lilverlioon. A. Fortuin, Langestr. Alkmaar Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 51. Zaterdag 26 Juni 1920. 29s Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. EL KEIZER. Rechtzaken Extra aanbieding COSTUUMS. f 31,90 f 50,90 BLAUW. f 63.90 Vergaderingen. cmaar overge, diefstal van ta Schoorl, intknc. T<unm a, NIEUWE LAMED1JK1R WURMT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. AB0NNEMENT8PBIJ8 REDACTEUR-UITGEVER BUBBEL: Moordeeharwoude. PBU8 BEK ABTEBTENXIESr Va» 1—5 regels 7S et., elke regel meer 15 Groote letters ef vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. TWEEDE BLAD'. (Zitting van Dinsdag 22 Juni 1920.) UITSPRAKEN. iCornelis van Peer, gedetineerd1, oplichting, 5 maanden gevangenisstraf. Jan Hoogerhoudt, Sloten, gedetineerd, bedrieg lijke bankbreuk, 2 maanden gevangenisstraf. Age de Vries, gedetineerd, rijwieldiefstal, 4 maanden gevangenisstraf. Geertruida Hoedjes Egmond Binnen, gedeti neerd, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf voorw. Jacob Vriend, Lutjebroek, Bedriegelijke bank breuk, 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk [Maaiten Roozendaal, Enkhuizen, diefstal f30 boete of 30 dagen hechtenis. Petrus Out en Cornelis Huisman, Enkhuizen, heling, ieder f20 boete of 20 dagen hechtenis. 'Pictcr Keetman Sint Maarten, eenvoudige be- leediging f3 boete of 3 dagen hechtenis. Peir. Maria Krapels, Alkmaar, diefstal, f30 boete of 30 dagen hechtenis. Oath. 'Veronica Buter, Alkmaar, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. WiJh. Weber, Alkmaar, appel vonnis kantonge recht terzake overtreding art. 227a algemeene politieverordening, niet bewezen, vrijgesproken. Gerardus Bekker, Zuidscharwoude, eenvoudige beleediging, flö boete of 15 dagen hechtenis. Jaooba Koenen, huisvrouw Nuijeös, Limmen, vrijgesproken. Jacob Groen, Zijpe, kinderwetten (diefstal) f25 boete of 1 maand tuchtschool. Joh. van der Liest, Helder, art. 250 W. van S. '4 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk. Joh. Ploeger, huisvrouw Jb. Hoekmeijer, Alk maar, 4 maanden gevangenisstraf. NIEUWE ZAKEN. (De öljarige zwerver en slaapsteelogó Gerrit Kleefstra heeft zich in den avond van 11 Mei toegeeigend eenige timmermansgereedschappen, 'n bijl een werkkiel een en ander uit een werkplaats staaDde bij den in bouw zijnde R. C. School, a. d. Nieuwlandersingel te Alkmaar. Beklaagde, die reeds meermalen is veroordeeld, verdedigde zich met" groote radheid van tong en klapte bij wijze van accompagnement nu en dan in de handen. Het was aanvankelijk niet zijn be doeling te stelen. Hij was in de loods gekomen om daar nachtlogies te zoeken omdat men hem in zijn logement, wijl hij' niet geheel nuchter was, had lastig gemaakt. Ondanks deze toelichting vorderde het O. M. 4 maanden gevangenisstraf. De ioswerkman Cornelis .van Brussel is inder daad los van allen arbeid en loopt blijkbaar liever te bedelen om in de Schans te komen, waar hij al meermalen heeft doorgebracht. Hij krijgt weer zijn zin, daar het O. M. tegen hem! 3 dagen hech tenis en 3 jaar opzending vorderde. Het was van hetzelfde laken een pak met den Werkman Albert Zweet, die zijn sierlijken naam vermoedelijk nimmer veel eer zal hebben aange daan. Ook hij vroeg aan een politieagent te Alk maar om een aalmoes met het bekende doel; op- zzending. De officier maakte vlug een receptje klaar, luidende: Recept: 3X1 dag hechtenis. 3X1 jaar opzending. Universeel middel Voor gesjochten jongens. De zich noemende smid bankwerker, Petrus Kramer doet ook al niet teveel aan zijn vak, want den laatsten tijd was hij bediende bij een gooche laar. Blijkbaar heeft hij teveel naar de goochel toeren gekeken, daar hij in Maart te Alkmaar bij een rijwielhandelaar een fiets weggoochelde onder belofte binnen drie dagen het karretje weer in den winkel te goochelen. i Petrus kon echter dezen toer niet goed vol brengen omdat hij de fiets al spoedig ten eigen bate verkocht. heden terecht en werd door den officier op de voordracht gezet voor 4 maanden celstraf. Voor dat feit stond onze adspirantgoochelaar De boerenknecht Jan Bolkensteijn uit Haren karspel heeft op 19 April te Sehagen dén ge meente- en onbezoldigd rkijsveldwachter L. Smid uitgescholden. Wat hij zeide zullen we fatsoens halve niet releveeren. Eisch f10 boete of 10 da gen hechtenis. (Te Helder heeft de melkslijter Jacob Londen van éen bijkok uit de keuken van het fort „De Erfprins" voor fl.50 een partijtje rijst en ha vermout gekocht. Deze rijst was staatseigendom, en de bijkok had niet het recht dit soldatenkracht voer te verkoopen. London maakte echter een goed winstje. Zijn vriend en compagnon Simon de Haan verdocht 45 pond aan eeen winkelier voor f13.50. De opbrengst werd door London en de Haan samen gedeeld. Nu stonden ze ook zoo goed als samen terecht, en tegen hen ieder werd terzake heling f30. boete of 30 dagen hechtenis gevorderd. Jammer, dat ze nu ook niet samen kunnen deelen. De landbouwer Simon Bakker uit Obdam, had behoefte aan wat vette specie voor zijn land stroopte bagger, die aan de H.IJ.S.M.' toebehoor de. Eisch flO boete subsidair 10 dagen hechtenis. De beleedigingszaak contra den Bioscoopdirec teur Willem Weber werd heden met frisschen meed voortgezet. De afwezige getuige mej. Eecen was nu pre sentt en verklaarde, dat zij de beleedigende woor den, geuit tegen den cellist Druijf, leelijke jood en gemeene smous, wel degelijk had gehoord, wat de getuigen a decharge en de beklaagde ook moes ten. Beklaagde die aanvankelijk niet present was kwam latei aanzetten en deed niet weinig zijn best om dc getuigenis van bioscooppianiste te ont zenuwen, echter met het negatief gevolg, dat' de officier, van opinie zijnde dat beklaagde in vloed had willen uitoefenen op deze getuige, een veel hooger straf meende te moeten vorderen dan hij in gewone omstandigheden zou hebben gedaan, ui. f100 boete subsidair 60 dagen hechten Daarna stond terecht do 20-jarige dienstbode Hendrika Kramer, die gedurende Januari en Fe bruari tegen een weekloon van f4.50 bij den heer II. Hart, winkelier te Oudkarspel, werkzaam was Gedurende dit kort tijdsverloop zag het vinger vlugge meisje kans om een aantal goederen uit den winkel weg te sleepen, zooals sponsen, zeemlap pen, knoopjes, band, garen, zijde enz. Ook de winkelportemonnaie inspecteerde zij, en nam daar telkens kleine bedragen uit weg tot een bedrag van f16.50. De winkelier meent dat het f22.50 is, maar Rika beweert dat die 6 gul don haar nog toekomen. De politie heeft na aangifte haar kamertje on derzocht en al het gestolene ia beklag genomen. 1 Het was aan de familie Hart opgevallen, dat beklaagde groote uitgaven deed, zoo kocht zij t m. voor haar galant Gerrit een rookstel van flö Het meisje erkende het ten laste gelegde. Zij had veel berouw, maar verzuimde toch niet aan de rechtbank te vragen om het geld en een doos postpapier die de politie ten onrechte in beslag had genomen, terug te mogen hebben. Zij dient thans bij Ds. Boeke te Schoorl, De ze was uit b elangstelling op de zitting aanwezig Het O. M. vorderde 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, met 3 proefjaren. Het meisje beloofde in het vervolg weer goed te zullen oppassen, wat haar ook niet genoeg kan worden aangeraden. j Dr- Zeeuwseh Belgische vrouw Maria Lou's i j Verstraten, echtgenoote van J. Strooband, wo nende te Kolhorn h'eeft op 6 April, 'uit de win kellade van mej. Strijder, een zilverbon van f2.50 weggenomen, zoo ze beweert uit armoede. Ze heelt aan de politie bekend ook al eens een munt biljet van f10 te hebben weggenomen, wat zij nu pertinent ontkend. Het O. M. vorderde tegen haar 14 dagen gevangenisstraf. De landbouwer Corn. Berkhout uit Ursem, is bij de feestelijke openngi van de nieuwe sluis te Rustenburg in conflict gekomen met twee andere feesteliugen, Outjfcr Commandeur en Jan Knijn. Outje gaf hem een klap in het gezicht en Jan sloeg hem met een bierglas zoo op het hoofd dat zijn nieuwe bruigomspak werd bedorven door het bii.ed en bij in 14 dagen niet heeft kunnen werken Berkhout diende nu een eisch tot schade vergoeding in voor arbeidsverzuim, het bedorven pak en kosten van schedelreparatie door den dok ter, doch kon geen rekeningen overleggen, dus dat zal wel mis wezen. Het. O. M. vorderde tegen Commandeur f20 boete subsidai r20 dagen hech tenis en tegen Knijn 2 maanden gevangenisstraf. Drie dennenpaaltjes ter waarde van 90 cent, nam de landbouwer Tijmen Houter te Wijdenes weg uit het land van Piet LLaan van Schellink- hout. Deze deed aangifte en heden werd tegen Tijmen f30 boete subsidai r30 dagen hechtenis gevorderd. De geschorste zaak tegen de Urker vrouw Geer tje Locsman die eeen koralen ketting stal en de ze verborg in de regenton bij haar woning, werd heden voortgezet. De officier persisteerde bij het door zijn ambtgenoot genomen requisitoir. Voorts werd voortgezet de behandeling eener zink tegen Maria Robestein, vrouw uTit eon woonwagen, die in den winkel van mej. de wed. Stöve onder voorwendsel iets te koopen, een nacht japon liad ontvreemd. De winkelierster kon thans als getuige worden gehoord en het O. M. vorderde tegen beklaagde 1 maand gevangenisstraf. Tenslotte verscheen nog de Alkmaarsche bak ker (rordes, die" veroordeeld was tot 1 maand gevangenisstraf, terzake wederspannigheid te "en de politie, toen deze hem wilde opbrengen omdat hij dronken was. Oer des .was tegen dit vonnis in verzet gekomen' bad zich intusschen aangesloten bij een geheel on th oudersvereeniging en genoot nu de eerste vruchten van zijn streven om een nuchter en or der'Ijk mensch ,te worden, toen de officier voor stelde hem voorwaardelijk te veroordeelen tot 1 maand gevangenisstraf. GEMEENTERAAD OUDKARiSPfBL. Vergadering van den raad dezer gemeente iö voltallige zitting, onder voorzitterschap van den Weled. Achtb. Heer A. C. Kroon, Burgemeester rij dag 25 Juni des namiddags half twee. Na opening door den voorzitter worden de no tulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een adres van de Schoolfeestcom missie om voor het te houden schoolfeest een subsidie te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor nog geen toezegging' te doen, maar eerst te zien hoeveel geteekend zal wordei op de lijsten, op grond tevens, dat er verleden jaar een voordeelig saldo was, en de be- jgrooting van de gemeente geen uitgaven meer toealat. De heer Paarlberg zegt, dat de commissie heeft 'gerekend op een subsidie. Het is een reuzentoer om de begrooting sluitende te .maken. Alles is even duur en ik zie dan ook niet in waarom' wïj' moeten wachten. De voorzitter zegt het wel in te zien. Wanneer op de lijsten voldoende geteekend wordt, dan be hoeft de gemeente niet meer bij te passen. De heer Paarlbe-g zegt dat met het bedrag re kening wordt gehouden bij het doen van inkoopen. Het is een toevallige omstandigheid wanneer iets overblijft. De heer Meiten zegt, dat er rekening mee ge houden moet worden dat er nu meer. scholen ko men en wordt het gevaarlijk om maar direct sub sidie te geven. Steeds komt er meer en wordt het al gevaarlijker. De heer van Exter is er ook voor om af te wach ten en zag liever dat de Commissie zich zelve kon dekken. De subsidie moet toch weer gedekt worden door de burgerij. Dat is met alle subsidies zoo en wij moeten zoo langzamerhand eens gaan inkrimpen De heer Sch rieken vindt er niets tegen om het verzoek aan te houden. Wanneer er tekort is dan kan de raad nog beslissen. De heer Bakker is er voor om wel subsidie te verleenen. Het ligt op onzen weg om daarmee voor Jb e gaan. Wanneer het kon zag ik alles graag voor gemeenterekening komen. De heer Paarlberg vreest dat de gemeentenaren panstonds zullen zeggen, dat de gemeente zich door het hoog ingeteekende bedrag terugtrekt, en dan volgend jaar voor minder zal teekenen. De subsidie zal dan zeker heel wat hooger moe ten zijn. De heer van Exter is van oordeel dat de ge meente nogal vrijgevig is. i In stemming gebracht wordt het voorstel met '5 tegen 2 stemmen van B. en W. aangenomen. Goedgekeurd wordt het besluit tot het aan gaan van een geldleening groot f12500 tecen 6 pCt. voor de gemeenschappelijke Lichtbedrij-ven in te trekken en wordt opnieuw besloten tot het aangaan van deze geldleening tegen 6V2 pCt. omdat men zooals de voorzitter mededeelde voor 6 pCt. niet kon klaarkomen. Door den voorzitter wordt hierna voorgelezen een arlhaesietetuiging op de voorstellen van den heer Paarlbe-g. ingekomen van een der geheel- bnihou lersvereenigingen aan den La ge dijk. Wij laten hier de voorstellen in haar geheel volgen Mijnoheeren, Uitvoering gevende aan mijn mededeeling in de laatste openbare raadszitting gedaan, zal het J aangenaam zijn wanneer de volgende punten aan een grondige bespreking werden onderworpen :eft gij les oj

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 3