toöneelwMtW te Schagen. Brieven uit „de Streek," Plaatselijk nieuws. Noordscharwoude. Twee WOOHHTOBÏÏ, SCHAGER R! GEVRAAGD: tegen de humanitaire denkbeelden van onzen tijd 5°. dat eigen zorg voor een matig pensioen, op 60-jarigen leeftijd ingaande, voor het over- groote deel des volks onmogelijk is; 6°. dat het rechtvaardig is, dat het in het kader der Staatsbemoeiing past en dat het uit voerbaar is, aan allen een Staatspensioen te ver strekken, zonder dat daarvoor andere bijdragen gevorderd worden dan begrepen zijn in de ten gevolge van den pensioenmaatregel verhoogden belastingdruk. CX. 30 Nov. 6 Dec. Een tochtje door onzen polder biedt thans weinig schoons meer aan. Het weiland, hoewel 't nog niet de winter kleur heeft, is door het vee verlaten en is daarmede van zijn sieraad beroofd. De bouw landen vertoonen slechts hier en daar een veld karwij, waarvan de stand voorloopig wei nig hoop op een goeden oogst geeft, terwijl ook de meeste kool- en bloemkoolakkers geheel zijn ontruimd, 't Zijn slechts enkele verspreide witte, roode en savoijekoolen, meestal van zeer geringe kwaliteit en verder de bekende late reuzenbloemkool, of Lombokkers, die nog worden aangetroffen. Men zou dan ook meenen, dat er zoo goed als niemendal meer ten verkoop zou kunnen worden aangeboden en toch is de aanvoer aan onze veiling nog geenszins onbeduidend. Zoo kwamen Zaterdagmorgen nog omstreeks 80 met bloemkool, kool, uien en aardappelen be laden schuiten ter markt. In hoofdzaak bestond deze aanvoer uit bloemkool, n.l. 25.000stuks, terwijl ruim 500 zak uien werd aangeboden. De aanvoer van aardappelen en sluitkool is echter van weinig beteekenis. Dinsdag d. a.v. bestond het aanbod uit 13.000 stuks bloemkool en 250 zak uien, terwijl Wgensdag slechts 8000 bloemkoolen en 150 zak uien ter markt werden gebracht. In de te bedingen prijzen is sedert een paar weken weinig verandering te bespeuren. Voor eefste kwaliteit late reuzen- bloemkool wordt van f 10 tot f 14 betaald, terwijl afwijkende partijen f6 tot f10 be dingen. Vroege reuzen, waarvan nog steeds enkele partijtjes worden aangeboden, komen in kwa liteit zeer ver bij de late soort ten achter en zijn dan ook weinig in trek. De meeste par tijen worden voor uitschot of tweede soort verkocht en brengen dan ook niet meer dan f 1 a f2 per 100 stuks op. Uien wordt nog steeds graag gekocht tegen f 0.80 f 0.85 per y2 H.L. Alleen de aardap pelen schijnen niet zoo gewild als tevoren en de marktprijs daarvan toont dan ook eenige neiging tot zakken. Hoewel de prijs sedert enkele dagen varieert van f0.70 tot f 0.75 per zak, worden meer partijen tegen eerst-, dan tegen laatstgenoemden prijs verhandeld. Mocht de vorst eerstdaags invallen en zulks kunnen wij immers thans eiken dag verwach ten, dan kan dat onze bouwers nog slechts geringe schade berokkenen. Uien en aardap pelen zijn voldoende beschermd en de enkele duizende bloemkoolen, die nog te veld staan en die bovendien over tal van bouwers zijn verdeeld, kunnen geen belangrijke schadepost meer opleveren. In 't veld heerscht dan ook weinig vertier. De baas gaat er thans niet meer zoo geregeld heen, doch regelt slechts de laatste werkzaam heden, die door zijne arbeiders worden uitge voerd. Men zou, met het oog daarop, dan ook verwachten, dat eene gelegenheid om iets om trent de cultuur van in de Streek weinig be kende groentensoorten te vernemen, gretig zou worden aangegrepen. Toch is 't ook nu weer gebleken, dat de belangstelling daarin zeer gering is. Door den hr. De Greeff, leeraar in vruchten- en groen- tenteelt aan de G. A. van Swieten-tuinbouw- school te Frederiksoord, wordt n.l. in dezen winter eene cursus gehouden over „groenten- teelt en den handel daarin op het buitenland" en reeds werden twee van de drie lessen ge houden. De toegang tot die lessen is voor iedor vrij en toch bleek de belangstelling zeer ge ring. Uit Bovenkarspel merkte ik slechts een vier- of vijftal tuinbouwers op, terwijl Groo tebroek en Lutjebroek geen enkele belang stellende opleverde. Het geheele auditorium bestond uit 25 a 30 personen, waarvan on geveer de helft zich met de praktische beoefe ning van den tuinbouw bezighoudt. Toch schrikte dit den hr. De Greeff niet af om zijne ondankbare taak met opgewektheid te ver vullen. In een paar onderhoudende improvisa ties behandelde spreker achtereenvolgens de grondbewerking, de hoofdregelen der bemes tingsleer, de plantenziekten en schadelijke in secten, terwijl daarna werd overgegaan tot uitvoerige aanwijzingen omtrent de cultuur van zoogenaamde bleekgroenten, als andijvie, Brusselsch witloof, bleekselderij, rhabarber, molsla, cardons, artisjokken, enz. Blijkbaar in teresseerde dit onderwerp de aanwezigen, want, waren de bezoekers niet velen, de meesten van hen, die de eerste les bijwoonden, W^en ook op de tweede weder present. Moge deze voldoening den hr. De Greeff aanmoedigen zijne taak met evenveel opge wektheid ten einde te brengen, als waarmede zjj door hem werd aanvaard. K. Vergadering van den Baad der Ge meente ZUIDSCHARWOUDE, gehou den op Woensdag 6 December, 's avonds 6V2 uur. Voorzitter de Edel Achtb. Heer J. W. C. Kroon. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opent met een hartelijk welkom aan de leden de vergadering en deelt mede, dat hij het lezen der notulen maar achterwege zal laten, om maar direct het groote nieuws, dat hem ge noegen doet te kunnen mededeelen, bekend te maken. Als eene verrassende Sint-Nicolaas-sur- prise is van H.H. Ged. Staten bericht ingeko men, dat het de Gemeonte Zuidscharwoude wil helpen om uit de financiëele moeielijkheden te geraken. De pogingen, die zijn aangewend, zijn alzoo, zegt de voorz., met den besten uitslag be kroond. Was het misschien voor enkelen nog zeer twijfelachtig of de door mij gewenschte re geling zou plaats vinden en een desbetreffend verzoek gunstig zou worden ontvangen, op mijne audiëntie bij ZExc. den Comm. der Koningin mocht ik vernemen, dat ZExc. bereid was te helpen. Wij zijn hem, zegt de voorz., daarvoor onzen dank verschuldigd, waarna de voorz. ver der uiteenzet, op welke wijze nu door Ged. Staten een nadere regeling wordt voorgesteld, waarbij wijziging der Gemeente Begrooting en goedkeuring van het door Ged. Staten gewij zigde leeningsbesluit noodig is. Voorgesteld wordt: le. dat de Gemeente met 1 Jan. zal aflossen de som van f7700, waarvan, zooals bekend is, volgens een vroeger besluit eene aflossing moest plaats hebben van f 1200 per jaar. 2e. dat de Gemeente in plaats van f9000, zooals door B. en W. was voorgesteld, zal leenen eene som van f 8000, welke door Ged. Staten voldoende wordt geacht, waarvan de jaarlijksche aflossing zal worden bepaald op f 400.waar door de schuld van '98 geheel zal kunnen wor den gedekt en voortaan daardoor een jaarlijks voordeel van f 800.zal worden verkregen. Geen hoogere belasting zal dus behoeven te worden gehe ven, en de regeling der zaken zal dermate kunnen plaats hebben, dat de financiën in goeden staat komen. Daarom is het voorstel van B. en W., zegt de voorz., de begrooting, zooals zij is gewij zigd door Ged. Staten alsmede het leeningsvoor- stel, zooals dat is ingekomen, goed te keuren op dat wij dan de zekerheid zullen hebben, dat wij eindelijk zullen verlost worden van die geldelijke bekommernissen, die ons steeds zoo zwaar druk ten. Is de Begrooting eenmaal goedgekeurd dan geloof ik, dat wij in betere conditie zullen ko men. Laten wij ons echter dan niet als rijk be schouwen, maar een zuinig beheer blijven voeren en datgene doen wat in het belang der ge meente valt te doen, nu de zoozeer gewenschte geldelijke oplossing is gekomen. Daarna leest de voorz. die voorgestelde wijzin gen in de Begrooting voor, welke in Hoofdstuk V onder Buitengewone ontvangsten en in Hoofd stuk XI onder rente en afl. van schuld zijn aangebracht. Verder de geraamde post van f300 voor buitengewone ontvangsten, waaromtrent toelichtingen was verzocht, te veranderen in het vaste bedrag, dat de Gemeente nog als bijdrage in de kosten voor het onderwijs van het Rjjk heeft te vorderen en in verband daarmede enkele posten te wijzigen volgens de voorgestelde rege ling. De voorz. stelt nu voor de Begrooting volgens de aangegeven wijzigingen opnieuw ter goed keuring aan H.H. Ged. Staten op te zenden, onder dankzegging voor de welwillende ontvangst die het raadsbesluit is te beurt gevallen. Hierop vraagt de Toorz. of een der raadsleden naar aanleiding van het verhandelde ook het woord verlangt. De Heer J. Kroon antwoordt bevestigend en zegt dat hij en hij gelooft mede uit naam van zijne mede-leden te zullen spreken, een woord van dank den voorz. niet mag onthouden voor zijne vele bemoeiingen, waardoor een betere regeling is tot stand gekomen. Is tevens hier door gebleken, dat die hooge Heeren ons gene gen zijn, grootendeels is dat zeer zeker te danken aan uwe onvermoeide pogingen. Dit, Mijnheer de Voorz. wilde ik u openlyk hier zeggen. De voorz. voor deze woorden erkentelijk zijnde zegt, dat B. en W. gemeenschappelijk aan een betere oplossing hebben medegewerkt, en het is dan ook een royale daad van Ged. Staten, die hem veel genoegen doet. Zijn de financiën altijd een groot struikelblok geweest, en hebben die veel onaangenaamheden bezorgd, thans, zegt de voorz., mogen we ons verheugen, dat Ged. St. het zoo hebben geregeld dat het ons werkelijk geeft. Betreffende de nieuwe leening van f 8000 komt de Raad overeen, dat zal worden getracht het kapitaal te verkrijgen tegen eene rente niet hoo- ger dan 4%. Staat de rentestandaard tegenwoor dig te hoog om het te verkrijgen tegen 33/4 toch zal worden getracht eene leening te sluiten tegen 37/8 °'0. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten geheel overeenkomstig de voorstellen van Ged. St. te handelen, waarna de vergadering door den voorz. wordt gesloten. In het lokaal van den Heer K. Bood te IVoordscharwoude, gaf het alhier bestaande Fanfarecorps „Excelsior", onder leiding van den Heer J. Hopman Jbz., Vrijdagavond zijn eerste uitvoering in dit winterseizoen. Behalve de groote verscheidenheid van mu- zieknrs., bevatte het programma tevens een twee tal Tooneelstukjes voor afwisseling, getiteld: „De koperen Ring" en „Een lastige Klant". Bleek uit de vertolking der muzieknrs., dat de leden ernstig pogen het ideaal, dat zij zich stellen, te bereiken, „Excelsior" blijve voor hen altijd nog het devies, dat zij aannamen bij de oprichting van hun muziekcorps. Ongetwijfeld zal de rustige leiding van den Heer Hopman, dit Fanfarecorps brengen nader tot het beoogde doel, d. i. meerdere volmaking, hoogere ontwikkeling in de door hem beoefende kunst. De tooneelstukjes vonden een hartelijk onthaal en werden luid geapplaudiseerd. De door B. en W. der gemeente Oud- Karspel opgemaakte Voordracht voor een On der wjjzer aan de openbare lagere school aldaar, bestaat uit de H.H. 1. B. J. Kosten te Goedereede; 2. D. Hen driks te Nieuw Schoonebeek; 3. K. Kuperus te Stavoren. Tot Ouderling bij de Herv. Gem. te IVoordscharwoude is benoemd de Heer Jb. de Geus Hz. en tot diaken de Heer C. Swager Pz. Tot lid van het Kies-College der Nederl. Herv. Gem. te Zuidscharwoude is gekozen de Heer P. Berkhouwer, terwijl bij eene vroegere gehouden stemming de aftredende leden zijn her kozen. Tot Kerkvoogd is benoemd de Heer Jb. Berk hout. Burgerlijke Stand. Noordschar woude. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1899. Geboren: Maartje, d. van A. Barten en K. Houtman. Geertje en Trijntje, d. van C. Schui temaker en A. Wagenaar. Johanna, Catharina, d. van C. Mienes en E. Vos. Ondertrouwd: Klaas Bood, weduwenaar van Trjjntje v. Leijen, 31 jr. alhier en Maartje de Vries jongedochter 30 j. te Heer Hugo waard. Gehuwd: Jan Wink, 45 jr. en Grietje Kal- verdijk, 48 jr., beiden alhier. OverledenJan Rijkes 45 jr., echtgenoot van M. Bos. Gerrit Paarlberg 62 jr., echtgenoot van Marijtje Koegelberg. Oud-Karspel. Ingeschreven van 130 Nov. 1899. Geboren: Theodorus, z. van Martinus Zut en Alida, Geertruida Strooper. Gehuwd: Geene. OverledenAlida, Catharina Brammer, oud 7 weken. Zuidscharwoude. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1899. Geboren: Johannes, z. v. Jb. Molenaar en N. Bergen. Jacob, Cornelia, z. v. C. Gootjes en E. Zut. Willem, z. v. S. Kraakman en C. van der Gracht. Ondertrouwd en Getrouwd: Jb. Schoenmaker en P. Zeeman. OverledenLevenloos aangegeven kind van Klaas Zomer. Broek op Langendijk. Ingeschreven van 130 Nov. '99. Bevallen: M. ten BruggecateBak. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Winkel. Ingeschreven van 130 Nov. '99. GeborenGrietje Aafje, d. v. Jb. Spaans en I. Nobel. Ondertrouwd, Gehuwd en OverledenGeene. Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 130 Nov. '99. Geboren: Maria, d. v. Pieter Leegwater en Antje Kruijer. Pieter, z. v. Jan Goet en Grietje Rootjes. Keetje Maria, d. v. Dirk Grootjes en en van Maartje Bakker. Maria, d. v. Cornelis Takken en Ida Kruijer. Ondertroud en Getrouwd: Geene. Overleden: Arien Strijbis, 86 jr., echtgenoot van Maartje Kruit, eerder wedn. van Vrouwtje Mijts. Bernardus Johannes Timmerman, 15 jr., z. v. JohanDis Lubertus Timmerman en Eliza beth Schild. Oude Niedorp. Ingeschreven van 130 Nov. '99. GeborenEmma, d. v. Corn. Dekker en van Antje Zut. Neeltje, d. v. Jan Nagelhout en van Aaltje Schaap. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Jacoba Dekker, d. v. Jan Dekker en van Guurtje Bleeker, 20 jr. Jan Jonker, z. v. Corn. Jonker en van Rensje Veldman, 25 jr. Agatha Houtman, weduwe van Hendrik Op 't Veld, 71 jr. St Maarten. Ingeschreven van 130 Nov. '99 GeborenMaria, d. v. Jan Krujjer en van Sijtje Boekei. Maartje, d. v. Gerrit Dekker en van Guurtje Brak. Joost, z. v. Wulbert Koordes en van Vrouwtje de Pee. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Koedijk. Ingeschreven van 130 Nov. '99. Geboren: Nicolaas Martinus, z. van Gerrit Hartland en Neeltje Hartland. Heerhugowaard. Ingeschreven van 130 Nov '99. Geboren Cornelis, z. v. Jacob Tromp en Bregje Stammis. Jannetje, d. van Pieter Mol en Antje Kiesling. Petrus, z. v. Klaas van Straalen en Anna Wester. Petrus, z. v. Pieter Groenvelden Neeltje Quant. Margaretha, d. v. Jan Does en Anna Zijp. Jacob, z. van Arie Groot en Guurtje Kruijer. Martha, d. van Pieter Buter en Aaltje de Jong. Cornelis z. v. Arie Bleeker en Jansje Putten. Simon, z. v. Aart Goed en Aafje Peere boom. Johanna, d. v. Klaas Molenaar en Marijtje Schuit. Getrouwd: Simon Groot en Aaltje Kooij. Jo hannes Hermanus Driesen en Jantje Jongkind. Jacob Korver en Maartje Wester. Jan van Straa- ten en Trijntje Mul. OverledenKlaas van der Oord, echtgen. van Jacoba Rol, 71 jr. Klaas, z. v. Pieter Blom en Maartje Doodeman, 5 w. Jacob Smit, echtgen. van Antje Appel, 34 jr. Pieter Kooij, echtgen. van Elisabeth Lodder, 79 jr. St.-Pancras. Ingeschreven van 130 November 1899. Geboren: Jacob, zoon van Petrus Jacobus Kat en Maartje Landman. Overleden: Trijntje Paardebos, weduwe van Dirk Smit, 97 jaar en 11 maanden. Advertentien. Notaris DUKLER, is voornemens op wroeiisdag- 13 De cember 1899, des voormiddags te 10 ure, in de herberg „de Burgte NOORD SCHARWOUDE, ten verzoeke van de erven Mej. GRIETJE PAARLBERG, wed. G. SLO- TEMAKER, publiek te verkoopen: met Schuren, en Erven, benevens met Water, alles in de gemeente Noord scharwoude, te samen groot 6.80.64 h. Alsmede een perceel Bouwterrein, in de Diepsmeer onder Oudkarspel,eigendom van den heer ALBERT ROOS. onder Eere-Voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer S. B E R M A N, Burgemeester van Schagen uitgeschreven door de op Zondag 10 December 1899, EN Zondag 14 Januari 1900, met FEESTAVOND op Zondag 4 Maart 1900, in het NOORD-HOLLANDSCH KOFFIEHUIS, PROGRAMMA Zomlag- lO December 1899: 1. Harmonievan Heer Hugowaard DE BUREN, van Justus van Maurik. 2. Cicerovan Nieuwe Niedorp UN DOODSANGST, van M. J. Gillissen. 3. Door Oefening Vooruitgang" yan Uitgeest: De Luitenant en zijn oppasser, van II. M. P. van Emmerik. Muziek van de Kleine Kapel van Schagen. Doorloopende kaarten per soonlijk geldig voor de 3 avondenf 1.25 Entree Kaarten genomen vóór den dag der Uitvoering f0.60 Kaarten genomen op den dag der Uitvoering f0.75 Besprqken plaatsen 10 cent extra, aan 't lokaal der uitvoering. Aanvang 7 V2 uur precies. BAL UVA. Het Bestuur. Verzenders van ROODE- en IVITTE KOOL voor export. Brieven franco onder letter Z 150, aan den Uitgever van dit blad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1899 | | pagina 3