Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 58. Zaterdag 8 Juli 1080 80s Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Vergaderingen. NIEU WE LANGEDIJKM COURANT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. i HUNNE*ENTNPUIJB REDACT EU R-UITGEVER BUBBEL: foordscbarwoude. PEUÜ ÜKK A.lï TEKTENflENi ?«k 1—-5 regel* 71 ©tl, elke regel meer 15 ct4 Qroote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreek* aan den Uitgever TWEEDE BLAD. haesie willen betuigen. Beide moties worden voor kennisgeving aan- GEMEENTERAAD zuidscharwoude Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 30 Juni, des avonds half zeven, onder voorzitterschap van den WelEd. Achtb. Heer Jhr. A. van Spengler, Burgemeester. De voorzitter doet mededeeling dat de heer Kramer door ontstetenis verhinderd is, dé ver gadering bij te wonen. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en zonder wijzigingen worden goedgekeurd. Ingekomen is een dankbetuiging van „Kunt na 'Arbeid" voor de geschonken gouden medaille. Bij de op 25 Juni gehouden kasverificatie door B en W. bij den gemeenteontvanger bleek te zijn ontvangen f76559.85, uitgegeven f74175.95, zoo dat in kas was en moest zijn f2383.90, allies overeenkomstig boeken en bescheiden. Goedkeuring is ontvangen van Ged. Staten op: de verordening regelende de uitbetaling van jaarwedden aan het onderwijzend personeel; de verordening regelende de heffing van op centen óp de Personeele Belasting; het kohier van de hondenbelasting. Deze stukken worden voor kennisgeving aan- Verder een voorstel van de Gasoomm. om den gasprijs niet ingang van 1 Juli te brengen op 18 cent voor gewoon en 19 cent voor muntgas per kub. M. i Een verzoek van hetzelfde college om vrijheid te mogen ontvangen voor het verhoogen en ver lagen van den gasprijs, in verband met de steeds wisselende kolenprijzen. Worden goedgekeurd en toegestaan. i In verband met de ziekte van mej. Nierop is in haar plaats tot tijdelijk onderwijzer aan gesteld de heer I. J. du Burck. Het verslag over den toestand van de gemeente ligt voor de leden ter inzage. Het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f12500 voor de Lichtbedrijven wordt in getrokken en opnieuw aangegaan tegen een rente van ten hoogste 61/2 pCt. De laatste twee mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren om het pensioen van de gepensioneer den met 40 pCt. te verhoogen. Een adhaesiebetuiging van den Bond van Hoof-' den in Technischen Dienst in Noordholland. B. en !W. stellen voor de gepensioneerden Schoen maker en Greidanus een verhooging te geven van 40 pCt. De voorzitter zegt nog, dat de laatste reeds een toeslag van 25 pCt. ontving. De h eer Zeeman vraagt of het besluit blijVend is ook voor andere tijden. De voorzitter. U kunt ook besluiten het voor 1 jaar te geven en steeds opnieuw te beslissen. De heer Zeeman zegt heel veel te voelen voor dezen toeslag. Maar laat ons echter los houden. De heer Berhokut kan daar best in meegaan. De mogelijkheid is toch niet uitgesloten, dat de tiiji- den goedkooper worden. Het best is het een ze ker tijdperk té stellen. De voorzitter stelt voor ieder jaar te beslissen. Met algemeene stemmen goedgevonden. Ingekomen is de bekende motie van de gemeente Oud Beijefland en een motie van de gemeente Ter munt en om den aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud geheel aan de gemeenten over te laten. De voorzitter herinnert er aan reeds eerder érop gewezent e hébben dat steeds meer kleine gemeenten met moties komen, maar dit meer op den weg ligt van de vereen, van Ned. Gemeenten. B. en W. stellen voor beide moties voor kennis geving aan te nemen. De heer Zeeman wijst op het groote nut wat geboreD kan worden uit de motie van O. B. wan fceer de gemeentepolitie omgezet wordt in rijks feolitife. Wanneer Langedijk één was ZOU ik ad- Ingekomen is een adres onderteekend doof een. hantal ingezetenen en door den voorzitter van '„De Toekomst" om het Post en Telegraafkantoor langer open te stellen en wel van 81 en van 29 uur, evenals dat in Noordscharwoude en Broek op Langendijk zoo is. De voorzitter zegt, dat de Inspecteur heeft medegedeeld, dat dit verzoek moet uitgaan van üen read zelve en voor ieder uur dat het kantoor langer open is f100 per jaar moet worden be taald hetgeen hier dan zou komen op f400. De kosten \an hulpverleening komen dan voor re kening van de gemeente. B. en W. hebben geinformeerd bij den kan toorhouder en deze heeft gezegd dat de hulp verleening f500 zal moeten kosten, zoodat alles tezamen een uitgaaf zal vorderen van f900. Daaróm adviseert dit college om niet op het verzoe kin te gaan. Het ligt niet op den weg der gemeente om een dergelijk bedrag uit te geven. Ook heeft de kantoorhouder nog gezegd, dat de hier aangeslotenen zich kunnen laten aansluiten op het net van Broek op Langendijk. De heer Bekker zegt ook op het stuk te hebben geteekend, maar in B. en W. te hebben tegenge stemd. Ik durfde niet f900 uit te geven daarvoor De h'.eer Berkhout zegt verwondert te zijn te hooren spreken over een bedrag van f900. Ik heb onderteekenaars gesproken die zeiden dat het een 'f600 zou kosten en er persoonlijk aan wilden bijdragen. Hoewel het een algemeen belang voor de gemeente is, is f900 mij te hoog om mijh stem hieraan te kunnen geven. Zouden echter B. en W. niet kunnen onderhandelen met de ondertee kenaars van het verzoek opdat deze een zeker deel voor hun rekening nemen? Het is zeker geen jvoordeel voor de kooplieden wanneer zij zich moeten aansluiten bij Broek. Het is ook een gek 'idee om juist daardoor gedwongen te worden bij -Broek aan te sluiten. Men kan hier niet ooncur- reeren met. de kooplieden uit andere gemeenten, en het is zeker ook niet bevorderlijk voor de vestiging van kooplieden in deze gemeente. Om deze redenen zou ik toch gaarne zien dat het uit- voerbaar werd gemaakt. De v oomtter. Zooals het adres luidt, zóo moet hel ook beoordeeld worden. Het initiatief ligt op j 'den weg van adressanten. Het is niet de gewoonte dat B. en W. in onderhandeling treden met adres j ^anten maar wel omgekeerd. Zooals het hier ligt moeten B. en W. voorstellen afwijzend te beschik ken. Daarna kunnen de adressanten met een an- öer vcorstel komen. Hier zijn 17 aansluitingen en Noordscharwou de en Broek zijn er ieder ongeveer een 50, en ook daarna, worden de uren van openstelling geregeld Hierop wordt afwijzend op het adres beschikt Een schrijven van Ged. Staten, waarin door dit college wordt gezegd, dat het met belang stelling de beschouwingen over de samenvoeging der gemeenten heeft gevolgd, maar het voorhands wenschelijk oordeelt, dat Sint Pancras niet bij do Langedijker gemeenten wordt gevoegd. De voorzitter zegt, dat uit het voorgaande al weer blijkt hoe noodzakelijk het is,., dat de Lan- gedijken één worden. 1 Voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel komt een adres van de afd. Noord holland van de vereen, van Ned. Gemeenten met het verzoeke een crediet te willen verleenen van 5 cent per inwoner gedurende. 4 a 5 jaar, ten ba te der malariabestrijding. B. en W. adviseeren het gevraagde crediet te verieenen. Het is van groot belang voor de plaats en zal voor onze gemeente ongeveer f80 a f90 kosten per jaar. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten De voorzitter van Gedeputeerde Staten heeft aan den raad een schrijven gericht om de strafbe palingen in de verordening op het rookverbod te veranderen in f25 boete of 6 dagen hechtenis. Op advies van de Gez. Commissie was daarin geplaatst dat overtreders gestraft zullen worden ■met tuchtschool, geldboete of berisping. Maar volgens Ged. Staten kon de gemeente dit niet doen als zijnde in strijd met artikel 161 der ge meentewet. Overeenkomstig het verzoek wordt besloten. Van het Provinciaal Drankweer comité in N. H. is het verzoek ingekomen oml op lotingsdagen de vergunningen te doen sluiten of een tapverbod uit te vaardigen. De voorzitter zegt, dat dit in de vorige verga dering reeds is vastgesteld. De heer Zeeman vraagt of de keuringsdagen aar ook onder vallen? Do voorzitter. Alleen de lotingsdagen. Maar het adres kan verder buiten bespreking blijven, om dat her gericht is aan de raden dier gemeenten, waar loting plaats heeft. De heer de Jong zegt, dat de voorzitter zich vergist eD toont aan dat het ook voor deze gemeen te van toepassing is. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat zij «aarne antwoord hebben over de subisidieverlee ning aan de politieschool te Hilversum. De voorzitter zegt dat besloten was dit bij de hegrooiing te behandelen, maar Ged. Staten wen schee een definitief antwoord. B. en W. stellen- voor f20 subsidie te verleenen voor het jaar 19:10 De heer Zeeman Wijst op de actie welke er gaande is om van de Rijkspolitie gemeentepolitie te maken en het naar spr.'s meening ook meer Op den weg van het rijk ligt om dit te bekos tigen: Spr. wil een afwijzende houding aanne men, vooral in verband met den gedrukten tijd waarin deze streek verkeert. De voorzitter zegt dat er groot nut in schuilt wanneer men geschoolde politie heeft, vooral met hei oog op een goede naleving der verordening. De heer Berkhout is van meeiiing dat het wel op den weg der gemeenten ligt om te subsidieeren Goed geschoolde politie is van groot belang. Hierop wordt het voorstel van B. en W. aan- 'genomen. Hierna doet de voorzitter de reeds bekende me- dedeaeelingen over de ingevoerde melkcontrole De koeten zullen voor de 5 gemeenten tezamen on geveer f150 a f200 bedragen, en zal voorloopig voor 1 jaar gecontroleerd worden, in verband met de invoering der warenwet. De heer de Jong vraagt door wie de steekproe ven zullen worden gedaan. De voorzitter antwoordt van door den keur meester. De heer G roen vraagt hoe het gaat met de kar 'nemelk. De voorzitter antwoordt dat daarvoor een apar te keuringsdienst moet worden ingesteld. De heer Kroon zegt, dat men volgens de ver ordening zooals men die van plan is over te nemen niets anders dan zoete of niets anders dan karne melk op den wagen mag hebben. De voorzitter is van meening, dat, wanneer men zoover gaat, het tever i:£ De heer Zeeman vraagt of de werkzaamheden Van den keurmeester worden vergoed. De voorzitter Neen, Hij1 is het verplicht vol gens de instructie. De heer Zeeman juicht het ten zeerste toe, dat men thans zoover gevorderd is. De raad hecht hierna zijn algemeene goedkeu ring aan het plan. De heer Berkhout Wijst naar aanleidnig van de zen keuringsdienst nog op de vleeschvergiftiging welke zich in deze gemeente heeft voorgedaan. Was het vleesch gekeurd? vraagt spr. De voorzitter antwoordt, dat het vleesch door bedoelde slager verkocht wel gekeurd was. Het staat dan ook echter nog niet vast of het door het vleesch gekomen is. De heer Berkhout noemt het een beroerde ge schiedenis. En wijst nog op de vergiftigingszaak te Scha gen, waar over de 100 menschen ziek waren. De voorzitter zegt, dat wanneer de bepaling was gemaakt, dat het vleesch van noodslachtingen in den grond moest worden gestopt er niets geen gevaar was, maar zoolang die er niet is. staat men am dergelijke gevallen bloot. Het is voor jes keurmeester onmogelijk uit te maken of het vleesch bacteriën bevat of niet. De voorzitter doet hierna nog mededeeling, dat de volgende maand de gemeenterekening zal wor den aangeboden, en reeds nu kan zeggen, dat deze met een voordeelig saldo sluit. Tevaas zullen dan de noodige af en -overschrijvingen moeteA ge- üaffii werdeh. Rondvraag. De heer Zeeman vraagt naar aanleiding van het feit dat de Kroon de besluiten van Krommenie heeft goedgekeurd of hier ook al een schrijven is ingekomen op de besluiten tot drooglegging. Heelt U er nog gevolg aan gegeven? De vo irzitter. Daar is uitvoering aan gegeven Niet ik, maar B. en W. hebben het gedaan. Verder (Wijst de heer Zeeman op den abnormalen prijs van de melk. Daar moet noodig in voorzien orden van gemeentewege. De labriek betaald I 12 cent en wij moeten 18 cent betalen, dus van j de Lange Balk tot aan het dorp wordt de melk .met 6 centen verhoogd. Men spreekt ervan da» I het opdrijven berust bij" slechts enkelen. Al- het mogelijke moet hierin worden gedaan. Ik hoop .dat B. en W. hun best doen om handelend op te treden. Door 8en invloed van gemeentewege uit geoefend moeten de prijzen gedrukt worden. En gaat het niet alleen, dan moet het gezamenlijk wor den gedaan. Dit mag niet dag in dag uit voort duren. De producent gaat er natuurlijk mee con (tent, maar er moet op gelet worden, dat er geen penningen worden betaald wat niet noodig is. Do voorzitter. Ik raad u aan een audiëntie aan to ragen bij den Minister van Landbouw. De heer Zeeman. Het antwoord bevredigt mij niet. j De voorzitter. Dat spijt mij. De heer Zeeman wenscht nu nog eenige inlichtin gen te vragen over de oorlogswinstbeiasting. De uitkeeringen worden aan de verschillende ge- meenten gedaan. En wordt daar niets aan gedaan 1 vanuit deze gemeente om ook in aanmerking te i komen. Echter wei van verschillende gemeenten uit den omtrek heeft men dergelijke berichten kunnen lezen. Onze gemeente verkeert in een crisis, welke van invloed is op de iinantieele om standigheden der burgers. Zoo hebben wij o.a. kunnen lezen dat Caliantsoog een uitkeeriug heeft gekregen van f4000. Maar Zuiiischarwoude krijgt niets. Het mag zeker wel in openbare zitting uit gesproken worden, dat de toestand benard is. De O] gaven voor de inkomstenbelasting zullen aan stonds wel uitmaken in welken toestand de ge meentenaren verkeeren. Ik heb u dan ook schrifte lijk eenige vragen gesteld en eenige opgaven daar bij gevoegd. Ik had dan ook in deze zitting eenig antwoord verwacht. Maar u schijnt er geen ge volg aan te hebben gegeven. Of u beeft er niet aan gedacht of u heeft het de moeite niet waard geacht. De zaak is echter m.i. waard besproken te worden. Ik wenseh dan ook een vraag te stellen Kunnen wij er voor in aanmerking komen? Ja of Leen. De vjorzitter. U noemt daar drie mogelijkheden Maar ondergeteekende Zit hier niet om college -te houden. U moet beter studie maken van wat de oorlogs winstbelasting bedoeld. Het is voor ge- 'meenten die buitengewone crisisuitgaven hebben gehad in de jaren 1917 en '18. Wanneer u dat goed had onderzocht !had uw rede achterwege kun nen blijven. En dan nooit is er door een der leden naar gevraagd. Ik ben dan ook niet van plan antwoord te geven op vragen die niet gegrond zijn. Ik raad u aan om dit goed in uw oor te knoopen. Ik zit hier niet als docent om u in te lichten over de bedoelingen van den wetgever. Daarvoor zit ik niej; hier. 1 De heer Zeeman. U schijnt de zaak van de persoonlijke kant te gaan bekijken. Ik meende mijjj< te moeten wenden tot B. en W. En dan een derge lijk antwoord te krijgen. Ik weet niet waaraan ik dat verdiend heb. Ik heb er met anderen over gesproken en gezegd, dat ik deze vraag zou doen, 1 eu allen zeiden ze „je hebt gelijk." En door an- deren ben ik hiertoe weer aangesporod. Wanneer I ik verkeerd ben ingelicht, verwacht ik een waar dig antwoord op een waardige vraag. En geen antwoord vanuit de hoogte gegeven. Daar moet ik protest tegen aanteekenen. De voorzitter, u zal nog wel meer moeten pro testeeren wanneer g zoo doorgaat. Ik gevoel mij niet verplicht om uw verkeerde gedachtengang te redden. U moet eerst maar eens goed inlieh- tnigen vragen. De heer Groen informeert naar de besprekingen gehouden over de openstelling vafl het post en telegraafkantoor.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 3