Buitenland. Rechtzaken Mteskaiseh fhrsmekt. ALL KB LIL Burgerlijk© Stand. Groentevervoer. 1 Marktberichten. >ner logeerk'amier 6 a 700 gulden zijn besteed, ,v. imysteres, fluweolen overgordijnen van f240 Jaapnsche matten, tafel- en andere kleedjes:? Zoo ja, hoe i9 dit te rijmen met de verkla ring van den Minister, dat bij de inrichting der woning niet op ontvangst van gasten is gerekend? Is de voormalige kroonprins niet in staat, evenals zijn vader, de kosten van zijn verblijf en dat zijner gasten geheel en al zelf te betalen? 4. Zoo ja, op welken grond worden die kosten in totaal rond f14.500 dan voldaan uit 's lands kas? xxxxx De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het vblgende geantwoord: De vraag of er bij de inrichting Van de woning van den ex-kroonprins op ontvangst van gasten Jg gerekend, kon natuurlijk niet anders worden opgevat dan doelende op de inrichting Van een peciaal verblijf voor de ontvangst van gasten. Wel verre dat zoodanig Verblijf zou zijn inge richt, moest, toen de ex-kroonprinses haar echt genoot kwam bezoeken, de eenige beschikbare ka mer, welke wordt ingenomen door den Duitschen officier, die steeds aanwezig is, voor haar wor den bestemd. De kinderen moesten zelfs elders onder dak worden gebracht. Inderdaad zijn toen voor de inrichting van de kamer eenige kosten ge maakt, maa rten dele is de stoffeering geschied, door in bruikleen gegeven zaken. Het srpeekt vanzelf, dat als aan iemJand een gedwongen verblijf wordt aangewezen, de kos ten daarvan niett voor zijn rekening komen. - AANDEED O. W.-BELASTING. Naar Het Volk meldt, zal het aandeel, dat Eot terdam u*it de O. W -belasting krijgt toegewezen tien millioen gulden zijn. Zelfs zou het niet on mogelijk zijn, dat dit bedrag nog verhoogd wördt. aZandam kan er ook wel wat van gebruiken. - ONWEER EN BRAND. T.e Wierden Overijsel is Zaterdagavond tijdens een kort, doch hevig onweder de bliksem] geslagen in de woning Van den landbouwer en winkelier H. Ëshuis. Een paard werd dadelijk ge troffen. Het huis'brandde geheel af. Van de in boedel en winkelwaren werd niets gered. Alles was zeer laag verzekerd. - HET ONWEDER. Tijdens het kort, doch hevig onweder te Wor- merveer is de bliksem ingeslagen in de woning van djen heer B. op de Bankakade. De bliksem raakte de telefoongeleiding en een sschoorsteen, waardoor deze voor een deel naar beneden viel en nogal verwoesting aeanbracht. De bewoners kwamen met den schrik vrij. KRANTENSTAKING KOPENHAGEN. Tengevolge van nieuwe eischen is tusschen uit gevers van dagbladen en het technisch personeel Ier drukkerijen te Kopenhagen een conflict uit gebroken. Tot nader order zullen de couranten niet verschijnen. EEN PAUSELIJKE ENCYCLIEK. De Paus heeft aan de geestelijkheid der geheele wereld een encycliek gezonden over de Christelij ke verzoeningsgeest en den vrede. Daafin wordt gezegd, dat de oorlog wel ge- eindiga' is, maar dat de kiemen der oude vee ten nog leven. De Paus herinnert aan zijn be middelingsactie tijdens den oorlog, die gericht was op een billijken, eervollen en duurzamen vrede en de verlichting van het leed der onge- lukkigen. Thans manen wij alle kinderen der -kerk, alle menschen van den aardbol aan, zoo gaat de en cycliek voort, om1 de oude Veeten te vergeten die plaats moeten maken voor de wederzijdsche liefde en eendracht. Het schrijven schildert dan de gevaren, die ie wereld loopt, wanneer de volkeren voort gaan in een toestand van latente vïjandig-j ieid te leven. De Paus voegt hieraan toe, dat ij van ganscher harte alle Vijanden der Katho- ieke Kerk alles vergeeft. Laten wij geen en- iele gelegenheid laten vborbijgaan, zegt hij', nn hun zooveel goed te doen als wij kunnen, ^lle Christenen welke dien naam waardig zijn, noeten evenzoo handelen jegens degenen, die hun u den oorlog leed veroorzaakt hebben. De Paus vermaant vervolgens de Katholieke >ers om zich te onthouden van taal, die niet ematigd of scherp en dus in strijd is met de 'luistelijke leeringen, die nog niet genezen won en weer zou kunnen openrijten. Wat wij voor ieder in het bijzonder gezegd ebbe*, gaat de Paus voort, herhalen wij voor le volkeren die elkander in den grooten oorlog tsüeden hebben. Willen alle oorzaken voor neenigheid weggenomen en zal aan de eischen 'aii het recht voldaan worden, dan moeten leze volkeren onderling weer vriendschappe- ijke betrekkingen aanknoopen. Nu de oorlog geëindigd is, teekent zich een ieweging ten gunste van een algemeene ver eniging dei volkeren af. De Apostolische Stoel leeft reeds tijdens den oorlog nooit afgelaten e vergiffenis vian alle beleedigingen te pre ien Dit beginsel wordt thans nog nadrukke- ijker door de kerk verkondigd. Aangezien tot het bevorderen en onderhou den van de eensgezindheid tusschen de be- ehaafde volkeren de wederzijdsche bezoeken «n de staats- en regeeringshoofden bijdragen, ijn wij niet ongezind om de door onze voor- ;angers ingestelde voorschriften eenigszins te wij- :!gen die een o,fficieele reis naar Rome van Ka- 'holieke vorsten verhinderen. Wij verklaren ech- er tevens, dat deze houding niet opgevat moet 'orden als een stilzwijgend afstand doen van on- 0 geheiligde rechten en als een bewijs dat de Patis tevreden is mfeï den abnormalen toestand 'waarin hij verkeert. Zitting van 1 Juni UITSPRAKEN Cornel is Visser Alkmaar, verduistering, f25. boete of 25 dagen hechtenis. Catharina Jonker, huisvrouw Groen, Helderi Heling, vrijgesproken. Margaretha Frederika Wezelman, huisvrouw A Romkes, Helder, heling, vrijgesproken. Dirkje Bruin, huisvrouw de Groot en Jobjee de Groot Egmond aan Zee, mishandeling, de le bekl. f15 boete of 15 dagen hechtenis, de 2e beklaagde f10 boete of 10 dagen hechtenis. Engel Paarlberg, Warmeenhuizen, Huisvrede breuk, f10 boete of 10 dagen hechtenis. Hendrik van Dok. Helder, verduistering, 8 imiaanden gevangenisstraf. Pieter Klaver, Zwaag, diefstal, 2 maanden ge vangenisstraf. Cornells van| der Kooïj, Hoorn, diefstal, vrijge sproken. A Gijsbetrsen, Hoorn, heling, 1 maand gevan genisstraf. NIEUWE ZAKEN. Klaas Leijen, een boerenknechtje uiï Winkel, onlang? veroordeeld tot een maand (gevangenisstraf wegens mishandeling van zekeren Jacob Hartog., dien hij met assistentie van twee geestverwanten geweldig had afgedroogd, was nu tegen dit von nis in verzet gekomen. Niet omdat hij zich nu heelemaal onschuldig ac'htt'e, maar omdat de straf hem ewl rijkelijk zwaar toescheen, omdat hijl nog nimmer met de Justitie in aanraking was geweest. De officier vond echter geen aanleiding oml ver zachting van het Vonnis te vragen, waarop de op posant der rechtbank verzocht hem' voorwaarde lijk te willen veroor deelen. Eei. tweede verzetteling, zekere H. Vink, was niet verschenen. Maar daar hij bericht van wet tige Verhindering scheen te hebben gezonden, wer den deze zaken, het waren er wel 2, aangehouden tot 7 September. Eer gesjochten kantoorbediende, met name A. J. Schoenmaker, oud 22 jaar, te 's Gravenhage,, gedomicilieerd, thans gedetineerd in het groote kosthuis voor luidjes, die een rekening met mama Justitie hebben te vereffenen, had zich op 21 Februari te Helder schuldig gemaakt aan oplich ting van den bierbottelaar Luijckx. Het was hem gelukt onder allerlei leugenachtige smoesjes te beewgen hem1 f10 te leenen om zijn reis naar Airsterdam mogelijk te maken. Nog andere goed vertrouwende lieden had Schoenmaker op die wij ze wat geld uit de portemónnaie gepompt. De officier zei niet veel goeds van dit heerschap en vorderde zijn veroordeeling tot 10 maanden ge vangenisstraf. De verdediger stelde voorwaarde lijke veroordeeling voor en zoo dit vl,iegertje niet opging, aftrek van voorarrest, zijnde 3 maand. De directeur der kaasfabriek te Assun, gemeen te Uitgeest, de heer Corn. Jongejans, had op 9 Maart wat last van spelende kinderen bij de fa briek, die veel stof opojegen dat in de voor de kaasmakerij bestemde melk terecht kwam. Ten slotte driftig geworden, gaf hij een van de kleu ters, een negenjarig joggie, een paar draaien om zijn ooren en een schop tegen zijd achtersteven, vooi welke mishandeling hij heden terecht stond en f25 boete subsidair 25 dagen tegen zich hoorde eischen. Gerard C. C. Bos, een 25-jarig winterv'odden koopman en zomerkermisreiziger, bevond zich op 28 Februari te Koedijk met zijn voddenkar en klopte ook met zijn stereotiepe vraag of er ook wat was op te ruimen aan bij den landbouwer C. Hartland. Hij kwam' echter daarbij' tot de ont dekking dat er niemland in de woning aanwezig was. Hij ging toen eens rondsnuffelen en nam1 uit een kast een mooie gouden horlogeketting weg mei medaillon. Het medaillon wierp hij weg en de ketting verkocht hij te Alkmaar voor f45. Beklaagde had nu veel berouw en beweerde door armoede tot deze brutalee diefstal verleid te zijn De schade wil hij zoovteel mogelijk trachten te vergoeden. Eisch f25 boete subsidair 25 dagen. De heer Willem Weber, directeur der Cinema 'Americaiu te Alkmaar, was door den kantonrech- tir aldaa: veroordeeld tot f25 boete subsidair 6 dagen wegens het geven van een bioscoopvoor stelling zonder vergunning van den burgemeester De heei Wi. had op 28 Februari ruzie gekregen met do keuringscommissie en deze had daarop het lokaal verlaten zonder het programma, te keuren Thans beweerde de heer iWj. ten onrechte veroor deeld to zijn, daar hij' toen reeds in het bezit was van een vergunning van den burgemeester, welke vergunning eerst in Mei 1920 was ingetrokken en vervangen door een andere. Het G. M. was het in deze niet met de opvtatting van den appellant eens en concludeerde tot bekrachtiging Van het gewezen vonnis. Mej. Maartje Posthumus, huisvrouw P. Visser te Enkhuizen, heeft' op 13 Maart een hooggaande luzie gekregen met een jonge geslachtsgenoota uit die plaats over wederzijdsche slordigheid. Van woorden kwam het tot daden en tenslotte bewerkte mej. P. haar tegenstandster op zeer nadrukkelijke manier met een haarspeld. De dame 'toonde zich ook nu zeer strijdlustig en kon slechts met moeite in ordelijke banen worden gehouden. Het O. M- vorderde f15 boete subsidair 15 dagen De voormaligs Hoornsch'e politieagent A. B'. W]- fetonu terecht terzake het misdrijf art. 247 w«tb. 'van strafrecht. Deze zaak ward met gesloten deuren behandeld. De eiach van het O. M- is ons onbekend Te Enkhuizen lag in Augustus 191$ in de ha ven het visschersvaartuig van den vigseher C. van der Leek. Tijdens afwezigheid van den schip» per bracht de schipper Joh. van der Molen een bezoek aan het schip en nam meteen een zeekij ker weg, die hij zich toeeigende. De zeekijker iwas nu present, maar niet de dader, tegen wien het O. M- f25 boete subsidair 25 diagen Vorderde In den nacht van 14 op 15 Maart ontstond te Noordscharwoude bij de Mosselenbrug, een con flict tusschen den 24jarigen schildersknecht Kl. S uit Oudkarspel en den arbeider P. de Jong uit Dirkshorn. Het gebeurde na af61oop van een uitvoering. Schuit gaf de Jong eenige vuistsla gen in het gelaat, doch beweerde thans eerst door de Jong te zijn geslagen, wat deze ontkende. Er bestond overigens geen aanleiding tot de twist. Eisefc f25 boete Subsidair 25 dagen hechtenis. He heeren Simon Jonker, landbouwer uit Ob- dam er Gerardus Jonker, dito dito uit Harenkar spel leefden niet in dikkè Vriendschap met Tha- ha'is Doodeman, een landbouwer uit Harenkarspel Er was een kwestie over een veilingstoeslag, waarin we ons maar niet verder zullen verdiepen. Op 19 Maart ontmoetten de heeren Jonker dp de fieL gezeten, eveneens den peddelenden heer Doo deman oj den Middenweg te Heerhugowaard. Toen was het al heel gauw aanpakken jongens en Doodeman werd door de Jonkertjes tamelijk afgedroogd. Voor deze mishandeling moesten de he Jonker nu terecht staan. Maar Gerard was - eeens ziekte niet aanwszig. Simon mgaf iin hoofdzaak de mishandeling toe, doch beklaag de zich over Doodeman, die allerlei kwaad van hem' vertelde. Hij had nog f49 te vorderen, maar die. kon hij alle dagen krijgen als hijl er maar om kwam. Doodeman beweerde echter dat Jonker had gezegd, indien hij om' dit geld kwam hij op z'n verd....... kon krijgen De president vermaan de de partijen tbt vrede en de officier vorderde tegen ieder der beklaagden f20 boete subsidair 20 dagen hechtenis. Cornell's Veeri schildersknecht 'te Hoorn, esgg bij de Justitie welbekend persoontje, heeft op 20 Maart aldaar in een café een glasruit ter waai de fvjan f30 stukgetrapt, dat even tfe voren door den kastelein uit de herberg was Verwijderd. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. 1 De bankwerker A. J. Polderman te Zijpe, heeft verzuimd zich ter gelegener tijd aan te geven voer de nationale militie, welke nalatigheid de officier van Justitie thans graag gestraft zag met f25 boete subsidair 25 dagen hechtenis. Onlangs hebben we een verslag gegeven van een aantal Urker jongelieden, die uit een botter een pot vleesch hadden gekaapt, dit vleeseh hadden gebraden en met smaak geconsumeerd. Het was ongeveer 4 kilo, dus een aardig kluife. De zaark was toen aangehouden teneinde de afwezigheid van den getuige Korf, eigenaar van het vleesch alsnog te hooren. De officier had tegen stelers en helers Kl. de Boer, C. en J. de Boer, en Jb. Wil lemzoor. reeds Verschillende straffen gevorderd. Thans was de visscher Jan Korf eindelijk goed ën wel present en refereerde de officier zich aan de reeds door heml gedane vorderingen. Hierna sluiting. i Behalve op de fronten hebben de bolsjewiki giCeier. een overwinning behaald, die van groer- ter beteeuenis voor Europa is dan de invasie in Perzie. De militaire penetratie naar het Oosten heeft nagenoeg gelijke tred gehouden met de vreedzame penetratie naar het Westen. Eenige maanden geleden liep de uiterste grens, tot waar de bolsjewistische gedelegeerden konden gaan, o- ver Kopenhagen. Het was Litwinof, die als ver tegenwoordiger der sovjetregeering met de Brit- sche onderhandelaars daar tezamen kwam en waar naar het schijnt, betrekkelijk weinig belangrijks tot stand werd gebracht. Hoewel het daar voor namelijk over de uitlevering van krijgsgevangenen liep en eerst in de tweede plaats een hervatten der handelsrelaties ter sprake kwam. Het grensgebied der onderhandelingen is thans zoovei naar het Westen verlegd, dat het tijdstip nu is aangebroken, waarop de sovjet«4gevaardig den rechtstreeks naar Londen zijn gekomen om wie zou het een jaar geleden hebben durven voorspellen daar Lloyd George in hoogst ei- egn paisoon te ontmoeten. Deze overwinning van h»t bolsjewisme is be duidende! dan vele successen op de fronten in de Oekraine. Zij 'bewijst, dat de Russische bolsje wisten, instede van in eigen vet te zijn gesmoord zooals Lloyd George van gijn Russische politiek had verwacht, dat gebeuren zou een maoht is geworden, die niet door eenige militaire actie, hetzij door alle geallieerden tezamen, zooals in het voorjaar Van 1919, hetzij door een klein, on handig opgezet Poolsch offensiefje, vfernietigd kan worden, noch door een daarna streng doorge voerde blokkade. Deze overwinning bewijst tevens, dat de struc tuur van het bolsjewistisch systeem1 toch zeker niet zoo krachteloos is als men gedacht had. Want welk ander systeem zou het onder omstandigheden waaronder het sovjetsysteem heeft moeten werken tot iets beters tot stand hebben kunnen brengen. Op de blokkade, die de geallieerden op Rusland' hebben toegepast, rust immers het grootste ge deelte van de schuld, dat het land aan den hon gersnood is prijsgegeven- •"--—I** Volgens berekening heeft een op iedere dep* tig geallieerde soldaten die in Frankrijk kwamen, een Franpch meisje getrouwd. De Aziatische stad Malwatski op de grena van Rusland wordt alleen door mannen bewoond. Vrouwen mogen daar niet binnentreden. v Bij de eerste spoorwegen beteekende een brandende kaars in het stationsraam „stop." Wan neet dit sein er niet stond kon de trein doorrijden (ingeschreven over de maand Mei 1920.)) SCHOOR,L. Geboren: Aafje dochter van Johannes Meijer en Aafje Baltus. Cornelia, dochter van Nicolaas Opdam en van Catharina Beeinsterboer. Ondertrouwd: Heertje Stam 3$ jaar en HendrD na Johanna van Nuland 31 jaar. Hendrik Rens 25 jaar te Zijpe en Antje van Essen 28 jaar. Getrouwd: Jacobus Duinmeijer 39 jaar te Egj mondbinnen en Meinsje Mink 18 jaar. Kohannes Timmer 24 jaar en Alida Agatha Hopman 24 ajar Joost Ivangh 25 jaar en Wilhelmina Michel 23 jaar. Johannes Koopman 29 jaar te Zijpe en Ca tharina Heukers 27 jaar. Belaas Francis 23 jaar te Zijpe en Grietje Dalenberg 23 jaar. Jacob Blom! 21 jaar fe Oterleek en Maartje van der Oord 22 jaar. Heertje Stam 36 jaar en Hendrina Johanna' van Nuland 31 jaar. OverledenAdriana Dekker, echtgenoote van' Jaoob Folie Wz. 61 jaar. Antje Out, echtgenoote van Cornelia Bakker 74 jaar. „BE TIJDGEEST.'* TrekMrfg van 500 nummers ten overstaan vfeji bptaris A. B. Mulie. (Opgave van het hoofdagentScha® O. PAAEL-' BERG te OUDKARSPEL.) 1 Maandag 31 Mei 1920. 1 1 Prijs van f 1500 2492 f 1000 7763 9176 11233 14129 f 400 487 534 8975 19006 f 200 850 877 3744 4214 4863 13745 t 14465 f 100 483 2521 7672 8016 9763 15141 17005 Dinsdag 1 Juni 1920. Prijs van f 5000 16171 f 1000 1972 4581 5521 6947 20185 20278 f 400 1362 2351 3616 9723 *16189 20775 f 200 7485 7949 17595 17689 19222 20211 f 1900 499 1578 3463 4034 7150 7270 7977 12980 13765 14693 15929 16521 17232 17747S 20113 DE LANGEH6JKER GROENTEMARKT. 1 WAGENS» i TOTAAL 2 ZATERDAG 29 MEI MAANDAG 31- MEI DINSDAG 1 JUNI NOORD ERMARKTBOND NOORDSCHAR®® UDB- .ZATERDAG 29 MEI MAANDAG 31 MEI DINSDAG 1 /UNI TOTAAL 2 WAGENS. 1 DE LANGEDUKER GROENTEMARKT, j 31 Mei. 1S63C kilogram aardappelen. Gr. muizen f24.80 29 00 Drielingen f12.70—19.20. Kleine fl.5Q f2.50 500 bos wortelen f10.3010.60. Aanvoer der Kl. Goed. 1 Juni. 58335 kilogram aardappelen. Gr. muizen f15.80 —19.60. Drielingen f7.40—13.50 Kleine f0.80— 1.10. 500 bso wortelen f6.90. i 2 Juni. 57175 kilogram aardappelen. Gr. muizen flO.OO 16.50. Drielingen f5.30—10.90. Kleine fl.10— 1.50. Morgen namL l1/} uur wortelenveiling. NOORD ERMARKTBOND NOORDSCHARWO UDB. 1 Juni. Sohotsche muizen f19.5022.80. Drielingen f9.5Q 11.50. Kroten f0.90. 2 Juuni. Schotsche muizen fll.5014.30. Drielingen f6.20 7.70. Bloemkool fll.0015.00 per 100 stuks. AMSTERDAM 2 JUNI 1920. De aardappelenprijzen waren heden Andiikei muizen klein f10.idem groot f 13. tot f*14Langedijker muizen f10.25 tot f 15 Frieschc redstar f7.25. Geldersche bravo's f4.10 Zeeuwsche redstar f6.80 tot f7.25. Zeeuwsche bra vo's f7.tot f8.Zeeuwsdie industrie f6. tot f7,—. Malta Spring per kg. f32.12 tot f33.— Aanvoer 1 lading.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 3