Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 75. «uww.». Zaterdag 18 September 1980 2' Blad 29o Jaargang-, per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Plaatselijk Nieuws. Nieu wstij d i n gen NIEU WE LAAGEDIJK1R COURANT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. ABONNEMENTSPRIJS REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: -loordseharwoude. PB IJ 8 DEB AÖTERTENTIjtN: Vai 1—5 regels 78 et., elke regel meer 15 et. firoote letters of vignetten worden n&ar plaatsruimte berekend, Brieven rechtstreek* aan den Uitgever TWEEDE BLAD. DE WINTERTIJD. In Jen nacht van 26 op 27 Saltern her zal we derom de zonnetijd! worden ingevoerd!, en moet onze klok een uur terug gezet wOrden. „ONZE WASCHINRICHTING.»' Onze zindelijke Langedijker huisvrouw heeft natuurlijk reeds begrepen, dat wij daarmede de Wasehinrichting van den heer O. van der 'Abeele bedoelen! Natuurlijk! Hier bestond nog geen wasehinrichting, en het spreekt wel van zelf, dat de krant ook op dit nieuwtje dje aandacht wil, neen, moet vestigen. Welnu, bij Abeele wordt gewasschen en gestreken, zóó dat het voor onze door en door zinderlijke huisvrouw een bekoring der oogen is. W(ie denkt er bij dleze mededeeling niet aan het'dienstboden vraagstuk Diensteden, Werk- en Waschvrouwen vindt men niet meer, Ieder moet z'n eigen have en goed maar zindelijk zien te houden. Een aardig dienstmeisje isi nog te duui betaald, wanneer men haar tien gulden in de week moet geven, en daarbij aan al haar pretenties voldoen. En heeft men een wasch vrouw men mioet de klachten eens hooreb: Vijf pond zeep is zoo verstreken. En onze tegenwoordige werkvrouwen Graag op tijd hun „natje en droqg je", en hou maar, wanneer men een aanmerking durft te maken wanneer het een of ander koper werk niet al te glad en blinkend naar dór huis- vrouws zin is geschuurd. „Doe het dan zelf!" is al heel gau'w het antwoord. (Natuurlijk de goe den niet te na gesproken.) Maar, die zijn er zoo weinig meer. Ik wilde dus maar zeggen, heeft men weinig hulp' en een vuile wasch, men ga naai Abeele, te Oudkarspel, geedkoolp1 en zin delijk wordt Ideze behandeld. Zie de advertentie! UIT OUD KARSPEL. Onze zaadbouwers hebben een reuzenstrop, dat de dorschmachine gedurende een tiéntal dagen defect is. Het weer laat. zich aanzien diat dfe mooie dagen voorbij zijn en er staat nog o zoo vveel zaad op dorschen te wachten. Een andere machine, die was toegezegd, laat nog steedis1 op zich wachten. Het Nederlandsch Verhond van Ziekenkas sen zal vanaf de maand October een Landelijk Orgaan uitgeven dat eens per maand verschijnt. Zooals onze lèzers weten had Hulp in Nood dit punt. op den beschrijvingsbrief voor de verga dering van den prov. Bond geplaatst, omdat dit de aangewezen weg kon zijn propaganda te ma ken voor een blijende zelfstandigheid der onder- Inige kassen. We vernemen, dat de heer Visser van Nieuwe Niedorp zich met de hoofdredactie beeft laten belasten. De stoomdorscbmlachine aan hef noordeinde laat haar geronk weer hooren, wat voor de vele houwers die hun zaad. aan schelven hadden gezet eeii uitokmst' kan heeten. Er staat er nu een die nog een graadje sterker is, dan djs machine die defect raakte. UIT NOORDiSClHARWOUDE De klachten over de telefoon zijn legio, dat is algemeen bekend. Het is geen pretje voor hen die 'daarmee dagelijks moeten omgaan, doch we raken ev reeds zoo langzamerhand aan gewoon. Dat hét echter met een dringend gesprek uit Broek met Noordscharwoude (mteer dian drie uur kan duren voor men aansluiting, heeft, is echter ^el (Wat heel erg. Een onzer kooplieden achtte het 's morgens om' half acht noodig een gesprek te hebben met Noordscharwoude en vroeg dat dringend aan. Het was echter reedis bijna 11 uur en nog was er geen verbinding. Het gesprek z°u toch geen waarde meer gehad hebben, waar om hij het heeft afgelast. De toestand wordt onhoudbaar, vooral in handelskringen laat zich oat in niet geringe mate gevoelen. Met verlangen wordt uitgezien naar de verwezenlijking van het i plan totaparte verbinding der beidie markten j waarvoor reeds geruimen 'tijd geledfen de 'toe zegging is ingekomen. DE KERMIS TE ZUIDSCHARWOUDE. De herfstvlagen zijn in aantocht, en we heb ben er het eèn en ander reeds van gevoeld'. Na de zoi nige dagen, gedurendle dé tentoonstelling te Scha gen, is het weer omgeslagen en zitten we, zooals de term in de gewone spreektaal luidt, in de helft van Herfstmaand. De bladeren vallen af, het jaar is bijna reeds voor drievierdlfe very streken. De kermis te ZuidscharwOude staat THANS weer voor de deur. Het is alweer veer tien dagen geleden, dht de kermisvreugde te Noordscharwoude werd gevierd, laten we zeg gen gevierd op een wijze, die betamelijk kan hee ten. Kondigden wij in eene voorloopige bespreking, de y'erschilelnde vermakelijkheden aan, een ver slag vaD het optreden der verschillend/a gezel schappen gaven wij niet. Mosterd na den maal «tijd zult ge zeggen er nu no,g op terug te ko men. Egienlijk gezegd heeft het er wel wat van maar lóf komt nooit' te laat, eu wanneer wij zeggen, dat de Bioscopen van die HH. Regter en Dc- Jong en van J. de Bakker Co. bijzonder jiebben voldaan, dat het spooroafe geregeld vol volk zat en de ondernemer op uitnemende wijze zijn bezoekers bediende, dan gaan wij nog even naar „Concordia." met onze gedachten en stellen ons de groote zaal voor vol van belangstellenden j op Maandagavond, toen Kees Pruis met zijn ge- i zeischap optrad. "Wij hebben dien avond veel' i genoten en de Heer Jenner ,de Pachter van ge noemd Hotel, had zijn keuze op een uitneméndf gezelschap laten vallen. Hoewe er eigenlijk toe kwamen bóven dit' stkuje „De kermis te Zuidscharwöude" te plaat sen Laat ik u zeggen, waarde lezer en lezeres, dat dit aanloopje noodig was, om' u méde te dee- j len, dat we, wat we thans te Zuidscharwoudfe te j genieten zullen krijgen, door toevallige omsta n- digheden te Noordscharwoude hebben moeten mis- sen. We zullen er verder maa. rniet op ingaan, j want eigenlijk gezegd doet het er niet toe,, en ge j zoudt er evenmin iets door winnen. Maar, luister, het is belangrijk genoeg om het te vernemen, „Het JKleine Tooneel" van HIER., (niet van Alkmaar) 'zal ten lokale van den Heer Kramer, op Maan dagavond optredlen met' het tóoneelstuk „Hein Roekoe." Volgens een Groningsfeh volksverhaal kwam de seigeant Jean Roucoux, een der eerste sans-culot- tes, geboren ergens in de buurt van Bordeaux, met Eransche troepen in Holland. Hij deserteendJe met eenige kameradenen, wist zich in de Groninger Veenkoloniën voor de autoriteiten schuil te hou den. Hij bleef tot aan zijn doodj in die streken rondzwerven. Hieruit wordt een menschenleven met al zijn wisselingen opgebouwd. Het stuk is spannend van het begin tot het einde, en waar het eerste bedrijf reeds boeit, daar kunnen de twee volgende bedrij ven de hoorders geheel voor het stuk innemen. Dus „Het Kleine Tooneel" van hier, bestaande uit leden van de opgeheven vereeniging „Cicero" treedt bij den heer Kramer op. Dat zal dus wél volk lokken en wij weten, hiervan houden wij ons overtuigd, dat dé ondernemer en de vereeni ging elkander bij dezen de hand reiken. Het is bij Kramer altijd goed en hij verstaat die kunst het publiek aan zich te binden. Wij zullen zeker gelegenheid hebben nader hier op terug te komen. „Hein Roekoe" is een mooi stku, dat ongetwijfeld zal boeien. UIT BROEK OP LANGE,NDIJK. De buslichtingen aan het postkantoor alhier zijn gewijzigd en thans bepaald op: 's morgens 7.15, 's middags 1.20, 's avonds 5.50 en' 8 uur. De Hongaarsche kinderen, die sedert begin Februari hier bij verschillende ingezetenen ver pleegd werden, zijn gistermorgen naar hun landl en familie teruggekeerd. Slechts een drietal is gebleven, waarvan één Wegens ernstige ongesteld- herli. Bij bekkenslag was bekend gemaakt, d'at zij Donderdagavond hun bagage aan het station alhier konden bezorgen, en dat ze VVrijdhgmorgen 7 urn- bij het raadhuis bijeenkomen zouden om gezamenlijk over Heerhugowaard naar Utrecht te vertrekken ,o,nder geleide van het Dames-comité dat heel wat tijd en moetie aan dat jonge volkje heeft opgeofferd gedurende de ruim 7 maanden van hun verblijf alhier. Zoo hadden wé dus Don derdagavond een voorbereiding voor het a.s. ver trek. Bepakt en bezakt zag men den een na den ander tegen half 7 naar het station trekken, om af te geven wat ze nog aan kleeren, voedsel en versnaperingen van hun pleegouders meekregen en dat was waarlijk voor velen geen kleinigheid. I Het dorpsplein, de gewone avondve rzamelpl a ats' der Hongaarsche (ook der Broeker) jeugdl, lag deu laats ten avond stil en verlaten. Ze moesten1 afscheid nemen van velen en daarna vroeg onder de wol met het oog op de a.s. vermoeiende vier- i daagsche reis. We hebben dat laatste „naar bed gaan" en „opstaan" niet aanschouwd, mahr le vendig kunnen we ons voor oogen halen de too- neelen, die zich daarbij zullen hebben afgespeeld] En bij het laatste ontbijt zal menig boterham! ge- reeder een plaatsje gevonden hebben in den ran sel dan in de maag. Tegen] 7 uur: dfaar kwamen ze opdagen, den knapzak ojpi dien rug, omstuwd door een overgroote menigte, die weldTa het plein en de straat vulde, diat er haast geen doorkomen meer aan was. Het Veer was nat en koud, somber als de af scheidsstemming van klein en groot, van eigen en vreemd. Een oogenblik nog van zoeken naar een bekende onder .dé vertrekkenden om hem of haar nog gauw: eeh versnapering of oo.jj: wel (een geldstuk toe te stoppen, en daar gingen ze voor goed het dorp uit. Hoewel er nog een kleine honderd pleegkinderen moeten ge dweest zijn, (waren ze weldra niet meer te on derscheiden tusschen dén drom van menschen, die ben naar Heerhugowaarjl vergezelden, om daar, aangedaan afscheid te nemen, met die weemoedi ge gedachte: „Wie onzer zal hen, wie hunner zal ons ooit wederzien?" Vaarwel KIESPLICHT EEN WASSEN NEUS. De nieuwe kieswet heeft ook kiesplicht ge bracht, met een strafbedreiging tegen hen, die zonder geldige redbn de kiesplicht" niet vervul len. Hoe deze strafbedreiging tot een wassen neus Wordt gemaakt, leert ons het gemeentever slag van Amsterdam1 over 1919. Wij zien daarin dat op een kiezerscorps van rond 155500 kiezers bij drie verkiezingen in 1918 en 1919 niet minder dan 63364 kiezers hun kiesplicht niet vervul den. Van deze kondien bijna, 15000 geen geldige reden ovor hun verzuim opgeven. In 1918 diende dé burgemeester, ingevolge art. 148 der kieswet tegen 3427 van die nalatigen een klacht in bij den ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten. Deze ambtenaar zond de lijst, aan den hoofdcommissaris met verzoek elk dier gevallen te willen onderzoeken. Om aan dit, verzoek te voldoen, zou dé hoofd commissaris aan' de commissarisen en aan den' hoofdinspecteur-afdeelingschefs ieder voor zijn ressort op de gebruikelijke wijze moeten op dragen -die 3427 personen te hooren in zake lnm overtreding van art. 71 lid 2 dier kieswet, bene vens de 155 voorzitters 'der desbetreffende stem- bureaux. De burgemeester heeft aan het verzoek van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie intus- scliei. geen gevolg doen geven, maar zich gewend tot den Minister van Justitie, onder medfedeeling, dat z.i. door de opdracht aan de gemeentepolitie van al deze justitieele werkzaamheden haar veel 'omvattende geméentetaak zeer in het gedrang zou worden gebracht. De burgemeester sprak daarbij als zijr. overtuiging uit, dat van de ge- n 5si,p olitie dan ook niet geëiseht kan worden ëen zoo groot aantal krachten voor het verhoor van de overtreders beschikbaar te stellen, tenzij beven twijfel vaststond, dat zondier een dusdanig verhoor een strafvervolging niet zou kunnen wor den ingesteld. De Minister van Justitie antwoordde, dat hem niet was gebleken, dat de ambtenaren van het O.M. 1 ij de kantongerechten te veel eischend waren met het oog op het gewenschte bewijsmate riaal en noodig,le dón burgemeester uit, alsnog bar, het verzoek van het parket te voldoen. In- 'middels waren de 3427 overtredingen bijna ver- 1 jaard, zoodat van dleze geen werk meer werd gemaakt.— Het resultaat ziet men ui de cijfers, tpe 350(1 overtreders van 1918 hebben school gemaakt. In 1919 kwamen er nog 12000 bij. HET TAPVElRBODi. De Minister van Arebid heeft naar aanleiding van een door den Erieschen Bond( van Hotel-] café- en societeithouders tot H.M. de Koningin' gericht verzoek om vernietiging van verschillende 'gemeentelijke verordeningen, waarbij voor be- paalde dagen een tapverbod wordt ingesteld, tot Me betrokken gemeentebesturen een brief ge richt. Daarin zegt de Minister: Bij doorlezing van de verordfeningen bij dit adres gevoegd, hebben voorshands reeds de vol gende punten mijn aandacht getrokken: 1 1In verschillende verordeningen Wordt een tapverbod uitgevaardigd soms nog versterkt door beperkende bepalingen ten aanzien van het slijten van sterken drank o.a. gedurende den Zon dag. 2. In sominige verordeningen wordt aan den burgemeester de bevoegdheid verleend in het be lang der openbare orde, voor een dbor hem te bepalen tijd den verkoop of het verstrekken van sterken drank in het klein in de voor het publiek) toegankelijke vergunningslokaliteiten te verbie den. Wat het' eerste punt betreft, is er m'.i. geen' bezwaai tegen, dat een gemeentelijke verordening voor bepaalde dagep een tapverbod vaststelt. Art. 35 der gemeentewet' Waarnaar de aanhef van het art. der Drink'wet uitdrukkelijk' verwijst, laaf hiervoor ruimte. Een dergelijk tapverbod mag echter in' zijn strekking niet verder gaan dan het sluitingsge bod, bedoeld, in art. 7, lid. 4 der Drankwet. Nu houdt laatstbedoelde bepaling voor het uitvaar digen van een sluitingsgebod voor bepaalde dagen 'uitdrukkelijk de beperking in ydat alleen zulke dagen daarvoor in aanmerking mogen komen, waarop Wegens bijzondere omstandigheden mis bruik van sterken drank is te vreezen. Daarbij is blijkens de toelichting hoofdzakelijk gedachtja an lotingsdagen van de nationale militie of bijzondere nationale feestdagen. De Zondag valt hier echter als een wekelijks terugkeerende dag zonder meer niet onder. In ieder geval zullen tijzondere omstandighedfen moeten worden aan gevoerd om een sluitingsgebod en dés ook een' tapverbod op bedoeldlen dag te wettigen. Zulks! klemt nog te meer, w'aar in sommige der onder havige verordeningen het tapverbod is Verscherpt door een beperkende bepaling ten aanzien van het slijten van sterken drank. Wat het tweede punt aangaat, de hierbédóelde bepaling is m.i. zonder meer in strijd met de wel te achten. Uitgaande van mijn boven uiteen gezette opvatting, dat een tapverbod in zijn strekking niet verder mag gaan dan een sluitings gebod, is in de gemaakte bepaling ongetwijfeld) te zien een ongeoorloofde delegatie van wetgeven de macht. Op grond van dó hier aan den burge meester gegeven Levoegdheid kan déze feitelijk' voor on bepaalden tijd het taplpen an sterken drank in vergunningslokaliteiten verbieden. De eenige beperking aan deze bevoegdheid gesteld is deze dat hij daarvan slechts gebruik mag maken in het belang der openbare orde, een terminologie, die doet vermoeden, dat deze bepaling bedoelt aan te sluiten aan de hij art. 188 der gemeentewet aan' den burgemeester opgedragen politie over herber gen etc. Intusschen kan m.i. ter rechtvaardigingi van meerbedoeldb bepaling op art. 188 der Ge meentewet' geen beroep 'worden gedaan. Kon op grond van dit Wetsartikel aan den burgemeester feitelijk een ongelimiteerde bevoegdheid worden verleend ten' aanzien an het uitvaardigen van tapverboden, zoo zou de bepaling van art'. E, de lid 4o der Drankwet feitelijk illusoir.kunnen Worden gemaakt. Hetzelfde argument tegen een poging tot recht vaardigen der gemaakte bepalingen met een be roep op art. 135 der gemeentewet. Zeker is er geen bezwaar tegen, dat den burgemeester bij dé uitvoering der gemeentelijke verordeningen d'e noodige vrijheid van beweging wordlt gelaten', maar dan moet tóch in'; ieder geval in dó veror dening. worden aangedfuid, op 'welke dagen de

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 3