haar liefdelooze woorden veroorzaakten mij een onbeschrijfelijke smart, maar tevens prik kelden zij mijn eerzucht, mijn ondernemingsgeest en ik nam mq voor met vernieuwden moed te strqden, ten einde het verloren terrein te herwinnen. En dan hier klonk de stem van Robert zeer zacht en weekhartig, hadden wq een kind, een zoon, een engel van een jongen. Voor hem en voor zijn moeder woog een opoffering mq te zwaar en was ik tot alles bereid. Onder de plans die ik had opgevat en uitgewerkt was er een, dat schitterende voordeelen kon opleve ren het bereiden van de pap voor papierfabricage uit houtsplinters. De verspreiding van couranten, boeken en tijdschriften nam destqds met verrassende snelheid toe en het oogenblik voor mijn uitvinding scheen zeer gunstig gekozen. Mijn toestand in Frankrijk was echter bjj uitstek moeielqkik werd vervolgd door schuldeischers ellendige geldwolven, die gq hebt betaald, broer, en waar gij misschien verkeerd aan hebt gedaan, want de meesten hadden mq op allerlei manieren bestolen en afgeperst maar niettemin wilde ik dat mqn vaderland de eerste vruchten zou plukken van mijn groote uitvinding. Nog altqd was ik trotsch, een trots die zich thans in een vaderlandslievenden vorm open baarde. Er waren in Frankrijk slechts twee mannen, die mijn denkbeelden konden in toepassing brengengq en zekere mijnheer Barley, een groote houtkooper en eigenaar van uitgestrekte bosschen op het plateau van Auvergne. O Bernard Bernard waarom ben

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 1