E HUTU'S. Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag- 3 Juli 1930, 29^ Jaarlaag? per 3 maanden fl,00 - J. H. KEIZER Bloemisterij „De Dahlia" Revue van de week NASSAU-GARAGE, - ALKMAAR No. 53. rtLO"Ni»«<i NI KI WE a COIJRAIT. LMODIJKER Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond A BONNE ENTSPlUjS HEDA.OTBUK-UITÖEVEJR 3ÜREEL .loordselntrwoude. PBU8 DEK AE VEKTEfi'f lENs T*n 1—6 regels 71 et., elke regel meer 15 <at«J Groots letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Briereu rechtstreeks ano den Uitgever DIT 8UMMJ6& BESTAAT ÜIT BDADEN EERSTE BLAD KAMERFLASTEN. Jn. GROEN. St. Pandas. BINNENLAND. 29 Juni. in een van mijn jongste weekoverzichten ver oorloofde ik' mjij de -Opmerking, dat men in de par lementaire sfeer steeds op de mogelijkheid van verrassingen verdacht moet zij:n. Ais ook, dat de reces-stemming, breekt die eenmaal los en be- jheerscht zij de hooge vergadering, zzeer vreemde en ongedachte gebeurtenissen kan veroorzaken. De loop der dincen heetf het zfijj in alle be scheidenheid gezegd de juistheid dier opmerking spoediger aangetoond dan ik verwachtte. Vrijdag 'j.l. 25 Juni heeft men in de Tweede Kamer der Staten Generaal iets uitermate büjizonders aan schouwd. Vcorop staat dat ons Lagerhuis hun kert naar vacantie. De jongste hitteperiode, die iimdidels voor lager temperatuur en regenluchten plaats maakte, heeft er het-hare toe bijgebracht om onze Volksvertegenwoordigers te doen snak ken naar welverdiende rust. Maar aan het einde 'van de steeds rijke agenda stond, het wetsontweipl betreffende de gemeentefinancien. Dat vele, vele zittingen in beslag zou nemen. Toen kwam VrijL dag de heer Dresselhuijs plots met het voorstel, dat ontweip uit te stellen tót na de vacantie. En na wat verwarde discussie werd da Vjv'oor- stel met 33 tegen 32 stemmen verworpen. Zij', die oordeelden, dat de gemeenten niet langer kun nen wachteD, hadden dus het pleit gewonnen. En van reces nemen, zou op zijn gunstigst voor hall Juli niets komen. Edoch, de heer Schaper, die eerst voor het voorstel Dresselhuijs had gej- 'stemd, kwam achteraf verklaren dat hij' tegen bedoeld had. En de heer Ketelaa rriepi uit, dat zoo iets ontoelaatbaar is. Het eind was, dat de Kamer met 37 tegen 25 besloot het er voor te houden, dat de heer Schaper wel degelijk voor gestemd had, zoodat het voorstel Dresselhuïjb per slot van rekening niet verworpen, maar goedge keurd bleef. Steeds was het gebruik, dat een lid recht had om zjijin stem te corrigeeren. Die vrij heid kan zeker tot misbruik leiden, wat i.e., Vaar h'et een zoo eerlijk en loyaal man als de heer Schaper betreft, stellig niet het geval was Intussclien de gemeenten moeten nog wat ge duld oefenen. En men mag het wel als zeker beschouwen, dat de Kamer a.s. Viijidag 2 Juli op reces gaat. Seeds is bepaald, dat a.s. Don derdag de huishoudelijke begrooting wordt be handeld (het onfeilbaar teeken, dat men „ge pakt en gezakt" is. terwijl dien dag ook de .be noeming zal geschieden van wijlen Arntzenius' opvolger als griffier van de Kamer. In de af- geloopen week is de nieuwe Schoolwet afgedaan. En een der laatste artikelen van de lex de Visser het 198ste, heeft de pacificatie op. schoolgebied in niet te onderschatten gevaar gebracht. Dit artikel regelt de overneming van de bestaande lïjzondere schoolgebouwen, door1 de gemeenten. Tal van Linksche voorstellen hadden de -strekking, «m de voordeelen, welke artikel 198 voor de bij zondere scholen zal afwerpen, te temperen, ter wijl van Eechts betoogd werd, dat men hier te doen heeft met een vergoeding van kapitaalrente en waardevermindering aan de eigenaars van- dè Schoolgebouwen, die hun egendiom voor een waar He, ver beneden de tegenwoordige, beschikbaar stellen aan de gemeentebesturen. Die dan' daar door goedkooper uit zouden zijn, dan wanneer zij fcveral nieuwe scholen moesten bouwen. Minister ha Visser stond tegenover nagenoeg alle amende- jnenten onwrikbaar. Z.Exc. namen over een amen dement Alberda om te bepalen, dat bij verkoop van bijzondere schoolgebouwen aan de gemeente nioet worden .terugbetaald, wat de gemeente aan Verbouiwng heeft te® koste gelegd, na aftrek ee- ner afschrijving van e pCt. per jaar. Maar dat was ook de uiterste concessie. Alle verdere opi art. 198 voorgestelde amendementen werden Eechts tegen Links van de parlementaire baan geknikkerd. En het artikel zelf eveneens. Bij zui vere partijstemming 43—35 aangenomen. Waar na de heer Otto in gramstorige scherts uitriep: „Nou gaan ze potverteren." Olp 30 Juni heeft de eindstemming plaats. Wordt de nieuwe schoolwet met groote meerder heid aanvaard. Toen de considerans aan de orde kwam, vroeg Minister de Visser het woord. Om 'in warme, uit het hart komende taal, eerbiedige hulde te brengen aan den 83-jarigen nestor de Savornin Lohman, die thans voorgoed uit de Ka mer zal treden, om van het sinds lang ruimschoots verdiende „otium cum diguitater" te gaan'genie ten. Van de rust in eere na het lange leven van noesten arbeid en warme toewijding aan de pu blieke zaak. Dr. de Visser wees op- hetgeen Dr. Kuijper en wijlen Dr. Schaeman voor de school hebben gedaan, op den pacificatiearbeid van wij len Bos, van ®ir. Cort van der Linden. Maar aller eerst en allermeest, aldus de Minister van Onder wijs, behoort gehuldigd de grijsaard, die ondanks zijn hooge jaren, tot het laatst toe zijii krachten heeft gegeven, aan wat hij, Lohman, in 's lands belang achtte. De nestor dankte, s diep getroffen voor deze hartelijke woorden. ïn de Eechtsche gelederen was geestdrift van huldiging. Links zweeg, met uitzondering van de heeren Ossendorpi en Otto, die aan het applaus ter eere van Lohman deel namen. Het gebeurde bij' artikel 198 was ongetwij' feld oorzaak van deze kille houding. Toch moet men het betreuren, dat de Kamer niet in haar geheel gereageerd heeft op het warme woord van Minister de Visser, waar men toch zonder uitzon dering erkent, de zeer hooge eigenschappen van hart en hoofd, die de Savornin Lohman sieren. Men liad zich hier los te maken van de poli tieke gevoeligheid, om het zoo eens te noemen. Het heengaan van den nestor is voor de geheele Kamer een groot verlies. En men behoeft er niet aar? te twijfelen, dat het zich terugtrekken uit het apenhaar leven (prof. Slotemaker de Bruine wordt mr. Lohmans opvolger aan „De (Nederlander) ook voor dezen zoo werklustigen ten zoo ïjverigen grijsaard een hard gelag zal I wezen. De oude garde is nu vrijwel verdwenen. I (De Eerste Kamer zal voortaan den heer Stork, die opi medisch advies ontslag nam' als senator, moeten missen. Nieuwe tijden en nieuwe mensehen 'De diverse suppletoire begrootingen, verband hou- Jdend met de salarisverhooging van de Rijksambte naren zijn goedgekeurd. Een postjé van ca. 33 millioen. Peuleschil en niets meer in dezen tijd. [Minister de Vries hééft zich met' virtuositeit door al de wenschen, vragen, grieven etc., bij1 de be- Jhandeling dezer ontwerpen geuit, weten te wer ken. In den kortst denkbaren tijd. Ten aanzien van al wat gevraagd was met betrekking tot de ambtenarensalarissen, verwijzend naar de sala riscommissie. Overigens hooghoudend de leuze van zuinigheid, bezuiniging, welke thans voor ieder behoort te gelden. Het Damocleszwaard boven het hoofd van dezen bewindsman dreigend, blijft nu i nog dank zij de aanneeming van het voorstel J Dresselhuijs op 25 dezer een poosje hangen. .Of de draad na het reoes zal worden dborgesne den De meesten blijven het zeker achten. De. verwachting, dat het begin van Julimaand de fcijlegging van het geschil in de sfeer der bouwvakken zoii brengen, heeft al heel weinig kans om vervuld te worden. De uitsluiting is be gonnen. Met Minister Aalberse is geconfereerd, maar partijen staan nog onverzoend tegenover 'jelkaar. Verzekerd wordt, dat er teekenen zijn, Aoonend, dat het conflict niet van langen duur zal 'zijn, alsook dat welhaast blijken zal, hoe de Patroonsvereeniging haar maeht sterk heeft over schat. Qui vivra ven-a. De kans, dat het Haagsche trampersoneel tot 'staking zal overgaan, schijnt zeer gering. Ver moedelijk zal men tot een bevredigende rogeling komen Een tram-strike in midzomer; met het Scheveningsch seizoen reeds in volle, drukke ac- ,tie, zou voor het Haagje, de eventueele stakers labegrepen, een ware „strop" wezen. Het besluit om het Internationaal Gerechtshof in do Eesidentie te vestigen, was voor de Hof stad een aangename tijding. Het Vredespaleis is eindelijk en nu dan toch voorgoed uit de zeer lange sluimering opgewekt. Zoowel het Scheveningsahe „season" 'met al wat daarbij behoort, als de Leidsche feestèn ter .gelegenheid van het 345-jarig bestaan der ver maarde Universiteit, toonen, dat de druk der ban ge tijden toch nog niet alle jool en lustigheid uit sluit. Voor de ouderen, die naar Leiden ter feest viering togen, zal het ontbreken van de maskera de een gemis zijn geweest. Toch was verstandig om in deze dagen niet schatten gelds te besteden aan dergelijke vertooning. Het gehoorzamen aan het parool van zuinigheid en soberheid is niet slechts economische plicht, maar strekt ook om dr begrijpelijke verbittering b'jjl zoovelen, die on- 'danks de aangekondigde, maar zich slechts spora disch vertooneDde prijsdaling onder den druk der tijden gebukt gaan te vermijden. De Staat, de overheid beseft, dat zij altereers; dat goede voorbeeld moet geven. In Mei j.l. be droeg het accres der Kijksmiddelen 12i/2 millioen, .vergeleken met Mei 1919. De eerste vijf maanden van 1920 toonden een accres van 56i/2 millioen, Het is zeer buitengewoon en de stijging van; inkomsten openbaart zich „sur toute la ligne" En endanks dit alles blijft de schatkist in nij penden. mede stijgenden nood verkeeren. De jongste week bracht droeve en ernstige ongevallen. Over de reeks van auto-ongelukken rep ik verder niét. Het onbesuisd en roekeloos racen duurt voort en gelukkig stelt de rechter nu en (dan een afschrikwekkend exempel door on- malsche veroordeeling van de kilometerveis inders Jammer genoeg, bij een der jongste processen, waarbij een chauffeur terecht moet staan, is er door het O. M. weer op gewezen staat men .machteloos tegenover de eijnische, misdadige lief hebberij van sommige autobezitters, die den chauf feur noodzaken, tot dolzinnig voortjagen, daarbij de zedelijke verantwoordelijkheid op zich la- 'ICelof. IVassiiUitl, 1. v.h. HAARSMA VAR OUCOOP Hoofd Agent voor Noord-Holland Op aanvraag komt onzen vertegen woordiger U met een Dodga Auto be zoeken, zonder «enige verplichting. dend voor ongelukken, die zij berokkenen en voor fle straf, waaraan de tuf-tuffer zich blootstelt. (Veel strengere selectie, sehrifting, onder hen, die een verguuning om te chauffeerea aanvragen, is 'allereerst dringende eisch des tijds. Bij het radiostation te Assel nabij' Apeldoorn werden door het neerstorten van een werkkorf drie mensehen gedood, sommigen zwaar gewond. Bij Venlo had een vliegongeluk plaats, dat aan drie personen het leven kostte. De waarde en be- teekenis van een menschenleven is nu eenmaal 'gaandeweg in sommiger oog sterk gedaald. Doch wie aan de smart, door zulke ongevallen berok kend, aan de naaste betrekkingen der. slachtoffers denkt, dien zal ook (het wellicht het weemoedige be 'vangen. Doch wenn es just passiret..... En wat er op volgt, in de gedachten komen. Een staartje van de aanneming van de antirevo- lutiewet was het voorstel van het N.V.V. aan de S.D.A.P. gedaan om, als protest tegen die wet alle sociaal democratische leden van Staten Ge neraal, Prov. Staten, Gemeenteraden, Staatscom missies, etc., hunne mandaten te doen neerleggen. Het partijbestuur der S.D.A.P. ging op dit werkelijk onbekookte voorstel niet in. Wat nie mand behcreft te verwonderen- Eet zou slechts stremming, en geduchte, hébben teweeggebracht in den gang der zaken. Ons Parlement heeft ge- durende den levenstijd, dien het nog voor zich I heelt, een schat van legisiatieven arbeid af te doen De jongste jyeken hebben geleerd, hoezeer het wild hartstochtelijk gekrakeel de werkkracht uit put, verlamt Streven naar practisehe resultaten zooveel doenlijk onvruchtbaar, geharrewar ont wijkend; is hoezeer „Ia galerie ook belust moge zijn op herrie en pikante tafreeltjes, toch ten slotte het meest naar den nuchter practischen zin Van Johannes Kiezer en Johanna Kiezeresse. BUITENLAND., De geschiedenis van de Duitsche kabinetscrisis behoort weer tot het verleden. Nadat wij de vori ge week geschreven hadden, dat. zulks reeds ge schied was, deden zich dp het laatste oogenblik nog eenige moeilijkheden voor, doch deze werden ook weder overbrugd en zoo heeft Eehrenbach bij de opening van den Eijksdag zijh rede kunnen houden Een rede, zooals ook Muller haar den vo- rigen keer hield. Doorspekt met hoop op de toe komst. Een beleven, dat de verplichtingen, aanj gegaan door het verdrag van Versailles zullen wor den nagekomen. Alleen doet het vreemd aan, dat terwijl Fehrenbach verklaarde, dat men zooveel presteeren zou als mogelijk is en reeds door het vorige ministerie zooveel gepresteerd was, meer dan ooit verwacht werd in verband met het na ïever. v'an het verdrag, in een nota, inmiddels van de geallieerden gewezen werd, .op> den onwil der Duitsche regeering om het verdrag uit te voeren. Dit én dat was nog niet gebeurd en, wordt aan het einde der nota gezegd, protesteer nu maar niet, want wij kunnen wel bij' voorbaat zeggen, dat bet niets zal helpen en dat wij er niet op zullen ingaan. Een mooie gedachte voor de Duitschers, die binnenkort naar Spa zullen moeten vertrekken. Ook over de ontwapening is door de geallieerden een nota aan Duitschland ge richt. Die kwestie blijkt nog steeds niet in het reine. Toch is dit vraagstuk een der moeilijkste Voor Duitschland, want het land kan toch maar niet aan wanorde worden overgeleverd. Hoe zeer blijkt, dat een geregelde politiemacht aanwezig is, fcJijkt thans weer dat in de afgeloopen dagen ('•relletjes zijn voorgekomen, naar aanleiding wan der. levensmdidelcnnood. Eelletjes nog onsofcrftig in hun begin, doch waarvan zekere elementen natuurlijk niet zullen nalaten, deze uit te buiten voor andere doeleinden. Nadat in Duitschland de crisis is opgelost, 'schijnt n Hongarije weer een orisis te zijh ont staan. En de regeering of wat dan ook mag dan ook demantceren, dat dit een gevolg is van den Internationalen Boycot, geheel vreemd zal die er toch wel niet aan zijn. Het kan toch bijna niet anders of Hongarije moét zwaar gedruk tworden door dezen handelswijze der arbeiders als re vanchemaatregel voor het ta ton van hun kamera den in dat land van den witten terreur. De Hon gaarsche, regeering heelt toenadering getoond tot het lichaam, waarvan de boycot uitgaat, nl. de 'I. T. F. en reeds zijn afgevaardigden van dien bond afgereisd en wordt onder voorzitterschap) vau Denner over een bemiddeling onderhandeld. De onlusten in Ierland hebben een schrikbaren- den omvahg genomen en thans kan men gerust ,van een ontbranden burgeroorlog spreken. In enkele plaatsen wordt geregeld slag geleverd tusschen re 'geerings en opstandige troepen. Te Londonderry; zijn b'ij gevechten vele personen gedood, en da rebellen zijn zoover gegaan om generaal Lucas Formoy te ontvoeren. Deze generaal is nog niet teruggevonden en zijn soldaten nemen thans re- ivanchemaatregelen. Het voorstel om thans bespre kingen te houden tusschen regeering en Sinn Feinnvertegenwoordigers blijkt in den wind ge slagen te zijn. Het is dan oo kvoor Engeland een leejijke kwestie, maar volgens een Engelsch staatsman zal de beweging onderdrukt worden al moet men dan ook 5 jaren oorlog voeren, zoo als dit elders geschied is. Er komen in Ierland ge regeld versterkingen aan. Doch de moeilijkheid waarmede Engeland nog meer ïekening te houden ,heeit is dat de Iersche arbeiders weigerachtig tuilen «ijn iets te doen voor deze troepen of in;

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1