No. 53. Woensdag 80 Jnni 1920. 29a Jaargang. Bloemisterij „De Dahlia" Kamer Overzicht. Kantongerecht te Alkmaar. Rechtzaken l it <Ieu Omtrek. Plaatselijk JNieuws. iHTcne. mi NIEUWE ümuKM courant. OFFICIEEL SUIKERKAARTEN. De Burgemeester der gemeente Zuidsjeharwou- y.3 maakt bekend, dat de suikerkaarten van de 4e (periode van het Gemeentehuis moeten worden af gehaald Op DONDERDAG 1 JTTLI.1920 des namiddags van 25 uur De Burgemeester van Zuidscharwoude \AN SPENGLER. KAMERPLANTEN, Jn. GROEN. St, Pancras. 26' Juni 1920. Öf het een gelukkige gedachte van Minister 'de Visser is geweest, de ongetwijfeld groote ver diensten, die de heer de Savornin Lohman op parlementair gebied in het algemeen heeft en die deze in het hijzonder kan doen gelden ten aan zien van zijn werkzaamheden voor de bijzondere school, te herdenken op hetzelfde oogenblik, dat een tweetal scherp gemarkeerde partijstemmin gen de discussie over de Lager Onderwijswet be ëindigden, het valt te betwijfelen. Minister de Visser maakte van de gelegenheid, dat de conside- ranse van het ontwerp op het Lager Onderwijs in behandeling kwam, gebruik om den heer de Savornin Lohman en met dezen de heeren Kuij- per en Schaapman en de heeren Cort van der Linden en Bos, de laatsteen als pacificators te huldigen. Maar juist tevoren was er een scherp jdebat geweest over artikel 198 der nieuwe wet dat de uitkeerirrgen regelt van de gemeenten .te genover de bestaande bijzondere scholen. Niet al leen. werd dit artikel vrij algemeen door de lin kerzijde geacht in strijd te zijn met het com promis der pacificatie. Tevens werden de daarin opgenomen cijfers van een percentage van 61/2 en het feit, dat de verkoop der scholen kan plaats hebben zonder medeweten zelfs van het gemeen tebestuur, veroordeeld. Met 43 tegen 35 stemmen werd het artikel zuiver rechts tegen links aan genomen. Met vrij'wel gelijke stemverhoudingen werden alle amendementen, die verzachting had den knunen teweeg brengen, verworpen. Toen nu op datzelfde oogenblik de Minister, die zich ge heel aan de zijde der rechterzijde had geschaard! met zijn hulde aan den heer Lohman kwam, oogst te hij voor die woorden niet de instemming, die hij anders ongetwijfeld ook van links zou hebben Verkregen. Er was een pijnlijk moment in de Kamfer. Er was aarzeling links die begrijpelijk was. Het lwas voor den heer de Savornin Lohman, die kijn gebreken heeft, gelijk elk ander, maar die door geheel de Kamer ongetwijfeld in hooge ma te wordt gewaardeerd, mede een pijnlijk oogen blik, dat hem bij ietwat meer tactvol optreden van den ^linister bespaard had kunnen blijven. Nadat de Kamer de beraadslagingen over de lager Onderwijswet, waarover de stemming in <de aanstaande week zal plaats hebben, had beëin digd, werden in den loop dezer week verschil lende ontwerpen in behandeling genomen. In de allereerste plaats de reeks van ontwerpen, die tot een cijfer van 23 millioen verhoogihg der be grooting voorstellen in verband met de tijdelij1- ke t oeslagen op de salarissen en de voorloopige hesluiten der salariscommissie. Gelijk het in den regel bij dergelijke beraadslagingen gaat, zij'n ook thans verschillende Kamerleden gekomen ten einde te pleiten voor bijzondere groepen, welker belangen zij niet voldoende behartigd rekenen. Men wilde zelfs, dat niet uitsluitend de Minister Van Financiën, de heer de Vries bij de behandeling van dit ontwerp aanwezig zou zijn, maar dat ge- heèl het Ministerie aanwezig zou zijn, zulks met het oog op het feit, dat verschillende groepen van personeel in deze ontwerpen worden bespro ken, en dat uit den aard der zaak ieder Minister het boste kan oordeelen over die groepen, den hem aangaan. Minister de Vries heeft aan deze noodzakelijkheid op zijn gewone handige manier weten te ontkomen. Hij heeft veel gezegd en' niets bepaalds beloofd, althans niets zoodanig, dat Mij daarmede later in conflict zou kunnen komen. De aandrang ten bate van diverse groe pen heeft gelijk in den regel geschiedt, weinig of niets opgeleverd. Dit laatste is ook het geval met de beide inter pellaties, die het einde dezer week hebben be sloten. De eerste was van den heer van RaVe stein over het ontslag, hetwelk aan een tweetal ambtenaren bij de Staatsspoorwegen te Utrecht :WM verleend in Verband met huü politieke (com munistische gevoelens. De andere was van den heer Kleerekooper over de dienst en rusttijden van het personeel. Minister Konig heeft met groo te en beleefde belangstelling naar beide inter pellaties geluisterd, maafe dit heeft hem er niet toe geleid, dat ook hij eenige toezeggin deed. Hij heeft het ontslag dat aan de beide betrokken ambtenaren werd gegeven niet afgekeurd, gelijk het trouwens van verschillende zijden in de Ka mer geen afkeuring ondervond. Hij heeft even min beloofd, dat aangaande dienst en rusttijden van het personeel direct eenige maatregelen zou den worden genomen. Een ietwat grappig incident van formeel wel eenige beteekenis deed zich voor, toen de heer Dresselhuijs het voorstel aanhangig maakte om het wetsontwerp tot verruiming van het belas tinggebied der gemeenten niet meer voor het re ces tc behandelen. Er bleken leden voor én er bleken leden tegen. Voor omdat men een niet voldoende serieuse be handeling vreesde, en ook omdat men naar huis wil. Er bleken leden tegen, omdat zij de ur gentie van dit voorstel bepleitten. Bij de stem ming bleek dat 33 leden tegen en 32 voor gestemd hadden, hetgeen dus het resultaat opleverde, dat het voorstel van den heer Dresselhuijs was ver worpen en het bedoelde ontwerp in beraadsla ging zou komen. Nu had echter de heer Schaper Igemeend te stemmen over het voorstel, dat het ontwerp wel zou worden behandeld en dus zijn voor had doen hooren, maar dit voor veranderde in tegen, toen hem duidelijk werd gemaakt, dat het ging over het voorstel Dresselhuijs. Een der gelijke verandering van stem mag echter volgens de geldende gewoonten in de Kamer alleen wor den aangebracht zoolang nog niet anderen reeds daarna hebben gestemd. De heer Schaper nu deed het nadat twee anderen na hem hadden gestemd en was d usformeel in het ongelijk. De heeren van Beresteijn en Ketelaar die uitstel van hef ontwerp wilden, vestigden daarop de aandacht, lokten over dit twijfelpunt een nieuuwe stem ming uit, met het resultaat', dat de Kamer uit maakte, dat de heer Schaper had voorgestemd en mitsdien het voorstel van den heer Dresselhuijs met 33 tegen 32 stemmen was aangenomen. Dat er luid gelach uit de Kamer opging toen de voorzitter dit bekend maakte, is geen won der. De Kamer heeft w el eens om minder gekke dingen gelachen. GOKKERIJ AAN DE RONDE TAFEL, De heer Joh. v. d. M., de kastelein uit het be kende café aan de Kraanbuurt te Alkmaar, moest dezer dagen terecht staan voor het Kantongerecht te Alkmaar, omdat hij in den avond van 17 Mei aan de bezoekers van zzljn inrichting gelegenheid had gegeven tot hazardspel. Onder hazardspel wordt verstaan een kaart of ander spel, waarvan de kans op winst of verlies voornamelijk niet afhankelijk is aan den wil of de bekwaamheid van den speler. Het was voor den heer v. d. M. niet bepaald een eerste kennismaking in dat opzicht met den heer Kantonrechter, want hij was eenige maan den tevoren wegens een dergelijke overtreding tot geldboete veroordeeld. In het bewuste café had den dien avond eenige personen zitten kaartspelen Zij hielden zich onledig met vijfhonderden, ook wel duizenden of smousjassen genoemd. Het wa- rer de koopman Jan de Haan en de veekoopman Gerrit Henning. Er werd tamelijk grof gespeeld en Gerrit was misschien gelukkig in de liefde, maar zeer zeker dien avond niet in het spel, want hij verloor zoo om en nabij 200 gulden. Omstreeks 10 uuur des avonds kwam de café houder die in het Alkmaarsdhe Bioscooptheater zijn hart had opgehaald aan een of ander reuzen- drama. Hij bemerkte al heel gauw dat er niet om gelag maar grof om geld werd gespeeld. En ge dachtig aan den bestaanden schrandere'n ezel, die «zich niet tweemaal aan denzelfden steen stoot, Verbood hij, toen het böompie uit was 'het spel en nam voorzichtigheidshalve de speelkaarten af. Niettegenstaande deze voorzorgen bereikte de kennisneming van het geïncrimineerde feit de po litie en werd tegen den caféhouder Opnieuw pro ces verbaal opgemaakt, met het hierboven aan geduide resultaat. Als getuigen waren gedagvaard de :as-ma+ado"*s de Haan en Henning, benevens de gebroeders Jan en Andries Duin, die bij het spel tegenwoordig waren geweest, maar niet hadden meegespeeld. Beklaagde V. d. M. die natuurlijk niet lekker was met die niehwe vervolging, ontkende ten sterkste dat hij persoonlijk gelegenheid tot gok ken zou hebben gegeven. De bezoekers hadden buiten zijn wil en voorkennis gedurende zijn af wezigheid dit onschuldige spel, waar zij een gok- spel van hadden gemaakt, gespeeld. Als ik thuis was geweest, zegt v. d. M., zou het beslist niet gebeurd zijn. De kantonrechter noemde dit echter geen ver ontschuldiging. Beklaagde was verantwoordelijk, ook bij zijn afwezigheid, van hetgeen er in in zijn café plaats greep. De getuigen achtereenvol gens doop den kantonrechter gehoord, bevestig den b etgeen door beklaagde ter zijner verdediging was gedebiteerd. Hij heeft, omstreeks kwart ove rjlO uur, het vei der spelen verboden en de kaarten afgenomen. Getuige Gerrit Henning erkent dat hij 200 pop aan de Haan heeft verloren. Het geld waarom zij speelden lag niet op de gelagtafel, Dat hadden zij j,uitgezet."' (Toch zeker niet tegen „hooge" rente net bleek echter dat het verlies van Henning niet was toe te schrijven aan zijn mindere be- kawamheid. in het edele „vijfhonderden" Volgens verklaring van Jan Duin zijn de tegenpartijen 'gehaaid in het spel en kunnen zij elkander in dit «opzicht een handje geven. ,Het Openbaar Ministerie, vertegenwoordigd door Mr. Servatius was van meening, dat het .wettig en overtuigenddoewijs hie rwas geleverd. Spreker meende dat men hier wel degelijk had te doen met een hazardspel in den zin der wet en waarvan voornamelijk de drankwet een dui delijke interpoctatie geeft. Beklaagde is reeds eenmaal voor een soortgelijk feit veroordeeld. Hij is zijn belofte, dat hij her haling van dergelijke overtredingen in zijn café tegengaan, niet nagekomen. Thans staat hij even wel al weder terecht en blijkt het dat hij geen maatregelen neeft genomen om' dit hazardspel te beletten. Hij was zelf afwezig en aan zijn per soneel heeft hij dienaangaande geen last gegeven, het kaartseplen om geld niet toe te laten. Het O. jM- tenslotte van meening zijnde dat de herhaling Van biet feit aanleiding geeft om een ernstige straf op te leggen, vordert f100 böètè Subs. 60 dagen hechtenis. Beklaagde repliceert eenigszins zenuwachtig, fiat vijfhonderden niet een hazardspel is. Er is wel degelijk veel bekwaamheid noodig om dit fcpel te spelen. Beklaagde maakt, zich sterk, dat indien bijv. de getuigen de Haan en Henning met de. gebroe ders Duin gingen vijfhonderden, dat de twee laat test die het spel niet zoo goed verstaan, geen kans zouden hebben iets te winnen. Ook ontkent beklaagde dat hij' in de gelegen- beid was om het spel te beletten, j Kij heeft zijn kellner wel degelijk last ge- geven om het spel niet toe te laten. Maar die kell- iner kan niet zelfstandig optreden en beklaagde 'is voornemens hem te ontslaan. Maar indien de kantonrechter dit verkiest, kan hij die drie getugien nog hooren. Dan had U ze mede moeten brengen, merkte de kantonrechter op. De behandeling der zaak werd toen gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdag 9 juli e.k. DE tfCHAGER VLEESCHVERGIFTIGING GE NOEMD BIJ DE BEHANELING VAN EEN KANTONGERECHTZAAK. h Oc kstond nog terecht de tuinder A. te Lim- men. Er was van hem een koe ontijdig gekrepeerd en hij had verzuimd van dat noodlottig sterfge val behoorlijk aangifte te doen bij den burge meester. In deze zaak was als getuige gedagvaard een vrachtrijder die de koe naar Castricum had vervoerd. Beklaagde erkende hetgeen hem ten laste was gelegd. De koe had volgens diagnose var. beklaagde (en die zal het wel weten) een hartgebrek. De kantonrechter Mr. Bastert, die de zaken vlug, maar toch pittig behandelt, was lang niet te spreken over de handeling van beklaagde, i Z.Ed.Achtb. noemde het een schandelijke roe- 1 kelcosheid van beklaagde om zoo lichtzinnig de volksgez.ndheid in gevaar te brengen, door een onderzoek naar de consumptiebruikbaarheid van het gestorven dier onmogelij kte maken. De kan tonrechter wijst beklaagde nog op het gerucht makend geval van vleeschvergiftiging die te Sehagen heeft plaats géhad en is van meening, dat, beklaagde en anderen die even als hij han delen, het gevaar voor dergelijke onheilen nog belangrijk vergrooten. DE KANTONRECHTER ZEGT VOORTS, DAT IN HET VERVOLG DOOR HEM MET GROOTE OnST^E^GHETD TEGEN '"E^GE LIJKE OV T E I GEN ZAL WOR E OPGETREDEN. En tegen den getuige zegt hij: Wat had U met deze zaak te maken Hadt U aandeel in de affaire. Neen, zegt getuige, ik heb de koe vervoerd naar Wub Joosten te Castricum. Een krengenslager zeker, zegt de kantonrechter Ja, beaamde de getuige onder het gesmoord gelacl van het auditorium, een paar motorrijders die zo /der duidelijk achternummer hebben gere den, eetige boertjes in een zwart lakens pak, en 2 jengr dames met rouwgerande vingernagels (ze ker werkzaam op een fabriek van verduurzaam de levensmiddelen.) Het Openbaar Ministerie wijst in zijn requi sitoir eveneens op de ernst van de gepleegde over treding en de noodlottige gevolgen, die uit on gecontroleerde consumptie van dergelijk verdacht vleesch kunnen voortspruiten, eindigt daarop zijn betoog met tegen beklaagde f20 boete sub. 6 dagen hechtenis te vorderen. Uitspraak 9 Juli. Zitting van Dinsdag 29 Juni 1920. UITSPRAKEN. Gouke Kleefstra, gedetineerd, diefstal, 3 maan den gevangenisstraf. Cornells van Brussel, gedetnieerd bedelarij, 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. Albert Zweet, gedetineerd, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 10 maanden opzendnig. Petrus Marinus Kramer, gedetineerd, verduiste ring 13 Juli hervatting. Jacob London, Helder, heling, f30 boete of 30 dageD hechtenis. Simon de Haas, Helder, heling, alsvoren, Sim m Pieter Bakker, Obdam, strooperjf| f20 boete of 20 dagen hechtenis. Maria Louisa Verstraete, huisvr. J. Stroobana, Kolhorn diefstal f20 boete of 20 dagen, hechten. Outjer Commandeur en Jan Knïjin, Ursem, mis handeling, le f20 boete of 20 dagen, 2e 1 maand gevangenisstraf en betaling Van f53.60 schadePfp| Veigoeding. Tïjmen Hóuter, Wïjdenes, diefstal, f20 boete of 20 dagen hechtenis. W. Weber, Alkmaar, eenv. beleediging f100 boete of 20 dagen hechtenis. Ilendrika Kramer, Schoorl, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Joh Corn. Bolkesteijn, Harenkarsipel, eenv. be leediging f10 boete af 10 dagen hechtenis. Geertje Loosman, Urk, diefstal, 3 maanden ge vangenisstraf. Maria Robert, zwervend diefstal, 1 maand ge- vangensistraf. Hendr. Joh. Gerdes, Alkmaar, wederspannig- heid, 2 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk E J. Castricum, Limmen, diefstal, f10 boete bf 3 maanden tuchtschool. SCHUIT MET COKES AANGEHOUDEN. t Op verzoek van de Brandstoffenoommissie te 2Ukn aar is Vrijdagmorgen half 6 door den sluis wachter. onbezoldigd rijksveldwachter, Schot, aan (de Zes Wielen aangehouden (een schuit geladen met cokes Deze brandstof kwam van den Langendijk en was bestemd voor een bloemisterij te Aalsmeer OUDKARSPEL. In do laatstgehouden vergadering van de school feestcommissie er rijders zijn de feestdagen vast gesteld voor de hoogste klasse naar Amsterdam oipi 6 Juli er, voor de andere klassen de rijtoer naar Schoorl en Bergen aan Zee ojp 22 Juli. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was om naar Bergen en Egmond aan Zee te gaan, door de rijdera werden daartegpn bezwaren gemaakt, waar door weer aan het plan van vorige jaren werd vastgehouden. Uit de ingekomen lijsten bleek, dat er met inbegrip var het saldo vorig jaar een ontvangst was van f636,01 nu zonder gemeentesubsidie. Het saldo van het vorig jaar was f56.63i/2, de totaal ontva; gstcn mot inbegrilpi van f40.gemeente subsidie f644.38. Na een gehouden bijeenkomst met veehouders is a»ir de melkslijters de prijs van de melk ge- brachl van 16 op 18 cent. NOORDSCHARWO LE DE EERSTE. De heer J. Barten Kz., alhier, voerde heden morgen aan de veiling de eerste roode kool aan, stuks, welke werden gekocht door C. Kuiper, voor den prijs van f34.90. Reeds enkele jaren staat de heer Barten in dezen voo aan, en is ook thans weder den geheelen Langendijk vooruit.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1