Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Mo. 76. rt^naa* Woensdag 22 September 1920. 2de Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Van alles en ros: wat HERFST WINTER SPAANDER Go. Rechtzaken NIEUWE®® LAMIJKE1 COÏIRAiT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. A.B0KKEKENT8PRIJ8 BEBAOTEUB-UITGEVEB 1UBBEL: Moordecili«irwoude. PR IJ 8 OER ABTEBIENTUSSi Va» 1—5 regels 78 ct., elke regel meer 18 et.; Me letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieyen rechtstreeks san den Uitgever Selig, wer zufrieden Lst Mit dem, d'as n'cht zu andern ïst. De. dingep, te nemen, zooals ze zijn, is niel iedereen gegeven. Er -wordt over het algemeen inog al eens gesputterd tegen «ie omstandighe den, die het den menschen soms ook zoo. vter- slehrikkelijk lastig 'kunnen maken. Week in, week uit hebben 'we frappante staaltjes mee gedeeld' van woninggebrek en van de vaak ver nuftige wijze waarap men zieh dan weet te liehelpen. Het toppunt van aanpassingsvermo gen op- dit gebied, bereikte wel de gemeente - veldwachter van het doipje Zuidland. De man had een woning gehuurd die verkocht werd zoodat hij zijn tenten maar ergens anclers moest opslaan. Noodgedwongen betrok hij toen de ge- meentewonnigi oip het raadhuis. Deze is echter -zoo klein dat men -voor die keus kwam te staan ten der arrestantenlokalen of de publieke tri bune in de raadszaal voor slaapplaats in te richten, Men koos toen maar het laatste. Bij zittnigen van den raad' wordt er maar een gor dijn voor het ledekant gehangen. Ondanks Huurcommissie en Woningtoezicht verzinnen de huiseigenaren van allerlei om te bewerken dat de huurders van een gekocht huis eruit trekken. Te Amsterdam, bij de Leidsche Gracht staat een huiis dat gestut wordt, gestu met zooveel balkjes en planken, dat het be paald de aandacht trekt. En toch helt de gevel niet meer over dan die van een menigte andere huizen en gevaar is er absoluut niet bij. Het huis is nog niet een szoo heel oud. ,W|at is het geval? jHet huis is aangekocht om met eenige andere gesloopt te wordien en ereen groot ge bouw voor in de- plaats te zetten. Maar er wo« nen menschen in en die menschen willen er niet uit. Dat iis nu het penible van het geval. Ze zijn eerst al uit een andere woning gezet een eindje verder op, die thans gesloopt is, maar nu ze eenmaal weer een dak boven hun hoofd( hebben, willen ze er niet méér uit, omdat ze eenvoudig1 geen kans zien om Wat anders te krijgen. Om het de menschen nu lastig te ma kken liet de huiseigenaar al die balken en plan kken voor het huis zetten, hij liet de stoep weg breken, de waterleiding weghvalen, de kelders vol puin gooien, en meer van die lieflijkheden. Het huis is vol ratten en een broeinest van mug gen en vlooien, doch de bewoners wachten maar lijdelijk af enbetalen geen huur. Waar ze dan ook gelijk in hebben. Want om voor een massa ongerief en ellende nu ook nog te betalen is wel wat veel gevergd. Bij hetgeen Wij nu gaan mededleelen, denken wij aan Bredero's ,,'t Kan verkeeren." Vroeger iwérden die baby's per ooijevaar ge tracht,! hans echter p;er motorfiets. Te Warmen huizen werd die vroedvrouw in den nacht per motor Voor een spoedgeval naar Dirkshorn ge bracht en ook een baker, die in Spanbroek woon de kwam per motor aan. De tijdien veranderen, en met hen de zedien. Het gebeurde in Hongarije, dat eet der kranten die te Boeda-Pest, de hoofdstad; - verschijnen, een ingezonden stuk voor kwam, waarin de schrijver een grove onbillijk heid, hem aangedaan, pphlceierde. De inzender scrijfth. dat het nu eenmaal gewoonte is gewor den dat de passagiers, die in de treinen geen plaats meer kunnen krijgen, bovenop de wagens gaan zitten. Daarmede heeft hij vrede en ook met het feit dat de conducteurs dan natuurlijk ook boven op< de wagens klauteren om dé biljetten te controleeren. Maar hij wil protesteeren tegen het feti, dat hij, plaats genomen hebbendé boven een eerste klasse coupé, toeslag moest betalen, omdat hij maar in het bezit was van een tWèedé klas biljet. Mans verontwaardiging is begrijpelijk. Doch w. beleven tegenwoordig zooveel dingen, waar aan we ons kunnen ergeren, dat het die moeite niet meer loont om je ergens dik over te maken. Maai als je overvallen wordt, en dan maar weer kalm, zonder een woord van protest opstaat en je weg vervolgt, geeft toch Wel blijk van een heel ■wijsgeerige levensbeschouwing. Te Steenbergen heeft zich dit voorgedaan. Daar peddelde een' man, die nogal diep in het glaasje gekeken had, op z'ri fiets naar liuis. 't Fietsen viel hem wel wat zwaar en op een gegeven moment zelfs lag ie tegen de wereld. Vlak achter hem reed een mo torfiets, bemand met' twee personen. Tijd om uit te wijken was er niet meer, zoodat de motor tot schrikk der omstanders in 'n goed gangetje dwars over 's mans corpus reed. Iedereen dacht na tuurlijk aan een ernstig ongeluk, misschien wel met doodeijlken afloop, maar tot verbazing der omstanders en van de heide motorrijders, krab belde de overredene weer overeind zocht zijn feits op, en probeerde, hoewel met 'n eenigszins pijnlijk gezicht, z'n stalen ros weer te bestijgen, wat hem na eenige pogingen ook gelukte en waarop hij wegreed. Wij ONTVANGEN nu reeds alle dagen lieuwe NioUW: voor het aanstaande saison en vragen beleefd Uwe aandacht voor deze artikelen. Eerste klasse zaak in ALKMAAR. 1 Heeren Kjnderkleediog. Mode-artikelen. Wan mannen met ijzeren ribben gesproken. Zoo wordt de waarheid al weer bewezen van de stelling, dat het beste wat je doen kunt, wan neer je eën beetje teveel op hèbt, naar bed té gaan. Als u het nog niet gelooft, overtuigen we u met het volgende: Een wissellooper had bij een notaris te 'Boo sendaal in Noord'brabant f2000 ontvangen- doch inplaats van het geld dadelijk af te dragen ging hij eerst eens kennis houden. In beschonken toestand reed hij per rijwiel naar huis, doch on der weg reed hem een auto achterop', waarvan de inzittenden hem welwillend aanboden een eindje mcetl e rijden. Bij de slpioorweghalte Seppe werd hij echter overboord gezet om z'n roes uit te sla pen en toen hij (weer bij ,z'n positieven kvVam, bleek hij al z'n geld kwijt te zijn. Geen prettige thuiskomst voor hem, evenmin als het dit zal zijn voor een jongen, dlie dezer dagen op de gebruikelijke manier het aaneen knoopen van een paar beddtelakens wist te ontvluchten uit de landbouwkolonie bij Nijkerk, waar jongens worden verpleegd die zioh aan een of ander strafbaar feit hebben sohuldig gemaakt Van de keukenmeid nam hij een fiets mee, doch -èilacy, de banden waren leeg. Geen nood, hij wist raad. 's Nachts om twee uur beidé hij den gestichtsdokter ui tz'n bed met de boodschap dat er in het gestioht een ernstige zieke was. Of dok ter dadelijk eens kwam kijkén. De dokter ging Ipd rtnotorfiets naar het gesticht, na den vluchte ling voor zijn leege banden nog eerst een fiets» pomp geleend te hebben. Het lieve ventje ped| delde nu met keiharde banden naar Utrecht, van waar hij nogal eerlijk de fiets aan' dje keukenmeid terug stuurdie. Vooi den jongen is het te hopen, dat hij voor eerst den dokter niet weer noodig heeft, want die zal wel niet al te best over hem te sipreken zijn Wij besluiten met een stukje, ontleend aan „de Tijd." Da' men er tegenwoordig wel tweemaal over denkt voor men een huiskarweitje laat dloen leert het volgende geval. Het steenen waschbakje bij het privaat was nl. keurig gebroken, d.w.z. in sleehk* twee stukken, een stuk dat nog aan den muur vastzat en het andtere, dat a£ een bloemkelk op den top van den ooden afvoerbuis zwiepte. Nu trof het ongelukkig dat ons meisje een zwager had, dlie opl een „goote"fabreik Was, Waar marmer en aödere steensoorten bewerkt worden, en zij vroeg of hij het in z'n vrijen tij<J mocht maken. Ik zei ja, want wat doet' men 'tegenwoordig niet om een meisje te believen, en zoo zagen wij een paar avonden later de bewuste zwager de trap opsjouwen met een smeltkroes, een zakje met mastiek en een zakje cement. De schrik sloeg me om het hart, dat ging m'ö geld' kosten temeer toen hjj al dadelijk begon te vertellen, dat hij op de fabriek reedis proeven had genomen, waaruit zou blijken, dat het bakje best zou hou dn. In een oogenblik tijdfe stond de gang vol verpestenden rook, maar nogmaals, wat doet men, tegenwoordig niet om een meisje te bellie vee. Het duurde lang, zeer laftg, tot op het laatst het zaakje mij begon te vervelen. Toen. hij klaar was, was mijn bake onderaan rond met een laag cement bestreken, en binnenin droöp Ide mastiek er van alle kanten af. Het ge heel was met een touw omsnoerd en moest drie dagen in dit verband zitten. „Hoeveel is het??" vroeg ik ,,'k Had gedacht een riksje", zei hij be scheiden voor een uurtje Werk, veel smeerboel en knoeierij. Na drie dagen maakte ik het touw los oi gelukkg, of beter, gcltkkig, stootte ik even tegen het bakje en knaphet was weer los. Toen beitelde ik zelf dert smerigen boel eraf, liet het takje schoonboénen, kocht in een dro- gsiterij een pakje cement voor 30 cent, maakte het aan en binnen een kwartier was het bakje keurig gemaakt en zit thans nog. Mijn eenige vrees is, dat mijn kleine jongen het andere waschbakje benedien, ook breken zal, omdat Pa ze zoo keurig maken kan. HloemisterijI»9£ 15A 10 Li V' Heeft voor het a.s. seizoen een ruime keuze in Vrucht-, Laan- en Sierboomeu, Stam-, Struik- en Klimrozen, enz. Bestel nu reeds, opdat allee op tijd kan wor den uitgevoerd. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. Zitting van Dinsdag 21. September. UITSPRAKEN. P de Vries, Castricum, rijwieldiefstal, voor- waradelijk vonnis ten uitvoer- gelegd. Ohr. Oei jee, Wormer, diefstal, voorwaardelijk vonnis ten uitvoer elegd. Arie Koolhaas, Venhuizen,'mishandeling, f40 boete of 40 dagen. Jan de Haan, Alkmaar, huisvredebreuk, f10 boete of 10 dagen. Jan Zwart, HeerhugoWaard, beleediging, f10 bo<*tc of. 10 dagen. Klaas Beets, Berkhout, diefstal, f10 boete of 10 dagen. Joh. de Vries, zwervend-, mishandeling, f25. boete of 25 dagen. Jan Keuris, Ewjjcksluis, overtreding pil. bel. f5 boete of 5 dagen. Laurens Been, Helder, beleedliging, f15 boete of 15 dagen. Jan Corn. Muntjesiwerf, Beemster, diefstal, na der onderzoek gelast. Marie Roosendaal, huisvrouw J. Dekker, eenv. beleediging f 15 boete of 15 diagen. Dirk en Bik Groen, Egmond aan zee, le wedér- ftpannigheid 2e mishandeling, Jeder 2 maanden gevangenisstraf. Jan Bekker, Zuidscharwoudie, mishandeling, 40 gld .boete of 40 dagen. Jacob Smit, Heerhugowaard, mishandeling, f25 boete of 25 dagen. Joh. van Duin, Zijpe, mishandeling, f20 boete of 20 dagen. Aagje Bijhouwer, Alkmaar, beleediging en mis handeling f15 boete of 15 diagen. Jan Snip, Helder, mishandeling, f25 bOete of 25 dagen Jan Bekker Zuidseharwoude, vernieling f10 boete of 10 dagen. B. J. - Paping, Bergen', appel kantongerecht, ontslagen van rechtsvervolging. Hubeirt Bekker, Egmond aan' zee, Vernieling, f 1.5 boete of 15 dagen. Corn. v. Houts, Alkmaar, mishandeling, f30 loete of 30 dagen. gekomen tegen ,een vonnis dat hij moest ondérgaan' Maar onze baas Was ook nu niet present en der;- halve werd dit Verzet vervallen Verklaard. NIEUWE ZAKEN. De veroordeelde L- Westerhoven was in' verzet De 19-jarige Alkmaarsche „werkman" Jan da Vet gaf met Alkmaarsche kermis blijken van zijn werklust door een tweetal bezoekers hun porte- mennaie met: inhoud, zilverbons en kleingeld te ontrollen. Jantje is reeds meer veroordeeld en staat niet gunstig bekend. Eisch 8 maanden ge vangenisstraf. Een dergelijk onsociaal jongmensch, is ook Idé 21-jarige sjouwer Corn. Druijf. Hij heeft reeds tal van strafbare feiten, Voornamelijk diefstal len, gepleegd. Thans stond hij weer terecht We gens diefstal van een koe uit een weide onder Hoorn, welke koe door hem te Purmerend werd verkocht voor f325. Het O.M. vorderde 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte oplementie omdat de beklaagde lnoglijder is. De klinker Joh. Nic. van Baden heeft bij een ruzie met een metselaar op den Bergerweg ge bruik gemaakt van een zakmes en zoo opi los gesneden dat de metselaar 6 weken lang onder geneeskundige behandeling is geweest en toen nog eenige weken niet kon wérken. De drank speelde bij deze vechtpartij" weer een Voorname rol. De dader is nu geheelonthouder geworden. Hij is bovendein getrouwd en is het goede voor nemens. Het zal tijd Worden, want hij" is meer malen reeds veroordeeld wegens smokkelen, mis handeling enzoovoorts enzoovoiorts, ok is hij uit het leger gedeserteerd. De officier vordert 5 maan den gevangensstriaf en wil niet sWeten Van een .voorwaardelijke veroordeeling, die de reclassee- ring heeft voorgesteld. Mej. Alida van Berkum was te Hoorn' winkel juffrouw van <je Birma Vroom ten Dreesman. Gedurende de 2 jaren, dat zij daar in betrekking was, heeft ze heel wat winkelgoederen wegge kaapt -want ze hield van chic. Thans is ze as sistente in de huishouding van een Haarlemsch' gezin. Het meisje heeft nu veel berouw en snikt voortdurend. Eisch 5 maanden voorwaardelijk, met de conditie dat zij de toegebrachte schade ongeveer f100 in een jaar tijds zal vergoeden. Te Broek op Langendijk had de landbouwer J. Vroegop op 11 Juni een perceeltje gr as land-Ja ten maaein zeer ten genoegen van de heeren Gbrn. Preaeriks en Albert die Wever, die het gras zeer noodig hadden voor de koe van Kees. Ze maakten' dan ook geen bezwaar om dit welbereide jkoevoer in te pikken. Eisch voor ieder 1 week gevange nisstraf. Daar het misdrijf is gepleegd door 2 of meer vereenigde personen, kan hier geen geldboete wor den toegepast. Beklaagden vroegen een voorwaar delijke straf. Mej. Aaltje Wijtman, de echtjgenoote Van Man- nus Oosterbroek te Noordscharwoude, moest te recht staan omdat' zij haar 16;jarigen jongen, Hendrik had helpen ontvluchten. Dit jonge inensch was ter beschikking van de regeering ge- feteld en zou in het Bijksapvoedlingsgestioht te G. Konijn bracht hem op 23 Maart over. Op hef Alkmaar worden opgenomen. De rijksveldlwachter zevenhuizen kwam zijn moeder met een fiete, waarop de jongen vlug sprong en aan dén haal ging. Beklaagde beweerde niet het opzet te heb ben gehad den jongen te helpen, ontvluchten, doch de rijksveldwachter verklaarde dat zij hem bij den arm greep en hem smeekte: Laat dien jongen toch asjeblieft loopen. Het O.M. achtte haar schuld bewezen en vorderde 3 maanden gev. De landarbeider O. A. v. S., huurde te Blokker een rijwiel en trachtte dit te Enkhuizen voor f5 te verkoopen. Daartoe bezigde hij een jonger broertje, dien hij met het rijwiel en een briefje, den prijs vermeldende, naai een rijwielhandelaar stuurde. Deze vond echter de zaak verdacht en gngi niet tot de negotie over. Eisch tegen v. 8. die als militair wegens zenuwlijder onder behande ling is geweest, 6 maanden gevangenisstraf Voor waardelijk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1