Feuilleton. SCHAAKMAT Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws. Mienkudsök OtwiieM "De voorzitter antwoordt, dat hij vbjor zidh 'per soonlijk niet kan meegaan met de slotelosule van het adres, dat het tegenwoordig genoten hedrag eene beleediging voor de leden zou zijn. Die de taak vanr aadslid o(pi zich neemt, doet het in het belang van de gemeente en stelt de liefde daar voor grppter 'dan de waarde der presentiegelden. De voorzitter gaat-niet mee met de gedachte, dat de waarde der presentiegelden zoo van invloed1 zijn, dat het lidmaatschap een beleeding wordt ge acht Dat viel mij, zegt de voorzitter, als een koudwaterbad op mijn lijf. Ik ga er dan ook niet mee acooord. De heer Gootjes antwoordt, dat de gratificatie eene vergoeding heet en dat het dan te weinig is voor de taak die men uitoefent. Zpp wordt die vergoeding een beleediging. De vuorzitter beschouwt de vergoeding meer als een kwestie van vorm dan eene betaling voor geleverd werk. De heer Gootjes meent, dat de post opengelaten jhad moeten blijven, daar B. en W. wisten, dat de meerderheid van den raad' ervoor was. Nu is de oude post gehandhaafd. Dat is een vernedering. De voorzitter antwoordt, dat deze .kwestie in het college van B. en W. is behandeld en dat zij komen met het voorstel, deze post zoo te laten. Het. staat den voorzitter niet voor den geest, dat de raad ervoor was, hetgeen ook dtojotr deji heer Duid niet wordt erkend. De heer van Kampen licht het adres nog na der toe en zegt, dat het gaat om het) recht van het spel en niet om de knikker. Gootjes is het slachtoffer geworden van de gemoedelijkheid. Hij dacht, Idat het in de be grooting opengelaten zou worden. "Wie het baan tje van raadslid opi zich neemt moet er tijd voor geven en dan noem ik f15.een fooitje. Overal hebben ze meer. Ik stel daarom; voor een pre sentiegeld van f200. Dé uitslag van de stemming is als volgt: De heeren Duif, Schuit en Kloosterboer flOO.—de heeren Siijker, Gootjes en van Kampen f200. De stemmen staken en de begrooting wordt aan gehouden tot de vplgende vergadering. Ter tafel komt de begrooiting der gasfabriek esluitende in ontvangst en utigaaf tot een bedrag van f279300.— met een ppst van onvfxorzien van f548.80. De begrooting vppr het electrisch bedrijf sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f57500. Intusschen deelt de voorzitter mede, 'dat het koperdraad voor het blusschen der lantaarns, vol gens het klokkensysteem is aangekomen. In verband met de verlichting der lanen in de gemeente, wordt de zaak in handen gesteld van B. en W. Een schrijven van de Burgerwacht, waarin wordt gevraagd om flOO per jaar vppr huur van het sChietlokaal. De voorzitter antwoordt, dat er in het college 'van B. en W. geen eenstemmigheid heerschte. Hij zelf is de burgerwacht bijzonder goed gezind, iJJit wil 'hij voorstellen vopr een jaar te geven. De heer Yan Kampen is er tegen, de bur gerwacht is verkapt militairisme en daarom is hij er tegen. De heer Gootjes is er voor. Ir. stemming gebracht stemmen Duif, Goot jes en Siijker voor, Schuit, Kloosterboer en Van Kampent egen. Naar de heden aangenomen wet wordt de oudste wethouder als no. 1, de tweede wethouder als no:. 2 en het oudste raadslid als no{. 3 aangewezen als waarnemend burgemeester, bij ontstentenis .van den burgemeester. Verder wordt besloten, nu de {üurf van het land is, het te verhuren als grasgewas. Deze zaak zal worden gesteld in handen van B. en W. Thans komt de uitbreiding van de gasfabriek aan de orde. De voorzitter neemt de moeite het geheele rapport voor te elzen, onderbroken door den heer Kloosterboer, die er sterk tegen is, dat do gemeente voor een schuldenlast van f60000.-— wordt geplaatst. De heeren Schuit en Kloosterboer wantrou wen de zaak in hooge mate en daaruit vloeien de soms sehenpe debatten voort. Waar aan den an deren kant wordt getuigd, zooals de heer Goot jes, zegt, dat de zaak moet vertrouwd worden. De voorzitter wijst op' de gegeven adviezen opi de uitmuntende resultaten te Eindhoven be- rekile n treedt in een uitvoerige toelichting aan de hand van de gecombineerde vergadering waar in de enorme voprdeelen aan het licht werden ge steld. De heer Schuit kant er zich tegen, dat die kamerovens juist uit Duitschland moeten komen. Mijn moeder, neen zeke rniet. Ik wilde dat gij mijne moeder gekend hadt. Het was voor baar cn voor mijn vader geen geringe opoffering. Niet dat zij zooveel aan het gebruik van wijn hechtten, maar de gastvrijheid en de poezie van de gezellige ouderwetsche bijeenkomsten leden er onder en dat speet hen zeer. Maar toen mijn moeder vernam hoe de zaken stonden, aarzelde zij geen oogenblik. Onze geheele fijne wijnkelder werd ten geschenke onder de gasthuizen verdeeld behalve een kleine hoeveelheid, die wij zelve be hielden, om in geval van ziekte te kunnen ge bruiken. droogen toon. Het was wel braaf van u allen heel heilige n zoo voorts, maar ik vind het toch Zoo waarlijk? hernam Lilia op koelen, vc'Tscphrkkelijk jammer. Waarom konden die menschen niet voor hun eigen belangen zorgen'? Dat vertrouwt hij niet. Duitsohlan'd zou over winnen., het had de beste kanonnen van 42 c.M., en wat hebben wij gezien, het kostte hein z'n kanonnen en het ligt voor de vlakte. De Duitsche keizer zit gevangen. De heer Kloosterboer zegt, dat de lui hier al lemaal arm zijn begonnen, ze moesten of gingen naar Lombok en het eind zal zijn, dat we moeten \besjolmen. De heeren Duif en Gootjes wijzen er 'op, dat men aandeel heeft in de fabriek en dat de begroo ting juist goed is nu het blijkt dat ze ruim is genomen. Men mag de zaak na zoovele inlichtin gen niet wantrouwen. De heer van Kampen zegt, dat het in Langedijk wel heel wat stof zal opjagen als ze hooren, dat hij er tegen is, maar dat hindert hem) niet. Hij is onder den indruk geraakt van de bezwaren van Schuit en Kloosterboer. Hij wil nu niet trachten hen over de streep te trekken. Hij stelt alsnog een onderzoek voor, een bezoek van de heeren naar Enkhuizen en Eindhoven, dan woiidein ze overtuigd. Laten we het maar zeggen, zegt de heer Goot jes, maar de Directeur wordt «niet vertrouwd. Laten wij het nog eens laten onderzoeken door een ander, want gedacht wordt toch, dat Ide direc teur mei zijn collega tl e Eindhoven onder ééh hoed je speelt, al denk ik daar niet aan. De voorzitter komt daar met kracht en klem tegenop. Dat mag niet gedacht worden en daarna gaat de .voorzitter opnieuw na het beloop der zaak en de driejarige resultaten te Eindhoven ver kregen. Ik vertrouw het niet, zegt Sdhuit. De directeur heeft ons al metrmalen te pakken gehad. Zoo blijven de debatten nog een pppsje dbpr gaan. De voorzitter gaat tot stemming over. Wat be 'treft de leening, moet die in 10 jaar of 20 jaar 'afgelost worden? De heeren Duif, van Kampen, Siijker en Kloos terboer voor 20 jaar, de heeren Sdhuit en Gootjes- voor 10 jaar. Daarna komt liet geheele plan in stemming. Voor de 'heeren Duif, Gootjes en Siijker, tegen de heeren Schuit, Kloosterboer en van Kampen De behandeling wordt thans verder uitgesteld. Hierna sluiting. SINT PANÖRASi. De heer J. G. Fernhout, prop. te Amsterdam1, heeft het beroep naar de gecomb. Geref. Kerken alhier en Heerhugowaard aangenomen. De heer J. van Kampen, is mlet ingang van 1 September benoemd tot sub-ontvanger der ae- cijnsen, tot groot gemak van de plaatselijke sla gers ook voor het verkrijgen der vervoerbewijzen waarvoor zij Iflot nog toe naar Zuidscharwoiude "Door mej. A. M. Kraijenhagen is tegen 1 Oct. aanstaande eervol ontslag gevraagd uit haar be trekking als onderwijzeres in de nuttige 'handwer ken aan school npi. 4 dezer gemeente, hl. de school te Veenhuizen. Gedurende een lange reeks van jaren werd dit onderwijs door haar aan de sdhool gegeven, hot groot genoegen van de ouders der meisjes» die van haar les mochten ontvangen, zoo wel op de dag- als op de herhalingsschool. ALKMAAR, KONINKLIJK BEZOEK Van het voorjaar hebben B. en W. er de aan dacht van de Koningin op' gevestigd, dat de be volking van Alkmaar een bezoek van Hare Ma jesteit op hoogen prijs zpu stellen. Nadat in ant woord daarop- bericht was ontvangen, dat de Ko ningin in beginsel gaarne tot een .bezoek aan Alk maar gedurende dezen zomer bereid was, volgde dezer dagen de offieieele mededeeling, dat de Ko ningin het voornemen had om met den Prins der Nederlanden op Zaterdag 11 September a.s. naar Alkmaar te komen, na den vorigen dag de Land bouwtentoonstelling te Sdhagen bezichtigd te heb ben. De Koningin en de Prins zullen van ongeveer 10 uur tot ongeveer 3.30 te Alkmaar verblijven. De plechtige ontvangst zal plaats hebben ten Raadhuize waar de Koningin zich in de eerste plaats met de Leden van den Raad wil onderhou den. Voorts zal er onder meer een rijtoer dopr de sstad worde® gemaakt. Het bezoek zal niet officieel zijn. Het is dan ook de uitdrukkelijke wensch van Hare Majesteit dat met het oog op de tijdsomstandigheden, de ontvangst eenvoudig zij. Dit behoeft intusschen uiteraard aan een hartelijke ontvangst niet in d n weg te staan. Over hetgeen de burgerij zou wensdhen te doen om die hartelijkheid zoo groot mlogelijk te doen ziin, gelieven zij, die zich daarvoor moeite wen- sdhen te getroosten, overleg ta plegen met den BBurgemeester. - WAA R.LANB. De heer M. Sehaaij, onderwijzer aan de O. L. school alhier, slaagde heden te Amsterdam' voor de hoofdacte. WAARLAND. Al hebben we hier nog geen eleCtrische kracht, toclli wordt hier al aardig gebruik van machines gemaakt. Heeft de sm'id zich al geruimen tijd een motor vppir zijn werkzaamheden aangeschaft, ook de abkker heeft een mengmachine met motor aangekocht, welke machines alle uitstekend vol doen in het besparen van arbeidskrachten. Dan nog kunnen we vermelden dat door de dlrie gebrs. Bruin Dz., dezer dagen een dorschmacihne is aan gekocht 'met een 4 jpaards-kracht-motor. Hoewel deze maeihn èniet dorsefht „schoon in den zak" voldoet zij uitstekend. Aangezien hier nogal veel zaad isv erbouwd, hebben ze al druk- werk ermee en voldoen dus aan een dringende behoefte. Nu nog een heele poos mooi weer en hun succtes is verzekerd. - WAAttLAND. Het is wel gelukkig, dat men dezer -dagen in de gelegenheid was, om een partij turf te koopen. Velen hebben hier trouwens ook gebruik vgn gemaakt. Want waar wij den komenden winter onze kamer mee moeten verwannen is nog niet bekend, üokes, ja zeker, maar wat is nu alleen cokes. Velen verlangen naar iets beter. Het is maar tc hopen dat de winter niet al te streng is en dat er nog wat degelijke brandstof in aantocht WAARLAND*. Naar we vernemen is van de gebrs. Doodeman alhier ongeveer een kwart mud tarwe gegapt. De ze tarwe lag in een boet' langs den spoorlijn. Da- der(s) onbekend. SOHOOR.L. DE W A TER VOORZIENING De Raad te Schoorl besloot heden tot aanslui ting bij (h?et Prov. Waterleidingbedrijf. BRANDSTOFFEN. Naar we vernemen zullen eerstdaags antracieth en eierkolen worden gedistribueerd. De toewijzing is gekomen van 20 wagons. Z (III1S0H AR W OUDE. Naar we vernemen heeft de .heer D. Swart al hier zijn melkzaak verkocht aan den heer van 'Twuijver te Ohdkarspel, 'en is bereids het bedrijf door. hem aanva-a rd Wc vernemen dat Ds. van Meurs te Koe dijk zijn intree zal p-reeken op 12 Sept. a.s. Ds. Ter let, vroeger predikant alhier, thans te Dremplt, heeft het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Sneek aangenomen. Morgen geeft het Fanfarecorpis „Kunst na Arbeid" een oondert bij gelegenheid van de uitrei- hing der prijzen, door de verschillende vereenigin- gen behaald, welke deelnamen aan het jongste Nationaal Concours. De kansen zijn gekeerd. Waren het de vorige week de bolsjewisten, die vol vreugde hun over- fcvinningsberichten de wereld inbazuinden, thans pijn het hun tegenstanders de Polen. De afgeloo- pen week heeft zich in alle opzichten geken merkt door vele verrassingen. In het slot van ons vorig overzicht wezen wij er reeds op dat de Polen een offensief waren be gonnen. Op het oogenblik dat wij het pverzicht toen schreven, stond het nog niet vast, welken vorm het begonnen offensief zou aannemen. Nu zijn wij beter ingelicht. Het offensief van de jeugdige Poólsche natie, opgewekt uit een 150-ja- rigen slaap, oogenschijnlijk opgezet om den druk om en op Warschau te verminderen, heeft ge leid tot een volkomen overwinning der Poolsehe wapenen. Het dient erkend, dat Fransohe steun aan (leze overwinning niet vreemd was, doch het leeuwenaandeel in den strijd kwam toch van Pool Ik zie er volstrekt geen reden voor, dat gij u een ontbering moet getroosten, om' hen op den 'goeden weg te brengen. O, zei John vroolijk, het is nu geen ontbering meer. Ik ben er geheel aan gewend. Ik ben jong en sterk, en zoo gezond als ik ver langen kan. Ik heb volstrekt geen wijn noodig. en eigenlijk denk ik er nooit aan. De Fergusons, de ook aandeel in de zaak te Spindlewood heb ben, deden even als wij, en toen volgden de Wil- ipoxes en al de deftige oude familien van onze kennis ook ons voorbeeld. Nu, maar zoudt ge, als de Follingsbees hier zijn, niet eenig onderscheid kunnen maken? Neen, Lilly, ik heb mijn woord gegeven en ge ziet dus dat.het geheel onmogelijk is. Lilia fronste de wenkbrauwen en zag er wan hopig uit. Nu, John, ik vind u al heel egoïstisch, ge hebt ook niets voor mij over. Het zal zooi vreese- iijk onaangenaam en lastig voor mij wezen. De Foil lingsbees zijn er aan gewoon, om dagelijks wijn te drinken en ik schaam er mij, over, datj ik hun dien niet geven kan. !He't is «fan juist des(t| e (nuttiger voor hen om wat te vasten, zei John, dat verharde mon ster. Gij zult zien dat zij er niet onder lijden. Brigitta kan heerlijke koffie zetten. i Het is wel schande, John, dat ge over mijn verdriet lacht. De Follingsbees zijn mijne vrien den en natuurlijk wil ik hen goed ontvangen. Wij zullen hen evengoed behandelen, als wij ons zei ven behandelen, zei John, en i meer kan geen sterveling eischèn. - Het kan mij niet schelen, zei Lilia prui- lende, nadat zij een poosje gezwegen had. Ik j verwensch al die zedelijke instellingen en die I sociale kwesties. Zij staan altijd iemands gemak j in den weg, en ik geloof dat de aarde evengoed,- ■fcou ronddraaien, al bemoeide zich geen mensch i daarmede. De menschen zullen u nog een echte mof gaan noemen, John. Hoe verschrikkelijk, lachte John. Wat zal ik beginnen, als zij mij een mof noemen. En wat zult gij dan een aardig moffinnetje zijn voegde hij erbij terwijl hij haar in de wan gen kneep. Gij behoeft er zoo niet om te lachen, John, zei Lilia knorrig. Gij weet niet hoe het in fatsoenlijk gezelschap toegaat. De Follingsbees kflïe zijde. .<>- Na den eersten partieelen aanval, volgden aan vallen op 'het geheele Poolsehe front. De bosjewiki die zonder steun van artillerie, onvoorzichtig ver (vooruit waren gedrongen, konden den sterkeni stroom der Polen niet meer stuiten en hun vlucht -nam een paniekachtigen vorm' aan. Volkomen terecht mag men nu dan ook spreken van een bolsjewistiscben debaclo en het is niet zonder reden, dat de Poolsohe bladen de huidige situatie vergelijken met die der Ententenlegers aan de Marine, tijdens de periode, dat Parijs reeds door de verdragende kanonnen, de z.g dikke Berthas werd beschoten. Het eeniga verschil ligt cu hierin, dat Warschau zoover wij kunnen nagaan nooit is besohoten, heegeen waarschijnlijk wel daaraan te wijten is, dat artillerie der bolsjewisten niet zoover werd vooruitgeschoven, dat dit mogelijk was. „Het roode Rusland heeft het witte Polen" niet onder den voet kunnen loopen. Integendeel. De witten loopen thans over da rooden. De Poolsehe grootgrondbezitters, de Poolsohe reactionairen etc;, zooals het Poolsehe bolk door de bolsjewisten be titeld wordt heeft in de ure des gevaars zijn uiterste krachten verzameld en den Russisohen beer van zich geslingerd, die hem dreigden te verstikken. Wij zullen hier niet den loop der gebeurtenissen op bet Poolsehe front nauwgezet volgen, memoree- ren sleehts, dat ree Is Brest Litowsk is bezet, het geen beduidt, dat de Russen aan die zijde uit Polen is verdreven. In het Noorden dreigt een groot leger der bolsjewisten te worden omsingeld, welke bedreiging op het oogenblik echter nog geen leit is geworden. De Polen hebben 50,000 gevangenen gemaaki, hetgeen nog al wat zeggen wil. Mag men de Poolsehe bladen gelooven, dat heeft het bolsje wistische leger ten westen van Nlawa met den commandant der Poolsehe troepen in die streek onderhandelingen aangeknipt over een capitulatie Dit leger zou ongeveer 50,000 man sterk zijn. Tot zoo ver hebben wij de bloote feiten. Thans moeten wg eens nagaan wat zijn de gevolgen. Dat zijn de hierboven gemomeerde verrassingen. Lloyd George is „vertoord" geweest, dat de bolsjewiki hem om den tuin hebben geleid. „Vertoord" Wellicht is zijn staatkundig inzicht in dezen te kortgeschoten, Millerand zijn collega had het beter ingezien. L)eze bleef op zijn stuk staan ten op zichte van zijn houding tegenover Sovjet Ruslan En nu heeft Lloyd met Giolitti te Luzern gecon fereerd en daar is geboren de nota, welke de vorm van een ultimatum heeft en is verzonden naar Moskeu. Millerand heeft opnieuw gezegevierd. En Lloyd George is omgekeerd al» het blad van een boom. Indien de bolsjewisten dc voorwaarden niet intrekken, zegt de nota, die on vereen igbaar zijn met de nationale onafhankelgkheid van Polen, en verder niet ophoudt strijd te voeren op Poolsch gebied, aal niet een staat Sovjet Rusland erkennen en zullen de Ententemogendheden Polen steun. En nadat zij gedaan hadden zonden zij een harte lijk telegram aan Milleiand waarin zij dezen ver zoeken het zoo spoedig mogelijk zoo te regelen, dat zij elkaar ontmoeten. Het ia alles zeer auldclijW. Belgie heeft verklaard, dat zij Polen zal steunen, indien de Russen hun wapenstilstands en vredes voorwaarden niet wijzigen. Nu de Belgische regee- ,ring kan dit heel gemakkelijk beweren, want het staat toch als een paal boven water, dat dit zal moeten geschieden. In Belgie heeft de Poolsch Russische geschiede nis al een slachtoffer geëischt. Als gevolg van ver schil van meening tusschen het kabinet en den minister van Buitenlandscbe Zaken is deze laatste demissionair. Het stilzwijgen van de Poolsehe delegatie te Minsk duurt voort en het staat te bezien of deze wel bekend zqn de vorderingen, welke hun land- genooten hebben gemaakt. De verbinding met War schau is nog niet tot stand gebracht, evenwel beweren de belsjewiki, dat dit aan de zijde van Polen te wijten is. Wij betwijfelen niet oi de a.s week zal nog eenige verrassingen brengen. In Opper-Silezië, het groote kolenmijnengebied, waar, «ooals men weet, volksstemmingen zullen worden gehouden, is het andermaal onrustig. Wie nu de aanstokers zijn is nog duister. De Polen wijden het aan Duitsche agitatoren en omgekeerd, de üuitschers aan Poolsehe ndividuen, die iu Opper- Silezië, volgens hen, een opstand willen uitlokken, om zoodoende dit gebied gewelddadig aan Polen toe te voegen Er hebben onlusten p aats gehad. In het laatst der week echter hebbeu troepen Poleu, bestaande uit 2000 man, een maeht gevormd, die bezig is Opper-Silezië te bezetten. Naar verluidt, zijn reed» vijf districten bezet en rukken de Poleu verder op. O.a. hebben zij Kattowitz bnzet. L)e Duitsche regeering heeft bij de intergealli- •erde regeeriugen te Rome, Londen en Parijs ge- 'verkeeren in de hoogste kringen. Zij hebben te Pprii gewoond en zijn zelfs dopjr den keizer genoodigd geweest. Ik heb niet veel op met' Amerikanen die Oi Parijs wonen en bij den keizer genoodigd wer den. Maai dat daargelaten. Ik zal voor hen doen wat ik kan, en meer, zooals Young zegt, kan zelis een engel niet doen. Dus groet ik u, lieve schat, ik moet naar mijn kantoor en wij zullen hierover maar niet langer praten. En John, zijn hoed opzettende, richtte zich in zijn volle lengte op, zette een breede borst en eatpte met statigen tred de kamer uit, naar zijn kantoor, waar hij, tengevolge van 'het gevloerde 'gesprek een zeer onaangenamen ochtend door bracht. Ik heb gelijk, ik weet dat ik het heb. Na tuurlijk kan ik in dit geval niet toegeven. Het is een zaak waar mijn karakter en mijn eer mede gemoeid zijn. Zoo sprak hij telkens en tel kens weer tot zich zeiven. Als L'lly hier vroeegr geweest was, zou ik mij mogelijk nooit tot -zoo iets Rebben verbpndbn, maar nu is het zoo en er is niete aan te doen. WgirtHj vervjjJjgji.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 4