Plaatselijk Nieuws. Feuilleton. S C H AAK MAT Brief van Krelis. Uit den Omtrek en wanneer liet nog eens mocht voorkómen, moet tij maar ontslagen worden. De teer Kostelijk. Men kan toch wel zeker oonstateeren of die beenderen en dpöds'hópfden, reeds lang daar liggen of niet. De voorzitter antwoordt dat dit mioeilijk 'valt uit te maken. Het moet nu todh eens be paald ophouden daar. Wanneer het bewezen mocht worden dat de tegenwoordige doodgraver het heeft gedaan, moet hij maar ontslagen wprden. De heer Met gelooft niet dat de man het gedaan 'heeft. Ik zou het baggeren daar wel willen ver bieden. De vorm is dat men de overblijfselen laat zakken en de grafruimte zoodoende bestaan blijft Bij mij vond ik laatst een doodshoofd in het ippr tiek van mijn woning, dat daar niet anders dan door een hond gebracht kan zijn. Ik heb het ding met een tang aangegrepen en weggebracht. De overblijfselen kunnen daar best van 50 jaren terug liggen. Daarom zou ki willen verbieden om daar te baggeren. Zei fzou ik het daar niet eens graag doen. En hierom kunnen wij toch juist den man niet ontslaan. De voorzitter. In ieder geVlal is er door mij met den man over gesproken. Eenige leden geven nog te kennen dat zij hier over liever in geheime vergadering hadden gesprot ken. De voorzitter doet toezegging, dat' er nog eens door hem pp zal worden gewezen. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting der hvergadering. OUDKARSPEL. De leden van de vereeniging „Hulpt in Nood" •Jhebben 'bij schriftelijke stemming besloten, om de contributie opi 20 dent per week te brengen. Hierdoor hpppt het bestuur een geregelde uitkee- ring van f9.per week te kunnen handhaven. Van de 220 uitgebrachte stemmen waren er 139 voor 20 oent, 65 vopr 15 oent en 16 biljetten waren blanco ingekomen. NOORDSOHAR W OUDjE. I)E KERMIS. Onze jaarlijksche kermis is dan weer aange broken. Zij beleeft dit jaar geen voordeeligen tijd. En bovendien, er te zooveel te doen! Er is ppk: thans weer naar ieders smaak en gading. Zoo'n kermis is eigenlijk gauw' overzien. Niet zoo spoe dig weet men echter wat er in de verschillende 'lokaliteiten te doen is. We beginnen van het Noor den af, en willen even de aandacht opi het Bios coop-Theater van de HH. REGTER EN DE JONG vestigen. U weet wel, die elk jaar hier komt! Over bekend, geacht en geëerd en steeds geprezen. Handig profiteerde zij van ons arti keltje in de krant en geeft als extra-nummer: „DE OPENING VAN DE NIEUWE SPOORr LIJN EN DE VEILING." Nu moeten wij het Spoorterrein op. Vopr het eerst gaan wij daar nu eens een kijkje nemen met kermis. In het Bondscafé heeft de ondernemer een gezelschap, geëngageerd, dat als café-chantant-gezelsdhap uit nemend bekend staat. Maar de attractie zal wel zijn ,,De Langedijker Revue." Maar we zijn er nog niet, want we zien vlak vopr ons het grooi- te Bioscoopr Th eater van de HH. J. DE BAKKER CO. De mooie indrukken, die wij van hun win ter voorstellingen hebben bewaard, geeft ons de zekerheid, dat ook nu weer gezprgd is vopr een schitterend en boeiend programma. Nu naar „Conciordia"Met mopi weer kan het daar een .aardig zitje geven, en 's Maandags gaan wij naar Kees Pruis! Kant u hem niet!? Een der eerste Nederlandsche coupletzangers en karakter-humo rist. Dit zal wel een mooie avpnd wprden. Over verdere kermisvermakelijkheden vertel ik' u niets meer, anders ii's het nieuwtje er zoo gauw af. Moge todh vopral de kermis prdelijk en netjes 'ZUIDSCHARW OUDE Dé fhjeer J. Klaver, onderwijzer aan de o.l. school alhier, kjomt als np|. 3 vóór o|pi de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer te Amersfoort. Dan viel hem weer in, dat Lilia gezegd had, te vreezen, dat men hem van gierigheid zou verden ken en hij was boos op zich zeiven dat hij zich dit aantrok. Wat geef ik er om hoe Dick Follingsbee over mij denkt? Een man dien ik veracht, een bedrieger, een schurk, iemand zonder karakter. Lilia weet niet half welk een groot offer ik haar breng, door zulk volk in mijn huis te ontvange n.Ik wilde dat Lilia wat meer ge lèek op de vrouwen, waarmede ik getwopn ben om tc gaan, op Grace, opi Rosa en op mijne moeder. Maar, het arme kind. Alles wel be schouwd kan ik het haar niet kwalijk1 nemen dat zij zulk een onverstandige opvoeding heeft gehad Het is zoo pleizierig te spreken met vrouwen die ons hegrijpen en verstaan. Een man kil belt niet graag met vrouwen. Ik zou liever alles maar loslaten en mijn vrouw1 maar steeds haar zni geven. Maar dat kan toch niet. Er moet toch eenmaal een einde aan komen. Welnu, ik zal alles goedmaken, door een mpdelgastheer te zijn voor da. tfverwenschte volk. Wacht, ik zal 'Lilly vragen of zij ook een welkomstfeest voor hei. wil aanrichten. Op mijn woord, dan mag zij alles naar haar eigen zin doen, zij mag een souper uit New York laten komen, het huis on dersteboven halen, den 'tuin illumineeren, en al les doen wat er verder in haar hoofd opkomt. Ja ,ja, ik zal haar geheel carte blanche geven. En toen John op het etensuur thuis kwam en De heer A. Berkhouwer Pz., thans werk- kaam ter gemeente-secretarie te Schermerhorn, is benoemd als beambte ter gemeente-secretarie té Wijk aaD Zee. -r- Alhier zal een deskundige commissie van advies worden 'ingesteld inzake liet te verleenen Regeeringserediet voor kweekers. We vernemen, dat de Oostenrijksche kinde ren, alhier gehuisvest, binnenkort zullen vertrek ken. BROEK OP LANGENDJJK. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. J. Hout kooper, thans te 's Gravenhage, heeft den herbouw van zijn onlangs verbrande boerderij in de Scher mer onder de gemeente Alkmaar opgedragen aan den heer Joh. Groot, gemeenteoplziehfer en tim merman alhier. Met het oog pp het gering aantal verpleeg den is het oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Herv. Gem. opgeheven. Het wordt verbouwd tot een vereenigings- en vergaderlokaal voor die gemeente, met een woning voor een aondierge. De heer F. Bakker, hoofd der openbare lagere school te Noordsdharwoude, heeft, wegens zijn benoeming te Bolsward, tegen 1 Npv. eervol ontslag gevraagd, ook als lid der Commissie tpt Wering van Schoolverzuim. Evenals alles, zoo moderniseert zich ook het spel der jeugd. Zij „parachut" de laatste dagen. Aan de 4 hoeken van een liefst gropiten zakdoek Worden touwtjes gebonden, een steen wordt beves tigd aan de vereenigde uiteinden, de doek wordt in de ludiit geslingerd en tien tegen één komt hij statig en langzaam, gelijk een paradhut, naar be neden. Ongevaarlijk is het spel niet, want als de zakdoek zich niet uitspreidt, wee dan dé hoof den der omstanders of voorbijgangers. Tpch een leuke vinding. De laatste Raadszitting te Sint Panaras sstond in het teeken van oorlpg, van vader landsliefde, van ontrouw1 en van de zoete min. Ik kwam| tot die - conclusie na het lezen van dat Raadsverslag, welks inhoud een trouw beeld gaf van vroegere ver slagen. Er 'viel wat te verwerken. Het han delde om het bouwen van nieuwe kameroVens' voor de gasfabriek te Npordscharwbude en vijf gemeentebesturen moesten daarover besluiten, - benevens over de verdere uitbreiding van de zoo langzamerhand in desolaten toestand geraak te gasfabriek. Dat was de zware schotel, ge kruid met de pikante saus der debatten. Maar het sausje in Sint Panaras was al heel sterk. Dat maakte het schoteltje vopr de heeren onge nietbaar en zwaar te verteren. Als men een meer fijnere tafel gewend ia, vindt do tong de prikkeling der saus niet onaangenaam, maar -drie der heeren raadsleden konden geen 'smaak vinden in het diner hun aangeboden. De Directeur had het als kok naar zijn smaak wel 'zoo smakelijk mógelijk willen maken, doch het was teveel buitenlandsche kost. En de drie hee ren zetten er geen mond aan. Wat ze er aan 'proef den Ja, dat is het nou net'.Ik had ze dan doorgewerkt, de vijf verslagen, en mijn geest had al die beoordeelingen en meeningen met belangstel ling opgenomen. Dat lag mdj zwaar op de maag, -- en mijn gedachten gingen terug naar lang ver leden dagen. O, Sint Panaras, Sint Panaras! Ge kunt trotsch zijn op> uw geschiedenis, dacht ik. Gij zijt het toonbeeld van nut. en vermaak, van luim en ernst beide. En ik kon me niet los maken van de gedachte, dat eenmaal uw klas sieke bodem zal worden gewijd door turfstropisel en naphtaline. Uw toekomst is gemaakt. 1Ook al was uw verleden Lombok. Waar ik wel verwijlde met mijfi gedachten! Eigenlijk moest ik het laten, want ik ben er niel meer tegen bestand.Maar, mijn een maal gegeven woord speelt mij weer parten en mevrouw in een toieltje dat haar allerliefst stond, de verdrukte engel speelde, telde hij haar dit alles vooi en de vrede werd met een menigte kussen bezegeld. Gij zult de vrije hand in alles hebben, lief ste, behalve ïn dat eene ding, waarover wij ge sproken hebben, en nu zult ge wel tevreden zijn, niet waar? En Lilia verzekerde, altijd nog een weinig neei slack tig, dat zij tevreden zijn zou. En zij scheen zoo onderworpen en zpp overtuigd van 'haar verdienstelijk gedrag, dat John haar alweer op nieuw vertelde, dat! zij een engel was, en bij zich zeiven een zeker gevoel van wroeging had over zijn monsterachtige wreedheid ,'die er hemi toe hraoht om haar ooit iets te weigeren. Lilia had verstand genoeg om te zien, wanneer zij een zaak kon doordrijven en wanneer zulk een po> ging nutteloos zou zijn. Tpen John des ochtends heenging, had zij begrepen haar plan te moeten opgeven. Daarom was zij met zijn voorstellen zeer verrast. Zij nam het vredesverdrag vroolijk' aan en was weldra bezig met alles te wikken en te wegen. - Ja, wij zijn overal gevraagd ge weest en hebben in het geheel nog geen partijtje teruggegeven, zeide zij op deze manier kunnen wij nu onze verplichtingen in eens af doen en meteen onze mooie vertrekken eens ver- 'toonen. Die zijn waarlijk gemaakt om partijen te geven. Ja, dat zijn zij, antwoordde John, heel gelukkig dat hij haar Weer zag lachen, zij zijn er bijzonder geschikt voor en het1 is u wel tpever- tnuwü om alles op zijn voprdeeligst te doen uitkomen. O John laat dat gerust aan mij over. Ik mijn belangstelling. "Want ik zou weer schrijver, voor de krant, waar ik moest begrijpen, dal mijn krachten daarvoor beginnen tekort te schieten Ik overschat mij zelf en ik vertrouw te veel op de kracht van mijn slaap-poeiertje, dat ik 's avonds inneem vóórdat ik naar bed ga. "Welaan, denk ik, een mensdh leeft niet van brood alleen. Alsóf de jaren niet meetel len' Mensdhen' ,(wat een naldhtü Een pijp 'mem gerookt, dien avond, bij het lezen van al die verslagen, een half uur minstens later naar bed, ongemerkt als de tijd voorbij was gegaanNeen, dat gaat niet meer ongestraft op. mijn leeftijd. Dit móet ik eerlijk bekennen, en toch 'Ik sliep spoedig, dien avond, rvaai het duurde zeker niet lang, of ik was met alles bezig. De Raad van Sint Pancras had zich slagvaardig in twee partijen opgesteld do Heer Schuit had zich in de vaderlandsché driekleur gehuld, de heer Kloosterboer verde digde zich met een struik van een lomibokker, eeu reuzestruik, en beiden stonden achter een barricade van turf, door het raadslid van Kampen opgeworpen. Plotseling een helle gloed. Het was alsof de T.URF brandde, maar •51e ZAND zakte de barricade in elkaar en weldra zag ik, dat het een groote oven was, waar achter een groote schoorsteen. De oorlog was ONTVLAMT in een VREDIGER gezicht. De schoorsteen golfde een dikke rookkolom uit en het was of die rook cijfers teekënde. Duidelijk zag ik hef getal 60.000 en het was of er nog steeds meer nullen uit dien schoorsteen golfden. De ge- heele omgeving werd er door verduisterd, ik kon de beelden niet meer onderscheiden. Het scheen of die rook een globe, een aardbol werd. Het Atlasbeeld 1 Ik zie een der raadsleden die aardbol dragen, - een schitterende gasvlam uit een vleermuisbrander verlicht dien bol, en nu zie ik duidelijk, dat die bol twee hoofden zijn, van twee raadsleden, rustende op! 'de schou ders van en gedragen door een ander raadslid, die met armen zwaaiende zegt: Ik zwicht voor de bezwaren van Schuit en Kloosterboer, en daarom werd ik de zaak ontrouw!De gas vlam begint te trillen, het wordt een vroolijk beeld van licht. Atlas had Medusa gezien en verandert in een woest gebergte, de schoor steen steekt nog hoog in de lucht, maar, hij heeft niet meer het beeld van een schoorsteen! Een groote mensdhenmenigte komt af opi het licht, een grooten kring vormende oimi den schoor steen, die de vorm "heeft aangenomen van een groot kanon om van te huiveren. Maar de mensdhen lachen, het kanon wordt een vrou wenfiguur, kringetjes rook komen er nog uit haar mond, die tot woorden wórdenIk ben de Dikke Bertha, 42 o.M. halve taillewijdte. Er komt beweging, en weldra zie ik haar om strengeld door den man, gehuld in de vaderland- sdhe driekleur. (E. en wilde dans volgde,nog evenen het heele beeld ligt VOOR DE WLAKTE Had ik geen gelijk, toen ik zei, dat de raads zitting be Sint Pancras stond in 'het teeken van oorlog, van vaderllandsliefde, van ontrouw en van zoete min? Toen ik wakker werd merkte ik, dat ik vergeten had het nachtlampje uit te blazen. Hoe een mensdi toch aan de donkerte wennen kan! KRELIS. "Wij lezen in „De Courant" het volgende In gezonden Stuk, welks inhoud wij belangrijk ge noeg achten om er pnze lezers méde in kennis te stellen. Red. N. L. Ct. WERELD-HULPTAAL. (Neo-latina.) Geachte Redactie, De tcekomst zal staan in het teeken der w'e- reldhulpitaal. De tijd is niet ver meer, dat het mensdhdom de beschikking erlangen gaat over het machtige middel dat meer zal blijken te zijn dan „hulptaal" alleen. De grootsche schepping jvan den gtenialen priester van Lizzelstetten, het Volaplük, hoezeer ook een meesterwerk van lo gica, leed fiasco tengevolge eener gebrekkige struc de Follingsbees eens laten zien, dat wij te Springdale, evenals te New1 York, weten hoe het behoort. En zoo was het groote vraagstuk beslist. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. In de volgende week, daalden de Follingsbees om zoo te spreken, neder, in een wolk van glans en luister. Zij kwamen in hun eigen rijtuig, met hunne eigen paarden, gedost in goud, zilver en zijde, in puilper en fijn lijnwaad. Geheelc Springdale was opgetogen. Want het oude rustige stadje haJd in geen jaren iets derge lijk sigezien. De kastelein in het' hotel sprak er mot zijne buren over. De jongens liepen het rij tuig na en hingen over het hek, om het gezelschap Ie zien uitstappen, terwijl zij in kunsttelooze taal hunne bewondering lucht gaven. Hoe gaat het u, raa ohère? riep me vrouw Follingsbee terwijl zij Lilia verrukt in haar armen sloot. Ik heb onbegrijpelijk ver i langd om u weer te zien. Wat' ziet het er hier lief uit. O ciel, zeide zij, toen zij in de spreek- kamer gebracht, op een sofa neerviel, het is al les geheel als in dat heerlijke Parijs. Heel aardig, heel goed voor Amerika, sprak de heer Follingsbee, rondziende, terwijl hij zijn boordje optrok. De heer Follingsbee was een van die reizigers, welke bij hunne terugkomst al tijd met een nederbuigende goedheid spreken over alles wat Amerikaansch is. Alles vinden zij „zoo zoo", of „dragelijk' 'of „vrij wel". een be- i leefdhedi, die den geest in het land' nog wakker jhoudt. Zeg eens Dick, vroeg zijn vrouw, hebt tuur Maar liet grondplan was meesterlijk: hm mers het getuigde van de w'eergaloozé superioriteit van het Latijn, de nooitvplptrezen grootmacht on der de tallen. En indendaajdhet eenig hechte fun dament. voor den opbouw eener wereldhulptaal iwordt gevormd dppr de kerngramlmatica dier won dere taal der klassieken. Door-haar verlichtte de Roomsolie Kerk den doodsnacht der middeneeuwen. Nog is zij \oertuig van religie, wijsheid en weten schap en vormt hare kerngramtnaticti het ideaal- harmonisöh nervensysteemi van het Indo-Ger- maansche talen complex. De scheppers van het Indo hebben de g eweldige suggestieve kracht van het Latijn eene wijle intuïtief gevoeld, maar nita- mer begrepen en daardoor verkeerd op hun stelsel toegepast. Door mij nu is getracht, het bovengehuldigd „hóofdbeginsell" in praktijk te brengen. Ik heb een stelselie ener taal opgebouwd, gegrond op dé kerngrammatica',f van het Latijn en deszelfs Aziatisch-gelijkwaardige het Sanskriet. Mede is door mij een schrijfalphabet ontwor pen, hetwelk mijns oordeels voortreffelijk ge slaagd mag heeten. Het geheel is ook vpor dege nen, die de klassieke talen niet verstaan, zeer eenvoudig en opgebouwd uit h6o|o(gsténs 48 ele menten. Tot groote dankbaarheid zou het mij steiminen indien degenen, die de meergemieldte „hoofldjbegin- sel-idee" met mij deelen,' en zich interesseeren voor mijne taall, mij daarvan, hetzij mondeling hetzij schriftelijk, bericht willen doen. Vooral den jongeren beveel ik zoodanig eeno handelwijze gaarne aan. JAC. VAN DIEMEN. Waarland D 21 b, Harenkarspel (N.H.) OUDE NIEDORP. 1 Door B. en W. van Zaandijk is benoemd tot Ambtenaar ter Secretarie, de heer Jb. van Zoo- nen, volontair ter Secretarie alhier. Het. raadsbesluit van 10 Augustus j.l. om de kermis te Zijdewind in dien geest te veranderen dat de Zondag werd afgeschaft en lie Woensdhg toegevoegd is lieden dopr Gedeputeerde Staten goeigekcurd, zoodat de kermis-Zpndag aldiaar is afgeschaft, en zal worden gehouden opi 13, 14 en 15 September a-s. De oppositie de itegen dit besluit is gevoerd, heeft dus niet gel aat. Vele in gezetenen, vooral te Zijdewind, en misschien ook wel eldeis wonende, zullen met eed wezen dit be richt vernemen, vooral de Caféhouders te Zijde wind. KOEDIJK. Donderdagmiddag is dopr den Edi. Achtbaren heer Burgemeester, daartoe uitgenoodigd dooi' het bestuur der w'oningbouwvereeniging „Goed Wonen", een gedenksteen geplaatst in e0n der te 'bouwen woningen in het bijzijn van een der wet houders, den heer Visser, de heer Beets was ver hinderd, 'het bestuur, de architect, jde opizichter, dé aannemers en de werklieden. Na enkele welgeko zen woorden verrichtte Z.E.A* met de versierde troffel de plechtigheid, waarna de architect en de voorzitter nog even het woord vberden. Het was voor het bestuur zeker een zeer gewichtig moment dat een aangename belooning was vóór 'de vele bêslommeringen die het heeft gehad. De fotograaf Dekker uit Alkmaar was op, hét terrein aanwezig, om met een 'paar kiekèri de aan wezigen te vereeuwigen. WAARLAND. Onder geleide van het onderwijzend, pjersoneel, Jiebben de leerlingen van de zesde klasse en die, welke de o.l. school met Mei hadden verlaten, Donderdag een reisje gemaakt naar Aimstord'am. Des morgens vertrokken zij per spoor van on geveer 7.30 om te 9.30 uur in Amsterdam aan te komenvervolgens begaf men zich pér tram naar Artis. Zooalfa" altijd móchten zich vopral de roofdie ren, de olifanten, maar bovenal de aplen in eene levendige belangstelling van de zijde (der knideren veriieugen. Ook het aquarium werd een bezoek gebracht. De prachtig gekleurde visschen en an dere diep'zeebewoners wekten een grooite be wondering. Daarna ging het in opltodht naar het ge naar de reiszakken en de plaids gezien:? Alles in orde, mevrouw. En mijn medicijnkistje en de boeken? Binnen geloodst, antwoordde Dick p(p| plechtigen toon. Och, zeide zijn vrouw pruilende, 'hoe dikwijls zal ik u moeten verzoeken olm1 zulke rare gemwv.e woorden niet te gebruiken. O, mevrouw John Seijnuou, kernt mij al van ouds, zei mijnheer Follingsbee, met een kluchtig knikje tegen Lilia. Wij hebben te zamen al menige grap uitgevoerd, niet waar Lilly Zeker, hebben wij dat, luidde Lilia® ^vriendelijk antwoord. Maar kom, lieve, verVolgde zij tot me vrouw Follingsbee, - wilt ge uw kamer niet. eens gaan zien. Opgerukt dan, kindlief, ik zal u achteraan drentelen met de geheele santenkraam:, zei de onverbeterlijke Dick. Ziezoo, vrouw, laat me- rvouw' Seijmour vppruit gaan, dan behoeft ge •Van haar en mij niet jaloersch te zijn. Gij weet dat er een tijd geweest is, waarin wij bijna in heel nauwe betrekking waren gekomen, is het niet waar vervolgde hij met een knipoogje tegen Lilia. Gij weet zelve niet, mignonine, zei me vrouw Follingsbee, hoe charmant uwe appar tementen zijn. Het doet mij verbazend veel plei- zier, dat Carel alles zoo goed vopr u geaerangeerdl 'heeft. Ik heb het hem ook' zoo goed pp| zijn hart gelrukt, den goeden jongen. Zeg eens, hoe staan de zaken tusschen u en hem, vroeg Liliai. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 4