s. Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 24 Juli 1920. 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. KL. KEIZER. Revue van de week Bloemisterij „De Dahlia" Het spook Foch Conferentie te Spa NASSAU-GARAGE, - ALKMAAR- No. 59 "TWO. NIEUWE LAM1IJKER COMMIT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. ABOHJiEMENTSPRIJfe REDACT BUR- UITG E V EK BUREEL: Ioordnehai'woude. PRIJS MER Afö VERIEETlENt Van 1—5 regelt 78 «telke regel meer 18 ct4| Sreote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven reahtstreeks aan den Uitgever, nlï ÏJUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD BINNENLAND. 20 Juli 1920. De jongste weekperiode stond in het teeken van de autoongevallen. Ik druk mlij; nu buiten gewoon zacht uit en behoorde eigenlwtij'k een gansch anderen term te gebruiken. Er is in de pers al ge-Sproken van „autobandieten", den pu- hlieken weg almeer levensgevaarlijk makende. En ;dio uitdrukking is, helaas, op haar plaats. Op het Velperplein in de hoofdstad van Gelder land, stuurde een chauffeur zajin „kar" regel recht aan -p den ojpi dat zeer drukke Arnhem- sche punt gep «teerden agent, bracht dsn man doodel'ij'ke -wonden toe, zoodat hij een dag later aan zlijn gezin ontrukt werd. Te Amsterdam had een tragedie plaats, met een over den kop bui te lenden auto op het Erederiksplein, zood'at een paar menschen ernstig gekwetst moesten worden weggedragen. Ik pik nu een paar zeer ernstige 'gevallen uit de langee bloedige lij'st. Zij waren, naar het schijnt, te wijten aan dronkenschap van .den chauffeur. Er gaat geen dag voorbiji, zonder dat do t laden allerlei ongelukken hebben te ver melden, door auto's, motorfietsen, etc. etc. be rokkend. De wettelijke bepalingen, in het belang der publieke veiligheid in het leven geroepen, schijnen „wassen neuzen" en.anders niet. Nu en dan wordt een roekelooze stuurder meer of min der gevielig gestraft door den rechter, scherp toezicht op het bezit van rijbewijzen, het ontne men van bevoegdheid tot chauffeeren, zou aller eerst noodig zijïn om preventieven invloed uit te belenenMaar wat ook in het oude Patria moge veranderen, hierin bl|ij¥t men aan het verleden ge trouw, dat de put nog steeds gedempt wordt als het kalf verdronken is. In midzomer en met de lange viftjle Zaterdagmiddagen en Zondagen, ter 'wijl er zoovelen kunnen gaan tuffen met zeer gespekte portefeuilles of beurzen bijl zich, die vroeger niet gedroomd hebben van een toekomst •waarin zij per auto zouden gaan „toeren" In dezen tijld wordt de toestand voor den ramp zaligen voetganger buitengewoon hachelijk. In Zwitserland is men ertoe gekomen, des Zondags Van twee tot zeven ure alle autoverkeer te ver bieden. Dit is wel zeer kras, maar forsche maat regelen zullen ook te onzent tenslotte onmisbaar blijken Wij leven in periode van zeer scherpe c-mtrasten. In de Hofstad heeft zich gevormd: onder eerepresidium van den Haagsehen burge meester, een comité tot steun voor de „nieuwe armen." Deze zijln er in veel grooter getal dan de meesten vermoeden. En tevens zien we om ons tafreelen van walgingwekkend geldverspillen; waarbijl Bacchus, begrijpt men, meestal een zeer gewichtige rol speelt. Dat er uit verschillende kringen stemmen, nu, opgaan omj vooral otp< den vrijen Zaterdagmiddag het drankmisbruik met al lerlei, ook wettelijke middelen te beperken,te gen te gaan, het is gansch begrijpelijk. Dat abso luut „droogleggen" hier een goed middel zou zlijtr Ik durf het nog steeds betwijfelen. Het clandes tien verbruik, dat men op deze wijze uitlokt, is in de praktijk der dingen soms nog veel ge vaar! ijker. Dat elke medaille haar „keerzijde" heef nnu* eerrmaal onbetwistbaar juist. De banden waarin diverse bedrijiyen in '14 moesten gewron gen, zijfn nu hdjina alle geslaakt. En gelijk gevreesd in voorzien werd, de prfijlzen o.a. van witte brood van zuivelproducten, gaan omhoog. Wat dj boterprüjlzen betreft, schijnt dit voor een be duidend deel gevolg van verbijsterend toenemen verbruik in kringen der bevolking, waar men voor heen ai zeer blij wa3 met een dun laagje marga rine, of nog goedkooper vethoudend ingredient, op qde boterham te kunnen smeren. Terwijl er bo vendien menschen zijin, die, aangetast door vrees vcor nog scherper prijsstijging, inslaan wat zij maar kunnen. Terwijl de lust om te woekeren, om „geld te maken", veler gemoed blijft beheerschen. De uit sluiting in de -bouwvakken, met al den aankleve van dien, berokkent heel wat misère. Wat .voor sommige „huisbaasjes" geen reden om niet van hunne perceeltjes te halen,, wat zij met aller lei listig verzonnen middelen, maar kunnen trek ken, van naar onderdak zoekende menschen. Te Dordt veroorloofde het O. M. bfijf het Kantonge recht zich, tegen een liefhebber van z.g. sleu- 'Mgeld £1000 boete te eiachen, oftewel veertien dagen „brommen." Het is te hopen, dat de Kan tonrechter niet al te veel van dien eisch zal laten 'vallen. Als „exemplaire correctie", gelijk de edel achtbaren van vroeger dagen het uitdrukten. Ove rigens besef ik volkomen, dat ook bijl strengste, 'vonnissen het vindingrijke van op zoete winst be- lusten om altijd weer nieuwe „trucs" uit te den ken ten late van hun dierbare portemonnaie, niet licht zal worden uitgeput. Het blljjft een harde, bange strijd, waarin de Overheid toch nooit van leksche moedelooshedi blijk mag geven. beveelt zich beleefd aan voor het aanleggen wan Aardbeibedden. Tevens levering van alle soorten Stekplsnteng van 3 tot 20 cent per 8tuk. Jn. GROEN, St PANCRAS. De Senaat heeft zlijta zomerreces nog niet aan gevangen:' in den avond van 20 Juli komen onze ,„IIoogerhuizers" weer bedjen. Om af te doen wat voor het Staatsblad nog valt rijp te maken. En bijl die gelegenheid, zal zeer waarschijnlijk, flus in den loop dezer week, de kwestie van het 200 'millioencrcdiet aan Dutischland ter sprake ko men. In verband met wat Spa heeft te zien 'ente höoren gegeven. Minister Simons heeft in een gesprek met den Berlïjkisehen correspondent van de N. 11. Ct. wel verzekerd, dat aan den goe den wil om aan Nederland' de overeengekomen k'denvoorraden te leveren, niets ontbreekt. Edoch, men weet: „la plus belle fille du monde ne peut donner que ce qu'elle a".... De vraag is, in hoe ver de eerlijke bereidvaardigheid hier gedlekt wordt door Je mogelijkheid, om het contract na te komen. De heer Treub, de staatsman, die thans het „sluit de gelederen" predikt; op< aaneensluiting der Vrijzinnige partijen aanstuurt, en althans aan de vrijz. democratische deur vruchteloos klopte .Mr. Treub heeft in de Tweede Kamer, weet men, gewezen op de kans, dat Dutschlaind on machtig zou blijken ons kolen te leveren. De Loop der dingen schijnt hem tot dusver in het gelijk te stellen. Het bijeenzijn van een der takken onzer Vertegenweerdiging biedt nu welkome gelegen heid om de Begeëring baar oordeel over den standi van zakent e doen uitspreken. Minister de Visser heeft zich tenslotte toch „bon prince" getoond ttegenover den aandrang om het voorschot op nieuw salaris van de onderwijzers, hooger dan f150 te stellen. Tot vijfhonderd, wat de heer Ossendorp wilde, kon het niet gaan. Er zijn 2 „gele lapjes" bijgevoegd, en deze twee bankjes van honderd zullen in menig onderwijzersgezin een zeer welkome en dringend noodzakelijke „ver ruiming" geven. Tot de „surprises" van aange- namen aard, althans voor degenen, die daarvoor gevoelig zijn, mag stellig gerekend worden de aankondiging, dat op Koninginnedag 1920 weer de „lintjesregen" zal komen, die sinds 1914 uit bleef'. Maar: het zal niet een ouderwetsche „stort 'bui" worden, doch slechts een kort, zeer beschei den buitje. Te heviger dus de spanning, waarmee d> velen, die sinds jaar en Idag naar „iets kleurigs" voor hun knoopsgat zitten te smachten, de lijst van 3i Augustus a.s. verbeiden..... Wanneer men breekt met de gewoonte, om op kwistige wijze, bang om allerlei gevoeligheden te kwetsen, door te passeeren, decoratien te verleenen; zich slechts bepaalt tot het officieel erkennen van verdien sten, die algemeen geëerbiedigd en gehuldigd wor den, dan zal „het lintje" ook in aanzien stijgen. Overigens geldt ook hier, dat onder de menschen, die het hardst lachen over en spotten met die „vanity fair" ook wel schuilen de tjklelstende meest hartstochtelijke, schoon behoedzaam gemas kerde liefhebbers van „lintjes." Deze psychologi sche waarheid is oud als de weg naar Rome, weet ik best. Maar blij deze gelegenheid durf ik haar toch nog even in herinnering brengen. Tof de „fa its diverse" van de jongste week be- hoort een geweldige brand in de Amsterdamsche Vrolikstraat, in overdruk bevolkte.buurt,.waarbij', wonder Loven wonder, geen persoonlijke ongeluk- 'ken voorkwamen. De Amsterdamsche brandweer heelt zich bier weer eens van haar traditioneel kr anige wijze doen kennen. In dezen tijd van slap heid en kille egoistische onverschilligheid voor taak en plicht, doet het werkelijk goed, zoo iets te kunnen neerschrljVen. Uit Parijs kwam de vlieger Gonnay te Deven ter aanvliegen en hiij had het tochtje in drie uur 1 45 minuten afgelegcL De tjjjd, dat men ontlfijt en souper, eventjes naar Parijs vice versa trekt, schijnt dichter bij' dan men wel denkt Trouwens, wat zullen wij' aan „wonderen" nog aanschouwen, voordat de twintigste eeuw een vijf tal jaren ouder is geworden.... De tïjlding, dat men zich tegen ouderdomsverschijlnselen welhaast zal [kunnen laten opereeren; of op andere wfijZe vau sukkeligen grijsaard, onttakeld oud vrouwtje eeu lustige, jeugdige spring in 't veld, een poezel en dartel jong deerntje zal kunnen worden: wel ke vergezichten opent zlji niet. Wat moet de Staat inefc) Ijn pensioenregeling, wat moeten de Verze keringsmaatechappïjen met haar verschillende po lisbepalingen beginnen, wordt de tïjlding over be 'strijding dér sonoliteit bevestigd. P.... Wanneer het „allemaal de lucht in" zou worden gevolgd dooi' het „allemaal zoo oud als Methusalem". Maar ik ga de vleugels mijner fantasie knotten. Opdat het mij' niet ga als den man, die in peinzen- j de verstrooidheid op een autotocht van Leiden naar Noordwijk het bagatel van 2 ton in zijn karretje achterliet. Aangenomen, dat Uwen nede- rigen Kronieker....... De rest begrijpt ge, wed ik, al zeer spoedig!..... heeft gedaan, want op alle besprekingen, die daar gevoerd en op alle besluiten die daar ge nomen werden, drukte als een zwaar geharnaste Vuist het „point de vue' van maarschalk Foch. In andere oorlogvoerende landen beeft de wapen stilstand een einde gemaakt aan de macht van de generaals, en hetzij ten goede of ten kwade, do politici weer op den voorgrond gesteld. Be houdens enkele uitzonderingen hebben vecht jassen als Haig en Ludendorfff zich teruggetrok keE in de behagelljke rust van een particulier en landjonker. Alleen in Frankrijk is het altijd naar' Foch. Aan het einde van den langen gang op de Q'uai d.Orsay staat altijd Foch, onverzoenlijk en or omkoopbaar. „Zijn even fascineerende als schrikaanjagende gestalte groeide te Spa achter de stoelen van LLlovd George en Millerand, wanneer de Geal lieerden over de tafel heen hun besluiten naar de Duitschers slingerden. en de Lloyd George heeft in het Engelsche Lagerhuis sprekende over de hulp, djie de geallieerden aan Polen beloofd hebben, gezinspeeld cp> -te mogelijkheid, dat maarschalk Fóch daarheen gezonden zou worden. In verband daarmede is het wel de moeite waard kennis te nemen van het geen het Engelsche arbeidersblad „Daily Herald" geschreven heeft naar aanleiding van de confe rentie te Spa Onder den tilel „Te veel Foch" schreef het blad: „Europa heeft meer dan genoeg van deze kinderachtige crississen en van het kinderachtige 'sabelgekletter, dat ze begeleidt. De heele atmos feer van de conferentie te Spa is van den beginne af vergiftigd door allelrei dreigementen en door het optreden der jingo's, die er op azen het Roer gebied te bezetten. Er zou sneller en zekerder een oplossing z|ij!n bereikt, wanneer men niet voortdurend in een panische schrik had uitgeroe pen: „Laat Foch het maar opknappen." We heb ben dan ook volstrekt geen reden om te coneludee ren, dat de overeenkomst definitief is. De gene raals met hun neiging tot gewapend optreden, zul len begeerig het signaal tot den opmarsch afwach ten. Dat in een dergellijke sfeer de wereld tot een werkellijken vrede komen kan, zal men zich niet gemakkelijk kunnen voorstellen. Europa placht vraegcr te lachen, om den Duitsdhen Kei zer, wegens diens voortdurend komediespel met blinkende sabels, gepantserde vuist en „schim- mernden Wehr". Maar de geallieerden brengen hem onophoudelijk de grootste hulde, door heni precies na te doen en te Sipa hebben ze met het spelletje van het sabelkletteren hun meester schitterend overtroefd. De gewoonten onzer diplo maten zijln treurig genoeg, maar hun taktiek is nog erger. Alleen een onbekwaam paedagoog verbeuzelt zijn tij'd met luid te schreeuwen en met een stok te zwaaien en het toepassen van methodes van bangmakerij1 bij de oplossing van het Euiopeesche vredesprobleem kan den tegen- woordigen ellendigen toestand slechts bestendigen. 'Het eeuwige „Stuur Foch er maar op af" is als argument even pover als het voortdurend drei gen van een schoolmeester met een dikken stok. Er is maa reen ding, dat thans Europa kau, redden en dat is een beroep op het gezond ver stand. Maar de diplomaten kunnen zich de sa bels en sporen maar niet uit het hoofd zetten. De volken verlangen naar rust, ze willen arbeiden, handeldrijven leven. En dat kunnen ze niet zoo lang hun gebieders alttijkl nog maar naar den stok grijpen. De diplomaten schrikken nog altijd terug vcor openhartige verklaringen en een vrij! gebruik van het gezond verstand, omdat zïj' angst gevoelen. Zoolang zïj de generaals steunen en de generaals hun steunen, is hun leven veilig maar endertusschen ligt de werebl in doodstrijd. In een ander artikel, getiteld „De bedreiging met Foch wordt gezegd: „Boven het stadje Spa verheft zich een majestueuze, met boomen be groeide rots en op den top van die rots staat een hoogc mast, waaraan een bordje is vast- gespGjkerd met het opschrift: „Le point de vue du maréchal Foch." Dit opschrift kan dienen als symool voor alles wat de conferentie te Spa 'l^elel. 2->7. Naasiiupl. 3. v.h HAARSMA VAN OUCOOP Hoofd Agent voor Noord-lloKand Op aanvraag komt onzen vertegaa- woordiger U met een Dodga Auto be zoeken, zonder eenige verplichting. Buitenland DE HOUDING DE2R DUITSCHE MIJN WERKERS. De rijksregeering heeft in den loop van deze week de vertegenwoordigers van de mlijnwerkers- vereenigingen uit het Roergebied naar Berlijn ont boden om met hen te onderhandelen over den nieu wen toestand, voortvloeiende uit de te Spa aan gegane verplichtingen. Het Reichsverband Deut- scher Bergbau-Angestellten nam met betrekking tot het overarbeidsvraagstuk een motie aan, waar in de volgende drie voorwaarden aan het overwerk werden verbonden: le. vrijstelling van belasting van het over- werklcon 2e. toewlij'zing van een zeker gedeelte van de op de kolen gemaakte winst aan de vereenigings- kas, Se. instelling eener betere voedselvoorziening in het blijlzonder verschaffing van voor de ge zondheid onschadelijk brood. In een reeks vergaderingen van mijnwerkers in het Poerkolen bekken schaarden zich de mijn werkers met algemeene stemmen achter de opvat ting der Duitsche deskundigen te Spa, in het bij- zonder achter Hué. Algemeen wordt betreurd, dat de entente inplaats van met het advies der deskundigen rekening te houden er de voorkeur aan gegeven heelt haar eigen standpunt te hand haven. Men verzekert verder dat de Duitsche mijnwerkers het eerlijke voornemen koesteren naar fiun beste krachten aan den economisch en weder opbouw van Euroipa mede te werken, dooh betwij!- felt de uitvoerbaarheid van de iri Spa noodgedWon gen aanvaarde verplichtingen. De miijlnwerkers uit het Roergebied hopen nog deze week hun stand punt te bepalen in zake het kolenvraagstuk en de onlangs afgebroken onderhandelingen over het overwerk weer voort te zetten. Het in Nordhausen gehouden congres van mlijln- werkers uit do kali-, kolen- en (ijlzermijnen in de districten Thuringen, Harz en Kassei heeft de vdgende motie aangenomen: Wij stemmen allen in met de uiteenzettingen van or zen kameraad Hué te Spa en verzekeren den volken.onze medewerking aan het herstel vau de dopr den oorlog aangerichte verwoesting. Wij' sluiten ons aan bij de internationale mijn werkers, die het internationale imperialisme be strijden en zullen ons met wapengeweld verzetten tegen de bezetting van het Roergebied door de entente. Wij: zullen verhinderen dat de Duitsche arebiders tot slaven worden gemankt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1