No 56 anrKWtt. mmMw WoeïlSdgPg 14 Juli 1&2Ö 29a Jaargang:. Bloemisterij „De Dahlia" Vergaderingen. S NIEUWE UV.I) IJ It i: II COURAiT. - LANDWEER. OVERGANG VAN HET LEGER NAAR DE LANDWEER. De Burgemeester der gemeente Zuidscharwou-- ,de; Gezien het~3de lid van 12 der Landweer- instructie I. BRENGT TER KENNIS VAN BELANGHEB- i BENDEN le. de dienstplichtigen bij' de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst b&j de militie hebben volbracht of alsnog zullen volbrengen, dat zlijhi in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1914, zullen pp 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer, met uitzondering van hen, die: a. behooren {tot een der bereden korpsen of tot het korps torpedisten b. op 31 Juli a.s. in het genot zijin van onthef fing van den werkelijken dienst, om het even of' de ontheffing werd verleend als geestelijke enz., dan wel wegens kostwinnerschap of om eenige andere reden van blijlzonderen aard; '2e. de dienstplichtigen, die uitstel hebben ge noten van eersteoefening of van verblljif onder de wapenen, gaan evenveel jaren later naar de Landweer over als het uitstel heeft geduurd J vroeger genoten ontheffing rekent echter mede als diensttijd en brengt alzoo geen vertraging 'in' den overgang naar de Landweer \3e. -zfiji, die overgaan naar de -Landweer en binnen het Rlijlk een bepaalde woonplaats heb ben moeten zich voor 31 Augustus a.s. IN PER SOON aanmelden bSj den Burgemeester hunner woonplaats en bij' deze aanmelding inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas; ter wijl zij, die naar de Landweer overgaan en na hunnen overgang daarbij! geene bepaalde woon plaats bninen bet Rlijk hebben ,of wel buiten 'het Rijk verblijf houden, zich niet IN PERSOON be hoeven aan te melden, doch alsdan verplicht zïj'n hun zakboekje met daarin gehedhten verlofpas bijl aangeteekenden brief waarin hun adres duidelijk en volledig moet worden vermeld toe te zenden aan den Burgemeester hunner laat ste woonplaats binnen het Rijk; 4e. z|ij;, die öp 1 Augustus a.s. naar de Landweer overgaan, zijin van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften Voor de Landweer ge- VESTIGT MET NADRUK DE AANDACHT OP DE NAVOLGENDE BEPALINGEN DER LAND WEER WET ARTIKEL 24. De verlofganger van de Land weer meldt zich binnen dertig dagen na den dag (Van zijin overgang naar de Landweer of na dien (waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij' den 'Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde de ze den verlofpas, hem bijjl de Landweer of laat stelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of ppnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zicih bijl zijn vertrek met verlof buiten hét Rijk be geeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin ver melden termijin zijn verlofpas bij aangeteekenden brief t|er afteekening toezenden aan den Burge meester zijner laatste woonplaats, binnen het Rijk De verlofpas wordt hem door dien Burgemeester bij1 aangeteekenden brief teruggezonden. AARTIKEL 25. De verlofganger van de Land weer, die zich in eene andere gemeente gaat ves tigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijher woonplaats. Binnen dertig dagen na den d'ag waarop hijl bedoelde kennisgeving heeft gedaan, meldt hij zich aan bij den Burgemeester der ge meente, waarin hijl zich vestigt, ten einde deze Burgemeester z|ijn verlofpas voor gezien tee kene. ARTIKEL 27. De verlofganger van de Land weer behoeft voor achtereenvolgend verblijf bui tenslands van langeren duuur dan een jaar de toestemming van of vanwege Onzen Minister van .Oorlog. Aan den verlofganger van de Landlweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zijl gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn terzake van uitoefening van of opleiding tot betrekking, beroep, landbouw, handel of nijverheid, of we] tot verdere ontwikkeling en vorming op het ge bied van wetenschap of kunst, in gewone tlij'den niet geweigerd. Bij! de toestemming kan de verlofganger wor sen vrijgesteld van de verplichting tot deelne ming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld (berhalings efeningen), tot het bijwonen van het blij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot bet komen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden, dan wel wegens de redenen in ar tikel liter vermeld (handhaving of 'herstel der apenbare orde of rust, enz.) I Aan de toestemming kunnen overigens zooda nige voorwaarden worden verbonden als in het belang- van den dienst noodig worden geoordeeld. ARTTRF.Jj 28. D,e verlofganger van dg Laad^- weer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkeliijken dienst geroepen en daarin geduren de ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Mi nister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelke dienst moet worden vervuld. Ziiji. die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verblijf houden en in de termen val len van overgang naar de landweer, worden uit- genoodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Zuidseharwoude, den 12 Juli 1920. De Burgemearter voornoemd VAN SPENGLER. biedt aan grootvruchtige Aard heiplanten „Roem van IWaerebosch" a i 16,per 100 stuks, niet Augustus te leveren. Bestel zoo spoedig mogelijk. Jn. GROEN, St- PANCRAS. GEMEENTERAAD ST. PANCRAS. Ingekomen stukken en mededeelingen goedkeuring van Ged. Staten op de verorde ning regelende de uitbetaling van Jaarwedden aan het onderwijzend personeel. een schrijven van den burgemeeste rvan Oud karspel houdende bericht, dat Ged. Staten heb ben medegedeeld, dat inzake uitkeering uit die O. W. belasting nader bericht zal worden ge zonden, wanneer daartoe het desbetreffend ver zoek kan worden ingediend. Mededeeling van den voorzitter, dat B. en "VV. hebben besloten om in verband met de volkstelling een aanvang zal worden gemaakt met de vernum mering der huizen. I Mededeeling van den voorzitter, dat door hem een onderzoek is ingesteld naar de geruchten inza ke de door de vroedvrouw verhoogde tarieven voor verloskundige hulp. Hier is echter nog niets van waar. Mocht zijl echter tot verhooging der tarieven overgaan, zoo zal door B. "en W. met een verordening bijl den raad worden gekomen, waarin de te heffen tarieven worden vastgelegd. Mededeeling van den voorzitter, dat door de burgemeesters van Langendlijk en omgeving een audiëntie is gebracht aan den Minister betreffende het sluiten van de grenzen voor den uitvoer van vroege aardappelen. Deze resultaten zijn niet so ber te noemen. Als antwoord is ontvangen, dat maatregelen zullen worden genomen, om den uit voer van flinke kwantiteiten mogelijk te maken. Ingekomen is het verslag over de exploitatie van de gemeenschappelijke Lichtbedrijven, waar van een exemplaar den leden zal worden thuis gestuurd. Mededeeling dat, in verband met de opheffing van de broodkaarten, door B. en W. aan den heer Broekeina ontslag is verleend met ingang van 15 Augustus. Deze stukken en mededeelingen worden Voor kennisgeving aangenomen. Volgt opmaking van de voordracht voor de Commissie van Zetters. Aftredend 2ijh de hee- ren Jb. Wagenaar Sr. en J. Schuit. Na stemming zal de voordracht voor no. 1 bestsan uit de heeren Jb. Wagenaar Sr. en P. Groen Cz. Voor no. 2 zal de voordracht bestaan uit de heeren J. Schuit en M. Duijlf. Ingekomen is een adres van de Ned. Vereeniging van Gemeenteambtenaren met verzoek het pen sioen der gepensioneerde ambtenaren met 40 pCt te verhoogen. Hieraan is gehecht een adhaesiebetuiglng van het Bestuur van den' Bond van Hoofden in Tech- nsichen Gemeentedienst. B. en W. stellen voor aan mej. de wed. Pee- refcoom en den heer Dekker een verhooging van 40 pCt. toe te kennen, voor den heer Dekker echter met inbegrip van de f100 toeslag door raadsbesluit aan hem verleend. Wordt zonder discussie goedgekeurd. Een verzoek van den heer C. Gozinne, aanne mer van de levering van het zand voor dé uit-- rbeiding van de toevoerllijtn, om een werkspoor te mogen leggen in de laan van Vries. Eoor den - raad wordt dit toegestaan en in handen gesteld van B. en W. te rverdere afwikke ling in verband met het opmaken van de voor waarden, waaraan moet worden voldaan voor de veiligheid enz. Het bekende schrijven van den Raad van Ter- munten om het bepalen van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud aan de gemeenten over te laten, wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Een verdoek vafi het provinciaal Prankweer- comité om op lotingsdagen, de vergunningen te doen sluiten of een tapverbod uit te vaardigen, wordt voor kennisgeving aangenomen, op grond dat er geen vergunning in de gemeente is, en aan den Burgemeester blij' politieverordening te dien opzichte onbeperkte macht wordt verleend. (Zie voor vervolg vorig nummer.) GEMEENTERAAD. BIïOEK OP LANGEiNDIJK. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag j.l.. des namiddags 2 uur. Voorzitter-Secretaris de EdelAehtb. Heer Slot Burgemeester. Afwezig zonder kennisgeving de heer R. Slot Voorzitter opent met een woord van welkom, waarna gebed en lezing en goedkeuring der no tulen volgt. Uit de notulen van een comitézit'ting blijkt, dat aan mej. Wed. Jb. Kostelijk eenige .afschrijving is verleend op den H. O. Uit de notuleen van eeen gehouden vergadering van raadseden, walar behandeld werd een circulai re van Ged Staten inzake vereeniging van ge- meenten. Er blijkt uit dat besloten is om advies te laten inwinnen bij' den heer Offers, omtrent verschillende puntfn, die op deze zaak betrek- king hebben. Goedgekeurd zijn teruggekomen de bijgewerkte veranderingen inzake het lager onderwiijb, ie ver ordening op de heffing van den H. O., de af- en overschrijvingen, de onvoorziene "uitgaven en het besluit tot verkoop water aan de heeren Schoon. Van de H.IJ.S.M. is het verzoek ingekomen, jnet liet nog op de uitbreiding van de toevoerlijn, de brug gedurende 6 weken te mogen droog leggen. De heer Vlug vraagt of de 6 weken ook ver- [lengd kan worden. Voorzitter vreest ook dat 6 weken wel wat j beperkt zal kijn. j Dc heer Vlug zou toch zooveel mogelijk aan den tfijid gehouden wenschen te zien. Het is ver bazend lastig. Besloten wordt het verzoek toe tc staan. Besloten wordt tot het aangaan van een geld- eening groot f12500 voor de Lichtbedrijven, te- Een vorige besluit waarbdji de rente op 6 pCt gen een rente van ten hoogste 61/2 -pCt. bepaald was, wordt ingetrokken. Uit de begrooting van de gezondheidscommissie blijkt, adt het door deze gemeente bij' te dragen bedrag f31.12 is. j Door het gemeentebestuur van Termunten is ingezonden de motie om de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud aan de gemeenten te la- -ten, en wordt gevraagd om adhaesie-betuiging. B .en W. voelen er absoluut niet voor We kunnen hie rtot f900 gaan en zijin pas tot f600 .gekomen. Ingekomen is het verslag van de Liehtbedrij1- vjr, ei er 1919 wat bijl de heeren zal circuleeren De Directeur vraagt aan mej. wed. Van Steeg nog gedurende enkele weken salaris uit te keeren en deelt mee, dat van het besluit tot het naar aan leiding van klachten houden van inspectie over de gasstellen voorloopig niets kan komen door overlijden van den eersten en vertrek van den tweeder fitter. Van de arbeiderevereeniging „Samenwerking" is het verzoek ingekomen om toe te treden tot de algemeene maatregel van bestuur, inzake het wer- keloosheidbesluit. De heer Bakker, tevens secretaris dezer vereeni ging lichl daartoe door voorzitter in de gelegen heid gesteld,t. oe, dat ze zich nu verplicht achten deze houding aan te nemen. Wil de arbeidersbewe ging in stand bldj'ven is het noodig werkeloosheid- verzekering er aan te verbinden. We moeten sterker staan tegenover hen die ons trachten te overbluffen. Onze stukken aijin naar den Minister Reeds ver voor 1 Juli ziijn we in overleg gegaan •omdat we min of meer positie moesten innemen tegenover hen, die ons meenea te moeten over vleugelen. Voorzitter. B. en W. adviseeren tot genoemd besluit toe te treden, gel'ijk zooals de heeren bewe ren ook door vele gemeenten gedaan wordt. De heer Bakke ïfwijst er nog op, dat alles zoo goed mogelijk geregeld is opdat simulatie niet kan voorkomen. Reglement en statuten zullen bijl de heeren circuleeren en het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van den Bond van gemeenteveldwachters is een adres ingekomen met verzoek aan den veld- I wachter dj ver 1919 een maand extlra salaris toe 1 'te kennen en het aanvangssalaris te bepalen op i f1600. Verder vrij bovenkleeding en wapenen, vrij geneeskundige behandeling, wanneer gehuwd vrije woning of daarvoor redelijke vergoeding, premievrij' pensioen, vrij rwiel en f >0 voor het politiediploma. op het salaris acht verhoogingen, elk van fl.OO, 14 dagen verlof met 14/30 van het maandasalaris als toelage. Voorzitter deelt mee, dat de veldwachter hier totaal -komt tot een inkomen van bijlkans f1600 We zouden het er dus bij kunnen laten als daar- 1 tij niet was een duurtetoeslag van f100. I B- en 3E- stellen voor dea duurtetoeslag te 1 laten vervallen en een salarisverhooging te geven van f200. De heer Vlug merkt op dat de veldwachter kornl tot f1600 met inbegrip van alle bijbetrek kingen. Deze geven hem echter niet voor zijn pensioen. Zonder verdere bespreking wordt het voor-stel van B. en W. aangenomen. Hierna doet yoorzitter eenige mededeelingen in- 'zake de rnelkcontrole, welke aan onze lezers reeds voldoende bekend kunnen zijn. De fc» eer C. Slot vraagt of de resultaten van het onderzoek ook worden bekend gemaakt. Voorzitter. Dat -is niet de bedoeling. Dc heer Slot. Het zou anders geen nieuws zijn Voorzitter. Elk blijft daarin vrij. Bekendma king zou zeker kunnen volgen. De heer Kostelijk. Bij een gunstigen uitslag, zou dit een reclame voor de betrokkenen kunnen De heer Vlug vraagt, of het onderzoek zich alleen bepaalt tot de melk. Ook voor de karna melk zou het niet ondienstig zijin. Voorzitter. Ook dat is aan keur onderworpen. Komt ter tafel het verzoek om medewerking inzake malariabestrijding. B. en W. adviseeren tot toetreding. We zouden het, zegt voorzitter, voorloopig voor 1 jaar kun nen doen, doch het is wel wat krenterig om elk jaar een nieuw besluit te nemen. De beer Oijevaar. Er zal ook wel een langer tiijid voor noodig zijn om de bestrijding goed ter hand te nemen. Allen zïjjn voor inwilliging van het verzoek. De wijziging in de verordening op de-heffing van keurloon is door de gezondheidscommissie goedgekeurd. Ook de raad hecht er zlijtn goedkeu ring aan. Voorzitter deelt mede, dat het percentage H.O. Ibepaaló is op 2 ipCtt. van het inkomen. Het totaal bedrag waarvan belasting kan worden ge heven is f777600, waarvan een bedrag wordt ver verkregen van f15514. Dit en het kohier hondenbelasting op f60 v/ordt, vastgesteld. Als zetters zlijn aftredend de heeren O. Koste- lijjk Cz. en D. Slot. Op de aanbeveling worden genlaatst de heeren C. Kostelijk Cz. en T. Kos telijk. Voor de tweede vacature de heeren D. Slot en A. Glas. t Voorlezing wordt hierna gedaan van de mis- sieve welke van Ged. Staten is ingekomen, in zake vereeniging van gemeenten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten in een breed opgezet schrijven aan Ged. Staten me dedeeling te doen van de zienswijze van den raad van Broek in deze. In dit schrijven wordt ge zegd, dat de raad met leedwezen uit het schrij ven bemerkt heeft, dat Ged. Staten de plannen in deze Dog niet opgegeven hebben, dat reeds eer der de bezwaren tegen deze plannen zijh kenbaar gemaakt, dat uit de andere gemeenten geen e-n3ti- gen aandrang komt. dat samenvoeging in het alge meen nut noodzakelijk geacht wordt, daar we er anders wel meer van zouden hooren. Dat de idee juis'. gepropageerd wordt door die gemeenten wel kn er Hij gebaat zijn, dat nog steeds niet aange toond is wat voor deze samenvoeging te zeggen is, dat de raad niet gelooft dat bet de algemeene welvaart ten goede zal komen, dat dit niet kan komen door de eenheid van bestuur, doch door den ijver van do ingezetenen, dat de handen steeds ineen worden geslagen waar dit wenschelïjk is, dat er zeer zeker een diepere scheiding tusschen de gemeenten bestaat dan veelal vermoed wordt, vooral in religieuse 'en christelijke aangelegenhe den, dat door afschaffing van de kermis, geen openbare feestelijkheden op Zondag, enz. Broek sinds vele jaren her een eigen karakter l>ekomen heeft, dat hier niemand eenige wi st in de veran- denn gziet, dat door verlegging van bestuur naar het centrum, Broek in een zeer ongunstige positie za! komen te staan, redenen waa om Broek zich tegen do plannen zal blijven verzetten en met alle kracht hun eigen karakter, bet afzonderlijk karakter willen handhaven. Do raad besluit het voorgelezen schrijven te verzenden. Voorzitter. Ik verklaar nog niet te begrijlpen, dat zoo'n ledeloos besluit daar post vatten kan. Voorzitter deelt hierna mede dat door het bans bestuur besloten is voor eigen rekening de vaart achter de Burgemeesterswoning te brengen op, een breedte van 12 meter door een gedeelte van het eiland weg te steken. De raad gaat hierin volkomen mee. Het bestuur van de Burgerwacht vraagt een subsidie van f200. i Voorzitter. Ze geven zich geheel, getroosten zich veel, wat ze vragen is noodig voor de goede ng van zaken. Het is alleen dunnig van het lijk, dal hii alles aan de gemeenten overlaat De raar. is voor het verleenen van een subsidie doch zal eerst een gespecificeerde toelichting vra gen waarvoor het geld noodig is. Zulks in verband met het feit, dat de rekp- nirger. tot heden steeds door de gemeente betaald weiden. Hierna komt de gemeenterekening aan de or de, waa-rvah ons ter voorkoming van oanoodig

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1