Klooster Feuilleton. SCHAAK MAT Vergaderingen. BEAUT) IN 1KB PAPIERFABRIEK. Maandagnacht omstreeks 1 uur brak brand uit aan de papierfabriek te Velsen. De brand be perkte' zich alleen tot den transporteur. Deze werd voor een groot deel verwoest. Geruimen tiijid zal noodig zlijn om deze te repareeren. De rland, uitgebroken aan de Westzijde en daardoor aan de windzlijde, liet zich in den be ginne zeer ernstig aanzien. De brand werd door eigen personeel met eigen materieel gebluscht. De oorzaak is vermoedeliijk kortsluiting. Het .bedrijf ondervindt geen stagnatie. EEN VERHAAL VAN EEN DESERTEUR» Een thans te Marseille terechtstaand deserteur Boucker geheeten, vertelt waarschlijhlijk te zijner verontschuldiging, dat Wij' in Maart 1919 deser teerde en naar Belgie trok met de bedoeling om naar Amerongen te gaan en den ex-keizer Wil helm te vermoorden. Hij kwam echter niet ver der dan de Nederlandsche grens, waar de politie hem in bewaring nam. Hoe hij; nu weer ontkwam vernemen we niet, maar in November 1919 was da man in Dantzgi en van hieruit trachtte Mjl weer Nederland te bereiken met hetzelfde doel. Een aanslag te plegen op den ex-keizer. Ook dit maal werd hij aan de gerns tegengehouden en nam h'iji voor de grenswacht de vlucht. Hij werd in het bezette gebied daarop door de Fransche mili taire autoriteiten gearresteerd. (Hbld.) VERDRONKEN. Te Obdam is de 55-jarige echtgenoote van den heer H. Vel in den regenbak verdronken. BRAND. Gistermiddag is de boerderij van den landbou wer Brussen te Hummelo totaal door brand ver nield. Een 18-jarige knecht kwam in de vlamimen om, ook een paard verbrandde. Verzekering dekt de schade. (Hbld.) BURGEMEETERLIJKE WILLEKEUR!. De heer J. Werton, voorzitterder afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Centrale Ar- tistenvereeniging, schrijft aan „Het Volk": Van 1622 Juli was ik met meer artisten aan het theater P. Monnier geëngageerd, voor voorstellingen te Nijimegeu. Van onze beide eer ste voorstellingen gaf de Katholieke „Gelbder lander" zeer goede recensies. Wie schetst dus on ze verwondering-, toen wijl van de directie be richt ontvingen, dat de burgemeester, de heer v. Schaik Mathon, alle zangnummers, voordrachten, tooi eelstukjes en operettes verboden had. Zelfs de zanger Raph. Kapper moch,t niet meei1 zulke „schuine", opera-aria's als de proloog van Paljas zingen. Onze pognig om den burgemeester hier over aanstonds te zijmen huize te spreken, stuitte op een zeer ruwe bejegening af. DIEFSTAL VAN f1400— Donderdag is uit de kas van de boekhouding van het Gemeentelijk Levensmiddelenbedrijf te Utrecht een bedrag van ongeveer 1400 gulden ver dwenen, aldus meldt het „Centrum." De diefstal is gepleegd in de middlaguren. Het goortste gedeelte van het personeel is dan af- wezgi. De cassière had eenige oogenblikken het kaï toor verlaten, doch niet verzuimd de deur af te sluiten. Tot haar schrik bemerkte ze bij haar terugkomst, dat ongeveer 1400 gulden aan baikpapier was verdwenen. Zekere R., bijl het kantoor als knecht in dienst, is aangehouden. VROEGER EN NU. Men meldt aan „Het Volk": Een plattelandsdokter, gelogeerd bdji familie te Leiden was pr getuige van dat twee fabrieksmeis jes in een chocoladewinkel ieder voor zich f2.50 chocolade rumboonen kochten. Een der hem ver- geezllende dames zette blijkbaar groote oogen op wat door een der meisjes werd opgemerkt. Blij' het verlaten van den winkel hoorde zijl zich toe voegen. Ja, kaik maar, juf, froeger vratte jelui 'die rommel op en nou wai, stik maar." POGING TOT BRANDSTICHTING. Zaterdagnacht azgen een paar surveilleerende agenten, dat het trapportaal van het perceel Wil len straat 97 te Amsterdam in brand stond. Een laaide op. De agenten wisten echter het vuur door het opgooien hunner jassen te dooven. De agenten zagen een man hard wegloopen. Het is 1 gebleken, dat deze een kannetje petroleum o* het oprfaal had leggeg'ooid en daarna de olie had aangestoken.. De man zou dit hebben gedaan 121) Och, John, wat zïjlt ge goed. Waarlijk, zulk een opoffering kan ik niet aannemen. Kom. 1 rn. Dat, is o-ppn onnffpn'np Tp schrammeo, kloven aan banden *n li] eet. wordt da Kloosterbalsem zeer Klooster balsem als wrijfmiddel bij rug- ischias, zenuwpijnen, spierpijn, verrel Koop vandaag nog oen potje zucht. l Gekheid, Grace is een goed, verstandig meisje, en zal. een doelmatige verandering niet tegenwer ken. Ik geloof dat wlijf wel wat bij onzen tijd ten achteren zijn geraakt. Zoo wat in de oude gewoon ten vernest, dat is waar, en ik denk dat Grace i «ven a4s ieder ander, pleizier in iets nieuws zal hel ben. Nu, John, als ge er op gesteld züjt.... Carel 'Ferrola, een van mijn ebste vrienden, is archi tect en verstaat zich best op het in orde brengen van kamers en ameublementen. Hlij- heeft het bij de Follingsbys en bdj de Hortons, en bij de Je romes gedaan, en nog bij vele andere aanzienlijke families en hij is onverbete lijk geslaagd. Iedereen zegt dat men in een huis, dat hlij! ond'er handen heeft gehad, niet beter weet of gien is te Faitijls. „om onderdak te krijlgen." Dat hij1 daarmee de zes groote gezinnen,, welke het pand bewoonden aan het gevaar van dakloosheid blootstelde, vond hÜj; blijkbaar minder erg. De dader is aan de po litie bekend. ALWEER EEN MOTORONGELUK. Te Utrecht is gisteren in de Adelaarstraat de heer Verbuigt, rentmeester-archivaris van den hr. Onnes van Nuyenrode te Breukelen, met zlijn motorfiets tegen een tramwagen aangereden. Hljjl werd hoogst ernstig gekwetst. EEN GOEDE VANGST. De politie te Nijinegen heeft aangehouden, F. H. v. I., boekhouder, die het laatst te Arnhem heeft verblijf gehouden en voordien gedurende twintig jaren in Frankrijk heeft gewoond. Tijdens den ocriog is hij' uit dat land gezet wegens smok kelen. Hij gaf zich hier te lande uit voor Fransch- man en noemde zich van Ittersum, staalfabrikant te Parijs. Onder dezeln naam heeft hij te Amster dam en 's Gravenhage meingen goeden slag ge slagen, waarop hij dan ook stond gesignaleerd in het Alg. Politieblad, wordende z'ijh aanhouding en voorgeleiding verzocht, als verdacht van op lichting, door de politie in genoemde plaatsen, v. I. is naar Amsterdam overgebracht. HEER HUGO WAARD. Maandagmiddag woedde een kort onweder bo ven deze omgeving. Door den' bliksem werd' een koe getroffen en gedood. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND'. V Agens mededeeling van het Handelsinforma- iebureau avn Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel, z,ij:n over de afgeloopen week eindigende 16 Juli, in Nederland uitgesproken 29 faillissementen, tegen 24 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Juli 1920 751 faillissementen tegenover 642 over hetzelfde tfijd- perk van het vorige jaar. GEEN VALiSOHÈ RIJKSDAALDERBONS. Dezer dagen zoo schrijft het N. v. d. D. waren wij' er getuige van, dat in een der groo te winkels zilverbons van f2.50 door den kassier geweigerd werden. Bij' vergelijking bleek, dat de bla uwgele kleur eenigszins anders was en boven dien waren de dij'fers f2.50 aan de achterzijde niet gespikkeld. Daar er verschil te bespeuren was werd de bon niet geaccepteerd. Nu verschei dene winkeliers beweren, dat dergelijke ongespik kelae bons valsch zlijln, meenen wij er op te moe ten wijzen, dat deze bons echt zijn en als be taalmiddel moeten worden geaccepteerd. Wegens gebrek aan inkt zijn destijds bij het drukken van een nieuwe serie de spikkels er niet opge bracht en is ook de kleur wat anders, blijkens mededeeling van den agent van het ministerie van finarcien alhier. Dr. KUYPER IN BiBN BRAND. Bij den b rand in de Rosendaalsche Laan, heeft zich een bijna politieke bijzonderheid voorgedaan. De Minister van Staat, Dr. Abr. Kuyper, logeert buj1 de familie v. D., waar de brand uitbrak. Door de ontzettende rook, die uit den kelder op steeg, moesten de bewoners zich langs een lad der uit de bovenverdieping in veiligheid brengen en zoo geviel het, dat ook de heer Kuyper met kehulp van eenige sterke armen langs dien weg in zekerheid werd gebracht. In een villa aan de' overzijde kon hij bekomen van den schrik. AANGEHOUDEN. Te Antwerpen is aangehouden en naar het Kuis van Bewaring te Middelburg overgebracht, de kantoorbediende, der posterijen A. D. uit Doesburg, tegen wien rechtsingang met last tot gevangenneming was uitgevaardigd, terzake van verduistering van een aangeteekenden brief met 45000 francs. AUTO ONGELUK. De heer v. G., wonende te Rotterdam, tijdelijk gelogeerd te Noordwïjk reed met zijn automobiel op den Noordwüjkerweg in een sloot. In de auto waren gezeten zijn vrouw en kind, die door eenige glasscherven werden gewond. Een chauffeur ver voerde hen naar Dr. Hueting te Katwijk, die de gewonden verbond. INBRAAK. Te Baarn is in den vroegen morgen van Woens dag ingebroken in het kantoorlokaal van den heer E. J. B. Een geldkistje dat in de brandkast Lilia had al haar onbeschrijfelijke bevallig heid en duizend kleine, aardige liefkoozingen voor hem ten beste. Zij'zette zich op zijn knie en lach te en snapte zoo vrooltijk, zij trok hem zoo on deugend aan zijn bakkebaarden, en vervolgens op springende, begon zij' zich op allerlei verleidelijke manieren op te tooien en in telkens veranderden, wel gekozen opschik om hem heen te fladderen, totdat John geheel overwonnen was. Htiji vroeg er niet naar of hetgeen ze wilde juist „het beste" het deugdzaamste en het wijste was, maar voelde dat het tot eiken prijs gebeuren moest. Maar liefste, riep hij! in zijn verrukking uit, waarom hebt mij; dit alles niet eerder ver- teld? Daar hebt ge nu iztten treuren en uwe vrooliijkheid verloren zonder mij ooit te zeggen vwaarom. Ik dacht, John, dat het mijh plicht was, em te trachten het zoo goed mogelijk te dragen zei Lilly, met- het voorkomen van een heiligje. *'ïk da oh, dat ik er op den duur wel aan wennen zou, en ik geloof dat het de plicht van een vrouw is, om zich naar de omstandigheden haren' man a schikken. Neeü, hel is dd plicht van een man om zich naar de wenschéfi: van zijtn vrouw te schikken. Hoe luidt hel aTres van den architect, dien ge genoemd hebt.? Ik zal hem terstond over do ver andering van ons huis schrijVen. Maar als ik u bidden mag, John, zeg dan aan Graoe dat gij het zoo gewild hebt. Ik zou volstrekt niet gaarne hebben, dat zij dacht dat ik zooiets deed. En bedenk toch goed of gij het zelf waarlijk wel pleizierig vindt. Het is zoo natuurlijk, dat ge aan al die oude dingen gehecht i zjijt. Er moeten overal herinneringen aan verbon- I was geborgen, was geforceerd -em^en bedrag van ongeveer f150 was weggenomen. Het is den dief bepaald niet meegevallen. PRINSES JULIANA AAN HET WINKE LEN. Uit Apeldoorn schrïjlft men aan het ,„Vad.": Prinses Juliana lijkt genoegen te krijgen in win kelen. Donderdagmorgen bezocht zij: weder, ver gezeld van een hofdame en de kinderen van de familie Roell, verscheidene winkelzaken om in- kaopen te doen. Een breede schaar van onbescheidenen volgde de Prinses op hinderlijke wijze o(p den voet, welke haar e.r toe bracht, een winkel door een achter- utigang te verlaten. INGESTORT. Drie werklieden waren te Oosthuizen bezig op een schavot, om het hooi op te bergen bïj' den heer Pieter Dekker. Plotseling zakte het in el kander, zcodat allen er af vielen. Zwaar gewond werd K. Zwaan naar het ziekenhuis te Hoorn getransporteerd, terwijl de anderen zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. PAS MOEILIJKHEDEN. Als waar gebeurt vertelt „Het Leven", in het jongste nummer van eigenaardige moeilijkheden door een Amsterdammer ondervonden bdj het aanvragen van een pas-visum, ni kamer no. 1, ten stadhuize te Amsterdam. Reeds .vier jaren achtereen had de daar zetelende ambtenaar het portret en de pas aangenomen en goedgekeurd, maar dit jaar vond hjij' het niet erg lijkend, te veel opz!j: genomen, enz. Eene visumweigering zou niet geringe moeilijkheden veroorzaken, daar het bewuste portret aan de grenzen en in het buten land gedeponeerid is. Daarom zocht de Am sterdammei het „hooger op." Det uitslag daarvan vertelt hij als volgt: Maar de pashouder die toevallig journalist is de vfijï oorlogsjaren veel in het buitenland reisde, wel iets van fotografeeren en portretten afweet, nooit last met zijn eigen dan zoogenaamd te veel profiel genomen beeltenis had en zich niet door eigenwijze dienstkloppertjes van de wijs brengen laat, gaat een verdieping hooger, waar referendaris Roovers zit, de glundere, plaatsver vangende gemeentesecretaris, de welwillende, al tijd vriendelijke en voorkomende hoofdambtenaar, die dadelijk bereid is portret en eigenaar met ellkander te confronteeren en toegeeft dat de ge lijkenis opgaat als van den eenen druppel water met den ander. Inmiddels heeft burgemeester Teilegen ge woon zich voor alle tekortkomingen en fouten van het gemeentepersoneel te interesseeren van de zaak gehoord, het viseeren van de portretten der Amsterdammers is daarbij! een zaak die onzen Burgemeester na aan het hart ligt, als hij1 ze voor zich ziel, de portretten van zïjin geliefde A-m sterdammers, ontstaat er als het ware een nauwer 'contact tusschen den Burgervader en zlijh stads kinderen en hun kopstukken vertoonen over het algemeen fijn besneden gezichten en vriendelijke trekken, vooral de journalisten plegen te dien op zichte te excelleeren. Burgemeester Tellegen wil izelf ook oordeelen, hlij kent den pashouder in kwestie wel welke journalist in Amsterdam wordt niet door den Burgervader gekend, geacht .en geprezen? en hij noodigt hem uit den vol genden morgen tegen elf uur op zijn kamer, per- j soonlijk wil hij het profeil van dezen adspirant- buitenlandsche-reismaker, welks lichtbeeld door 't kleine, als nijdige bekend staande Bismarckje af gewezen werd, bestudeeenr. Di- pashouder laat zich aandienen door den grijl- zen specialen Burgemeestersbode die blijkbaar ook )al van het geval gehoord heeft en 'ondanks al zijln waardig- en deftgiheid glimlachend in de Burge meesterskamer verdwijnt. - Komt u binnen, inviteert Burgemeester Teilegen,maar draait u dan maar dadelijk uw hoofd heelemaal naar rechts ik wil alleen 'uw rpofiel zien. Mcrgen- Burgemeester, ik heb gehoord U meet m|ij aankijken als u spreekt, u moet heelemaal naar rechts kijken het is om uw profiel te doen dat u hier is en speciaal dè uit drukking van uw rechteroog. Burgemeester, mijh rechteroog..... Nee, let nu alsejblieft niet op mij', U moet alsmaar heelemaal naar rechts blijven zien, voor nifij staat u alleen en profiel. Maar Burgemeester, als ik toch tegen U praat..... Denk maar dat u het tegen den bode buiten op de gang hebt, hoofd naar rechts alsjeblieft. En telkens gaan de zoekende oogen onzes Burgerj vaders van den pas, die voor hem ligt, naar het vriendelijke profiel van den pashouder, en meer en meer ontspannen zich de ernstige trekken van onzen Tellegen, tot een glimlach, tot een lach, j;ot een en al vrooliijkheid, pleizier en vreugde. Onderwijl zet hij dan zelf met protesteeren d'« 'drift zijn handteekening als visum op den- pas en eindigt, lichtelijk met de hand tot afscheid wuivend: Gaat nu met afgewenden hoofde, omdat ik uw profiel zoolang mogelijk kan blijven volgen. Als twee druppelen water hoor, ik maak u mijh compliment, aangename reis, goed weer en be houden thuiskomst au plaisir. den zijn en ik zou voor alles in de wereld u daar van niet willen berooven, het was ook eigenlijk dwaas van mijo om zoo neerslachtig te wezen. Kom, Lilly, spreek er niet meer over. Laat zien, in de volgende week, zeide hij, zijn zakboekje uithalende en den almanak raadplegen de, in de volgende week zal ik u naar Newport brengen en ge schrijft vandaag aan uwe moeder om te vragen of zij daar bij u komen en uw gast wil zïjiiIk zal dadelijk schrven óm kamers te bestellen. I O, John, ik weet neti, hoe ik het daar zon der u zal maken. Ja, bl'ijlven kan ik er onmogelijk. Maar zoo nu en dan kan ik wel eens voor een apar dagen overkomen. Nu, zei Lilly zuchtende, daar zal ik mij1 dan maar tevreden mee moeten stellen. Op deze w|ij'ze had Lilia zeer behendig twee 'belangrijke zetten op het schaakbord haars le vens gedaan. Het huis zou gemoderniseerd worden en de gewoonte om te Newport het badseizoen door te brengen, was weder ingevoerd. En, denkt nu daarom niet dat Lilia een ver- ra deres, een wolvin in schaapsvacht was, zij was niets mee rdan een mooi, egoïstisch vrouwtje blij w ie hart en geweten onontwikkeld waren geble ven, tegenover haar zeer sterk ontwikkelde driften en de sluwheid, waarmede zij' alle in haar bereik zijnde middelen gebruikte, om haar doel te berei ken. Lilia had altfijld in haar bevalligheid, haar zwakheid eri huTlpeloosheid zulk e#n maditigen steun gevonden om haar wil door te zetten, dat zij daarvan als van een winstgevend kapitaal gebruik maakte. Haar zwaarmoedige buien wa-ren ook niet geheel en al voorgewend. GEMEENTERAAD ST. MAARTEN. (Overgenomen uit de „Schager Crt." Vergadering van den Raad op Maandag 26 Juli 1920, des morgens 10 uur. Voorz. de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig de heer Glas. Voorz. opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Gla3 wegens ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen worden gelezen, ze worden onver anderd vastgesteld. Ged. Staten deelen mecte, dat aan den heer G. Schocrl eervol ontslag is verleend als zetter terwijl in zijn plaats is benoemd de heer J. Visser. Goedgekeurd zijn: besluit tot het betalen uit den post „onvoorzien", af- en overschrijvingen en suppletoirc begrooting. De heer Abr. Nottelman heeft zijn lidmaatschap van de sehatt.ingsdommissie geacepteerd. Bij de op 30 Juni 11. gehouden kasverificatie moest in kas zijn en was f 2448,951/2- Het ingekomen verslag van de HandelsWinter avondschool te Sdhagen wordt voorgelezen. Uit onze gemeente namen 10 leerlingen aan den cur sus deel. In behandeling komt het verzoek van het' Pro vinciaal Drankweeröomité om1 op de lotingsdagèn 'de vergunningen te sluiten of een tapverbod voor die dagen af te kondigen. B. en W, stellen voor het adres voor kennis geving aan te nemen. Verleden jaar heeft weer voor het eerst de loting plaats gehad en elke vgemeente krijgt nu het uur op, waarop haar 'lotelingen present moeten z'ijh, zoodat vorig jaar oowat geen enezkle loteling uit andere gemeenten in Schagen waren. Toen wij', zegt voorzitter, na de loting weer uit Schagen gingen, waren onze lotelingen er ook zoowat weer vandaan. Het is als een gelukkig verschijnsel te constateeren, dat het misbruik van sterken drank die dagen hier niet voorkomt. Om nu geen aanleiding te geven, tot meer gebruik van sterken drank, meenen B. en W. geen verandering te moeten aanbrengen. Als de orde zou worden verstoord dan heb ik, als burgemeester, nog voldoende recht om in te grijL pen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van den. Raad der gemeente Termunten is het zoek om adhaesie gekomen op een door dien raad bij de regeering ingediende motie, waarin ge vraagd wordt de gemeenteraden vr' ijlte laten in het bepalen van den abtrek voor noodzakelijk levensonderhoud. B. en W. stellen zich in deze week o pfhetzfeljd'e standpunt als bij' het adres van de gemeente Oud-Beijerland, nl., «lat het heter is zich met van Nederlandsche gemeenten en zïjf stellen dan ook voor het adres voor kennisgeving aan te Te Springdale was geen beau monde, men vond er geen groote gezelschappen, geen Bois de Boulogna en geen aanbidders, als vergoeding voor de aanmatigende aanspraken van een echtgenoot. Grace was een welwillende zuster, maar welke pui-ten van gemeenschappelijk belang waren er, om met haar over te spreken. Lilly's garderobe was tot overdadigheid toe voorzien, alles was nieuw en friseh, er behoefde niets gemaakt te worden en dus was er in dat opzicht voor het oogenblik geen prkikel om haar gedachten bezig te houden. Maar waar zou zlij: al die elegante Fran sche kleedjes dragen? Lilia hUd bezoeken ont- vargen, en was door al de oude, geachte gezinnen die order het loofdak der olmen te Springdale woonden, op familaire avondpartijtjes verzocht; maar zij had alles even vervelend gevonden. Er was geen enkel mannelijk wezen, waaruit een bewonderaar kon groeien, behcalve de jonge predi kant, die na den eersten middag dien h'ij met haar had dooregbradht, tot Rosa Ferugson terug keerde. Gjiji hebt allen zeker wel eens het volgende aar dige fabeltje van Esopus gehoord. Een jongeling: werd smoorlijk verliefd op een kat en bad Jupiter om "d-e gunst, dat hij die om zijnentwil in een vrouw zou veranderen. Jupiter stond hem de ver vulling van den bede toe, en ziet, op eens hield hij een vleiend, bevallig, satijn zacht vrouwtje in zljm armen. Maar het verhaal gaat verder, en zegt dat zwüj', terwijl hij geheel verzonken was in de bewondering harer bekoorlijkheid, een muis a chter het beschot hoorde, en hem oogenblik- kelijk verliet, om die aantrekkelijke prooi te ver volgen. - 'JKordt vervolgd,.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2