Uit den Omtrek, Vergaderingen. geval van pressie de algemeene staking zullen i proclameeren. Engeland heeft nog op vele dingen té" letten, j De Turksehe nationalisten moeten bestreden «wor- den. Griekenland helpt een krachtig handje me- do om haar belangen in die buurt te verdedigen. De Engelschen zijn vanplan ondersteund door Franshe troepen aanvallen te doen in de streek van Ismid. Er komen via Smyrna maar de gene rale staf zetelt geregeld iegerberichten omtrent de krijgsverriohtingen in Kl§in Azië en daaruit, dat de operaties de rgeallieerden met sucoes wor den bekroond. In Italië blijkt het allesbehalve rustig. Tn Ro me heeft men de algeheele staking afgekondigd. Jn de districten duren de anarchistische oplusten voort. Elders hebben botsingen tusschen politie Én demonstranten plaats gehad, waarbij slachtof fers gevallen zijn. Volgens bericht uit Milaan Ihebbeii de vakvereenigingen geweigerd aan den Oproep van het arbeidsbureau te RondJ gevolg te geven om een algemeene staking te ppjclameeren - OUDE NIEDORP. Dooi bedanken van den heer J. Wit als lid van den Raad dezer gemeente, was volgens de rang lijst aan de beurt de heer J. Termeulen, die ech ter vertrokken is naar elders. Nu volgde de heer P. van Trienen, die voor zijn benoeming h eeft bedankt. De heer H. P. Kager die nu volgt is ook vertrokken, zoodat nuu nr. 3 der lijst, de heeer Jb. Jong Jz. in aanmerking komt. GEMEENTERAAD WARMENHUIZEN. Donderdagmorgen half tien vergaderde de Raad dezer gemeente, in voltallige zitting, onder voor zitterschap van den Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met een "welkom, en waar niemand op- of aanmerkingen heeft op de notulen, worden deze goedgekeurd. Ingekomen stukken: het verslag van de Handels Winteravondschool te Schagen over 1919; het verslag van do Noorderstoomtramweg Mij. over 1919: Deze beide stukken zullen circuleeren. het verslag van de exploitatie van het Gasbe drijf over 1919; B. en W. stellen voor dit te behandelen bij de gemeentel ekeni ng Verder stellen B. en W. voor om het winstsaldo groot fll53.6öi/2 te storten in de gemeentekas, in afwijking van het advies der Gascommissie, die voorstelde om de helft in de gemeentekas en de andere helft in het resevrefonds te storten. De heer Slot vraagt, waarom men het geueele bedrag in de gemeentekas wil storten De voorzitter antwoordt, dat B. en W. het be drag zoo laag vonden, dat het beter was het in zijn geheel in de gemeentekas te storten. De heer Gutker zegt, dat het gasbedrijf er niet zoo schitterend voo staat. Het reservefonds is nog maar f2300 en zooveel en het is zeker gewenseht .dat een flinke reservepost wordt gevormd, en daarom heeft de gascommissie gemeend met dit voorstel te moeten komen. Tegenover Harenkar spel zou onwillekeurig den indruk worden ge vestigd dat er zooveel winst is gemaakt, maar fei telijk is deze er in het geheel niet, omdat nog f8000 op de balans staat voor opirchtingskosten. Ik kan niet anders dan aanraden aan het gegeven advies der gascommissie vast te houden. De heer de Groet zegt, dat B. en W. met dit voorsttel zijn gekomen, omdat de gemeentefinan- cien van dien aard zijn, dat he fbedrag best ge bruikt kan worden in de gemeentekas. Wij sluiten toch al met een nadeelig saldo. De heer Swan is van oordeel, dat het vormen van een reservefonds beteekent het maken van een Spaarpot. Wanneer het in de gemeentekas komt, komt het de gemeenterekening ten goede. De heer Gutker. Door het reservefonds wordt het bedrijf versterkt. Hoe meer ruggesteun men heeft, hoe beter. De heer Groott zegt, dat een ieder toch den slechten finanticclen toestand van de gemeente ziet en het nadeelig saldo van de gemeentereke ning moet toch opgebracht worden. En juist daar om meenden wij goed te doen met alles in de ge- kneentckas te doen storten. De heer Slot zeg tzich best te kunnen vereeni gen met het voorstel van B. en W. Wanneer men echter de zaak als zaak gaat beschouwen, dan is het betei dat alles aan de fabriek komt. Daar is geen winst uit finantieel oogpunt bezien. De heer De Groot. IJ zegt nu wel, dat, wan neer men het uit zakelijk oogpunt beschouwd, het beter is, alles aan de fabriek te laten, maar het bedrijf heeft nog een schuld aan de ge meente van f4800 en moet ook nog afgedaan. De heer Slott is van meening, dat men dan het geheele bedrag zou kunnen beschouwen als schuld delging. Hierna in stemming gebracht, wordt het voor sttel van B. en W met 43 stemmen aangenomen Ingekomen is verder een schrijven van de Ned. Vereeniging W bevordering der belangen.van Ver phgers'steis) met het verzoek om de wijkverple ging tot een gemeentelijken dienst te maken. B. en W adviseeren om dit stuk voor kennisge ving aan te nemen, hetgeen met algemeene stem men wordt goedgevonden. Een schrijien van de afd. Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, om ten behoeve der malariabestrijding een orediet te willen verleenen van 5 oentt per inwoner voor den tijd van 4 a. 5 jaar. 1 B. en W. adviseeren goedgunstig te beslissen. I De hsor Molenaar. Wordt er niet veel De voorzitter antwoordt, dat indertijd ook hier een paar wagens zijn geweest. Wij erkennen het groote belang voor deze streek eraan verbonden, maar wij zouden er tevens de bepaling bij wil len maken, dat, wordt de bestrijding niet ernstig ter hand genomen, de subsidie wordt ingetrokken. De heer Molenaar zegt, dat nu B. en W. een slag om den arm houden zich er mede kunnen vereenigen. De voorzitter deelt nog mede ür. Sieburg, te hebben gesproken en er alles voor is om het ge vraagde crediet te verleenen. Het voorstel van B. en W. hierna in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aange nomen. Een schrijven van den Volkszangbond waarin medegedeeld wordt, dat den 8 Juli door "het ge- heele land openlucht zanguitvoeringen zullen wor den gegeven, en verzoekt nu de gemeente om ook hier hetzelfde te doen. De voorzitter deelt mede dat onder zijn leiding een commissie is gevormd, en ook hier otpj 8 Juli liederen zullen worden gezongen, en vraagt aan den raad een subsidie van föO voor bestrijding der to maken onkosten, als het drukken van pro gramma's en dergelijken. De heer Slot vraagt wat het doel van de 'be weging is. De voorzitter antwoordt, dat men zich ten doel stelt de volkszang te veredelen. De heer Slot vindt hét doel uitstekend. Met algemeene stemmen wordt de .gevraagde subsidie verleend. Een schrijven van de afdeeling Duinkant Van het Nederl. Onderw. Genootschap', met het ver zoek om den gemeentegeneesheer aan te stellen ook tot schoolarts. Wordt in handen gesteld van B. en W. om de ze zaak nader te onderzoeken. In behandeling komt het in de vorige vergade ring aangehouden adres van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren niet verzoek om de pen sioenen der gepensioneerde gemeenteambtenaren met 40 pCt. te verhoogen. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisge- viug aan te nemen, op grond dat de gepensioneerde ambtenaren voldoende middelen van bestaan heb ben en aan J Bieeker een toeslag van flOü op het pensioen wordt verleend. De heei Slot. Op' het oogenblik kunnen zij in eigen onderhoud voorzien, maar dat kan soms gauw veranderen. Komen B. en W. dan met een voorstel De voorzitter antwoordt dat het dan overwogen kau worden. liet stuk wordt hierna voor kennisgeving aan genomen. liet zelfde lot ondergaat een adhaesiebetuiging van den Bond van Hoofden in Technischen Dienst. Ter tafel komt de motie van de gemeente Oud Beijerlar.d om de gemeentepolitie tot rijkspolitie te vormen. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisge ving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Een molie. van de gemeente Termunten om den aftrek tc bepalen voor noodzakelijk levensonder houd geheel aan de gemeenten over te laten. Ook deze motie'wordt op advies van B. en W. vour kennisgeving aangenomen. In behandeling komt een verzoek van de Hanze- vereenigiiK", afdeeling Warmenhuizen, om bij po litieverordening te bepalen, dat alle winkels, on verschillig in welke branche Zondagsmiddags om 12 uur gesloten moeten zijn. B. en W adviseeren om de nieuwe Zondagswet af te wachten en te zien wat deze hieromtrent zal bapalen Da beer Molenaar zegt dat dit misschien d'e ge makkelijkste oplossing is, maar ik bekijk de zaa andei's Wij moeten dergelijke dingen zooveel mo gelijk in dc hand werken. Waar men door ver reweg de minderheid in deze wordt tegenwerkt, daar moet de overheid ingrijpen. 1 De voorzitter zegt, dat de groote winkeliers des morgens verkoopen en deze er geen schade van ondervinden. Maar er zijn menschen die het speciaal van den Zondag moeten hebben. En ik weet er zoo verscheidene. Men kan beter een si naasappel eten dan in de kroeg zitten.. Dc heer Swan is van oordeel dat deze zaak biet zoo urgent is om de Zondagswet niet af te 'wachten. In stemming gebracht wordt het voorstel van •ïi. en W. met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten met het verzoek om voor de dagschool een gelijke grens voor de heifing van schoolgeld van onvermogen te stel len als voor de herhalingsschool ei? wel f1300, ten hetzelfde wat betreft net onderwijs in de Eranschc of andere talen. B. en W. stellen voor de grens te stellen op f1100 omdat anders zoovelen zullen uitvallen. De heer Slot kan zich wel met de grens voor 'de herhalingsschool vereenigen, door de hooge kos ten aan dit onderwijs verbonden. De voorzitter. Maar dan moet het ook Voor de dagschool. r De heer Slot gelooft niet dat men dit dan dadelijk verplicht is. Het is een verzoek van Ged. Staten en wanneer een goede motiveering wordt bijgevoegd, gelooft spr. nog wel kans van slagen te hebben. De heer Molenaar is het met den heer Slot eens. Het voorstel van B. en W. om de grens voor heide scholen op f1100 gulden te stellen, wordt met 52 stemmen verworpen. De heer de Groot, vraagt, of de grens voor de dcgschool nu op f900 blijft? De voorzitter antwoordt van wel. Ne korte discussie stelt de heer Molenaar voor cm de grens voor de dagschool ook te brengen op f1300. In stemming gebracht wordt dit ook met 5 j 2 stemmen verworpen. Ingekomen is het verslag over den toestand der gemeente 1919. Eveneens het beredeneerd verslag over de volks huisvesting 1919. Deze beide stukken zulen circuleeren. Ingekomen is een adres van verschillende inge zetenen om een terrein beschikbaar te stellen voor de beoefening der verschillende takken van spel en sport. i B. en W. stellen voor dit in hun handen te stellen om raad en advies. De heer Slot zegt, dat uit verschillende rich tingen gewerkt wordt voor een betere opvoeding dei' jeugd. Ik zou dit ten zee is ie toejuichen. Want nu Wurdt de dag en avond doorgebracht met het uitvoeren van kattekwaad. De heei Molenaar zou er meer voor voelen om de een of andere vereeniging subsidie te verleenen De voorzitter zegt, dat het beter is van ge meentewege een terrein te koopen of te huren en dan beschikbaar te stellen. De gemeente moet voorgaan om in deze steun te verleenen aan de beoefening van de sport. Hier zijn de jongens aangewezen op 'de straat. En het is beter een terrein beschikbaar te stellen om hen uit de kroe gen en winkels en van 'de straat te houden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aan- •genomen. B. en W. stellen thans voor naar aanleiding van het advies van de gezondheidscommissie om de termijn van ontruiming der woning Wijk A 199 met 6 maknden te verlengen. Wordt goedgekeurd. Goedgekeurd zijn van Ged. Staten terug ge- dromen de verordening op. de heffing der secretarieleges do verordening regelende de uitbetaling der jaar wedden aan het onderwijzend personeel; de vastgestelde huurwaarde voor de woningen der hoofden van scholen; het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f14000 voo aankoop terrrein; nog is van Ged. Staten ingekomen, dat de be streden aanslag van H. Sevenhuijsen is gehand haafd. Van het hoofd der school is het verzoek ingeko men cm kwijtschelding van f150 te weinig be taalde huur voor zijn woning. B. en W. adviseeren hierop gunstig te beschik ken. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met 6—1 stem verworpen. Ingekomen is een verzoek van het Provinciaal Drankweercomité om de vergunningen op ltoings- dagen te sluiten of een tap,verbod uit te vaar digen. De voorzitter zegt, dat ingevolge de piolitiever- ordening hem deze macht wordt verleend. De heer Molenaar zegt, wel te weten, dat het vroeger een bende was. Misschien is het nu beter. De heer de Groot is van oordeel, dat men een tapverbod zou kunnen uitvaardigen van 5 of 6 uur af. Daar zou reeds heel wat mee voorkomen worden. Wij zullen daar de ouders een dienst /mee bewijzen. Wanneer i.e. geld hebben, raken ze allen in de olie. De heer Gutker is van meening, dat daaraan schien de gevaarlijke kant verbonden is, dat al len in de olie terugkomen. Hierna wordt het adres voor kennisgeving aan genomen, op grond dat de politieverordening dei) ^Burgemeester reeds uitgebreide bevoegdheid geeft Voorgesteld wordt den gaspïijs met ingang van 1 Juli met 1 cent per kub. M. te verhoogen. Hierdoor zal de prijs voor gewoon gas worden 21 cent voor muntgas 22 cent en voor kracht 18 cent per kub M. Dit moet gebeuren omdat de kolen met f6.25 per ton zijn verhoogd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Thans volgt opmaking van een aanbeveling ■voor dc benoeming van Zetters voor de Rijks inkomsten belasting. Aftredend zijn de heeren IC. Barsingerhorn en J. de Groot Jaezn. De aanbeveling voor no. 1 zal bestaan uit de heeren K. Barsingerhorn en W. Gutker. De aanbeveling voor no. 2 uit de heeren J. de Groot én C. Nannes. Goedgekeurd wordt een suppletoire begrooting tot, een bedrag van f29232,61; iedem f197832,431/2 idem f3252.37 en een af en overschrijving tot een bedrag van fll342.03i/2 De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt in handen gesteld van een oommissie voor onderzoek. De ontvangsten waren f8024.29i/2, de uitgaven daarentegen f8109!3H/2 zoodat de reke ning sluit met een nadeelig saldo groot f85.02. Rondvraag. De heer Swan begint over de kwestie met de Zuiderbrug, dat deze niet volgens plan is uit- 8** jerfl er. wenscht deze zaak in het openbaar te •behandelen en den gemeenteopziehter in het open baar ter verantwoording te roepen. Dc voorzitter zegt, dat er heel wat last en moei te wordt veroorzaakt dat de opzichter niet he plan heeft uitgevoerd. Maar ik zou eerst nog eens leen onderzoek willen instellen. Do heer Slot. 0"p de laatste vergadering is be sloten dat de brug zou worden gemaakt volgens het plan van den gemeenteopzichter. Nu heb ik ook gehoord, dat dit niet gedaan is en het plan ge heel veranderd is. Ik zou ook graag willen weten hoe dit gegaan is, en waaroml B. en W. buiten den raad zijn omgegaan. De voorzitter zegt dat de opzichter B. en W. in het geheel niet heeft gekend. Hij heeft gemeend zijn plan en dat van den ingenieur in elkaar te moeten doen vloeien. De heer Slot is van meening, dat wanneer hij geheel buiten den raad om het plan heeft veran derd tei verantwoording moet worden geroepen De voorzitter is er niet voor om direct deze zaak in het openbaar te behandelen. De heer Swan. Daar ben ik! het niet mee eens. Het raakt de geheele gemeente. Ik wcnsch dan ook uitgemaakt te zien of de opzichter in openbare vergadering ter verant woording zal worden geroepen. De beer Slot. Wanneer het feit is dat hij' tegen B. en W. gehandeld heeft, dan moet de zaak in het openbaar besproken worden, afgezien van het plan om den opzichter eerst in comité 'te hooien. In stemming gebracht wordt het voorstel van den heer Swan om den opzichter in het openbaar ter verantwoording te roepen met 52 stem. men aangenomen. De raad gaat eerst hierna eenige oogenblikken in comité Dc gemeenteopziehter Dekker verschijnt thans ter secretarie, waarna de openbare vergadering wordt voortgezet. De voorzitter zegt den heer Dekker ,dat de Raad inlichtingen verlangt over het voorgevallene met de Zuiderbrug. Het plan is niet geheel uit gevoerd zooals het door B. en W. was opgedragen Uw plan is met dat van den ingenieur samenge vloeid, en wel geheel buiten voorkennis van B, en W De heer Dekker zegt, door verschillende om standigheden zijn plan en dat van den ingenieur to hebben uitgevoerd. Maar in hoofdzaak mijn plan. Ook heb ik het buiten medeweten van B en W. gedaan en ik vraag voor mijn fout excuus De heer Swan. U was opgedragen uw plan uil te voeren, maar nu dit niet gedaan is, worden B en W. ter verantwoording geroepen. De heer Dekker. Tn hoofdzaak 'heb ik mijn plan uitgevoerd. De heer Swan. Mag ik de redenen weten? U zal toch bijzondere redenen moeten hebben ge'had. De heer Dekker.-Nu het plan zoo is uitgevoerd zijn de kosten aanmerkelijk verminderd, echt 1 zonder afbreuk te doen aan de sloiditeit. Ik heb nu f850 uitgespaard voor de gemeente. En het werk is evengoed. Ik heb gemeend dit te moeten besparen voor de gemeente. Ik was bang, dat mijn plan niet door den ingenieur zou worden goedgekeurd. De heer de Groot. Hoe is u toch tot dat inzicht gekomen? Wij hebben in B. en W. lang over uw plan gepraat. De Prov. Opz. wou de ijzeren bal ken uitsluiten, maar u heeft gezegd, dat er ab soluut ijzeren balken in de brug moesten, want anders durfde u de verantwoordelijkheid niet dra gen. Déze balken zijn er nu niet in. Ze zijn wel op Sthoorldam geweest, of ze op het wérk geweest zijn weet ik niet, maar wel, dat ze foetsie terug gegaan zijn naar Amsterdam. En dat zinder B. en W. te erkennen. Wanneer ik dat alias reken kom ik tot het geraamde bedrag door den Prov. Opz. De contraforten zijn ook weg. En daar zou niets op tegen zijn geweest, wanneer u maai overleg had gepleegd. Ook heeft u ge zegd dat er geen middenweg was tusschen het plan van den P. O. en dat van u. Het was of het zijne of het uwe. Maar nu komt de P. O. en zegt dat het geheele werk anders wordt. Nu kunnen wij wel weer aan het veranderen gaan, maar dan zijn eenige duizenden verloren. Het is zoo geen wijze van doen. Ik wil wel gelooven dat de brug goed is, maar wanneer u gezegd had overleg te zuiien plegen met den P. O. was het iets anders geweest, maar het moest zus of zoo. De heer Swan. U heeft het geheel op eigen houtje gedaan en daar is geen excuus voor. Do voorzitter. Een ieder maakt op zijn tijd wel eens iets wat niet goed is. De heer Swan. Dit is niet iets? Wanneer u gelooft dat de zaak hiermee afgelooppen is, ik niet. Dc heer Slot. Het ebvreemde mij ten zeerste toen ik hoorde dat een geheel ander plan gevolgd werd. De opzichter werd volkomen vertrouwd door de heeren, ijoen hij1 gezegd heeft, dat zijn plan was zooals het moest en de verantwoording Voor de uitvoering Van den P. O. niet op zich durfde nemen. De opzichter heeft dan ook het plan zonder medeweten van B. en W. verandert. Het bevreemd mij nog meer deze motieven van den opzichter te hooren. Ze zijn mij' zoo helder, als modder. Ik kan mij dan ook niet voorstellen •dat er zooveel zou zijn uitgespaard. De opzich ter handelt naar eigen inzicht en dat gaat niet op. Daar moet de raad tegenop komen. De voorzitter. Wij hebben nu onze afkeuring uitgesproken. De zaak is nu eenmaal gebeurd. En daar kan niets meer aan veranderd worden. De heer Swan zegt dat Dekker eigenmachtig gehandeld heeft, zonder de lastgevers te kennen. Spr. illustreert het optreden van Dekker nog met eenige feiten. De voorzitter. Wij moeten niet zoo op alle kleine dingen ingaan. De heer Swan. Wanneer de gemeente aanstonds een ander werk heeft, welke waarborg hebben wij dan dat het weer niet gebeurd? De voorzitter. Dekker zal er wel voor zor gen dal het niet weer voorvalt. De heer Slot. Ik had gedacht dat de opzichter zijn daad had kunnen motiveeren. Ik begrijp niet waarom hij van het plan afgeweken is. In het particuliere leven ontslaat men een werkiman die zijn werk niet goed doet en dat zijn wij' als ge meenteraad nog meer verplicht. Zulke menschen kunnen wij niet gebruiken. Het is een ding van ingrijpenden aard. Wanneer wij! het plan van den ingenieur hadden gevolgd was er een f3000 be spaard. De heer Molenaar. Wij' moeten de zaak hier niet gaan overdrijven, anders gaat er een verkeer den indruk naar buiten. De lieer Slot. In elk geval was er bezuinigd. Het blijkt nu al weer dat de opzichter niet bere kend is voor zijn taak. Hij' laat de ïjizeren balken vervallen wat toch een belangrijk ding is voor de brug. De opzichter heeft getoond niet der zake kim dig te zijn. Menschen die niet doen wat door B. en W. is opgedragen, kan je niet gebrui ken. De heer Molenaar. Het is beter dat wij dit op een anderen tijd bespreken. I De J) eeren gaan thans niet verder op de zaak in en sluit do voorzitter de openbare vergadering

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2