Mi Iet EEN WINKELHUIS of BOUWTERREIN Plaatselijk nieuws. INGEZONDEN. Dankbetuiging. HEER-HUGOWAARD. Notaris DU KIER. DINSDAG 1 NOVEMBER 1899, Tiendvrij: BOERENPLAATS, ZUIDSCHARWOUDE. Notaris DUKER, WOENSDAG, 15 NOVEMBER 1899, de HUIZEN, SCHUREN, ERVEN, benevens AKKERS BOUWLAND, Een perceel Weiland, 2 Akkers BOUWLAND, OUD-KARSPEL. Notaris DUKDIl, BOUWLAND, te vinden om tot zijn doel te komen. Het moest gebeuren, vooral nu die Chartered Company, de Maatschappij tot verovering van goud en dia mantvelden en vermeerdering van koloniaal bezit dreigt een bankroet te slaan, waarbij zijn betrok ken de leiders dezer speculatie of woekerhandel. En het is gebeurd. Gij kent het doel waar naar Brittannie jaagt, ge kent het jachtterrein, waarop bij voorkeur gejaagd wordt, ge kent nu het egoïsme, den zwendelgeest, de valsche tac tiek, die beschaving predikt. Ge hebt hem leeren kennen den naar goud dorstenden John Buil en het trotsche Albion delft zijn eigen graf, is veroordeeld. Ziehier de oorzaak van den huidigen toestand. Een voor de Transvaalsche wapenen schitte rende week is achter den rug. Met een juichtoon door geheel Nederland werd de nederlaag van het Engelsche leger onder generaal White, vernomen. Een wapenfeit, zoo zegt een der Engelsche bladen zelf, waarbij Majuba verbleekt. Een telegram uit Londen van den 31 October maakt melding van de volgende ramp, die een colonne is overkomen door generaal White uit gezonden om stelling te nemen op een heuvel, teneinde de linkerflank te beschermen. De colonne heeft zich, na hevige verliezen te hebben geleden, moeten overgeven. Zij bestond uit een bataljon Iersche fuseliers en een bataljon van het Gloucester regiment met een bergbatterij. De gevangen genomen colonne bestaat uit 42 officieren en ongeveer 2000 man. Generaal White heeft aan zijn telegram toege voegd, dat hij alleen verantwoordelijk is. De stelling was onhoudbaar. Het slot van Generaal White's telegram is als volgt: De kolonne onder kolonel Carleton, bestaande uit het Gloucester-regiment en fuse liers van het Iersche regiment, Maandagnacht uitgezonden om stelling te nemen, ten einde de linkerflank te beschermen, werd niet bestookt door den vijand dan nadat deze op Nicholsons nek was aangekomen. Toen veroorzaakte twee groote rotsen op den heuvel een schrik onder de muilezels, die gespannen waren voor de wa gens met ammunitie. Deze paniek breidde zich uit tot op de muil ezels voor de batterijen der bergartillerie. De muilezels vluchten toen in toomelooze wanorde. Het was onmogelijk hen na te gaan. Ook ging bet grootste gedeelte van de ammu nitie der batterij, de reserve-ammunitie voor de troepen en de kanonnen verloren. De infanterie zette de bajonet op en maakte zich meester van den heuvel op twee mijlen af stand, zonder groot verzet van den vijand te ont- Zij bleven daar tot den morgen aanbrak. De tijd werd besteed met verdedigingswerken op te werken. De vijand, die talryke versterkingen had ont vangen, begon een krachtigen aanval. Het Gloucester-regiment leed groote verliezen en werd gelast terug te trekken. Ten 3 ure in den namiddag was de hoeveel heid ammunitie uitgeput en werd de stelling door den vijand genomen en de overlevenden ge vangen genomen. De Engelsche troepenmacht die deel uitmaakte van dit gevecht, bestond uit tien en een halve compagnie en een bergbatterij. Het doel was zich meester te maken van Ni- cholson-Nek, om zoodoende den rechtervleugel van den vijand te keeren. Het mislukken vond zijn oorzaak in de pa niek onder de muildieren en het verlies der ka nonnen, hetwelk er het gevolg van was. De veiligheid van Ladysmith loopt geen gevaar. Hoe dit bericht in Engeland is ontvangen men kan het licht begrijpen. De verslagenheid was groot. Hadden wij meer ruimte, ongetwij feld zouden wij daarover iets zeggen, maar wij moeten ons bepalen tot de mededeeling van het hoogst noodige. Hoe verlangend men ook verder heeft uitge zien naar verder nieuws, de telegraaf heeft ver der over belangrijke operatiën gezwegen. Natuur lijk. De boeren hadden eenige rust noodig, en tijd voor het verzorgen hunner gewonden en ge sneuvelden alsmede van het vervoer der gevan gen genomen Colonne, die onmiddellijk naar Pretoria is vervoerd. Het zal daar nu een aar dige Engelsche Kolonie worden, maar waarover Engeland het protectoraat nog niet heeft ver kregen. Ook uit Londen verneemt men niets bijzon ders omtrent de positie van White te Ladysmith en de bewegingen der Boeren ten zuiden van die stad; maar van anderen kant komen berich ten, die weinig opwekkend luiden voor de En- gelschen. De geruchten dat de stad reeds zou gecapitu leerd hebben, bleken uit de lucht te zijn ge grepen edoch, als de zaken staan zooals Havas ze voorstelt, dan kan de overgave der stad toch niet lang meer uitblijven. Men leze dit telegram, uit Kaapstad her- En wat de „Temps" uit Londen geseind kreeg, stelde den toestand van de Britten ook al niet rooskleurig voor „Men gelooft hier dat Ladysmith volkomen ingesloten isdat de Boeren de telegraaflijn hebben afgesneden en den spoorweg opgebroken. De „St. James's Gazette" is o.a. van deze mee ning zij doet uitkomen dat het laatste telegram uit Ladysmith Dinsdagavond is afgezonden. Se dert hebben noch de regeering, noch de bladen, noch het publiek eenig bericht uit de stad ge kregen. „De bezorgdheid groeit dientengevolge steeds aan, en het stilzwijgen van het departement van oorlog vermeerdert de vrees." Een telegram van den gouverneur van Natal, meldt, dat de gemeenschap in den middag toch afgesloten is. "Van nu aan dus geen telegrafische berich ten meer De „Temps", die nimmer een brenger van goede tijdingen voor de Engelschen bleek, zegt dan ook, dat men in staatkundige kringen in Londen almeer gaat gelooven dat do eigenljjke oorlog nog niet eens is begonnen. „Men vreest voor de moreele uitwerking van de overwinningen der Boeren op de stemming der Afrikaanders. De houding der Afrikaanders verontrust den Kaap- schen gouverneur in hooge mate. Sir Alfred Mil- ner heeft over dit punt tal van telegrammen ge wisseld met minister Chamberlain." Dat nu strookt weer met het Havas-telegram bovenvermeld. En in een andere depêche wordt gezegd, dat het bericht van de overwinning der Boeren (voor Ladysmith) groote opgewondenheid heeft verwekt in de Kaapkolonie. Sir Alfred Mil- ner is ongerust over de houding der Afrikaan ders. Dat Colesberg, men vindt die stad even beneden den zuidelijken grens van Oranje Vrij staat, zou ingenomen zijn door de Vrijstaatsche troepen, wordt bevestigd. In Londen vertrouwt men er nog vast op, dat Ladysmith het houden zal en koelbloedig bere kent men, hoelang White het houden moet. Al die berekeningen gaan van den grondslag uit, dat het bombardement van Ladysmith mislukken zal, en daarin ligt juist voor de Boeren de zwakke zijde. Ladysmith moet vallen vóór Bulier zijn troepen heeft. Generaal Redvers Buller kan, als hij dat noo dig vindt zegt „Daily News in een week of tien dagen genoeg troepen aan wal zetten om de positie der Engelschen daar te beveiligen. Edoch de verdediging van Natal zal nu wel on dernomen worden door een aanval elders. Dat begrijpen de Boeren ook zeer goed en de samen trekking van troegen (volgens de „Times" een macht van 3000 man) aan de brug bij Bethulië, strekt daarvan ten bewijze. Nog verneemt de „Temps" uit Londen, dat naar de berekeningen van het departement van oorlog, de eerste divisie van het leger van Sir Redvers Buller, onder bevel van generaal lord Methuen, op 6, 7, 8 en 9 November te Kaapstad aan land zal gaan. De tweede divisie zal te Port Elisabeth ontscheept worden, de derde te East Londen of te Durban. Tot zoover het groote nieuws met de belang rijkste bijzonderheden. Naar verluidt, zullen nog 55 schepen met versterkingen naar Zuid-Afrika worden afge zonden. „In de laatste twee gevechten heeft generaal White 3500 dooden, gewonden en gevangenen verloren. „De Vrijstaters hebben zich meester gemaakt van Colenso, dus den terugtocht van het Britsche leger afsnijdende. „Generaal White is zelf gewond en Ladysmith volkomen ingesloten. „De Boeren zyn meester van den spoorweg naar Pietermaritzburg en Durban." annexatie openlijk aanbevolen in spijt van alle verzekeringen van den staatssecretaris van kolo niën, welke het tegendeel inhielden. Maar wat beteekent annexatie? Ons is bewezen, dat de Boeren in elk geval dappere soldaten zijn, dat zij bedreven zijn in het gebruik der wapens, dat zij althans physiek met de Engelsche soldaten gelijk staan. De Trans vaal is een land, zoo groot als Frankrijk en het is voor iedereen duidelijk, dat, als wij het door kracht van wapens willen weerhouden dit zijn de eigen woorden van den heer Cham berlain „wij voortdurend een macht op de been moeten houden, welke minstens gelijk is aan die onzer mogelijke tegenstanders. Wij weten ook, dat Oranje-Vrijstaat en aangrenzend gebied, gemeene zaak zouden maken met hun mede-ge- loofsgenooten en de mannen van dezelfde natio naliteit in de Transvaal; en daarom zeg ik, dat het volkomen zeker is, dat niet minder dan 15,000 of 20,000 man Engelsche troepen noodig zijn, als wij voortdurend het land door troepenmacht willen houden en tegen den wil der inwoners." Aldus doet zich de quaestie voor ieder ver standig man voor. Van Zuid-Afrika zal een an der Ierland gemaakt worden, hetwelk door d e macht moet worden geregeerdhet is zeker, dat elke poging om de republieken te absorbeeren zóó bitter gewroken zal worden, dat het zal lei den tot het verlies van onze eigen koloniën. Britsch bestuur is uitstekend voor Britsch volk; voor anderen is het niet alleen verwerpelijk, maar het is er ook op berekend om de meest onzalige gevolgen in het leven te roepen." TE HOOP OF TE HUUR g-evraa^d in de kom of aan het hegfin der gemeente OUDKAKSPEL. Brieven franco met volledige omschrijving aan het bureau van dit blad onder letter W. Te Zuidseharwoude heeft zich even eens eene Commissie gevormd voor het inzame len van gelden voor gewonden en nagelaten be trekkingen tengevolge van den oorlog in Trans vaal, bestaande uit de H.H. J. W. C. Kroon, C. Rootlieb, P. G. Duker, J. Ham, G. Kramer, J. van Zanen en C. Kroon. Tot Ambtenaar ter Secretarie te Edam is benoemd de Heer M. J. Kroon Mz. te Oud- Karspel. Men bericht ons uit Broek op Langen- dijk, dat zich in aansluiting aan de circulaire van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Veree- niging, aldaar een commissie heeft gevormd, om, zooals op vele plaatsen geschiedt, van de inge nomenheid met de belangen onzer Stamverwan ten in de Transvaal en Oranje-Yrijstaat een tast baar bewijs te geven. Door genoemde commissie, die zich permanent heeft verklaard, is voor dit doel in deze week reeds f577.10 ingezameld, terwijl zij zich met het innen van meerdere bijdragen van corpora- tiën en ingezetenen blijvend belast en zich voor overmaking aanbeveelt. SecretarisPenningmeester van de Commissie is de Heer Dr. Hamaker. - Tot klerk aan de Westfaiesche Bank te Schagen is benoemd den heer W. van Loo te Oudkarspel, thans werkzaam aan het Assu rantie kantoor van den heer C. Eecen, aldaar. De „Times of Africa" was in het vorig num mer vrij scherp tegen den heer Chamberlain. Se dert de slagen, welke de Engelschen in Natal getroffen hebben, is zij, zoo mogelijk, nog scher per geworden. Zij beweert nu onomwonden dat, niettegen staande de rapporten van den opperbevelhebber van het Engelsche leger worden voorgelezen, toch nog veel achterwege wordt gehouden. Wat wordt er dan toch geheim gehouden, vraagt het blad. En waarom worden wij niet geheel en al in ver trouwen genomen? „Het gevangen nemen van vier afdeelingen van het 18e regiment huzaren en de vernietiging der Gordon Highlanders werden voorzichtig ver borgen gehouden, zoolang als maar mogelijk was en het eenige gevolg is geweest, dat de openbare meening werd verbitterd en misleid. Opheldering is dringend noodig en wij hopen, dat daarop zal worden aangedrongen. Maar toch moeten wij goed onze positie in het oog houden. Door dezen aanvalsoorlog, waartoe wij zoo on doordacht en roekeloos zijn overgegaan, geheel en al door sir Alfred Milner en den heer Cham berlain, hebben wij gevoelens opgewekt van een vijandschap] tusschen ons zelf en het Hollandsche element van Zuid Afrika, welke nooit zullen uitsterven. De gedachte, dat wjj uit zelfverdedi ging handelen is absurd, want nooit is er ooit eenig recht van bestaan geweest voor de bewe ring, dat er een samenzwering was om „de En gelschen in zee te drijven". Wat de Britsche gedeelten van Zuid-Afrika aangaat, zijn de Hol landers geweest, en zijn zij nog volkomen getrouw aan de verbintenis met Engeland; en wat de Republieken betreft, deze hebben alleen gevraagd om aan zich zelf te worden overgelaten, maar wij hebben haar op elk mogelijk punt lastig ge vallen en herhaalde malen den geest en de letter der Londenscho Conservatie gebroken. Is het daarom te verwonderen, dat de Britsche goede trouw een spotwoord geworden is en dat de Boe ren den afkeer tegen ons deelen, welke wordt gevoeld door alle vreemde volkeren en ons den naam heeft bezorgd van het „Perfidion Albion." Reeds wordt het masker afgerukt en wordt M. de R. Beleefd verzoeken wij U voor onderstaande eene plaats. Als een bewijs hoe noodzakelijk het is, dat met het dooden van voor de te veld staande vruchten zoo schadelijke ratten wordt doorge gaan, blijkt wel de volgende bij het Bestuur der Naamlooze landbouw- en Handelsvereenigingin- opgaven. Gevangen werden op 22 Sept. 40, 26 Sept. 44, 29 Sept. 37, 3 Oct. 45, 6 Oct. 83, 10 Oct. 71, 13 Oct. 61, 17 Oct. 96, 20 Oct. 73, 24 Oct. 85, 27 Oct. 86, 31 Oct. 52, totaal 773 ratten. Het geheele aantal sinds 15 April is 6411 de zer schadelijke dieren. Een veelzeggend cijfer voorwaar. Hoe wenschelijk is het daarom, dat met het verleenen van eene premie worde doorgegaan, niet alleen, maar dat ook enkele polderbesturen die zich hiervan onthielden, tot dezen goeden maatregel overgaan, om de landbouwers van dit schadelijk gedierte te verlossen. Het Bestuur hoopt, dat in het belang der land bouwende bevolking, deze opgave eene aanspo ring moge zijn voor alle gemeente- en polderbe sturen in deze streek de premie te blijven hand haven of overtegaan tot het vaststellen daarvan. Namens het Bestuur, D. SLOT, Secretaris. Broek op Langendijk, 3 Nov. 1899. Advertentiën. Voor de onvermoeide zorgen en de liefderijke verpleging gedurende de langdurige ziekte en het overlijden van onzen Broeder en Behuwd- Broeder C. VAN DER OORD Cz; voor de on schatbare diensten hom bewezen, betuigen onder- geteekenden aan Mej. VAN WIJAARDA bij dezen hun' oprechten, warmen dank. Jb. VROEGOP Noordscharwoude, 4 Nov. 1899. en Echtgenoote. is voornemens op des voormiddags te 10 ure, in de herberg „de HENGSTMANaldaar, ten verzoeke van den eigenaar, den Heer ARIËN KROON Az., open baar te verkoopen, Re uitmuntende bestaande uit Huismanswo- ning, boet, wa- g-enloods, erf, r boomgaard, twin, benevens bur- boet, erf, tuin, bouw- en weiland, aan weerszijden van den VEENHUIZER MIDDENWEG inden polder HEER-HUGOWAARD, benevens ten Oosten van den SLAPERDIJK, aan de Ringsloot, in den VEENHUIZERPOLDER, alles gemeente HEER-HUGOWAARD, te zamen groot ongeveer 29V2 hectaren, zijnde de landerijen bizonder geschikt voor groente teelt. yfer woonhuis, is voornemens op des namiddags te 2 ure, in de herberg „de Roode Leeuwaldaar, ten verzoeke van de eigenaren, de Heeren CORNELIS en PIETER KOSTELIJK Tz., openbaar te verkoopen: aldaar, te zamen groot nagenoeg 5" HEC TAREN, Voorts nog ten verzoeke van de Heeren TEUNIS KOSTELIJK Tzn., en genoemden PIETER KOSTELIJK Tzn. belend ten noorden de boerenplaats „de Ster", aan en ten westen van de Botertocht, ge meente HEER HUGOWAARD, kadaster sectie D, no. 17a, groot 2 h.a., 32 a., 20 c.a. en zijnde de 2e en 4e van af West van de vroegere „Bergerweid", onder ZUIDSCHARWOUDE, thans in gebruik bij Simon Zeeman, eigendom van Mej. M. VAN TWUIJVER, Echtgenoote van den Heer Cornelis Groot Janszoon, Brood bakker. is voornemens op Maandag ST' No vember 18öt>, des avonds te 6 ure, iu de herberg van den Heer G. SLOTEMAKER aldaar, openbaar te verkoopen Verschillende akkers bij elkaar gelegen aan en ten westen van de Kortsloot onder Oudkarspel, te zamen groot nagenoeg 4 hectaren, belend met de Hee ren D. EECEN Pz., C. BORST Mz., G. BORST en Mej. de wed. P. SLOTEMAKER Gz., tot Kerstmis 1901 verhuurd aan diverse personen. Breeder bij biljet omschreven. 65°/0 der koop waarde kan als le hypotheek tegen 4 V2 rente 1% provisie, verkregen wor den bij den eigenaar „liet Noordhollandsch Landbouw-Crediet te Alkmaar."

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3