Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Na. 44 Woensdag 2 Jnni 1920. 29e Jaargang. J. H. KEIZER. per 3 maanden fl,00 Kamer Overzicht. Van alles en nog wat Uit den Omtrek istero. rtLtruoyoi NIEUWE LANGËDUKER COIIRMT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagavond. REDA0T WB-ÜITGEVEB PB Ij 8 DEB AÜYÜRTKH TlBMl Van 1—1 regels 78 et.» «Hm regel meer 18 iBOHSEKBHTIFBUl BUBBEL: loordseharirande. fireote letters ef vignetten werden naar plaatsruimte Jerekeid. Brieven reeMstreeks san den Uitgever. 29 Mei. Slechts zelden komt het voor, dat, wanneer de beide Kamers der Staten Generaal in dezelfde 'week vergaderen, de bijeenkomsten van de Eerste Kamer aanmerkelijk belangrijker, in elk geval belangwekkender zijn dan die van de Tweede Ka mer. In de Eerste Kamer toch was aan de orde het wetsontwerp betreffende de twee kruisers en •aangaande verhooging van bestaande pensioenen. Het laatste ging er, tegelijk met enkele desederata •omtrent ondergeschikte punten uitgesproken, ge makkelijk door. Het eerste verwekte begrijpelijken tegenstand bij de meest linksche groep in den Senaat. Deze tegenstand is wellicht nog aange wakkerd door het feit, dat de regeering zich ei genlijk los heeft gemaakt van de toelichting tot iet wetsontwerp, die in de Tweede Kamer gege ven werd. Daar heette de verdere afbouw der kruisers een handelszaak, thans is het een voor de landsverdediging principieele aangelegenheid gé worden. Dat de Tweede Kamer zich van deze na dere toelichting later volkomen los zal maken, is te begrijpen. Dat er in de Tweede Kamer slechts met een enkel woord op gezinspeeld werd, is voor een niet gering gedeelte te danken, aan den feangenamen indruk, die het Optreden van den neuwen Minister, Generaal Pop, ongetwijfeld bij Velen maakte. In de Tweede Kamer was de Lageronderwijswet voortduurend aan de orde. Maar, dank zij eenige zelfbeperking van de Vele deskundige leden, en dank zij een avondzitting, is mfen thans door de stof vrijwel heen. Voor de a.s. week resten nog slechts de slot- en overgangsartikelen, die welis waar enkele belangrijke punten aanroeren, maar toch niet van zoodanige beteekenis, dat zij een uit voerige discussie doen verwachten en wettigen. Iu deze week was vooral het gedeelte van de wet, hetwelk op de onderwijskrachten zeiven en de aan hen te stellen eischen betrekking heeft, aan de orde. Hier golden het in het algemeen geen prin cipieele verschillen, maar zuiver deskundig in zicht, aan welks bespreking intusschen ook vele tiuusgenaamd niet deskundigen zich waagden. Mi nister do Visser heeft in de hoofdzaak de eisohen, te stellen voor de algemeene akte van lager on derwijs, zijn zin gekregen in zooverre, dat die pkte vooi de gewone lagere school alleen niet tot het onderwijzen in de handwerken, en voor U. L O.School bovendien niet tot dat in Fransch, Duitsch en Engelsch bevoegdheid verleent. Vrij spoedig kon dit onderwerp worden afgehandeld, maar aanmerkelijk langer is gedebatteerd over de 'eischen, te stellen aan de leerkrachten op de Kweekscholen voor onderwijzers en ook over de eischen van toelating, voor deze Rijks-Kweek scholen in het leven te roepen, bij welke discus sie voortdurend het in elkander grijpen der ver schillende onderwijsperioden aan de orde werd 'gesteld. Een reeks amendementen zijn hier door Ministei de Visser overgenomen, anderen zijn ver worpen of door hem niet aanvaard. iWeer een reeks anderen zullen eerst in. de a.s. week aan stem- ming worden onderworpen. W&nt, het toch al bij de behandeling der Lager Onderwijswet niet groot aantal leden, verminderde deze week zichtbaar. Zoodoende was er Vrijdag middag geen of weinig gelegenheid tot stemmen Den eersten keer, dat het miet het oog op de ver dere werkzaamheden beslist noodzakelijk was en •de president een stemming niet kon vermijden, Jeidde deze tot het officieel constateeren der on voltalligheid, die voor een ieder reeds vaststond. Twee ontwerpen hebben naast' de Lager On derwijswet deze week de aandacht .der Kamer getrokken. In de eerste plaats de grenswijziging van Delft, daarom belangrijk, wijl Minister RüijS duidelijk te verstaan gaf, dat dit wetje een eerste van die soort is en spoedig door mteer zal worden gevolgd teneinde een behoorlijke regeling te ver krijgen voor een aantal bestaande gelijke grens geschillen. Het tweede betrof een motie van den heer Teenstra ten aanzien van de opcenten op de suiker. De heer Teenstra wilde wat eigenlijk allen willen, dat de suiker goedkooper zal wor den, maar hij wilde daartoe het dusgenaamde suikerpotje aantasten, dat aan zijn oorspronkelij ke bestemming de verlaging van den suikerac- bijns tengevolge van de oorlogsomstandigheden nooit of zoo goed als nooit heeft kunnen voldoen Dat echter wel heeft gestrekt tot vermeerdering van de inkomsten van het Leeningsfonds. Hoe eigenaardig het nu eenmaal in dergelijke dingen gaat, bewees wel, dat de Minister er de aandacht op moest vestigen, dat verlaging van den suiker accijns geenszins rechtstreeks ten goede van de verbruikers zal komen, maar uitsluitend tot direct gevolg zal hebben, dat ongeveer 7 millioen minder per jaar zal worden gebracht in het Leenings fonds. De motie van den heer Teenstra is dan ook, ofschoon principieel verzet daartegen door den Minister niet werd gevoerd-, met vrij groote meer derheid verworpen. Men hoort over de a.s. invoering der Arbeids vet 1919 verschillende geruchten. Teneinde de juistheid dier geruchten naar behooren te controlee ren, heeft' de heer Schaper thans een interpella tie aangekondigd over de invoering van den acht- rigen arbeidsdag, voor welker behandeling a.s. Dinsdag gelegenheid bestaat'. We hebben in de maand Mei een blauwe week gehad, we hebben propaganda gemaakt voor de leege flesch en aanschouwelijk voorgesteld wat in vloek kan ontaarden, wat tot zegen kan zijn. Maar de getrouwen achter het blauwe vaan heb ben een Titanen kamp. Het sneeuwballetje ver- snaperend deel met zijn legioene'n leger loopt' de Gideonbende, die ijveren voor een droog gelegd Nederland onder den voet en zal de. plaatselijke keuze haar vele uitspraken ten gun ste van „Sluit Schiedam" dan late men de vrouw een woordje meespreken. Het pleit is dan ten gunste der afschaffers beslecht. We brengen lezer in een derderangs kroegje, in een stads wijk. Binnen treedt, opgewonden, een bezoeker een wittebrood in de hand. Hij gooit het op de toonbank........ „Is 't geen schande?....... Dat ding kost daar ginder bij den bakker nou acht en twintig centen....... De kastelein,: „Ja, de bakkers smeren 'm maarze worden voor niemendal zoo vet niet"....... Gast neemt onderdehand een borrel. Veertien centen door het keelgat....... Dan nog één en nog één en weer een....... Dat waren vier maal '414 cent of twee wittebrooden. Gelukkig voor den man, dat. een der aanwe zigen hem attent maakt op z'n verkwisting het ware anders stellig nog niet bij vier geble ven....... Weg met den alcohol De slechte tijden zijn den plattelander geen beletsel de' oudvqderlijke gebruiken in eere te houden. Op een boerenbruiloft te Groenlo wa ren een 800 gasten. Om de gasten niet te laten geeuwhonger en waren twee koeien drie pinken en vier schapen geslacht. Genoeg was het ech ter niet, de slager levérde nog Voor f120. er bij. Bij een hartige bete past een stevigen dronk en omJiierin te voorzien waren 300 Liter jenever en 9 fusten bier ingeslagen. We hopen dat de 22-jarige vader te 'Wierden een even grootschen bruiloft heeft gevierd, de zegen zal hem dan niet deren. Deze week werd hij „verblijd" met de geboorte van een drieling. (2 dochters en een zoon.) Het kroost van den jonger man is daardoor in eens van 3 tot 6 Gelukkig maar dat zoo'n kleine wereldburger niet direct een volslagen costuum' noodig heeft. De boel is onredelijk duur, vooral in ons land. Voor een chic hteerenpak, waarvoor men in een groot Hollandsch magazijn f 150 neertellen moet, be- j taalt men in Engeland ongeveer flOO.—Vaak I verschillen de prijzen de helft. Tal van dames aldus idle Amsterdammer gaan tegenwoor- dig dan ook naar Londen, Brussel, Parijs, ja zelfs naar Duitschland te winkelen. Indien er een einde gemaakt werd aan de woekerwinsten van den tusschenhandel hier te lande, dan zou driekwart der ontevredenheid, der rechtmatige on tevredenheid, zijn opgelost, meent hij;. Maai en dit vergeet mén, wie in genoemde landen winkelt moet heel wat franken en mar ken neer tellen als hij ze niet tegen Holland- sche zilverlingen heeft ingeslagen, zal hjj er even slecht zoo niet slechter aan toe zijn. Wat wordt er in Weenen een geld verdiend. Een werkman maakt met 48 uren werken een weekgeld van f350. En wat moet hij daarmeeeen armoe lijden Men ga even na: een pak kleeren f1500, een' paar schoenen f300, een paar sokken f25, een pond vleesch f25 tot f37.50, een pond vet f41, een pond meel f3, een ei f3.50, een pou.d peulvruchten f10.Melk is in het geheel niet te .krijgen. Hieruit ziet men weer dat een mensch het altijd nog slechter kan hebben. Tevreden men- schen zijn gelukkige menschen, en als de Boden- gravensche jongelui die deze week op den Goudsehen straatweg een goed gevulden taseh opraapten, niet tot deze categorie behoorden, dan is er reden toe. Na telling bleek een bedrag van j duizend gulden in het gevonden voorwerp aanwezig te zijn. Nauwelijks hadden zij zich op weg begeven om1 aangifte te doen van hun vondst, toen uit de richting Gouda een auto in vliegende vaart kwam aangereden. Het bleek dat de in zittenden het bedrag verloreen hadden. Het be drag werd overhandigd en de eerlijke vinders kregen tot belooning...... een sigaret. Reken niet te veel op goed, Dat ge nog ontvangen moet, Meestal valt het uit den gis, En. dan is de reek'ning mis. zegt een oud rijmpje, maar als men z'n goed toevertrouwd aan een raadslid, dus niet de oer- !ste de beste, en men blijkt per saldo nog be drogen uit te komen, dan is de ontgoocheling wat kras. En dan was het geval bij de belang hebbenden in het faillissement van de Katholie ke Coöperatie „Van Ons Voor Ons." De be drijfsleider, tevens raadslid,, zou eön wakend oog in het zeil houden maar hij deed meer. Voor en na verdween een gedeelte van den inventaris er. toen de curator op een goeden dag zich eens overtuigde of alles in orde was, klopte voor raad niet precies mét het opgemaakte lijstje. De vertrouwensman der kiezers had de woorden van ons, voor ons omegdraaid en er van ge maakt: voor mij, van mij. Z.Ed. heeft in af wachting der komende dingen, al vast ontslag gevraagd als raadslid. Wat natuurlijk graag gé- geven werd. Het verzoek van een Rotterdamsch ambtenaar bij den Raad van Arbeid, vond geen gehoor. Toen ie, een paar maanden zijn „arbeid" ver richt had moest ie een paar nieuwe boorden heb ben. Het was midden in de maand enne welk ambtenaar kan zich op zoo'n ongelegen tijdstip die weelde dan veroorloven. „Hoe ver toon jij hem dat?" informeerde hij1 bij een col lega. ,",Wel, lichtte de ander vertrouwelijk in, we vragen een voorschot op ons salaris. Ik heb het al te pakken tot 1 Juli." Dies besloot hij) eveneens langs den hierarchieken weg zoo'n po ging te wagen. Maar bij den deur van den direc teur gekomen las hij en zijn mede lotgenooten, een dienstorder, waarin een beroep gedaan werd op de „zelfbehéersching" en de tering naar de nering zetten. Het slot was dat voortaan geen voorschot op het salaris zou worden gegeven. Toen zonken de mannelijke en de vrouwelijke ambtenaren op de knieën en ze prezen zich drie werf gelukkig, zoo'n directeur te bezitten, die zoo over hun wel en wee waakte. AI3 slot voor deze week, hetgeen onder Dag boek van een Amsterdammer in de „Tel." voor kwam. Amsterdammer schrijft' nl.: Het is merkwaardig, welk een zwalk men heeft' voor menschen die van je erven moeten, en du# nam ik neef, die door de woningnood dakloos was, in huis. Neef is een lummel, nicht is mo dern en hun drie kinderen van 3 5 en 7 jaar zijn regelrechte schatjes. Ik geef ze een Montessori opvoeding, zei nicht, toen zo goed en wel geïnstalleerd waren. Interessant, zei ik, ik ben met het talhout en de 250 strafregels opgevoed. Ik kan het nog aan u zien, meende nicht'. De Montessori schatje» waren intusschen be zig een azalea omver te trekken, wat him na de tweede poging gelukte. Is dat Montessori:? vroeg ik gelaten. Natuurlijk, zei nicht. Dat staalt het initi# tief en de wil tot de daad. Interessant, zei ik. 's Middags aan tafel trok de jongste de soejv teirino naar zich toe en wilde met zjjn zwarte handjes in de soep spelen. Mag dat? vroeg ik aan nicht. Waarom niet? Dat is ontdekkingszin. Het kind ziet de terrine en wil weten wat er in zit, zoo ontwikkelt zijn speurzin zich. Interessant, zei ik. Na tafel goten ze water in de piano wat zijn ze muzikaal, zei ik, al half Montessoriaau braken de pendule af en staken mijn avondblad in brand, lieten mijn. nek haast breken over hun knikkers, die ze op de trappen hadden la- teu slingeren en hieven met z'n drieën „Lang zal ie leven" aan, toen nicht ze naai bed bracht. Nicht zong mee maar een tikje valsch. Nicht vergiste zich in de kamer, zette de jong ste op mijn kuise bed, die er pipi op deed je moet hun natuur de vrije loop laten, zei nicht en den volgenden morgen vond ik in de lam petkan een paar straatklinkers, welke de oud ste jongen er in had gelegd om ze te laten we- 'kex. om zijn kennis der natuur te vermeerde ren, zei nicht. - SINT PANCSRAS. Stemgerechtigde Ingelanden hebben besloten, dat deel van den Bovenweg, gelegen in en in onderhoud bij de banne Koedijk, te verleggen op dezelfde breedte als deze weg reeds heeft onder Sint Pancras. De kosten worden geraamd op, f18000. Het aantal telefonische aansluitingen vermeer derd gaandeweg. Voor den oorlog waren er slechts 3, nu wel 16. Daarbij is het de bedoeling het telefonisch net van den Langendijk en Sint Pancras één te doen worden, waardoor de kosten van onderlinge ge sprekkeen geheel vervallen. Zeer ten gerieve van den handel, die ook alhier al grooter wordt. KOEDIJK. Het vierjarig zoontje van den heer C. Hart land, op een rijdende houtwagen willende klau teren, kwam daarbij te vallen met het gevolg dat eer der wielen zijn hoofd deerlijk heeft toe getakeld. Hoewel de geneesheer den toestand eerst bedenkelijk inzag, gaat het, naar we vernemen, nogal bevredigend. Vergadering van de Tuinbouw- eu Handelsver eenigiug „De West" op 29 M,ei, des avonds 8 uur bij den lieer Jb. Groot. 1 De voorzitter, de heer W. Visser, opent de vers gadering, en neemt aan, dat het weder de oorzaak is, dat zoo weinigen zijn opgekomen, hoewel hij meer belangstelling had verwacht, nu de tuinbou wers weer voor een nieuwe campagne staan. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Allereerst doet de voorzitter eenige mededea- lingen le. dat bloemkool, uien, nep en boswortelen, benevens alle partijen beneden 10Q0 Kg., dan« zelfden dag gelost moeten worden bjj aanvqar er. dat voor overleggen de le dag by overmacht niet, de tweede dag fó per vaartuig en vervolgen* 25°/o. meer voor iederen dag zal worden vergoed door den koopman. Ovéïmaeht zal worden uitge maakt door een lid van „Koophandel" en den Marktleider; t I I I l 2e. dat rabarber op monster véilen door het markt bestuur niet gewenscht wordt geoordeeld; 3e. dat de L. T. B. verzocht heeft om over zaken in de L- G. O. mée te mogen stemmen. De voorzitter ils er voor het verzoek toe te staan, doch verschillende leden verklaren zich er vierkant te gen. Bij stemming verklaren zich 3 er voor en 19 er tegeu; 4e. dat van 116 wagons gele kool, in consig natie naar Duitschland verzonden, van 91 de af rekening is gekomen en dat 3 wagons verdwenen fijn; 5e. dat ip verbapd in^t eon schrijven van dep

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1