ievue van da waak Nieuwstijdingen Ingezonden. ,en in dien ^eest te werken, dat deze onbillijk heid uit de wet wordt weggenomen. I)e voorzitter antwoordt dat door die Vereen, eeds in die richting gewerkt wordt. Hiermee is ook de rondvraag geëindigd en sluit 'g, voorzitter met een woord van dank de verga- lering. 1 BINNENLAND. Zouden we voorloopig door de „hittegolf" zijn ie ons in de afgeloopen week heeft doen zuch- en zweeten, die de mensehen uit de Oost ge1 epatrieerd, hun witte pakjes deed aantrekken n de oorpulenten, de dikkertjes tot wanhoop nacht Telkens dreigde het verlossing uit en hittenood belovende onweer, maar het barst- niet los. Op dit oogenblik is de temperatuur isgelijker. Wij verkeeren in midzomeratmosfeer Iwaitkijkers voorspellen, dat de weelderig zo nersrhe dagen van Junimaand zullen gevolgd s or den door periode van regen en gure luchten. Wanneer straks de vaeaq/ietijd zal zijn aange kkenHopen en vertrouwen wij van beter. Het dreigement van president Fock, dat de weede Kamer zou moeten doorwerken dit jaar onder zich zomerreces te verschaffen, zal ge- ukkig niet tot uitvoering komen. Maar mijn meer aaien gewaagde voorspelling, dat het in 1920 p het Haagsche Binnenhof een „extra latertje" al worden haar doe ik ten volle gestand. Met het zoogenaamde antirevolutieontwerp is fat anders geloopen dan zeer velen hadden ver M In den namiddag van 16 Juni j.l. was iet Lagerhuis na een debat vhn nog geen twee littiigsdagen, door de artikelen heen. Werd het vetsv ooi stel aangenomen met 52 tegen 4 stemmen )e sociaal democraat L. M. Hermans, volgde iet het voorbeeld van zijn partójgenooten, die oor de stemming de zaal verlieten. Tenslotte erklaarden zich de twee aanwezige vrijzi. demo- raten en de Chr. sociale Dr. van der Laan tegen Ie antirevolutiewet. De obstructie liet zich =op le twee laatste dagen nu en dan nog even gei len (o.a. bij het voorstel Troelstra tot'schorsing ran de beraadslagingen in afwachting van nadere regeveus betreffende het strikt noodige van het uitwerp, maar veel had zij niet meer te bedui len. Dr. van Eavenstein, de communistische af vaardigde, vond nog even gelegenheid uit te epeon, in zeer gramstorige stemming dat Mi nster Heemskerk een dienaar is van de Ameri- caansche en Fransche „haute finance." Er zijn log wel meer booze en hatelijke woorden gezegd >ij deze discussie, maar het eind kwam toch veel ipoediger dan eigenlijk iemand verwacht had, ge- ïjk ik reeds zei. Niemand kan in ernst betwisten lat het ontwerp, zooals het uit de parlementaire meltkroes te voorschijn is gekomen, er "heel an- lers uitziet dan toen het oorspronkelijk bij de Kamer werd ingediend. Sommigen blijven het een ;evaarlijke wet achten. Intusschen moet men niet rei geien, dat minister Heemskerk o.a. verklaard eei't, dat volgens zzijn overtuiging de in Novern- )ei 1918 door Mr. Troelstra te Botterdam uitge broken bekende rede z.i. niet onder de antirevolu- ïewet zou zijn gevallen. Wanneer de vader dier iret aldus spreekt, dan rmfg het een geruststellend voord worden genoemd. He't ontwerp is op ver- chillende punten beduidend verzacht, verbeterd .n zocwel door den Minister van Justitie, als ran Liberale zijde, is daartoe met ernst mede gewerkt. Het verwijt, door Mr. Marchant tot zijn voormalige concentratiegenooten gericht, dat de len slechts i.e. aasden op de gunst van Jan en Johanna Kiezer(es) lijkt dan ook verre van bil-; ijs of gegrond. Aangestipt moet nog worden, lat de antirevolutiewet slechts daden ter voorbe reiding van een concrete revolutie strafbaar stelt van volkomen objectief, onpartijdig standpunt, als het mijne) kan niet worden betwist, dat men leze wel veel „erger", veel grimmiger en gevaar ijker heeft goteekend, dan zij in werkelijkheid is. Niettemin kan ook degeen, die bereid is deze mee- img te onderschrijven, omtrent de dringende nood- fakelijkhoid der indiening ervan met de Begeering van meening verschillen. Donderdag j.l. werd de tocht door het restant van de nieuwe Schoolwet hervat, en thans is de ex de Visser op „een oor na gevild"..... De Ka- ner is op een artikeltje na door de wet heen. Maar van reces is inderdaad nog lang geen spra ke. Verschenen is eindelijk de derde nota van wij- lig'ing van hèt ontwerp van de Gemeentewet i:' der Inkomstenbelasting. Zij geeft aan de ge keen ton terug het recht om eigen belasting naar jet inkomen te heffen. Tevens wordt aangekon- bgd een welhaast te wachten noodregeling voor m&ntieelen steun aan gemeenten. De Tweede Ka- nei heeft nog een dikke agenda voor zich, waarop M van moties en interpellaties. Maar boven wen is het vaste plan om de finantieele voorstel en van Minister De Vries nog voor het reces te doen. Sommigen voorspellen dat het par- ementaire jaar niet zal eindigen, zonder dat een ueuwe bres zal zijn geschoten in het Kabinet Blijs...." Dat Exc. De Vries een extra harden iobbr zal hebben, dat staat rotsvast. En wanneer dan te langen leste toch ook dit Woelige, afmattende zittingsjaar tot een eind is Jekonien, vermoedelijk midden Juli, dan zal voor jet eerst na twee en dertig jaren niet de griffier ,r- Arntzenius, de notulen lefcen van de laatste vergadering van het reces. Op zeventigjarigen eeftijd is Arntzenius ontslapen. Van den dag if> waarop hij nog zoo kotr geleden gehui fd, werd, hem de benoeming tot Staatsraad i. d- werd aangekondigd, werd hij door ziekte afdwongen afwezig te zijn. Voor een toonbeeld v&n plichtsbetrachting en toewijding als deze be kwame ge zeer bescheiden paan was, moet het een marteling zijn geweest zijn taak aan andere han den over te laten Voor de Kamer is Mr. Arnt zenius heengegaan, bladen van allerlei soort en richting hebben het erkend een werkelijk j groot verlies. Hij was de gidfi en betrouwbare raadsman van opeenvolgende praesides, de vraag baak voor oudere en jongere volksvertegenwoor digers. Jan Publiek weet niet, watrer aan die func tie van griffier der Kamer vastztt. De ingewijden .beseffen de beteekenis en den omvang daarvan. W Wijlen Mr. Arntzenius beheerschte die jware taak ten volle. De beide commiezen-griffiers zijn nog slechts kort in functie. De oudste, mr. De Vos van Steen wijk, was door ziekte geruimen tijd pas na zijn optreden afwezig. De heer Bee- laarts van Blokland, de zee(r bekwame commies griffier van den Senaat, werd genoemd als ie mand, berekend voor het griffierambt. De Kamer moet hier spoedig tot een besluit komen. En dat is gelijk reeds opgemerkt verre van licht. De woningnood leidt tot^llerlei zonderlinge toe standen. En de uitsluiting in het bouwbedrijf komt de situatie nog veel erger, dreigende rmaken dan die reeds was. Menige huurcommissie wordt aldus genoodzaakt tot het nemen van beslissingen waartoe zij slechts tegen heug en meug overgaat Maar het getal dergenen, die zonder dat zij tot de paupers kunnen worden gerekend, met, „dak loosheid" worden bedreigd, neemt almeer toe. De vooruitzichten zijn hier voor menigeen werkelijk beangstigend. .Over het algemeen was in de jong ste dagen op velerlei gebied de stemming „in mineur." De BelgischNederlandsche besprekin gen zijn nog altijd stopgezet en het blijft de vraag wat er komen zal van de via Londen aangekondig de Ententepogingen om de onderhandelingen over wijziging der traetaten van 1839 te hervatten? Wie zich gedurende den oorlogstijd een toekomst gedrjonrd hebben van innige verbroedering tus- schen de beide volkeren, zij zullen nu toch wel de illusie hebben prijsgegeven. Erkennend dat: Es war zu schön gewesen, Es hatt nicht sollen sein! Ook wanneer ten leste het gewijzigd tractaat door partijen bekrachtigd wordt, zal de verwij- dring tusscheen een deel van het Belgische volk en het Nederlandsche helaas en zeer waarsch'ijn- lrjk nog jaren voortduren. Prijsgeven moet men blijkbaar ook de illusie in ons land een hoogoven- bedrijf te vestigen. Gemis van voldoenden voor raad grondstoffen, van goede transportwegen en van geschoolde arbeiders in voldoende getale. De ze schijnen de oorzaken te zijn van het vermoe delijk mislukken der plannen. .„Bezint eer ge begint" plachten onze voorouders te zeggen van 'ondernemingen, ietwat overijld en voorbarig aan gevat. De Memorie van Antwoord der Begrootingen P. en T. door minister Konig aan de Eerste Ka mer gezonden, heeft bevestigd, wat zoovelen ver wachtten. De porti zullen eerlang weer duurder worden. iWe blijven in het angstwekkend „cirkeltje" draaien en het hotel en cafépersoneel, de koks nu Sin begrepen hebben nieuwe loonaetie aangevat en niemand zal mogen betwisten dat ook in de nieu we desiderata" veel billijks ligt, maar Jantje Publiek, i.e. de gasten en bezoekers zullen hier 'in letterlijken en figuurlijken zin „het gelag" hebben te betalen. De ontwerpen pensioenwetten voor zee- en landmacht zijn ingekomen. Minister Pop blijkt het molentje met snelheid te laten draaien. Dat.in de eerste helft van Juni ge lijk nu het geval is de begrooting van Marine den Baad van State bereikte, is zeker een ver rassend „novum." De voorstanders der „droogleg ging" van Nederland, alsmede van invoering der plaatselijke k#uze, zetten hun nobelen, maar niet steeds practischen kamp met vollen ijVer door. Dat theorie en praktijk ook hier wel "eens in botsing komen, bleek bijv. te Deventer, waar op de ,dr ooggelegde" kermis 27 processen verbaal wegens dronkenschap werden opgemaakt, tegen 3 op de voormalige „natte." De verboden vruchten blijven voor velen nog steeds begeerlijk, ook al zijn zij, gelijk de Parad|ij!sappel, nog zoo ge vaarlijk. BUITENLAND. Na lang voelen en tasten naar de geneigdheid der partijen om tot de vorming van een kabinet mede te- werken, is Fcheerenbach, de eminente parlementaire voorzitter erin geslaagd een kabinet te vormen. De meerdèrheidssocialisten hebben hun steun aan hel kabinet niet gegeven en blijven neu traal. Onafhankelijken en Duitsch Nationalen in de oppositie en Fehrenbach regeert dus met een §teun van de Duitsche volkspartij, Democraten, en Centrum. Zijn positie als rijkskanselier is zooiets als een man die op een hoog voetstuk staat dat ieder oogenblik door iemand kan worden om vergeworpen. Die „iemand" zijn hier wel de meer derheidssocialisten die de schaal naar den eenen of anderen kant kunnen doen overhellen. Evenwel nadat de democraten herhaaldelijk hadden over wogen deel te nemen aan de vorming, Fehrenbach heeft een kabinet bij' elkaar en dus wordt Duitsch- land weer geregeerd door een rechtsch kabinet, een burgerlijke regeering. De sociaal democraten zullen dus weer critiek gaan uitoefenen en de vraag zal zijn of Ebert nog aanblijft. De lijfet van Ministers is reeds gepubliceerd en daarin worden namen uit het oude kabinet aangetroffen. Dit laatste blijft voorloopig althans nog de han gende zaken behartigen. Het zal de geallieerden wel niet bijzonder naar den zin zkjn, dat een bur gerlij' k|bewind wederom in Duitschland aan het roer is gekomen. Maar indien de geallieerden vele acties van het vorige bewind niet hadden belem merd of geheel hadden voorkomen, dan zou thans wellicht de mogelijkheid hebben bestaan, dat we derom een socialistisch kabinet zou zijn gevormd Door den groei der Onafhankelijke partij, tenge volge der ongeregeldheden in het Ruihrgebied en I elders tegen de regeering, de stemming die tegen die regeering werd gewekt, zou een socialistisch kabinet waarschijnlijk het leven onmogelijk wor den gemaakt. Trouwens nog steeds eischt de economische po sitie van Duitschland dat-voortgegaan wordt met hot Rijk te herstellen en niet te laten lijden door llange kabinetscrissiscn. De tweede conferentie der geallieerden voor die te Brussel thans te Bou logne sur Mar, heeft de Duitsche belangen weder beroerd. De geallieerden hebben besloten om aan de internationale finantieele conferentie te Brussel voor te stellen de uitgifte van internationale lee ningen, gebaseerd op de Duitsche inkomsten en gerepresenteerd door schuldbrieven waarvan zij eigenares blijft, doch welke tijdelijk in handen der geallieerden zullen overgaan. Betreffende de ver deeling onder de geallieerden is nog geen enkel besluit genomen. Er zal een maximum bedrag moeten worden vastgesteld betaalbaar in annuïtei ten van drie milliard in goud. Ook de kwestie der ontwapening is ter sprake gekomen. De teksten der rapporten van de mi litaire deskundigen werden goedgekeurd en ook werd goedgekeurd de kwestie van het eigendom van het vernielde oorlogsmateriaal. De geallieer den willen dat Duitschland de vermindering van hel lf-ger tot 100000 man voortzet. Zij noemen geer- datum, doch voor 10 Juli, zooals werd yast- gesteld. zal dit toch wel niet kunnen geschieden. Over deze vermindering van het leger wordt van Duitsche zijde gemeld, dat deze op 31 Mei nog •1200000 man bedroeg. Daar echter de conferentie te Spa °ver het verzoek der Duitsche regeering om voor goed een leger van 200000 man te mogen hebben, meet beslissen, en de vermindering van hef leger op 10 Juli, zooals hierboven reeds ge releveerd, moet zijn doorgevoerd, terwijl de con ferentie te Spa tot 5 Juli of nog, later wordt mitgested, heeft de Duitsche regeering op 3 Juni voorgesteld den termijn te verlengen. Wat de'ge- allieeiden nu zullen doen. Indien zij thans voor stellen tot vermindering over te gaan, dan is het verzoek van 3 Juni dus ongeveer 3 weekn geleden waarschijnlijk in den wind geslagen. De toestand in Ierland gaat van kwaad tot er ger rE worden thans formeele gevechten gele verd tusschen laten wij zeggen regeerings- en opstandige troepen. Bij een botsing te Londonder ry werden niet minder dan negen personen gedood' er vijftien tot twintig gewond. De overvallen bo vendien blijven voortduren en geen regeeringsge- zinde soldaat of agent is op straat veliig. Intus schen wordt druk gewerkt aan een oplossing, maar nooit zal toch ft'ie oplossing gegeven worden, twelke Sinn Fein verlangt. genoeg naa rdefi zin van' den Voorzitter de kaal verliet, werd hij nogmaals door de politie de zaal uitgezet, waartegen het publiek ten sterkste pro testeerde. UIT DE BLBURGSCHE RAADSVERGA DERING. Onder de stukken, die in de gisteren gehouden vergadering van den Raad van Elburg waren ingekomen, was een besluit van Ged. Staten, houdend? mededeeling, dat de datum van ingang Rer 'vermeerdering van de burgemeestersjaarwed- de met.de verhoogde huur wordt gesteld op Mei 1920. Hierover ontspon zich de navolgende discussie: De heer Stephan stelt voor van dit besluit in beroep te gaan bij de Kroon, De heer de Lange sluit zich hierbij aan, in ver- land met hetgeen door den voorzitter in de vo rige vergadering is gezegd. De' heer Leusink is tegen het opdrijven der huren. De voorzitter ziet in het besluit Van Ged. Sta ten de leiding Gods. De hee~~riStephan protesteert; spreek hier niet ovei de leiding Gods. De heer Lensink. Zorg gij dat er orde in je gezin heerscht en houd verder je mond, jij rebel 1 (De heer Stephan. Odh jij Geref. ouderling, jij afgevaardigde van de visschers, doet niets dan de belastingen der visschers opdrijfven. Andere leden mengden zich in dit twistgesprek en het slot was, dat de voorzitter onder groot' rumoer, de vergadering schorste. De raadsleden bleven nog wat praten. Toen dit eeuige oogenblikken geduurd had, riep de burgemeester de politie om de zaal te doen ont ruimen. Hij sommeerde den heer Stephan tot drie maal toe de zaal te verlaten. Daar de heer Ste phan daaraan niet voldeed werd hij er uitgezet. De heer De Lange riep den burgemeester toe, dat deze meer dan ergerlijk was en dat het hem zou berouwen. Ook de heeren Top en Wynne, die niet den noodigen spoed betrachtten, kwamen een oogen blik met de handen der veldwachters in aanra king. Men meldt nog nader uit Elburg. Na heropening der geschorste vergadering, stelt de heer Wynne een motie voor, de regeering uit komst verzoekend in den onhoudbaren toestand, waarin de gemeente met den burgemeester ver keert. De heer De Lange steunt deze motie en deelt mede, dat hij zijn partijgenooten in de Tweede Kamer met een en ander op de hoogte zal stellen De voorzitter tot het publiekZe trachten jullie 'burgemeester, die je al acht jaren kent, weg te krijgen. Verschillende leden protesteeren hiertegen. De voorzitter tegen den heer Wynne: U is de groote schpldige, u ruit hier een ieder op, ook de secretaris. (Deze roept: Dat is niet waar). U bent kwaad, dat u niet tot wethouder benoemd zijn en de heer Top omdat ik hem niet in het eorpgefonds benoemd heb. Een man als Wynne moest zirh schamen, iemand die zich tweemaal heeft willen ophangen. Daarop ontstond een ontzettend tumult. Ge- toep van schande, is dat een burgemeester, etc. Daarop schorste de voorzitter andermaal de ver gadering. Toen het raadslid Stephan wederom niet vlug DROOGLEGGEN. 1 In de gehouden vergadering van den gemeen teraad van 's Hertogenbosch is een voorstel tot drooglegging van de kermis en den Koninginne dag verworpen met 14 tegen 7 stemmen. RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen brachten in Mei 1.1. ruim' I21/2 millioen gulden meer op dan in 1919. Over de eerste vijf maanden was het totaal ruim 56i/a millioen meer. IN ONS LAND VERTOEVENDE VREEM DELINGEN. Blijkens de in de 5e aflevering van het Maand schrift van bet Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers betreffende het aantal in ons land vertoevende vreemdelingen, bedroeg dit op 20 Mei j.l. 151.773 (82.676 mannen, 69.097 •viouwen. Sedert de vorige opgave is het aantal dus gestegen met 4614 (3053 mannen 1561 vrou wen.) Hei grootste aantal vormen de Duitschers nl. 56229 (30711 mannen 25518 vrouwen) vervolgens komen de Belgen met 50858 23939 mannen 26919 /vrouwen) daarna de Franschen met 9847 (4404 mannen* 5443 vrouwen) en ten slotte de Engel sehen met 4452 (2861 mannen 1591 vrouwen.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Broek op Langendijk, 25 Juni 1920. Mijnheer de Redacteur. ÏMag ik s.v.'p. nog eens een beroep doen op Uw gastvrijheid? Voor veertien dagen schreef ik in het ingezonden stukje, dat in Uw blad geplaatst werd, over wat in onzen gemeenteraad wel aange voerd zou zijn omtrent het „vele goede werk" dat in onze plaats op het gebied der drankbestrij ding gebeurd is. Aangezien nu niemand der raadsleden zich ge roepen heeft gevoeld dit eens nader te omschrijven en te publiceeren, zoo wil ik thans gaarne hierover hei Langedijke rpuhliek inrichten, omdat het als eei^ curiositeit wel waard is aan de vergetelheid te worden ontrukt. De afd. Br. 0. L. van de N.C.G.OV ontving op haar adres aan onzen raad het volgende ant woord: Broek op Langendijk, 10 Juni 1920. „Uittreksel uit de notulen van de openbare „vergadering van den Raad dezer gemeente, „dat3 4 Juni 1920. „Ingekomen van den heer M. Smit, voorzitter „der Chr. Geh. Onth Ve.reen om hun streven te „willen steunen, zedelijk zoowel als finantieel, „dit laatste om eene jaarlijksehe subsidie; de „voorzitter herinnert aan den moreelen steun, „door afschaffing der kermis, inperking nu tot „een,- als steeds tot drie vergunningen en het „vervroegde sluitingsuur te 10 ure, doch ove rigens dat onze beperkte geldmiddelen voor „dergelijke vereenigingen geen finantieelen „steun toelaten, waarop het adres voor kennis geving wordt aangenomen." De Burgemeester, (w.g.) A. SLOT. Zooals gezegd, heeft onze Afdeeling die wij vuo 't voorjaar oprichtten om zedelijken en finan tieelen steun gevraagd. Welnü, zeide de voorzitter den zedelijken steun hebben zij' reeds in de af schaffing der kermis (46 jaar geleden), hoewe) deze afschaffing destijds met de <Jrankbestrij'- ding NIETS te maken had. En of de Broekers er minder om gedronken hebben omdat er geen ker mis meer was, zal zuur staan te bewijzen. Ver der wordt gewezen op de inperking der vergun ningen tot één: hoewel die inperking NIET be staat, wel in de theorie, maar nog lang niet in de praktijk, en is daarom voorloopig voor de drank bestrijding van nul en geener waarde. Ten derde de vervroegde kroegsluiting te 10 ure. Nu bestaat dit bij ons sinds ONHEUGELIJKE jaren, dat de herbergen om 10 uur 's avonds moeten gesloten worden. En toch wordt het een bewijs van zede lijken steun genoemd aan onze Afd. welke om dien steun heeft gevraagd. Ik zou willen vragen, is dat nu manier van doen om met zulke argumen ten voor den dag te komen, en ze stilzwijgend te slikken Dat de geldelijke middelen in onze ge meente te beperkt zijn voor het geven van eeni- gen finantieeeln steun aan „dergelijke vereeni gingen" nu dat wil er natuurlijk wel bij mij' in. Toch is wat wij vraagden, niet iets buitenge woons, evenmin als het dat is, als een gemeente raad finantieelen en zedelijken steun aan de drank bestrijdersorganisaties toekent. Veel wordt er in ons lapd gedaan op dit gebied, vele gemeenten' werken mede om de geheelonthouding te 6teunen, helaas onze gemeente, in menig opzicht actief en vooruitstrevend is op dit gebied zeer oonserva- tef Dat men toch ontwake, zoowel in als buiten het gemeentehuis, want het Alcoholvraagstuk) wordt steeds meer een vraagstuk dat om oplossing roept. En dat de ernst der tijden ook in dezen roept, blijke uit deze enkele cijfers: voor de eerste drie maanden van het jaar 1919 bedroe de accijns op het gedistilleerd f5.039.626 vooi Je eerste 3 mnd. van dit jaar fl0.607.438. Dit beteekent een verdubbeling en teekent te vens dc ernst van den toestand en het goed recht ter bestrijding van Alcoholisme zoowel in engeren als in ruimeren zin, waarvan geheel onze Maat schappij is doortrokken. U, M'jnheer de Bdankend voor de verleende plaatsruimte, 1 U: Edl. dw. M. SMU,

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 5