Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 69 mme. ra.Er«ei Zaterdag 28 Augustus 1920. 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Aanleg en Onderhoud van Tuinen. Revue van de «reek Vergaderingen. Gemeenteraad Noordscharwoude. NIEU WE LAIGEDIJKER COURANT. Deze eourant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. ABONNEMENTSPRIJS EED ACT EU U-U ITGK VEE BUREEL: Stoordscharwoude. PRIJS DER ABVERTENTIENi Vkb 1—5 regels 75 ct., elke regel meer 15 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD OFFICIEEL PLAATSING BIJ DE MOTORAFDElELING. Du Burgemeester van Zuidscharwöude brengt ter kennis \an belanghebbenden, dat dienstplicli tigen van de militielicliting 1921, die er prijs op stellen te dienen bij de Motorafdeeling, bun verlangen daartoe vóór 15 September a.s. schrif telijk moeten mededeelen aan den COMMAN DANT VAN DE MOTORAFDEELING TE DELFT. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven: geslachte- en-voornamen; datum van geboorte gemeente, waar zij voor de militie zijn inge techreven; en indien ze reeds hebben geloot, ook liet lotingsnummer. Het is noodig, bij het schrijven verklaringen over te leggen, waaruit hun bekwaamheid in het dhauffeursvak of als motorrijder blijkt. Een rij bewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. Zij, die voor detacheering bij de Motorafdeeling in aanmerking zouden kunnen komen, worden in gelijfd bij de infanterie. Eerst na 11/2 maand van hun eerste oefening te hebben vervuld, kun nen zij bij de Motorafdeeling worden gedetacheerd' De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van 'hen voor deze detacheering worden bestemd Zuidscharwöude, 25 Augsutus 1920. De Burgemeester voornoemd: J. KROON, Lo.B. in een der „neutrale zones" vrij van politiekerij. lands zaken zooveel mogelijk te onttrekken, bij de bespreking ervan in 's lands Raadszaal aan den.; invloed dier politiekerij, te streven naar zooveel doenlijk objectieve behandeling, een nu juist niet j ganseh onbelangrijk deel van het kiezersvolk ver- Milt, zal daarvan blijken bij de verkiezingen, f we'ke ons over twee jaar wachten. Wij hebben zeer zeker nog den tijd om te wachten met be spiegelingen over hetgeen die stembus van 1922 zal geven. Maar de allereerste „troepenformaties" worden toch reeds beraamd. De heer Drion, op volger van den heer Nierstrasz, die nauwelijks gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid óm' in het Parlement terug te keeren, hij verscheen inruimde voor den secretaris van den Bond van j Vrije Liberalen, de heer Drion, zeg ik, keert in i het. Lagerhuis weder, terwijl de politieke stra- teger. tic eerste schetsen ontwerpen van het slag i veld ,gelijk zij zich denkenDe heer Marchant de vurige en vinnige hetman der vrijz democratie heeft op de hem eigen zeer ondubbelzinnige manier een compromis aangegaan met de andere Vrijzinni I ge groepen van de hand gewezen. En minder i beminnelijk en zachtzinnig dan wel openhartig en duidelijk de concentratie in de Linksdhe gele deren, zooals mr- Treub die mogelijk en uitvoer baar acht, een „hutspot" genoemd. Reeds het feit dat- de heer Treub. een der voortrekkers is van de concentratiebeweging, zal trouwens voor mr. Marchant voldoende zijn geweest, om haar inti- pathiek gezind te zijn. Tusschen 'deze beide voor- j matige vrienden en bondgenóoten in de vrijz. de j mocratie, bestaat nu eenmaal, weet men, een on- ov erwinnelijke „incompatibilite d'huimeur et de caractere" zooals het Fransdhe B. W. het noemt, j Iu zijn jongste „anti fusie rede" heeft de heer j M. Giant, hij speechte op Zeeuwsdh Vlaander- If loemisterij ,.DK DAIILi A" Bestek en teekening gratis. Jn. GROEN -1- SINT PANCRAS. BINNENLAND;. 24 Augustus. Augustus 1920 heeft de „St. Margriet''legende om het zoo eens uit te drukken, nu toch! wel dus danig „bewaarheid" dat er onder degenen, die over het volksgeloof omtrent de onafwendbare gevolgen van eet natten Margrietdag sceptisch gestemd waren, allicht twijfelaars zijn gekomen Wij hebebn nu dagen van kille lucht en strie- menden regen achter den rug. Tal van vacantie vierenden, die vanplan waren om nog een dag ol' wat te genieten van het toeven, tochtjes ma ken in de vrije natuur, hebben zich gehaast naar hunne penaten terug te keeren. Daarmede tevens wat bezuinigend op hun vacantie budget, dat. in den komenden winter goed te pas kan komen. Koninginnedag nadert nu met rassche schreden en deze vormt weet men, de ekntering tusschen zomer- en herfstseizoen, meer dan de officieele kalenderdag. Op 24 Augustus wordt' H.M. verwacht op! de Landbouwtentoostelling te Arnhem, en het was te voorzien, dat expositie veel belangstelling zou trekken. Na. een lange periode van koele stern- langen van onze agriers, is men eindelijk gaan, ming, zelfs onverschilligheid tegenover de be- fcegrijpen, dat de Landbouw in Nederland' een factor is voor den bloei van ons volksbestaan, die minder stiefmoederlijke bejegening verdient. Plan nen zijn in wat men noemt „vergevorderde pha se van uitvoering" om een landbouwraad in het leven te roepen, waarin alle agrarische organisa ties zullen vertegenwoordigd zijn. Ook butien de Piattelandsclub heeft men in de Tweede Ka mer verschillende afgevaardigden, die herhaalde lijk toonen te beseffen de waarde en beteekenis van Landbouwbelangen, Men bevindt zich hier Het is niet te betwisten, dat de wensch om 's fvi. oiam, hij bpetjcmie mp Ziet'uwburi v id.dnu.tjj.- I 'schen bodem, ook gezinspeeld opi het Belgische annexionisme. waarvan in den allerjongsten tijd dan toch wel duidelijk gebleken is, dat het niet I slechts door een „klein Belgisch groepje" wordt gepropageerdHet artikel van den heer Tardieu in do „Illustration" laat geen twijfel meer over ten opzichte van dee vraag of koning Albert in deze niet schouder aan schouder staat met Mi nister Heijmans c.s. Beweerd wordt, dat de Bel gisch Nederlandsche onderhandelingen weldra zul len hervat worden. Dat Frankrijk met alle kracht enlïèle van de Belgische „desiderata" zal steunen. Ook, tenslotte, dat onze regeering tenslotte wa de Wielingenkwestie betreft, water in haar wijn zal gieten. Tot dusver had Nederland Engeland1 en de Vla mingen op zijn hand in den kamp tegen hetl' Bel gisch annexionisme. Geruchten worden verspreid verkondigend, dat Engeland tenslotte voor de heb zucht dei annexionisten zou worden gewonden. In welk geval het land, waar de „juridische hoofd stad" van den Volkenbond wordt gevpnden, voor de overmacht zou moeten zwichtenDe Vol kenbond is nog in zijn prllie jeugd en kracht van groote beteekenis, gaat er nog niet van uit. Of idéalen van hen, die overtuigd zijn 'dat deze bond eenmaal de wereld tegen de naimelooze el lende, van den oorlog zal moeten beschutten, zul len vervuld worden ,de toekomst moet het leeren. Dat vooralsnog macht boven recht gaat op aar de, ondanks allerlei schoone en treffende tafel- speechen en verdere ontboezemingen, wij weten het alleE wel. Dat was zoo in de dagen van de Witt, die zijn winst haalde uit de oneenigheid en de onderlingen naijver, welke ook in die dagen de boiidgenooten waren van de kleineren eu zwak keren. En inderdaad men kan zeggen: „l'histoire se repete'J of tewel: er is niets nieuws onder de Het accres der Rijksmiddelen blijft den be heerder onzer schatkist gunstig. Juli '20 over trof haar voorgangster in '19 met niet minder 12.5 milliocn gulden. Over de eerste zeven r nden van het loopende jaar werd eventjes 79 millioen iüeer ontvangen dan over hetzelfde tijdvak in 1919. Wat ik hier nu onmiddellijk zou willen bijvoegen, den lezer is het wed ik, völko men bekend. Het zoeken is en blijft naar versterking der Middelen. Het ontwerp tot verhopging der post- tarieven is eindelijk ingekomen. .Welhaast zullen we de 7.5 cents voor het frankeeren van brieven beneden de 20 gram in binnenlandsch' verkeer tot een dubbeltje zien opgevoerd. Want dat tot de verhooging der porti zal wprden besloten, het staat buiten twijfel. Ook hier geeft, welke be zwaren men ook moge hebben, het „heilige moe ten" den doorslag. En het kostelppze vervoer, dat aan verschillende rijks en andere instellin gen is toegestaan, zal bijna geheel vervallen. De minister wijst er op dat van dit voorrecht wel eens schromelijk misbruik wordt gemaakt. Maat regelen tegen zulk misbruik zijn uiterst moeilijk te treffen. Daarom geeft de regeering voorkeur aai den radicalen maatregel van opheffing. En ook hierin 'zal zij wel weer haar zni krijgen. mder gunstig staan de kansen voor minister de Vries' weeldebelasting. Uitermate scherp blijft de critiek, op dat ontwerp' geoefend, en opk uit komt deze, schoon dan zachter van vorm; spe den kring der naaste geestverwanten van Z.Exc. ciaai het belasten van voorwerpen, die de hy giene- kunnen dienen (badkuipen, etc.) wordt al gemeen afgekeurd. Het wetsvoorstel is ingeko men al zeer kort voor het 25ste Gezondheids con gres, ie Den Haag, met de Hygiënische tentoon stelling in den Dierentuin. Op die bijeenkomst der dames en heeren hygiënisten, zal menig hartig •woordje gesproken zijn, opk buiten de diverse open bare redevoeringen, over de snoode plannen des Ministers, van Financien. Niemand zal m ernst .kunnen betwisten, dat het vinden van nieuwe ob jecten ter belasting door den fiscus een buitenge woon moeilijke HJaak is. Tp.t dusver was mr. de Vries niet bijzonder gelukkig met zijn „trouvail les." Bekend is, dat deze bewindsman vooral in la teren (t.ijd buitengewoon bereid was om inschik kelijk en toenaderend te zijn tegenover wenschen en critiek, uit het parlement komendHij is ge woon zekere „uiarge" te laten vopr eventueele wijzigingen. Mocht er van deze weeldebelasting 'iete terecht komen, dan zal hiervan, kan men overtuigd zijn, de wet, die het staatsblad zal be reiken. er heel anders uitzien dan het nu aanhan gig gemaakte voorstel. Er is niet veel „parlé- mentau; profetische gave" voor nppdig om' dit te kunnen voorspellen. Hulde verdient de zeer krachtige en doortas tende wijze, waarop de regeering maatregelen tref fen blijft tegen het ernstige gevaar, dat onzen vee sstapel bedreigt, door de in Belgie uitgebroken veepest. Wel zeer tLe hopen is, dat de overheid! hier zal kunnen rekenen op krachtige en loyale waakzame medewerking door de veehouders't geldt hiei het vermijden van een ramp, die ons lam zou treffen, indien de ziekte onzen vee stapel zou aantasten. Waar het mond- en klauwzeer reeds zóóvele felachtofefrs maakte, zou men hier komen te staan voor een ramp, ik herhaal het, van onberekenbare en schrikkelijke geVolgen. Moge in dit geval ten mnste van geen laksche onverschilligheid of te genwerking sprake zijn. Tot de lichtpunten iu de grauwe en drukkende atmosfeer van verre genden nazomer en allerlei andere misère moet gerekend het verbeteren der vooruitzichten van de suikervoorziening, alsopk het verhelderd aspect in de sfeer der bouwbedrijven, het in zicht ko men der mogelijkheid, dat de uitsluiting zal wor den opgeheven. Dat zijn, op de kentering tusschen zomere n najaar, goede tijdingen. Als een der tee kenen, dat het met den zonuer aan het afloopen is mag ook worden genoemd, het vieren van den Amsterdamschen Hartjesdag. WWie meenden, dat het „hartjesjagen" in de hoofdstad tot het verleden behoort, zijn ditmaal uit den droom1 ge holpen. Hartjesdag 1920 was woeliger dan in jaren het geval is geweest. En de liefhebberij om óp dat oerpude, zeer ontaarde volksfeest vuur werk te ontsteken, heeft ditmaal een geweldigen brand berokkend, die een menschenleven kcostte. De vereeniging tot verdeling van het volksver maak heeft hier een prachtig arbeidsveld, maar ook een buitengewoon ondankbare taak. Den ou den Hartjesdag ui!en weg te ruimen, hoe vaak dan ook verzekerd werd, dat hij op apegaepn lag, blijkt lastiger dan sommigen zich kunnen voorstellen. De tijd spoedt vpprt. Prins Hendrik is van zijn Zwitsersohe reis in Patria terugge keerd. De staatsbegrooting 1921 heeft den Raad - var. State bereikt. Aan herfst en winteretalages wordt reeds mot vollen ijver gewerkt. De Landelijke Bond te gen df; Duurte begint zich weer te roeren.... Mo ge hij enidelijk eenig succes met zijn streven heb ben .Das zal voor velen onzer een „ware uit komst" wezen Heden, Vrijdag 2 ^Augustus, des morgens 10 uur, kwam de Raad in voltallige zitting bijeen. Voorzitter de Weled. Ach tb. Heer C. Brinkman, Burgemeester. Afwezig de heer J. Heman, met kennisgeving. Na opening dér vergadering worden de notulen der vorige zitting door den Secretaris, den heer Reinders, gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter brengt de volgende stukken ter kennis van den Raad: a. Een schrijven van F. Bakker, hoofd der 0. 1. schooi, alhier, behelzende een reclame tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag. Besloten wordt dit stuk te stellen in handen van de tei benoemen commissie inzake reclames hoofdelijken omslag. b. een schrijven van J. H. Horeman, verzoe kende afschrijving van den hoofdelijken omslag over het jaar 1920 wegens zijn vertrek uit deze afschrijving te verleenen. e. Een schrijven van de erven O. Muller, hou dende verzoek om afschrijving van den hoof delijken omslag over het jaar 1920 voor wijlen C. Muller. Goedgevonden wordt zas maanden af schrijving te verleenen. Na eenige bespreking worden tot leden van de commissie inzake reclames hoofdelijken omslag- benoemd de heeren de heeren van den Raad1, buiten de wethouders. Aan le orde komt thans het belangrijke voor stel inzake de uitbreiding van de gasfabriek', De voorzitter doet enkele medèdeelingen aan de hand van het ingekomen en ter inzage gezonden rapport, waaruit w ij het volgende overnemen. A. Aankoop van een gedeelte van den naast gelegen akker van de gemeente Zuidscharwoudö en inrichting van het achterste deel daarvan tot cokesbergplaats, het voorste deel in te richten voor tuin, daar de bestaande geheel verdwijnt, door het ter plaatse bouwen van de kamera vens. f2000.—. B. Voor het schoeien, rioleeren en pphppgen van het nieuwe terrein, voor het stoppen der sloot, voor afscheidingen en vopr het bestraten van het oude terrein (circa 1200 M2.) enz. f20000 (inel. bestrating kolenloods en cpkesterrein.) C. Voor het bouwen van twee kamerpvens, een van 3 eu een van 5 kamers volgens het door de •firma Aug. Klönne ingediende plan, benevens de daartoe benoodigde fupdeeringenf158000.—. D. Voor het inrichten der bestaande stokerij ,tot schaft- en w&schgelegen'heid, smederij en ma gazijn, benevens de inrichting dezer lokalen met| dc benoodigde oialerdeelenf10000.(memorie- post.) E. Voor het opknappen der motorkamer f500. E. Voor 'het vervangen van den bestaanden teersoheider door een van gropter capaciteit, waar voor een gebruikte kan gebezigd worden f1000. G. Voor de conkestransppirtinrichting, zppals /die door de Firma. Aug. Klönne is voprgesteldi f22000.—. H. Voor het maken van een bergloods vpjór olie, vuurvaste materialen, fitterskar, ijzeraarde enz. met gebruikmaking van het bestaande sme- derijtje f500.—. I. Het uitbouwen van de bestaande woning met een privé-kantoor enz. f12000. iv. Het aanschaffen van ee, ijkinstallatie voor eleciriciteitemeters f2000.— L. Het leveren en leggen \a.i circa 1250 Me ter buis in Broek opi Lungendijk én circa 1000 Meter in Noordscharwoude, met inbcgriipi van be strating ongeveer f45000.— (deze post kan slechte bij benadering worden opgegeven, door den voortdurend wisselenden ijzerprijs.) M. Voor onvpprziene uitgaven, vrachten en dergelijke, kosten van toezicht enz., heb ik ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1