Uit den Omtrek 1 Door de gemeente 'Alkmaar wordt over 1919 van deze gemeente - gevorderd een bedrag van f150.— per bezoekende leerling van de Handels- drgschool en Hoogere Handelssdhool. Waar uit deze gemeente 4 kinderen naar eerstgenoemde school gaan, wordt het te vergoeden bedrag 600 gulden Alkmaar is hiertoe overgegaan ffi ver band met de steeds duurdier wordende materialen en gas en electriciteit. Alkmaar verwacht dan ook dat tegen de vordering geen bezwaar zal be staan. Mocht deze gemeente edhter niet betalen, feoo zal na het einde van het loopende cursusjaar den verderen toegang aan de leerlingen worden ont zegd en geen nieuwe elerlingen ziullen worden aan vaard. De heer Kostelijk. Dus dat is een ultimatum. De voorzitter, ik kan niet zeggen, dat men het in Alkmaar nu zoo netjes ingepikt heeft. Wïj' moeten betalen en anders mogen de leerlingen niet meer komen. De heer Blootihoofd. Ik vind het wel wat bar. De heer Met zou het betreuren wanneer door een besluit van den raad de leerlingen niet meer naar school konden gaan. Alkmaar maakt hooge kreten voor het bouwen van dure scholen en is het niet meer dan billijk, dat de buitengemeenten daaraan bijdagen.r Is de f45 schoolgeld onder die f150-- begrepen? De voorzitter. Neen, want dit is een vordering van het vorige jaar. Ik heb hierover ook met de ouders gesproken, maar deze waren niet erg ge negen om te betalen. Ik weet ook wel dat het tiet in het belang van het onderwijs is om Be taling te weigeren, maar de handelwijze van het gemeentebestuur van Alkmaar is beneden alle kritiek. Wanneer wij moeten betalen is het toch zeker niet meer a dn billijk dat wij ook eens mee praten of de school niet te luxueus is ingericht. De heer Krom. De Ambachtschool vroeg ook om f40, maar daar gaan ook de kinderen van be hoeftige ouders heen, en de raad besloot indertijd dan ook om hen te steunen? maar zij moeten naar vermogen bijdragen. Dit is echter een school waar uitsluteind kinderen heengaan van ouders die het wel kunnen betalen. De heer Met zou gaarne zien dat de raad toe stemde in ebtaling, om de kinderen in de gelegen heid testellen dit zeer nuttige onderwijs te kun nen volgen. De bijdrage die de gemente moet be talen is f150.Laten dus de vermogenden f50 de minvermogenden f25 en de onvermogenden niets vergoeden. De heer van der Oord vindt het niet gemoti veerd, dat de vermogende ouders de gemeente dit bedrag willen laten betalen. De heer Wijnker. De Ambachtschool is voor een ieder maar dit is een hoogere klasschool. Wtnueer iemand, die het niet betalen kan zijn kind wil laten leeren, laat hij1 dan om steun vragen aan de gemeente. De heer Krom. De beasting klan een zoo hoo ge uitgave als Alkmaar eischt niet meer dragen. In stemming gebracht, verklaart alleen de hr. Met zich voor betaling, zoodat dit met K) stem men tegen wordt geweigerd. Van Ged. Staten is een advies ingekomen, dat de raad eerst goed onderzoeke of men een leening kan afsluiten alvorens tot uitgaven van finan- cieelleo aard over te gaan. Van hetzelfde college bericht, dat de veror dening op de drankgelegenheden voor kennisge ving is aangenomen. Ter taföel komt de gemeenterekening 1919. De ontvangsten hebben bedragen f166143,211/2, de totalle uitgaven daarentegen f171067,66i/2, zoo dat de rekening sluit met een nadeelig saldo groot •f4929,45. De rekening van het levensmiddelenbedrijf is opgemaakt en sluit met een nadeelig saldo groot f'8'467,991/2 De rekening van het Electrisch Bedrijf sluit met eer. nadeelig saldo van fl231.61.i/2 Van de bouwvereeniging „Hugowaards Belang" is bericht ingekomen, dat zij' heeft besloten tot den bouw van 12 arbeiderswoningen. Hiervoor is een terrein aangekocht groot 69 aren aan den Honden- weg voor f5500.—terwijl de geheele kosten zul- lelr. bedragen ten hoogste f65000. Besloten wordt met het nemen van een besluit te wachten tot het advies van de Gezondheids- Commissiei s teruggekomen. Voor het nazien van jle gemeenterekening wor den aangewezen de heeren Kuiper, Blom en Met. Voor de rekening van het Levensmiddelenbedrijf en het Electrisch bedrijf de hheeren Bloothoofd, van der Oord en Borst. Voor de rekening van het B. A. de heeren Kos telijk, Poland en Does. In comité zullen worden behandeld de supplc- toire begrooting voor den H. O. en de reclames tegen den aanslag in den H. O. Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD OUDKARSPEL. (Aan onze lezers te Oudkarspel per extra-num mer toegezonden.) VERGADERING van den Raad der ge meente OUDKARSPEL, op Woensdag 28 Juli, des namiddags 2 uur, onder voorzit terschap van den WelEd. Achtb. Heer A. C. Kroon, BurgemeesterSecretaris. Allo leden zijn aanwezig. Stemmingen zullen aanvangen bij den heer Groot. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige zitting worden gelezen. Naar aanleiding van de notulen deelt de voor zitter mede, dat de colleges van B. en W. der vier gemeenten aan den Langendijk zullen confe reren, om de mogelijkheid te onderzoeken, de wijkverpleging tot een gemeentedienst te maken, zulks in verband met het door de Vereeniging „Mosokomos" eenigen tijd geleden ingezondfen adres. Verder, dat naar aanleiding van de voorgeko men gevallen van vleeschvergiftiging, een Srcu- laire is ontvangen van de Gezondheids-Commissie gezeteld te Scha gen. Genoemd ooilege heeft naar aanleiding van de voorgekomen gevallen een on derzoek ingesteld, en heeft zekerheid verkregen, dat enkele minsters besmet waren. Dit behoeii echter geen bewijs te zlijla, als zou het vleesclh van een zmk beest afkomstig zijn. Dit kan zfijm oor zaak vinden in verkeerd sla'chten of verkeerde behandeling van het vleesch. Veelvuldige geval len doen zich voor, dat het vleesch goed is, maar de besmettende bacteriën voorkomen in het dar menstelsel van het beest. Practisch is het echter volgens het college onmogelijk', om het gevaar van vergiftiging'' weg te nemen. Het gle- vaar kan echter veel worden verminderd door een zorgvuldige behandeling van het dJanaenstelsel en het reinigen van den grond en het benoodlgde materiaal met heet sodawater; en tevens door het goed gaar-koken van het vleesch. De meeste ziek tegevallen 'dieden zich voor bij' die mensdien, die het vleesch rauw of niet goed gaar-gekookt heb ben gebruikt, en de Commissie meent dan ook, hiertegen ernstig te moeten waarschuwen. Aan het bijgevoegd verzoek om deze circulaire ter kennisse te brengen van de slagers, is door den voorzitter bereids voldaan, en tevens aan den keurmeester opdracht gegeven, hierop toe te zien. Na deze mededeelingen volgt goedkeuring der notulen. Ingekomen is een verzoek van de bewoners aan den Laanweg, om nog een lantaarn te plaat sen bij de Roskambrug, omdat men van het licht direct in het duister koamlt, en dit voor het ver keer nogal gevaarlijk is, door de slooten die daar zijn. De voorzitter zegt, dat deze lantaarn dan ge plaatst moet worden bij' Hink. De heer Paarlberg vraagt of de kosten alleen vöor Oudkarspel komen? De voorzitter antiwoordt, dat OudSkarspel en Noordscharwoude de verlichting aan de Spoor straat tezamen bekostigen, dus dit met deze lan taarn sok het geval wel zal zijn. Het verzoek zal in de G afecommisei e - vergade r in g worden behandeld. Door de gemeente Alkmaar wordt over 1919 van deze gemeente gevorderd een bedrag van f150.per bezoekende leerling van de Han- delsdagsc&ool en de Hoogere Handelsschool. Waar uit deze gemeente 4 kinderen naar eerstgenoemde school gaan, wordt het te vergoeden bedrag f600. Alkmaar is hiertoe overgegaan in verband met de steeds d uurder wordende materialen en gas en electriciteit, Alkmaar verwacht dan ook, dat te gen 'deze vordering geen bezwaar zal bestaan. Mocht Oudkarspel edhter niet betalen, zoo zal na het einde van het loopende cursusjaar den verderen toegang aan de leerlingen worden ont zegd en geen nieuwe leerlingen worden toegelaten. .De voorzitter zegt, hierover reeds met de ou ders van de leerlingen te hebben gesproken. Zeer vreemd vond ik het echter dat Alkmaar nu nog over 1919 disponeert en daaraan een dergeiijk ultimatum verbindt. Wanneer de gemeente niet betaalt mogen er geen kinderen meer heen na 1 Augustus. Wanneer nu drie van de ouders wel willen betalen en 1 niet, dan mogen de andere 3 toch niet meer heen, omdat Alkmaar de vole f600 wil hebben. Het is een zeer vreemd stand punt. Gisteren is door mij hierover gesproken met den afdeclingschef van Ged. Staten, en ook hem .bevreemdde het genomen besluit ten zeerste, en vroeg dan ook een afschrift van dezen brief, wat door mij vandaag nog is verzonden. Z.EA. stelt voor dit schrijven voorloopig voor kennis geving aan te nemen en een onderhoud aan te vragen met den Burgemeester van Alkmaar. De ouders van de leerlingen uit deze gemeente hebben 2ich bereid verklaard deze f150.te betalen. De heer Paarlberg zou wel met die gemeenten willen confereeren, die in hetzelfde geval verkee- ren. De heer Schrieken. Wij kunnen hieraan niet voldoen. Verbeeld je eens dat er een twintig leer lingen komen. Daar is geen betalen aan. De heer Meiten is ook van mieening, dat zooiets niet opgaat. Ik geloof dat men daar afgewacht heeft wat er van de Mulo-school zou komen. De heer Bakkér. Wij stellen ons op het stand punt dat het onderwijs geheel onder beheer van het Rijk behoort te zfijfiIk heb er edhter niets tegen wanneer de menschen dit zelf betalen, maar dit is ook voor hen, die betalen kunnen, geen be zwaar, maar voor minderbedeelden, die hun kin deren ook willen laten leeren, onmogelijk. Dan is het beter dat dit geld geheven wordt naar draagkracht. De voorzitter antwoordt, dat dit geen onder werp van bespreking is, en eerst dit afgehandeld moet worden. Z.E.A. is er niet voor dat de ge meen te f600 gaat betalen. De heer van Exter zegt, dat dit ook een punt van bespreking heeft uitgemaakt in Bergen. Men was daar van oordeel, dat wanneer wel betaald moest worden, dit bedrag progressief te heffen en de rest door de gemeente werd bijgelegd'. De voorzitter. Het is misschien niet mooi ge zegd, rn^ar degene, die zijn kinderen wil laten eieren, moei liet toch zelf betalen ook. De heer Schrieken. Waar blijft per slot van rekening de grens? Of we moesten hier zoo gek zijn als in Amsterdam, om aan hen, die kinderen willen laten leeren, kosteloos onderwijs te ver strekken met kosteloos leermiddelen. De hoer Hart. De belastingdruk voor Oud karspel is al zoo zwaar, dat er niets meer bij kan. Spr. weet niet, waar het geld vandaan moet komen. Hierop wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen. Ingekomen is van den heer L. Wit Oz. een re clame tegen het door hem te betalen schoolgeld. Wordt gesteld in handen van de reclameoom- Ingekomen z'ijh 9 reclames tegen den H. O. welke ook naar de commissie worden verwezen. Van den veldwachter Prijs is een reclame in gekomen t egen zijn aanslag in den H. O., waarbij1 gevoc-gd is een memorie van toelichting, houdende de berekening wat andere collega's moeten beta len in verhouding tot hem. Do voorzitter. Hij' gooit hierin alles door el kaar. Dc heer Schrieken. Laten we het gewoon be schouwen als een reclame tegen den H. O. We zitten hier toch niet om raadseltjes op te lossen. De heer van Exter. Prijs heeft mjij' hierover ge sproken en .medegedeeld, dat hïji in de oorlogs jaren ten achter is geraakt. Zeker, ik weet heel goed, dat wij de belasting niet kunnen kwijtschel den, maar ik zou dan toch willen voorstellen Prijs voor dit jaar een gratificatie van flOO toe te kennen. Dc heer 5-chrieken. Wanneer dit is om de belasting te betalen, dan ben ik er niet voor. Wij leven allen onder den belastingdruk en een ieder moet zijn belasting betalen. En dan heeft hSji toch ook nog bijbetrekkingen. De heer Paarlberg. Wanneer het was om! een salarisverhooging, dan zou ik er niet tegen zijn omdat het aan zijn pensioen, waar hij toch zeker gauw aan toe is ten goede komlt. En wat de bijbetrekkingen aangaat, bijl de salarisverhoo- ging van verleden jaar is de bepaling gemaakt, dat hij zoo weinig mogelijk bijbetrekkingen mocht! De voorzitter. Dan moet hij naar Amsterdam gaan. Daar kan hij' f2400 vêrdilmen. En de bijbetrekkingen die hlij! had, heeft hij ge houdén, en meer bijnemen zal niet gaan. De heer Bakker. Wij moeten alleen vragen wat hij moet hebben als ambtenaar. De heer Hart. Ze Mjken wel altijld naar de hoogste maar nooit naar de laagste. Besloten wordt dit adres uitsluitend te beschou wen als een reclame tegen zijn aanslag in den H.O Bericht i3 ingekomen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, dat de contributie is verhoogd. De voorzitter deelt mede, dat dit niet van toe passing is op deze gemeente, daar men hier bene- 'den het gestelde aantal inwoners is. Na deze me- dedeeling wordt hët adres voor kennisgeving aan- Verz ick is ingekomen van den heer K. Nap Cz. om afschrijving van zlijln aanslag in den H.O. Dit wordt verleend voor 11 maanden, omdat hij in Januari is vertrokken Van den heer A. Bood een verzoek orni 11 maan den afschrijving van zlijm ahnslag in den H.O. wat wordt toegestaan. Van den heer Stet is het verzoek ingekomen om ontheffing van het betalen van schoolgeld, tengevolge van ziekte. Zal in comité worden behandeld. Een adres van den Ned. Bond van Gemteente- Ambtenaren, waaraan gehecht is een adhaesiebe- tuiging van het Bestuur' van Hoofden in Techni- sehen Gemeentedienst, om de gepensioneerde amb tenaren een toeslag te verleenen van 40 pCt. op hun pensioen. B. en W. stellen voor aan den heer Slooves als gepensionneerde 40 pCt. toeslag te geven. Dit pensioen bedraagt f92. De heer Schrieken. Het- pensioen is todh al niet hoog, zoodat ik mij' er best mee kan ver eenigen. Ze hebben langen tijd veel werk ver richt voor weinig geld. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Een schrijven van het Provinciaal Drankweer- eomité met het verzoek, om op lotingsdagen de vergunningen in de gemeente te sluiten of een tapverbod voor dien diag uit te vaardigen. Zonder discussie op voorstel van- B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is de nu reeds welbekende motie van den Raad van Termunten om' de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud aan de gemeenten over te laten, met verzoek om adhaesiebetuiging, Op voorstel van B. en W, voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat de in deze gemeente opgerichte woningbouw-ver eeniging „Goed Wonen" rechtspersoonlijkheid ver kregen Jijeeft. Voor kennisgeving aangenomen. Bericht van Ged. Staten dat een verzoek om uitkeering uit de O. W.-belasting op nader te bepalen tijd kan worden ingediend. Van hetzelfde College goedkeuring op dé af- en overschrijving dienst 1919. Eveneens goedkeuring op het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f12500. Goedkeuring op het besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitga ven dienst 1919. Dat de uitkeering aan deze gemeente voor het onderwijs bedraagt f3208.44. Goedkeuring op het besluit tot intrekking van de verordening op het Levensmiddelenbedrijf, we gens opheffing daarvan. Goedkeuring op het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f3500 Goedkeuring op de derde suppletoire begrooting dienst 1919. Goedkeuring op het besluit tot aankoop van grond vcor uitbreiding van het kerkhof. Door den voorzitter wordt het reeds door ons gepubliceerde telegram voorgelezen, ontvangen naar aanleiding van het bezoek van eenige bur gemeesters aan den Minister, om' te komen tot weder openstelling van de grenzen voor den uit voer van vroege aardappelen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Hierop komt aan de orde de vaststelling van da instructie voor den gemeentegeneesheer. Deze is belast met het uitoefenen uCn de ar menpraktijk. Het verleenen van genees-, heel- en verloskundige hulp aan armen, op vertoon van een afgegeven bewijls door de ArmvoogdfijL In dringende gevallen is hij verplicht hulp te ver leenen zonder dit bewijs. Ook moet de geneesheer zijn bijstand verleenen bij verlossingen, wanneer dit door de vroedvrouw wordt noodig geacht. Verder is de geneesheer verplicht tot het ver richten van vaccinatie en doodshouw. Wat het eerste gedeelte aangaat, geniet hij1 een sa'aris van f1250.en voor vaccinatie en Jood- schouw £250. Bij verhindering is de geneesheer verplicht te zorgeD voor een plaatsvervanger. Duurt 'de ze verhindering langer dan veertien dagen dan moet een plaatsvervanger worden gesteld, onder nadere goedkeuring van B. en W. Deze instructie is van kraciht met ingang van 1 Juli 1920. Alle vroeger door den raad genomen hesluiten zijin hiermede vervallen. De verordening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierop wordt tot stemming overgegaan, en wor.dt met algemeene stemmen tot geeente-ge- neesheer benoemd J. G.- Vogelenzang, Arts, te dezer gemeente. Het in de vuige vergadering aanjgehoudfen schrij! ven 'v an het Diaconiebestuur Wordt in handen gesteld van het Burgerlijk Armbestuur, opdat deze twee besturen onderling een regeling voor de geneeskundige behandeling kunnen treffen. Door den Raad wordt hierop goedgekeurd een derde suppletoire begrooting, dienst 1920, tot een bedrag van 13Ó76 25. Aan de orle wordt gesteld de bespreking van de instructie voor de vroedvrouw. Naar aanleiding van de haar toegezonden con cept-verordening, is een sdhrijVen ingekomen, waar in door haar bezwaar wordt gemaakt tegen oenige artikelen. Na korte bespreking wordt de wijziging aange bracht. Set ontslag zal echter ingaan uiterlijk 3 maanden nadat een desbetreffend verzoek den raad heeft bereikt. Door den heer Bakker wordt voorgesteld aan mej. ZaagmanSchuitmaker een vakantietoeslag te verleenen van f50.zoodat f25.voor re kening kimt van Oudkarspel en f25 voor de gemeente Noordscharwoude, mits zij' gebruik maakt van haar vacantie. Dan moet zij1 zelf zorgen voor een plaatsvervangster en ook zelf betalen. Dit voorstèl wordt door den raad overgenomen waarna de verordening voorloopig wordt goedge keurd. i - i Ij De ingekomen exploitatierekening van de meenschappelijke Lidhtbedrfijlven aan den Langen dijk wordt goedgekeurd. Ter tafel wordt gebracht de Gemieenterekening 1919. De ontvangsten hebben bedragen f68275.34 de uitgaven daarentegen f71614.87!/2, zoodat de rekening sluit met een nadeelig salido tot een bedrag van f3339.531/2 Deze rekening zal nader door den raad worden onderzocht. Roddvraag. Door den heer Meiten wordt gezegd', dat hij en de heer Tromp de sloot naast hun huis voor eigen rekening willen dempen. Bij een door hem ■ingesteld onderzoek bleek, dat de heer Winder hiertegen jgveen bezwaar maakte. Een klein ge deelte wil men openlaten voor het vastleggen van vaartuigen. Zoodat het voorste gedeelte van dit gemeente water gestopt wordt. 'Ook zijn de hee ren niet ongenegen, dit stukje aan te koopen. De voorzitter vraagt dit verzoek in handen te stellen van B. en W. voor nader onderzoek. Z, E.A. zegt nog, dat wanneer er geld genoeg was ervoor te zijn om' alle lienten dicht te maken. Wordt in handen gesteld van B. en W., waar na de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de aangename besprekingen wordt gesloten. RECLAMES. Het Kaas- en Botercontrülestation „Noord-Hol- 1 lend" te Alkmaar, deed een aardige en sprekende reclamekaart het licht zien. Een huiselijk tafe reeltje Een jonggehuwd paartje zit aan de ge zellige met bloemen versierde ontbijttafel en laten zieli ch spiiizen goed smaken. Mevrouw heeft even gebeld en laat aan Mijnheer door het dienstmeisje hei Keulspotje boter zien, waarop het Rijksmerk is aangegeven. Mijnheer begrij|pt waarom hij! zoo heerlijk ontbijt en is verrukt over den smaak. De jonge mevrouw zegt: „Wij zullen uitsluitend boter en kaas gebruiken voorzien van het Rijksmerk1." De pllaat is artistiek uitgevoerd en is een keu rige wandvei siering voor de keuken, waar dan ook alleen ONVER.VALSCHTRi waar mag komen HENRI TER HALL'S NIEUWSTE RE VUE „WIJ VLIEGEN." Blijkens aankondiging in dit blad' komt de nieuwste revue van Henri ter Hall wederom op de Kermis te Alkmaar. Van deze revue „Wij1 vliegen" schrijft „Het Handelsblad" Het systeem van Henri ter Haiti's revues wordt nimmer gewijzigd en ook de voornaamste artis- ten blijven steeds dezelfde, maar ditmaal scheen mij in den geest toch iets veranderd te zijn. In ieder geval herinner ik mij1 niet in een revue van Ter Hall ooit een zoo geslaagd tafereel te hebben gezien als dat van den zingenden gemeen teraad, waar op de meest bekende vollkswij'zen het voor en tegen van gemeentelijken visdhverkocp wordt besproken; de eigen parlementaire erva ringen van den auteur zullen hem wellicht bij de uitwerking dezer scène van groot nu zijii geewest. liet geheel is uitstekend voor groote en kleine kinderen. De geestelijke tweelingbroeders Buziau en Nieuwenhuizen Jr. zijn altijd beter van actie dan van conversatie en onthallen het publiek weer op hun cllowneske bewegingen. Zij vormen een steeds bezig, steeds redeneerend trio met Roosje Kohier van Ghelder, het bevallige Roosje, dat haar mooie toiletten weet te dragen. Aan kleur en praal is natuurlijk geen gebrek, en Roosje van Ghelder is op' het tooneel niet de eenige vrouw, aan wie schoone kleed'ij en opschik wel besteed zijnRegenweer, sprookjes, van Moeder de Gans, een steenkolenmijn, een bijenkorf een rozentuin en de aviatiek zijn de voornaamste en zeer geschikte onderwerpen een ecllatante 'enscèneering. Goeden smaak kan men daarbij ook meestal waardeeren. Advertentiën. Hiermede vervullen wij den tren- risen plicht U kennis te gaven, dat na ean kortstondig lijden, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het St Elizabeth- Ge3ticht te Alkmaar is overleden, onze innig geliefde Dochter en Zuster, ANNA in dan jeudigen leeftijd van 14 jaar en 10 maanden. Haar diepbedroefde Ouder» M. ZUT. AZUT-Stroopbb en Kinderen. Diepsmeer (0em. Oudkarspel), 30 Juli 1920. JAN KLlLMAN, Oudkarspel, bericht de ontvangst van prima droge orte TURF. Beleefd aanbevelend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2