Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen schaft en tevens alls opsnb. vermakelqkhedê» ep Zondag souden werden verboden, in geen gsval zou medewerken om bekrachtiging van een dergelijk besluit tot stand te doen komen, is bij onze part) de meening gevestigd, dat, indien wij tenminste nog iets wilden bereiken, wij het anders zouden moeten inpikken. En omdat onze partij toch nog zooveel mogelijk wilde bereiken, hebben wij als het wars een .com promis aangeboden en daarbij voorgesteld de ker mis op Zondag alleen voor Zijdewind af te schaffen. Mynheer de Voorzitter, omdat wij wisten dat U medewerking zou verleenen indien een dergelijk besluit voor Zijdewind alleen zou worden genomen en wij meenen dat de situatie en de indeeling van gemeente en parochie zich uitstekend voor het nemen vau een dergelijk besluit leent, hebben wij, boewei wij bet consequenter hadden gevonden de geheele gemeente in het besluit op te nemen, dit adres ingezonden. Voorz. Wenseht iemand misschien het woord nog De heer Ligthart zegt volkomen met de woor den van den heer Bakker in te stemmen. De heer Pluister vindt, dat de raad zich bewust moet zijn van wat hij doet. Hij vindt dat de af schaffing van de Zondagskermis tal van menscheu in hun inkomsten benadeelt, terwijl die menschen toch evengoed moeten bijdragen in de lasten der gemeente. Hij hoopt dan ook, dat de Raad het adres niet zal aannemen. De heer Tromp. Het zal misschien eigenaardig aandoen, dat mijn naam, koewei ik toch ook tot de katholieke fractie behoor, niet op het adres voerkomt. In de vorige vergadering heeft spreker vierkant tegen het adres gestemd. Hij is evenwel tot andere gedachten gekomen, niet omdat hij on der dwang staat of omdat er van de een of andere zgde pressie op hem werd uitgeoefend, maar omdat hij toch van oordeel is, dat, om de Zondag te eer biedigen, het niet gewenscht is op dezen dag de kermis en andere vermakelijkheden te houden. Spreker zal zich wanneer dit adres in stem ming wordt gebracht, van stemming onthouden. Men zal hem dan in geen geval van beginselloes- hied kunnen beschuldigen. De heer J. Jong. Er wordt in deze zaak abso luut geen pressie van boven uitgeoefend. Wjj willen dat de Zondagsdienst geëerbiedigd wordt en als wij de Zondagskermis weg willen hebben is dit een gevolg van ons Katholieke beginsel, terwijl wij de kermissen enz. op Zondag als een beletsel beschou wen voor de uitoefening van onzen heiligen Zon dagsplichten. Het is versobnkkelijk als men ziet hoe biljarten om boog gelag en drnnkmisbrn k en zedeloosheid op Zondag hoogtij vieren. Sprekers telt daarom weinig het argument, dat men door afschaffing Zondagskermis, iemand 't brood uit den mond zou nemen, maar hij zal hier laten wegen wat 't zwaarst is. omdat hg er van overtuigd is, dat de afschaffing der Zondagskermis den Godsdienst bevordert, De heer Over: Ik zou er wel iets voorgevoelen om, indien de menschen het zelf willen, voor Zijde wind met afschaffing der Zondagskermis te begin nen. liet kermisvieres heeft zijn voor en zijn tegen. De kermis te Zijdewind schijnt bovendien niet al te ordelijk en rustig gevierd ta kunnen worden, want er moet tenminste tamelijk veel politie wezen, daar er altijd nog 2 politieagenten of rijksveld wachters bij moeten komen. Kermis is niet natuurlijk en kermis op Zondag begint ouderwetsch te worden. Er zijn wel edeler vermaken dan kermis die men op Zondag zou kun nen bezoeken. Spr. zou daarom het nemen van een dergelijk besluit voor Zijdewind goedkeuren. De beer Tromp protesteert tegen de woerden »an den beer Over. Deze zou den schijn willen wekken of de kermis te Zjjdewind een kweekplaats was van banaliteit. Ik heb jaren de de kermis te Zgdewiud medegemaakt en gezien dat er door de politie bijna geen processen-verbaal werden opgemaakt. De poli tie had het er dan ook volstrekt niet overdruk, maar dat er zooveel politie moet wezen, zit hierin, dat er in Zijdewind gelegenheden zijn, n.l. bij de Wed. Bruin, bjj C. Jong en bij Burger en de politie kan dan toch niet overal gelijk zijn. De heer Over wenseht dan tusschen twee haakjes op te merken, of onze politie bang is om eens over te loopen. Hij weet verder niet of Zondagskermis onzede- ljjker of ondoelmatiger is, maar daar de heer Tromp zegt, dat de politie het niet druk heeft zegt spre ker nog een», dat het zou kunnen zgn, t at onze politie bang is om eens over te loopen. Voorz. zegt, dat bij gehoopt bad alle persoon lijkheden of persoonsnamen uit dit debat te kunnen laten, maar bjj wil thans den heer Over wel «eggen, dat het verleden jaar de hear C. Jong was die aan spr. vroeg bij die kermis over 2 politieagenten te mogen beschikken, daar hij verklaarde dat, indien er iet» mooht gebeuren, 1 politieagent niets kon uitvoeren. Het was dus niet omdat onze politie bang zou «ijn om te loopen, maar spr. had C. Jong 2 agenten toegezegd. Dat onze politie bang zou zjju om te loopen, spr. kan den heer Over wel verklaren dat hiervan geen steek aan is. Wenscbt verder iemand nog het woord over het adres P Dan wil spr. er nog dit van «eggen, dat, indien de vier Katholiek# Raadsleden een besluit mochten nemen in den geest zooals thans is inge diend, n.l. voor Zijdewind alleen, ,spr. dan geen enkele maal zijn toestemming meer «ou verleenen tot een kermis of een bal dat op Zondag gehouden zou worden. Wat de heer Jong ;z#i over Gods dienstzin e. d., hierin laat spr. hem vrjj. Dat de heer Tromp veranderd i», moet hjj zelf weten. Hg is zelf iid van den Raad en zal zgn houding zelf kunnen bepalen. Wat den heer Over betreft, deze moet ook zelf weten hoe hjj stemt. Hij heeft be- luutd, dat hjj, volgens art. 46 der Gemeentewet, zooder ruggespraak zou stemmen, du« hg weet «elf wat hg moet doen. Wat den heer Bakker betreft, deze sprak over het aanbieden van een compromis, maar dat kan spr. niet aanvaarden. Als voorz. stelt hjj zich boven de partgen. Mooht da meerderheid van den Raad het voorstel Bakker aannemen, dan zal spreker zgn medewerking verleenen. Het spijt hem wel dat er eeu dergelijk voorstel is ingekomen, omdat hjj vreest dat de burgers er financieel» sobade door zullen lijden. Spr. herinnert er aan dat men znlk een besluit niet te lioht moet Dames en wil er neg op wijzen dat hg niet meehelpt om een dergelijk besluit te nemen. Mooht het blgken dat de bevolking van Zijdewind maatregelen neemt, die ni9t bevorderlijk zijn voor de rust en de orde, dan rust de verantwoordelijkheid daarvan ten volle op die leden van den Raad die dit besluit hebben ge nomen. Niemand verder bet woord wenschende werd het adres Bakker, Ligthart, Jong aangenomen, met voer de heeren Bakker, Ligthart, Over en Jong, tegen de heeren Pluister en Rempt, terwijl de heer Tromp blanco stemde. De heer Bakker: Mijnheer de Voorz., naar aan leiding van 't ganomen besluit zou ik U nog willen vragen of wij, gezien het korte tgdsverloop, van Uw absolutn medewerking verzekerd zijn, om, zoo mogelijk het- besluit nog voor de viering; van de kermis door Ged. Staten goedgekeurd te zien krijgen. Voorzitter: Ik heb den heer Bakker gezegd dat ik mijn volle medewerk ingtofc dit besluit wide verleenen. Komt de heer Bakker dus morgenoch tend om half twaalf, dan zal hij het besuil] knunen teekenen en indien hij hetr dan ook nog zcu willen meenemen naar het postkantoor te Niedorper Verllaat, dan zal het besuit mor genmiddag nog Gedeputeerde1 Staten bereiken. Do heer Bakker. Het blijkt mij, mijnheer de voorzitter, dat indien het noodjgi is, wij op uw medewerking kunnen rekenen. Maar omdat u zoo den nadruk legde op „de vier katholieke raads leden"te n 'djt besluit betrekkelijk door 3 kath. raadsleden genomen is, vraag ik dit zoo. Voorzitter zegt, dat hij zijn toezegging had' gedaairtiat indien 4 kathollieke raadsleden voor de afschaffing van de kermis waren, hij zijn toestemming in geen geval zou geven tot het hou den van najaarskermis of balls. Hij zou echter van oordeell zijn, dat, wanneer in het café van mej Bruin een knappe rederijkerskamer een uitvoering willde geven, het niet bezwaarlijk zou zijn toe stemming voor ball te verleenen. Mej. Bruin be taalt ook in de lasten en moet ook' léven. De heer Bakker. Ik had eigenlijk' een compromis bedoeld, met de verzekering, dat geen bals zouden plaats hebben indien de vier kath. raadsleden dit wenschten. Voorzitter vindt, dat dit inhoud, dat- hij zijn toestemming niet zal weigeren tot een uitvoe .ring met tot slot een bal. Geen der leden hierover meer het woord ver langende wordt thans overgegaan tot de benoe ming van een wethouder (vacature Wit.) Op den heer Tromp worden 6 stemmen uitge bracht, 1 stem blanco .zoodat dé heer Tromp benoemdi s. Op de vraag van dén voorzitter of dé heer Tromp genegen is de benoeming aan te nemen, antwoordt deze: Ik dank de heeren voor het in rnij gestelde vertrouwen en ben bereid' de benoe ming tot wethouder aan te nemen. Het verheugt mij zeer in nauwere samenwerking met U" Mijn heer de Voorzitter te komen. Hierna volgt felicitatie. Voorzitter stelt nu aan de orde het adres van „Eendracht maakt Madht." Voorzitter zegt met wethouder Bakker overeengekomen te zijn, dat 007 het verzoek van de drie raadsleden aangeno- 'men wordt, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Verder is nog een verzoek van Ged. Staten in gekomen om te melden ,of er bezwaren bestaan dat de kermis te Kolhorn in verband met de ten toonstelling te Schagen op de 2e week in Sep- temler te mogen houden. Bij den raad blijken geen bezwaren te bestaan. Bij de rondvraag vraagt de heer Tromp naar aanleiding van het genomen besluit, hoelang of het. zal duren voor de goedkeuring van Ged. Sta ten kamt, want het is van belang dat de caféhou ders met het oog op de te nemen voorzorgsmaatre gelen weten, waaraan zij zich te houden hebben. oorzitter zegt, dat hij reeds beloofd heeft bij de azak de meest mogelijke spoed te betrach ten. Ik kan echter onmogellijk zeggen, hoel'ang het zall duren voordat de goedkeuring van Ged. Stoten komt. 't Is niet onmogelijk dat de kermis te Zijdewind toch doorgaat. De heer Bakker. Te Castrieum is ook eenl besluit in dergelijken zin genomen, en met goeden uitslag bekroond'. Ik geloof dat de termijn daar nog korter was. Het zal natuurlijk voor een groot deel afhangen van de medewerking van den voor zitter. Indien de voorzitter b.v. schrijft dat de termijn zeer kort is, zal het mogelijk zijn, dat Ged. Stoten spoed maken met de goedkeuring. De voorzitter ziegt, dat hij all het mogelijke zal doen. De heer Tromp zegt verder nog dat bij ontsten tenis van den Burgemeester krachtens artikel 77 de Burgemeester vervangen kan worden door den oudsten wethouder. Daar beide wethouders in 't noordelijk deel der gemeente wonen zou de heer Tromp gaarne voorstellen, bij zoodanig geval een raadslid uit het zuidelijk deel te benoemen. Voorzitter zou dit punt eerst nog eens willen bestudeeren. Hij kan zich vergissen, maar hij meende dat de gemeenteraad een dergelijk besluit niet kan nemen. De heer Tromp kan zich ook vergissen, maar meende gelezen te hebben dat het mogelijk was. Vooriztter meende dat de gemeentewet in dien zin gewijzigd was, dat de Kroon of de Commis saris der Koningin een ander raadslid dan door B. en W,. benoemd, konden verkiezen. Hij zal het echter onderzoeken. Hierna wordt de vergadlering onder dankzeg ging geslloten. HEER HUGOWAARDc „NIEUW LEVEN." Door „Nieuw Leven" werd een buitengewone algemeeno vergadering gehouden met het oog op de schade, toegebracht aan de aardappelverbou wers, door de maatregelen vau den Minister van Landbouw, en ter bespreking van de vraag: Hoe meer zekerheid te verkrijgen omtrent den handel in onze win terproducten De voorzitter opent met een kort woord de ver gadering, waarbij uiteen wordt gezet, hoe 'het bestuur tot de uitschrijving dezer buitengewone algemeene vergadering is gekomen. De Secretaris leest hierna de zeer uitgebreide notulen der Jaarvergadering, welke onder dank zegging worden goedgekeurd). De voorzitter doet mededeeling van de bestuurs- bemoeiing inzake de hagelschade van 12 Juli, waarop door den heer Meereboer verslag wordt uitgebracht van de audlentiie bij dien Minister van Landbouw enz. Ter inleiding van het hoofdpunt dér agenda leest de secreatris een artikel voor uit de Medte- deelingeu van het-Centraal Bureau, waarin wordt aangetoond, het verkeerde beleid van den Minister waardoor geheel onnoodïg dien tuinbouwers een sehf.de is berokkend van f2.285.000.—, wat met cijfers wordt aangetoond. Niet alleen die tuinders doch eveneens die exporteurs zijn door de geno men maatregelen ten zeerste benadeeld]. Geen wonder dan ook, dlat er en bij de tuinbouwers en bij de exporteurs, een enkele misschien uitge zonderd, ergernis hebben verwekt. Dit blijkt dan ook we?-uit de nu volgende discusses. Hoewel ten deze de verwachtingen niet hoog Zijn gespan nen acht men het toch noodzakelijk op schade vergoeding aan te dringen, zelfs gaan er stemmen op om atüians het 1/2 pCt- registratierecht niet te voldoen, doch algemeen is men van oordteel, dat het ditmaal maar eens niet- moet blijven bij wat gemopper. Ls de onlangs te Alkmaar gehou den vergadering een storm in een glas water ge weest, men meent, da(t het tijd wordlt voor een krachtig protest van de zijde der tuinbouwers. Het resultaat der besprekingen is dé opdracht aan het bestuur om bij den N oorder mark tbond er op aan te dringen, dat door de Prov. Comm. belanghebbenden per advertentie worden opge roepen! ot het bijwonen eener protestvergadering b.v. op het Doelen veld], of zoo noodig in de Harmonie, waarin dan tevens onder de oogen dient te worden gezien de vraag, op welke wijze meer zekerheid kan worden verkregen met het oog op de wintercampagne. Vooral werd ook sterk gehekeld' de consenten- zwendel. Een der aanwezigen acht het gewenscht, dat Öoor de tuinbouwers zelf één groote exportver- vereeniging wordt gesticht, waarmede z.i. wordt voorkomen de schrikbarende prijsstijging onzer producten op den weg van den rpoduoent naar den consument. Van andere zijde acht men onze organisatie daartoe nog veel te krachteloos, ter wijl t evens wordt opgemerkt, dat in gewone tijden toch de groote winsten van voorheen voor onze handelaarst ot het verleden behooren, tenge volge der ontwikkeling van het veilingswezen. Nog komen enkele zaken van minder belang ter sprake, waarna, de voorzitter tot! sluiting overgaat, daarbij een woord van hulde brengend aan den heer T. Kostelijk, voor diens bemoeiingen inzake de verbetering der bruggen over de Zuide lijke Ringvaart, waarmee de vergadering döor krachtig applaus instemde. - WAARLAND. Bij den heer H. Dekkér alhier, stonden eenige maniden zilveruien op het erf onder een kleed', om Maandags te worden verzonden naar de markt Toen men er des morgens bijkwam, bemerkte men, dat een der manden was geledigd. Dader natuurlijk onbekend. Wel hebben zfe bij de buren dien nacht een kruiwagen 'hooren rij den en sloeg de hond aan, maar daarbij bleef het. Tot lid van hét Bannebeetuur te met 13 van de 15 ui heer AKlingeier We vernemen, dat als antwoord op de circu la ire door het Bestuur der Coöperatie „Vooruit" aan haar leden verzonden, met het verzoek een bepaald bedrag als renteloos voorschot te stor ten, slechts zeer weinigen de toezegging daartoe hebt én gedaan. Het doel, dat men zich had ge steld, zal dus well niet bereikt worden. Aan de eluurkoolfabriek „De Eendracht" heerscht weer groote drukte in de laatste weken. Gr aote hoeveelheden boonen worden aangevoerd, doch alleer zij in de fabrieken worden verwerkt, moeten zij, zooalls bekend is, van de halèn worden ontdaan. Tal van kindéren en ook ouden, haasten zich ,om enkele zakjes machtig té worden. Ons werd medegedeeld, dat met dit werk nog een aar dig centje wordt verdfiend, dat in deze cftire tij den voor velen een welkome bijverdienste is. BKOEK OP LANGENDIJK, Gedurende de afgeloopen weck werd ter vei ling alhier aangevoerd, 447828 kilégram aard appelen, 46555 bos wortelen, 57948 stuks bloem kool 842200 kilogram roode, 129825 kilégram gele kool en 26920 kilégram witte koo. In het geheel is nu verhandeld 9669135 kilégram aardap pelen, 1124645 bos wortelen, 3005100 stuks bléem kool, 2782175 kilogram roode, 186100 kilégram gele en 29420 kilogram witte kool. LANGEBIJKER MOTORrOLUBL Jl. Zondagmiddag had de eerste clubtocht plaats, waaraan door een dertiental motorrijdlers werd edelgenomen. Het weer was prachtig en zonder eenig ongeluk is de tocht zeer goed verloo pen Des namiddags te 1 uur trok men uit, den weg nemende over Broek op Langendijk, Oudiorp, Schermerhorn, Midden-Beemster, Hoorn, Aarts woud, Winkel Schagen en van daar naar Lan gendijk terug. Deze tocht heeft zeer zeker bij gedragen de motorrijdlers aan een snelheid te ge wennen, die in het belang van de openbare veilig heid toegepast moet worden. - OUDKARSPEL. 1 De heer Jb. Bakker Glzl., te Oudkarspel, slaagde voor het diplloma Boekhouden Mercurius-examen gehouden te Utrecht. ZüIBSCHARWOüDE. OVERTREDING POLITIE-VERÜRBE N1NG. Zooalls men weet, bestaat in de gemeente Zd. Scharwoude de maatregell, diat de wagens en hand karren, die een oogenblik onbeheerd worden gela ten. aan één zijde van den weg moeten worden 'geplaatst. Een bepaling daarvoor is in de Po-, litieverordening neergelegd. Deze bepalingi is dén raadslieden natuurlijk bekend1, waarom dan ook het raadslid, den heer O. de Jong, aandrong op hhet houden van toezicht ter nakoming van deze bepaling, in het belang van de burgerij. Als oen bijzonderheid kan nu worden medege deeld, dat de heer De Jong, wegens overtreding van deze bepaling, door den Gemeenteveldwach ter is bekeurd en tegen hem proces-verbaal is ppgeica&kt. HAAST ONGELOOFLIJK. In het Friesch Dagblad lézen wij Ik wreef mijn oogen uit en keek. Ja het stond er, dat woordeken... Ik nam de lorgnet van den neus en veegde deze langzaam en nauwgezet af. Het is erg, zoo als die glazen kunnen beslaan, vuil en stoffig wodern. Je moet eigenlijk altijd een klein zeem pje bij de han$ hebbenik kuischte mijn kijkglas en keek.... Het stond er, hét mysterieuze woord...,. „...hebben de prijzen verlaagd Is het .W onder, dat ik goed kijken moest. Antwoord: de Belgische ij-zerprijzen. En de reden wordt erbij opgegeven Primo de buitenlandsche concurrentie e>n se- cundo, let nu op: de toenemende terughouding der verbruikers. Een verlaging van 10 en meer procent.... Het zal natuurlijk niet direct onze kachels en fornuizen goedkooper maken, maar ik wijs voor al op dat „secundo": de pensiongasten in Nederlandsch luxedorp wisten dat ook, toen ze verleden week en corps dreigden te vertrekken, als de prijzen niet flink werden verlaagd. En het hielp.... a, la. minute. 1 DE BURGEMEESTER VAN LEERDAM Uit Leerdam wordt aan het „HblUdl." geseindi: Ellf raadsleden, onder wie twee wethouders, de drie predkianten, de hoofden van openbare en bijzondere scholen, de pastoor en meer vooraan staande personen hebben een adres gericht aan de Kcningin om den heer Mees met October a.s. niet' wedentl e benoemen tot burgemeester van Leer dam. Tweeduizend personen hebben met dit adres adhaesie betuigd. De beidé wethouders zijn over deze zaak bij den Minister van Binnenlandteche Zaken op "audiëntie geweest en hebben tévens •te kennen gegeven- dat elf van de dertien raads leden, bij een eventueele herbenoeming toet den burgemeester niet meer willen vergaderen. GROOTE BR AND TE DEN BOSCH. In de Kerkstraat te 's Hertogenbosch heeft een hevigen brand gewoed. Omstreeks 2 uur werd de brand ontdekt in een eng zijstraatje, waarin meu belwerkplaatsen, een beeldhouwatelier en eenige huisjes gelegen zijn. De bewoners redden zich in nachtgewaad. In een oogenblik was alles een groote vuurzee. De achtergelegen magazijnen, werkplaateen en houtzolders der meubelmakerij van de Firma Biesaart, zijn met den geheelen voor raad geheel uitgebrand. Evenzöo een werkplaats van de meubelmakerij der firma Krijbolder Smis .terwijl het belendende groote magazijn evenals het dak en de bovenverdieping groote brand en wa terschaae opliep. Voorts zijn verbrand het achter gedeelte van het huis van den groentenhandelaar P. Pasmans en het atelier van den beeldhouwer Goossente, die al zijn werktuigen en veel materiaal verloor. Vele beeldwerken zijn vernield, doch de modellen voor het monument, dat ter eere van den Commissaris der Koningin zal worden opge richt, zijn gered. De woonhuisjes bekwamen veel schade,VI erwijl vele huizen in de 'Kerkstraat Gasselstraat en Hinthamerstraat veel waterscha de opliepen .Het verbrande is verzekerd. Tel DURE RIT. Een buitenman, die te Rotterdam met twee vrouwen een rijtoer heeft gemaakt door de stad kwam tot de ontdekking, dat hij een portefeuille bihoudende f8000 vermiste. In verband daarmee zijn twee vrouwen in bewaring gesteld. N.R.Ct. EEN NIEUW EENVOUDIG MIDDEL TEGEN KIESPIJN. Een Duitseh arte heeft een zeer eenvoudig middel tegen kiespijn ontdekt. Men neemt propje watten en drenkt dit flink met aether of jsterke eau de cologne. Dit propje watten drukt men in het neusgat, ana welken kant men pijn heeft, buigt het hoofd wat achterover en drukt de aether uit de watten, zood'at zij door de neus vloeit en het slijmvlies prikket. De pijn houdt oogenblikkelijk op. Vox Medicorum. duitschland en rusland. De „Times" verneemt van gezaghebbende zij

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2