Plaatselijk JSieuvvs. euiile on. S C HAAK MAT Tweede Kamer Uit den Omtrek Nieuwstijdingen Handel en Uil voer Vroege Aardappelen. Ingezonden. Be beer Groen wordt door den voorzitter in gelicht. De heer de Jong wenschtnog een kleine aan merking te maken op het gesprokene door den heer Zeeman bij de melkprijzen. Spr. zegt dat de beer Zeeman niet moet denken dat de leveran ciers 6 centen verdienen van den Waarddijk tot aan het dorp. Ze moeten zelf 15 cent geven, i De heer Zeeman zegt dat de producent 12 cent' (ontvangt, maar niet gezegd, dat de leveranciers <6 cent verdienen. Ik ga hier niet verder op in, (want anders wordt mijn rede te lang. De voorzitter. Gelukkig. De heer Zeeman. Of-het gelukkig is betwijfel ik. I/O voorzitte r'doet het verzoek aan den heer de Jong, dergelijke opmerkingen in het vervolg bij de besprekingen te maken. De heer Groen. Dé vormelijkheid wordt hier zeer in acht genomen. Het is het toppunt. De heer Zenman. Dat vind ik ook. Dc voorzitter-zegt dat het hem bevreemd heeft wat in den Raad van Noordscharwoude daar over is gezegd. Ik heb niet gevraagd om het aan alt leerlingen, maar heb aan den voorzitter-fan dier raad gevraagd of de raad zich wil uitspreken of hij voor of tegen den bouw is. Ik heb gemeend dit. te moeten zeggen, om geen verkeerden in druk te vestigen. De "heef Berkhout. Is er nu nog voortgang of is de zaak aan zij. De voorzitter zegt het verzoek te zullen her halen, wat eenige malén doo nmij gedaan is. Ik stel geen belang in het aantal leerlingen. 1 De heer Zeeman. Ik kan er niet bij dat het zoo lang duurt. Ze is zoo lang opgeschort. Waar hangt het nu toch eigenlijk vanaf? Laat het rinde nu toch eens komen. We blijven maar in het moeras zitten. De heer Kroon zegt, dat den voorzitter geen verwijt treft, want deze heeft alle moeite ge daan om de zaak, te bespoedgien, en om te we iten hoe de. zaak. nu staat. De heer Berkhout. Daar komt niets meer van de oprichting, en dat door de tegenwerking van een zekere gemeente. De rmdvraag verder niets opleverende, sluit de voorzitter de vergadering. Wij kunnen niet voor de juistheid van een groot gedeelte van het verslag instaan, door het geweld op den openbaren weg. NOORDSCHARWOUDE SCHOOLKEU T NOORDSCHARWOUDE. Onder begunstiging van heerlijk zomerweder, vierden de kindei en der Qpenbare Lagre School j;,L Donderdag' het jaarlij'ksche schoolfeest. l)e hcugste klasse maakte een reis naar Amsterdam, do legere klassen maakten een rijtoer naar Eg- morid aan. Zee, Bergen en Schoorl. Een Heerlijk genot, zoo'n feest te kunnen meemaken n de kinderen in hun dartele jeugd te zien geniten op de duinen, in de zee, aan het strand, in den spel- tuin Ook deAnisterdamsehe reis wordt altlijti niet \reugd genoten en is het slot van de genoten sehoolfeesten, waarmede één periode uit de zon nige kinderjeugd wordt afgesloten. - ONZE WEENSCHE KINDEREN. HoeweJ het nog niet zoo precies officieel is, schijnt het dan toch vrij zeker, dat de kinderen, die hier. geduiende drie maanden liefderijk wer den verzorgd, ais. Woensdag zullen terug keeren, naar Weenen. Een der onderwijzeressen is reeds vertrokken, maar de oudste, juifrouw Jirka, had de kinderen gisteren cm zich' verzameld,, de pleegouders wa ren uitgensoodigd ten lokale van den heer J. de Bakker te komen en niet lang duurde het of de Duiteche liederen klonken door de zaal, als een danklied voor de weldaden hier ontvangen. Juf frouw Jirka. iiet een; paar gedichten door daar toe aangewezen meisjes opzeggen, welker in houd de dankbaarheid zouden vertolken van het lieve kinderhart, en menige traan werd wegge- wischt, toen het weemoedig door de zaal klonk .„Scheiden tut wch."l De heer van der Kooy sprak de kinderen toe-, hij h« ipte.vau harte dat ze betere tijden tegemoet gingen. iiii herinnerde verder aan hun komst in dezelfde zaal ën nu naderde reeds weder met ras- sche schreden de dag van hun afsdheid. „Godi zegene jullie, kinderen," zei de heer van der Kooy en voegde er den wensch aan toe, dat zijl hor. pleegouders in hun hart zouden bewaren, nu nier. alleen, maar ook later, en menige brief daarvan mocht getuigen. Fraulein Jirka dankte in vriendelijke bewoor dingen, waarin zij' gelegenheid vond de verhou ding te schetsen waarin Oostenrijk stond tot de andere staten. Zïj: sprak ook uit naam van de ouders, die hun groet naar Nederland brachten Aan het slot klonk het hartelijk en welgemeend: „Wij1 zulleD u niet verge ten.' Daarop werd nog persoonlijk afscheid van el kander genomen enover een paar dagen zal het achter den rug zijn. Maar de herinnering aan deze drie maanden, het verblijf der kinderen te 'Noordscharwoude, zal steeds de grootste voldoe ning schenken. Z IJlDSCflARWOUDE Domlerdagavond vergaderde ten lokale van den heer Kramer de Sehoolfeestcommisne. Er bleek op dc lijsten voor een bedrag van ongeveer f500 geteekend. Besloten werd, dat de 7de klasse, en de kinderen, die met April de school wettig ver lieten, raar J)en Haag en Scheveningen zullen, gaan, de kinderen uit de 6de klasse naar Amster dam en do overigen naar Bergen en Bergen ;^n Zee. Behalve het onderwijzend personeel en de se cretaris, de heer Berkhout, gaan als geleiders naar Amsterdam en Den Haag mee de heeren T. Kliffen Ivz. en A. Kist. De heer S. de Boer Kz. stelde belangloos z zij in rijtuig met paard be- schikbaar oiu de consumptie naar Bergen en Ber- j gen aan Zee te brengen. Mej. S R. du Burck, die sinds ruim eeen jaar j als tijdelijk telefoniste werkzaam was te Br. op Langendijk, is thans als zoodanig vast aange steld. - RROEK OP LANGHNDIJK. Gedurende (die afgeloopen maand werd op eleeht3 8 dagen regen in den meter gevonden tot eer. gezamenlijk bedrag van 23.4 m'.M. terwijl de gemiddelde regenval der maand 54.8 m.M. d. i. j meer dan tweemaal zooveel bedraagt. Gedurende j het eerste haitjaar is er nu in het geheel gevallen J263.6 m.M. i}erwtijl dit had behooren te zijin 1 279.5 m.M. EINDSTEMMING ONDERWIJSWET. Het ontwerp wordt met 75 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen, de heeren Kolthek, Van Ra- v.estrijn en Visser van IJzendoorn. De Minister wordt na dezen uitslag door zeer velen van rechts en links gelukgewenscht. De rechterzijde applaudiseerde. Ook mr. Lohman Wordt gefelicfieerd. Enkele sociaal democraten waren vóór de stem ming weggegaan. Aangenomen wordt verder dat het voorschot bedrag van f150.aan de onderwijzers hooger inoet rijn en voor Augustus moet worden uitbe taald. KOEDIJK. De boot.voreeniging heeft Donderdag weer een pleizieitocht gemaakt. Dezen keer was Muiden het doeLxan de reis. Met de „Pomona" van de Pa. Go-'ers werd 's morgens om' half zes afgevaren en na een rpettige, door rpachtig weer begun stigde reis Jkwam men ongeveer half tien onder de opwekkende tonen van „De Kleine Kapel" weer binnen. Dit was de eerste reis na 1914. Tijdens het korte onweder hedenmiddag, sloeg de bliksem in een boom nabij het woonhuis van den heer Jb. Stam Nzn. Besloten is om het 50-jarig bestaan van het „Schoolverbond" te vieren op Donderdag 29 Juli FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinforma- 16.) Het fabrieksvolk had uit eigen beweging eene 'inschrijving opengesteld om zich eene bibliotheek aan te schallen en dit plan zou heden aan John worden medegedeeld, met het verzoek om de boe ken uitf e kiezen. - Lieve Grace, zei John, daarmede zult gij! u wel moeten belasten. Gij weet dat ik in de aanstaande week een gróote zaak voor dé recht bank heb. O ja, dat zullen Rosa en ik wel voor onze rekening nemen, antwoordde Grace. Rosa, wij 7 u ilea in a Hé boekwinkels catalogussen halen et. daarin aafiteekenen wat ons bevalt. W'N moeten boeken hebben voor de kinderen die jas ebgianen te lezen. Voorts boeken voor de grooterë jongens in Johns bijbelklasse en nog al lerlei daar tuss hen, zei Rosa. Het zal een heel werk wezen om een goede keus te doen. En dan het onderhandelen' met de boekverkoo peis, i ui ons ge zoo voordeelig mogelijk te be steden. Er dan moeten de boeken nog ihgenaaid wor den, - merkte Rosa aan. Daar valt mij: iets in. Ik zal eene theevisite bjj| ons in deft tuin vragen' dan moeten de jonge meisjes allen wat vroeger komene n die kunnen dan de omslagen om de boe ken meken, dat zal aardig zijn. Ik denk dat Lilly daar ook wel pleizier in zal hehben, viel John er op1 in. I Dat hoop ik, zei Rosa. Het is zoo'n lief schepseltje en ik zou het recht aardig vinden als Eet iiaar beviel. Ik had al lang eens iets voor haar I vt ill en doen, en mlij' dunkt, in dezen tijd van he£ jaai is een UuitenjQartijtje nogal prettig. O, dat zal haar natuurlijk goed bevallen, antwoordde John, hoewel 'hij! eenigszins ang stig om het hart werd, als hij! aan de boeken voor de Zondagschool dacht. Er waren er zoovelen die John de hand drukken eu hem geluk wenschen wilden. Er was zooveel te vertellen, er was over zooveel dingen raad te vragen, dat het laat werd eer h&jf met de meisjes kon vertrekken en de thee meer dan een uuur op her. had staan wachten, toen rijl thuis kwamen. Lil!) zag er nadenkend uit, en had dat onbe schrijfelijke voorkomen van een geduldig marte- laaörsrhap, dat sommige vrouwen met zulk een goeden uitslag weten te vertoonen. Zlij' was in deze wetenschap zeer goed bedreven, .en sedert zij zich te Springdale bevond, had zij) haar gedrag nu en dan reeds met een licht geurtje daarvan ge kruid. Zij kon de geduldige lijderes meesterlijk voorstellen en tusschenbeide liet zfij het zoo eens uitkomen, dat z(ij nooit klaagde en ofschoon zij I haar leven droevig en vervelend vonid, toch haar ïiebureau van Van der Graaf- &=Co's Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen weekp eindigende 11 Juni in Nederland uitgesproken 19 faillissementen tegen 19 faillissementen in de zelfde wee kvan het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Jun il920 588 faillissementen tegenover 520 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. DE IIEER KOLTHEK GEEN RAADS LID. De commissie voor onderzoek der geloofsbrie ven van den heer H. Kolthek, heeft eenstemmig besloten den Raad te adviseeren tot niet-töelatnig, van den heer Kolthek als raadslid. De commissie is nl. van oordeel, dat de heer Kolthek niet in Amsterdam, doch in Den Haag woonachtig is. Dc gemeenteraad besloot gisteren aldus. EEN PERSJUBILE. Zondag herdenkt de „Enkhuizer Courant" te Enkhuizen ha.ar 50-jarig bestaan. Bfijl die gele genheid is een geillustreerd feestnummer versche nen, waarin o.a. het portret van het oud-kamer lid Roodhuïjsen, den schrijver van de politieke '(weekoverzichten in de „Enkh. Ort." MAATSCHAPPIJ VOOR SCHEE,PRCRE- DIET. De insohr'ijvingen óp de emissie f750.000. 67a pOt. pandbrieven der Maatschappij! voor fSeheepscrediet te Rotterdam worden volledig toe gewezen. Met de uitgifte van een klein gedeelte dat ongeplaatst bleef, wordt voortgegaan. In de „Mededeelingen" 'wordt het volgende ge schreven De Nederlandsche Uitvoer Maatschappij brengt op verzoek van den Minister van Landbouw ter kennis van belanghebbenden, dat zij, in verband met de hooge prijzen van vroege aardappelen, van 30 Juni 1920 af tot nader aankondiging geen nieuwe vergunningen voor den uitvoer van vroe ge aardappelen zal endosseeren. De nog in het bezit van de geëndosseerde zijnde uitvoervergun ningen kunnen binnen den daarop aangegeven geldigheidsduur worden gebruikt: a. voor zen dingen welke blijkens afstempeling op de des betreffende vrachtbrieven uiterlijk 1 Juli 1920 zijn verzonden; b. (voor zoover het betreft ver- giumingen niet gebruikt Op de wijze als sub a bedoeld', indien daarop ten kantore der N.U.M. is aangeteekend, dat uitvoer der op die vergunningen vermelde hoeveelheden aardappelen alsnog binnen zeker tijdvak kan geschieden. Het ligt nl. in de bedoeling om den uitvoer van de vroege aardap pelen, waarvoor de onder deze letter bedoelde vergunningen zijn afgegeven, te verdeelen pver een tijdvak van 3 weken, zulks zoo nöodig met verlenging van den geldigheidsduur. De uitvoer vergunningen, waarop belanghebbenden eene aan- teekening als bovenbedoeld wenschen te zien ge steld moeten uiterlijk 2 juli des voormiddags in het bezit van bovengenoemde Mij. zijn, waarna deze zorgdraagt, dat een gedeelte, te harer beoor deeling, Maandag 5 Juli e.k. weder in het bezit van belanghebbende wordt gesteld. 'Ten slotte wcrdt de aandacht va.n belanghebbenden gevestigd op het uitdrukkelijk verbod van verhandeling van uitvoervergunningen. Maatregelen zijn getroffen dat een zoodanige verhandeling nauwkeurig zal kunnen worden gecontroleerd. Af et dezen maatregel is dus de uitvoer van vroege aardappelen practisch stopgezet. De ex port» urs .die nog consenten in voorraad hadden, zullen ze gebruiken vóór den fatalen datum van 1 Juli, liever dan ze na dien datum te moeten upstuién aan de N.U.M., om een gedeelte (hoe groot dat gedeelte is staat ter beoordeeling der N.U.M.) na 5 Juli weer terug te krijgen. Geen er porteur kar. immers berekenen, of hij1 ze dan nog met voordeel zal kunnen gebruiken. Het getal der nog in omloop zijnde consenten is zeer gering; volgens onze inlichtingen hebben de groote exporteurs geen noemenswaardige hoeveel heid meer in voorraad. Er zal dus na 5 Juli weinig door de N.U.M. te verdeelen zijn, tenzij' er nog consenten zijn ip handen van mensehen, van wie wij jn het algemeen geen aardappelex- perten gewoon zijn. D at de Alinister dezen maatregel heeft' getrof- best deed om vroolSjk te zijn. Ik weet wel zeide zij' tegen John, toen zij alleen waren, - dat gij en Grace mij heiden een akelig schepsel vindt. Wat lieve? o neen, dat is volstrekt het ge val niet. Ja, dat vindt ge zeker. O, ik weet het wel. Maar John, dat komt daar vandaan, dat ik niets geen sterk gestel heb, en als ik. doen wilde wat Ciace doet, dan was ik binnen een maand dood. Mama wilde nooit hebben dat ik iets deed, en als lik het dan toch probeerde, viel ik er bij' neer, maar als ge het volstrekt wilt hebben, welnu, dan zal ik mjij'n besj tHoen om mede naar die 'school to gaan. Wel neen, Lilly, ik ben er in het gehéel niet op gesteld dat gij' er heen gaat. Ik weet, liefste, dal ge er niet tegen kunt om u te vermoei en. Het zou mij' enkel maar genoegen doen als ge er belang in kondt stellen, en er, alleen om mijnent wil, eens even kwaamt kijken. Nu, John, als gij er heen moet, moet ik het ook doen, en zal aanstaanden Zondag met u gaan. Ik zal er misschien wel hoofdpijn van krijgen, maar dat doet er niet toe, als gij het gaarne hebben wilt. Gij zijt immers niet hoos pp mij? zeide zij vleiend, terwijl zij met rijn bakkebaarden speelde. Neen, liefste, niet in 't allerminst. I kgeloof, dat het veel beter voor u geweest zou zijn, als gij een sterke, krachtige vrouw fen zonder ook maar in het minst met ons over leg te plegen, kunnen wij niet anders dan betreu ren. Bij herhaling hebben wijl tegen het nemen van maatregelen buiten de belanghebbenden om, geprotesteerd; indertijd bij! rijn optreden als Mi nster i deed de heer van IJsselsteijn de toezegging, dat hii zooveel mogelijk het advies van belang hebbenden zou inwinnen, alvorens een besluit te nemen Waarom voldoet de Minister niet meer "aan deze toezeging? De voorziening van ons land met vroege aardappelen is een zeer gewichtig vraagstuk, waaraan de Regeering zich niet mag onttrekken zij is ook een zeer moeilijk vraag stuk, omdat zij producenten en consumenten di- reo! betreft ;des te meer hadden wij mogen ver wal h ten, dat de producenten ten aanzien van het vraagstuk zouden worden gehoord. Nu echter de eene partij (de consumenten) 1c- Vieden wordt gesteld ten koste van de andere partij (de producenten) nu was het eenvoudig ten ca. Cu van rechtvaardigheid, dat deze laat ste war geraadpleegd. Het is onze groote grief, dat dit niet is ge beurd, dat aan dezen eisch van rechtvaardigheid niet is voldaan. Ware het eéii arbeiderszaak'geweest, dat Rege ring had zich zonder twijfel gehaast de Organisa ties te raadplegen, alvorens een maatregel 1 treffen hoeveel Commissies van Advies hee i b.v. dc Minister Van Arbeid niet ingesteld om hun voor te lichten omtrent te nemen maatregelen. .Wij betreuren het ten zeerste, dat ten aanzi i der tuinders de Regeering overleg niet noodig heeft geoordeeld; hoeveel minder ontevredenheid zou er zijn gewekt, indien de Minister van Land bouw de Organisaties had gehoord, alvorens den uitvoer stop te zetten. Niet alleen formeel is de genomen maatregel echter een onrechtvaardigheid, ook de uitwerking leidt tot onbillijkheden. Immers, behalve de bin- nenlandsrke prijs daalde ook de exportprijs met f300 per wagon. Dat de prijs voor het binnenland daalde is natuurlijk de goede rijkle der regeling, maar het had ook op andere wijze kunnen geschie den. De tuimeling der exportprijzen kwam echter uitsluitend ten goede aan de exporteurs, die nu eenmaal altijd gelukkig rijh en nog de noodige consenten in voorraad hadden. "Wij kunnen ons dan oko levendig voorstellen, dat deze maatregel in exportkringen een nor me ontstemming heeft gewekt; bij het treffen van maatregelen moet immers zooveel mogelijk voor komen woruen. dat door welke omstandigheid ook de eene exporteur in een gunstigr conditie, komt te staan dan de andere; ieder Nederlandsch ondr- daan staat gelijk volgens de wet en deze gelijk heid moet ook bij' Ministeriëele Besluiten in acht genomen worden. Reeds hebben wij bij den Minister van Land bouw tegen dezen maatregel geprotesterd en een audiëntie aangevraagd, om onze bezwaren ken baar te maken. Wij verhouwen, dat de Minister ,aan ons ver zoek zal gehoor geven en op deze wijze tnminste de producenten zal raadplegen. Er zijn op het oogenblik veel meer aardappelen, dan het binnenland noodig heeft; ook zijn er talrijke soorten, die het binnenland niet gebruikt; voor dit kwantum moet de Minister uitvoer toe staan en wij rijn niet zonder hoop, dat hij' dezen, plicht tegenover de producenten zal erkennn. Toen de prijzen der groenten zóó laag waren, dafi ze de teelt niet loonend konden maken, is d Re- geerir.g den tuinders niet te hulp behoevn te komen nu zij in de gelegenheid rijln de gelden verliezen te dekken, mag de Regering ze dit ook niei geheel onmogelijk maken. Een merkwaardige samenloop van omstandig heden is zeer zeker ,dat op hetzelfd oogenblik dat de Nederlandsche Regeering den uitvor van vroege aardappelen stop zet, de Belgische Rgee- Ting alen uitvoer toestaat. Uit België wordt nl. aan het Hsb. bericht, dat. met het oog op den overvloedigen oogst van vroege aardappelen en den billijken prijs de Mi nister van bevoorrading besloten heeft, dat aard appels van 1 Juli af kunnen worden uitgevoerd zonder d%t daarvoor een vergunning vereisehh wordt. (Buiten Verm twourdialijklieid der Redactie.) DE AARDAPPELENPRIJS Zoo zullen de tuinbouwers wederom het gelag moeten betalen!!! Hadden deze algemeen gehoopt, dat de door hen het vorige jaar in hun bedrijf geleden Verliezen dit jaar eenigszins of ten deele zouden worden gedekt doof (één voor hunne groenten betaalde hooge- ren en minstens toonenden prijs en scheen deze hoop door een alleszins in doorsnee bevredigenden prijs voor hunne vroege aardappelen verwezenlijkt xe zullen worden. Plotseling is aan deze ver- wachtingen door het vanwege den Minister ge komen besluit om op aandrang van eenige groote gemeenten in ons land, geen consenten, tot uitvoer van aardappelen meer te verleenen, den bodem', ingeslagen, want, de gevolgen van dit besluit, dat vrijwel gelijk-staat met een algeheel verbod van uitvoer, deden zich de laatste paar dagen reeds zoodanig op onze veilingen gevoelen, dat getrouwd had, zoo als uwe zuster. O, ik bewon der haar zoc! Afar dat ontmoedigt mijl wel eens. - Allerliefste, ik heb u duizendmaal liever precies zoo als ge zzïj't, zeide John. Kom, John, giij moest oprecht wezen. Oprecht, Lilly, ik ben oprecht. i 1 .i I. i.L> iffipirdt

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 4