Nieuwsblad voor LANGEDIJK eu Omstreken. Woensdag 9 Jnni 1920 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. LI. KEIZER. Kamer Overzicht. De Anti-Kevolutiewet. Uit den Omtrek JMO 46 OTfcRC, TE&JO-MOOM NIEUWE LANGEDIJKER COÜRAMT. Dese courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. A.BOHKEMENT8PBIJ8 KEDAOTEUR-UITSEVER 1ÜBIEL: loordscbarwAude. PBU8 »EK VERTEKÏlÉHt Yaa 1—6 regels 75 et., elka regel meer 15 et. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever 5 Juni 1920. Het is een zeer bijzondere week in het Ne- derlandsche parlementaire leven geweest. Een week zooals er totnutoe niet veel worden aange- tioffen en zooals er, gelijk wij hopen, ook bin nen korten tijd niet veel zullen terugkomen. Het ia bekend, dat door de Regeering eenigen tijd ge leden een wetsontwerp is ingediend, hetwelk be vat nadere voorzieningen in het "Wetboek van Strafrecht, die het mogelijk maken .om tegen enkele revolutionaire uitingen krachtiger op te treden dan totnutoe kon geschieden. Het begrip ■pruiirg wordt daarin nader omschreven; het ju ridisch dubium of de voorbereiding tot een aan slag strafbaar is, wordt daarin nader geregeld. Bepalingen worden gelmaakt tegen den verkoop van preciosa, die voor revolutionaire doeleinden hebben te dienen. Men heeft dit wetsontwerp den wijdschen naam gegeven van nadere voorzienin gen tegen het revolutiegevaar, en ongetwijfeld me de aan dezen naam is het te wij ten, dat men van de zijde niet alleen der Communisten maar ook van die der S. D. A. P. tegen dit wetsontwerp reeds in woord en geschrift heftig is te velde getrokken. Nu kwam aan het begin dezer week het voorstel van den voorzitter om de behande ling van dit wetsontwerp te plaatsen bij die van de wetsontwerpen, welke nog voor het zomer reces ter afdoening gereed liggen. Van die zijde kon moeilijk anders geschieden, omdat dit wets ontwerp voor behandeling geheel gereed is, en omdat in het Voorloopig Verslag zelfs op spoed is aangedrongen. Of dit voorstel al dan niet was verwacht, mag hi het midden worden gelaten, zooveel is zeker, dat is gebleken, dat ook de sociaal democraten daardoor niet onverwachts werden getroffen. Van het feit, dat een algemeene bespreking van de orde van werkzaamheden aan den gang was, werd door hen gebruik of eigenlijk misbruik gemaakt om met ellen lange toelichtingen de belangrijk heid te betoogen van moties en interpellaties, reeds vroeger door leden hunner groep voorge steld Zoo die van den heer Ter Laan betreffende het Vlissingsche fort. Zoo die van den heer Duijs betreffende de invaliditeitsverzekering en meer dere. Men vreesde van rechts blijkbaar, dat zoo doende geheel de orde van werkzaamheden in de war zou worden gestuurd en het kwam tot een voorstel van den heer Sasse van IJsselt, onr de behandeling van het anti-revolutiewetje op a.s. Dinsdag te bepalen. Daarna is eerst recht de tegenwerking van het uiterste links begonnen. ÏWat men tot dusverre aanschouwd had heette volgens den heer Duijs geen obstructie, maar in de zitting van "Woensdag is het inderdaad obstruc tie gewordenobstructie van den kleinsten en vinnigsien aard, al heet het dan ook, dat de ei genlijke obstructie ons eerst" te wachten staat', wanneer zoo straks aan de behandeling van het anti-revolutiewetje zal worden begonnen. Het zijn twee eigenaardige dagen geweest. Niet alleen lange redevoeringen, maar veel erger nog, redevoeringen, die over de meest onnoozele klei nigheden liepen. Over elk voorstel van den voor zitter om op een bepaalden tijdsduur de beraad slagingen over een bepaald onderwerp te stellen werd lang en breed besproken. Stemmingen wer den uitgelokt over alles en nog wat; tot drie ma len toe verzocht de heer Duijs zijn rede te mo gen afbreken om die den volgenden dag voort te zetten. Een der geliefkoosde middelen van ob structie is dat, hetwelk gebruik doet maken van het voorschrift van het reglement van orde, dat, zoodra niet meer 51 leden aanwezig zijn, de be raadslaging moet worden gestaakt. Tal van ma len gebeurt het, dat er inderdaad geen 51 leden aanwezig zijn, maar eerst bij1 een stemming blijkt dit zoodanig officieel, dat' aan het ophouden der werkzaamheden niet meer kan worden ontko len. Vandaar het telkens uitlokken van stem mingen ,die niet alleen tijd ophouden, maar ook vooral wanneer de talrijke sociaal democratische groep verdwijnt, de mogelijkheid kan brengen, dat te weinig leden zich in de Kamer bevinden. Op Vrijdagochtend evenwel werd het echte ob structie. Over de notulen reeds werd gesproken-. .Over het voorstel vab den voorzitter om' deze be spreking tot vijf minuten te beperken eveneens. 1 Dee mededeeling van den heer Bakker, dat hij de vergadering van dien dag niet kon bijwonen, gaf den hoer Duijs aanleiding tot een speech. Het vcoistel van den voorzitter om deze beraadslagin gen te beperken, tot een stemming. Toen was men aan een interpellatie van den heer Schaper over de invoering van den achturigen arbeidsdag. Blijkbaar vreesde men aan het uiterste links, dat deze behandeling door een voorstel van rechts zzou worden onderbroken. Daarom nam de lieer Schaper, die altijd de concillante taak heeft, het woorr om de vraag te stellen of men van rechts beieir was dien dag verder aan de interpellatie Schaper te geven, in welk geval de obstructie door de sociaal democraten zou worden gestaakt. Men heeft toen van rechts toegegeven, -en zoo doend. is de laatste dag der week vrij kalm ver- loopen, ook al dreigde even een nieuwe discussie j tusschen de heeren Nolens, Troelstra en Alberda, j over het ontstaan der obstructie; over de schuld vraag op zich zelve. Het is dus een week van weinig werk ge weest, welke de Kamer achter zich heeft. Die met zekerheid verwacht had dat de Lager Onder wijswet zou zijn afgehandeld, heeft zich vergist. 1 De I.'cger Onderwijswet, waaraan vooral der rechterzijde zooveel gelegen is, blijft nu varder onafgedaan liggen totdat de anti-revolutiewet zal 1 zijn behandeld. Slechts heeft de Kamer afge daan de interpellatie van-den heer Schaper, over de invoering van den achturigen arbeidsdag, waar bij deze laatste zich felle kritiek veroorloofde over het dusgenaamd treuzelen met de invoering en in het bijzonder aan den Hoogen Raad van Arbeid zijn kritiek niet spaarde. Minister Aal- berse heeft daarop met een zakelijk betoog ge- i antwoord, waaruit is gebleken, dat met 1 Octo ber de invoering van de voornaamste bepalingen die betreffende den arbeid in fabrieken en werk plaatsen, kan worden tegemoet gezien, terwijl de invoering der overige deelen van de wet spoedig zal volgen. Dat het in den loop der volgende week een weinig stichtelijk schouwspel zal opleveren; dat het uiterste links elke poging te baat zal nemen 'om de- totstandkoming der anti-revolutiewet te vermijden, wie behoeft het nog te betoogen, te genover dengene, die maar eenigszins op de hoog te van de psychologie dezer Kamer is. Nieuwsgierige blikken in de avondbladen van gisteren, zoowel als in ochtendbladen van heden. IWe hebben het schouwspel in onze Volksver- teenwoordgiing mogen beleven, dat door de S. D. A. P.-ers en de Communistische fracties de meest onwaardige obstructie is gevoerd naar aan leiding van het in behandeling nemen van boven genoemd wetje, dat, zoo het met groote woorden heet „de muilkorf- en worgwet." iHet is het oude liedje, zij mogen alles en wan neer men zich in verweer stelt, wordt ons het j recht van verdediging ontzegd. Hiermede hebben wij tegelijk ons oordeel uitgesproken en wij scha- ren ons aan de zijde van het Tweede Kamerlid, lid, den heer De Buisonje, vertegenwoordiger van den Economischen Bond, die o.a. deze woorden i spiak: „Ik heb zoo'n ontzettende minachting voor het optreden van den heer Duijs, meneer de Voor- hitter, dal ik U ervan ontslag om mij tegen hem1 te beschermen." De HH. Troelstra, Duijs, Kolthek, c.s., laten zieh door een waanzinnige geest leiden en kennen nauwelijks de grenzen meer, tot welke zij' moe ten gaan. Vakvereenigingen hebben zich omtrent' het op treden van heeren socialisten uitgesproken en ook haar oordeel gezegd over de wet zelf. Dit oordeel was natuurlijk verschillend en geheel in den geest' waarin de leden door hunne verantwoordelijke leiders waren gestuurd of worden gestuurd. ,Waar men meende, dat in alle drie groote ste den, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam) de sla king als protest tegen de wet, zoomaar een vol dongen feit was, daar heeft men zich deerlijk ver gist. "Wel werd in verschillende manifesten tot t de staking aangehitst, maar er verschenen ook an- j dere manifesten, waarvan wlji het volgende met het grootste genoegen overnemen. Dit manifest ging uit van het Comité van Actie en Voorlichting 1 van het Spoorwegpersoneel en luidde als volgt: i „Wij willen rust en orde. Wij willen, dat Ne- j der land, dat met zijn sociale wetten en maatre- len het eerste land der wereld is, dat alle lan- deen voorbijstreeeft, waar socialisten de macht hebben, die plaats blijve innemen. „De Nederlandsche arbeiders zien met min achting neer op de straatjongenspolitiek, die de roode groepen in de Tweede Kamer vertoonen. „En als Troelstra de arbeiders oproept om hem te steunen in zijn obstructiewerk, dan laat de massa hem staan in zijn hemd.... of in het boetekleed van November 1918. „Om hun houding goed te praten, zullen de roode leiders dezer dagen weer een stroom van volksmisleiding over Nederland doen vloeien. „Maar als Troelstra meent, het volk nog te •kunnen bedriegen, als hij de arbeiders voor te dom houdt om zijn beweringen als roode leu- gens te herkennen „als hij meent, dat' alle arbeiders „slaven zielen" hebben, zooals er zooveel duizenden zijn bij N. V. V. of N. A. S., „als hij meent, dat de Nederlandsche arbei ders in staking zullen gaan op een teeken van' Troelstra's zweep, dan vergist hij zich weer. „De Nederlandsche arbeiders willen geen ob structie en geen revolutie, maar ernstig en krach tig arbeiden om ons heele volk te brengen tot grootere welvaart en hooger geluk." Het is onmogelijk alle bijzondere gevallen mede te deelen. In enkele gemeente- en particuliere j bedrijven werd de staking gevoelt, maar over het 'geheel kan deze als geheel mislukt worden be schouwd. De werkelijke toestand kunnen wij in de volgende mededeeling samenvatten. UIT AMSTERDAM. De door het N. V. V. en het N. A. S. op heden geproclameerde 24-uurs staking als pro test tegen de behandeling der Anti-Revolutiewet, heeft naar ons in de vroegere morgenuren bleek geen ernstige stagnatie bij de gemeentebedrijven teweeg gebracht. Het tramverkeer staat niet stil, zooals dit het geval was op 26 Augustus j.l. De arbeiders in de verschillende bedrijven werkzaam, hadden niet algemeen aan den oproep der vakor ganisatie om heden te staken gevolg gegeven. 1 De tramdienst verkreeg om 8 uur hedenmorgen een vrij normaal aanzien. Er hebben geen ongere geldheden plaats gehad. Aan dee gasfabrieken en bij de Electrische Cen trale is de slaking vrij sterk. In de havens is van absoluut stilleggen van den arbeid geen sprake. De chauffeeurs der benzine-auto's hebben he dennacht besloten aan de demonstratieve staking deel te nemen en hedenmorgen waren dan ook geen taxi's op de straten te zien. DE TOESTAND IN DE RESIDENTIE. Het stadsbeeld van de residentie had heden morgen niet het voorkomen, dat sommigen ervan hadden verwacht. De staking was verre van al gemeen. De trams reden gewoon, want tegen het advies van het hoofdbestuur der Nederl. Vereeni- ging van Spoor- en Trampersoneel in, had het trampersoneel den afgeloopen nacht met groote meerderheid besloten aan het werk te blijven. Een gelijk besluit werd genomen door de vergadering van handels- en kantoorbedienden iij rijks- en ge meentedienst. In pariteuliere bedrijven, als druk kerijen, broodbakkerijen, meubelfabrieken wordt gedeeltelijk gestaakt. Bouwwerken en het trans portbedrijf liggen vrijwel stil. In de Tweede Kamer is het er nogal kalm toe gegaan. Of het zoo zal blijven?, KOEDIJK. De stakingsbacil heeft ook in onze gemeente baa slachtoffers gem'aakt. De brandspuiten zou den Zaterdagavond geprobeerd worden, zooals dit elk jaar de gewoonte is, doch de pompers van de spuit aan het noordeinde, weigerden bijna alge meen te pompen, terwijl die van de Zuiderspuit eerst weigerden, maar de bui zeker niet aan durfden en hebben gepompt, maar toen vijfmaal gepompt was, waren de slagen nog niet geheel vai'. water doortrokken. Commentaar overbodig. De reden er van was dat de laatste jaren de gpui- ten geprobeerd werden door enkele speciaal daar voor aangewezen personen die dan 50 cent beloon ning kregen. Thans was door brandmeesters be sloten om alle ingezetenen voor dezen dienst aan gewezen, in drie groepen te verdeelen, en dan elk jaar één groep de spuiten te laten bedienen bij de excercitie, waarvoor geen belooning uitge keerd zou worden. Deze zuinigheidsmaatregel was de thans aangewezenen niet naar den zin, vandaar bovengenoemde gevolgen. Dit muisje zal echter nog wel een staartje hebben, want het schijnt dat B. en W. niet, of niet voldoende gekend zijn in de door brandmeesters genomen maatregel, en een weigiering om dienst te doen zooals de pompers hebben gedaan, kan feitelijk ook niet door den beugel. De spanning in de gemeente bewijst', dat het laatste woord er nog niet over gesproken is. De sluis in den polder Daalmeer is de vori ge week voor het gebruik opengesteld. Het is een mooi stuk werk waarvan de landgebruikers ze ker meer genoegen zullen hebben dan van den overhaal. Den gebruikers zij echter aanbevolen er aan te denken dat en sluisdeuren en verdere on derdeden voor breken vatbaar zijn, al ziet al les er stevig uit'. HEER HüGOWAARD. Door de oprichters der sluis ter verbinding van de onderpolders Berkmeerdijk en Kilpolder werd in het lokaal van den heer Wester een vergade ring gehouden, welke echter ten deele door den Zondagsdienst der posterij zeer matig was be zocht. Door den heer P. Kant werd de vergade ring geopend, waarop terstond werd overge- gaan tol bespreking der te behandelen zaekn4 Aangezien de sluis en ook de brug in den Mid denweg gereed is en de aardappeloogst dit jaar zeer vroeg is, zal er al spoedig van de sluis ge- biuik worden gemaakt, zoodat het gewenscht is een regeling vast te stellen voor het te beffen ta rief. De sluis op zich zelf heeft ongeveer gekost" f4400 en is gebouwd door den heer Hartland en naar genoegen van den opzichter opgeleverd. Door het bestuur is f5500 opgenomen, aangezien ook verschillende onkosten moesten worden be streden. Men acht een bedrag van f600 per jaar noodig te hebben. Een aflossing van, f300 per jaar wordt voldoende geacht. Het bestuur meent; nu te moeten voorstellen een vast bedrag van 10 ets. per snees te heffen en het schutgeld te bepalen op 75 cents per schuit. Toegelicht wordt, dat' dit sluisgeld zeker hoog schijnt, doch men meent dit te moeten heffen om ook buitenstaanders te treffen. Mocht door den deelhebber op deze wij ze teveel worden betaald, dan kan dit op het eind des jaars worden verrekend. Na bespreking wordt dit voorstel aanvaard. Sommigen achten het niet ongewenscht om ook op het grasland een geringe verplichting te leggen, waarover in een volgen de vergadering nader zal worden beslist. Die ver gadering wordt ook noodig geacht, om aan alles, wat meer vatsheid te geven en de vraag te over wegen of ewllicht niet de stichting eener naamloo- zo vennootschap met bijv. aandeelen van f25. te stichten. De geheele sluis met toebehooren staat nu maar ten name van enkelen, terwijl het toch feitelijk een gemeenschapppelijk bezit is. Nog wordt besloten aan D. Wester bet afgeven van bons voor doorgang op te dragen, terwijl de heer K. Kuiper de gang van zaken zal controleeren. Hierna sluiting. Onder zeer vele blijken van belangstelling, her denkt heden, 7 Juni, de Z. Eerw. Heer De MeuL der, den dag, waarop hij voor 25 jaar het Pries terschap aanvaardde. Van Alkmaar werd de ju bilaris afgehaald door een feestcommissie en be geleid door een muziekkorps en een 50 a 60 rui ters op versierde paarden. Voor Kerk en Pasto rie prijkten eerepoorten, die met de verzamelde Parochianen en belangstellenden den jubilaris ver welkomden. In de Pastorie maakten een aantal egestelijkec en andere belangstellenden hunne op wachting ter begroeting van den jubilaris. De Kerk is pi aclitig versierd. In het Patronaat wordt! de feestviering de eerstkomende dagen voortgezet Aan al de armen, zonder onderscheid des ge* loot's, ewrd door den Jubilaris een feestgave ge- pehuuken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1