Gemeenteraad Oudkarspel» Koedijk. der nog een bedrag aangenomen van f8000.als, sluitjpost. Nog moet worden opgemerkt, dat tlopr mij de Mark berekend is tegen den koers van 61/2 cent, eventueele verandering in de valuta voor de eindbeslissing, brengt evenredige verandering in den prijs der ovens met zidli mlede. De Begroo A. f 2000.— B. 20000.—. .0. 158000.—. D. I 10000.—. E. f 500.— !P,. if 1000.— G. f 22000.— H. f 500.—. I. f 12000.—. K. f 2000.— L- f 45000.— iM. f 8000.— Totaal f ■281000.—. Dat deze voorgestelde uitbreiding van ingrij pend belang is, is wel aan het totaalcijfer te zien, echter vormen de grootste posten juist de allernoodzakelijkste uitbreidingen, zoodat vermin dering hieropi niet mogelijk zal zijn. Ook 'mtoet wel In oogenschouw genpmen worden, dat, of schoon het bedrijf juist de laatste jaren reusach tig gegroeid is, er in ettelijke jaren geen uitbrei ding van belang is geschied, zoodat zich nu alles opgehoopt heeft. Daartegenover staat echter, dat door de invoering van kamerovenbedrijf een zeer belangrijke besparing verkregen wordt, zoodat ren te cfh aflossing der te sluiten leennig meer dan gedekt zijn, wat u moge blijken uit onderstaande rentabiliteitsrekening. In deze rentabiliteitsreke ning heb ik aangenomen, dat de geheele schuld in i.10 jaren moet gedelgd worden, hetgeen een bui tengewone stabiliteit aan ons bedrijf verleent en o.a voor terrein, woninguitbreiding en buizennet- vergrooting absoluut niet noodig zou behoeven ,te zijn. Om evenwel het bedrijf zoo spoedig mo gelijk te ontlasten van de groote schuld is af- «chrijvingi n tien jaar wel den aangewezen weg. Dit piunt, dat wel een der belangrijkste is van de geheele uitbreiding, wijl daarvan de gasplrijs geheel afhangt, dient dus wel terdege onder de oogen gezien te worden, want aan den andere» kant moet naar voren gebracht worden, dat door afschrijving in tien jaar het nageslacht bevöor deeld wordt tegenover het tegenwoordige, pok uit handelsoogpiunt is normale afschrijving te ver kiezen boven die in tien jaar, het een en ander blijft geheel ter beoordeling uwer comimissie. RENTABILITEITSREKENING Vooropgesteld zijn de vplgende punten: afschrij ving van de geheele uitbreiding in 10 jaar, wat een jaarlijksclhe uitgaaf beteekent van rond 14 0/0 volgens bekende formules, verder een gasproduc tie van 1000000 M3. Bij de berekeningen zijn zoo veel mogelijk afgeronde cijfers genomen. Aanleg - 'kapitaal volgens plan I f285.000.dus een jaar lijksclhe rente en amortisatie van f39500.— circa. KAMEROVENS. Gasproductie Teerproductie Sulfaatproductie Ondervuring UITGAVEN. 2400 ton kolen a f75. 'Ar'fcjidsloon 3X1 man a f1600. Onderhoud Rente en amortisatie Per ton kolen. 420 M3. 40 Kg. 14 Kg. 20 o/o. 180000.— 4800.— 2500.— 39500.— ONTVANGSTEN. Cokes Da. aftrek der ondervuring: 700 200 - 500 Kg. per ton kolen 1200 ton cokes a f85 Koolteer 96 ton a f100. Sulfaat 33 ton a f400. 102000.- 9600.- 13200.- 1 f 124800.— Uitgaven f 226800. Ontvangsten f 124800. Verschil f 102000.— SS&ii m* Voor de gewone pvens zonde* eenige uitbreiding, dus volgens den tegenwoordige» toestand krijg ik de volgende rentabiliteitsrekening: Per ton kolen. Gasproductie 300 M3. Teerproductie 40 Kg. Sulfaatproductie 5 Kg. Ondervuring 35 0/0. UITGAVEN. 3300 ton kolen a f75.— f 247500.— Arbeidsloon ma» a f1500 f 11250. Onderhoud, rente en amortisatie f 10000. ONTVANGSTEN. Cokes na aftrek der ondervuring: 350 Kg. per ton kolen 1,155 ton cokes a f80. Koolteer 132 ton a f70. Sulfaat I61/2 ton a f400;.— f 268750, Uitgaven' Ontvangsten f 108240, f 268750.— f 108240.— Verschil f 160510.— iResumeerend kom ik dus tot' de volgende cijfers: 1 millioen M?'. g as kosten bij kataierovens f102000.—, en bij de tegenwoordige ovens f160510.wat derhalve een verschil vormt van 58510.ten gunste der kamerovens, van dit verschil moet nog afgetrokken wprden de gnoto- Jtere uitgave aan zwavelzuur voor de bereiding \van het meerdere sulfaat, welke uitgave ik kan stellen op ten hoogste f2510.—, zopdat het gun stige verschil tusschen kamerovens en gewone ovens f55000.— bedraagt. Nogmaals wijs ik er hierbij op^ dat dan tevens de GEHEELE uitbrei ding in tien jaren is afgeschreven en bij de lios tenberekening voor gewone pivens de bij ons ge- .fcruikelijke afschrijving is in acht genomen en natuurlijk GEEN REKENING IS GEHOU DEN MET EENIGE UITBREIDING. Onmiddel lijk springt dan ook het enorme voordeel van de verticale kamerovens in het oog. Als een tweede •kardinaal is verder duidelijk zichtbaar, dat ver grooting van het gasdebiet het verschil steeds 'grooter maakt, zopdat in de toekoimtet vppral moet gewerkt worden voor vergrppting der gasafna- me jdloor reclame voor kopkdpeleinden en eventu eel door propaganda vppr gasverwarming in de huizen tegen lager tarief, hierdoor zou een be langrijk afzetgebied kunnen verkregen worden en zou de gasprijs daarvan den gunstigen invloed on dervinden. Verder zou gas voorziening vlan nabu rige gemeenten door middel van pprsgas in stu die kunneng enomen worden, enz. Ik hoop hiermede voldpende te hebben tpegelicht 'den tegenwoordigen noodtpestand der fabriek, die .verbetering eiscilu, alsmede de middelen te hebben aangetoond om hierin verbetering tóe brengen en kan ik verder hieraan slechts toevoegen, dat uwe commissie het een en ander na rijjp overleg moge .aannemen. Naar aanleiding van den post uitbreiding van kantoor deelt de heer Keizer mede, dat hierin niet is begrepen het maken van een kluis. Hij heeft zich in verbinding gesteld met den opzichter der gemeentewerken. Van genoemden opzichter heeft hij een staatje* ontvangen waarin alles is uiteen gezet voor deze uitbreiding. Hij heeft den indruk gekregen, dat alles serieus is opgezet en hij was over de verkregen inlichtingen zeer tevreden. De Commissie van beheer van de Gemeensclhapt- pelijke gasfabriek adviseert het plan aan te ne men. Aflossing der geldleening en afschrijving der 'kamerovens zullen in 20 jaar plaats hebben. Na nog eenige bespreking over de aflossing •van de gelbdleening wordt besloten over te gaan tot (het vergrooten van de gasfabriek overeen komstig het voorstel van de Oommissie. Door Burgemeester en Wethouders wOrdt voor gesteld der ekening dezer gemeente over het jaar 1920 voorloopig vast jtje stellen in ontvangsten \>p f 193751,04, in uitgaven op f 200703,65 met een nadeelig saldo van f 6952,61. Hierop wordt rapport uitgebracht omtrent het nazien der gemeenterekening door de daartoe be hoemd ecommissie, bestaande uti de heeren P. Zut, A de. Geus en J. H. Keizer. De heer Keizer zegt, mede namens zijn beide mederapporteurs eenigszins verwonderd te zijn ge weest, dat zij zonder eenige toelichting voor het nazien der rekening werden gep|laatst. Zij heb ben naar him beste weten den weg in de admini stratie weten te vinden. Bij de controle bleek een mandaat te ontbreken, dat later door den Ge meentcontvanger Werd gebracht en daarbij no°^ enkele inlichtingen verschafte, omtrent uitgaven" die voor de commissie eenigszins onduidelijk waren Het kwam der commissie eenigszins vreemd voor dat er nog een mandaat geteekend door den wet houder Barten aanwezig was, betreffende eene betaling aan de tijdelijke onderwijzeres, mej. Zu- reveen, gedateerd 27 December, terwijl zij tot begin October in betrekking is geweest. Later bleek, dat dit hare verhoogde wedde gold. De mandaten no. 339 en 340 geven aan een res titutie voor krankzinnigen 1917 resp». f50 en f80 ruim, terwijl dit met de ontvangstpost een belang rijk verschil vormt. De commissie vraagt of het meerdere uitgegeven bedrag nog terug kan wor den ontvangen van betrokken partij f Bij het nazien der verschillende rekeningen kwam de commissie tot de overtuiging, dat er wel licht eenigszins bezuinigd kan worden, wanneer niet meer bij zulke kleine hoeveelheden worden besteld, maar zoover het de administratie betreft voor een geheel jaar wordt ingeslaen en dat men bphoudt metjh 'et koppen van reizigers, die het taadhuis bezoeken. Gaarne zou de comimissie zien, dat met die wenken werd rekening gehouden. De commissie heeft de eer te verklaren, dat 'zij de rekening i'n orde 'heeft bevonden en tot goedkeuring kan adviseeren. De rekening wordt alsnu vastgesteld met al- gemeene stemmen terwijl de ^vethouders zich van medestemmen onthouden. Ingekomen is de rekening van het Burgerlijk armbestuur over het jaar 1919 tot een bedrag van f 1771,09 in ontvangsten en f 2334,05 in uitgaven met een nadeelig saldo van f. 562,96, welke wordt goedgekeurd. Door Burgemeester en Wethouders wordt de begrooting van deze gemeente voor den dienst 1921 aan den Raad aangeboden in ontvangsten en uitgaven op' f 51368,— Hierbij worden aangeboden de begrootingen van de gemeenschappelijke lichtbedrijven en het Bur gerlijk Armbestuur. Rondvraag. i De heer Ootjers vraagt' of het tekort van het distributiebedrijf niet medegedeeld kan worden Mededeeling wordt gpdaan dai het tekort be draagt een som van f^9976,61, verminderd met de opbrengst van de meubelen en de uitkeering uit het fallissement hetgeen in totaal ongeveer f 6000,bedraagt. De heer Ootjeis meent, dat het 'distributiebe drijf wel opgeheven mag worden. Besloten wordt met ingang van 'I September Thet distributiebedrijf 0 pite heffen en dien ten gevolge, de heer P. Zut met ingang van dien da tum eervol ntslag te verleenen als directeur van •eïat bedrijf. Niets meer te behandelen zijnde sluit de vorz. met een word van dank aan de leden deze ver gadering. De raad dezer gemeente kwam' Vrijdagmorgen in openbare vergadering bijeen ter behandeling van het rapport betreffende uitbreiding aan de gasfabriek vervat in het rapport, dat men el ders in dit bflad zal vinden. Alle heeren waren aanwezig. De notulen der vorige zitting 'worden gelezen en pnveranderdj vastgesteld. De voorzitter deelde bij de inleiding mede, ■welke bevindingen door de Burgemeesters bij hun bezoek aan de gasfabriek te Eindhoven ten op1- zichte van de kamerovens zijn opgedaan Roe allen enthousiast waren over de werking en de vopr- deeien daarvan en welke bekparing dit voor het bedrij laan den Langendijk zal kunnen geven. Wordt er besloten om de leening in twintig jaar en niet in tien jaar af te lossen zooals in het rapport staat zal er een vopirdeel ten gunste van de kamerovens kunnen worden gebpekt van circa 1' 68000 's jaars. f 68000's De fabriek is steeds te klein geweest, steeds heeft de directeur daarmede te kampen gehad. Meermalen is er uitbreiding ter sprake geweest maar waar iiu met deze nieuwe instelling zooveel vpprdeelen kunnen wprden Verkregen, het geen door den directeur te Eindhoven ten volle wordt erkend, is het nu toe te juichen ,dat de uitbreiding niet eerder is '^ot stand gekomen. Wat de. gasprijs betreft zal het in de naaste toe komst een voprdeel kunnen opleveren van 4 a 5 cent per M3. Wordt tot gewone uitbreiding besloiten zal dit zeker eene verhooging van den gasprijs tengevolge hebben; het bouwen van kamerovens zal de prijs lager maken. Dal verbetering van het buizennet noodig is, zal niet nader giemotiveerd behoeven te worden. De heer G. Hart vroeg wat het verschil zou «ijn bij gewone uitbreiding tegenover uitbrei - ding der kamerovens. De voorzitle rdeelde mede Rat dSt ongeveer f 85000,zal verschillen. De heer Meiten deelt als zijne meening mede, dat het onzin zou zijn om tpt het bouwen van gewone ovens pver te gaan ,daar dan de gasprijs hooger inplaats van lager zou w'ijprden. Nu kan hel 2 cent lager en anders drie cent hooger won den. De voorzit'te rmerkt pp' Rat eene aflossing oiver 20 jaar de prijs nog een cent lage rzal maken. De heer Meiten deelt mede, met Paarlberg een bezoek gebracht te hebben aan de gasfabriek 'te Enkhuizen, waar hoewel de kamerovens daar daar nog niet in werking waren, toch de indruk reeds kon gevestigd worden dat een zppjdlanige in lichting aan te bevelen isc De heer Paarlberg deelt mede, hoe ongeveer de werking is en welke gemakken en gewenschte ver betering b.v. de coeesblussdhing teweeg brengt. De directeur was zee rwelwillend en heeft ons dc geheele inrichting van de fabriek laten zien, waaruit bleek, dat een opzet als daar verre te verkiezen is geweest bij de bekrompen opzet van de fabriek hier. Enkhuizen heeft een kameroven gepilaatö met 5 kamers doch gebruikt de bestaande ovens Vopr reserve. Hier schijnt dit niet te kunnen omdat de ovens gedeeltelijk a fzijn en de ruimte vop,r andere doeleinden moet worden benut. De heer Sehrieken is, gehoord de besprekingen er van overtuigd ,dat het bouwen van kameorvens gewenscht is, doch er ligt in de voorstellen zoo weel meer. Het geheel is hem' tekort voorbereid. Hij had|g raag de gelegenheid om een en ander onder de opgen jtje zien. Spr. meent ,dat men al te voortvarend is en de raadsleden te onvoorbe reid 'zijn om eene beslissing te nemen. Hij stelt voor een nader onderzoek in te stellen. De voorzitter merkt op', dat eenige spoed ge wensdht is met het oog o|p| Üe markenkoers en de thans nog al laag zijnde ijzerpirijzen. Do verschillende bijkomende werken zijn echter ook in de cf.mmissie aan eene ernstige bespreking onderworpen. De heer Hart vraagt' of er b ijhet indienen van een definitieve begrooting nader over kan worden gesproken ,wat dop» den voprzitter wprdt bev'es- bevestigd. De heer Meiten merkt opi, dalt er uitgebreid moet worden en meent- ,dat het beter is o(m niet aan het rapportt e tornen. Ook de heer Sehrieken is van oordeel, dat de zaak in orde moet, doch het' is vppr hemi de vraag of alles nopdig is. Alles is zpp pnvoprbereid. De voorzitter leest hierna de desbetreffend^ gedeelten uit de notulen van de gasvergadering voor waaruit blijkt, dat een en ander opk daar terdege is overwogen. De heer Paarlberg merkt op' Rat vopr hernl niet vast staat dat punt B noodig is. De aanloop van den akker is noodig alleen vlopr de cokes- berging en daarom zou het zeer goed kunnen zijn, Rit demping van de sloot, opihooging Resta ting enz., achterwege kon blijven. De post van f 20,000,zou dan heel wat lager kunnen wor den genomen. Of de cokestranspprtinridhting, die f 22000 moet kosten nopdig is staat bij hein' ook niet vast. Uitbreiding van de kantoor ruTimte, geraamd f 12000 acht hij veel tie hoog. Hij vreest, dat wanneer tot dit bedrag wordt tpegestaan er later niet veel zal zijn af te krijgen. Öf het leggen van de buizen, die f 45000 moé ten kosten, noodig is wanneer al het andere ver beterd is, staat ook bij hem niet vast. Hij acht het 'echter ie gevaarlijk om daar tegen te stemmen. De heer Van Exter informeert naar den aan- xkoop' van den akker en v'raagt p fde bestrating zoo noodig is? De heer Bakker acht 'zich' zeer onvoorbereid. Hij kan moeilijk de verantwoording dragen vüor uitgaven tot een zoo groot bedrag. De heer Meiten begrijpt Bakker niet. De vorige vergadering was hij voor hqt verschaffen van een terrein aan de voetbalclub ,wat geen voordeel zal geven en nu komt h ijtegen deze voorstellen op'. De heer Paarlberg meent dat' dit iets anders is, omdat Bakker er'toen vopr was een onderzoek in (te stellen en hier een beslissing moet valen. De heer Bakker meent ,dat het niet noodig is een overhaaste beslissing te nemen in verband met de markenkoers. Dit blijft steeds wisselend. De heer Van Exter meent, dat het een groote groote verantwoordelijkheid eischt. De gascom- missie ging destijds mCt de voorstellen van den directeur aocoord in verband met uitbreiding naar Sint Pancras. Zoo is het ook nu. We besluiten op voorlichting, zonder meer. Het blijft een ge wichtig pfunt. De zaak blijft voor ons in. het duis ter. Er blijft voor ons geen anderen Weg open ,dan aan 4e pakken. Na verdere bespreking wordt voorgesteld tot het aangaan van een geldleening te besluiten! op de voorwaarde, dat de punten A. C. G. en K. voorloopig wprden uitgevoerd. De rest aan te 'houden tot een m|eer specifieke begropiting is ingediend. De heer Sehrieken acht zich niet verantwoord zijn stem te geven, hij is (tie weinig voorbereid. De 'h'eer Meiten meent, dat dan toclh in de gas- toonmissie niet veel vertrouwen gesteld wordt. De heer Sehrieken merkt op1 Rat er niet het minste wantrouwen in het spel is. Hij wil zich 'een oordeel vormen en daartoe was hij tfofc heden niet in staat. De heer Paarlberg merkt op, dat' behalve de 'genoemde pfunten er meerdere zijn die dienen te worden aanvaard. De heer Bakker stelt hierna voor het voorstel missie in stemming te brengen afgescheiden van de letters B. «n I. Dit wordt goed geVpnden Rotih het voorstel volgens het rapport komt als het verststrekkend het eerst in stemming. Dit wordt, in stemming gebracht, met alge- meene stemmen verworpen, waarna het' voorstel Van den heer Bakker met 61 steml wordt aan genomen. Tegen stemde de heer Sehrieken. De bedoeling van den heer Bakker is om de phnten B en, I perst nader onder de oogen te zien. Eveneens met 1 stem tegen wordt hierna be sloten eene geldleening aan te gaan van ten hoog ste f 60000,a. fte lossen in 20 jaar tegen een rente van. ten hoogste 61/2 in de hpppi ,deze ge plaatst te kunnen krijgen. Dc leening te sluiten op' annuïteit of gewone leening wat bij berekening het meest voordeelig wordt geacht. Hierna wordt de vergadering met' dank door den voorzitte rgesloten. Vergadering van den raad dezer gemeente, in voltallige zitting, op Woensdag j.l. des namid dags 3 uur, onder voorzitterschap' van den Wel Ed. Adhtb. Heer Kooiman, Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is de Kon. bewilliging op1 het ver zoek van de woningbouwvereeniging „Goed Wo nen'' om een voorschpit van f66000.waarbij gevoegd de voorwaarden waaraan moet worden voldaan voor het verkrijgen van dit voorschot. Aangeboden wordt de winst- en verliesrekening van het G.E.B., welke sluit met een batig saldo van f884.76-1/2. Be ontvangsten en uitgaven heb ben bedragen f!3592.66i/2- Wordt voor pnderzpek in handen gesteld van ,de heeren Hart en Oud. Aangeboden wordt de winst en verliesrekening 'van het Levensmiddelenbedrijf. De ontvangsten en uitgaven hebben bedragen f149984.451/2 en sluit me/een na3eelig saldo groot f10815.69. Wordt voor onder zoek gesteld in handen van de heeren Mulder, Verduin en Van der Woude. "V Aangebodenn wordt de gemeenterekening 1919 De ontvangsten hebben bedragen f121042.90, de uitgaven f117064.01, alzoo een batig saldo van f3978.89. Wordt voor onderzoek in handen gesteld van de heeren Mulder, Verduin en Van der Woulde. Volgt benoeming van een lid voor het Burger lijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer G. Slotemaker. Door B. en W, zijn op de vpordracht geplaatbü de heeren G. Slotemaker en J. Verver. De uitslag van de stemming is dat de heer G. Slotemaker met algemeene 7 stemmen is herkozen. Door B. en W. wordt namens het B. A. het verzoek gedaan een bedrag van f1500 te verlee nen boven de aan hem verleende subsidie. De heer Mulder, lid van het B. A. dat Januari aangevangen werd met een nadeelig saldo van f778.76, dat voor het werkeloozenvraagstuk een bedrag is uitgegeven van f269.waardoor men thanBs een tekort heeft van f1047.76. Zonder eenige discussie toegestaan. Een 13-tal verzoeken om afschrijving van den aanslag in den H.O. worden toegestaan. Rondvraag. De heer Hart zegt' dat de woningbouwvereeni ging kan komen voor de vraag omi tot opruiming van een huis te moeten overgaan voor het ma ken van een overpad. Nu is wel besloten om de helft van het huis op' te ruimen, rnjaar de moge lijkheid kan zich voordoen dat het geheel weg moet. Dan moet er een plaats worden gevonden voor de bewoners van dat huis. In de gemeente- woningen zijn arbeiders, die financieel krachtig genoeg zijn een andere woning te betrekken, en nu zou ik in overweging willen geven, die huur ders aan te schrijven naar een andere woning om te zien, om plaats te maken voor anderen. i i ZIE VERVOLG TWEEDE BLADi

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2