REGEN s. Zaterdag 81 Juli 1620 29a Jaargang. Bloemisterij „De Dahlia" Revue van de week SFAANÜEE Co. Matlamac Regenjas NASSAU-GARAGE, - ALKMAAR. UergadeHngen. NO, 61. iNTtt.«R(B» TfcLfclPtottUfe St. NIEUWE 1$ LAMIEIUKEl COCIBA1ÏT. DIT SUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD OFFICIEEL f— BRUINBROODKAARTEN. Voor de 37e periode zullen gelden als bruin- broodkaarten en aanvullingskaarten voor bruin- brood: Voor het 145e tijdvak van 30 Juli tot en met 7 Augustus de zVart gekleurde; Voor het 146e tijdvak van 8 Augustus tot en jmet 16 Augustus de rood- gekleurde; Voor het 147e tijdvak vart 17 Augustus tot en met 25 Augustus de groen gekleurde; Voor het 148e tijdvak van 26 Augustus tot en niet 3 September de bruin gekleurde; Deze kaarten hebben een grijzen ondergrond. Zuidscharwoude, 29 Juli 1920. De Burgemeester van Zuidscharwoude VAN SPENGLER. Dagelijks afgesneden losse Bloemen en Bouquetten. Jn. GROEN, St. PANCRAS. BINNENLAND. t 27 Juli. De Eerste Kamer der Staten Generaal had tot nu toe, d.w.z'. tot voor nog betrekkelijk kor ten tijd, de reputatie, dlat men er zuiniger was niet den nationalen tijd dan het Lagerhuis, Maar ook dit behoort tot liet verleden. De wijfee, waar op onze Senatoren in de afgeloopen week de anti-revolutiewet hebben behandeld ih openbare zitting, gaf allerminst blijk van een streven naar beknoptheid. Zoodat men op de kentering van Juli en Augustus genoodzaakt was een tweede week in „midzomer" aan te breken. De Senaat had zich voor deze gelegenheid voorzien van ex tra-bewaking. Gevaar voor tumult of revolutio- haire w >eling bestond er absoluut niet. En ook pnder hen, die in het welhaast wet wordende ont werp niets angstwekkends of bedenkelijks zien v.or de vrijheid van het woord in Nederland, zul len er, vermoed ik, wel zijn, die zich afvragen, of er nu inderdaad' dringende noodzakelijkheid bestond om dit wetsvoorstel thans met groote ha tast af te doen? Gelijk de heer Vliegen zei, tot vermaak van zijn auditorium1: „Wij behoeven ons volstrekt niet ongerust te maken, dat in Au gustus de revolutie te onzent zal uitbreken.".... Waartegenover staat, dit moet aanstonds erkend, dat onmiddellijk na het begin van de zitting 1920 —'21 de Eerste Kamer voor allerlei werk wordt geplaatst, o.a. het crediet aan Duitschland. Waar over men besloot een „schriftelijke gedachteniwisse- ling" met de Regeering te houden. Om de zaak dan iu September a.s. nader te kunnen bekij ken .Aan den eerlijken, ernstigen wil, te Berlijn, om1 de bepalingen van het door de Tweede Kamer vliegensvlug erdoor gejaagde contract na te ko men, behoeft men niet te twijfelen. Maar, nog maals herinnerd, tusichen 'willen en kunnen ligt vaak een groote afstand. Iets nieuws h eeft de discussie over de anti-revo lutiewet niet opgeleverd. En had de ongetwijfeld geestige en levendige soc. demodraat mr. Mendels, zijne ebzwaren wat minder breedvoerig kunnen ontvouwen, allicht zou het ontwerp reeds Vrij dag j.l. 23 Juli 'voor de Koninklijke bekrachti ging rijp zijn geworden. Wat nu op 27 of 28 Juli het geval zal wezen. Waar de goedkeuring vaststaat en het wetsvoorstel toch inderdaad in de parlementaire smeltkroes het laatste restant van zijn „grimmigheid" heeft verloren, vermoe delijk slechts bij zeer hooge uitzondering zal wor den toegepast, daar had men de bespiegeling er over, ^Herhaling van reeds zoo vaak toegelichte pro eD contra argumenten, zeer beduidend korter kunnen maken. Edoch, ik wees er immers reeds op, de senatoriale zin tot beknoptheid bij' de dis cussie behoort tot de ontelbare dingen, welke wij1, gelijk wijlen Vintgens het eens van de Indische baten zei, het „vaarwel voor altijd" hebben moe ten toeroepen. De jongste weekperiode werd gelukkig niet in die mate door autoongelukken van allerlei soort gekenmerkt als de eraan voorafgegane. En het he se,f dat aan de gruwelijke balldadigheid en on- besusdheid met kleinachting van veiligheid' en levender zich op den publieken weg bevindenden, paal en perk moet gesteld,, schijnt dan nu toch tot de Overheid doorgedrongen te zijn. In de hoofd stad is een radicale herziening der bepalingen op het verkeer in voorbereiding. Waarbij1 dan zou worden vastgesteld, o.a. dat op de drukste punten der stad gedurende een gedeelte van den dag de maximumsnelheid voor auto's 12 K.M. moet-zijn ,d.i. de vaart, waarmede een paard in matigen draf zich voortbeewegt. Voor de „city" op het drukst van den dag is dat ook inderdaad niet overdreven. Jlet zou een voortreffelijke bepaling zijn, mitó men.... er met gestrengheid en waakzaaheid, de hand aan weet te houden. Bij het departement Van .Waterstaat aai een dezer dagen bespreking worden gehouden van maatregelen, welke tegen het woest rijden kunnen worden in het leven ge- Yoepen. Het wordt dus zaak voor de liefhebbers van „racen" om tev leeren begrijpen, dat zij hun hartstocht wat hebben te beteugelen. De zudht om uit de „tijdsomstandigheden" grof geld te slaan, blijft velen beheerschen. De reTusadhtige zwendel met Duitschland in en uitvoerconsenten, waaraan verschillende Nederlanders debet blijken 'te zijn, is eindelijk uitgelekt en men heeft zich voor te bereiden op een reeks van „nadere bijzon derheden." Voor naive en goedgeloovige ziellen is het nu een buitengewoon gevaarlijken tfijd. En wij allen -ook voor zoover wij rijker aan erva ring en minder snel te bedotten zijn, moeten nu onze oogen en onze ".noren gestaag wijdopen hou den, ons. wapenend, pantserend tegen bedrog van de meest geraffineerde soort. Enkele strafgedingen van zeer recenten aard, waarbij' personen met een zeer eervol ambtellijk verleden, die steeds met eere door het lieven gin gen, doch wien de 'duurte der tijden tenslotte te kras werd, zoodat zij zich aan eigendom der gemeenschap, 'waarpver zij het beheer voerden, vergrepen, zij werpen een scherp1 lidht op som mige toestanden, up to date. Vele traktementen en pensioenen, ook de riddersoldijlenM. W. O. zul len erjwelhpast bij worden gevoegd, gaan omhoog- Maar voor sommige, categorieën blijft het dalen der geldswaarde een dagelijks terugkeerende mar teling. In die omstandigheden vinden de fabriceer- ders van valsche ba'nkes en jzilverbonnen (te Maastricht werd eerf*dichte zwerm van valsohe guldenboDnetjes losgelaten" al spoedig zwakkelin gen, die de „risico" wagen om- er in te vliegen, Run misdadige waaghalzerij met vrijlheidsberoo- ving te moeten boeten. Zorgen eri ongebreidelde genotzucht zijd de bond genooten der criminaliteit. De verkorting van den arbeidstijd, vrije Zaterdagmiddag inbegrepen brengt er, wordt, weet men, telkens beweerd, er het hare toe bij om via alcoholisme* tot allerlei 'ontoelaatbare dingen te leiden. Minister Aalberse, zal nu een onderozek doen instellen naar het gegronde van. deze bewering. Gemakkelijk zal het onderzoek stellig niet zijn. En ook is het de vraag, welke maatregelen men, kan treffen van wettelijken aard, om1 het mis bruik van den vrijen tijd tegen te gaan. Intus- pchen is het een goede gedachte oanl te pgoen ge gevens te verzamelen ten opzichte van deze kwes tie. Overigens zullen velen het met mij eens zijn dat, behalve natuurlijk allereerst de vrije wil van degenen, wier arbeidstijd' verminderd werd, hier het particulier initiatief in allerlei vorm van «onschatbare waarde kan zijn. KLEERMAKERS LANGE5TRAAT ALKMAAR. J AS'SEN, M ANTELS HOEDJES weegt één pond, f 35,00. - Gegarandeerd kwaliteit De „oude Adam" in den mensch levend, is ge lijk zooveel eenigermate onderworpen aan de evo lutie, welke zich in deze dagen in zoo sterke mate doet gelden. Maar in sommige opzichten blijft hij toch de oude, dezelfde. Bijvoorbeeld in de zucht naar „sensatie" naar hetgeen u doet sid deren van emotie. In de liefhebberij' voor het grie- zelige.... Eehrenbach, de parachuteman, die van J 10ÜG M. hoogte den sprong waagt naar de aarde, j heeft het weer ondervonden. I Met a fgrijzer spreken sommige over „bestiale 1 wreedheid" die noodig is om1 zich in stierengevech ten te verlustigen. En ook met de verontwaardi ging, over de ruwheid van vorige geslachten, die behagen vonden in gladiatorenspelen, ed. om van hanengevechten, katknuppelen, palingtrekken et.g. niet eens verder te spreken. Maar men ziet voorbij, dat het zoeken der sensasie welke u gegeven wordt, door het aanschouwen van een enmsch, den „doodensprong" vanuit 1000 M. hoog te wagend, van volkomen denzelfden aard en oorsprong is. Tot de rubriek der vliegerij' behoort de tijding, dat de voorgenomen vliegtocht naar onze Oost afgesteld is, na het uitstel, waarvan eenigen tijd geleden melding werd gemaakt. Vooral in den alllerjongsten rijd ondervindt Nederland, nu en dan lichtelijk pijnlijke teeurstellingen op het „in ternationaal concert". Hopen wij, dat ze slechts van voorbijgaanden aard mogen wezen. Tot de vragen, waarvan de naaste toekomst de oplossing moet brengen, behoort ook de door mr. Treub onlangs aangeprezen fusie van liberale en neutrale groepen. De geruchten, welke het voor stelden, alls zou deze samensmelting, of samen- menwerking; zoo men wil, reeds een „fait accom pli" zijn gewerden, werden al zeer spoedig met de meeste beslistheid tegengesproken. En dat wel 'van een zijde, welke het vermoeden rechtvaardigt dat er nog heel wat gebeuren moet, voordat van „fusie" der vrijzinnige en neutrale partijen in ernst sprake kan zijn. Wat gelukkig nog tot de „blijvertjes" gerekend' mag worden, het is het accres der rijkmisddelen. In 1919 bedroeg dat van 1 Januari tot 1 Juli veertien millioen en men vond het prachtig. In 1920 beloopt het accres over de eerste zes maan den eventjes 66.7 millioen. Aleen over Juni-j.. 10.15 millioen gulden. Schitterend voorzeker. En toch nog altijd vlieg in reusachtige brouwketel Een „blijvertje" van minder verblijdenden aard is de Spaansche schatgraver, die al dertig jaar gelèden zijn oplichtersbrieven nsaar verschillende adressen in Nederland zond. En die nu zoowaar het oude spelletje met dezelfde trucs heeft her vat. Zouden er nog onnoozele halzen zijn, die zich door "den Spanjool laten bij1 den neus nemen Het schijnt ongelooflijk. Toch past misschien een *zooveelste waarschuwing: Denkend aan het Fran sche w-jord: Un homme averti en vaut deux. BUITENLAND. De verwikkelingen tusschen Polen en Sovjet- Rusland worden op het oogenblik nog door de geheele wereld met zichtbare belangstelling ge volgd. Het is niet teveell gezegd, indien'wij( schrij ven, dat Rusland zichh op het oogenblik in een zeer gunstige positie geplaatst ziet. Overwinnend op de Polen over het gansche front, door dat land gevraagd naar een wapenstilstand, een sch'ijh ,bare bedreiging vormend voor het Westelijk niet. bolsjewistische Europa, even herinneren wij' teraan, dat echter emermalen door bolsjewistische gezanten verklaard is, dat Sovjet Rusland niet van plan is Duitschland binnen te vallen kun nen de sovjetoverheden te Moskou zonder over drijving wel eenige eischen stellen. En niet zon der reden. In de nota welke Tsjitserin aan de Ei/gelsche regeering gericht heeft verwacht de eerste de overgave van generaal Wrangel en de 'onder zijn commando staande strijdkrachten. Ech ter moet worden opgemerkt, dat generaal Wran gel. niet tot de Paolsche legercommandanten be hoort, doch strijd voor de Ukraine. Deze cisdh van Rusland is dus ietwat onduidellijk. In de zelfde nota deelde de sovjetregeering mede, dat a aan de militaire overheden bevellen zijn gegeven, om de Poolsche parlementairen te ontmoeten en besprekingen te beginnen, teneinde tot een wa penstilstand en vrede te komen. Alhoewel het voorstel van Polen om een wa penstilstand te houden, is aanvaard, duurt de strijd op het Poolsche front voort. De Polen zijn er nog steeds niet in geslaagd den Russischen oprrarseh te stuiten. Tegelijkertijd met het' aanvaarden door Mos kou van het wapenstilstandsvoorstel heeft Llo.yd George de bepaling, dat Krass in Engeland niet meer mohet binnenkomen, geannuleerd. Llovd George toch moet ook rekening houden met de Engelsche handelsbelangen. Zoo zal dus binnenkort te Lbnden een vre desconferentie worden gehouden tusschen Polen en Rusland. Echter is de bepaling gemaakt, dat ook do leidende Ententemogendhedien mee zullen 'spreken aan de vredestafel. Heden ontmoetten Lloyd George en Millerand el ka at te Boulogne en aan het onderhoud tus schen dez.et wee staatshoofden wordt groote waar de gehecht. Engeland heeft op het oogenblik met vele moeilijkheden te kampen. Niet alleen druk ken de zogren voor de Russische kwestie zwaar, doch nog veel zwaarder drukken die voor de lersehe. Het is toch zeer zeker bekend, dat de toestanden in Ierland een steeds dreigender vorm1 an nemen en de dagen zullen niet uitblijven, dat de onlusten welke thans voornamelijk te Belfast zijn voorgekomen, grooter vormen zulllen aanne men. De burgeroorlog woedt thans reeds in de 'gtraten van eenige steden in Ierland. Het verlan gen naar de Iersche onafhankelijkheid doet zich zich steeds terkser gevoelen. Wenden wij onze blikken ook nog even naar het Duitsche Rijksdaggebouw. Fehrenbadh en dr. Simons hebben daar Maandag redevoeringen ge houden, welke over het algemeen met instem ming zijn begroet. Vooral de rede van dr. Simons, Minister van Buitenlandsche Zaken, had zeer in teressante passages. Hij verklaarde, dat Tsjitse rin een knap man was en dat er in Rusland nog lang niet zoo'n chaos heerschte, als de publieke meening in West Europa zich wel denkt. Rusland heeft een ontzaglijke opbouwende ar beid gepresteerd, verklaarde hij1 verder. Hij bleek in dit gedeelte zijner redevoering zeer op de hand' der bolsjewieken. Zelfs zeide hij: In Rusland) wordt enorm gewerkt aan het economische herstel, een arbeid wa,araan wïj' een voorbeeld .zouden bunnen nemen. Ongetwijefld zullen deze passages in Engeland met.de noodige aandacht worden gelezen en zul len de Engelsche regeeringsoverheden aan'het den ken brengen. Wil Duitschland Rusland gunstig stemmen in verband met toekomstige commer- cierie en andere relatjes. 1 oTt slot vermellden wij' even, dat de eisch der mijnwerkers om lóonsverhooging en eenige ande re privelegies is afgewezen. Tengevolge daarvan zal thans binnenkort een conferentie worden be legd, waar ook de staking een onderwerp van besprekingen zal uitmaken. Ongetwijfeld zal het 'echter zoo'n vaart niet loopen, want de llaatste groote stakingen zijn den arbeiders nog niet uit het geheugen gerukt. S »-u-l 2 7. INhsk 111>17 v.h HAARSMA VAN OUCOOP Hool'd Agent voor Noord-Holland f Op aanvraag komt onzen vertegen woordiger U* met eeu Dodga Auto be zoeken. zonder eenige verplichting. GEMEENTE.iAAD HEE H GOWAARDi. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 28 Juli des avnoidjs 6 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer W. van.Slooten. Be voorzitter opent de vergadering, waarna 'de notulenw orden gelezen en onveranderd vastge steld. Dankbetuiging is ingekomen van het oudhoofd der schooi te Veenhuizen voor den hem verleen den t eslag van f100. Dankbetuiging van Mej. Sellemans voor den haar verleenden toeslag. Beiden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is- de bekende motie van den Raad der gemeente Termunten om de vaststelling van don aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud aan 'do gemeenten te laten met verzoek om adhaesie. Op advies van B. en W. zonder discussie voor kennisgeving aangenomen „Komt thans aan de. orde de opmaking van de voordracht voor zetters, aftredend zijn de heeren D. Appel eD G. Wïjnker. De heer D. Wijnker deelt mede dat zijn vader niet meer in aanmerking wenscht te komen, we gens hoogen eleftijd. De voorzitter. Hij is een van de oudst inwonen- den der gemeente. Hij heeft deze functie de lang ste jaren meegemaakt, en zeker laat zich zijn wensch begrijpen. Voor de vacature Appel worden gekozen de heeren D. Appel en C. Kuiper. Voor dc vacature Wijnker de heeren D. Wijnker en JMet. Ingekomen is het verzoek van het Provinciaal Drankweercomité om op lotingsdagen de vergun ningen te sluiten of een tapverbod voor dien «lag uit te vaardigen. Do voorzitter zegt dat het vorig jaar het be sluit was genomen dit aan B. en W. over te laten opdat zij konden verzoeken aan de ver gunninghouders om te sluiten of niet te tapepn. Nu stellen B. en W. voor op lotings- en keurings dagen de vergunningen te sluiten. De heer van der Oord meende, dat dit reeds gebeurde. De heer Sloothoofd. Ik heb nooit een zoodanig bericht gehad. De heer Kostelijk ban volkomen met het voor stel meegaan. De heer Bloothoofd kan er zich niet mee ver eenigen. Ik ben er wel voor wat de lotelingen betrefi., maar ook anderen, zooals reizigers, wor den de dupe ervan. Wanneer wij niet tappen, nemen ze kannen mee, en dan kunne wij het toch niet keeren. De heer Kostelijk vraagt, of het dan niet mo gelijk is een tijd te bepalen? Het is toch maar een paar uren dat het ap z'n drukst is. De heer Bloothoofd. Dan wachten ze tot de tijd voorbij is. De heer Poland vindt voor reizend publiek de bepaling ook een. bezwaar. De heer Bloothoofd. Wanneer er op dezen dag eer. vergadering, trouwpartij of begrafenis is en men meel dan zeggen dat tie zaak gesloten is, maakt men toch een raar figuur. De heer Krom. De schandelijkste tooneelen doen zicli voor. Het is een ware plaag en het beste middel is om te sluiten. De caféhouders hier in den kring hebben zelfs verzocht om sluiting. Ook hebben wij geschreven aan de verschillende burgemeesters, dat de lotelingen in het vervolg onder politiegeieide komen en gaan. Wat het sluiten aangaat, dat regelt zich zelf. De heer Met juicht in zekeren zin het voorstel toe. Wij hebben genoeg last gehad. Ik zou het oorstel willen doen op dien dag de vergunningen tot 5 uur te sluiten. Maar bepalen dat voor dien geheelen dag geen drank mag worden ge schonken. Het besluit wordt genomen de gelegenheden te slluiten, met ui'zondering voor vergaderingen, be grafenissen en trouwpartijen en andere eventueel voorkomende omstandigheden. Goedkeuring is. ontvangen op de suppletoire begrooting dienst 1919. Gp de af- en overschrijving 1919 en de geld leoning van f50000. Voor kennisgeving aangenomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1