Nieuwstijdingen. Buitenland. Ingezonden. Groentevervoer. Marktberichten. iöOO Haag f 2000 Haag f 3000 Haag f 4000 Haag f 5000 Haag f 10000 Haag f 25000 Haag f 72,80 130,— 265,20 421,20 582,40 1575,60 4695,60 ■Hen Haag en wat' in Rotterdam aan gemeentebe lasting betalen moet bij eenzelfde zuiver inko men. 50,30 R'dam f 8^40 R'dam f 159,— R'dam f 234,40 R'dam f 312— R'dam f 730,R'dam f 2305,— R'dam f 100000 Haag f 11290,— R'dam f 20295,60 Een ongelukkige met f 100000 inkomen, moet is in Den Haag 11.29 pCt. te Rotterdam wel ).2S pCt. van zijn inkomen aan gemeente-belas ting betalen. Geen wonder, dat het schoo'ne Den Haag meer en meer rijke Rotterdammers, die om hun zaken wel weg kunnen, naar zich toezuigt, zeer tot scha van de groote koopmansstad, die op zware lasten zit en den rijkdom minder luxe genoegens bieden kan dan de resiendtie. Geen wonder dat een mensch bij al z'n vruch teloos pogen neiging vertoont tot afzakking naar den kant van alles aan de gemeenschap, of om Tiet kindje bij den naam te noemen, naar het communisme. Wat is dit, vraagt ge, beste lezer! We antwoorden: Al3 niemand een dienst of beleefdheid meer doet, Als niemand op zij gaat en niemand meer groet, A'ls niemand meer vraagt wat te pas komt of niet, Als niemand gehoorzaamt en ieder gebiedt, Als iedereen zitten gaat aan uw diner, Als ieder zich vleit, op uw canapé, Als ieder uw wijn,schenkt en drinkt uit uw glas, Als ieder 't zich makkelijk maakt in uw jas, Als ieder zijn boeren betaalt uit uw kas, Als iedereeD maait en niemand meer zaait, Als iedereen stukscheurt en niemand het naait, Als iedereen vuil maakt en niemand meer veegt, Als niemand de flesschen vult, die ieder leegt, Als niemand den hamer heeft, ieder het woord, Als allen dan schreeuwen en niemand meer hoort Als iedereen afbreekt en niemand meer bouwt, Als iedereen bier drinkt en niemand meer brouwt, Als iedereen hakt en er niemand meer kweekt, Als niemand weer maakt wat iedereen breekt, Als niemand wat weet en toch ieder doceert, Als niemand wat heeft en toch ieder verteert. We sluiten met een straattooneeltje uit Groot Mokum. Het was voor een café en een dikke kellner leunde op het terras tegen een deurpost. Er naderde een buitenman met een grooten klepmand, vergezeld van een anderen buitenman. Zij stonden stil voor den sereenen, rooden kellner, die kortweg genoot van het heerlijke, dartele lenteweder. Mot u kippes? vroeg de eerste der buiten mannen, die dus blijkbaar een Hagenaar was. Ea maar us kijken je kippetjés, noodde de kellner indolent, zich niet verroerend. Kijken kunnen we altijd. Met klepten de manddeksels open. Een welke macht der vrijheid en der weelderige lusten de dieren aanhitste vóór de buitenman had kunnen toegrijpen, waren drie welgedane, brooddronken, buitensporige kippen aan het duister binnenste van de warm broeierige mand ontsnapt en galoppeerden spoorslags, vleugel klapperend, onder oorverdoovend gekakel dwars de straat over. De kellner schudde eensklaps al zijn indolen tie af. Roode moordzucht glinsterde in zijn blik, toen hij zich opmaakte om het kakelend gevogelte te achtervolgen. Een der buitenmannen kreet: De kippes. Hea jongetje hee jongetje hód ze vas. Dat was gericht tot een ventje van zes jaar dat juist op den weg der vluchtelingen stond, stijf van onthutsing. Natuurlijk liep het jongetje hard weg. Er kwam een tram aan die stopte, want er stonden al tien menschen op de rails en die hadden wel aan andere dingen te denken dan aan een tram. Twee conducteurs namen dadelijk grimmig aan 'de jacht deel. En een tweede kellner uit het café. En de smid op den hoek. En de kruideniersknecht. Eh de knappe winkeljuffrouw uit de bakkerij. En de jongen uit den rijwielhandel. En dit gelooft natuurlijk niemand en een aanspreker met een regenscherm. Daarop nog zes conducteurs van zes andere tr^ns. En een brievenbesteller. En |h(et kippige jongetej van den slager, dat altijd misgreep. En een paar honderd andere menschen. De kippen kakelden, snaterden, renden, klap wiekten, zweetten bloed zochten naar gaatjes in den beenenmuur, die al nauwer op hen rukte. De roode kellner pufte hijgend, sloeg vinnig met z'n servet naar de kippen, die maar rond' holden, rondholden. En trams?;- en trams, en tramis En menschen, en menschen, en menschen. Tot eindelijk, na een jacht van een kwartier, de aamechtige, dood-affe, half-gewurgde pluim dieren weer verdwenen in het somber duister der mand. VERDRONKEN. Op tweedon Pinksterdag is de 15-jarige J. Vos wonende te Nijmegen, bij h#t zwemmen in een kolk te Lent verdronken. Te Arnhem is een 16jarige kna-ap, die met een vriendje was gaan zwemmen is bij de bad- ,en zweminrichting in den Rijn verdronken. Het lijkje was bij het seinen van dit bericht nog niet !ge vonden. r DOOR EEN AUTO GEDOOD. Maandagmiddag is nabij Kraantjelek te Over- veen de 56-jarige ujffrouw Lucas, Kamperstraat te Haarlem, door een auto overreden en gedood. AUTO-ONGELUK BIJ EILST. 1 Op Tweeden Pinksterdag is te Eist bij Arnhem een automobiel, waarin de familiee d. B. C. uit Almelo was gezeten, van den vrij hoogen dijk weg in de sloot gereden. De echtgenoote, alsme de de kinderen van den heer t. B. C. konden,1 reet worden gered, maar moeite kostte dit met hemzelf en den chauffeur. Beiden werden tenslot^ te bewusteloos onder de auto uit bracht. Op de huize Dijkakkers dige hulp verleend, welke voor den chauffe meest noodig bleek. Deze mag niet voerd. HET EINDE VAN EEN GINGSFIRMA. De laatste sleepbooten van de firma Zurmuhlen welke in de haven van Terschelling gestationeerd waren, zijn in handen van anderen overgegaan, welke het bergingsbedrijf op denzelfden voet zul len voortzetten. De firma Zurmuhlen, welke zulk een groote rol op het gebied van 'bergingszaken heeftgespeeld en kranige stukken werk heeft verricht is door het vei koopen dezer' laatste boo- ten van het tooneel verdwenen. BETJE BETAAL. Tc Amsterdam zijn dezer dagen, beschrijvings- biljetten voor de stedelijke inkomstenbelasting uit gereikt aandienstboden. Daar zal men ongetwijfeld vreemd van opzien Wie had zich voor enkele jaren den tijd kunnen indenken dat ook onze dienstbaren in de termen zopden vallen voor belasting betalen. Maar nu in onze dagen het loon der dienstboden, waarbij natuurlijk kost en inwoning wordt bijge- j teld, zoo hoog is gestegen, dat zij zich vaak de luxe van slobkousen en dure hoedjes naar de nieuwste mode kunnen veroorloven nu azgen de Amsterdamsche vroede vaderen terecht in, dat ook deze categorie van burgeressen in de lasten der gemeente behoorde bij te dragen. En onze dienstboden kregen dezer dagen dus haai beschrijvingsbiljetje thuis. Het parool zal nu worden: Betje betaal! Zij zullen den dans niet kunnen ontspringen meent de „Voorhoede." Met verwijzing naar de in het Algemeen Po litieblad van 13 November 1919 geplaatste ken nisgeving, waarschuwt de Burgemeester van Nieuw Helvoet andermaal aan de firma E. VAN "WEL EN Co., makelaar en in hypotheken, ge vestigd aldaar Moriaansche weg Wijk C No. 216, geen gelden in voorschot of vooraf te voldoen, alvorens de desbetreffende zaken tenvolle zijn afgehandeld. Verder kunnen inlichtingen worden ingewonnen bij hem Burgemeester. Overneming in alle nieuws- en vakbladen is zeer gewenscht. DE PAPIERPRIJZEN. Over de ontzaglijke stijging der p'apierprijken schrijft het „Centrum.": Dat er in de appierindustrie nog wel op iets anders dan op verliezen te wijzen valt, leert de niet bepaald onaanzienlijke winst van 3<>/o mil- liuen gulden, die de papierfabrieken van Gelder over het jaar 1918 maakten. De vraag dient toch gesteld ,eenerzijds of de stiiging van den prijs wel in behoorlijke verhou ding staat tot hetgeen billijk en noodzakelijk is, en anderzijds of de overheid hier niet remmend en regelend kan optreden. Want het valt toch niet te ontkennen, dat een volk voor zijn ontwikkeling, voorlichting en be schaving papier noodig heeft, en dat dit artikel voor de massa tot een dagelijksche. levensbehoefte is geworden GENERAAL DE WET ZIEK. De nieuws bladen uit Bloemfontein melden, dat generaal De Wet ernstig ziek is. Er is weinig kans op her- sstel. j DE ONTWA#ENINGSKWESTIE i Volkenbondsraad te Rome heeft besloten, om een I commissie samen te stellen ,die het rapport over 'de belangrijke kwestie van de algemeene ontwa- j pening zal onderzoeken. In deze commissie zullen I "de groote mogendheden, welke deel uitmaken van den Volkenbond, vertegenwoordigd zijn door mi litaire, marine- en luchtvaart-deskundigen, ter wijl de andere mogendheden, .zoo dikwijls het him belangen aangaattijdelijke vertegenwoordigers in de commissie zullen hebben. AUTO-ONGELUK. Te Zwolle is Maandagmiddag de auto van den heer Lok in botsing gekomen met een wiel rijder, den kantoorbediende J. A. Schreuder. De fietser kwam er betrekkelijk goed af. Hij bekwam schaafwonden aan beide beenen en een ernstige wondt aan de rechterhand. De chauffeur had aan het ongeluk weinig schuld. DE PRESIDENT VAN FRANKRIJK is het slachtoffer van een ernstig ongeluk ge worden, toen hij zich naar Montbrison zou be- om aldaar een gedenkteeken in te wijden. Vol gens reeds bevestigde berichten is de heer Déscha- nel uit het raampje van zijn coupé gestrort toen hij er uit leunde en het portier opensprong. Het beurd zijn. De president is als door een wonder gered. Hij kwam naast den voortsnellenden trein te liggen ,en bleef volkomen bij bewustzijn. De 'trein reed toen de heer Deschanel er uit viel, niet erg hard en bovendien kwam de president o peen hoop zand terecht. Do president is licht gekwetst aan het gelaat 'en aan het been. Z'ijn toestand geeft geen reden tot ongerustheid. Mevrouw Deschanel en de Minister-President zijn per automobiel naar Montargis vertrokken en bevonden den president zeer wel. -DE STAKING IN FRANKRIJK. De Fran-' (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik nog eenmaal eenige plaatsruimte voor onderstaande. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Wanneer men aandachtig het antwoord van den heer P. Slot A.Pz. nagaat, dan komt men tot de conclusie dat het in hoofdzaak gaat over de vraagAan wien de schuld dat de koolregeling en den gecentraliseerden verkoop der kool aan Duitschland, niet is doorgegaan? Door de Tuinbouwvereenigingen, waaronder de L. T. B -afdeelingen, was aan de Prov. Comm. het mandaat gegeven om de overcomplete kool op de meest voordeelige wijze van de hand te doen, (de L. T. B. afd. Langedijk o.a. gaf dit mandaat pet zoo goed als algemeene stemmen) en nu is het de L. T. B.-export die door voor minder aan te bicden, de zaak in de war heeft gestuurd. Ik ben niet gewoon een blad voor den mond te nemen en een zoodanige 'handelwijze kan ook ik niet mee instemmen. Mij is echter intusschen zal ik eens onder hoeken van een aanbod, als waarvan de heer Slot spreekt, niets bekend. In een allerzonderlingst, daglicht bomt dit echter te staan, wanneer men aanneemt dat 8000 Mark in dien tijd beteekende f210.Hier moet dan nog af de kosten van ver lading e. d. En..... de kool waa niet minder te koo- .pen dan voor f300. En waarop was zoo'n aanbod gebaseerd? Wan- -neer dit ware geaccepteerd, dan had de kool ge leverd moeten worden. Nu zal de heer Slot toch [niet zoo naief zijn om te denken, dat gesteld dat de L. T. B.-ers, zich losmakend van de door ide organisatie opgelegde verplichtingen, hunne producten ter verzending aan de L. T. B.-export hadden gegeven dezen die producten voor een paar gulden de 100 K.G. hadden afgestaan? Maar ook zelfs dit is niet mogelijk. Want met de oprichting der L, T. B.-export is rekening ge houden met de bestaande regel van verplicht vei len en ligt verzending van het goed Van uitslui tend leden niet in de bedoeling. Volgêns art. 2 onzer Statuten is het doel: verzending van pro ducten van leden en derden, terwijl art. 27 zegt: De te verzenden producten moeten op de vrije 1 veiling worden gekocht en moeten worden be taald op de wijze als in de Reglementen dier vei ling is omschreven. Blijft over dat de L. T. B.-export op elke wa- i gon f100 heeft bijgelegd, welke de gedachte wekt, die li uitspreekt: dat door de L. T. B.-export met het geld en goed van de menschen wonder lijk is omgesprongen. Uzult mij ten goede hoyden, dat ik van onze transacties geen melding maak, dit ware inder daad teveel gevergd, maar heusch, hierover be hoeft geen ongerustheid te bestaan. Een oogenblik aannemende, dat door den man van de L. T. B.-export de verkoop van de Prov. pomm. is tegengewerkt is het van u niet goed geweest van den L. T. B. te spreken als van 'een gevaar en het zoo voor te stellen alsof de grootste schuld van het' mislukken der regeling ((buiten de andere gevaren was er immers nog een ander een grooter gevaar) aan haar zou zijn te wijten. Ik herhaal nog eens: vele en veel groo tere oorzaker hebben hiertoe medegewerkt. Al had de L. T. B.-export zelfs niet bestaan, de stemming onder de leden in dien tijd was wel zoo, dat, zelfs wanneer in Berlijn het aanbod der P. C. was aanvaard, het nog zeer de vraag zou zijn geweest of het eenmaal genomen besluit had kunnen worden uitgevoerd. Het was de pessimist- tische geest onder de menschen, aangewakkerd door „de kapers op de kust", door hen die er niet I tegen opzien zich te Jjevoordeelen ten koste van waar alte betrokken af deelingen van defi LI T. B. in Langen dijk e."o. unaniem achter de organisatie hebben gestaan, ook met het geven van het ver- koop-mandaat, zou een oneerlijke tegenwerking i wanneer zij hiermede bekend waren nooit De door hen worden gesteund of goedgekeurd. U is wat de sympathie betreft van hunne (L. T. B.)-zijde niet verwend zegt u, heer Slot'. „Ja, hier zit eigenlijk meer aan vast en dit gaat wel wat bezijden de onderhavige kwestie om. In. het L. T. B.-blad van 7 April 1917 kunt u vinden een artikel, waarin wordt gewezen op de vrucht bare werkzaamheid der Prov. Comm. in N. Hol land, terwijl in vele latere nummers van dit or gaan met waardeering over het Centraal Bureau de P. C. en haar werken wordt gesproken. Daar entegen is de brochure Ruiter en andere artikelen in het orgaan voor de organisatie minder vleiend. Maar hoe is het in het omgekeerd geval? U schrijft, dat „onzerzijds noch in het publiek noch in het geheim op eenigerlei wijze getornd is aan het recht van afzonderlijke organisatie der R. K. tuinders." Ik zou niet weten met welk recht daaraan te tornen zou zijn. IJ kunt echter toch weten dat men in hoogere kringen der organisatie nooit te vinden is geweest om dsn L. T. B. als groote organisatie gelijke rechten en medezeggenschap te geven. Men heeft wel niet getornd aan het recht om te organiseeren, maar men heeft den L. T. B. niet willen geven, waarop zij als organisatie recht had. Integendeel heeft men vele L. T. B.-afdeelingen gedwongen lid te worden van den Ned. Tuinbouwraad, wilden ze als veilingsvereeniging niet uitgeschakeld worden Ziet, dat wekt niet op tot sympathie. De L. T. B. wil zich zelf zijn, wil op Federatieven grond slag samenwerken, maar wil niet als bijhanger gebruikt worden. "Wat voor een organisatie van eenige duizenden leden is te begrijpen. Enfin, we willen hopen, dat hierin nog eens verbetering zal komen. Intusschen heeft uw signa leer en van het L. T. B.-gevaar reeds gevolgen gehad. Mede naar aan leiding van uw woorden, op de vergadering der Prov. Comm.* gesproken, besloot „Groentecul tuur" aan den L. T. B. geen stemrecht te ge ven. Al weer hetzelfde liedje. Gebruik makend van een oogenblikkelijke meerderheid, van machts positie dus, wordt de L. T. B. als bijhanger be schouwd. Ik wil hiervan niet veel zeggen. Maar zooiets moet toch kwaad bloed zetten, een vereeniging die nog een weinig prestige heeft, kan zooiets toch niet aanvaarden en zal indien maar eenigszins mogelijk zijn eigen weg zoeken. Wat blijift er over van uw gevleugeld woord „niet tornen adn eens anders rechten" als zoo gehandeld wordt? Nog eens, ik hoop dat men toch eens van het domme standpunt, dom omdat men de organisatie zelve hierdoor verzwakt, zal terug komen. Dan (zal de verstandhouding tusschen beide organisa ties, ook beter worden. De wederzijdsche sympa thie zal niet eerder komen, dan dat de medezeg gingschap van den L. T. B. worde erkend en dan zal ook door samenwerking het hoogste bereikt worden in het algemeen belang der tuinders. De heer Slot kan krachtens zijn positie in deze veel doen, hij is met de beste voornemens bezield, wil niet tornen aan de rechten van anderen en ver klaart dat alleen in samenwerking kracht schuilt. Welnu daar moeten we heen en wanneer deze voornemens in daden worden omgezet, dan heeft deze polemiek hiertoe misschien nog iets .bijge dragen. U, mijnheer de Red. dankend, verblijf ik, Hoogachtend, J. GROEN Az. Zuidscharwoude. het algemeen, die wantrouwen doen ontstaan in de leiding, enzoovoorts. En hier zal u moeten toe geven dat het in dien tijd niet de af deelingen van den L. T. B. in onze omgeving zijn geweest, die het minst trouw waren aan de organisatie en niet de L. T. B.-export-afdeeling, die op de minst fcorrecte wijze zich aanpaste aan den bestaanden toestand, integendeel, die zich geen oogenblik heeft begeven buiten de wij'ze van werken als hier- bpven (zie art» 2 en 27 der statuten) is aangegeven j Behalve de reeds genoemde oorzaken van het mislukken der regeling is er nog eene, die ook li wel bekend zal zijn. Een niet te ontkennen feit is dat, toen onze menschen hun awaarsten tijd door maakten, juist de vraag kwam naar ons product in Duitschland. En het algemeen verzet van den Duitschen handel, tegen een gecentraliseerden aan- koop door de „Reichsstelle" is zeker niet de klein- ste oorzaak geweest, dat deze het aanbod der Prov. Comm. niet heeft aanvaard. En toen men in Duitschland als gevolg hiervan ook weer in- f4.20- voerbewilligingen aan „anderen" beschikbaar stel- j de, was het voor een groot deel de concurrentie die de prijzen omhoog deed gaan. Van het „ietsje „DE TIJDGEEST." Trekking va.n 500 nummera ten overstaan va* notaris A'. B. Mulie. (Opgave van het hoof1 dagentoehap C. PAARL- BERG te OUDKARSPEL.) DINSDAG 25 MEI 1920. Prijs van f 25000 15483 f 1000 7647 9962 12026 f 400 9773 13106 15035 16888 f 200 10398 16115 f 1 00 294 1978 4136 6773 7237 9239 11594 13191 15074 16737 19237 19415 DE LANGEDIJKER GROENTEMARKT- NIET ONTVANGEN. NOORD ERM ARKTBOND NOORDgCHARWOUDE. ZATERDAG 22 MEI MAANDAG 24 MEI DINSDAG 25 MEI 2 WAGENS. DE LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 26 Mei. 11300 kilogram rabarber f3.105.50. 15300 ki logram aardappelen f18.9030.20 Drielingen 16.10 Kleine f0.50—3.70. NOORDERMARKTBOND N OORDSCH ARWO UDE. sehe federatie van mijnwerkers heeft besloten op- dat de L, T. B.-export Amtoe heeft nieuw in staking te gaan, naar aanleiding van het Wil ik desnoods wel afstond doen ^datjtle bericht, dat de maatschappijen eenige deelnemers opzet van den L. T. B. ïg g aan de jongste staking zouden hebben ontslagen. diep Dit 'k alles in C11 Rabarber f3.00-5.10. 20 Mei. Kroten f0.! 22 Mei. Rabarber fl.604.;

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 3