Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 65. «ms*». iturmw Zaterdag- 14 Augustus 1930. 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 Revue van de week KLEERMAKERIJ Vergaderingen. Gemeenteraad Oudkarspel. NI EL' WE lasgimjkeii comae Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. 4B0NNEMKNTSPBIJS REDACTEUR-UITGEVER J. H. KEIZER. BUREEL: loorducharwoudc. PB IJ 8 BEK ABTEBTESTIEN: 15 regele 75 et-, elke regel meer 15 et® Sroote letters of vignetten worden naar plaatsroimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD BINNENLAND. 10 Augustus. Een poos geleden heeft de heer De Vos van Steen-wijk er in den Senaat de aandticlit op ge vestigd, dat wij wél wat all te rijkelijk en over vloedig gezegend zijn met staatscommissien. Ook in verband met den plicht Van bezuiniging; thans in xöo hooge mate rustend op de overheid). Toen Mr. (die Vos aan deze stellig niet overdjreven girief uiting gaf, hadden wij in Nederland 133 staats commissien. Excusez du peu!.... Maar in de jongste week is dit getal met drie vermeerderd. Ge boren is een staatscommissie met betrekking tpt de distributie van werkkrachten eto. bij den bur gerlijken bouw, onder leiding van den Amster- damschen Wethouder, hef Oud Kamerlid W. de .Vlugt; voorts is 'het aanzien geschonken aan een commissie voor het lagere ambtenaren- en ambtenarenpersoneel bij 's Rijks Waterstaat, ein delijk hebben wij ons te verblijden over de ge boorte van een commissie voor het kweekerij ore- Biet, deze laatste onder presidium1 van Mr. D. F ook. Nu wil ik geen oogenbldk iets afdingen op het nuttige of noodige van al dezte staatscom missies, maar de 136, die reed|s bestonden, kosten gelijk een der leden becijfert, den staat c.a. 61/2 ton gouds aan reis en overige kosten. Het is best mogelijk dat de leden der staatscommissies van verschillend slag op de meest zuinige wijze bij hun uitga,ven, ten laste van de gemeenschap val lend, tewerk gaan. Toch zeu het de moeite waardj zijn, op een en ander wat scherpe controle te houden, opdat niemand kan beweren, dat de be ruchte „strijstok" waar soms „iets" aan blijft hangen, immers in het spel isEn wat matig heid bij het benoemen van commissies zou wel Jidh'ht ook gewenscht zijn. Zuinigheid wordt in- steeds grooter mate ons plicht. De prijzen voor noodzakelijkste levens behoeften, melk, brood enizl. blijven stijgen. Ook var. het vleescih. Alle producten van eigen bodem Welk motief bestaat voor die stijging 'i vraagt een inzender in het „Hbld." Het) land is niet duur der geworden. Gras en hooi waren vorig en ook dit jaar van beste kwaliteit. Toch kost de melk zelfs in de dorpen nu 1820 cents. In een dorp, waar de mensonen niet meer dan 13 cents verko zen te geven, werd de melk aan de varkens over gelaten. De bloter wordt voor velfen „onbetaal baar" men spreekt reeds van f2.per pond, En welke reden kunnen de slagers aanvoeren voor het fabelachtig opzetten van de vleeschprijzen terwij] het vee in dien tijd niet duurder was De conclusie waartoe deze schrijver ,met vele ande ren komt, is: wij kunnen het iet zonder hulp weerloos overgeleverd aan den woekerhandel voor der regeering doen. Zonder maximumprijs zijn we onze noodigste levensbehoeften. Ik ben nog1 niet gereed met mijn jeremiade. De tijding' dat de turf welhaast tot f17. de 1000 zal' stijgen (de schier ongelooflijke maar toch uit zeer goede bron ko mende) valt samen met de onheilispelende gêruch- ten over de strengere maatregelen van de Entente welke het Duitschland onmogelijk zouden maken, zich te houden aan de overeenkomst tot levering van kolen aan ons land, in verband met het 200 millioen crediet. Hierbij merk ik even op, dat de dankbetuiging van Duitsche zijde gericht tot den heer van Aalst voor zijn medwerking tot het treffen van dat contract, heeft uitgelokt een in sinuatie dat de Regeering eigenlijk de gjehoorza- mc dienares van particuliere belangen zou zijn... Wanneer er bij deze zaak iets ware, dat het dag licht niet. kno velen, mij dunkt, dan men in zulk geval geen particuliere dankbetuiging had eko- Zvri- Maar, de koortsige haast, waarmee het cre diet er in ons Parlement, onder druk van reces stemming is doorgejakkerd, geeft nu eenmaal'een prachtige gelegenheid om toe te gteven aan een eommiger liefhebberij tot insinueeren. Do' rapporten over den fruitoogst luiden zeer somberWeinig appelen en peren, bijna - geen pruimen. En de aardappelen hebben in West' Friesland enorm geiteden van de overvloedige- re gen, waarop wij in de jongste dagen verg&st wer den. Tot wanhoop van vele buitengel'egenheden en tot blijdschap der caféhouders in de aangren zende gemeenten, wier lokaliteiten op regendagen gevuld worden met de zwermen vacantievogels;,, de stortbuien ontvliedend en ondanks midzomer- '®ic!h te troosten binnenshuis, opgemonterd door det hans onmisbaar wordende strijkjes. Van de, ook wanneer de diverse vacantie Kamer in actie zijn, steeds uitgebreider wordende oriminali- teitsrubiiek wil ik voor het oogenblik slechts aan stippen, dat een nieuw zedenscliandaal, thans te Utrecht., aan den dag is gekomen. Enkele weer zin- et kende bijzonderheden werden vermeld, die eioj wijzen, hoe noodig het in deze dagen is, dat men een wakend oog koudie op degenen van allerlei soort en ouderdom met wie onze kindteren in aanraking komen.-De listen lagen van sommi ge.perverse individuen gebruikt, om hun dteel te bereiken, zijn vele en dikwijls doodonschuldig 'lijkende Men zij op z'n hoede... Ter v erfi-issching na al dat sombere en zw-oel'e vermeld ik, het succes van de 3e Kaagweek. Hot „zwerven" op de Friesche Kagerplassen, zich niet storend desnoods aan een regenbuitje, kan een heerlijke remedie zijn temidden van al de zorgen en verdrietelijkheden van deze rustelboze en veel bewogen dagen.... »loeim*lcrij IftK MB A IE Li A" Graf kransen en Vredespalmen. Jn. GROEN >1- SINT PANCRAS. BUITENLAND. In tegenstelling der bolsjewisten, die hun zon steeds hooger eu hooger aan het toekomstuitspan- sei zien stijgen, verduistert Voor de oögen dfer 'Polen de horizon al meer en meer. Nog sedert kort de jonge republiek, wier gtenzen onlangs 'zijn vastgesteld bij het verdrag! van Versailles, in Wording of het ziet zich geplaatst voor moei lijkheden, die nog lang niet zijn opgelost en de vraag blijft of deze wel opgelost kunnen word'en zonder dat Polen er met kleerscheuren afkomt. De roode legers dringen zonder ophouden var- der voorwaarts en hoewel de Polten thans, niet het beeld weergeven van een absoluut verslagen ar mee, worden zij systematisch en zeker terugge drongen. De toestand aan de fronten ziet er dan ook lang niet voor de Polten rooskleurig uit. De bolsjewisten zijn een nieuw offensief begonnen ordanks de mooie beloften dat' zij een wapenstil stand zuilten sluiten en het heeft er den meesten schijn van, dat, ook al zullen de Polen nog zoo toegevensgezind zijn, zij (de bolsjewisten) niet te vreden zijn gesteld voor en alteer dte 'hoofdstad van de bufferstaat is gevallen. En nu mogen er al berichten verspreid worden, dWt Lenen e.s. zich niet verzetten kunnen tegen den wil dfer militaire commandanten, het zullen redenen zijn toon om te Moskou tenminste schijnbaar vrijuit te gaan. De. bolsjewiki hebben een voortdurende nota wisseling gehouden met Polten én Engeland. Zij men do houding aan van absolute overwinnaars steilten eisehen en verwerpen nota's. Zij wensohen dat de geallieerden zidh' niet men gen in de onderhandelingen tusso'hen hen en Polten. Deze zuilten thans te Minsk aanvangen, doch op het oogenblik, dat wij dit schrijven, zijn d'e on derhandelingen ten besprekingen nog niet beon- nen. De toestand is ernstig. De Entente eischt, dat de bolsjewistische opmarsöh tót taan zal wor den gebracht, maar Moskou stoort zich dlaar niet veel aan en blijft rustig of eigenlijk hardnekkig voortstrijden. De laatste berichten omtrent den ka imp tsuschen de 5,rooden" en „witten" melden, dat Warschau meer dan ooit gevaar loopt. De hoofdstad van de pasgeboren republiek zou reeds beschoten zijn. De Russen hebben den spoorweg /Warschau Mlawa overschreden en zijn thans be zig den Poolschen corridor af te snijden, hetgeen beteekent, dat de Engelschen niet in staat zullen zijn van dien kant Polen ter bijstand! te snellen. 1 Naar verluidt zou alsdan die hulp door Tsjecho Biowakysch gebied geschieden. ■i Er is in de afgeloopen week geconfereerd to j 'Mythe. Wat daar besproken is, wordt nog niet gepubliceerd, maar de geallieerden zijn te Mythe j f it volkomen' overeenstemming geraakt omtrent de aan -tie nemen houding inzake 'het Poolsch j Russisch conflict, Wat de te nemen maatregelten 1 zijn, officieel is er niets van bekend, maar van - andere zijde wordt gemeld, dat deze zou bestaan uit liet mobliiseeren van de Engelsche zeestrijd- I Ja-achten. Lloyd George is. woedend geweest, toen te My- jhe het antwoord van Moskou binnenkwam het geen (jen vierkante verwerping was der 'Britsche voorstellen. Hij zou zelfs eenigen tijd noodig heb ben gehad om tot bedaren te komen. Lloyd George's vriend Millerand is evenmin in zijn nopjes en duiddle den toestand eveneens als zeer ernstig aan. Intussclien blijkt, volgens de Daily News, een nieuwe nota naar Moskou te zijn verzonden, waarin toegestemd wordjb in die conferentie te Minsk tusschen Polen en Russen. Evenwel ei- Scben de geallieerden dat de vredesvoorwaarden direct zuliten bekend gemaakt en dat het uitge- ui'eie verslag van- de besprekingen te Minsk ie- deren dag zal worden gepubliceerd. Iedere po ging zal in het werk worden gesteld om binnen 42 uur een overeenkomst te bereiken, welke af doende is om een onmiddellijke staking der vijan delijkheden te rechtvaardigen. Alles goed en wel. Maar Moskou l'aat zich zooals gebeken is niet op den kop zitten. En nemen wij eens aan dat dte Entente tot ge- weldmaatregel'en overgaatHoeveel tegenwerking zullen zij niet ondervinden van den kant der ar beiders in geheel Europa die een nieuwen oorlog met de hun ten dienste staande middelen zullen trachten te verhinderen. Er zou het gevaar uit ontstaan van ongeregeldlied|en te verwekken in eigen land. Internationale stakingen moeten uit- breekn. Het zienden van troepen zou dus moei- j lijk gaan. Slechts blijft over, maritieme maat regelen te treffen. Het zijn slechts veronder- stellingen, die wij hier uiten. De toestand is op het oogenblik nog onbevredigend, onopgelost. Wat verder zal geschieden, moet de tijd lteeren. oudste raadslid, hetgeen door den raad worjd|b goedgevonden. Goedkeuring van Ged'. Staten op jje 3e sup- pletoire begrooting. een verzoek van den heer C. Hart canJ ont heffing van 8 maanden schoolgeld, wegens het verlaten van de school door zijn zoontje, welk verzoek wordt (toegestaan. Van tie voetbalvereeniging „Blauw Wit" is het verzoek ingekomen, om in combinatie met Noordscharwoude een terrein beschikbaar te sitel- len. De heer Bakker is er voor omi de vereeniging aan grond te helpen, waardoor tevens de jëuigjdl wai afleiding wordt bezorgd. De heer Meiten zou niet weten, waar een ter-' rein beschikbaar moest worden gesteld. Het l'and! is ook zoo duur dat het wel te bezwaarlijk zal worden voor de gemeente. De heer van Exter stelt voor omf eerst eens te spreken met Noordscharwoude. I De voorzitter ezgt als zijn persoonlijke opinie nog niet zoo'n bezwaar te hebben, wanneer hier goedkoop land te verkrijgen was, maar daft weet ik ook nog niet of het op den wejgi der gemeentje ligt- Dan komen ook andere vereenigingen en' wanneer hier nu heidegrond was, maar het gras land is hier juist zoo sporadisch. De heer Paarlberg is van meening, dat waar d'e voorzitter wijst op andere vereenigingten, er juist reden voor is om een terrein beschikbaar te stel len, waardoor het tevens rendabel kan wordfen gemaakt. Toen de voetballvereeniging bezig was om1 een terrein te koopen is door de gymnastiek de hoop uitgesproken dat zij mocht slagen, op dat ook door haar dan gebruik van het terrein kon worden gemaakt. Ook voor de gymnastiek) en korfbal is het noodzakelijk, want mten kan geen kant heen. De voorzitter vraagt of de grond; hier nief SPA ANDER Go. LANGESTRAAT, ALKMAAR. Ie XLüSSE PVMA COUPEUR Hoeden, Pelten Boerden, Dassen M3T0RKLEEDIN3 Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 13 Augustus 1920, des namiddags 3 uur on^r voorzitterschap van den WelEd. Achth. Heer A. C. Kroon, Burgemeester. De voorzitter oepnt de vergadering, waarna 'de 116 tul en worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Stemmingen zuilten aanvangen bij den heer Paarlberg. Ingekomen si ukken en mededeelingcn: Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot d'e stichting van een U.L.O.school met de 'ge meenten Zuid- en Noordfscharwoudp. In verband met de wijziging van artikel 77 der gemeentewet is doo,r B. en W. bij ontstentenis van den voorzitter de oudnte wethouder en daar na de 2e, en bij ontstentenis van B. en W. het De heer Paarlberg antwoordt, dat men inder tijd bezig- geweest is een terrein te koopen bij de R oskam-brug, waar dit land' uitmuntend ge schikt was om dezefs1 port te beoefenen, hoewel' het wel eenigszins te smal' was. Die voorzitter ondersteund het Voorstel van den heer van Exter om een conferentie met] B. en Wi. van Noordscharwoude te houden. De heer Schrieken is van meening, dat (fe schooljongens niet direct naar het terrein zullen gaan. Vanneer de voetbal beoefend wordt door een vereeniging op een terrein zlal het zeker1 langs den openbaren weg1 toenemen. I De voorzitter zegt, dat er dan een bepaling zou kunnen worden gemaakt, dan men op dat terrein moest voetballen. De heer Schrieken zegt nog, dat wanneer het financieel voor de gemeente niet te beztwaarlijk wordt er veil voor te zijn. De heer Bakker wijst nog op de gemleente Beha gen, waar het ook goed gaat. s Hierop wordt het verzoek aangehouden, tot pa de confeerntie. 1 I vaa den veldwachter Prijs is het verzoek in gekomen om salarisverhooging, tengevolge van ■de duret ijdsomstandigheden. B. en W. stellen voor een verhooging van f100. Zonder eengie discussie goedgekeurd. De voorzitter doet hierna persoonlijk het voor stel 150 gratificatie aan Prijs te geven boven zijn f150 kleedinggeld omldlat dit bedrag niet toe reikend is. De heer van Exter heeft in de vorige verga dering f100 gratificatie Voorgesteld', en nu is •dti verhooging van salaris geworden, en zou hef thöns hierbij willen laten. Het voorstel van den voorzitter wordt, hier na met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen; stemden de heeren van Exter en Schrieken. Hierna vraagt de voorzitter of de raad1 de gemeen terekening kan goedkeuren in ontvangst op 168275.34, in uitgaaf op f7l6l4.87y2 nadeelig saldo f3339.531/2- De heer Bakker wijst op de hooge salarissen van don burgemeester en ontvanger, en vraagt of er al antwoord is ontvangen van Ged. Staten, op het aan hen hierover gerichte schrijven. De voorzitter antwoordt van niet. De heer Bakker wensdht te constateeren dat men Ida ar lang werk [heeft

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1