„iihjwi uwnum courant Vergaderingen. Gemeenteraad Noordschartiiroude. Nieuwstijdingen. Wttemdac ti Ansr. 19IO. TWEEDE BLAB. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 10 Augustus des a,vonds zeven uur in voltallige zitting, onder Voorzitterschap van den Welted. Ach tb. Heer C. Brinkman, burgemeester. Secretars de heer K. Beinders. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Thans wordt met' de stemlmen van de heeren Ootjers, Keizer, De Geus en Heman voor, die van de heeren Barten, Zut1 en Duijves tegen, het officieel' besluit genomen tot stichting van een U.L.O.-school'. Goedgekeurd is terugontvangen de gemeentere- kening dienst 1918. Een adhaesiebetuiging van den Bond) van Hoof den in Tedhnischen Gemeentedienst aan het adres van den Bond Van Gemeen ream b tena ren om) 40 pGt .toesllag te verleenen aan de gepensioneerde 'ambtenaren, wordt voor kennisgeving aangeno men. Van den heer H. Swager Jzt bericht dat hij zijn benoeming tot armlvoogd aanvaard. Door den rijksontvanger is aan |d|en gemeenteont vanger afgedragen f23.86. De bekende motie van den raad van Termunten om de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud aan de gemeenten te ltaen, wordt voor kennisge ving aangenomen. goedgekeurdi s {het kohier voor den H.O. dienst 1920; goedgekeurd is de lteening groot f12500 ten be hoeve van de Lichtbedirijven door den rijksontvanger is aan 'den gemeenteant- vanger afgedragen f1567.32. Door den voorzitter was aan.den Minister van Wfftersatat een schrijven gericht, waarin verzocht werd om een tegemoetkoming in de hooge kosten voor het hulppost en telegraafkantoor, welke over 1199 f3754.07 hebben bedragen. Als antwoord werd, gekregen, idiat de jgjemeente alles had ontvangen wat haar rechtens toekwam, en men zieh voor een tegemoetkoming moest wen ,'edn tot het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, en de raad besloot 'daarheen een schrijven te rich ten. t goedgekeurd is dje begjrooting voor den dienst 1920;' goedgekeurd zijn de suppletoire begrootingen; Hierna bieden B. en W;. aan het verslag over den toestand der gemeente over 1919 Het vorig jaar 31 December bestond de bevo-1 king uit 888 mannen en 838 vrouwen. Geboren werden 21 mannen en 12 vrouwen, door vesti ging kwamen in 98 mannen en 108 vrouwen. Gestorven zijn 12 mannen en 11 vrouwen, terwijl 115 mannen en 74 vrouwen de gemeente verlieten, zoodat het zielental is vermeerderd met 27 en het aantal inwoners op 31 Dec. 1919 was 1753 Dit verslag zal bij den raad cirouleeren. i Eveneens is ingekomen het beredeneerd verslag over de volkshuisvesting over 1919. Door den voorzitter wordt medjegedeeld, dat van den heer Slotemaker, toenmalig wethouder der gemeente het land is gekocht waarop de nieu we school is gebouwd en het terrein voor volks vermakelijkheden voor f4000 en dit geld door hem aan de gemeente is geleend, voor 4 pCt. Door hem werd toegestaan dat eerst de f8000 voor (Ie nieuwe school zou worden afgelost, en daarna het door hem aan de gemeente geleende geld. Nu echter is zijn verzoek om voor dat geld 5 pCt. rente te mogen ontvangen. De geheele raad is van oordeel dlat men moet apprecieeren wat hij aanbiedt, en met de meeste bereidwilligheid wordlt de rentestandaard op 5 pCt. gebracht. Ingekomen is de raming van kosten voor het verlengen van de bestaande en het maken van een nieuwe sluis. Bij de begrooting voor verlenging komen de kos ten op f15415.73 en een bedrag van f16500. voor dagelijksch toeizcht drukwerk en dergelijke. Dan kunnen vaartuigen geschut met een diep gang van 1.60 M-, een breedte van 2.23 M. en een lengte van 22.50 |M,. Voor den bouw van een nieuwe sluis is begroot een bedrag vna f47000 met een bedrag van f50000 voor toezioht, drukwerk en degrelijke. In deze sluis ztullen dan kunnen wordten ge schut vaartuigen met een diepgang; van 2.50 M. een breedte van 4.95 M. en een lengtte van 25.50 im. 1 De heeren zijn van oordeel dat het vraagstuk de belangrijk is om een besluit te nemen, maar wil len eerst nog eens goed over deze zaak hunne gedachten laten gaan, en den bouw ook afhanke- Jkij te stellen van de vaarwaterplhnnen die in die lucht hangen. Gp de vraag van den heer Zut of met hetj uit diepen van het water en het verbeteren van de bruggen jn de Heerhugowaard nog zal wordten begonnen, antwoordt de voorzitter bevestigend!. Hierna wordt het in handen gesteld van B. en jW. om raad en advies. Ingekomen is het raipport over het onderzoek naar de boeken van de Commissie van Beheer van de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven. Voo rkennisgeving aangenomen. Volgt opmaking van de voordracht van Zetters wegens periodiek aftreden van de 'heeren P. de Geus Az. en P. Zut. De stemming wijst uit, dat op de voordracht zullen worden geplaatst de heeren: 1 P de Geus AAz., en"21 J. 'Öotejrs, en 1 P. ,Zuf) 2 G. Duijves. Ingekomen zijn de verzoeken van de heeren A. Oosterlee om 9 maanden; O. Dekker om 11 maanden; Theodorus Koopman om1 7 maanden; Jn. Hart 3 maanden en A. Boot om 27 weken afschrijving van hun aanslag in den H.O., waar op alle verzoeken worden toegestaan. Ingekomen is een Staatsblad, waarin voorkomt de wijziging van artikel 77 van de gemeentewet, dat bij ontstentenis van den burgemeester een der wethouders aangewezen door B. en W. diens plaats zal vervulen, en bij ontstentenis van B. en W;. het oudste lid van dien raad, of een door den Commissaris aan te wijzen persoon. B en W. hebben goedgevonden dat de heer J Ootjers bij ontstentenis van den Burgemeester als zoodanig zal optreden. Van de Burgerwacht is ingekomen het ver zoek om een subsidie te mogen ontvangen van de gemeente groot f444.25 zijnde het tekort. De voorzitter zegt dat B. en Wi. tegen heti hoog bedrag opzagen, en meenden diat reeds een groot bedrag kon vervallen, wanneer een lo kaal werd aangewezen, waardoor zaalhuur en licht kwamen te vervallen. Zij meenden goed te doen daarvoor aan te wijzen de vestibule van de nieuwe school. i De uitgaven bedragen f572.50, de ontvangsten f128.25, zijnde de subsidlie van het rijk en de vergoeding al» voor den wapenhandtel bestemd- Voor zaalhuur en licht wordt uitgegeven 78 maal f2.50 is f195.— terwijl aan den instructeur f4 avond wordt gegeven. De heer Duijves is voorzitter van de wacht, en zegt datt het het eerste jaar het moeilijkst is, en het tweede jaar heel wat lichter zal zijn. Be heer Heman vraagt of Üte gemeente verplicht is om dit bedrag te betalen. De voorzitter antwoordt dat het een zedelijke plciht is. Wanneer de menschen zich daarvoor opofferen en geen subsidie ontvangen is het geen dankbaar streven en het is toch voor de veilig heid. 1 De heer Heman. Wanneer het rijk nu zoo nut tig oordeelt waarom betaalt het dan zelf niet De heer Keizer zegt, dat de burgerwacht zijn sympathie wel heeft. Wat de subsidiering aan gaat is van het Ministerie gezegd, dat de gemeen te pas in het allerlaatste geval mag bijdragen, wanneer de steun van particuliere zijde niet toe reikend is. Echter f9.voor de burgerwacht per week is mij te veel. En het' zal absoluut de goedkeuring van den Minister ook niet djragen Een kleine bijdrage wil ik met genoegen geven, maar f400 is mij te kras, waar de Minister zelfs voorgaat met een vingerwijzing! te geven naar den particulieren steun. Wanneer de vestibule van de school gebruikt kan worden gaat er reeds een groot bedrag af. En dan, hoeveel maal per week "wordt gerepeteerd?, De heer Duijves. Tweemaal. Dit is gedaan om dat men hier ten achter stond bij andere gemeen ten. De heer Keizer. Ik zeg nog eens, dat de bur gerwacht alsi nstituut mijn sympathie wel heeft Het is echter te kras om f400 ruim te geven. Ik wil dan ook in herinnering brengen, dat waar wij staan voor vele uitgaven, hiervoor teveel uit gegeven is. Het is een particuliere onderneming, met een eigen bestuur, en is uit zelf gekozen ini datief gesticht. Het meerendeel van de gemeen te is misschien voor de burgerwacht, maar er zullen ook anderen zijn, dje, hoewel zij het niet overbodig achten, hét toch geen gjewenscjht insti tuut vinden. En dan vraag ik: Waa(r blijft het persoonlijk initiatief, wanneer men bij de gemeen te aanklopt? Het rijk heeft gedacht perken te moeten stellen en heeft het dan ook gevonden in particulieren steun, omdat het moet blijven een particulier initiatief, omdat men er niet toe ge dwongen kan worden zich aan te sluiten. Een gemengd ebe vol king van de een of andere ge meen te mag er niet direct voorgespannen worden. Ik ben wel voor subsidie, maar f440 is mij Veel te "veel. De heer Ootjers zegt dat er geen advies van B. en W. De burgerwacht heeft ook mijn sym pathie en ik vind het treurig, dat zoo weinig door het rijk wordt fijged(ragen. Voligtens onze opinie mochten wij niet zoover gaan als ge vraagd wordt, en meenden dan ook al iets te doen, wanneer door ons het lokaal werd gege ven, waardoor de uitgaven met een belangrijk bedrag zouden worden verminderd. En dan f4 per oefening voor den instructeur vind ik een hoog bedrag. Wanneer de andteren het geheel belangeloos doen, dan wordt hij toch zeker goed betaald,? De heer Duijves. Hij heeft gezegd, dat' hij voor de eerste instructie niet minder kon vragen. Maar het volgend jaar kunnen wij hem geheel missen, omdat dan de commandant het geheel a.f kan. De vestibule voor oefening zal reeds veel verlich ting geven. De heer J. Ootjers. Dus de insitiructeur kon niet meer en niet minder vragen. De lieer Duijves. Neen. Do heer Keizer. De heer Ootjers heeft gezegd dat de instructeur djus niet meer en niet minder kon vragen. Dat is dan een grootte -tegenwerking van den kant van het rijk. In elke gemeente waar een burgerwacht is opgericht, is een onderof ficier uit die gemeente tot instructeur aangesteld Ik wil aannemen dat de heer Schrijver dat geld naar zijn stand kan vragen, maar het rijk zal hem toch zeker niet verbieden om het voor niets te doen. Ik wil niet zeggen, dat hij het had) „moe ten" doen, maar hij had het „kunnen" dloen. Ik stel mij dan ook op het standpunt door het rijk als zoodanig ingenomen. Het voorstel van B. en W. is dan ook reeds een uitmuntendte stap in de richting tot inkrimping der onkosten. Ik wil ook aannemen dat de heer Schrijver die rechte man op de rechte plaats is, maar de on kosten ihaddten tot nul gereduceerd kunnen worden. En om nu f440 te betalen daar kan ik mijn stem niet aan geven. De heer Ootjers. Tenslotte is het missen van den instructeur voor het volgend jaar en zit men nu met |i|et tekort. De heer De Geus. Ik weet niet, hoewel zij wis ten zoo slecht bij kas te zijn, en de uitgaven zoo hebben z!ien groeien, wellke gedachten er bij hèn zijn omgegaan, maar well wist mten de eindreke- ning bij de gemeente in te dienen. Ik vind' dat er roekeloos gehandeld is. Ik kan mij er dan ook! heel slecht mee vereenigen. Heft is kras om zoo'n bedrag in den gemeenteraadj te werpen. Daar kan ik niet bij en ik heb er nooit tenders van gehoord! 'dan dat de burgerwacht was opgericht'. De heer HemanZij hadden eerst bij de gemeen te kunnen aankloppen om een lokaliteit. Hoe wel ik in het geheel niet met de burgerwacht sympathiseer, zou ik er nog voor te vinden zijn een lokaal te geven maar geld niet). De heer Duijves. Wij zijn in de war geweest. Wij meenden dat die gemeente het geld zou voor schieten en van het rijk weer terug kreeg. Maar Hater belek ons dat dit niet zoo was. De heer Ootjers. Wanneer wij een lokaal geven, zal men geen verlies meer maar winst krijgen. /Het geld moet misschien ook nog betaald worden De heer Duijves. Daar is nog niets betaald. De heer Ootjers. Ik ben wel voor een jaarlijk- subsidie om uit het tekort te geraken, maar niet voor 1"440. De heer Barten zegt ook te hebben opgehoord/ van het bedrag. De burgerwacht is echter een instituut voor het algemeen belang. Het is geen particuliere liefhebberij of sportvereeniging, Het is in het belang van de gemeente om daaraan subsidie te geven. Het is: niet billijk om de men schen die him tijd daaraan geven ook vtoor de uit gaven!; e llaten opkomen. De heer Heman. Ze konden ons om- een lokaal gevraagd hebben. De heer De Geus. Ik heb vergeten te zeggen, dat ik niet' tegen het verleenen van een subsidie ben. Ik ben geen groot voorstander van het kbrps maar wil het goede ervan toch ook niet wegre- denee'ren. Roekeloosheid ligt hier echter in op gesloten. Ik ben er dan ook sterk tegen dat die gemeente haar portemonnaie te wijd open zet. De heer Barten. Er mag gezegd zijn dat het rijk niet meewerkt, ik zeg van well. De heer Heman. Het rijk geeft' geen leermees ter ook en heeft ze maar voor het grijpen. Ik ben er heelemaal niet voor. De heer Keizer. Het is juist de particuliere Steun, waar het rijk op gewezen heeft. Zij die de zaak willen bevorderen ziet men de wacht subsidieeren. En dat is ook dte bedoeling van den Minister en moet er een circulaire van den Mi nister zijn, die daarop zinspeelt. Wanneer van particuliere zijde niet voldoende wordt bijgedra-» gen, mag de gemeente in het uiterste geval steun verleenen. Het streven van het rijk is wie zich voor instructeur wil leenen. Het rijk had dan ook evengoed een oproeping kunnen doen. Ik meen dan ook stellig te weten, dat die onderofficieren als instructeur kunnen optreden. Ik geloof graagt dat luitenant Schrijver de rechtte man op die kechte plaats is m^ar het rijk zal hem toch/ niet verbieden om dte instructie gratis te geven. Wanneer hij het instituut voorstaat 'had hij het /evengoed voor niets kunnen doen. N:u komt dte schade voor rekening van de gemeente. De heer.Ootjers. Ik geloof dat men de zaak ge-; heel te goeder trouw verkeerd heeft aangepakt. Men heeft het geld uitgegeven, zonder te weten waar het vandaan moest komen. Zijn hier in de gemeente particulliere bijdragen? De heer Duijves. Neen. De heer Ootjers. Is gevraagd om een gratis instructeur. De h§er Ootjers. Dus daar is niets gedaan en niets geprobeerd om bijdragen van particulieren te &ren e|n ook is neti aan de gemeente gevriaagd om éui. ibaal. De heer Duijves. De eerste gedachte was dat de gemeente het geld zou voorschieten en het door het rijk teruggegeven werd. Wanneer die menschen hun avonden jal 'gejven en fdian moeten bij'djragen ook wordt het' een dubbelle schadje voor 'hen. Maar als wij rondgaan, misschien krijgen we dan wat. De heer Keizer. Vanuit het Ministerie is gezegd, dat men pas in het uiterste geval van gemeentewege mag bijdragen wanneer van parti culiere zijde niet genoeg bijeen komt. Men mag dus bijdragen vragen, en om de zaak te steu nen zou men zich msisdhien een bijdrage kunnen getroosten. Ik zeg nog eens de burgerwacht als instituut heeft mijn sympathie. Maar hier ligt in de aanvrage iets ondoordachts, onvoorbereids, een hfwachten om het tekort uit de gemeentekas te dekken f440 is. geen kleinigheid. Ik' ben tegen een jaarlijksche vergoeding, ik wil het tekort zelfs niet in gedeelten betalen. De heer Ootjers. Wie staat er feitelijk voor de schuld'? Dc heer Heman. De aangesloten leden. De heer Keizer. De burgerwacht. De heer Ootjers. Ik zou wel willen vo.or stellen dat de burgerwacht eerst probeerde steun 'te verkrijgen bij particulieren, en is er dan ge noeg, dan behoeft de gemeente niet bij te dra gen. Is er een tekort kom dan bij de gemeentel Is er van rijkswege geen instructeur te krijgen. De heer Barten. Het lligt op den weg van die gemeente om een flinke subsidie te geven. Het stuk wordt hierna aangehouden, opdat door de burgerwacht eerst geprobeerd zal worden, hoe veel men kan krijgen bij particulieren. Van de Harmonie „Excelsior" is een aanvraag Ingekomen om subsidie, i B. en W. stellen voor f50. j De heer Duijves. Hebben zij geen ontvangsten? De voorzitter. Zij geven hun concerten voor 1de donateurs en die dat niet zijn hetallen 20 cent entree, wellk bedrag is voor dekking van de on kosten. Allen voor f50 subsidie. Van den Bond van Gemeenteveldfwachters is het verzoek ingekomen, het sallaris van den veld wachter te verhoogen, met verleening van vrij kleed mg en vrij wonen. B. en W. stellen voor het saliarisi te verh'oo-i gen met f100 zoodat dit komt vna f1100 op f1200 met 150 gld. voor kleeding en vrij wonen. Zonder eenige discussie allen voor. Goedgekeurd wordt de af en overschrijving dienst 1919, tot een bedrag van f3562.25. Goedgekeurd de 2e suppelltoire begrooting; '19 tot een bedrag van f160774,25, waarbij een be drag van ruim f139000 voor de woningbouwver. De gemeenterekening wordt ingediend!. De ont vangsten hebben bedragen f193751.04, die uitga ven daarentegen f200703.65, zoadat deze sluit met een nadeelig saldo groot f6952.61. Voor onderzoek wordt de rekening in handen gesteld van de heeren Keizer, Zut en De Geus. Goedgekeurd wordt het kohier van de Honden belasting tot een bedrag van f120.75. Rondvraag. De heer Ootjers deelt nog mede djat B. en W. aan den raaid wenschten te vragen of hij kon goedkeuren, dat de brandspuit alleen werd ge probeerd met de commandeurs. Algemeen goedgevonden. De heer Barten. Met het oog op de stichting van een ULO-schooll is hier de onderwijzerswo ning en schoolgebouw verkocht aan de combinatie. Hier moet dus plaats gemaakt worden voor het nieuwe hoofd. Maar waar moet nu de nieuwe schooiwoning staan en hoe duur moet die kosten? Do heer Oosterllee is door de B. en W.'s benoemd) tot' opzichter en nu dacht hij 't het best, om dc "nieuwe woning nog voor den winter onder de kap te hebben. De bedoeling is het' volgend jaar Au gustus een aanvang te maken met het nieuwe onderwijs. De heer De Geus is van oordeel dat het een te belangrijke kwestie is om nu nog eventjes te bespreken. Laten B. en W. van gedachten wis selen en wanneer er plannen zijn den raad bij hen roepen. Aangehouden tot een* volgende vergadering. De heer Keizer vraagt of de voorzitter nu al positief kan zeggen, waar de brug bij de laadplaats in onderhoud! is. De voorzitter zegt toe in de vollgende verga d|e ring het definitief antwoord te zullen geven. Door den heer De Geus wordt gewezen op de groote kuill in de straat voor zijn huis. Spr. zag dit gaarne hersteld. De voorzitter. Dat is de 'taak van den Direc teur en bij hem zal hierop worden aangedrongen v Verschillende stemmen gaan op, dat het een gevolg is van de nieuwe telefoong;elteidinig. De heer Ootjers. Het is de eenige kwade kuil niet. Er zijn een hoo.p knippen en kuilen. Ik weet niet op de reparatie oordeelkundig plaats heeft maar ik vind van niet. Het wordlt niet serieus gedaan. Ik ben er dan ook voor dat door den Di recteur een grondig onderzoek wordt ingesteld. Die knip bij De Geus gaat er meteen wel on derdoor, want als dat door het rijk gedaan moetj /werden, is het over 2 ajar nog niet klaar. De heer Keizer. Ook hier dus algemeene in zinking. i Door den heer Heman wordt nog gewezen op de brug bij de sluis waarvan de leuning stuk is. De opzichter zal hierop worden gewezen. Niets meer aan de orde zijnde sluiting der ver gadering. KINDERLIJKJE!. Op de grens der gemeente Ammterzoden en Kerk! wijk is in een soot het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Het was gewikkeld in een schort gemerkt met de letters L. O. De politie doet on derzoek. SPOORWEGDIEFSTALLEN. Te Middelburg werd bij de politie aangifte ge daan, dat naar die stad met den trein vervoerde drie stuks pakken of koffers blekën geopend te zijn, en dat daaruit verschilenlde goederen, waar onder van groote waarde, als een gouden broche, snoeren bloedkoralen, diamanten, ringen enzt zijn /ontvreemd .Jlet is merkwaardig dat dleze dief stallen niet te Middelburg maar onder weg zijn geschied. De plaatsen van herkomst waren Tiel, Noordwijk aan zee en Hellevoetsluis. DONKER AMSTERDAM. In een perceel aan de O. Z. Achterburgwal is iemand beroofd van een bedrag van f750. en in een perceel aan den Zeedijk is iemand -een portefeuille met f225 ontrold. DE TOESTAND' TE WINSCHOTEN. Te Winschoten is tihans alles rustig. De politie is versterkt tot zeventig man te voet en 24 e paard. De internationale sportbeesten zijn we gens verbod van samenscholingen uitgesteld tot) tien, elf en twaalf September. DOODGESCHOTEN. Terwijl de veldwachter W. te Den Horst', gem. Oesterhout zijn geladen revolver schoonmaakte, ging het wapen af. Het zevenjarig zoontje van Wkreeg den kogel in het hoofd en was onmidjdeL lijk een lijk. EIGENAARDIGE BLOEMENHULDE. De luitenant-irtieger Bischoff van het vliegkamp Soeeterbergi; s te Amersfoort in het huwelijk getreden. Bij deze gelegenheid werd! hem en zijn bruid door drie collega's een bloemenhude ge bracht per vliegmachine. Drie vliegtuigen zweef den geruimen tijd boven Amersfoort en wierpen talrijke bloemen uit, terwijl zij een fraaie de monstratie van luchtaarobatiek vertoonden. Hbld. KIND OVERREDEN. Te Wijchen aan de schooi Alverna is een kind van 6 jaar door een auto aangereden, met heti gevolg dat het kind kort daarna overleed'. Vol gens getuigen liep het kind dwars over den weg

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 3