10 korting. No. 68. ««*0. Woensdag 35 Augustus 19S0 29e Jaargang. Aanleg en Onderhoud van Tuinen. De fusie der Esportvereeaigingen Rechtzaken NIEUWE LAMDIJKER (OllUT. DE SOHU LDVHAAG IN DE VROEGE AAK I> APPELEN-KWESTIE. Het Orgaan van den Bond van Exporteurs schrijft over dit onderwerp een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen ,Als men een bende jongens loslaat in een boom gaard met de vergunning, dat zij hun zakken mo gen vullen met appelen en peren, zal het spoe dig blken, dat er heel wat meer schade is gedaan dan men mogelijk kon achten. Het gedeelte van den vruchtenrijkdom, dat in magen en zakken is verdwenen, haalt niet bij de massa, die door de onnadenkende jeugd van de takken is gerukt en geslagen, en, aan verrotting prijsgegeven, op den grond in greppels en aan slootrand wordt ach tergelaten. Zoo is het ook gegaan met de vroege aardap pelen. De groentepolitiek der gemeente Amsterdam is een ontzettend dure proefneming geweest. Toch gaat men onverdroten op dezen weg voprt. Wet houder de Miranda was het met de Begeering on eens aangaande de beste manier om het volk goed koop van groenten te voorzien. Als de Regeeriffg dus eens een keer meegaat met 's Wethouders ide- ën, dan moet het uitstekend gaan. Welnu, de heer de Miranda zegt zelf (zie het ,artikel in onze vorige „Mededeelingen")„De prijv zen der vroege aardappelen zijn Zooveel gunsti ger geworden, nadat de Regeering het verzoek der gemeente Amsterdam om den uitvoer stop te zetten heeft ingewilligd." In dit eene geval heeft de Regeering dus haar .eigen houding prijs gegeven opi aandringen van gaarti: de prijzen zijn omlaag! Amsterdam en....... wethouder de Miranda heeft de pret van den zorgeloozen jongen in den boom- Maar, dat millioenen Kilo's aardappelen ver rot ziju tengevolge van dit uitvoerverbod, waarop Amsterdam aandrong, dit wordt er niet bij ver meld. Dat de van 's mogrens tot 's avonds zwoegende tuinder een groot deel van zijn oogst naar de mest- Vaalt moet brengen, tengevolge van de mooie-man- politiek van Amsterdam dat de tuinder daar door zijn broodwinning in gevaar gebracht ziet dat is zelfs niet in de gedachte gekomen van den naar eenen kant kijkenden wethouder de Mi randa. De vraag rijst ovenwei, of de genoemde wet houder wei zoo schuldig is aan de aardappelmisère als zijn eigen woorden doen vermoeden. Amster- dam imoge al aangedrongen hebben op stop'zet- ,ting van den uitvoer, wij betwijfelen, of het daar toe enkel door dien aandrang zp.u zijn gekomen, als er nog niet andere invloeden aan het werk "waren geweest. Voor ons staat het ontwijfelbaar vast, dat de noodkreet van de gemeente Amster dam niets anders is geweest' dan die stok, waarmede een op voogdij belust college heeft weten te springen, om op het veld terecht te komen, waar de nieuwe aardappelen stonden en dat Idie sprong veel schade deed aan dat velid, kan niemand^ verwonderen, als er bij gezegd wordt, dat de spruiger niets af wist van dat veld en dus niet vooraf kon weten, waar hij te land zou komen. Wij weten, dat bij velen nog een zeer onduide- lijk begrip bij sommigen ook een onjuiste mee ning bestaat over de schuldvraag in de kwestie der vroege aardappelen. De minister zelf is na tuurlijk afgegaan op de-hem versterkte adviezen, vast staat, dat die - vooral wat betreft de voor raden ten eenemale verkeerd waren, gebaseerd op onbekendheid, zelfs met den omvan<ï van den -gst. Het is ons intusschen gebleken, dat menigeen N.U.M. aanwijst als het lichaam, dat eigen lijk de débacle heeft veroorzaakt. Wij wenschen j hiertegen met nadruk op te komen. Toen het dopr het Centraal Bureau gemaakte voorstel, om1 door het overveilsysteem een. verbetering te brengen P- de prijzen, werd verworpen, hetgeen wat et L.T.B.-bestuur er ook van zegge te wijten aan de houding van hare vertegenwoordigers, en liet besluit genomen werd tot uitgifte van een be perkt aantal uitvoervergunningen, heeft de N.U. 11 zi°h aanpassende aan dien voorgeschreven aairegel, al het mogelijke gedaan, om de con- pent ver leening zoo vlot mogelijk te doen plaats hebben. Reeds eerder maakten wij met waardee- ung gewagfv<an de bijzondere medewerking, wel ke de export van de zijde van de N.U.M. onder bond Nu ons blijkt, dat ten aanzien van de ver- oi'zakers der aardappel-catastrophe een verkeer- e meening bestaat, ondanks hetgeen wij daarover indiceerden, stellen wij er prijs op te verklaren a" N.U.M. zich richtte naar een feitelijk ge even en daarvan maakte, wat ervan te maken "a®- aoor het betrachten van een bijzondere be- eidwilligheid ten bate van tuinderij en export. Als wij er tenslotte de aandacht op vestigen, dat j optreden van de L.Tj.B.-mensohen belet heeft dat de gevolgen van het gegeven uitvoerverbod zoo weinig stsorend en schadelijk mogelijk wer den dus dat zij, voor zofïver is na te gaan, niet aansprakelijk zijn te achten voor het in het leven roepen van het uitvoerverbod zelve is de beantwoording van de schuldvraag zoo nabij ge bracht, dat zij voor niemand moeilijk kan zijn." „Die ooren heeft om t'e hppren, die hopre!" BloemisterijUK I» AIIKaA Bestek en teekening gratis. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. in FRUIT, GROENTEN EN AARDAPPELEN. Op initiatief van de Federatie, Combinatie van vereeniging van handelaren in fruit, groenten en aardappelene n den Bond van Exporteurs in groen ten, en fruit in Nederland, is Donderdagmiddag te Utrecht een vergadering gehouden, om te ko men toi het samenbrengen van alle vereenigin- gen van fruit-, groenten- en aardappelenhandela ren in den lane. E'e voorzitter, de heer A. J. Herwig, gaf een overzicht hoe de commissie van voorbereiding zich een nieuwen bond had gedacht. Deze bond zal als leden hebben, bestaande of op te richten Neder- landcche vereenigingen van handelaren in boven genoemde branches, die worden ingedeeld in vier afdcelingena. export fruit; b. export groenten; c. export aardappelen; d. binnenlandsche handel De afd. zullen zooveel mogelijk zelfsUndig werken. Aan het hoofd van den nieu wen br.nd zal elen klein dagelijksch bestuur- ko men. Het bestuur van elke afdeeling wordt ge vormd door de afgevaardigden van bij d|ie af deeling aangesloten vereenigingen. Ook individueele leden kunnen tot den bonld toetreden. De bestaande organen „De Groothan del" en het „Orgaan" zullen samensmelten tot een flink officieel orgaan van den bond. Na eenige discussie traden op deze vergadering reeds als lid toe de volgende vereenigingen: i Rotlerdamsehe vereeniging van fruit- en groen- ten-exporteurs, Bond van Exporteurs in fruit en j groenten in Nederland, Nederl. Bond van hanlde- laren in aardapppelen, Limburgsche Bond van I Exporteurs „Eendracht maakt Macht," te Ter- neuzen, Vereeniging van Exporteurs van Veen-j koloniale aardappelen, Nederlandsche vereeniging van groenten-export, Nederl. grossiersvereeniging van groenten, fruit en aardappelen, veiling-koop- liédenvereeniging „Streven naar Verbetering" te Rotterdam, „Onderling Belang"t, e Amsterdam, „Handelsbelangen" te Medemblik, „De Groente n handel" De Streek, Friesche exporteursvereeni- ging en Friesche vereeniging van aardappelhande laren, „Ons Belang" te Goes, „Koophandel" ie Langendijk, een tweetal Westlandsche vereeni- gingen, provinciale vereenigingen van exporteurs in fruit. De Nederlandsche vereeniging voor fruit exporteurs in Tiel zal toetreden wanneer aan enkele wensc-hen dier vereeniging tegemoet wordt gekomen. Een voorlnppige commissie zal statuten en reglementen ontwerpen. Thans komt ter spra ke invoering van keur op fruit en groenten en het' voeren van een rijksmerk. De veilingen willen jkeuring op qualiteit, de handelaren achten quaii- teiiskeuring een' absolute onmogelijkheid. Om qua- liteiten te kunnen vaststellen en te controleeren] moet een norm voor iedere qualiteitsgraad worden 'bepaald en dit is bij fruit en groenten geheel en al onmogelijk, „De Federatie" ontving nu een schrijven van het Ministerie van Landbouw- met verzoek deze zaak te bestudeeren en in een verga dering met den Nederlandschen Tuinbouwraad te bespreken. Door de regeering wordt echter keu ring op qualiteit 'tier zijde gesteld. Men wil voor loop ig alleen praten over controle op gewicht en eerlijke verpakking, zoogenaamd „onder en boven gelijk." Deze basis meent „De Federatie" in samenwer- king met producenten en regeering dat wel wat goeds te bereiken is. Er moet komen een rijksmerk1 dat- ieder exporteur die dit wenscht kan aanvra gen. Een en ander moet echter geheel vrijwillig blijven Het voorloopig bestuur wordt opgedra gen aan een commissie te benoemen die deze aan gelegenheid ter hand zal hemen. Alsnu komt ter sprake de Arbeidswet in verband met den handel ir. fruit, groenten en aardappelen. Reeds is door een dèr aangesloten vereenigingen goed werk ge- j flaan en de nieuwe bond zal trachten dit werk i palingen te verkrijgen. Vervolgens komt aan de orde bespreking van 'maatregelen tegen gemeentelijke exploitatie van fruit-, groenten- en aardappelwinkels. De voorzitter herinnert aan de artikelen over dit punt in het vakblad „De Groothandel" en het goede werk dat reeds in de hoofdstad is verricht door de handelaren en winkeliers daar ter plaatse Ook wijst spreker op de degelijke critiek welke van de zijde der veilingen op de voordracht van den A msterdamschen wethouder voor de levens miodelenvoorziening tot instelling van een gemeen telijË groentenbedrijf. De voorzitter verheugt zich in het bijzonder over het feit, dat hierbij naar voren komt, dat de miskenning tusschen produ centen en handelaren verdwijnt. De nieuwe bond zal met alle kracht opkomen tegen dit soort ge meentelijke exploitatie. Tenslotte bracht de heer Keij onder instemming tei' vergadering warme hulde aan den voorzitter voor het vele dat deze heeft gedaan voor het tbanss bereikte resultaat een organisatie die alle handelaren in den lande omvat en in staat is om allen die den handel belagen weerstand te bieden te bereiken. j Heeren Mode-Week gedurende de Kermis-week op onze reeds voordeelige prezen Alles franco thuis SPAANDER Go. Zie Etalages. LANSESTRAAT. ALKMAAR' voort te zetten en voo. pden handel gunstiger be- (Zitting van Dinsdag 24 Augustus 1920.) UITSPRAKEN. Martin Jansen, Amsterdam, gedetineerd, dief stal vrijgesproken. Pertr. Cath. Groenendijk gedetineerd, oplichting diefstal 5 maanden gevangenisstraf. Beend Bakken-, Koedijk, gedetineerd, diefstal ,4 maanden gevangenisstraf. Teunis Kroon, Helder, voppw1. verpprdeeling ten uitvoer gelegd. - Martinus Knol en Mar tin us van IJzendoorn, Anna Paulowna, diefstal van eenden, 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. H. F. A. Franse, Castricum, rijwielverduiste ring, 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Maria Elisabeth de Boer, Amsterdam-, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. j Hendrika Leijer Helder, diefstal, alsvoren. Guurtjc Weij, huisvrouw Buis, Helder, heling 4 maanden gevangenisstraf. Aloysius Wijnands, Helder, diefstal, f20 boe te subsidair 20 dagen hechtenis. K. G. de Leeuw, Medembilk, poging tot dood 'sslga, 3 maanden gevangenisstraf. Klaas Willems, Barsingerhorn, verduistering, f30 boete of 10 dagen. C'hr. Paters, Helder, diefstal, van gas 1 maand gevangenisstraf. Jacob Paaz, Wervershoof, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. NIEUWE ZAKEN. i Om te beginnen maakten heden 3 bedelaars hun entree de salon. Als no. 1 van het illustre trio ver fecheen Simon de Wijn, een heer met reuzeknevels, die te Alkmaar had gebedeld om opgezonden te worden. Eisch 3 dagen hechtenis subs. 3 jaar plaatsing m een rijkswerkinrichting. Vervolgens verscheen Joh. Berkhout, te Uit- j geest bedelende aangetroffen. Eisch alsvoren. En tenslotte kregen wij Jacob Klijn, ook zoo'n ridder van de bedelorde. Die kwam er met een eisch van 3 dagen hechtenis en' 6 maanden opzen- ding af. j Daarna gingen wé over 'tot de rubriek zwijntjes jagers. -Deze rij werd geopend door den heer Dirk Blom uit Alkmaar, die te Koedijk twee rijwielen had gehuurd en deze te Amsterdam ten éigen bate op de Zeedijk voor f'55 had verkocht. Op grond van gunstige inlichtingen vorderde het K).M. 4 maanden voorwaardelijk. De arbeider Gerrit Bakker te Grootebroek had te Hem gedurende de kermis een rijwiel gekaapt uit den rijwielstal van het café Dekker. Mpt een vriend Cornelis Groot, eveneens uit' Grootebroek, was hij naar Purinerend gepeddeld. Onderweg hadden de ondernemende jongelui de kettingkast van het rijwiel gescheurd om het uiterlijk wat te veranderen. In Purmerend werd het rijwiel voor 140 verkocht en de opbrengst samen verteerd. Gerrit heeft nu veel berouw en belooft heilig de schade f135 te zullen vergoeden. Op hoop; van zegen vordert het O.M. 3 maanden gev. voorw1. Zijn vriend Groot die daarop terecht stond we gens heling kwam er niet zoo genadgi af. Tegen hem werd 2 maanden onvoorwaardelijk gevorderd1 1 Nog een andere fietsenknijper verscheen in den persoon van Jan Makelaar, een los werkman te j HeJderMaar bij hem was het blijkbaar meer een 'malle streek geweest. Hij was te Schagen gaan ikermisliouden en telaat gekomen voor den laatsten trein. Toen was hij met vrienden weer in Schagen feaan fladderen en had des morens een fiets geno men, die bij een café stond. Daarmee was hij tot Oudesluis gereden en had daar het rijwiel in een rietschoot achter gelaten. De offidier nam de zaak niet te hoog op en vorderde slechts f50 boete subs. 10 dagen hechtenis. De benadeelde, de koopman Geel Jile Schagen is weer in het bezit, van het rijwie.l Te Broek op Langendijk ontvreemdde de ar- 'beider P. Dekker in 1919 een rol koperdraad', die op het erf van den heer R. Slot lag. Ook! pikte hij. een aan dien heer toebehoorende aoéosj- mat in. De brigadier titulair der rijksveldwacht van der Molen kreeg de lucht van dit "zaakje en spoorde het koperdraad, dat vermoedelijk af komstig was van een in den winter 1919 gepleeg- den diefstal van telefoondraad, bij den koopman C. Klingeier te Zuidscharwoude in beslag. Bij1 hem had Dekker het koperdraad verkocht. De vloermat werd ten huize van D. in beslag gencénen Voor deze feiten terechtstaande, werd tegen hem' 2 maanden gevangenisstraf gevorderd. Ook moest nog terecht staan de klojopmian Klin- /geler, doch daar bleek dat hij momenteel onder medische behandeling si, werd besloten deze zaak! 14 dagen uit te stellen. De werkman P. Zelderbeek te Helder, verkocht voor f25 aan den landbouwer Dekker aldaar, 4 rollen prikkeldraad. Later bleek dat het koopje tvas gestolen te Koegras ten nadeele van den smid van Bodeg;raven. Als vermoedelijke daJder stond Z. heden terécht, doch hij beweerde dit prikkel!dfaad| 'te hebben gekocht van een onbekende. Een onbe trouwbaar adres om zich achter te verschuilen zooals bleek uit den eisch: 1 maand gevangenis. Zekere Joh. Chr. van Oostveen had te Hoorn een kamer gehuurd en liet daar 3 heerencostuums van Smits uit de Nieuwsteeg op zicht komen. Toen men om antwoord kwam, waren' de pakken al weggehaald door een handlanger van Oostveen en op weg naar Amsterdam, waar de flesschen- trekkers de costuüms te gelde maakten. In ver schillende plaatsen heeft van Oostveen zijn ma chinaties ten uitvoer gebracht, maar hij is nü geknipt en logeert in de strafkolonie te Veenhui- 'zen. Hij stond heden terecht en weeerd dieenzelf den dag reeds veroordeeld tot 3 maandten gevange nisstraf. Hij heeft reeds meer straf gekregen en is nog heel wat te góed. De aardappelkoopman Molenaar te Medemblik1, had een werkman in dienst genomen. Jan Makkes die aardappelen zou overstorten in zakken en dn een wagon zou laden. Makkes morschte eech- ter erg met dat overstorten, zoodat hij spoedig in staat was 3 zak voor eigen rekening te koop aan te bieden. Ongelukkig echter juist aan een Schoonzoon van den patroon, die lont nopk en de aardappelnegotie aan de politie berichtte. Mak kes stond heden terecht en hoorde 1 maand ge vangenisstraf tegen zich eisch en. Het 13-jarig dochtertje Saartje van den ar beider H. Raap te Krabbendam, kreeg „heibel" met een telg van IJbeltje van der Wal, die daarna; het meisje zoodanig aftroefde, dat zij heden we gens mishandeling terecht' moest staan. Volgens verklaring van den vader had zijn dochtertje een breuk, die echter genezen werd geacht, doch na de mishandeling van vrouw- van der Wal, die het meisje tegen het lichaam had geschopt, was die breuk nu zoodanig verergerd ,dat de vader het kind een oude breukband van hem zelf hard om- g&laan. Je moet je weetn te redden nietwaar? Mej van der Wal onikende het rr dsie zoo erg te heb ben afgerost. Zij had een paar oorvegen gegeven en een schop Miegen haar achterste. De oïfieder vorderde f20 boete subs. 20 dagen hechtenis.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1