iel Sclir, Erf, Tuin, Booieeril, a Brieven uit „de Streek," Plaatselijk nieuws. W 16 M 1899. W.DORSMAN. Dr. HAMAKER te BROEK OP LANGBNBIJK van half 9 tot half 10 GEVRAAGD: ZUIDSCHARWOUDE. WOENSDAG, 15 NOVEMBER 1899, ds HÜI2EN, SCHUREN, ERVEN, baneras AKKERS BOUWLANB, iet Een perceel Weiland, 2 Akkers BOÜWLANB, OUDE NIEDORP. aan liet Verlaat, onder Heer Ilugowaard, Eene Huismanswoning, te gunnen, als wat betreft de spoedige uitbrei ding der organisatie ook tot die bedrijven, zee varenden, landbouw enz., die thans nog niet kon den worden opgenomen. CVII. 2 9 November. Jteeds voor een veertien dagen hoorde men onze bloerakoolbouwers be weren, dat de bloemkool binnen zeer korten tijd zou zijn opgeruimd, doch niettemin is er van vermindering in den aanvoer nog niets te bemerken. Vooral deze week is het aanbod zeer groot en 't is dan ook maar goed, dat de Rijnsburgers onze handelaren een handje ko men helpen, om de dagolijksche aanvoer te koopen. Tal van wagons zijn gedurende de laatste dagen voor de inmakerijen te Rijnsburg met bloemkool beladen. De met dat doel verzonden bloemkool wordt, ter besparing van vracht, zoo kort mogelijk afgehakt, somtijds zelfs ge heel van het 'blad ontdaan, of gelijk men 't hier noemt, uitgedopt. Enkele wagons die op laatstgenoemde wijze werden beladen, hielden 15 A 16000 stuks bloemkool in. Uit het buitenland zeer weinig vraag en ware 't niet dat dit eenigszins werd vergoed door de orders en 't persoonlijk bezoek aan onze markt van de Rijnsburgers, dan zou'ter met den prijs zeker zeer treurig uitzien. Dit zou des te meer 't geval zijn, omdat aan onze inmakerijen, sedert de laatste veertien dagen, gebrek aan okshoofden heerscht. De goede kwaliteit bloemkool wordt thans tegen f2,50 a f3,75 per 100 stuks verhandeld, terwijl al leen de mindere soorten iets minder opbren gen en de puikste partijen iets hooger worden gemijnd. Dat de aanvoer thans zoo groot is, moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit, dat dezen zomer bijna uitsluitend vroege reu zen, n.l. de „Eclipse" zijn uitgeplant. In vorige jaren was vooral de late soort, n.l. de Veitch's Autumu Giant, hier in den regel als Lombok kers aangeduid, zeer in trek, doch deze eischt voor hare volkomen ontwikkeling een krach- tigen bodem en een zeer gunstigen herfst, ter wijl zelfs onder die gunstige omstandigheden de oogst steeds wisselvallig blijft. Enkele bou wers, die ook dit jaar de Veitch's Autumu Giant te velde hebben staan, beginnen thans, nu de oogst van de Eclipse bijna is afgeloopen, eerst enkele bloemkoolen te snijden. De kans, dat de teelt van deze soort voldoende zal wor den beloond, is dus niet groot. Witte, roode en savoyekool komt eveneens nog dagelijks ter markt, doch 't zijn nog slechts restanten, waarvan de kwaliteit nog al iets te wenschen overlaat en waarvoor dan ook slechts lage prijzen worden bedongen. De beste der aangeboden partijen worden nog met f3 a 3,50 betaald, terwijl de mindere soor ten van f 1 tot f 2 per 100 stuks varieeren. De aanvoer van uien is zeer weinig van be- teekenis en de prijs langzaam dalende. Aan de markt wordt daarvoor f 0,80 A f 0,85 bedongen, terwijl uit de hand nog iets lagere prijs wordt geboden. Naar mij door één onzer handelaren werd verzekerd, is uit Engeland bericht ont vangen, dat men daar te lande geen Hollandsche uien meer wenscht te koopen. Beter gaat 't thans met de blauwe aardap pelen, waarvan echter eveneens de aanvoer zeer gering is. Weken lang stond de prijs muurvast op f0,60 a f0,65 per 1/i HL., doch sedert enkele dag6n is daarin eene gunstige verandering ontstaan. Thans worden ze ver handeld tegen f0,70 a f0,75. Een zeer gewild artikel vormen nog steeds de keukenbieten of krooten, waarvoor gedu rende den geheelen herfst flinke prijzen w er- den bedongen. Een belangrijk, ja 't grootste deel van de oogst wordt uit de hand verkocht, doch meer en meer wordt met die gewoonte gebroken, zoodat reeds vrij groote hoeveelhe den ter markt worden verhandeld. De daar voor bedongen prijs loopt vrij ver uiteen, doch dit houdt vrijwel gelijken tred met de hoeda nigheid van het aangebodene. Voor flinke zware bieten wordt f7 a f 7,50 per 1000 stuks be dongen, doch menige partij, bestaande uit min der ontwikkelde, of vertakte wortels, vindt slechts tegen f4 a f5 koopers. Belangrijke hoeveelheden worden door de bouwers, doch vooral door de handelaren ge kuild, om ter gelegener tijd van de hand te worden gedaan. De markten te Enkhuizen, Broekerhaven en Hoorn trekken nog slechts weinig aanvoer. Enkele manden appels en peren, een paar schuiten of wagens met uien of aard appelen vormen den geheelen aanvoer. Appels en peren worden tegen flinke prijzen verkocht. Winter Suikerperen, die reeds spoedig tot om streeks fl,10 per x/2 HL. daalden, worden thans weder tegen f 1,50 verhandeld, terwijl goede appelsoorten, als Geldersche en Bra- bandsche Bellefleurs, Gele Reinette d'or enz. met f2 tot f2,50 worden betaald. K. De Heer W. Dorsman, Hoofd der open bare lagere school te Noordscharwoude, hoopt den 16 November a.s. zijne 25-jarige ambtsvervulling te vieren. Vijf en twintig jaren terug ontving hij zijne benoeming en werd hem door het Bestuur der gemeente Noordscharwoude de gewichtige taak als hoofd der school opgedragen. Behalve de ouderen van dagen en enkele anderen, die zich in dien tijd in deze gemeente met der woon hebben gevestigd, hebben de inge zetenen dezer gemeente hun onderwijs, hunne ontwikkeling en hunne opvoeding voor een deel aan hem te danken. Elk jaar heeft een deel der jeugd de school verlaten en is de maatschappij ingegaan; elk jaar had de wisseling plaats der klassen en wer den de ledige plaatsen wederom aangevuld door nieuwe leerlingen. Intusschen, een geslacht heeft zich ontwikkeld gedurende den tijd waarin de Heer Dorsman zijn taak als hoofd der school vervulde. Zijne vroegere leerlingen zijn thans mannen en vrouwen geworden, vaders en moeders en hebben als leden der gemeenschap, hun plaats ingenomen in de maatschappij, „op eigen wieken" drijvende. Maar toen ook was voor hen de strijd gekomen. De handen uit de mouw was het wachtwoord. De tijd zou nu aanbreken, waarin men zou moeten voeren den strijd om het bestaan, waarin men zou ervaren, dat het leven iets anders bleek te zijn dan men er zich van had voorgesteld dat men zou ge voelen, dat het leven is opmerken, ondergaan, lijden, kampen en overwinnen. Maar niet aan iedereen zou de waarheid dier woorden opgedrongen worden. Gelukkig zij die begrepen, dat dit de roeping, de taak van den mensch is, hen ging het goed of zij wisten althans met moed en koel verstand de slagen van het noodlot te trotseeren. Zij zijn de ware opvoeders hunner kinderen, die weten dat 't leven „ernst is, arbeid en roe ping en edele strijd." En zij zullen 't zijn, die hebben begrepen, dat het onderwijs van machtigen invloed is op de vor ming onzer jeugd; die dankbaar zullen getuigen dat zoo menige vermaning, hun door hun onder wijzer gegeven, dat zoo menige waarschuwing van hem ontvangen, dat zoo menige berisping doorhem toegediend, heeft bijgedragen tot hunne bescha ving, van zegenenden invloed is geweest voor hun volgend leven, tot hunne menschwording heeft geleid. En gelukkig zij zullen vele zijn, die zullen moeten erkennen, dat het onderwijs, door hen genoten, er toe heeft bijgedragen „dat zij'heb- ben leeren verstaan de ernst van het ijdele loven." Zij zullen 't zijn, die daarom hun kinderen zul len inprenten achting te hebben voor hun onder wijzer, hem te eeren, naar hem te luisteren, hem te gehoorzamen omdat zij weten dat de wijze, waarop het karakter hunner kinderen ge vormd wordt, voor een groot deel afhangt van de levensopvatting van hun leermeester. En er zullen anderen zijn, die op hunne kin deren neerzien met blijde verrukking, met dank baarheid in 't hart voor hetgeen de Heer Dorsman als hoofd der school, als opvoeder der jeugd heeft gedaan voor de vorming hunner kinderen, tot nuttige menschen in de samenleving. Onmiskenbaar, meer dan ooit, zal deze dag voor den Heer Dorsman zijn een dag van vele herinneringen, nu hij zoovele bekenden zal ont moeten, die hem zullen gelukwenschen. Elk gelaat zal hem terugroepen den tijd, waarin hij het zag op de schoolbanken en hem beelden uit lang vervlogen tijd voor den geest schilderen. Die herinneringen zullen bij hem echter vreugde verwekken, nu hij zich zelf moet bewust zijn van een leven van ijverige plichtsvervulling. Zijn den Heer Dorsman rijke zegeningen ge schonken, de burgerij heeft hem veel te danken en zal moeten erkennen dat een gemeente rijk gezegend is, wanneer zij heeft een goed onder wijzer. Dat de 16 November voor den geachten jube- laris en de zijnen moge zijn een gelukkige dag; de gemeente zij hem veel verschuldigd en zij zal hem daarvoor dank weten. De Tooneelvereeniging „Gezellige Kring" te Zuidscharwoude, hield op Donderdag, den 9en November j.l., hare eerste uitvoering in dit seizoen ten lokale van den heer A. Kist, aldaar. Haar repertoire bevatte voor dien avond „Dirk de Porder", tooneelspel in één bedrijf door C. P. F. Bigot, gevolgd door „Een lief vers", blij spel in twee bedrijven door Lodewijk Muller. Hoofdschotel was voorzeker het laatstgenoemde blijspel. Hoewel „Dirk de Porder" een heef lief, aan grijpend tooneelstuk is, mocht de vertolking ons niet dermate pakken, dat wij onder den indruk kwamen van de ernstige tafereeltjes, die er in voorkomen. Ja toch, we zouden onrecht doen dit niet te vermelden, een oogenblik hebben we met intense aandacht het tooneellje gevolgd, toen Dirk de Porder zijn levensgeschiedenis vertelde aan Louise en dat word afgespeeld tusschen den koopman „Noordheim" en „Dirk den Porder", terwijl deze zijn kleinzoon in zijn eer wil her steld zien en den koopman voorstelt zijn klein zoon tot schoonzoon aan te nemen en hem als com pagnon in zijn zaak op te nemen. Ongetwijfeld was voor de jongere leden de voor hen toebedachte rollen te zwaar. Hoofdschotel, zeiden we, was „Een lief vers." Dit allergeestigste blijspel moet wegens de le vendige actie, de vlugge en afwisselende too- neeltjes een zeer gunstige ontvangst vinden bij het publiek. Yan het begin tot het einde een en al pittige humor en fijne opmerkingen. Al direct krijgt het publiek het te pakken bij het bezoek van Oom Yenkei aan den advocaat Herman Bekker, maar het dient dan ook te worden gezegd, dat de rol van Oom Yenkei bij uitnemendheid werd vervuld. „Herman Bekker," in 't begin misschien minder los van toon en beweging, fleurde bij het bezoek van Janus van Venne, zijn studiemakker, niet weinig op. Zeker had „Herman Bekker" goede oogenblikken, zelfs zeer goede, maar stand en houding hadden wij somtijds liever wat minder gedwongen gezien. Zijn gesticulatiën bij het voordragen van zijn vers in de tuinkamer, mogen echter niet onopgemerkt blijven, zij waren natuurlijk en niet overdreven, terwijl, wanneer de deur een enkele maal eens werd geopend, en enkele regels van uit de tuin kamer tot het publiek doorklonken, het onmoge lijk te bemerken was, dat enkele regels, daar voor uitsluitend aangegeven, werden gereci teerd maar het blijkbaar als een vervolg op het voorgaande kon heeten. „Janus van Yenne," de vrooljjke, levenslustige student, voldeed ons zeer goed. Bij het dicteeren van zijn geïnproviseerd lierdicht, was Janus Yenne uitnemend in zijn rol. Uit gebaren en houding, uit zijn geheele spel bleek ons de ernstige studie die van deze rol was ge maakt; met eene natuurlijke gemakkelijkheid, die hem een succes moest bezorgen, werd deze rol vertolkt. „Suze van der Meer" was als jong meisje even bevallig in houding en manieren, zoo als we 't van haar verwacht hadden en „Tante Venkel" werd vertolkt, met die waardigheid en aangename kalmte en gerustheid, die haar spel niet weinig verhoogde. Ant, de dienstmaagd ten huize van „Herman Bekker", zouden we onrecht aandoen, wanneer we haar een woord van lof onthielden, voor de wijze, waarop zij deze rol vervulde. De overige leden van het gezelschap mogen allen verzekerd zijn, aanspraak te mogen maken tot het succès van den avond te hebben bijge dragen. De tooneelschikking in het tweede bedrijf was aardig gevonden. Is „Een lief vers" een blijspel, dat medewerkt om het gezelschap, dat het voor het voetlicht brengt, een succèsvollen avond te bezorgen, het publiek te verschaffen eenige oogenblikken van kunstgenot, de vertolking moet aan goede krach ten zijn toevertrouwd, om beide te bevredigen. De leden van „Gezellige Kring" hebben zoo wel door ambitie als ernstige inspanning, reeds uitstekende vorderingen gemaakt, maar ook on getwijfeld heeft de leiding, die zij van een oud-lid van de vroegere, met lauweren getooide Rederij kerskamer „Cicero," mogen ontvangen, niet weinig bijgedragen tot hunne flinke ontwikkeling. Opname van Geborenen en Overledenen in de gemeente Noordscharwoude in 1889 tot en met 1898. (1000 Inwoners.) GEBORENEN. Mannen. Vrouwen. Totaal. 1889 11 7 18 1890 14 5 19 1891 7 12 19 1892 15 11 26 1893 15 13 28 1894 12 13 25 1895 15 11 26 1896 15 7 22 1897 14 10 24 1898 8 10 18 1889 1890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 OVERLEDENEN. Mannen. Vrouwen. 7 13 9 10 5 5 10 9 74 7 4 10 79 Totaal. 15 13 10 24 17 16 13 12 14 19 153 HUWELIJKEN. 1889 4 allen Jonkmans en Jongedochters. 1890 9 waarvan 8 als boven, en 1 Weduw naar en Jongedochter. 1891 13 waarvan 12 als boven, en 1 Weduw naar en Jongedochter. 1892 8 waarvan 7 als boven, en 1 Weduw naar en Jongedochter. 1893 8 waarvan 6 als boven, en 2 Weduw naars en Jongedochters. 1894 11 waarvan 10 als boven, en 1 Weduw naar en Weduwe. 1895 9 waarvan 7 als boven, 1 Jonkman en Weduwe, en 1 Weduwn. en Jonged. 1896 14 allen Jonkmans en Jongedochters. 1897 12 waarvan 10 als boven, en 2 Weduw naars en Jongedochters. 1898 6 waarvan 5 als boven, en 1 Weduw naar en Weduwe. Totaal 94 ECHTSCHEIDINGEN. 1891 1 Cornelis Bet en Petronella van Schendel. Voor Transvaal. Door de alhier bestaande commissie, op ver zoek van den WelEd. Achtb. Heer C. Kroon Mz. samengesteld uit de H.H.Ds. B. H. Habbema, W. Dorsman, J. Zijp, G. Barten Kz. en eerst genoemde, is aan den penningmeester der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, den Heer Mr. B. J. Lohman, een bedrag van f 160.15 verzon den, zijnde de totale opbrengst der gehouden col lecte te dezer gemeente voor Transvaal. Op het hulppostkantoor te Zuidsehar- woudo werden gedurende de maand October 1899 behandeld 107 inschrijvingen, als inlagen in de Rijkspostspaarbank, tot een totaal bedrag van f710.16, tegen 13 terugbetalingen, uitma kende eene som van f 3203.23. Zes stuks nieuwe boekjes werden aangevraagd en uitgereikt, waar van het laatste was genummerd 10269. Door de Christelijke Jongelingsvereeniging „de Heere zal 't voorzien" te Broek op Lan- gendijk, is nog bijeengebracht een som van f 10.60 voor de Transvalers en aan den Secre taris-penningmeester, den Heer Dr. Hamaker, ter hand gesteld. Het totale bedrag dat den Secretaris-Penning meester is kunnen worden afgedragen bedraagt f609.60 Tot Lid van het Bestuur der Banne Oud- Karspel is herbenoemd de Heer A. Borst Az., tot Secretaris de Heer M. Kroon Cz. en tot Pen ningmeester de Heer P. Eecen Pz. Oud-Karspel, 9 Nov. De Heer H. J. Minderhout, onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, is benoemd als zoodanig aan de Dcpartements School van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te 's Hertogenbosch. Bij Kon. Besluit is tot burgemeester van Zuidscharwoude herbenoemd de heer J. W. C. Kroon, secretaris dier gemeente. De heer R. van Reenen, cand. te Ede (G.), heeft voor het beroep, bij de Gereform. Gem. te Noordscharwoude bedankt. Advertentie n. Voor de vele bewijzen van deelne ming tijdens de ziekte en na het over lijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader betuigen wij onzen hartelJJken dank. Wed. C. v. d. OORD Noord-Scharwoude, en Kinderen. Nov. 1899. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij op den dag- zij ner 35-jarige ambtsvervulling, Donderdag 16 November, van 's avonds 6—8 uur receptie zal houden op de bovenzaal van den heer D. STAM. zal van af MAANDAG 13 NO V. in plaats van tusschen 1 en 2 uur's MORGENS TE SPREKEN ZIJN. Verzenders van ROODE- en WITTE KOOL voor export. Brieven franco onder letter Z 150, aan den Uitgever van dit blad. Notaris DUK.ER., is voornemens op des namiddags te 2 ure, in de herberg „de jRoode Leeuwaldaar, ten verzoeke van de eigenaren, de Heeren CORNELIS en PIETER KOSTELIJK Tz., openbaar te verkoopen aldaar, te zamen groot nagenoeg HEC TAREN. Voorts nog ten verzoeke van de Heeren TEUNIS KOSTELIJK Tzn., en genoemden PIETER KOSTELIJK Tzn. belend ten noorden de boerenplaats „de Ster"t aan en ten westen van de Botertocht, ge meente HEER HUGOWAARD, kadaster sectie D, no. 17a, groot 2 h.a., 32 a., 20 c.a. en zijnde de 2e en 4e van af West van de vroegere „Bergerweid",onder ZUIDSCHARWOUDE, thans in gebruik bij Simon Zeeman, eigendom van Mej. M. VAN TWUIJVER, Echtgenoote van den Heer Cornelis Groot Janszoon, Brood bakker. Notaris DUKER, is voornemens, na bekomene rechterlijke mach tiging, openbaai* te verkoopen, ten verzoeke van de erven den Heer C. WONDER Jnzn. en anderen, ten herberge van WILLEK HEEKEBOER, als: op Dinsdag 21 November 1899 bij inzettingen op 28 dito bij af slagtelkens aanvangende des voormiddags te ÏO ure. "Wei- en Bouwland, benevens KLEIN HUISJE en ERF, alles in de gemeenten Oude N i e- dorp en Harenkarspel, polders Oude N i e d o r p, L e ij e r- en Heer II u g o- waard, waarvan vele perceelen zeer geschikt voor groenteteelt, te zamen groot ongeveer 27/4 hectaren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3