Nieuwstijdingen. oct dan ook te oefenen, 'enen contro- fabrieksvolk ten kan van t verslaafde erken drank, jenaamheden rind is geen i gedurende it heeft men igt men zich iet een strop zou het zeer roog gelegd stoffelijk na lat men niet Wanneer gioi nen iets an het moreele et stoffelijke rweging zijn in Deventer tegen dezen Lbel te gaan Let idée. He ng om daa. van de ker- ik aanleiding laste dingen voor de stof Ik zou ook t maar wist :naf inkwam jaar. ti er een paar gemaakt is, de gemeente nen het beter srwerpen van Hetl is verne- s houden wil- delijkheid en ïlijk peil van tgaat. Ds. iwaard laatst ing onder de loen, wanneer Nederlands che radicaal af- .en daartegen jp te heffen, tijd wel ge- sterken dranl rreheel zonder ,vrij beter t' vrije natuur ik het mis de heeren en, de heerei et adres, Zoo wordt aange ïgens te hoogi ten name de geschied eer erkoopen. ip van de on ft opgebrach le inschrijvin| e Bank, maa voor f600 bedrag er a rost je voor ge ,g voldaan za uitgaven. D n want het dat men gee it geld te h hem hard ichter een it, hetwelk an het tekor t voorstel va emmen aange imes tegen rden gehoude stemmen wei ning dei leden de mee ling is dat werd gekoze verklaren sn. gehouden l 3 personen an te benoem ke belasting® menschen zi slag in den ijk is het ge voor een waarschuwing Ik hoop echt dat Ket niet veel noodig zal zijn. Het is Zeker een onaangename taak, vooral wanneer men in hoog gte instantie moet overgaan tot' verkoop. De heer Kooiman heeft eindelijk aan mijn aandrang •ge hoor gegeven, en deze functie op zich willen nemen in het belang van de gemeente. De heer Kooiman wordt hierop met algemeene stemmen benoemd, terwijl in een volgende verga dering de vergoeding zal worden vastgesteld. Hierna komen ter tafel twee adressen, welke zooals de voorzitter zegt, hem ten zeerste hebben verbaasd. Het adres is ven de R. K. Kiesvereeniging „Eendracht maakt macht", van ongeveer den vol genden inhoud: „Het Bestuur van de R. K. Kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht", kennis genomen heb bende van de raadsvergadering op Donderdag 17 Juni, neemt bij dezen de vrijheid uw geacht col lege te verzoeken, het volgende punt in behande ling te nemen: „Verzoek van de R,. K. Kiesvereeniging „Een dracht maakt macht" om kermis en alle andere openbare vermakelijkheden op Zondag af te schaf fen met ingang van 20 Juni 1920; „op grond, dat de z. g. ontspanninggen zijn ontaard in oefenscholen van ontucht, waardoor de Zondag in ernstige mate ontheiligd wordt, wat in strijd is met ons principe en waar het gebod des Allerhoogsten niet alleen geldt voor zekere sekse doch voor allen en de overgroote meer derheid der bevolking, God zij gedankt, nog der mate geloovig is, dat zij dien Oppermacht erkend, vermeenen wij er met alle vrijheid op te mogen aandringen, Zijne geboden te doen eerbiedigen." (Volgt onderteekening.) [Thans wordt doo rüen voorzitter het tweede adres voorgelezen, dat van den volgenden in-r houd is: v „Het Bestuuur van den R. K. Volksbond, af- deeling 't Veld, neemt bij dezen de vrijheid het volgende onder uwe aandacht te brengen: „overwegende!,dat reeds tweemaal door een (groot aantal ingezetenen is gevraagd om de Zon dagskermis af te schaffen in onze gemeente, maar het verzoek nimme»r (door een meerderheid van de raadsleden is gesteuind en tot besluit verheven „dat wij prinsipieel gekant zijn alle feeste lijkheden op Zondag, zooals die worden gevierd in onzen tegenwoordigen tijd, aangezien dezelve ont ketend zijn in samenkomsten van zedeloosheid pn dergelijke uitspattingen; „dat de Zondag dientengevolge ontheiligd wordt tot schande van ieder weldenkend mensch, die Zondagsheiliging behoort te eerbiedigen; „dat het wegnemen van deze gelegenheden, het eenigc practische middel is tegen de moderne uitspattingen ven onzen tijd; „reden waarom wij verzoeken een zoodanig be sluit te nemen, dat feestelijkheden op Zondag zoo spoedig mogelijk worden afgeschaft." (Volgt onderteekening.) De Voorzitter. Heeren, ik heb deze adressen gelezen en nog eens gelezen, en ben in gedach ten terug gegaan naar een wethoudersvergadering waar dooi den heer Wit werd gesproken over het afschaffen van de Zondagskermis. Zooals de heer Bakker kan getuigen heb ik daar onomwon den mijn meening uitgesproken, en mijn principe daai tegen uiteen gezet. Ik ben niet alleen burge meester van Zijdewind, maar ook van zhet Verlaat fen Oude Niedorp. Maar tevens is door mij gezegd, dat mochten de vier katholieke raadsleden tot af schaffing besluiten, ik het besluit ter goedkeuring haar Ged. Staten zou doorzenden. Ik heb echter de overtuiging, dat er maar een kleine gedeelte van Zijdewind voor het adres is. Mocht eventueel het besluit vallen tot afschaffing voor de ge- heele gemeente, dan zal door mij gebruik worden gemaakt van mijne bevoegdheid mij verleend in een der artikels van de gemeentewet, om het be sluit niet it te voeurn; wanneer de voorzitter het besluit acht te zijn niet in het belang van de gemeente. Reeds is door mij aan .den heer Mijts vergunning verleend tot het geven van muziek op Zondag, Maandag en Dinsdag; aanvangende den 20 Juni, gedurende de kermis, echter onder voorwaarde, dat zou het besluit worden genomen, er geen sterken dran kmocht worden getapt, hij zich daaraan moest houden. Omdat B. en W. niet voltallig waren komen wij niet met een ad vies. Wil echter de meerderheid van den Raad tot afschaffing overgaan, dan wil ik mijn rechten voor Zijdewind prijs geven, maar voorde andere gedeelten der gemeentenzal ik mijn rechten blij ven handhaven, zoolang ik mijn gezondheid mag behouden, en H. M., onze geëerbiedigde Koningin mij haar vertrouwen waardig keurt om aan het hoofd van deze gemeente te staan. De heer Qver. Het is meer dan vernederend voor de burgerij. Het is een laag standpunt van den raad om de kermis te gaan afschaffen. Nu moeten wij er echter rekening mede houden, dat het. slechts een verzoek van besturen is. Ik ge loof ook niet dat de meerderheid van de gemeente naren tegen de Zondagskermis- is. Het is een affront voor de gemeente. Dc voorzitter. De inhoud heeft ook mij ont stemd. Ik durf haast niet meer te zeggen dat ik van Oude Niedorp kom, want dan zou het al spoedig zijn: „Is 't daar zoon schoelje.," De heer Rempt. Wanneer emn die richting heen wil, dan moeten ze het maar alleen voor Zijdewind doen. De voorzitter. Het is voor de geheele gemeente De heer Rempt. De adressen zijn voor mij van nul en geener waarde. Ik begin nu dan ook al meer te gelooven dat de heer Wit daarom be dankt heeft.- Het is meer dan treurig. Hot is een groot verlies voor de gemeente dat zzij een der beste raadsleden heeft moeten missen. De heer Ligthart. De heer Rempt denkt, dat de heer Witt daarom bedankt heeft, maar ik ge loof het niet. De voorzitter. Ik zeg niet waarom de heer Wit bedankt heeft. En het is beterdat wij dat on derwerp hier niet behandelen. Geen enkele raad heeft de bevoegdheid om zoo ie.te fc verbieden. Dat berust bij het hoofd van de gemeente. Ik wil echter nog wel zeggen, dat, wanneer de raad de Zondagskermis afschaft, een vereeniging wordt opgericht voor het houden van Volksfeesten op den derden Zondag in Augustus. Ik geef :lan ver gunning dat de café's na sluitingstijd open mogen zijn en ik geef vergunning "dat men na sluitings tijd ook mag tappen. Dat is mijn recht. Daar kan geen raad iets aan doen. Ik wil wel zeggen, dat de afschaffing voor Zijdewind een reuzen strop zal zijn Dc heer Ligthart. Het is een geestelijk belang. De voorzitter. Om de gemoederen kalm te hou den is het beter dat wij van dit onderwerp af stappen. Dc- adressen worden in stemming gebracht, en hiertegen verklaren zich de heeren Rempt, Over Tromp en Pluister. Voor verklaren zich de hee ren Bakker, Ligthart. De heer Tromp (R.K.) zegt tegen te stemmen, doch wil en kan zijn stem hier niet nader moti- Dc Zondagskermis wordt dus niet afgeschaft Een brief van den schoolopziener is ingekomen waarin wordt aangedrongen op een spoedige school verbouwing, met het oog op de privaten. Den voorzitter wordt machtiging verleend om de werkzaamheden te doen aanvangen in de derde week van Augustus, omdat de kinderen dan hun zomervacantie hebben. I De bekende motie van de gemeente Oud Be'ij- erland, wordt zonder eenige discussie voor ken nisgeving aangenomen. Van het bestuur van den Oosterkamperpolder is het verzoek ingekomen, om goedkeuring te ver leenen aan de aanvulling politieverordening, dat voor welputten belasting moet worden betaald, 'en voor het maken van welputten de goedkeuring wordt véreischt van het polderbestuur. Dok dit wordt zonder eenige discussie goedge keurd. Rondvraag. De heer Bakker zou gaarne zien dat den voor zitter vrij mandaat werd gegeven voor die polders waar de gemeente haar landerijen heeft, opdat de voorzitter kan medestemmen. De voorzitter zegt, dat de gemeente ongeveer 24 H.A. land heeft. Allen keuren het voorstel van den heer1 Bakker goed. De voorzitter dankt den raad voor het in hem gestelde vertrouwen en zal naar zijn beste krach ten dc belangen van de gemeente in de polder zaken dienen. De rondvraag levert verder niets op en sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor dq goede besprekingen bij de ter ta- fei zoo onverkwikkelijk geweest zijnde zaak. GEMEENTERAAD KOEDIJK. Vergadering van den raad dezer gemeente op Viijdag 18 Juni, des avonds 6 uur, in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den Weled. Achtb. heer Kooiman, burgemeester. De. voorzitter opent de vergadering met een welkom, waarna de notulen van die der vorige door den voorzitter worden gelezen, en met een kleine opmerking van den heer Verduin worden goeugekeurd. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvan gen het kohier voor den H. O. 1 De verordening, regelende de uitbetaling van de jaarwedden aan onderwijzers is met een kleine wijziging terug ontvangen. Ingekomen is tevens een verzoek om' afschrijving van deD aanslag in den H. O. - Ingekomen is een verzoek van den heer Zomer om afschrijving van den aanslag in de honden belasting, wegens het overlijden van zijn hond. j Ingekomen is de begrooting van de Gezondheids Commissie te Beverwijk, waaruit blijkt, dat deze gemeente moet bijdragen een bedrag van f65.86. Komt ter tafel de voordracht ter benoeming van een onderwijzer(eres) aan de O. L. School. Dc voordracht is als volgt opgemaakt :i - 1. Mej.' M. M. van Dijk, tijdelijk alhier. 2. Mevr. PosthumaWouda. 3. De heer Kelderhuis te Marken. De uitslag van de stemming is dat mej. van Dijk 6 stemmen verkreeg en de heer Kelderhuis 1, zoodat no. 1 is benoemd. Goedgekeurd wordt om betalingen te doen uit den post voor onvoorziene uitgaven begrooting 1919 tot een bedrag van f1750.80. Goedgekeurd wordt de af- en overschrijving tot eer) bedrag van f11766.71. Volgt benoeming van- 2 leden voor de Commissie van Bijstand G.E.B., aftredend de heeren Van deer Wonde en Mulder. De uitslag van de stemming is dat beide hee ren ieder met 6 stemmen worden herkozen. Dp de vraag van den voorzitter aanvaarden de heeren hun benoeming, waarna de voorzitter hen feliciteert en de belangen van het G.E.B. weder hij hen aanbeveelt. Ter tafel komt het voorstel van de Comm. v. Bijstand G.E.B. om het uurloon van de lijnwer- kers met 15 cent te verhoogen en te brengen op 60 cent ingaande 1 April 1920. De lijnwerkers hadden het verzoek gedaan om een uurloon van 60 cent met 1 Jan. 1920. Zonder discussie wordt het voorstel van de 'Comm. aangenomen. Hierop komt het voorstel van B. en W. ter tafel om bij de brandweer het drieploegen-stelsel in te voeren. Do heer Beets zegt, zich wel te kunnen vereeni gen met het idee. Maar ik zou gaarne zien, dat van beide einden de spuit nog eens geprobeerd werd en voor deze oproeping de gratificatie van 50 cent uit 'te keeren en dezelfde mannen op te roepen als de vorige maal. 1 De heer Hart. Ik ben blij dat het op het ring geweest van brandwee ■commissie en brand meesters naar aanleiding van de houding der spuit gasten, aangenomen bij' de laatst gehouden excerci- tie. Deze zaak is zoo langzamerhand een muis geworden met een heel langen staart. Wij' mogen de zaak dan ook wel eens nagaan, opdat dc bur gers kennis kunnen nemen van hetgeen er gebeurd is. De staking was als een protest, dat men niet meer blindelings op het gezag van bovenaf loopt. Men begint nu te vragen waarvoore en waarom? De menschheid begint te veranderen. Men heeft van de plattelanders wel gezegd, dat zij zoo gedwee zijn als een koe, maar de koeheid begint er zoc langzamerhand uit te gaan. De vragen worden gedaan, hoe de kwestie is aangekomen, om dat men niet weet hoe de zaak in elkaar zit. Zijn de loandnieesters bevoegd om te zeggen dat men 'pompen moet maar zonder vergoeding? De brand meesters zijn abuis. Ik heb de verordening er nog èens goed op nagezien en wij moeten die hand haven anders komt er geen snars van terecht. Het brandcorps is afgekamt op verschillende punten en zeker niet ten onrechte. Maar is nog lang geen einde. En dan is de leiding van de brandmeesters niet in orde. Gevraagd werd of er kousjes in dè lantaarns waren., of er olie in was, maar de opper- brandmeester wist het ook niet. Maar, de brand weer moet goed georganiseerd en goed in orde zijn. Het moet in het belang van de gemeente. Dat moge V\.an gestaafd worden door den ern- Sttgen brand te Oostzaan. Maar zoo is er meer. Wij hebben hier een omroeper, maar deze heeft in een paar jaar al .geen bekken gehad. Wij moe ten er geen doekjes om wjndenDe opperbrand- meester was niet in het bezit van een verordening wat toch zeker ook niet in den haak is. En daarom moeten de hlnschmiddelen weer geprobeerd wor den. Nu mogen dan niet alleen de brandmeesters gefaudeerd hebben, ook B. en W. hebben officieus gehandeld, en de hoofdmacht stond dan ook ,kwak tegenover het personeel. Wij moeten hier (dat vuile zaakje goed schoonwasschen. En dan de manschappen oproöpen volgens het drieploe 'genstelsel. Toen ik echter de ledenlijst eens goed nakeek zag ik daar den naam J. Kramer, een man, die pas met 1 Mei in onze gemeente geko men is, maar reeds een baantje aan de spuit had. De man mag goed en best zijn, maar waarom hij juist een baantje? De brandweer is georga niseerd door de gegoede bóuwers en de spuitgas ten zijn proletariërs. Maar de proletariërs hebben geen haantje. Waarom hen gepasseerd voor de eene die pas in de gemeente is. Medezeggenschap van de arbeiders in deze, en het zal in de goede richting gaan. De voorzitter. Gedurende den tijd dat ik hier [ben is het nog nooit voorgekomen, dat de opper- brandmeester niet in het bezit was van een ver ordening. Ik wil echter niet ontkennen dat hij waarschijnlijk de nieuwe verordening nog niet had, maar deze is precies hetzelfde als de oude, fen ik weet niet of de spreker van straks verschil ziet tusschen een nieuw blaadje papier waar het zelfde opstaat als op het oude. De heer Hart. Het is toch vreemd dat hij komt vragen om een verordening. Maar in élk geval, de geest onder de burgers is niet goed, en dat doet schade aan de brandweer. Men heeft een antipa thie daartegen. Maar meer sympathie zal men er voor opwekken door een nauwgezette naleving van de verordening. Zij draagt in het geheel geen militairistisch karakter en is dan ook in haar geheel goed op te volgen. Wat moet er van terecht komen als de macht uit de handen van de brandmeesters wordt geslagen. En ik geloof 'dat de burgers hun plicht zullen doen bij een behoorlijks uitvoering van de verordening. Ik meen, dat ik er hiermee genoeg van gezegd heb. De voorzitter. Dat geloof ik ook. wanneer hij zegt, dat hier menschen worden ge- Do heer Beets. De heer Hart heeft gelijk, passeerd. Het komt niet te pas dat een jonge tman met den stok staat en een oude maan aan het pompen is. i De heer Visser. De heer Hart geeft nu wel eeu groote beschouwing, maar het gaat toch niet [aan om dat alles hier te hespreken. De heer Hart, Ja het ploegenstelsel is een zaak voor de brandmeesters, maar de betaling is toch zeker een zaak voor den raad. Het is dag in en dag uit over brandweer en nog eens braiid- vweer. Ik heb er wel niet van kunnen slapen, om dat het mij dan begon te duizelen van verschil lende vraagstukken. (Eenige hilariteit.) Ja, het is zoo. Het is een ongeorganiseerde boel. En dat ik zoo spreek doe ik in het belang van brandweer en burgerij. De heer Oud zag liever een vrijwillige brand weer. Bij den brand op Huiswaard is niets ge daan, want allen gingen op de fiets daarheen Het kan gemakkelijk. Wat heb je aan een war jjboel zooals hier. De heer Verduin zegt, dat' de heer Beets heeft 'gesrpoken over het opnieuw probeeren van de beide spuiten, en het zijn zwakke motieven om de goedwilligen op te roepen' terwille van de On willigen. De heer Beets. Hef gaat niet om de goed- of kwaadwilligen, maar om de brandbluschmiddelen. E6n daarim wil ik dan ook nu daarvoor de 50 cent vergoeding uitkeeren. De heer Hart. Er is geen voldoende oefening ge houden. En daarom wil ik ze nog eens probeeren De heer van der Woude. Maar niet de zuider- fepuit daarbij De heer Mulder. Er is lijdelijk verzet geweest En ik ben er voor dat beide spuiten nog eens (geprobeerd worden. Dc heer Visser. Ik verbaas mij1 over mijn collega Do heer Beets. Ik wil alle 2 spuiten probeeren. Wanneer jelui tegen stemmen is dat voor jullie verantwoording. De heer Visser. Men kon de lekages toch zien. De heer Beets. De brandmeesters zeggen dat er 'tof hef probeeren van heide spuiten aangenomen, met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Woude en Ver duin. Het voorstel Beets om 50 cent gratificatie te gever, voor deze oefening, wordtt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen was de heer Verduin. Het voorstel van den heer .Oud om een vrij- twillige brandweer in het leve» te roepen wordt met algemeene stemmen aangenomen, en voor na- 'der onderzoek gesteld in handen van B. an W. Rondvraag. De heer Hart vraagt of er nog geconfereerd wordt met de L.G.C. naar aanleiding van het verzoek van de werklieden aan den stortdam te Broek op Langendijk. De voorzitter zegt een mondeling onderhoud te hebben gehad, maar ik kreeg den indruk dat men op weinig resultaat moet rekenen. De heer van der Woude zegt Maandag j.l. naar een vergadering van de L.G.C. te zijn geweest, maar dat er niet over gesproken is. Besloten wordt zich schriftelijk tot de L.G. C. te wenden. De heer Verduin vraagt of bij de aanbesteding van de aan te besteden woningen de bouw is ge gund. De heer Hart antwoordt, dat het verschil in prijs met de ebgrooting te groot was, en dat een gehouden conferentie geen resultaat heeft gehad De bouwvereeniging heeft nu besloten van dit plan af te stappen, en binnen enkele dagen met een goedkooper plan te komen. Do rondvraag verder niets opleverende, sluif 'de voorzitter met een woord van dank de ver gadering. KINDEREN WERKZAAM IN HET BE DRIJF HUNNER OUDERS BUITEN DE IN VALIDITEITSWET. |Me,< zendt het volgende communiqué aan het' „Hbld.": Bij uitspraak van 10 Juni 1920 heeft de Cen tra ei Raad van Beroep te Utrecht beslist, dat in het algemeen tusschen ouders en kinderen, die in het bedrijf of de huishouding dier ouders werk zaam zijn en van hunne ouders kost, inwoning, kleeding en zakgeld genieten, geen arbeidsovereen komst bestaat. Bedoelde kinderen zijn derhalve niet in loondienst werkzaam en niet verzekerings plicht ig ingevolge de Invaliditeitswet. Wel kun nen zich. uaa rhet oordeel van den Centralen Raad gevallen voordoen, waarin tot het bestaan van een arbeidsovereenkomst zoude moeten wor den besloten, doch dit zullen uitzonderingen zijn Op den regel, dat tusschen ouders en hunne kin deren geen arbeidsovereenkomst bestaat. Deze uitspraak is in het bijzonder van belang voor de landbouwende bevolking, waarbij het sa menwerken van ouders en kinderen in eenig land bouwbedrijf algemeen voorkomt, in welke om standigheid dan ook eene der belangrijkste oorza ken mag worden gezien van het verzet, dat in het bijzonder op het platteland zich tegen de invali diteitswet openbaarde. Hoewel de bovenbedoelde uitspraak, van den Centralen Raad zich niet verder uitlaat over de gevalleD, waarin eene arbeidsovereenkomst wel zal kunnen worden aangenomen, zullen daardoor in het bijzonder die gevallen behooren, waarin het kind niet bij zijne ouders inwoont, doch in zijn eigen onderhoud voorziet door het voor zijn arbeid in het bedrijf zijner ouders verdiende geldV loon. Als gevolg van deze uitspraak zullen de rente- kaarten, welke zijn opgemaakt voor kinderen, werkzaam in het bedrijf of de huishouding hunner ouders en welke opmaking derhalve ten onrechte blijkt te zijn geschied, nietig worden verklaard, (terwijl de waarde der inmiddels op de nietig- verklaarde rentekaarten geplakte rentezegels van wege de Rijksverzekeringsbank zal worden terug betaald. Do Nederlandsche Bond van Vroedvrouwen heeft op bare vergadering, op 9 Juni gehouden in „Krasnapolsky" te Amsterdam, met alge- i meene stemmen besloten in haar Vakblad geen! (advertenties op te nemen, waarin vroedvrouwen- worden gevraagd beneden een gemeentesalaris van. 'f1000 of f800 met 2 jaarlijksche verhoogingen van f100. Dc Bond hoopt hiermede voor de vroedvrouwen een meer menschwaardig bestaan te hereiken. Naar wij vernemen wordt ook door den Bond van Zie kenverpleging een dergelijk besluit reeds geno men. Door het Waarneembureau werd tevens medege- fleeld er geen enkele vroedvrouw beschikbaar was om gedurende vacantie of ziekte de praktijk waar ite nemen. 'oogenblik raadsvergadering i^ zoodat wij' deze niet gemoeg gepompt is omJf* zaak eens kunnen bespreken. Er is een vergade- Id stemming gebracht wordt het voorstel Beeta STAKING METSELAARS. Te Enkhuizen staken de metselaars aan de ver- bouinwg van de gasfabriek. Zij eischen een ver hooging van 25 cent per uur. Het uurloon is thans fl. AAN DIJKEN EN WEGEN. De raad der gemeente Vlaardingen heeft het voorstel van B en W. aangenomen tot aanvulling der algemeene politieverordening nl.: Het is verboden in gezelschap van iemand van andere kunne te zitten of te liggen op de open bare wegen of dijken of op hun bermen, plooi- ingei of onderkant. Leze bepaling is niet van toepassing indien dc bedoelde personen met elkander gehuwd zijn of tot elkander in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanverwantschap staan. B. er. W. achten deze aanvulling noodzakelijk, wegens toeneming van de zedeloosheid lang9 de dijken en wegen, teneinde te bereiken dat de burgerij zonder aanstoqt kan wandelpa.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 5