Plaatselijk Nieuws. Woensdag I September 1915. Buitenland. Van alles en nog wat Bodem, (lichtere gronden, kleigrond als uit, gangspiunt aannemend) 15 a 20 punten. De jury nam derhalve als ïiasis aan, dat de bes te wol kan verkregen worden van: éénjarige ge sneder. rammen als wediesöhalpen gehouden op den kleigrond, b.v. in de Noordhollandsdhe polders Rubriek I. De 11 Tesselsdhe vadhten hadden een gemiddeld gewicht van 5.36 K.G., de 4 van de vsate wal 5.8 K.G. de 7 van het eiland 5.1 ■E.G. Het gemiddeld rendement was 58.7 pCt. jvoor de vaste wal 62 pGt. en voor het eiland 56.9 pOt., terwijl de gemiddelde waarde per K.G. was 86.2 voor de vaste wal 85 en voor het eiland 86.9. Een zeer verschil heerschte er nog tus schen de vliezen onderling, nl. liepen de waarde cijfers van de vliezen van 225 tot 398. v Eerste prijs M. C. de Graaf te Anna Paulowna met een vlies van een 2-jarigen ram', wegende 73/4 K.G., rendement 60 piCt., waarde per K.G. 82. Tweede prijs D. Pz. Timmerman te Schagen piet een dito vlies, wegende 71/4 K.G., rendement 64.3 pCt., waarde per K.G. 80.3. Derde jprijs Jb. Eelman Dz. Oosterend Tessel. Eervolle vermelding Earn. Hin, Dijkmanshuizen Tessel. Rubriek 2. De 4 Lincolnvadhten wogen gemid deld 8 K.G., gemiddeld rendement 62.9 pOt., gemiddeld waardecijfer per K.G. 38.6. Het waardecijfer per vlies was 199. De kwaliteit der vliezen liep niet zeer uiteen. Gezien het groot verschilt usschen de tweede vacht en de deride in waarde besloot de jurij de derde prijs niet uit te reiken. Eerste prijs D. Appel Az., Twisk, met een vlies van een 1-jarigen ram, wegende 9x/4 K.G., ren dement 63.3 pCt., waarde per K.G. 37. Tweede prijs dezelfde met een vlies van een 2- jarigen rom, wegende 8 K.G., rendement 64.6 pCt., waarde per K.G. 40. Rubriek 3. De 3 Wensley dale-vliezen hielden .elkander zoowel in fijnheid als in type., als in jwaarde zeer goed bijhet gemiddeld gewicht was 633 K..G. net gemiddeld rendement 57.1 pCt. de gemiddelde waarde per K.G. was 30.3, per vlies 147. Eerste prijs P. v. d. Oord te Barsingerhorn, met een vlies van een 2-jarigen ram1, wegende 7 K.G., rtèndement 58 pCt., waarde per K.G. 41. Tweede iprijs W. Groot Jz. te Starnmeer, met een vlies van een dito dier, wegende 61/4 K.G., rendement 56.6 pCt., waarde per K.G. 36.3 van het v»iies 133. Derde prijs, dezelfde met een vlies van een 1- jarigen ram, wegende 51/2 K.G., rendement 56.6 i/2pCt., waarde per K.G. 40.6. Rubriek 4. In deze rubriek kwamen tegen el kandei' in condurrentie a. Gekruiste Tesselaars, als weidesdhapen, in normaal weidebedrijf gehouden, d.w.z. otoistreeks den scheertijd in schralen voedingstoestand. b. Gekruiste Tesselaars, als weidesdhapen in weelde gehouden. e. Tesselaars olp een der beste N.H. fokkerij en als fokschapen gebezigd. In deze koppel zijn behalve 5 eenjarige ooien, 5 oudere vliezen aan wezig. d. Tesselaars (alelh 1 jaar oud) van een in ruimte gedreven Tesselsdhe schapenhouderij. De eerste koppel gaf een gemiddeld gewioht van 5.88 K.G. wol, met een rendement van 63.4 pCt. per K.G. gewasschen waard zijnde 80.9. De tweede koppel leverde gemiddeld 6.28 K.G., wol met een rendement van 63.6 p|Ct., en een waar de per K.G. gewasschen van 80.9. De derde koppel bracht gemiddeld 5.63 'K.G. wol met een rendement van 63.8 en een waarde per K.G. gewasschen van 80.6. De vierde koppel kon slechts een gemiddeld gewidht van 5.18 K.G. leveren, meteen 'rendement van 56.7 pCt., waard zijnde per K.G. gewas schen 94..7 Na de noodige omrekeningen werden de prijzen toegekend, respectievelijk aan de koppels 2, 3 en '1 terwijl no. 4 een eervolle vermelding bekwam'. Hunne respectieve eigenaars zijn P. Stammes te Sébaffen, A. Brak te Sint Maarten, K. Jonker te Alkmaar en fa. C. R. Keijser Co. te Tessel. De aandachtige bezoekers der afdeeling Wol zouden wij willen wijzen op': 1. Het groote verschil in marktwaarde tus- sschen de verschillende kwaliteiten, dit is het meest volkomen bewijs, hoe onjuist vroegere han del was, nl. alles één prijs, niet uitmakende van welke kwaliteit. 2. Het bewijs, dat in deze expositie geleverd wordt, dat vliezen van lateren knip' lang niet al tijd minderwaardig zijn. 3. De fijnste wol niet altijd de grootste waarde per K.G. in ruwen toestand heeft. Men gelieve hier te beschouwen de vliezen no. 31 en 58, wier waarde in ruwen toestand respectievelijk was: 54.en 50.8. 4. De verschillende grondsoorten belangrijke invloed hebben zoowel opi de kwaliteit als op het rendement. Het bewijs hiervoor leveren de vachten 38 tot en met 48 tegenover dè vachten 49 tot en met 58. E. Dz. GOVERS, Rapporteur. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, AFDEELING HEERHUGOWAARD' EN O. Donderdagavond vergaderde de afdeeling in het lokaal van den lieer P. Groot. Door den vborz. 'den heer Met, werd de vergadering geopend, waar na door den secretaris den heer van Slooten, de notulen werden gelezen van de vorige vergadering Van de ingekomen stukken werd besproken het verzoek om steun aan de z.g. Hongaarschc comm., Deze steli zicht en doel mede te werken tot her- sstel van de veeteelt in Hongarije, door melk en fokvee ten geschenke te geven. Het domité, meent daarmee tevens te kunnen bevorderen den uitvoer van vee naar dat land in de toekomst. Uit de bespreking blijkt ,dat men wel iets voor het werken van dit oomitë v'oelt, doidh de agen da bevat ook een verzoek om steun dpbr een comité in de gemeente voor hen, die zwaar zijn getroffen door den hagelslag van 12 Juli j.l., zoodat besloten wordt, opk'al met het opg dp het geringe saldo der jaarrekening, dan toch liever maar zooveel mogelijk steun te verleenepl i aan eigen burgers. Besloten wordt tot het houden van een cursus in veekennis. Met lof wordt ge sproken over den cursus in paardenkennis door den heer Schiphorst te Alkmaar, zoodat besloten 'werd diens medewerking te vragen voor het geven van een cursus in veekennis. AAan de commissie, welke zich ten -doel heeft gesteld de sdhade door den hagelslag geledien te lenigen, zal van het kassaldo groot ruim f61, worden afgedragen f60. Algemeen had'men graag eeu grooter bedrag beschikbaar gesteld. De sedr. deelt mee, dat vanwege het Hoofdbestuur een bijdrage is hoegezegd van f500.Aan de orde komt thans de verkiezing van bestuursleden, aftr de heer Jac. Met, voorzitter, herkiesbaar, de hr. S. Brugman, niet herkiesbaar. De uitslag der gehouden stemming wijst aan, dat de heer Met 'met op' 1 na algemeene stemmen is herkozen, ter wijl gekozen werd de heer P. Blauw. Beiden ne men hun benoeming aan. t De beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering, 10 September te houden te Sdhagen, wordt nu behandeld. Ten aanzien van alle punten verkiezingen inbegrepen, wordt den afgevaardig den vrij mandaat verleend. Wel gaf voorstel 8, verhooging der cnotributie, aanleiding tot dis cussie ,met het resultaat, den afgevaardigden werd opgedragen de vraag ter tafel te brengen of de verhooging van qontributie niet te ondervangen zou zijn door subsidie van de regeering. Men vreest nl., dat de verhoogde contributie verlies van leden tengevolge zal hebben, wat toch te betreuren zou zijn. Tot afgevaardigden worden gekjozen .de HH. P. Blauw en C. Kuiper, doch eerstgenoemde zal vermoedelijk de vergadering niet kunnen bijwonen, zoodat nu wordt aangewezen de heer Met; de heer 'D. de Jong wordt aangewezen als eerste, de heer P. Wonder als 2e plaatsvervanger. Bij de rond vraag wordt ter sprake gebracht de rede Van d6en heer De Boer opi de laatstgehouden alge meene vergadering en als resultaat hiervan ver klaart de vergadering zich sterk tegen het toe- Voegen van plattelandsgemeenten aan de steden. Het ligt, meent inen, op' den weg der Holl. Maat schappij van Landbouw, zich daartegen met hand (en tand te verzetten. Nog worden de heeren P. BBlauw, P. Wonder en D. de Jong aangewezen 'om op te treden als commissie van toezicht vótoir den te (houden oursus. Hierna sluiting. Het is heden een gedenkwaardige dag. Het is vijf jaar geleden, dat de feestelijke opening plaats vond van dc SPOORLIJN STATION—DORP NOORDSCHARWOUDE en de Bondsvlag op- het Marktgebouw van de „Noordermarktbond" werd gehesdhen. Schallende fanfares en beierend klok gelui begeleidden de door (ie lucht trillende feestklanken. Het bezielend woord van den voorzitter der Eeest-commissie, tevens voor zitter van de ,;Noordermarktbond" den heer S. Brugman, had de stemming ingewijd voor dezen dag. Statig kwam hij 's middags aanzetten, de eerste trein langs |de nieuwe baan, Vereeuwigd door de opname voor de bioscoop van de Directie Regter en De Jong. En de heer Ver burg slprak als voorzitter van de N. V., toen allen in het Bonds- lokaal bijeen waren, o.a. de volgende woorden: „Met dankbare herinnering voor den steun van de Gemeente en -Polderbesturen en de pi. m. 300 aandeelhouders onzer Vennootschap en de zoo zeer gewaardeerde medewerking van de Di rectie der H. Y. S. M., vestigen wij met blijd schap; onzen blik op de toekomst en hopen op welvaart in dit district, voor Tuinbouw en Han del ,olp' een zoo-veelvuldig gebruik van deze laad plaats, dat uitbreiding nog eens noodig wordt. Groote' dank leeft in ons hart, wanneer wij zien, hoe ook dit werk in vrede kon worden voortgezet terwijl buiten onze grenzen de ontzet tende oorlog alles verwoest, wat met Zooveel Vnoeite tot stand kwam, dat daar zoovele krachtige jonge mannen sneuvelen, terwijl w ijgespaard blij ven. Moge het hier vrede blijven en buiten onze .grenzen spoedig vrede worden. Dat de welvaart in ons land niet verstoord wor de maar bfestendigd blijve ,en deze laadplaats 'en markt zal kunnen bijdragen tot groei en bloei van Hollands Noorderkwartier. Leve de tuinbouw ,leve de handel, levé de. .spoorweg en lang leve onze Koningin, onder wier 'leiding en regeering het Holland zoo goed gaat. Wij -willen nog even de volgende bijzonderheid aanhalen bij deze herinnering: „Nog bracht de voorzitter een wloprd van dank bare erkentelijkheid aan den heer G. Meiten, .'■van wie het initiatie fuitging om de feestzendng naar het Duitsche en Engelsche Roode Kruis te doen plaats hebben. Dat zal door de wereld pers worden vermeld en daardoor komt ons feest te staan in de beteekenis van de hoogste naas tenliefde." Wanneer w ijnog vermelden ,dat de hoogste prijss voor de Witte kool f 21,40, voor de Rooide kool f 14,50, voor de Gele kool f 13,90 werd besteed .dan vergelijken wij den tijd van heden met dien van vijf jaar gdeleden. Maar tegelijk willen wij herinneren aan het bemoedigend woord waarmede de eerste kool van den heer I. Weel 'door de veiling ging: Met vasten wil En stoere hand, Brengt men door eenheid. Veel tot stand. Moge werkelijk de samenwerking onzer bouwers en het vertrouwen in hun leiders de nadéelige invloeden steeds blijven beheersdhen. OUBKARSPEL. Bij een onzer ingezetenen doet zidh een geval *)an diphteritus voor. - NOORU SC Ii AR WO UDE. Naar we vernemen is de tooneelvereeniging „Ci hero" tengevolge van het uittreden van eenige le- xlen en door aanstaand vertrek van een paar an dere leden ontbonden. Het deed ons leed dit' te vernemen, dbdh met groot genoegen denken we terug aan de prachtige en gezellige avonden die „Cicero" oins zoovele malen bezorgd heeft. ,i Het is een oude bekende, die we zop graag in ons midden hadden behouden. r Laat ons hopen dat „Het Kleine Tooneel" dat voor enkele weken terug is opgericht door de leden, die voor eenigen tijjd bij „Cicero" zijn uitgetreden, ons lean geven wat we door het ver dwijnen van „Cicero" zullen missen. - ZUIDiSC'HARWOUDE. Zondagmiddag had in de kolfbaan van den hr. Kramer de uitreiking plaats van de prijzen, die de verschillende aan het Nationaal Contours deel- memende vereenigingen, hadden behaald. Nadat „K. n. A." een paar nummers had ten beste ge geven had de uitreiking der prijzen plaats. Ver schillende vertegenwoordigers van winnende vér eenigingen brachten woorden van dank, en roem den de hartelijke ontvangst, in onze gemeente ge- poten. De loco'-Burgemeester, de-heer Kropn dank te voor alles wat gedaan was, om het feest zoo, prachtig ie do BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen week werd ter vei ling alhier aangevoerd: 87583 kilogram aardapi pelen, 16650 bos wortelen, 44800 stuks bloem kool, 588120 kilpgram rppde, 219975 kilogram' gele en 64300 kilogram witte kool, tezamen dus 872395 kilogram sluitkopl. In het geheel is nu van deze producten aangevoerd: 10074996 kilo gram aardappelen, 1169705 bos wortelen, bloem kool 3204445 stuks, 4697537 kilogram rppde kfopl 803180 kilogram gele en 211380 kilogram! witte kool tezamen 5712097 kilogram- sluitkool. Gedurende de maand Augustus werd.' op; 15 'dagen regen in den meter gevonden tot een toitaal cbedrag van 134.8 m.M., terwijl de gemiddeldte regenval der maand 81.1 m.M. bedraagt. De re 'genrijkstc 'dag was de 22e met 32.1 mi.M. of ruim 3 tduita, daarop volgt 21 Augustus met 28.9 m.M. In ons vorig regenbericht stond per abuis nl Augustus is reeds 120 maal regen afgetapt, dat moest zijn: 120 m.M. regen afgetapt. DE CONFERENTIE TE MINSK. DE TEKST DER RUSSISCHE VREDESVOOR WAARDEN. DE ERaENNING VAN POLEN'S ONAF HANKELIJKHEID. De Russische Handelsdelegatie te Londen, heeft Vrijdag eent elegram uit Moskou gepubliceerd, gedateerd 19 -Augustus en geteekend Tsjitserin dat den tekst van de vredesvoorwaarden bevat, welke aan de Poolsche delegatie te Minsk zijn voorgelegd. Het telegram luidt aldus: 'MOSKOU, 19 AUG. De voorzitter van de ■RussischOekrainsche delegatie, Daniejefsky, heeft op de conferentie te Minsk onze vwor-i waarden aan de Polen medegedeeld. Danisjefsky is begonnen met de algeheele onafhankelijkheid en de souvereine rechten van Polen te erkennen' en vervolgde aldus: Elke natie heeft het zelfbeschikkingsrecht. Wij leggen de andere volken niet met geweld onze in stellingen op. Het communisme kan slecht moge lijk zijn, als de groote massa der arbeiders1 er van overtuigd is, dat zij het moet opbouwen. Ook verwerpen wij elke oorlogsschatting. Wij wenscher. in vrede met de andere volken te leven. V Vervolgens zette hij de voorwaarden in bijzon derheid uiteen, en las de voorwaarden vopir, waar van de tekst hier volgt: le. Rusland en de Oekraine erkennen ten vol le de onafhankelijkheid en vrijheid van de Pool sche republiek en bevestigen formeel de algeheele rechten van het Poolsche volk, om zijn eigen re- geeringsvorm te kiezen. e2. Rusland en de Oekraine zien af van eiken vorm van oorlogsschatting. 3e. De definitieve Oostgrens van Polen zal on geveer die zijn, welke in de nota. van Lord Curzon van 11 Juli is genoemd, maar ten Oosten van Bla- lystok en Cholm zal aan Polen een gropter ge bied worden toegewezen. 4e. De Poolsche republiek moet al haar strijd krachten zonder uitzondering inkrimpen tot 50000 man en het administratiepersoneel en de officie ren tot 10.000 man. Dit leger zal worden aangevuld metfeen bur gerwacht, samengesteld uit arbeiders en bestemd om de, orde en de veiligheid van de bewolking te handhaven. 5e. De voorwaarden en regeling van de or ganisatie dezer burgerwacht, zullen worden vast gesteld bij de gedétailleerde behandeling van het vredesverdrag. Onmiddellijk na de nderteekening van de vrede°vreliminairen, zal Polen aanvangen met de demobilisatie van zijn leger en deze binnen een maand voltooien, vplgens de regeling en op de data welke in het verdrag zijn bepaald. 6e. Polen zal de wapenen en het oortogsma- terieel behouden, welke noodig zijn vppr de strijd- Jkrachten, bedoeld bij paragaaf 4.r Al het overige materiaal, met inbegrip van hetgeen zich in ge heel Polen in arsenalen en magazijnen bevindt, zal een maand na de onderteekening van het voor loopig verdrag aan de Russische autoriteiten worden uitgeleverd en tot dat tijdstip zal het on der de volledige controle van de Russische en Oekrainsche commissie moeten blijven. 7e. Polen zal de productie van wapenen en oorlogsmateriaal staken en een aanvang mttken met de stopzetting der oorlogsindustrie. 8e. Polen moet niet toelaten tot zijn gebied of aannemen van vreemlde mogendheden eenigen: steun,- bestaande in soldaten, paarden, wapenen, er, oorlogsmateriaal, en inpet op zijn grondgebied geen organisatie dulden, welke vijandig tegenover Rusland en zijn bondgenooten staat.. 9e. De vijandelijkheden moeten 72 uur na de onderteekening van het verdrag worden gestaakt terwijl de legers op de linie moeten blijven, welke zij op dat tijdstip- bezet houden, niet ten oossten van de lijn, welke in Lord Curzon's nota van 11 Juli is aangegeven. Het Poolsche leger moet zich op 50 Werst ten Westen van de Russi- ssche en Oekrainsche legers terugtrekken. De tus- schenliggende zone wordt neutraal verklaard en zal onder Poolsch bestuur blijven onder controle van gemengde commissies en speciale commissies ingesteld door de vakvereenigingen. '0e. Naar gelang van de geleidelijke demobi lisatie van het 'Poolsche leger en de uitlevering van de Wapenen, zullen de Russische en Oekrain sche troepen zich terugtrekken zoodat als de de mobilisatie van het Poolsche leger voltooid is, slechts 200.000 man tegenover de neutrale zone zulen sltaan. 11e. Polen moet al het spoorwegmateriaal en het materiaal van den post, telegraaf en telefoon dienst, benevens de landbouwwerktuigen en het fabrieksmateriaal, wélke het Poolsche leger uit de voorheen bezette gebieden heeft meegevord, teruggeven, en de vernielde bruggen en andere wer ken herstellen, binnen een tijd en op een wijze, welke zullen worden vastgelegd bij de gedétai leerde behandeling van 'het verdrag; eveneens zal dan bepaald worden welke minima telkens moe ten worden geleverd. 12e. Polen moet bij de wét de kostetooze uit- deeling van land vaststellen, in de eerste paats aan de nagelaten betrekkingen van Poolsche bur gers, die in den oorlog zijn gewpind of gewond, pf invalide zijn geworden. 13e. Polen geeft aan Rusland het recht van vrijen doorvoer van personen en goederen over zijn gebied, in zooverre dat de spoorwegver binding WolkowickBialystokGraejwo in vol len eigendom en onder contrple van de Russische republiek komt. 14e. Polen moet een algeheele politieke en mi lila ire amnestie veijleenen. 15e. Onmiddellijk na de onderteekening moet Polen het vredesverdrag publiceeren benevens alle documenten, betreffende den oorlpg tusschen Po, len en Rusland en de Oekraine. EEN DORP BEDOLVEN. Tijdens een hevige storm is des middernacht! te Manilla een berg ingestort, waardoor een ge heel dorp onder honderd vpet aaridè begraven werd Zeventig inlanders werden gedood. Waar is de wijsgeer, die dit wereld probleem weet op te lossen? Want, wie er opk staakt of uitsluit, de duurte werkt voort. .Le afd. Amsterdam van den R. K. Volksbond heeft in een adres de hulp- ingeroepen van (dc reeering. Ze wijst ojp- de „nieuwe en ongemoti veerde duurte van verschillende landbouw- en zuivelproducten, waard ;r in den naderenden winter voor den werkmansstand en den kleinen middenstand een noodtpestanjd dreigt te ont staan." Het bestuur dringt er o. m. opi aan, daarheen te willen ledien, dat met grooten spoed prijs regelende en zoo nppdig prijs drukkende maatregelen worden genomen. En het zijn niet alleen particulieren die van de duurte te lijden hebben, zelfs gansdhe gemeenten zitten in nood. De gemeente Hoensbnoek stond bp. her, punt om door de Geldersche Credietvereeni £ing failliet verklaard te wórden wegens het niet betalen van een vordering van f200.000. De Re geering sprong echter op het laatste otagenblil nog bij evenalstj e Emïnen, waar de burgemeester in een raadsvergadering had medegedeeld, dat de gemeente vanwege den critieken finanoieeln toestand op 1 September alle betalingen zou moe ten staken ook aan gemeenteaJmlbtenaren. Ook hier was de nood het hoogst toen de redding kwam en met medewerking van het Rijk behoeven de gemeente-ambtenaren nu tenminste niet zon der salaris naar huis. Ook Tubbergen wilde de uitgaven wat inkrim pen. Daar staat een oude toren, die aan de ge meente veel geld kost. Er werd toen bes toten hem grondig te doen herstellen en 'daarna aan de R.K- gemeente over te dragen, waarbij echter de Pro testanten h$t hun thans ook toekomend rech zou den behouden, om van de klokken gebruik te maken. In de jongste raadsvergadering werf mededeeling gedaan, dat (de Katholekeni in de laatste voorwaarde niet wenschten tpe te stem men én dus de overdracht weigerden, anderzijds wenscht de Ned. Herv. Gem. haar recht van klok- gebruik onder geen omstandigheden op' te geven- Daar zit de gemeente nu met den veel kosten den toren in haar gemeentelijken maag. Zij wil thans rechtskundig advies inwinnen, hoe te han delen. Als de gemeente nu eens den toren als tijdelijke woning aanbood aan het jonggehuwd paartje te Ambt Delden dat uit gebrek aan een huis zich in een kippenhok vestigde. Ze haddes het juiste moment om te trouwen niet gekozen

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2