Plaatselijk Nieuws. Nieuwstij dingen. Buitenland. Handel en Uitvoer. De invoer in Duitsehland vrij. Ingezonden. <to alle aanwezige landbouwwerktuigen en machi nes des middags wedstrijd met versierde,,fietsen en ringsteken Dinsdag 14 September: Paardendag: 's morgens Dinsdag 14 September: Paardendag: 's mor gens keuring aan de hand, 's middags in het tuig. .Rundvee, Schapen, Varkens en Geiten heeft mer. onderscheiden in geregistreerd vee, waarvan afstamming en productievermogen zijn gecontro leerd en gebruiksvee, waarvan deze gegevens niet bekend zijn. Bij de gecontroleerde schapen onderscheidt men de typen Texelsch, Lincoln en Wensleydale. 1 Als onderafdeeling is toegevoegd de afdeeling (Wol, om.de hoedanigheid van de vachten van de tentoongestelde vader dieren beter te leeren kennen en vervolgens om aan te toonen, welke qualiteit door den handel als de meest waardevolle wordt beschouwd. De afdeeling Zuivel bevat niet als gewoonlijk een groot aantal nummers, maar zal voor een groot gedeelte bestaan uit inzendingen van Zui- vefabrieken en daarnaast ook van particulieren. De kaaskeuring door den Bond van coöperatief werkende Zuivelfabrieken in Noordholland, tijdens do tentoonstelling te houden, moet dan ook als een belangrijk deel van deze afdeeling worden beschouwd. In de afdeeling Akker en Tuinbouw zal er naar wordeen gestreefd een zoo getrouw mogelijk ebeld te geven van den Akker- en Tuinbouw in de provincie Noordholland. Voor dit doel zullen collectieve inzendingen van organisaties een juist beeld kunnen geven van de streek en de werkwijze van de vereeniging. Bij de fruit, heester en bloemenkweekerij zullen meer die persoonlijke inzendingen naar voren ko toen. De Wetenschappelijke afdeeling zal doen uit- -komen de groote beteekenis van de landbouwwe tenschap en van organisatie voor den practischen land- en tuinbouw. (Het Landbouwonderwijs zal eene inzending doen van leermiddelen gebruikt aan de Land- en Tuin bouw win terscholen en -cursussen. Instellingen, dienende voor voorlichting en on derzoek ten dienste van den landbouw zullen door inzendingen hun groote nut kunnen aantoone. Uit het programma blijkt duidelijk, dat men jU voor al naar voren wil laten komen, wat door toiganisatie op landbouwgebied en door samen werking van theorie en praktijk kan worden be reikt. Het Comité mocht bij de voorbereidende maat regelen reeds vele blijken van belangstelling ont vangen in den vorm van medailles en bijdragen 'o.a. vaD de leden van het Koninklijke Huis en van vele particulieren, organisaties en firma's. Vraagprogramma's en aangiftebiljetten zijn toe gezonden aan alle ai'deelingen van de Hollandsche (Maatschappij van Landbouw en de R. K. Dioce sane Land- en Tuinbouwbond en zijn verkrijgbaar 'bij den secretaris van het Hoofdcomité, den Heer JOH DE VEER, te Schagen, die gaarne alle inlichtingen verstrekt. HEERHUGOWAAIUL De leerlingen der openbare scholen hebben hun Jaarfeest weer achter den rug en volop ge noten. Hebben de leerlingen van scholen 3 en 4 hun vermaak gezocht in speeltuin en duinen te Bergen en Schoort, die van 1 en 2 hebben Ber- geen en Bergen aan zee bezocht en dus ook him genot gevonden aan het strand. Op de heenreisl werd even uitgestapt te Alkmwaar en de herten kamp omgewandeld. Natuurlijk vonden melk, .brood en versnaperingen geredelijk den weg naar de kindermaagjes. Er is vooral ook door de be gunstiging van mooi weer, volop genoten. Onbe- kegrijpelijk dat sommige bezitters van paard en rijtuig, zelfs als eigen kinderen aan het feest 'deelnemen, hun rijtuig voor dit feest niet beschik baar stellen. Wel treurig. i NOORDSCHARWOUDE. HARMONIE „EXCELSIOR*" (Er was weederom veel belangstelling voor het Concert, j.l. Donderdagavond door ons Harmo niegezelschap gegeven. En geen wonder! De wedstrijdnummers, waar mede zooveel lauweren waren behaaid, zouden op dit concert ten gehoore worden gebracht, en daar yoor had men eenige koud over, want het was op dezen Concertavond tamelijk irisch, een heel verschil met heden, nu wij de thermometer weder .tusschen 60 en 70 graden zien staan. Zooals we dan reeds zeiden, er,, was wederom veel belang stelling en met stille aandacht werd naar de ver tolking der verschillende muzieknummers geluis terd. Maar, dat is geen dilettantenwerk meer, dachten wij, toen wij de es-Clarinet hoorden. .De door aanleg en ongetwijfeld ernstige oefening ver kregen vaardigheid is kunst in ongeveinsde uiting Van ongekenden invloed zijn zulke krachten, die naijverig werken en ook anderen aansporen tot jijvere n studie. En ze hebben een tamboer bij het .coips, ie ook wel eens met lof genoemd mag Worden Zie je, zegt er een tegen ons, wet zulke klachten kom je verder. Ik gat de man volkomen gelijk, maar ik geloof, dat hij nog geen kunstlie vend lid is van onze Harmonie. hen mooi con cert, waarvan velen wederom hebben genoten. En wanneer de nog volgende concerten met mooi ■wer worden begunstigd, dan zijn dat ongetwij feld avonden voor onze gemeente van groote waarde en beteekenis. BROEK OP LANGENDIJK. De heer P. Stins Jz. alhier, is aangesteld tot keur meester voor de Ned. Maatschappij van fum- bcuw- en plantenkunde v. d. keuring der ge- - UITWERKING VROUWENKIESRECHT Do Bond van Sociaal Democratische Vrouwen- clubB heeft den Minister van Binnenlandsehe Za ken een adres gezonden, waarin er op wordt aan gedrongen bij de wijzigingen in de Kieswet ook een zoodanige aan te brengen, waardoor de moge lijkheid geopend wordt, de vrouwelijke kiezers zo te doen stemmen, dat het aantal stemmen der vrouwen en dat er mannen afzonderlijk op te toaken is. In zijn toelichting zegt adressant, dat het van belang is te weten, hoe de uitwerking van het algemeen vrouwenkiesrecht is. Indien het eene bureau in elk kiesdistrict enkel door mannen en het andere enkel door vrouwen bezocht wordt, lijkt het den Bond dat de bere kening van den uitslag der verschillende stemmen het gemakkelijkst te verkrijgen is. - DE GESCHONDEN GRAVEN VAN GOETHE EN SCHILLER. Del Qcrans, van Goethe's graf gerukt, is een 'gouden krans van twintig tot dertig centimeter meddillijn met een gouden luit, waarop gegraveerd staat Ceschonken door Duitsche vrouwen te Praag, 2231882. De krans op Schillers graf was van zilver, ongeveer even groot, ook met e.en zilveren luit, waarop staat: Geschonken door vrouwen uit Hamburg bij het eeuwfeest van den geboortedag 1859 De dieven hebben uit een vorstelijken.grafkel der ook een krans gestolen, die op de zerk van groothei togin Sophie fag, een zilveren krans van 60 tot 70 centimeter middellijn met het opschrift „Geschonken door de vrouwen van Nederland 1897 De waarde- van deze krans wordt geraamd op 30000 marlt. - VALRCHE BANKBILJETTEN IN OM LOOP. ffe Kexkerade zijn door de politie nagemaakte .biljetten van f40 en f25 in beslag genomen. Ook bevonden zich daar, naar werd vastgesteld, val- sche öO-Markbiletten in omloop. Op jal deze bil jetten ontbreekt het watermerk. i GEEN MISDAAD. In verband met het vinden van het lijk van een sigarenmaker op de Hooge Boekei te Lonneker is uil de sectie gebleken, dat aan geen misdaad kan worden gedacht en dat de man een natuurlij ken dood is gestorven. - NACHTVORST. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft het te Steen wijk en omliggende gemeenten sterk gevroren. De vruchten op de zware gronden kwamen er goed af, doch die op de hooge en lichte gron den hadden veel te lijden. Veel akkers aardappe len, boekweit en boonen zijn geheel of voor een groot deel verloren. - GESTIKT. Tc Sneek is Donderdagmiddag het vierjarig kind van den werkman H. Eerwerda voor diens woning in de stadsgracht in de modder gestikt gevonden. Eerst na een paar uren ontdekte men den kleine met het hoofd naar beneden. - BE DROOGLEGGING VAN DE ZUIBER ZEE. p' s Dn ij ft van het eiland Wieringen aan het „Htld.' j Th am begint de afdamming van het Amsteldiep I begin van het grootsche ewrk, de droogblegging der Zuiderzee vasten vorm aan te nemen. Reeds j prijkt daar als een kasteel op de hoogte, de fraaie houten directiekeet. De aanlegsteiger voor lossing j der steensehepen functioneert reeds, bergen rijs- I hout voor zinkstukken zijn aangevoerd, en nu I verwacht men hier de e.v. week een groot aan- I tal werklieden. Voor hun verblijf op Wieringen 1 zijnd rie groote pakhuizen aan de haven gehuurd I iWieringen, voorloopig door den dam in het AmsteWiep verbonden met Noord Holland's vasten wal, straks door den dijk van den Oever naar Piaam met Priesland, zal dan niet langer het „Wieringen typeerende" kunnen bewaren. Aigezien van de materieele voordeelen, vreezen wij dat Wieringen er eer bij' zal verliezen dan wunen. Toch verheugen wij ons over onze aan staande verlossing uit het isolement. mededeelen nog. Wel kon hij -achter thans reeds vaststellen, dat de stakers zullen worden gestraft Dat beteekent dus als het niet zoo was, zou het schande zijn nieuwe staking. De vijand moge het weten, dat het proletariaat' 'dat met deze proteststaking zijn meening over den ontworpen aanslag op zijn vrijheid van bewe ging demonsteert, daarvoor in geenerlei vorm straf of rancune of welke wraakneming ook, zal ac cepteeren. Geen cent boet, geen minuut straf, geen man slachtoffer zal de arbeidersklasse dul den. Elke wraakneming van de bezitters zal zij onmiddellijk beantwoorden met nieuwe staking, nieuw verzet. VERGIFTIGING. Te Enkhuizen hebben zich bij twee kinderen van 1 en 3 jaar, vrij ernstige vergiftigingsverschijnselen ^voorgedaan, en tengevolge van het eten van froufroukoekjes. De i politic heeft de zaak in handen. I [WITTE MUSSOIIEN. Te Haren (Gr.) is een nest met witte mfisschen uitgebroed en uitgevlogen. f STOOMBOOT BIJ TERSCHELLING VER GAAN. Een Duitsche stoomboot met salpeter en gesleept door een Engelsche sleepboot is bij Terschelling in het mijnenveld geraakt. Het schip liep op een mijn en zonk binnen twee minuten. Dertien man van de bemanning vonden den dood in de golven waaronder de kapitein en het machinepersoneel. Zes man werden gered. Op het noodsein vertrok oogenblikkelijk een red dingsboot ter assistentie. Het is gelukt de sleep boot uit het mijnenveld te brengen. EEN NIEUWE BEDREIGING. Gewag makend van mogelijke strafmaatregelen die tegen de Amsterdamsche gemeentewerklieden, welke zich tot de staking lieten verleiden, geno men kunnen worden, schrijft „De Tribune.": -. I i De maatregelen, die tegen de stakers genomen j zullen worden, kon de wethouder van P;. niet Ter herdenking van het 35-jarig bestaan der Gymnastiekvereeniging „Hercules" te BeemSter, zal het Gewest Noord Holland van het Kon. Ned. iGymnastiekverbond, op Zondag 18 Juli a.s. te Midder Beemster eene gewestelijke uitvoering hou den. De voorbereiding voor deze bptooging is gelegd in handen eener Commissie, die hare werk zaamheden bereids heeft aangevangen. Verwacht -wordt dat een 2000 turners en turnsters aan de uitvoering 'zullen medewerken. - GEEN GLAASJE WATER, MAAR EEN SLOOT VOL. A. vertelt in de Nieuwe Crt., na herinnerd te hebben aan het verhaal van Het Volk, hoe Wijn koop bij relletjes te Amsterdam om een glaasje water vroeg. Het was najaar 1918. Langs de zuidgrens van ons land drongen de Belgische troepen op, we ken de Duitschers terug, al vechtend. Ren Kaemrlid, dat, terwijl er zelfs voor den hospitaaldienst geen benzine te krijgen was, zoo dat zieke militairen vaak uren ver op hooiwagens, 'moesten worden getransporteerd, in een auto met regeeringsbenzine naar Sas van Gent was geko- knert om aan zijn nieuwsgierigheid te voldoen want te maken had hij er geen steek stond bij een grenspaal. Plotseling in de nabijheid vond er een botsing plaats tusschen Belgen en Duitschers. Schoten weerklonken en een paar kogels floten over de grenslijn, sloegen in de boomen of in het zand. Het kamerlid in kwestie werd bleek en beefde. ,Een der omstanders riep hem toe: er is gevaar, dekking zoeken. In dien greppel daar. Het Ka- 'merlid was gehoorzaam. Met handen en voeten in de modder zakte hij, onder dekkineg van den iet wat hoogeren weg in het water, dat kalm onder eijn v'oorovergebukt lichaam bleef heenstroomen In die ezeltjeshouding bleef hij staan tot hij eindelijk den moed vond, nadat er eenigen tijd geen schot was gevallen was, zoo half en half weer op te staan en met een verbaasd gezicht aan de omstanders te vragen: maar heeren, waarom blijft u op dien dijk staan, waarom zoekt u ook geen dekking. En een van het groepje een officier en twee journalisten, waaronder een dame, bromt terug: omdat wij van het vak zijn, en kijkt een beetje minachtend naar den weggekropen volksvertegen woordiger. Die held was de weledelgestrenge heer Jan Duijs. dat 5e öhateau Thierry in- Frankrijk op 'een slag. veld uitgegraven en naar Amerika overgebracht was. Nu wilde echter het toeval, dat Herman Filips juist een der vier soldaten van zijn oompalgnie was, die het gevecht aldaar overleefd hadden. Hij |was b lijdie gelegenheid zwaar gewond.geraakt, naar Amerika geëvaeureerd en hersteld. Inplaats van het lijk van zijn nog levenden zoon te gaan halen, liet hij' deze zelf telefo neer en ,dat hij nog leefde terwijl de zoon daarna nog persoonlijk zich op het departement van oor log ging „levend melden". Het gaf echter niets. Het departement beschouwde hem als dood en zond den vader een herhaalde aanmaning om' als nog het lijk van zijn zoon te komen halen. Ook moest de oude Filips nög tweerplaal de uitkeering bij overlijden weigeren, die hem thuis gebracht werd. GETROEFD. Het is dezer dagen gebeurd, dat' de heer Duijs in Zwolle een Kamerlid van de rechterzijde ont moette welk lid den vorigen dag niet in de Kamer was geweets. Wel informeerde de heer Duijs, waar heb jij gisteren gezeten? Och, zei de ander, ik was een beetje bang, dat er in de Kaemr schoten vallen zouden, daar om ben ik maar gauw in een sloot gekropen en sedert nog niet weer uitgeweestI Do heer Duijs hield plotseling zijn mond. - VERKIEZINGEN IN DUITSGHLAND De officieele uitslag der verkiezingen in het Duitsche Rijk is als volgt 1 Duitsch nationalen 65 zetels aantal stemmen (3.638.851. Duitsche Volkspartij, 61 zetels, aantal stemmen 3.456.131. v Centrum 67 zetels, aantal stemmen 3.500.800. Democraten 45 zetels aantal stemmen 2.152.509. Sociaal democraten, 110 zetels, aantal stem men 5.531.057. Onafhankelijken 80 zetels, aantal stemmen 4.809.862. Communisten 2 zetels, aantal stemmen 438.199. Beiersche Boerenbond, 4 zetels, en Chr. Fede ratie 21 zetels te zamen aantal stemmen! M.254.963. [Welf en 5 zetels, aantal stemmen 318.104. Totaal 400 zetels. Uit deze becijfering blijkt dat een belangrijke vei schuiving heeft plaats gehad. De meerderheidssocialisten verloren niet minder dan 54 zetels terwijl de onafhankelijken die in de praktijk niet zoo heel ver van him afstaan met 52 zetels vooruitgingen. De Duitsch nationalen klommen van 44 op 62 zetels, terwijl de Volkspartij zelfs van 19 op '60 zetels kwam. Hei resultaat van de verkiezingen is, dat de tegenwoordige regeeringsmeerderheid is verdwe nen en het kabinet reeds zijn ontslag heeft aan geboden. EEN SENSATIEBERIOHTJE. Het Berliner Tageblatt publiceert een telegram var. de Exchange Tel. Cy. uit Den Haag, volgens hetwelk een onbekende vlieger een poging zou hebben gedaan om den Duitschen Keizer uit liet Huis Doorn te ontvoeren. In verband hiermede zouden reeds eenige ver dachte personen zijn gearresteerd. Do Nederlandsche politie en Nederlandsche troe pen oontroleeren de Duitschers in de omgeving. De Keizer heeft sedert de vorige week niet meer het recht bet buiten te verlaten voor hij- daarvan den commandant van de met de bewaking belaste •pclitietroepen in kennis heeft gesteld. Het Berliner Tageblatt teekent hierbij aan, dat reeds voor eenige dagen een bericht' door een bui- tenlandsche pers is gegaan nopens de verschijning van een vlieger boven het Huis Doorn. Daaraan werd het ook toegeschreven, dat in den gezond heidstoestand van de keizerin een plotselinge ver ergering was gekomen. Nieuw is in het sensatie- bericht van het Londensche bureau, dat de vlie ger, die over Doorn heeft gevlogen, het plan had ,den ex keizer af te halen. Het is duidelijk zegt het Berliner Tageblatt, dat een rijke correspondentenfantasie een zeker verband tusschen deze gebeurtenis en den uitslag der verkiezingen in Duitsehland heeft geconsta teerd. Wij lezen in de „Mededeelingen" van het Cen traal Bureau van de Veilingen in Nederland, van heden, 11 Juni, het volgende onder bovenstaand hoofd: |Onzc wensch is vervuld; in de conferentie, die wij heden morgen met de Reichsstelle fur Gemüse und Obst hadden, deelde Geheimrat' von Tilly ons mede, dat van af heden de invoer Van fruit in Duitsehland absoluut vrij is. Daar deze bepaling echter nog niet bij alle Grensstellen bekend is, is het, om moeilijkheden aan dc grenzen te voorkomen, gewenscht tot 21 'Juni van invoer bewilligingen gebruik te maken, die tot dien datum op de gewone wijze ook bij ons nog te bekomen zijn. Dc invoer van perziken,- druiven, fijne tafel- appelen en fijne tafelperen blijft echter aan in- Dr invoer van groenten zal van af 28 Juni gcltee' vrii zijn; lót dien datum Kijn dus nog in voer bewilligingen noodzakelijk. fWi juichen dezen stap, die de Duitsche Re geer ine op advies van de Reichsstelle heeft geno men van harte toe en achten het gelukkig, dat heef gehad om een dergelijk advies aan zijne Regeering te geven. Temeer verheugen wij' ons, omdat met het ver vallen der invoerbewilligingen tevens de eisch is ■opgeheven, dat de producten in consignatie moeten v aden gezonden. Hierdoor is dus de mogelijkheid werder geopend', dat de handel zich weer geheel vrij in zijn oude baner. kan bewegen; niet alleen de Nederlandsche tuinbouw zal daarvan het voordeel ondervinden, mta ook de Duitsche consumenten. I r Ier. wij hopen, dat geen binnenlandsehe moei lijkheden in Duitsehland de pas herkregen vrijheid 'in het gedrang zullen bfrengen'. - Het vrijgeven van den invoer moet beschouwd ■worden asl een proefneming; gelukt het daar door het Duitsche volk o pde goedkoopste wijze van groenten te voorzien ,dan zijn wij er zeker van, dat de proef zal bestendigd worden en dat de vrije invoer in Duitsehland niet meer door eeni- gerlei maatregel zal worden beperkt. CORRESPONDENTIE. Het derde artikel over „de verkoop wijze onzer Tuinbouwproducten, voorheen en thans", kan eerst a.6. LWoensdag plaatsing erlangen. RED. OVERAL HETZELFDE. Ook Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, is niet vrij van bureaucratie. Devzer dagen ontving een inwoner van de stad Berdan in Illinois van het departement van oorlog de uitnoodiging om1 het 1 lijk van zijn zoon Herman ia ontvangst te nemen j 1 Broek op Langendijk, 10 Juni 1920. M de R. Gaarne ziet ondergeteekende zich een plaatsje ingeruimd in Uw veelgelezen blad. In h et verslag van de laatstgehouden raadszit ting te Broek op Langendijk, zie N. L. Crt. d.d. 5 Juni 1.1. komt, waar het gaat over het adres der afdeeling Broek op Langendijk van de N- C. G. O. V., o.m deze zinsnede voor: „De voor- zitte rherinnert zonder dat de gemeente zich 'daarop mag laten voorstaan aan het vele goede werk, wat reeds is gedaan op het gebied der drankbestrijding, en B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan té nemen." Nu zal werkelijk menigeen, ja elke LangedijL ker wel zijn hersenen tevergeefs kunnen pijnigen, oni ook maar iets van dat vele goede dat hier ge daan zou moeten zijn voor de drankbestrijding, zieh voor de aandacht te brengen. Men schijnt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 4