No. 50 mwrnn. rsx.irnm»* a. Woensdag 23 Jtini 1#20. 29e Jaargang. Bloemisterij „De Dahlia" VAZEN, BLOEMKAkJKS ei JARDINIERES Kamer Overzicht. Vergaderingen. NIEi: WE LANGEDIJKER COURANT OFFICIEEL WITTEBROOD KAARTEN. Voor de 36e periode zullen gelden als witte- broodkaarten, aanvullingskaarten voor wittebrood en dagbroodkaarten: voor het 141e tijdvak van 24 Juni tot en met 2 Juli de paars gekleurde; voor het 142e tijdvak van 3 Juli tot en met 11 Juli de oranje gekleurde; voor het 143e tijdvak van 12 Juli tot en met 20 Juli de groen gekleurde; voor het 144e tijdvak van 21 Juli tot en met 29 Juli de rood gekleurde; De kaarten hebben een paarsen ondergrond. Zuidscliarwoude, 23 Juni 1920. De Burgemeester van Zuidscharwoude VAN SPENGLtEiR. Opvallen van Jn. GROEN, St, Paneras. 19 Juni 1920. Op het oogenblik dat in de Tweede Kamer de begon, schenen de beraadslagingen ovèr de Lager Onderwijswet juist geëindigd. De obstructie, die men geen obstructie noemen mag, had tengevolge dat deze beraadslagingen tijdelijk moesten wor den gestaakt, en reeds vreesde men, dat Minister de Visser, die zoo naarstig aan dit ontwerp heeft gearbeid, dit product van wettelijk verrichten arbeid niet zou binnenhalen. Het is anders geloo- pen. Veel spoediger dan men kon verwachten, zijn de algemeene beschouwingen over het anti- revolutieontwerp geëindigd, terwijl in deze week toen twee dagen voor de beraadslagingen over de artikelen voldoende bleken, nog twee volle dagen- over waren voor de Lager Onderwijswet, die nu inderdaad op een oor na gevild is. Wie verwacht had, dat de discussie over de artikelen van het revolutiewetje nog veel emotie zou met zich brengen, is al evenzeer teleurgesteld geworden als de vorige week. Zeker de toon van het debat was ook nu in het algemeen wat hef tiger dan zij in den regel pleegt te zijn, maar 'van obstructie was eigenlij kgeen sprake. Mis schien zou men déze aanwezig kunnen achten in de motie van den heer Troelstra, waarin in het begin der week werd opgemerkt, dat de LKamer schorsing der beraadslagingen wensche- lijk achtte om de regeering in de gelegenheid te stellen de nadere gegevens aan de Kamer te ver schaffen, die zij omtrent de urgentie van dit ontwerp nog niet had gegeven maar daarmede hield het bijzonder voorkomen der beraadslagin gen ook wel op. Men vond aan de zijde van de Voorstanders de rechterzijde en de liberalen, men vond aan de zijde der tegenstanders het uiterste links, de sociaal democraten en de vrijzinnig de mocraten, van wie de heer Marchant een even scherp als bekwaam woordvoerder was. Van de zijde der liberalen, in het bijzonder door den hr. Dresselhuijs, is geen moeite gespaard om die ge deelten van het wetsontwerp, welke men minder gunstig beoordeelde, door middel van amendemen ten te verbeteren. Ten deele is men daarin ge slaagd, ten deele stuitte men bij Minister Heems kerk op een zeer eigenaardige onverschilligheid. Zoo nu en dan ging de dsicussie wat hooger bp. Werden wat persoonlijke grieven uitgewis seld, maar in het algemeen bleef men binnen de perken en had de heer Fock een vrij gemak kelijke taak. Het is niet wel doenlijk hier een overzicht te geven van de in deze week gebruikte argumen ten. De regeering stelde zich op het standpunt, dat het hier gaat om een eenvoudige aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, die thans in de praktijk noodzakelijk is gebleken. Het uiterste links en de radikalen meenen, dat deze noodzaak in het geheel niet bestaat en dat in elk geval' de naam reeds van het ontwerp onnoodig provocee- ■rend werkt. De juristen van beide kanten gingen elkander zoo nu en dan te lijf over de beteekenis der gebruikte bewoordingen. Grappig was het .hen enkelen keer den Minister aan de Zijde van den heer Troelstra tegenover den heer Dresselhuijs te zien. Voor het overige dient opgemerkt, dat Minister Heemskerk met het grootste geduld en kalmte den loop der beraadslagingen volgde en afwachtte. Zich niet, zelfs niet door de scherp ste interrupties liet prikkelen. Zakelijk bleef cn ezlfs zijn neiging om nu en dan een grapje te maken onderdrukte. Toen hij het een enkelen,1 keer maakte was het ten koste van de heeren Marchant en Kleerekooper. Die zelf nu een- maal lichtgeraakt zijn over datgene wat ze an- 'dcren graag aandoen. De stemming over geheel het wetsontwerp kwam Woensdagmiddag laat en betrekkelijk on- •yerwchat. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de voorzitter het, in vreeze van onvoltallig heid, allicht hebben nagelaten. Er bleken van de- sociaal democratische groep zelve slechts een paar leden aanwezig, wat natuurlijk een zonderling verschijnsel is bij een groepp, die zoo groote waarde aan dit ontwerp bleek te hechten. Het is slechts een beWijs, dat ook in deze kring de over lading van openbaren arbeid zich doet gevoelen De besprekingen over de Lager Onderwijswet waren in het algemeen vant echnischen aard. De 'dit ontwerp voor de .Openbare Lagere School vraag of het ambulante (hoofdschap, dat door -wordt ingevoerd, niét ook aan de Bijzondere Lage re School moet worden aangepast, was nader ge steld. Eigenaardig, dat degenen van de rechterzij de, die voor het ambulante hoofdschap der open bare lagere school stemden, bezwaren schenen te hebben ttegen een dergelijk ambulant hoofdschap in de bijzondere school, ditt op grond, dat het inmenging van den wetgever in de bijzondere school zou beteekenen. Voor het overige werden de overgangsarttikelen behandeld, die zeker in den loop der violgende week en met deze het geheele ontwerp zullen gereed komen. GEMEENTERAAD HARENKARSPEL. Vergadering van den raad dezer gemeentte op Donderdag 18 Juni, des namiddags half vijf - Voorzitter de Edelachtb. Heer Burger, Bur gemeester. Secretaris de heer Dam. Alle heeren waren aanwezig. Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Voorzitter deelt mede: le. dat de uitbreiding en verbetering van de /begraafplaats is tot stand gekomen, tot onze -groote tevredenheid. Een bijzonder woord van dank aan den op zichter de Leeuw is hier op zijnplaats).. 50 pramen aarde moesten nog worden gekocht voor f5.50 per praam; 2e. dat mej. Wester en de heer Nieman hunne benoeming bij het onderwijs hebben aangenomen. 1 3e. dat goedkeuring is ingekomen op het be sluit tot tijdelijke ingebruikneming van het Pa- •tronaatsgebouw voor schoollokaal; 4e. dat goedkeuring is ingekomen op het be sluit regelende de uitbetaling van salarissen aan het onderwijzend personeel 5e. dat voorzitter een onderhoud heeft ge had met de hoofden van scholen wat betreft de opmerking van den heer Francis inzake wijziging der schooltijden, zijn zij, zegt voorzitter, geen tegenstanders daarvan, doch adviseeren er niét '.toe over te gaan omdat er veel practische bezwa ren aan verbonden zijn, waardoor het moeilijk bit te voeren is. In het Waarland kan men nogal met den Dieuwen tijd meegaan, wat eenigszins ver klaarbaar is, omdat men het in het tuinbouwbe drijf niet zoo voelt als in het landbouwbedrijf. De heer Dekker is het niet met den heer Smeets eens. Hij zegt, het Waarland stemt in met den nieuwen tijd, maar zij zouden gaarne den ouden tijd terugwenschen, De voorzitter. Het ging meer om het wel of niet veranderen van den schooltijd. Francis merkt op, dat de nieuwe tijd zoo vroeg begon er, er daarom' in het begin de meeste bezzwa- ren waren. Besloten wordt de nu bestaande regeling te blijven bestendgien. 6. mededeeling dat door de N. V. Spoorlijn Statior DorpNoordscharwoude, de rente der aan deelen is bepaald op 31/2 ipGt. Het finantieel verslag ligt Voor liefhebbers ter inzage. 7. bericht is ingekomen, dat de verplegingsj- kosten voor Christelijke krankzinnigen met 100 gulden verhoogd zijn, en nu gebracht zijd op 300 gulden per jaari. Dit is. zegt voorzitter, Voor 1920 niet meer voor ons van belang, omdat door het Rijk de kosten boven f470.vergoed worden. Francis vraagt of de menschep zelve betalen wat het meer kost dan in het Prov. gesticht. Voorzittér. Ja, ik heb dit reeds vroeger mede gedeeld. Het zal nu echter geheel veranderen, daar het éen uniforme regeling wordt. 8. dat door den Minister een circulaire is verzonden met de Vraag, of de gemeentebesturen met de bruinbroodregeling wenschen door te gaan I pf er mede te eindigen. (Momenteel kost het in deze gemeente elke 9 'dagen ongeveer fl-8.50. Hoewel het finantieel Voordeel zou zijn, meenen B. en W. te moeten voorstellen voorloopig niet tot opheffing over te gaan, omdat dat een verhooging van broodprij zen tengevolge zal hebben, wat juist voor hen die bruin brood gebruiken niet direct gewenscht is. Voor tarwe wordt tegenwoordige een reusachtig hooge prijs betaald. Francis vraagt of het aan elke gemeente af zonderlijk wordt gevraagd waarop voorzitter ant woordt, dat de vraag in het algemeen gesteld is. Dc- heer Francis gelooft ook niet, dat het voor elke gemeente afzonderlijk te regelen is. Dat de regeling bestaan blijft is wenschelijk want de tarweprijzen staan zeer hoog. Als de nieuwe tar we in den handel komt Zal de prijs wel wat zakken. De voorzitter trekt dit laatste in twijfel. De heer Dekker verklaart zich zeer goed met het gesprokene te kunnen vereenigen,. De heer de Vries meende dat de controle van dien aard is dat een gedeelte van het goedkoope meel in het verkeerde keelgat schiet. Besloten werd te berichten dat de raad de Regeling wenscht te laten voortebestaan1 Voorzitter deelt hierna mede dat het herhalings onderwijs te Dirkshorn kan doorgaan. Zes leer lingen hebben zich aangemeld. In Kerkbuurt en Waarland was de deelname te gering. Het is jammer dat men niet gevoelt hoe noodig het herhalingsonderwijs is. Van mej KuiperPeetoom is een dankbetui ging ingekomen voor de verpleging in het St. Elisabethsvesticht te Alkmaar. Van de Gezondheidscommissie te Schagen kwam bericht in dat ze zich neerlegt bij de uitspraak van den raad inzake de verbouwingskwestie van Nieuwbrcr. Bericht is ingekomen dat in de gemeente gedu rende de maand Maart 12896 en gedurende April 9242 kub. M. gas verbruikt is. Var. Ged. Staten is ebricht ingekomen dat het aantal lesuren voo rhet henhalingsonderwijs op 192 bepaald is in afwijking met het door B. en W. voorgestelde aantal van 213. Van het gemeentebestuur van Heerhugowaard was het verzoek ingekomen om enkele onder deze gemeente staande perceelen van electrisch licht te mogen voorzien. B. en W. adviseeren om op dit verzoek voorloo pig afwijzend te beschikken op grond, dat al tijd nog de stille hoop gekoesterd wordt, dat ook het Waarland aan het net verbonden wordt. In dat geval is h;et voor de gemeente beter dat be doelde personen daarbij worden opgenomen. De raad ging met deze zienswijze aecoord. Van de Gezondheidscommissie is de begrooting ingekomen waaruit bleek dat deze gemeente heeft bij te dragen f39.71i/2 B. en W. stellen hierna voor om het werk ter verbetering van de woning van Sieuwerts aan,' de vaklieden in de gemeente op te dragen, omdat hun opgaven zeer nabij de begrooting van den gemeenteopzichter komen. Aldus wordt beslo-ten Bij de laatste kasopname bij den gemeenteont vanger was overeenkomstig de boeken in kas een bedrag van f596.— Van de Gezondheidscommissie is bericht inge komen dat ze zich kan vereenigen met de her ziene verordeningen op de heffing van keurloo- nen. Op de motie van het gemeentebestuur van Oud Beijerland betreffende de politieschool wordt geen adbaesie betuigd. De heer de Vries merkt op dat het voor de betrokken personen wel voordeeliger zou zijn wanneer ze Rijksambtenaar waren omdat de rijks regeling beter is dan die van de gemeenten. Voor de gemeenten zou het nadeel beteekenen. Ingekomen is een verzoek van N.O.C.O.COM. O.S. om de wijkverpleging als een instelling van 'de gemeente te maken en dan voor de zuster een salaris te bepalen van f1800.— B. en W. stellen voor dit punt nader onder de oogen te zien. De ziekenverpleging laat ten plattelande zeer veel te wenschen over en mis schien kan deze instelling tengevolge hebben dat Jminder patiënten naar Alkmaar behoeven te wor- 'der. gezonden. Eenerzijds zou het dus een finan tieel nadeel anderzijds een finantieel voordeel kunnen zijn. B. en W. stelléh voor het daarom aan te hou den om dan gelegenheid te hebben met verschil lende organisaties in overleg te treden om zoo doende de mogelijkheid te onderzoeken, dtezen dienst in het leven te roepen. De heer Francis zegt een groot voorstander te feijn doch vreest dat het door de groote uitge strektheid der gemeente moeilijk uitvoerbaar is {Bovendien heeft de gemeente pooit de be hoefte er aan uitgesproken. De heer De Vries merkt op dat niet gevraagd wordt om tot het instellen van een zoodanigen dienst over te gaan, doch dat gevraagd wordt 'den dienst gemeentelijk te maken. Waar we hier een zoodanigen dienst niet hebben is dit adres op deze gemeente niet van toepassing. Voorzitter. Wat de ingezetenen betreft je het destijds ook geprobeerd, doch toen werd door de ingezetenen weinig belangstelling getoond. Ik ge loof echte rals de verpleging er is, dat het nut er van wel gevoeld zal worden. Nadere overweging is zeker gewenscht. De heer Dekker merkt op, dat in het Waarland nogal eens een zuster komt, waarschijnlijk door tusischenkomst van Dr. Maats. De hulp wordt wel egwaardeerd. De heer Bakker meent dat het destijds is afge stuit op het meedoen van Sint Maarten, daar door werd de kring te groot. Onze docter acht de invoering ook zeer gewenscht. Ik ben er sterk voor er werk van te maken. De heer Francis meent dat het toen getrand is om finantieele redenen. Dat het geheel gemeentezaak wordt is zeker gewenscht. Als de menschen er de ondervinding van krijgen zullen ze het zeker waardeeren, en niet graag meer willen missen. Besloten wordt met andere corporaties in over- lleg te treden. Van de burgerwacht is een adres ingekomen om subsidie. Daa rdti pas hedenmorgen ingekomen is hebben B. en W. het nog niet behandeld, waarom besloten werd het tegelijk met het a- dres var de andere burgerwacht in de volgende vergadering ter tafel te brengen. Voor het geven van herhalingsonderwijs voor meisjes te Dirkshorn worden benoemd de heer van' dei Laan en mej. Modder. Het herhalingson derwijs is bereids reeds aangevangen. Goedgevonden werd f363.90 gulden te betalen ■uit den post voor onvoorziene uitgaven en voor -de betaling van f161.uit den post voor on voorzien dc machtiging aan Ged. Staten te vra gen. Dit betreft 21 restitutie H. O. f120. uitgave voor de woningtelling en f20 als keur loon voor den veearts De Boer. Voor de kosten van uitbreiding van de begraaf plaats werd een suppletoire begrooting opgemaakt groet f1750.dit geld te leenen zoo mogelijk tegen een rente van 5 pOt. De leening te plaatsen te plaatsen onder de burgers op aandeeltjes van f250.de leening af te lossen in 7 jaar. B en W. stellen voor aan de politieschool voor loopig voor 1 jaar een subsidie te verleenen van f20.—. De heer Francis kan niet zien welk nut er {voor de gemeente in deze instelling gelegen is. Vele gemeenten doen er niet aan mee. Het zou "beter zijn dat het rijksza'ak was. De heer de Vries meende ook dat het beter was wanneer het een Rijkszaak was. Geschoolde politie acht hij zeer zeker uitstekend. Hij vindt het echter niet billijk dat de Minis- 'der dc opleiding tot rijksveldwachter in de schoe nen van de gemeente tracht te schuiven. Met alleen de stem van Francis tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verder stellen B. en W. voor om aan mej. Wed. Warnaar op haar pensioen 25 gulden toe slag te geven waardoor dit f125 wordt. De heer de Vries zou liever de volle 40 pCt. willen geven zooals in het" adres gevraagd wordt. Het is evengoed al een klein bedrag. De heer Francis is van hetzelfde gevoelen. Het voorstel de Vries wordt met 52 stem men verworpen* waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen B en W. stellen voor op het adres inzake ma lariabestrijding gunstig te beschikken en de ge vraagde steun van 5 cent per inwoner te geven. Do heer Francis merkt op dat dit geld zeer zeker goed besteed is. De heer Bakker vraagt of de gemeente met die 5 cent het recht heeft een onderzoek te doen. Voorzitler. Neen en dat is maar goed ook want 'dan zou in een gemeente die niet wenscht bij te dragen géén onderzoek plaats hebben waardoor de 'geheele instelling haar doel zou missen. De bedoeling is Noordholland in het algemeen te bestrijden en daarvoor geven" ook rijk en ge meente subsidie. Het voorstel wordt met algemeene stemtnen aangenomen. Hel kohier H. O. wordt in totaal vastgesteld op f22440,Het vermenigvuldigingsoijfer is ll 'lO dus 1/10 lager dan het vorig jaar. Voor het nazien van de rekening van het le vensmiddelen bedrijf worden alle raadsleden aan gewezen ^lierna wordtde vergadering door den voor zitter geslote». 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1