Plaatselijk Nieuws. Feuilleton. SCHAAKMAT Van alles en nogr wat - SINT PANGEAS. De heer C. Vlasblom, vroeger predikant alhier, thans te Zuid Beijerland, is beroepen bij1 de Ned. Herv. Gemeente te Oud Beijerland. Woensdag 9 Juni vertrekken een 30 kinderen m^t hun geleidster weder naar Weenen. Vanaf be- 'gin Februari j.l. zijn ze hier liefderijk verzorgd en velen, zoo niet allen, kan men het aanzien, dat ze het hier goed hebben gehad. [Met de laatstgekomenen zijn hier nog aanwezig een 11-tal Weensche kinderen. i (Heden, Dinsdagavond, heeft de officieele ope ning plaats gehad van den overhaal tusschen Pan nekeet en den Noordscharwouder polder. Vele be langstellende nwaren aanwezig, die door den hr. jC. Groot welkom werden geheeten, inzonderheid de Dijkgraaf. De heeren Moeijes, opzichter en P. Beers, uitvoerders van het werk, ontvingen een woord van dank en hulde. Spr. hoopt, dat de on derneming goede resultaten zal opleveren. Een ötons vlet van den heer K. Ursem, beladen met 'aardappelen voor de markt van den Noorder- •marktbond, werd nu vlot overgehaald. Dit ge schiedde naar aller genoegen. i OUDE NIEiDORP. [Maandagavond vergaderde de Vereeniging tot be vordering van getrouw schoolbezoek alhier in het lokaal van den heer Mijts. 8 leden waren tegen woordig. (Na opening der vergadering en lezing en goed keuring der notulen bracht het hoofd der school, den heer Woutman, rapport uit over het afge- loopen jaar. Van de 67 kinderen had een 7 ver- verzuimen gemaakt. Op die een na mogen dus allen het schoolfeest mede maken. Aan 8 leerlingen die de school hadden verlaten en nooit een willekeurig verzuim hadden gemaakt zal een eereblijk wor den uitgereikt. Hierop werd besloten met de kleinere kinde ren een rij toert je te maken naar Bergen en Schoor 1 ©p 4 Augustus en met de 3 hoogste klassen ar- tLs te bezoeken op 30 Juli a. s. [Op voorstel van den voorzitter werd met al- gemeene stemmen besloten aan 8 dames te vragen met een inteekenlijst b ijde ingezetenen rond te •gaan, ten einde geld te verkrijgen voor het voor genomen schoolfeest. Volgde na rondvraag en woorden van dank door den voorzitter, sluiteng der vergadering. OUD KARSPEL. De begrafenisvereeniging vergaderde Zaterdag avond toet ongeveer 20 leden. Bij de opening wees de voorzitter op de weinige belangstelling door de leden bij het vergaderingbezoek en de groote belangstelling van buitenaf, gezien de vele vra gen en inlichtingen uit andere gelneen ten waar men er over denkt een vereeniging als deze te stichten. Uit het financieel verslag bleek, dat er is ontvangen f833,691/2 uitgegeven is f762.721/2 ad- zoo een batig saldo van i'70.97. Op de spaarbank staat een bedrag van f302.42, waartegenover een bankschuld van f250. Uit het Jaarverslag bleek dat 14 maal de dien- feten van de vereeniging noodig waren, waarvan voor het etraardebestellen van een niet-lid. Het vorig jaar was het aantal leden 669. Op- op 1 Mei 657. Viermaal werd de wensch ta er 45, overleden 8, zoodat het aantal leden was nieuw zijn ingeschreven 41 leden, vertrokken zijn kennenn gegeven om de klok te luiden. Er zijn 3 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. De ver houding tsuschen het personeel en het bestuur 'is zeer goed. Meegedeeld werd dat door het bestuur besloten is om aan nietleden buiten de gemeente niet meer de gelegenheid te geven van de diensten der ver eeniging gebruik te maken. Hierover ontspint zcili eenige discussie omdat enkele leden niet in zien, waarom dit besluit noodig is. Zij meenen •ii) Oph et feest' volgde de huwelijksreis waarvan, Lilia zelve het programma had opgemaakt, en daar John haar carte blanche had gegeven, wa ren daarin alle plaatsen opgenomen, waar een jonge vrouw met het meeste effect en in de beste kringen haar pracht ten toon kon spreiden. Zij bezochten de Niagara en Trenton, Newport en Sa ratoga, de Witte Bergen en Montreal. En overal schitterde Mevrouw Seymour als eene ster van de eerste grootte. Hare japonnen en diamanten, ha re hoeden en hare kapsels,'alles was even schoon om te zien en de opgang, dien zij als Juffrouw Ellis had gemaakt, verzonk in het niet, bij de be- 'wondering die zij als Mevrouw John Seymour in- oogstte. De verhouding was als die van een on aanzienlijke rups tegenover een wonderschoone ka pel. Van een knop tegenover eene in vollen bloei prijkende roos. Waar Zij' verscheen volgde haar Weder een schaar van vroegere bewonderaars. De jonge meisjes werden geheel over het hoofd ge zien. Het huwelijk was een nieuwe bron van macht en rpacht voor Lilia en zij baadde zich daarin met al het genot van een kolibri in den zon- En was John even gelukkig? Om de waarheid te zeggen, liep het hoofd hem om, bij het bezit van dit wonderlijke schepseltje, dat rondom hem kweelde en klapwiekte en zich iederen dag in een nieuwe gestalte aan hem voordeed. Dat hem be- tooverde door haar bevallige kleeding, hare lach jes en. hare kussen. Nu eens juichende, dan weder weenende, totdat de eenmaal zoo bedaarde John 'dat hel in Ket belang van de propaganda zeer goed is om er méde door te gaan, zoo lang als el ke gemeente wn een vereeniging als deze vtfor zien is, terwijl er voor de vereeniging geen nadee- len aan verbonden zijn omdat mot het bepalen der kosten met alle uitgaven rekening wordt ge houden Het bestuur ement, echter dat het niet opgaa, het personeel een zoodanige verplichting op te leggen en dat ook de patroon waar een perso neellid werkt, Ifen volle recht heeft er tegenop te komen. Opgeemerkt wordt, dat natuurlijk in deze het personeel het volle recht van meespre ken moet hebben en wanneer er een van hen is die verhinderd is an ook het reservelid maakt bezwaar een aanvraag moet worden afgewezen. Elk 'ge val kan echter op zich zelf Wiandeld worden. In stemming gebracht' wordt het bestuursbe sluit aangenomen. 1 Mededeeling ewrd gedaan van een geschil met de vereeniging te Noordscharwoude, waarheen door den secretaris een bericht van verhuizing was verzonden, doch dit daar niet was ingeboekt. Da secretaris daar had te kennen gegeven, dat van bedoelde overschrijving hem niets bekend was. Waar nu van die overgeschreven leden een kwam te overlijden ontstond er verschil wie voor de onkosten van de teraardebestelling opkwam. Tenslotte was men overeengekomen, om van dit geval gezamenlijk de kosten te dragen, terwijl te vens maatregelen zijn genomen, dat zooiets niet meer kan voorkomen. Als bondsbestuurders voor deze afdeeling werden opnieuw gekozen de hee ren A.. Swiger en Jb. de Boer. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jb. de Boer en J. Kat, terwijl in de plaats van den heer 8. de Leeuw, die niet meer in aanmerking wenschte te komen gekozen werd de heer P. Bol, die niet aanwezig zijnde, kennis van deze benoeming zal worden gegeveen. Voor het nazien van de volgende rekening wer den aangewezen de heeren O. Kuilman en J'Kl. Bakker Besloten werd het reglement in dien zin te wij- zzigen, dat voortaan het boekjaar op 31 Dec. inplaats op 30 April afgesloten wordt, dit om 'meer uniformiteit te krijgen met het oog op de bondswerkzaamheden Bij <|e rondvraag kwamen ter sprake eenige aanvragen om toetreden als lid van personen, die 'in de onmiddellijke nabijheid van deze gemeente wonen, doch inwoners van Harenkarspel zijn. Het reglemenl verbiedt het toetreden van leden uit andere gemeenten, doch de billijkheid werd alge meen gevoeld, deze personen als lid toe te laten temeer waar in Harenkarspel geen vereen, is. Het bestuur zal deze zaak nader overwegen en voor de volgende vergadering met voorstellen te komen. Na nog eenige besprekingen van meer huishoudelijken aard, werd de vergader, gesloten. NOORDSCHARWOUDE. Morgen, Donderdagavond, zal door ons Har- moniegezelschap „Excelsior" het in een der vofige nummers per advertentie aangekondigde concert gegeven worden, in de muziektent, achter de O. L. School. Het programma bevat weer een prach- ■tige seerie muzieknummers. En wanneer ook nu het weer mede wil werken, mag men zeker op een groote schare toehoorders, en muziekliefheb bers rekenen. BROEK OP LANGENDIJK. AUTO-ONGEVAL. Ongeveer bij de Broekerbrug stond een melk wagen van S. ,getrokken door een hond. Een groo- tere hond sprong op dezen toe, waarop de melk- gen dwars ovep den weg kwam te staan. Op het zelfde oogenblik kwam daaro pde auto van den heer V., alhier, die tegen den wagen reed, waar door de auto en de melkwagen werden bescha digd, en een groote hoeveelheid melk wegvloeide. De hond werd aan het achterste gedeelte van het lichaam nogal ernstig gewond. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de «fgeloopen week werd ter vei ling alhier verhandeld 289665 K.G. aardappelen en 11430 bos wordelen. Terwijl Zaterdagavond een veertig-tal opgescho ten meisjes en jongens, gelijk bïjha eiken avond en een groot deel van deft Zondag, zich op het' dorpspleinvermaakten, zullen we het maar noemen, waren enkelen aan het voetballen. Plot seling vloog de bal, helaas gevolgd door den schoen, die .hem trapte, .in ©én der prachtige- groote spiegelruiten van de secretarie en.... de ïuit was stuk. „Wie zal dat betalen enz." Was voor dat geld tijdig een terrein op 't Buitenland gehuurd, dan had de jeugd klaar geweest en den omwonenden aan het plein was veel ergernis en overlast bespaard gebleven. Zou de put nog ge dempt worden nu het kalf verdronken is? De paar laatste dagen was het al wat rustiger om het' Raadhuis. Naar men ons mededeelde is ook al bij verseheidenen dorpsgenooten eten ruit stuk ge voetbald of gegooid. En 't glas is zoo vreeselijk duur I (Maandag werd op de laadplaats van dé H.IJ. S. M. de brandspuit geprobeerd, wat natuurlijk weer heel wat volk op de been lokte. Een bootje, waarin enkele jonge dames, dat tekort in de om geving kwam en niet meer zoo spoedig kon ver trekken toen het de waterstraal op zich gericht zag. kreeg de volle laag ,tot groote hilariteit der belangstellenden en de jeugd ,die ook' weer harte lijk van dit Waterpretje profiteerde. Over de werking de rspuit kon niet' geroemd worden, zoodat zij eerst goed moet Worden nage zien alvorens ze goede diensten zou kunnen be wijzen. Laten wij hopen, niet eerder dan weer bij' 'de beproeving het volgend jaar. VISCH. GEEN ANSJOVIS. De visechers van den Langendijk, die naar de Zuiderzeekust waren ver huisd om gedurende eenige weken op de ansjovis vangst te gaan, zijn reeds teruggekeerd, daar d© vangst zoo goed als niets opleverde, en wat er gevangen werd, nog zeer weinig opbracht. zoo overbluft was, dat hij niet meer wist of hij op zijn hoofd of op zijn voeten stond. Hij' wist, dat er aan dit doellooze, nietige leven een eind zou komen, dat een ernstige werkkring hem wacht te waarin zijne geest en zijne krachten gelouterd en verstaald zouden worden, en die hem tijd noch lust zouden laten, om alleen de volgeling te we zen van den schoonen vlinder, dien hij thans liet uitvliegen en die hem nu onwillekeurig her en derwaarts heen trok. Al deze dingen kwamen John van tijd tot tijd in de gedachten en dan herinnerde hij zich ook weeder zijn rustig, eenvoudig leven te Spring- dale. Dc goede oude gezinnen, waar het huishou den zoo geregeld zijn gang ging, de jone meisjes uit zijne buurt, met hare leeskringen, hare naai- kransjes, waar voor de armen werd gewerbj. Hare evreenigingen voor studie en kunst, waar haar smaak veredeld en hare talenten aangekweekt weidendan dacht hij met schrik, dat er jgeen vonkje belangstelling in dit alles bij Lilia Zij! had nooit iets gelezen van de meeste on derwerpen waarmede de vrouwen en meisjes in zijn kring zich bezig hielden, had zij' nimmer iets gehoord. Terwijl er te Springdable niets te vin den was van de uitspanningen en prikkelende af leidingen, die zij noodig had om zich het leven aargeDaam te maken. Hij was ook tot de over tuiging gékomen, dat de honderde vertrouwde vrieenden van Lilia grootendeels tot het mannelijk geslacht behoorden en hij was er volstrekt niet zeker van dat hij alleen, in de eenzaamheid, haar het verlies van al die gehoorzame slaven zou kun-, nen vergoeden. John had echter een onbegrensd vertrouwen in zijne vrouw. Wanneer hij' in het karakter van zijn vrouw soms een gebrek of een vlekje vond, 'dan dacht hij toch, dat zij in den grond van den- (Een duivenhok bergt daar een huisgezin, En heel gemoedelijk woont men er in; Gaan ze 'savonds naar boven schuiven Zijn ze als voorheen net tortelduiven. Deze dichterlijke inspiratie is van den H. P.- pUTitdichter, toen hij op een goeden dag in zijh veste, die verrijst waar Maas en Waal te samen stroomt, een huisgezin zijn intrek zag nemen in eene groote volière. Ja, we leven wel in raadse len. Waarom de eene zus de ander zoo, als men de groote kasteelen ziet, waarin twee menschen wonen, terwijl arbeiderskrotten overbevolkt zijn en 9 a 12 personen herbergen. We weten wel, iedereen kan niet eva® deftig wonen, doch de uitersten, ze zijn even ver verwijderd als de Noord- van de Zuidpool. Zelfs in Den Haag woont niet ieedereen deftig. Daa rhuist nu reeds sedert' tlrie weken een huisgezin in een varkenshok. Niet in een voormalig varkeenshok. Neen, de ruimte wordt door het gezin heel broederlijk met de krulstaar ten gedeeld. De varkens liggen achter een paar hekken te snorken. Zoo moet het gezinsleven wel ten gronde gaan en als de huiseigenaren de stem van het gewe ten meer lieten spreken en die van den geldzak 'minder, dan zou heel "wat ellende voorkomen worden. Een Friesche firma heeft deze kwestie in het geding gebracht en haar doel bereikt. Ze heeft een gehuwden reiziger te Leeuwarden en een te Heerenveen. Deze zouden van stand plaats verwisselen en elkanders huis betrekken. Daar het huis te Heerenveen aan de firma be hoort, was dit geen bezwaar. De reiziger te Leeuwarden woonde echter in een huis, gesticht zelfden aanleg was als zijne moeder en zijne zus ter. Zoodra een meisje getrouwd was, kwamen, volgens zijn oordeel, alle liefelijke huiselijke deug den bij haar te voorschijn, al was haar vroeger gedrag dan ook niet altijd even voorbeeldig ge dweest, en dat wel enkel, omdat zij eene vrouw was. Hij betwijfelde geen oogenblik de waar heid der overoude vergelijking van den man en de vrouw met den eik en het klimop, en verwacht te dat zijne vrouw het trouw aan hem hechtende klimop zou wezen, dat de buigzaem ranken juist in die richting zou laten leiden, die zijn wij'ze en sterke wil de beste achtte. Hij had misschien in zuidelijke landen nooit gezien, hoe een schoone boom door de kronkelingen van eene schitterende welige woekerplant geheel wordt doodgedrongen en dus kon hij uit deze les, door het plantenrijk' gegeven, geen waarschuwend gevolg trekken. Hij was er voor zich zeiven ook nu nog van overtuigd dat hij zijne vrouw zachtjes aan wel tot zijn eigen denkwijze zou overhalen en dat zij in al zijn plannen deelen zou. Had zij' tot' die zelfstandige, krachtige vrouwen behoord, die gewoon zijn om voor zich zelve te denken en te bordeelen, dat zou deze bekeering misschien meer moeite kostenZoo iemand, dit stemde hij toe, zou in den huiselijken omgang niet gemakkelijk' te ver vormen zijn geweest. Zelfs tegenover zijne zuster had hij wel eens ondervonden dat haar krachtig karakter en haar helder verstand hem eenige moei lijkheden veroorzaakten, om zijn wil boven den i haren door te zetten. Gelukkig kwam het zeer zelden voor dat zij van meening verschilden, maar wanneer Grace niet de beste vrouw geweest ware en h are inzichten niet steeds gebleken waren ook de besten te zijn, dan, zoo dacht John, was hij er zoo heel zeker niet van, of zij' hem niet te kras zou zijn geweest. 1 Maak 'dit allerliefste schepseltje, geheel lelies 'door Patrimonium aldaar en deel uitmakende van een complex woningen. Patrimonium maakte Hu bezwaar, omdat bij eventueel vertrek van den reiziger huurder een andere gegadigde aan de beurt zou ko men, die op de lijst stond. Patrimonium weiger de. De firma deelde mede, dat dan de oplossing •niet anders zou kunnen wordén gevonden, d«p dat de reizigers in pension gingen bij de achter gebleven vrouwen, waardoor het gezinsleven van beide families zou worden geschaad. Patrimo nium kwam daarna op haar weigering terug. Te Schoten heeft' de bevolking het opgenomen voor eer uit hun woning gezet echtpaar. In het 'lijkenhuis of de vuilnisbelt wenschte het dak loos echtpaar met hun acht kinderen niet te bivakkeeren. In den regen bleef het sjovele boel tje op straat staan. Dat was te veei voor Jan Boezeroen. Men trok naar de woning van den vroegeren eigenaar en bombardeerde de deur. j Bij al de woningmisère zou je de voorkeur ^even aan een villa op wielen. Dezer dagen za gen wc zoo'n rollend tuinhuisje aan den kant' van èen weg. Daar binnen hoorde men het eento nig gedrein van een kind, dat zich wanhopig tegen het zandmannetje schijnt te verweren. De overige familie is buiten op den heidezoom, om te genieten van de heerlijke, zoele avondlucht. Eenige schreden terzijde van den weg ontwaren we een grooten waterplas, waarvan dee opper vlakte spiegelt' als een meer van vloeibaar goud. 'Aan den oever van dit meer zit' het hoofd der familie bezig, rfjn hyper modern costuum over deen ouden Adam te schuiven. Een eindje ver der is de oudste zoon aan het' baden en op een' paar passen afptands staat de vrouwelijke af deeling met welgevallen naar dit paradijsachtig tooneeltje te kijken. „Vrijheid, blijheid", dach ten we toen we voorbij fietsten. En.... Hoe ge noeglijk rolt het leven voor den licht van hart zijnde heen. Wie het leven niet van den zwaar- sten kant beziet, weet ook de bloemetjes te plukken. Het gebeurde dezer dagen te Amster dam. Een bekend Kamerlid aan de leestafel in een restaurant, een jongmensch tegenover zich' zag, die lachte, al maar door. Eindelijk vroeg het parlementslid tekst en uitleg. Kent u me dan niét' inteer? vroeg de jonge man. Nee, beste vrind, ik' heb je nog nooit ge zien. Nooit gezien. Nooit gezien. Is die goed of nieet? Hij heeft me nog nooit gezien. Hebben we mekaar dan wel ooit on tinbet En of. Dat was in den nacht' van de Belgische vlucht uit Antwerpen naar Amsterdam'. U werkte dién nacht in het houtten hulpgebouw van de „Bijenkorf' op het Damrak. En ik was toeen soldaat, en wij hielpen daar mee, miet 'n heeele troep soldaten. En vroeg in den morgen zei ik tegen een maat': „Nou heb ik hier den heelen nacht geholpen, en nou moet' ik om zeven uuur op wacht." En net toen ik dat zei, kwam u naar buiten en u vroeg: „Wat zeg je daar?" Bliksems, dacht ik, as dat maar geen officier is, en ik vertelde het geval. En toen haalde u een kaartje voor den dag, en u schreef er een verzoek op om vrijstelling Van wachtdienst voor éne, met uw naam er onder. En zoo trok ik af. En toen !-— En toen had u vergeten er een datum op te zetten. En drie maanden lang "heb ik toen 'geen wachtdienst gedaan, want eiken kceer ging ik naar den nieuwen wachtcommandant en ver toonde daar dat kaartje. En altijd was het raak. p\Iaar ér zijn andere staaltjes van bureaucra tie. Dezer dagen kwam ons daar een merkwaar dig staaltje van onder de oogen. De betrokken persoon werd angeslagen op grondslag der huurwaarde van f 1.20. Daarvan wbrdt we gens inwonende kinderen afgetrokken f 1.18, zoodal er een totaal overblijft van 2 cent. Dit belangrijke bedrag wordt echter door opcenten voor Provincie en Gemeente nog verhoogd. De 'geezameenlijke 70 opcenten worden nl. op 1 cent' afgeerond, zoodat het „totaal van den aanslag" ivoor het volle belastingjaar 1920 op f 0.03 en rozen, zoo teeder en luchtig als eene nimph, kon hij eenige vrees koesterén dat hij haar niet zou kunnen vormen en leiden O, neen, zacht' als de maneschijn en kneedbaar als was, zou zij op, allerlei wijzen zijn wenschen trachten te voor komen, en hij zou in haar de weerspiegeling van zijn beter ik aanschouwen. Kortom, John, verbeeldde zich reeds dat' zijhe Lilly als een volgzaam modelvrouwtje naast hem Zat. Dat zij de dwaasheden van de groote wereld vaarwel had gezegd, en dat zij er zich onder zijn leiding ernstig op toelegde om haar verstand te ontwikkelen, en zich met hem en Grace vereenigde om liefdadige werken te verrichten. De plannen van het jonggehuwde paar liepen in waarheid lijnrecht tegen elkander in. John wilde Lilia bekeeren tot een eenvoudig, geregeld, huiselijk leven, dat zegen in het rond verspreidt; Lilly daarentegen had zich in het hoofd gezet, mm emt het geld van John alle verstrooiingen van 'een leven naar de mode te genieten. Zij kwamen op het oogenblik nog geen van beiden geheel voor hunne meening uit, omdat' zij! nog ir de wittebroodsweken waren. John wato nog steeds de verrukte minnaar en Lilia was zijn sultana, de alleenheeröcheres aan wje hij' zichj onderwierp. Haar woord was hem een wet, haar wil was de zijne. Hoe de zaken ooit omgekeerd ■zouden worden, teneinde aan de termen van het hu weiijksformulier te beantwoorden, was voor John een raadsel dat hij niet poogde op te lossen. Maar wanneer een man en eene vrouw het hu welijksleven beginnen met geheel tegenovergestel de voornemens, wie van beiden denkt gij dan dat' de partij zal winnen hijl of zij'? Dat 'is een netelige vraag, die wel eens mag worden over- ESjordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2