I Woensdag 28 Jnli 1920 29a Jaargang. Bloemisterij „De Dahlia" Kamer Overzicht. Rechtziiken Binnenland. Voorziening BROODKAARTEN. Nieuwstijdingen Jtilo. 60. IITEIIC!. TCLECHQO» ft NIEUWE LAfliöIDIJKER flHlüT. BROODKAARTEN. De Burgemeester der gemeente Zuidscharwou- de maakt bekend, 'dat de broodkaarten voor re- geeringsmeel 145148 week van het Gemeente huis kunnen worden afgehaald op DONDERDAG 28 JULI 1920, des namidags van 24 uur. De Burgemeester van Zuidscharwoude VAN SPENGLE.B. Dagelijks afgesneden losse Bloemen en Bouquetten. Jn. GROEN, SI PANCRAS. 24 Juli 1920. De belangstelling voor de verhandelingen van de Eerste Kamer, mag in den regel niet boven het middelmatige te stiijgen. Zelfs nu niet, terwijl dan toeh de anti-revolutiewet, met haar reed's slecht gekozen offieieelen en nog slechter gekozen populairen naam, behandeld werd. Het deed dan dan ook min of meer komisch aan de tribune *van de Eerste Kamer zoo streng bewaakt te zien, terwfijl niemand zich blijkbaar in het hoofd gezet had om deze bewaking te verbreken. Alet deed het te meer grappig aan, wanneer men bin nen ging eii de ezer rustige atmosfeer, waarin onze Eerste Kamer zich plagt te verheugen, in pogen schouw nam; Aanvankeljijwk, toen de orde van werkzaamhe den moest worden vastgesteld, heeft de heer Vlie gen, gelijk te verwachten viel, er beswaar tegen gemaakt, at ook dde Eerste Kamer zoo grooten spoed zou ebtrachten met de behandeling van cle anti-revolutiewet en daarvoor zelf haar overi ge werkzaamheden in de war zou sturen. Het heeft hem niet gebaat, want een groot deel van de erkele dagen, dat de Eerste Kamer vcor de uitvoering van haar zomertaak bïjlèen is, wijdde zij' aan de anti-revolutiewet en aan deze aleen. De heer van Lanschot, die veel, volgens sommigen aanmerkelijk teveel spreekt, heeft zelfs aanlei ding gevonden om dit in de Eerste Kamer te prfij!- zen. Hier niets van de opwinding aan de overzijde hier rustige onbevangenheid, aldus karakteriseer de hfji het gehouden debat. Hijf had er. bij knunen opmerken, dat de Eerste Kamer zich in geheel nuttelooze beschouwingen heeft verdiept, die nau welijks met de zaak zelve iets uitstaande hadjden. Inderdaad, het zfijjn vele en lange redevoeringen totnutoe geweest. Daaronder noemen wijl in het bijzonder die van Prof. van Embd'en, die zijn afkeer van dit wetsontwerp niet onder stoelen of banken stak, die duidelijk te kennen gaf, I dat hfij'i zal tegen stemmen. Nevens hem zal dit I misschien het geval zjijh met den heer Edo Bergs- ma, die een reeks van bepalingen van dit wetsont werp zeer gunstig beoordeelde, doch zich tegen do noodzakelijkheid van andere heftig keerde. Dat van de rechterzijde, in het bij'zonder door de hee- ren- de Vos van Steenwüjk en van Lanschot, tus- schen wier beider redevoeringen weinig variatie was, het wetsontwerp warm zou worden aanbe volen, wie heeft er aan getwijfeld Alleen de heeren hadden wat meer nuance in hun toon kun nen leggen, waardoor de opgewekte belangstelling zeker zou zïjtn vergroot. Nu was het alleen het geval met de redevoering van den heer van Lan schot wegens het accompagnement dat de heer Mendels haar gaf. Deze toch, die. een weinig hardhoorend is, moest zich naast den spreker plaatsen en begeleidde deze met gebaren van zlijin oogen, zfijin handen, ja zijp geheele lichaam, Hij had de stoutmoedigheid om het zelfs tot eene interurptie te wlilen brengen in onzen deftigen Senaat, maar de voorzitter waakte en hoeddje voor een zoodanig geval. Dc drie aanwezige sociaal-democraten Mevrouw Pothuis—Smit, en de heeren Vliegen en Mendels hebben alle drie gesproken. De heer Mendels zelfs ruim twee uur en dat over een ontwerp', dat zoo afgewerkt is als dit. Weinig nieuws hebben ze dan ook te berde gebracht en het eenige wat ver baasde, was de bijpa heftige wijlze, waarop dp vrouwelijke redenaar den handschoen opnam voor alles wat bolsjewiek is. Zijl heeft zelfs het gebeur de in Rusland voor een deel verdedigd. Zfij' heeft den boycot, tegen Hongarfijle uitgesproken die al minder op instemming kan gaan rekenen verdedigd tot het bitterp einde. Er zal Dinsdag al stemming zfijln en dan is met een enkelen dag de verdere zitting afgeloo- (Zitting van Dinsdag 27 Juli 1920.) NIEUWE ZAKEN. De timmerman Joh. Kamp uit Heerhugowaard viel heden het eerst de eer te beurt op den zetel der zondaren te mogen plaatsnemen. Hij! had; echter die eer van de hand geweezn en nu werd hij' bij verstek behandeld zlijn zeer onbeduidend zaakje mishandeling van een 12-jarigen snoeshaan, die het hem in combinatie met andere knapen wat lastig had gemaakt. Kamp schijnt nogal kort aangebonden te zijn. De jongen had van de mis schien wat hardhandige afstraffing geen andere ge\ olgen, dan een paar blauwe plekken. Eisch tegen Kamp f20 boete subsidair 20 dagen hechten. Te Schagen maakte op 25 April dë vrouw van vden hotelhouder van der Licht zich schuldig aan belemmering van een ambtshandeling doordat zij 'twee gemeenteveldwachters voor de gesloten deur 'van het café liet staan, toen deze toegang verzotli ten teneinde te constateeren dat de bepalingen der Drankwet werden nageleefd. Heelemaal zuiver 'spul was het in dat café niet, want er zaten be zoekers te spelen in de gelagkamer, die eensklaps verdwenen waren, toen de politie eindelijk na lang treuzelen werd binnengelaten. Tegen be klaagde, Elisabeth Johauna Mulder werd 14 da gen gevangenisstraf gevorderd. De landbouwer Jb. Stroet te N. Niedorp, leef de in niet al te beste harmonie met z'n buurman Joh. Opperveld. Toen Opperveld nu op 1 Mei ging verhuizen, haalde hij palen uit den grondl, wat de woede opwekte van Stroet, die hem daar op een slag op de hand gaf met een scherpen wieder. De hand werd duchtig.verwond. De dok ter kwam er aan te pas en Opperveld kon in 4 'weken niet werken. Een schadepostje met de re kening van den dokter mee van f124,welk be drag de getuige heden zoo vrij' was als schade vergoeding van Stroette eischen. De officier •vorderde bovendien f200 boete subsidair 100 diagen hechtenis, dus het is klaarblijkelijk dat Stroet op 1 Mei j.l. zjij|n beau jour niet heeft gehad. Andries v. d. Rol, een bekend Hoornsch merk, meermalen veroordeeld, huurde in Maart te Hoorn een handkar en verkocht deze kar te Helder aan een schipper voor acht gulden. Natuürliijk tippel de Andries er in en daar hjij;' reeds een tamelijk strafregister heeft afgewerkt, vorderde het O. M. 5 (maanden gevangenisstra. e' varensgezel Jan Reeuvers, een stoere zee- bi.nk, was pas uit Zuid Amerika thuis gekomen en vierde dit efest met een jeneverfuif, zooals d'ui- i delïjfk merkbaar was uit den toestand, waarin hij' j (langs de straat zwabberde. Twee agenten maan- den hem aan, om kalm huiswaarts te gaan, doch j hfijl gaf een deze rraadgevers zulk een slag, dut de man geruimen tfijjd versuft bleef en niet in staat iets uit te richten. Zfijln collega trachtte nu den woesteling te. arresteeren, maar ondervond zulk een verzet, dat h!ij' zïjü arrestant niet kon over meesteren. Deze werd daarop door eenige vis- sehers naar huis gesleept. De man is, evenals ve len van zfijln soort, absoluut niet lastig als hij' nuchter is. Het O. M. vorderde 1 maand gevan genisstraf, wat den delinquent blijkbaar nogal meeviel. De heer Otto Finkensieper, winkelier in het Fnidsen te Alkmaar, had in December en- Januari een 1-jarig meisje, Anna v. Enk in dienst, da,t hem op gruwelijke wijze bestal. Vooral dameson dergoed, kousen en handschoenen waren van haar gading, maar zfij1 versmaadde ook een glazen ci troenpers en een paar bloemvazen niet. De politie haalde een heele lading gestolen goederen van haar kamertje. Ze had ook al een en ander blijl haar ouders thuis binnengesmokkeld. Het bleek dat de jonge dame destlijds Bolsje wistische neigingen had. O.m. was ze secretaresse van een revolutionaire dienstbodenclub. (Wat blieft u te gebruiken Het meisje was nu zeer handelbaar eu toonde veel berouw, zoodat de of ficier zeer welwillend optrad en haar veroordee ling verzocht tot 5 maanden gevangenisstraf, maar voorwaardelijk, met drie proefjaren. Te Koksdorp op Tessel heeft op 20 Februari de huishoudster Jetske Wilhelmina Bakker een hemd gestolen, dat toebehoorde aan een oude juf;- frouw en op de bleek te drogen lag. ü.w.z. het hemd, maar niet de juffrouw. Beklaagde was niet verschenen, en het M. vorderde f2.5 boete sub sidair 50 dagen hechtenis. De restaurantskok J. P. Van Hattum, had op 31 Ad a art te Alkmaar ook een minder aangename oi tmoeting, toen plotseling een stevige jonge voer man, ccn neef van z'n vrouw Ab. Wfijlker van Eg- mond aan Zee hem op het Lijlf viel hem' tegen den grond sloeg en in de lies trapte. De voerman was' vertoornd op den kok, omdat deze zijn vrouw niet aangenaam behandelde. Tegen Wijker vorderde het O. M. f30 boete subsidair,30 dagen hechten. Te Enkhuizen kwam in een geheelontihouders lokaal de achttienjarige vrachtrijder Klaas Dufijb der, boel op stelten zetten. De concierge wees hem de deur, doch Klaas verkoos dit bevel niet'op te vollgen en schold bovendien den ouden man nog uit. Klaas is een brooddronken kwajongen, die door anderen tot baldadigheid wondt opge stookt. De politie smeet hem tenslotte de deur uit. Eisch 8 dagen gevangenisstraf. De ITeldersche logementhouder Antoon A rend te fepn het maar niet best vinden met densjouwer- niar. IC obus Fortuin, ook nogal een lastig pot nat als er een propje in 'zit. Onlangs heeft Kobus' bijna Toon's vinger afgebeten Maar in den nacht, van 13 op 14 Maart, was baas Toon weer in het voordeel. Hij mepte Kobus op de straat en gaf hem nog een schop als toegift. Daar het zoo'n ebetje pot en ketel is met deze heeren, vorderdie het O. M. tegen Arends f25 boete subsidair 25 dagen hechtenis. In alle zaken a.s. Vrijdag de uitspraken. EERSTE KAMER. - ANTI-REVOLUTIEWET. In de op 27 Juli gehouden zitting werd het ontwerp met 35 tegen 5 stemmen aangenomen. EINDIGING DER REGEERINGSBEMOEI ING MET HET BROOD. Do Minister van Landbouw heeft met ingang van 15 Augustus ingetrokken de beschikking, houdende verbod tot het bakken van brood van andere dan regeeringsgrondstoffen. In een circulaire aan de burgemeester deelt de Minister mede, dat van genoemdten datum- af de tol en mét 8 Augustus e.k. Aan deze endosseering zijh verbonden dezelfde "voorwaarden als die voor de endosseering van consenten voor uitvoer van genoemd produöt gedu rende de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus 1920. Consentaanvragen 'en de daarmee verband hou dende stortingen en waarborgen moeten uiterlijk Donderdag 29 Juli e.k. des namiddags 4 uur ten kantore van voornoemde Maatschappij zijn ontvangen. GEEN BEMOEDIGEND: NIEUWS OM TRENT DE AUGURKEN. - In „Onze 'Veilingbode", officieel orgaan van de Afslagvereeniging „Beemster, Purmerend, en Omstreken", schrijft de directeur, de heer G. C. 1 'tikker onder bovenstaand opschrifto.a. het vi-ipftd over den export van augurken: ne bekende omstandigheden zal onze vroe gere gr vote afnemer, Duitschland, dit jaar wei- big' M geen augurken afnemen. Eerstens staat de eigen oogst in het zuiden van zijn land er heel goed voor en in de.tweede plaats besteden ze het beschikbare geld voor voedingsmiddelen inplaats van genotmiddelen. Gevolg, dat ons grof, dat in groote hoeveelheden'daarheen ging, niet zal wor den gevraagd. Voor den uitvoer, nu aangewezen op Engeland, dient ernstig in het oog te worden gel) ouden, dat d,aar basterd en fijn gevraagd wordt V iilen de tuinders daarvan dus nog meer pro fiteered dan dienen zij basterd en flijh aan te voeren, maar... Engeland verlangt goede sórtee- ring, verwend als het de laatste jaren is door de prachtige augurken uit Frankrijk. Ook komt er nog bij, dat wanneer men den "aanvoer van grof niet beperkt, het aantal vaten voor den inmaak van grof onvoldoende zal blij ken. De zouters hebben in de oorlogsjaren al ge leerd, dat de augurk alleen in wijnvaten goed kan worden geconserveerd, en vetvaten en derge- lijijke totaal ondeugdelijk zijn gebleken. VV at geeft het of de tuinder een artikel aan voert, waarmee de exporteur geen weg weet, en zich niet waagt de risico te dragen?? Laat "ons brengen wat de handel wel gebruiken kan en zoo goed mogelijk. vrije invoer van tarwe weder mogelijk zal ziin I 8 -i tw<*l i i L- N iunure cn de bakkers derhalve in dé gelegenheid zijn lartlscl 'JIV 1UUYYS. bloem en meel van inlandsch fabrikaat gemalen Uiit buitenlandsche of binnenlandsche tarwe uit j den vrijen handel te betrekken. Van 15 Septem ber a.s. af zal dit eveneens met het buitenland'- sche fabrikaat het geval .zfijln. Tevens wordt voor hen voorloopig de gelegen heid opengelaten tot het ontyangen van regeerings bloem en regeeringsmeel,welke op de tot nu toe gevolgde wijlze zullen worden verstrekt. Het zal voorts den bakkers na 15 Augustus a.s. Veroorloofd zlijn brood te bakken van andere dan regeerin gsgr ondstof f en PREMIEVR] J PENSSIOEN? Men deelt uit den Haag aan de „Maasb." mede, dat in ambtenaarskringen het gerucht de ronde doet, dat de minis'terraad zou besloten hebben 'tot het niet meer inhouden der kortingen op het pensioen der rijksambtenaren, hetgeen voor vele ambtenaren een salarisverbetering van 7 pCt. zou beteekenen. DE KOLENOVEREENKOMST MET 'T BUITSCHE RIJK. Op de Zondag te Bochum gehouden conferentie der mijnwerker-gedelegeerden inzake de kolen- levering van Spa is, volgens het Hbld. gebleken dat de mijnwerkers de uitvoering der Nederland- sche overeenkomst dringend wenschen met Jiet oog op de levensmiddelen voorziening. DE EX KROONPRINSS. De Duitsche kroonprins is Zaterdagavond van ,zijn reis naar Doorn op het eiland teruggekeerd. DE KOMSST VAN DEN DUITfiCJHjÉN KEIZER. Op de vraag van den heer van.,Rayensteijn, betreffende dc aanwezigheid vaigisqn Ncderlandsoh 11i - ij iivet vertrek van n voormaligen Duitschen Keizer uit het Duitsdhe hoofdkwartier te Spa, heeft. .\ijïii»icr Ruijs de Berenhrouck wederom goantwooP dat bij het vertrek van den Duitschen Keizer uit het Dui:- schc hoofdkwartier geen Nede.rlandteclh opper- of hoofdofficier aanwezig geweest is. UITVOER VROEGE AARDAPPELEN. De N.U.M. brengt ter kennis van belanghebben den. dat zij weder consenten kan endosseeren voor den uitvoer eener beperkte hoeveelheid vroege aardappelen gedurende de week van 2 Augustus OUDKARSPEL. De heer A. Ditmar, onderwfijlzer aan de O. L. School alhier, slaagde te Amsterdam voor het er a men hoofdacte. -- NOORDSCHARWOUBE. Naar Wij vernemen, hebben de Gymnastiek- ereenigingen „Hercules'' en „Hygiea" plannen gemaakt, om het volgende jaar 1921, ter herinne ring van het 20-jarig bestaan, groote Turnfeesten te houden. BROEK OP LANGENDIJK. Do Langedijker Groenten Centrale heeft' f500 Iter leschikking gesteld van het Comité tot leni ging van de liageischade, aan de Veldgewassen van kleine bouwers te Heerhugowaard toegebracht door hét noodweer op 12 Juli j.l. Zondag overleed onze oudste dorpsgenoot, de heer A. Dekker, in den gezegenden ouderdom van - ruim 88 jaar na een ongesteldheid van slechts enkele dagen. Broek op Langendijk. B? i j BEROOFD. Een Amerikaan is gisterna.cht in een verdacht! huis op de Diergaardeka-dfe te Rotterdam be rooid van een cheque, ter waarde van 1700 dol lar, .0 pond sterling, 1000 o «n OOO kr- ion In.'jvèrlia'nd daarmede is vrou X' upge u- teü- (N. R. Ct.j VERDRONKEN. Tc Oude Pekela- (Gr.) is gisteren een kindje van nni jCr. na^ de 0U''erIijke woning in de' Wilhelmina wijk verdronken. - li den afgebopen nacht is in de ringvaart 1 verdr0akeü de schippers-

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1