Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws. Vergaderingen. „Hulp in Nood". Feuilleton. SCHAAKMAT A. N~g7Ö. b. Nieuwstijdingen HOOG BEZOEK. De „Schager Courant" meldt Thans kan met zekerheid worden meegedeeld, dat Hare Majesteit de Koningin, vrij zeker ver gezeld van Prins Hendrik der Nederlanden, tij dens de groote Landbouwtentoonstelling een be zoek aan onze gemeente zal brengen. Dit bezoek zal wel bepaald worden op Vrij dag 10 September, den eersten dag onzer tentoon stelling. OUDKARSPEL. In de heden gehouden stemming voor de benoe ming van een Hoofdingeland van het 'Ambacht van M est Friesland, genaamd Geestrner Ambacht, is gekozen de lieer A. C. Kroon Mz. Burgemees ter van en te Oudkarspel. ftOORDSCHARWOUDE. HARMONIE '„EXCELSIOR»" Het aangeknodigde concert van het Harmonie gezelschap „Excelsior" dat wegens het slechte •weer werd afgebekkend, zal bij gunstig weder nu morgen Donderdagavond plaats hebben. DE GASFABRIEK. In verband met de uitbreiding, herstelling en verbetering van de gasfabriek, waarvoor een rap port was samengesteld, waarin de verschillende werken werden omschreven en begroot, had gister eene gecombineerde vergadering plaats van de Raden der betrokken gemeenten Oudkarspel, Nd. Scharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langen- 'dijk en Sint Pancras, waarin de verschillend® werken, o.a. het aanschaffen van z.g.n. kamer ovens, die eene enorme besparing geven, werden toegelicht en uiteen gezet o.a. door den Heer Di recteur der gasfabriek te Eindhoven, daartoe ge heel belangeloos overgekomen, alwaar de kamer- ovens reeds drie jaar in gebruik zijn. Omtrent deze uitbreiding zal zeer spoedig eene beslissing wor gden genomen. "Wij hopen later qpi deze zaak te kunnen terug komen. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen week werd ter veiling alhier aangevoerd 136020 kilogram aardappelen, '9810 bos wortelen, 95856 stuks bloemkool, 596325 kilogram roode, 219605 kilogram gele en 86700 kilogram witte kool. In het geheel s nu aangevoerd: 9987413 kilogram aardappelen, 1153055 bos wortelen, 3159643 stuks bloemkool, 4109417 kilogram roode, 583205 kilpgraml gele en 147080 kilogram witte kool. In het geheel 4839702 kilogram sluitköol. Augustus is de regenrijks te maand van het jaar.jd at is bekend, maar zoo regenrijk als dit jaar, was deze maand toch naar mensdhenheuge- 'nis nimmer. 20 21 22 23 en 24 Augustus werd ,er respectievelijk 10 10 28.9 32.1 en 10 m.M. neerslag in den meter gevonden, dat is in 5 dagen dus 99 m.M, of bijna een d.M. of palm is 10 duim. Sedert 1 Augustus is nu al 120 maal afgetapt, terwijl de gemiddeld© regenval 81.1 m.M. bedraagt. Te Alkmaar viel van 20 tot en •met 23 Augustus 68.7 m.M. De vereniging „Hulp in Nood" hield Donder dagavond haar gewone halfjaarlijksche vergade- ring in het lokaal van den heer O. Nap. Aan- j wezig 16 leden. Nadat door den voorzitter de ver gadering mei een woord van welkom) geopend was, werden door den secretaris de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. J Voorzitter deelde hierna meds, dat in de vol- gende vergadering als bestuursleden aftredend zijn j de heeren K. Bakker, L. de Wit en W. van Dok i verder dat in de laatstgehouden districtsvergade- j ring welke te Zuidscharwoude gehouden is, als bestuurslid herkozen is de heer J. Bakker Dz. j te Broek op Langendijk. Uit het verslag hierna door den penningmeester uitgebracht bleek over j het afgeloopen jaar een ontvangst van f1103.39 j een uitgaaf van f1560.77, alzoo een nadeelig j saldo van f457.08. De reservekas is verminderd Van f1949.72!/2 tot f1492.641/2. Er zijn 208 uitkeeringen gedaan aan 47 ver schillende personen. Het aantal ziekendagen was 992. Namens de commissie deelde de heer H. Joman mede dat de rekening in volkomen orde bevonden is. Als lid in de commissie voor het na zien van de volgende rekening werd aangewezen de heer W. de Vet. Aan de orde kwam hierna een voorstel van het bestuur tot verhooging van de contributie. De toestand van de kas is van dien aard dat er nood!- zakelijk wat gebeuren moet en dan meent het bestuur dat het beter is om de contributie eenigs- zins te veihoogen dan tot verlaging van de uit keering te moeten overgaan. Het bestuur dacht de contributie te moeten brengen van 15 op 20 cent waardoor het misschien mogelijk is de uitkeering te brengen op f9.00. Gebeurt dat niet dan zal het ■wenschelijk zijn de uitkeering terug te brengen van f7.80 b.v. op f6.00. In de vergadering gingen stemmlen op om dan maai liever de uitkeering te verlagen. De finan- tieele toestand is van dien aard dat gevreesd' word|t dat er leden om zullen bedanken. j Voorzitter meent dat juist de finan tieele toe stand van dien aard is dat d'e uitkeering eer hoo- ger dan lager moet worden. De heer Paarlberg vindt heit beter om geen stem ming over dit punt te houden, gehoord de bespre kingen van een gedeelte der leden. Worldt er stem ming gehouden is er de meeste kans dat het be stuursvoorstel er door kpmt omdat deze homo geen zijn. Beter zou het zijn'dat alle leden bij re ferendum uitspraak doen en hij stelt daarom' voor aail de leden twee voorstellen voor te leggen: le. een contributie van 20 cent met een uit keering van c.a. f9.00; 2e een contributie van 15 cent met een uitkeering van o.a. f6.00. Na nog eenige bespreking wordt hiertoe be- ssloten en zal per circulaire aan de leden worden toegezonden. Als leden in de oommissie voor stemming wor den gekozen de heeren J. Deutekom, H. Joman, en O. Kuilman. Het bestuur heeft ambtshalve zitting. Door den heer C. Kuilman wordt voor gesteld de leeftijd voor toetreding van leden ou der te stellen vooral voor hen die de einduitkee- ring hebben genoten. Dit zal een voorstel voor de volgende vergadering worden welke dan aan het hoofdbestuur moet worden voorgelegd. Op een desbetreffende vraag deelde de voor zitter mee, dat het hoofdbestuur stappen doet om Ja, dat zal het geval nog wel met vele anderen zijn, zelfs uit de hoogste kringen van de maatschappij. Maar wij zijn niet geroepen in de plaats der Voorzienigheid te treden en een oor deel uit te spreken. De Heer zelf laat Zijn zon schijnen over goeden en boozen, en het in acht nemen van de gewone burgerlijke beleefdheid zal ons niet bet minst schaden. Gij hebt gelijk, Grace, ik zal mijn best doen om mij goed te houden. Gij mannen, vervolgde Grace, zoudt wel willen dat uw vrouwen terstond ales met uw oogen zagen, maar dat komt eerst na verloop van jaren, als door een innig vertrouwen men hoe langer hoe meer een van zin wordt. En man o] f vrouw zal menige vriendschap, of verbindtenis, die niet in beider smaak viel, van zelf laten glippen, omdat ongevoelig beider smiaak dezelfde .worden. John hoopte dat het met bami en Lilia ook zoo zou gaan, want hij had haar nog zeer lief, en het deed hem goed, Grace er zoo opgeruimd over te hooren spreken, alsof het mogelijk was dat alles nog weder terecht zou komen. Gij denkt dus, dat Lilly zachtjes aan in onze gewoonten zal ingroeien? vroeg hij. Zeker denk ik dat, wanneer wij maar geduld hebben en haar tijd geven. Toen ge haar tot vrouw naamt John, wist ge dat ze (niet volgens onze ma nier van leven en denken was opgevoed. Lilia behoorde totlp en geheel anderen kring dan die, waarin wij gewoon zijn ons te bewegen, maar een man möet de gevolgen van zijn huwelijk waardig en met moed dragen. Ik weet het, zeide John met een zucht. Zeg, Grace, zoudt ge denken dat de Fergusons van Lilia houden. Ik zou zoo gaarne zien, dat zij met hen op een vei :rouwelijken voet kwam. Nu, antwoordde Grace eenigszins ont wijkend, ik geloof dat zij haar bewonderen en ook wel intiem met 'haar willen worden, voor te komen tot oprichting van een landelijk orgaan in den geest, zooals dit in het door deze vereeni- ging op de beschrijvingsbrief geplaatste voorstel was aangegeven. Nadat nog goedgevonden is om een der leden, dat in strijd handelt met het reglement als lid te royeeren, wordt de vergadering gesloten. In de laatsgehouden vergadering van de afd. Langendijk van den A.N.G.O.B. werd mededee- ling gedaan dat de meeting (tfe Heiloo tamelijk goed geslaagd is, dat de afdeelingen van de N.H. P.C. voor het meerendeel tegen het houden van een landdag waren, dat de actie van de blauwe week aan den Langendijk een voordeelig saldo opleverde van f16.80, dat als secretaris van het Langedijker Drankweer Comité benoemd is de heer Jn. van der Abeele, dat een ingezonden stuk van het Br.W.C. aan de Nieuwe Langedijker Courant aangeboden, naar aanleiding van het ge sprokene in den raad van. Noordscharwoude, niet geplaatst is en ook niet geplaatst zal worden, dat- dé afd. van de N.C.G.O.B. tot het drankweerco- is toegetreden, da,t idle afÜj. op 1 piuli 84 leden telde en daarna. 3 nieuwe leden zijn toegetreden, dat dit jaar met het oog op de kosten geen algemeene ver gadering zal worden gehouden, en dat alle led'en van het hoofdbestuur herkozen zijn. In het afgeloopen jaar is door het bestuur .4 maal en door de leden ook 4 {maal vergaderd. Als bestuursleden werden herkozen de 'heeern O. de Jong, J. Biersteker en P. Paarlberg Gz. Ter voorziening in drie vacatures doqir vertrek 'en bedanken werden gekozen de heeren J. van der Abeele, P. Ton en G. Paarlberg Kz. De bodes werden herbenoemd, Hun vergoeding werd gebracht van 3 op 4 gulden per jaar. De penning meester zag zijn vergoeding gebracht van 2 op 3 gulden per jaar. Abonnementen opi de Geheel onthouder werden gebracht van 80 Cent op fl.20 per jaar, of per week 2V2 cent. Bij de rondvraag werden eenige besprekingen gehouden over de raadszittingen aan den Langen dijk van den laatstent ijd, over de actie dïe van Wekere zijde tegen enkele drankbestrijders wordt gevoerd, waarmee mien echter slechts bereikt dat de drankstrijd in krachtt oeneemt, over de woor den van sympathie door niet-drankbestrijders in de raden gesproken, doch waarvan, wanneer het pp dadeD aankwam, niet veel overbleef, enz. Uit de verschillende opmerkingen bleek, dat de raadsverslagen met veel belangsteling waren ge volgd en dat de drankstrijd met toenemendie kracht zal worden ter hand genomen, waartoe de tegenactie niet het minst heeft bijgedragen. Er werd besloten om de "vergaderingen zooveel mogelijk in Concordia, waar opk deze vergadering plaats had, zullen worden gehouden. Voor de winterpropaganda werden plannen be sproken doch in de volgende vergadering zullen daaromtrent omlijnde voorstellen ter tafel wor den gebracht. Tegen tienen sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de opgewekte bespre kingen. 'zoover Lilia dat zelve mag verkiezen. Ziet ge, vervolgde John, Rosa Fergu- sson is zulk een allerliefst meisje, zoo krachtig, zoo openhartig en waarheidlievend, men kan zoo gerust op haar vertrouwen en het zou de wensch van mijn hart wezen, dat Lilia haar tot vrien din verkoos. Wees dan zoo wijs om het Lilia nietl te zeggen, zei Grace ernstig. Prije Rosa nooit in haar bijzijn én pas vooral daaropi, om Rosa ooit haar ten voorbeeld te stellen, 'enzij gij den haat van uw vrouw tegen haar wilt opwekken. John zette groote oogen op. Zoo, zei hij op sleependen toon, dat was mij niet ingevallen. Denkt ge dat zij jaloersch zou wezen? en John glimlachte, zooals man nen wel meer doen hij de gedachte dat hunne vrouwen jaloersch- zouden kunnen worden, iets dat zij over het algemeen niet onaardig vinden. Tk geloof niet, dat ik veel sympathie zou 'gevoelen voor een vrouw', die mij door mijn echt- noot ten voorbeeld werd aangeprezen, veronder steld dat ik een echtgenoot had, lachte Grace. Dat doet mij aan iets denken ezi John, haastig van de sofa opstaande. Hebt gij al gehoord Grace, dat kolonel Sydenham van zijn 'kruistocht! erug is gekomen Ja, dat heb ik géhoord, antwoordde Gra- 'ce bedaard. Kom, John, stoor mij niet. Ik moet juist het koeje omgaan en mijne s'teken tellen een, twee, drie, vier, vijf, zes, John zag in stilte zijn zuster aan. Wat ziet zij er lief uit, as zij zoo'n klleur heeft, i zei hij bij zich zeiven. Ik zou toch wel eens willen (weten of er husschen hem en haar ooit iets geweest is. veertiende"hoofdstuk. Lieve John, zei Lilia, nu is er ties waarmede ge mij veel pleizier zoudt kunnen doen. - Het vrouwtje was weder in haar humeur gekomen, haar hoofdpijn was voorbij, en zij was haar kamer uitgetreden, met het vaste voornewen, omr-ailer- liefst le wezen. John dal bij zich zeiven, dat hij haar lief had, i hoe zij ook wezen mocht, en dat zij bepaald het bekoorlijkste schepseltje der aarde was. Zijne ONDER HET ZAND BEDOLVEN, Te Winschoten zijn drie dochtertjes, allen be neden acht jaar van den timmerman Z. Hemiman en een dochtertje van J. Lindemulder, werkmees ter der fabriek Gruno in de zandgraverij onder het zand bedolven geraakt. Alle vier werden le zuchten, zijne vrees en zijne twijfelingen waren als weggevaagd, en hij liet zich vleien en aanhalen en gevangen nemén, zoo gedwee als het maar kon De schoone had een doel bereikt dat zij berei ken wiéle, en haar instinct' zeide haar, dat deze zaak een buitengewone behendigheid vereischte. Nu, vroeg John, van zijn courant opkij kende, wat is dat dan voor een bijzonder iets Allereerst mijnheer moet gij die courant wegleggen en dan naar mij luisteren, zei Lilly terwijl zij hem naderde zich op zijn knieën zette én met een deftig gezicht de lastige courant op den grond slingerde. Ja, mevrouw, antwoordde John op ion derworpen toon. Wel John, gij weet, dat' in de volgende week de Follingsbees komen Dat weet ik, antwoordde John op vrien delijken, inschikkelijken toon. Nu, lieve, er zijn sommige dingen hier in huis, die ik gaarne, om hen te ontvangen, wat veranderen zou. Wat'Lilly, en ik dacht dat nu allesj in, huis puik in orde was? [O, het Ihuis meen ik ook' njfet, hét hhiè is) prachtig. Dat durf ik gerust aan iedereen ver- toonen, maai de tafel. Maar Lilly, wat kan iemand mooier op tafel 'hebben dan echt oud porselein en zwaar zilver? Ik laat mij daarop nogal iets voorstaan. Ik vind dat het zoo goed en zooi deftig staat. Nu, John, om er dan maar voor uit 'te kor men: - waarom komt er nooit wijn op tafel. Voor mij zelve kan het mij niet schelen, ik drink ze nooit, maar de wijnkaraffen en gla zen van allerlei kleur en vorm sieren een tafe zoo op. Daarbij zijn de Follingsbees zulke echte Wijnkenners. Zij laten dén hunne uit'Spanje komen l Terwijl Lilia, dit verzoek voordragende, John's wangen streelde en met zijn boordje speelde, na men zijnt rekken een vaste en zeer bepaalde uit Drukking aan. - Lilia, zeide hij eindelijk, tot hiertoe heb ik bijna alles gedaan wat gij mij gevraagd hebt,' maar dit kan ik niet toegeven, op dit punt handel ik volgens een vast beginsel. Ik drink zelf nooit wijn, en zet dien nooit aan an deren voor, omdat ik mij daartoe in allen ernst HULDIGING V. PR. DR. J. RITZEMA BQiS. Het comité tot huldiging van prof. dr. J. Rit- zema Bos, hoogleeraar in de phy to-pathologie aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd van zijn ambtelijken werkkring afscheid gaat ne men, heeft Dinsdagmiddag in het gebouw van de Nederlandsche Heide Maatschappij aan den séhei denden Hogoleeraar diens geschilderd' portret aan geboden. Mevrouw Ritzema Bos en de zoon van den hoogleeraar waren aanwezig. TREINONGELUK. Te Zaandam kreeg een 25-jarige rangeerder op de locomotief van een rangeerende trein een onge luk, met zulke zware verwondingen aan het hoofd en de beenen, dat hij spoedig daarna is bezwéken. Het is nog niet uitgemaakt of hij door tde ma chine is gegrepen of dat hij er af gevallen is. De man was gehuwd en vader van één kind. TRAP VAN EEN PAARD De knecht van den landbouwer J. S. te Huisse ling kreeg een trap van een paard, tengevolge waarvan hij kort nadien is overleden. EEN BOTSING. Te Rotterdam stak een vrachtauto met twee bijwagens van de gemeentereiniging de rails der Rotterdamsche stoomtram bij de Brielsdhelaan over. Er arriveerde juist een tram uit Oostvoorne Deze kwam in botsing met den laatsten bijwagen en het gevolg was dat de locomotief van de tram omviel. Het postrijtuig derailleerde en werd ge deeltelijk vernield. Van den volgenden wagen is 'het, balcon ingedrukt. De bijwagen van de auto werd geheel vernield. De maéhinist Louwen en de stoker Steendijk wisten door het spoedig af sluiten van de kranen der locomotief, verdere onheilen te voorkomen. Zij kregen zelf geen let sel, evenmin als de remtaer Kamp, die zich op den bijwagen bevond, doch er tijdig afsprong. De schade i «zeer groot. Het tramverkeer was langen tijd gestaakt. Ook lijn 9 van de electrische tram ondervond groote stoornis. GESCHROKKEN. Terwijl een boerenkar, waarin de 82-jarige land bouwer B. Schilder met twee knechts langs den Zwolschen weg naar Kampen reed, naderde van de tegenovergestelde zijde een auto. Het jonge paard schrikte voor het motorgeluid en sprong op zij, met gevolg dat de kar en paard van den IJsel- 9Iijk omlaag stortten, in hun val den ouden Schil der meesleepende, die 'niet als de beiJde jonge knechts zich door een snellen sprong in veilig heid had kunnen stellen. In deerniswaardigen toestand werd hij opgenomen en naar zijn wo ning vervoerd. Het paard had nagenoeg geen letsel bekomen. OM EEN KERKTOREN. De gemeente Tubbergen wenschte reeds gerui- men tijd af'te komen van een toren, die haar veel geld kostte. In een vorige raadszitting werd be sloten hem té doen herstellen en daarna aan de R. Kgemeente ovér te dragen, waarbij echter de Protestanten het hun toekomend recht zouden behouden om van de klokken gebruik' te maken. In de jongste raadsvergadering werd möded'eeling gedaan dat de R.K. gemeente in de laatste voor waarde niet wenschte toe te stemmen en dus de overdracht weigert; anderzijds wenscht de Ned. Herv. Gemeente haar recht van klokgebruik onder "Waar men algemeen den toren kwijt wilde, zal het dagelijksch bestuur der gemeente thans rechte kundig advies inwinnen, hoe te handelen. IN EEN MIJN. In staatsmijn Emma bij Heerlen kwam de on- f\heb verbonden. Kom, John, dat is weer zoo iette Don Juan- achtigs is het niet? Wel mogelijk, dat gij het zoo noemt, Lilly, maai geef u de moeite om even naar mijl té luis- tren. Mijn vader en ik hebben er jaren lang werk van gemaakt, om1 in Spindlewood de dronken schap uit té roeien. Er was een tijd dat het scheen of er alles ten gronde zou gaan. In ieder gezin vond men de rhumflesch, de ouders dronken da gelijks en zelfs de kinderen, die hen zagen drinken en het overschot van den gesuikerden drank uit 'dé glaasjes oplikten, kregen er smaak in. Ieder jaar werden er huisgezinnen opgebroken en ver- sstrooid, en de knapste kerels liepen in hun ver derf. Daarom deden wij ons best om een maat schappij tot afschaffing van sterken drank op 'te richten. Ik liet lezingen houden en hield die zelf. Eindelijk zeiden de menschen tegen mij: dat is alles goed en wel voor rijkelui, uwe huizen huizen zijn veel mooier en gemakkelijker inge richt. Gij kunt u dubbel zooveel genoegen ver schaffen als wij, en nu gunt gij het ons niet, dat wij in huis voor ons genot een glaasje drinken. Als wij uwe fijne wijnen en dat alles konden betalen, zouden wij geen grog gebruiken. Gij hebt uw wijn op tafel, en grog is de wijn van den werkman. Ik vind het al heel brutaal, zei Lilia, om Zoo tegen u te durven spreken. Ik zou hun dit eens onder den neus gewreven hebben. Misschien vonden zij mij wel brutaal, omdat ik mij met hun huiselijke zaken bemoeide, ant woordde John. Maar ik zal u vertellen wat ik hun ten antwoord gaf. Vrienden, zei ik, op mijn tafel zal geen wijn meer komen, als gij den rhum wilt afschaffen. Op deze wij ze bracht ik een matigheidsgenootschap tot stand mijn vader en ik plaatsten onze namen aan het hoofd van de lijst, en ieder man in Spindlewoöd volgde ons voorbeeld. Het was een volkomen over winning die wij behaalden, en sedert dien tijd is er geen matiger en welvarender werkvolk in de Ver eenigde Staten te vinden, i Kwam uw moeder daar dan niet 'tegen op? [Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2