Brieven uit „do Strook." BIJVOEGSEL van de „Nieuwe Laiigedijker Courant" van Zondag 5 November 1899. Vervolg nieuwstijdingen. De pest in Nederland! Naar wij vernemen, moeten zich aan boord van een der booten, die eerstdaags te IJmuiden zal binnenloopen, twee pestlijders bevinden. Men heeft reeds eenige barmhartige Broeders van Sint Joannes de Deo aangevraagd, om de lijders in een daartoe op te richten barak te IJmui den te verplegen. Een paar Broeders öf uit Haar lem öf uit Amsterdam zullen beschikbaar worden gesteld. We kunnen dit bericht gelukkig tegenspreken volgens inlichtingen door ons van betrouwbare zijde verkregen, is het geheel uit de lucht ge grepen. Vermoedelijk is het valsche bericht ont staan doordat de autoriteiten te IJmuiden reeds maatregelen hebben genomen voor het onver hoopte geval, dat pestlijders aldaar aan land mochten komen. Een ziekenbarak is reeds ge maakt en de Broeders van den II. Johannes de Deo zijn gevraagd zich beschikbaar te stellen voor de verpleging. N. v. N. Te Zwolle ontdekte Zaterdag de Heer L. dat uit zijn kas f25000 aan bankbiljetten verdwenen was. Ongeveer gelijktijdig vernam hij, dat zijn 17-jarige klerk, die reeds verschei dene dagen had te kennen gegeven gaarne met de Transvaalschen mede te willen vechten dienzelfden morgen met den eersten trein naar Arnhem was vertrokken. Hij is echter nog denzelfden avond terugge keerd, wijl hij zich op het laatste oogenblik be dacht had. Van het meegenomen geld had hij ruim f125 bestèed aan reisgeld, nieuwe kleeren en een re volver met 50 patronen. Het verkochte kind. Eenige weken geleden werd gemeld, dat een echtpaar onder de gemeente Meerkerk een kind, hun vierjarig meisje, verkocht had aan de eigena resse van een paardenspel. Als vervolg hierop kan thans dienen, dat Dinsdag eenige heeren uit Leerbroek, namens de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar, naar Roermond zijn gereisd om het bewuste kind terug te halen. Het meisje was blijkens een opgemaakte acte, in tegenwoordig heid van drie personen, verkocht voor de som van f 10 en de koopster heeft het niet anders willen afstaan dan tegen een winst van f 15, dit bedrag eischende, zoo het heet, voor kostgeld. Een studentenmop. Vrijdag kwamen een 14-tal Leidsche studen ten, gezeten in open rijtuigen, met den bekenden breeden hoed der Transchvaalsche Boeren tot hoofddeksel en gewapend met geweertjes uit den 30 cents-bazar, in de stad. Zij verspreid den het volgende „Extra bulletin" 3 November. Zooeven is in de Sleutelstad afgestapt een com mando Boeren, 14 man sterk, waarvan een zwaar gewond, om er 't Engelsch element te verdrijven. Leve Transvaal! Bij het Roode Kruis is tot heden ruim f 150.000 ingekomen. Uit een brief van den heer S. Van Wijk, vroeger hoofd der Christelijke school te Heeren veen, thans hoofd eener school in den Trans vaal, blijkt dat zijne hoogste klasse jongens van 12 tot 14 jaar mee uitgerukt is naar het slagveld. Het hoofd voegde zich ook bij het com mando der Boeren en zeer waarschijnlijk is hij de heer S. v. Wijk, die onder de gewonden bij Glencoe voorkomt. Een oud bijgeloof. Met 3 November, Sint Hubertus, heeft te Bergen-op-Zoom nog steeds een zeer oud gebruik plaats; alsdan worden gewijde krentenbroodjes, ubkes genaamd (Huibkes), gegeten. Naar men zegt bezitten deze broodjes de eigenschap, om een voorbehoedmiddel te zijn tegen hondsdolheid! Een kous achterbaks. Een 60-jarige arme vrouw te Hellendoorn, die met haar broeder samenwoonde, werd door de diaconie ondersteund. De vrouw is overleden en nu blijkt, dat zij een kapitaaltje van f 1800 nalaat. Te Groningen houden de werkstakende sigarenmakers zich rustig. Zij organiseeren wande lingen en betrekken door de geheelo stad posten, om te zorgen, dat geen vreemde gezellen aan 't werk gaan. Enkele sigarenmakers echter werken door en worden door de politie beschermd. De stakers eischen thans voor gewoon vorm werk f3 als minimum en op alle merken 50 cents per 1000 meer. Voor handwerk vragen zij f 6.50 per 1000. Humor in de Transvaal-kwestie. Bij een boekhandelaar in de Haarlemmertraat is voor de ramen een bulletin geplaatst van den volgenden inhoud: Volgens Chamberlain ontvangen particulier te legram is de nederlaag der Engelschen hoofdza kelijk toe te schrijven aan de ongehoorzaamheid der muilezels, die met het geschut in razende vaart naar de Boeren overliepen. Chamberlain heeft alle muilezels vervallen ver klaard van den militairen stand. Na de oesters de bloembollen. Naar men aan het „H. D." mededeelt, heeft de oorlog van Engeland met Transvaal voor vele bloemisten een onverwacht effect. De bestellingen yit Engeland komen n.l. niet of zeer schaarsch w en de reizigers der firmas worden er allesbe halve vriendelijk ontvangen en kunnen geen za ken doen. Wij vernemen, dat de Nederlandsche Re geering, strikte onzijnigheid willende betrachten in de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden, als slicht van een neutralen staat, niet toegestaan seeft de medewerking van de Kon. Militaire Kapel ten voordeele van de nagelaten betrek kingen der Transvalere en Vrij staters. De oorlog en de handel met Zuid-Afrika. Wij hebben ter bevoegder plaatse geïnformeerd naar de gevolgen van den oorlog tusschen En geland en de Zuid-Afrikaansche Republiek voor den handel van ons land met Zuid-Afrika. Ons werd medegedeeld, dat deze handel thans geheel stil staat. Bestellingen worden niet meer ontvangen; per telegraaf kunnen die trouwens nu niet meer gedaan worden. De huizen in Zuid-Afrika kunnen geen beta lingen doen, omdat hun eigen uitstaande vorde ringen niet inkomen. Trouwens na afkondiging van de krijgswet, bestaat er een algemeen mora torium (een door den staat toegestaan uitstel van betaling). Tengevolge daarvan worden in Nederland geen wissels meer op de republieken gedisconteerd, wijl die toch niet zouden worden aangenomen, daar niemand weet, wanneer het moratorium zal worden opgeheven. Wij hebben ook reeds vernomen, dat in de beide republieken de gerechtshoven gesloten zijn, zoodat niemand daar door een rechterlijk vonnis zijne vordering kracht zou kunnen bijzetten. („Tol.") Het Sanatorium van de Koningin-Regentes. Op Oranje-Nassau-Oord, bij Renkum, zijn de voorloopige werkzaamheden voor het Sanatorium begonnen. Achter het paleis zijn, volgens de „Zutph. Cour.", reeds eenige boomen en struik gewassen geveld en opgeruimd. Binnenkort zal met de ophooging van het oostelijk aan het pa leis gelegen terrein een aanvang gemaakt wor den. Thans is men druk bezig met het leggen van rails, waarlangs de benoodigde grond, onge veer 16,000 stères, zal worden aangevoerd. Het na de voltooiing opgehoogde terrein zal met jonge denneboomen beplant worden. Deze aanplanting heeft ten doel aan de gebouwen ook van de oost zijde voldoende beschutting te geven, vooral in verband met scherpe oostenwinden. PERSNIEUWS. Eugeland ter vredesconferentie. De „Maasbode" vraagt, naar aanleiding van het bericht dat Sir Julian Pauncefote te's Gra- hage de besluiten der Vredesconferentie is komen onderteekenen, waarbij Engeland de verbintenis aanvaardt zooveel mogelijk internationale ge schillen door scheidsgerecht te laten oplossen Bemerkt ge de taktiek Eerst weerde Engeland de Transvalers en Vrij- staters uit het Huis ten Bosch. Dan speelde het een hoofdrol ter Vredescon ferentie. En nauwelijks was sir Julian te Londen terug, of the right honorable Chamberlain lokte den oorlog in Zuid-Afrika uit. De Brit „verklaarde" niet den krijghij poseert met vredelievende tronie als aangevallene. En nu de oorlog in gang was, zond men Pauncefote naar den Haag terug, om de verdra gen te teekenen. Ze hebben immers geen terug werkende kracht 't Is wel waar, dat Engeland vroeger had kunnen teekenen, want feitelijk bindt het contract slechts tegenover die landen, welke vertegenwoor digers hadden ter Conferentie, maar moreel ware handhaving van dit onderscheid toch moeilijk gevallen. En het Vereenigd Koninkrijk toont zich gaarne zeer moreel tegenover Europa. Het heeft nu een nieuwe koord op zijn boog genomen. In hare troonrede sprak koningin Victoria van een deel barer onderdanen, die in opstand zijn. En de officieuze Westminster Gazette lichtte welwillend toe, wie die rebellen warende Boeren. Wel verstaan, niet waar? De Engelschen voe ren geen oorlog, die door een scheidsgerecht had kunnen voorkomen worden. Zij trachten slechts gewapenderhand een opstand te onderdrukken van Harer Britsche Majesteiis balsturige „onder danen." Brave Anglen, die zóó miskend wordt! CVI. 26 October 2 November. Wees ik er in mijn vorigen brief op, dat de bloemkoolprijzen gedurende den geheelen herfst eene groote standvastigheid vertoonden en slechts onbe duidende schommelingen konden worden ge constateerd, reeds jspoedig daarna kwam hierin verandering. Zaterdag en zelfs nog Maandag werden nog flinke prijzen, n.l. van f4 tot f7.50 per 100 stuks bedongen, doch Dinsdagmorgen trad reeds spoedig eene belangrijke daling in, waardoor menige goede partij voor f2.50 a f3 van de hand moest worden gedaan. Dat onze bloemkoolbouwers dit slechts noode deden, ligt wel voor de hand en menigeen hield dan ook zijne bloemkool op, in de hoop dat de markt des namiddags iets vlugger zou zijn. Op dien dag werden n.l. twee veilingen ge houden, omdat de Woensdag eene Katholieke feestdag was. Ook des namiddags was de markt echter nog zeer stug, hoewel de aangevoerde produc ten ongetwijfeld grootere waarde hadden. De des morgens aangeboden bloemkool was n.l. zeer nat en veelal eenigszins smettig, terwijl dit met den aanvoer van den namiddag in veel mindere mate het geval was. Reeds een paar dagen te voren werd de bloemkool onder zeer ongunstige omstandighe den gesneden en verpakt. Zaterdag bijv. wer den duizenden bloemkoolen, bij onafgebroken regen, in de open lucht gevloeid en in man den verpakt. Het is dus meer dan waarschijn lijk, dat ze, op de bestemmingsplaats aange komen, er niet zeer smakelijk zullen hebben uitgezien. Daaraan meen ik dan ook gedeelte lijk de plotselinge daling te moeten toeschrij ven. Hedenmorgen viel in den marktprijs nog slechts weinig verbetering op te merken. Goede bloemkool variëerde van f2.50 tot f 3, terwijl enkele puike partijen f3.50 a f4.50 konden opbrengen. Over 't geheel is de bloemkool wat groot en bijgevolg niet zoo vast als voor de verzen ding en vooral voor de pakkerij wel gewenscht is. De ongunstige weersgesteldheid derlaatsie dagen heeft bovendendien eene zeer ongun- stigen invloed op de kwaliteit uitgeoefend. Ook de koolprijzen worden geleidelijk lager, doch het verminderen van de kwaliteit van het aangebodene houdt daarmede gelijken tred. Uien worden nog steeds, hoewel schoorvoe tend en alleen aan de markt, betaald met f0,80 k f0,90 per zak. De handel in dit product is echtei zeer traag en uit de hand worden ze reeds tegen lagere prijzen verhandeld. Aardappelen worden, in kleine hoeveelheden, tot de oude prijzen, n.l. f0,60 k f0,65 per ili H.L., verhandeld. Zijn wij sedert jaren gewoon honderde wag gons met bloemkool van hier naar verschil lende plaatsen in het binnen- en buitenland te verzenden, sedert enkele dagen wordt dit product van elders ook naar hier gezonden. Enkele wagonladingen bloemkool werden n.l. uit Oostwoud naar hier verzonden, om in de inmakerij van den Heer C. van Kleeff te wor den verwerkt. De kwaliteit van het aange voerde valt niet te roemen. Nevens deze aan voer per spoor van bloemkool is die van paar- denmest zeer belangrijk. Eiken dag,gedurende het geheele jaar komen hier 2 3 en somtijds meer wagons met mest aan en toch moet men reeds weken tevoren bestellen, wil men daar van een gedeelte bekomen. Ook te Broekerhaven heeft deze aanvoer, per schip, geregeld plaats. Voortdurend hou den de kaaijwerkers zich met het lossen der mestschepen bezig en ook daar wordt het aan bod steeds door de aanvragen overtroffen. Enorme hoeveelheden worden op die wijze jaarlijks aangevoerd en toch kan daarmede nog niet in de behoefte worden voorzien. Veelal wordt dan ook tevens gebruik gemaakt van compost uit Enkhuizen, Hoorn en Purmerend, koemest uit eenige omliggende plaatsen, zeer groote hoeveelheden bagger, terwijl ook het gebruik van kunst- of hulpmeststoffen lang zamerhand meer ingang vindt. Hoewel laatst genoemde meststoffen door menigeen nog slechts aarzelend worden aangewend, bon ik er toch van overtuigd, dat ze, vooral bij onze groen- tencultuur, waar wisselbouw bezwaarlijk schijnt te kunnen worden toegepast, goede diensten kunnen bewijzen. K. Vervolg Buitenland. Een oude bekende in een nieuw kleed. Bij een gesprek tusschen een Boer en een Engelschman gaf de laatste op de bekende ma nier hoog op van Engeland's kracht en rijkdom, om te eindigen met de verzekering, dat de zon in het Britsche gebied nooit onderging. De Boer had het „gespog" (bluffen) kalmpjes aangehoord; hij deed een paar trekken aanzijn pijp en kwam toen tot de volgende conclusie: „Wel neef, ek sal jou wat seg. As die son in jul rijk nie ondergaat nie, dan is dit klaar. Ons Lieve Heer wil een oogie hou op die schurke, want Hom vertrou hul nie in die don ker nie". Te Londen is een werkstaking uitgebro ken, onder blinde arbeiders, welke door een liefda digheidsmaatschappij worden gebezigd voor het ma ken van schuiers. Do blinden eischen een langbeloofde verhoo ging van hun zeer karig loon. De openbare meening is op de hand van de werkstakers, en er zijn inschrijvingen voor hen geopend. Het Duitsche spotblad „Ulk" bevatte dezer dagen een geestigen zet, toen het onder een prentje, voorstellende een reeks kromme tele graafpalen, een rijmpje plaatste, dat met eenige vrijheid als volgt kan worden weergegeven: Het 'lijken wel buikige kelderfleschjes, Zoo erg zijn die palen verbogen Geen wonder, nu Engelands oorlogs- dépéches Die dingen krom hebben gelogen. Te Madrid is dezer dagen eene vrouw overleden, die den ouderdom van 111 jaren had bereikt. Zij was altijd een flinke vrouw geweest. Op 58-jarigen leeftijd kreeg zij haar jongste kind en zoogde het nog zelve. In de laatste jaren was zij kindsch. Honderdjarigen zijn in de familie dier vrouw niets buitengewoons. Haar broeder stierf in den ouderdom van 101 jaren, en er leeft nog een zuster van haar, die 103 jaren telt. Te Antwerpen is den 3 November, na de aankomst van den eersten trein uit het Land van Waes, de steiger der boot, waarmee de rei zigers van het station worden overgezet naar den linkeroever der Schelde, ingezakt, terwijl die vol menschen was. Er vielen velen in het water en zij werden voor een deel gered. Tusschen de vijftien en twintig menschen moeten verdronken zijn. Er zijn reeds tien dooden uit het water op gehaald. (Volgens een ander bericht zijn er 40 menschen omgekomen.) De rekening. De Engelsche Staatsman. Doormijn redevoering heb ik mij gisteren verbonden, Trans vaal de oorlogskosten te doen dragen. Het komt er dus op aan ze gaandeweg zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen. De Secretaris. Tot op een pond nauw keurig. De Staatsman. De oorlogen zijn gewoon lijk zeer kostbaar. Maar wij hebben ditmaal het geluk, tegen een rijk land te strijden. De secretaris. Dat is in alle opzichten te verkiezen. De Staatsman. Ik weet wel, dat de Boe ren hun land verdedigen, maar het is duidelijk, dat een land, dat rijk aan goud is, moeielijker te verdedigen is dan een ander. De Secretaris. De geschiedenis bewijst het. De Staatsman. Engeland kan er bijge volg zeker van zijn, vandaag of morgen schade loos gesteld te zullen worden en het zou geen nut hebben, het geld te sparen, dat wij met in terest zullen terugkrijgen. Maar laten wij in volg orde berekenen. Schrijf op. De Secretaris. Ik wacht. De Staatsman. Wij hebben in den slag bij Glencoe verloren 1 generaal, 35 officieren en 257 soldaten. Ik ben voornemens de gemeene soldaten aan ons te doen vergoeden door een gewicht aan goud, dat gelijk is aan het ge middelde gewicht van een Engelsche soldaat. De Secretaris. Dat is zeer billjjk. De Staatsman. De officieren door het vierdubbele van hetzelfde gewicht De Secretaris. Niets spreekt meer vanzelf De Staatsman. En de generaals door twin tigmaal hun gewicht in goud. De Secretaris. Dat is een goede verhou ding. De Staatsman Gij hebt dus, na iederen slag, dit volgende berekeningetje te makenvoor de gewonden maakt gij een dergelijke bereke ning, door slechts met de helft van het gewicht te vermenigvuldigen, want vóór alles moet men rechtvaardig zijn, en aan het eind van den oor log presenteeren wij de Boeren de rekening, met toevoeging wel te verstaan, van den prijs van de paarden, de kanonnen en de wapenen, die onbruikbaar zijn geworden, den verloren tijd en de verschillende onkosten, welke deze betreurens waardige avonturen medebrengen. Ik geloof, dat de Boeren, alles wel beschouwd, er dus belang bij hebben, niet te veel van onze manschappen te dooden (Alfred Capus in den Figaro) Het 25 e eeuwfeest van de stichting van Marseille. Marseille, Frankrijk's derde stad, gelegen aan de golf van Lion, heeft eenige weken geleden een zeldzaam feest gevierd, dat van zijn 2500 jarig bestaan. Omstreeks 600 jaar voor ChristuB geboorte werd de stad, die uitstekend gelegen was voor den handel op de landen aan deMid- dellandsche zee, gesticht door de Phoceeërs en de clou van de feestelijkheden is thans geweest een zoo getrouw mogelijke reproductie van do aan komst der Phoceeërs op de plaats, waar zich nu Marseille verheft. De feesten, die volle acht dagen de fraaiver- sierde stad uit haar gewonen drukken gang van handelsplaats hebben gebracht, begonnen met het ontsteken van een reusachtig vuur op een nabij gelegen heuveltop, waardoor de geheele stad met fantastisch licht werd beschenen. Dit vuur werd ontstoken, overeenkomstig een eeuwen geleden aan de kusten der Middellandsche zee heerschend gebruik, volgens hetwelk ieder feest moest wor den geopend met een vreugdevuur. Den dag daarna kwam de reproductie van de aankomst der Phoceeërs in het oude Lacydon (de oorspronkelijke naam van Marseille). Drie getrouwelijk nagebootste Phocische vaartuigen, ieder voortgestuwd door 50 roeiers, kwamen de baven binnen. Yoor hen uit voer een flottille van 300 booten, versierd met olijftakken en zijden zeilen. Dat waren de Liguriërs, die den Phocischen aanvoerder, Protis-Euxenos en zijn gezellen tegemoet waren gegaan. Aan land, waar koning Naam en zijn dochter Gyptis waren ach tergebleven met hun krijgers, klonk blij-jubelend klaroengeschal. Op het oogenblik, dat Euxenos en zijn Phoceeërs voet aan land zetten, galmde een geweldig gejubel op, Euxenos naderde Gyp tis, boog zich voor haar en zij reikte hem met een bevallige beweging den legendarischen beker. Toen was Marseille gestichtaldus wil de legende. Een groote druiventros. Een paar weken geleden is op de markt te Brussel een druiventros verkocht, die niet min der woog dan 3 Kilo 750 Gr., dus 33/4 Kilo, voor 26 Francs 40 Cs. Deze reusachtige druiven tros, welke aan die van Kanaan doet denken, was het cultuurproduct van een druivenkweeker te Hoeilaart, bij Brussel. („Sem. hortic".) Weer verboden. Met ingang van 2 November is de invoer van melkkoeien in België langs Baarle-Hertog tot nader orde verboden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 5