Vergaderingen. De Troonrede Buitenland. Nieuwstijdingen. toe Altmaar ïraohtte de arteiidfer- GijsbertuB Klarenbeek zijn militaire uniform en uitrusting die bij als verlofganger ondier zich had, bij een [uitdrager te verkoopen. Doch hij werd op hee- terdaad betrapt door een rechercheur. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. De arbeider Frans Knijn uit Spanbroek, die (voortdurend in conflict is met den gemeenteveld iwachtei-, stond nu weer terecht wegens beleedii- gnig Van dezen (politieman. Eisch f25 boete of 25 dagen. T- W ifiiijgerwaard hadden twee rijksveldWach ters heel wat te stellen met den arbeider M. v. Teuhorgen, die zij wilden arresteeren omdat hij in een herberg een sergeant had mishantdleld. V. T. die sterk ondier den invloed was en uiting gaf (van zijn bolsjewistische gevoelens, door uit te roeipen: David Wijnkoop is onze man, verzette zich krachtig, beet den eenen rijksveldwachter in zijn pink en sloeg den and/er in het gezicht. Eisch tegen dezen toekomstigen volkscommissaris der sovjetrepubliek, 2 maandfen gevangenisstraf De sigarenwinkelier A. V. d. Craats uit dé Nieuws leeg te Hoorn, iyheeft door verregaandfe roekeloosheid een brandje gesticht in zijn winkel Hij Vulde de salamanderkachel 3 kwart met co kes en zette er een aantal kistjes sigaren dicht omheen om te drogen. De kachel trok geweldig aan en de kistjes raakten in brand. De winkelier Was kalm uitgegaan en nu moest de geWaarschuw de (politie zich met geweld toegang tot den win kei verschaffen. Het brandje werd met een paar emmers water gebluscht. Eisch tegen dezen on- •voorzichtigen knakjeskoopjnan, f100 boete subs. 20 dagen. De Alkmaarsche slager Jelke "Broertjes, liet zich verleiden in het abattoir uit de koelcel van een collega, een stuk koevet weg te nemen, maar de keurmeester lag op de loer en betrapte hem opi heeterdaad. Eisch tegen den slager'2 maanden gevangenisstraf. De offciier wilde niet meegaan met het verzoek der reclasseering tot voorwaar delijke veroondeeling. Twee Alkmaarders, Nic. Lingeman en Nic. Po ver die met een rijtuig naar Bergen waren geweest kregen, het onderweg aan den stok met twee ge- sogineerde kantoorbedienden tegen wie ze een veé te hadden. Ze sprongen uit de Jan Pleizier en begonnen de heeren af te knokken. Een van hen kreeg nog een scherf van zijn stukgeslagen lorg netglas in het oog. Eisch f40 boete subs. 40 dagen en als het een beetje wil, ook nog de ten [uitvoerlegging Van een voorwaardelijke straf, waartoe Nic. P. reeds was veroordeeld. Mej. A. Vreeke, huisvrouw Sch., te Alkmaar, maakte zich driftig opi een 13-jarigen knaap, dfie de 'buurt onveilig maakte met fietsevoluties en kort tevoren haar dochtertje ook al had aange-. reden. Ze waarschuwde den jongen, die een bru taal antwoord gaf, waarop de vrouw hem zulk een duw gaf dat hij met zijn rijtuig in de vaart terecht kwam. Eisch f15 boete subs. 15 dagen. Tegen twee bakkersknechts Jac. Petr. Pater en Anthonie Liebrecht, door den kantonrechter vrijgesproken terzake overrteding van de bak- kkersnaclitarbeid, vorderde het O.M. in appel f6 boete subs. 4 dagen. Tegen P.,_ die tweemaal het het delict had gepjleegd 2 maal f6 boete subs. 2 maal 4 dagen. Jan Stokkebrand, een Wieringer schelpenkoop- Inan, die erg veel van een slokje houdt, welke in teschonkken toestand zijn vrouw afroste, belee- digde ookk nog een dorpsgenoot, welke zijn af keuring over Jan's ongalant optreden te kennen gaf. Deze man liet zich de scheldwoorden, die Jan hem naar het hoofd slingerde ,niet aanleunen en diende een klacht in. Eisch tegen het brave Jantje f25 boete subê. 25 dagen. Onlangs gaven we een uitvoerig verslag van de kantongerechtzaak contra den heer v'. Delldlen, 'caféhouder uit het „Langedïjker Welvaren", die in zijn café hasardspel zou hebben toegelaten. De kantonrechter spr. den beklaagde vrij, maar de ambtenaar kwam in appel en thans weid deze zaak opnieuw in hooger beroep behandeld. De heer van der Molen hield zich aan zijn verweer dat hij het hasardspel had verboden. Op verzoek van den president speelde daarop beklaagde met een der getuigen een partije öhonderd om aan te toonen dat dit spelletje geen hasardspel kon ge noemd worden. Het was een leuk gezicht, de heeren aan een tafeltje gezeten, voor de groene tafel te zien zitten kaarten, belangstellend door de rechters en den officier gadegeslagen. Het mooi ste was dit, zooals de heer van der Molen zeer ad rem opmerkte, de kaarten niet voor de belasting gestempeld waren. De heer van der Molen had een mooi spel. Hij toonde zich een vaardig jas- speler en (r'oemde spoedig 340 punten, doch voor men aan het oogen tellen toekwam, verklaarde de rechtbank zich voldaan en gaf de officier in zijn requisitoir^ e (hennen, dat hij dit spel niet als een kansspel kon beschouwen en derhalve ontslag Van rechtsvervolging vorderde. Hierna sluiting der zitting. De begrafenisvereeniging „De Laatste Eer" te Broek op Langendijk, hield dezer dagen haar 7e Jaa r verga dering De voorzitter opende de vergadering met een toepasselijke inleiding, betreffende het doel en wezen der Vereeniging, tevens erop wijzende, dat allewi erbied tegenwoordig betoond wordt, gedu rende den gang van dfe lijkstoet door ons dorp. Al leen op de begraafplaats komt het nog wel eens voor, dal er ieïwaï rtfiüoer is, voortkomende Van' hen, die, hetzij uit belangstelling, hetzij uit nieuwsgieirgheid de plechtigheid bijwonen. Spre ker sprak daarom den wensch uit, dat men ook aldaar, gekleed, en voorts de noodige eerbied be toonde, opdat bewaarheid wordt ook alhier, van de dooden, en naar hun laatste rustplaatsbrenging, niets dan goeds. De notulen werden goedgekeurd, waarna de secretaris mededeelde, dat de kosten edr rijtuigen hetzelfde gebleven waren, en die het contract der rijders met een jaar verlengd was. Dat die kisten betrokken uit de fabriek van Klinkert zeer goed voldoen, en hij met het resultaat der fabriekspro- ductie tevreden was. Dat elke afdteeling en de Bond, hem dan ook ten zeerste aanbevelen, d(aar zijne kisten ons personeel waabrorgen, geen scha de aan de costuums te veroorzaken, wiat vfeor elke afdeeling een zaak van groot belang is. Uit het Jaarverslag bleek, dat er 22 begrafenis sen hadden plaats gevonden, nl. Van 9 leden, en 13 niet-leden dér vereeniging. Het ledental was gedaald tot 810. Hef personeel ondervond geene verandering, en dat geen enkele klacht bij het bestuur inkwam, redenen dat men zeer tevreden is over al het personeel der vereéni- gnig. Onze adviseur kan met zijn onderhoorigen goed overweg, en evenzoo omgekeerd, wat zeer ten goed komt aan de vereeniging. Uit het financieel - overzicht bleek, dat de ont vangsten het verloopen jaar hadden bedragen f776.76, de utgaven daairentegen f642.51, batig, saldo f134.25, gevoegd bij het kasgeld 1918'19 grcot f280.49, maakte het totaal bezit der ver eeniging op f414.74. Bij monde van den heer C. Timmerman, werd de vergadering medegedeeld, dat alles in Id'e beste orde bevonden was. Tot de commissie voor het nazien der rekening 192021 werd benoemd naast C Timmerman, de heer G. Heinis. Goedgevonden werd dit jaar f100 af te lossen van de schuld der vereeniging, welke nog f250.— bedroeg. De aftredende bestuursleden, F. van der Mo len, L. Molenaar en Alb. Schoon, werden allen wederom herbozen. Vervolgens tracht de secretaris raport uit over den toestand der afdeelingen van den Bond. en enkele zaken, betreffende den Bond. Tot afge- varrdigden naar de e.k. Bondsvergadering werden benoemd de heeren O,. Bak en J. Strijbis, die al daar de afdeeling Broek op Langendijk zullen vertegen woor digen Ingekomen was een schrijven van de HH. rond- ütggers, om verhooging van loon. Tot nog toe was dit f3.00 en ondergeteekenden wilden dit op f5 gebracht zien. I Daar dit echter een zaak is voor de ledfen per soonlijk ejn niet voor de vereeniging was dit moeilijk op te lossen. De leden zullen desbetreffende, hierop door den adviseur attent gemaakt worden, dfit het rond zeggen dus van f6 op f10 gebracht is. (Voor ken nisgeving aan de geheele burgerij.) Het salaris der bode werd op zijn verzoek ver hoogd en van f62.50 op f75 gebracht, voor dit jaar^De costuumbewaarders (het echtpaar Blom) ontving een gratificatie van f5 en hun honorarium werd voor dit komendle jaar op f30 gebracht^ Op het voorstel van den heer C. Timmerman, werd den Penningmeester in het vervolg f15 toe-; gedacht vooir de vele werkzaamheden, die hij voor de vereeniging als penningmeester heeft te vol brengen. Daarna sluiting. VEREENIGDE VERGADERING Dl KAMERS OP DINSDAG 21 SEPTEMBER 1920 TOT OPENING VAN DE GEWONE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De heer Van Voorst tot' Voorst, die den voor- ztitersstoel bekleedt, opent, te half één dte ver gadering. De voorzitter benoemt een commissie, die Ha re Majesteit de Koningin in het gebouw zal ont vangen en uitleiden. De Koningin, vergezeld van dien Prins der Ne derlanden, wordt door de Commissie in de Ver gaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den Troon en houdt de volgende rede: Wederom valt mij het voorrecht te beurt in uw midden te mogen spreken van werken des vredes. Al is de oorlogsfakkeb in Europa nog niet geheel gebluscht, zoo heeft God ons toch vergund, voort durend werkzaam te zijn tot herstel van het door den oorlog verbroken evenwicht. Desniettemin blijft de aanhoudende duurte van de eerste levens behoeften ook in'hare gevolgen zorgwekkend. Vol le toewijding en groot beleid zullen alleen de op lossing kunnen brengen van de vraagstukken, wel ke zijn ons voorlegt. Met. de vreemde mogendheden werden betrekkin gen onderhouden, die over het algemeen tot vol doening aanleiding geven. Intusschen blijft de 'toestand in Europa onzeker, dfearbij zijn voor uitzichten, (welke door dien Volkenbond werden geopend ten aanzien van de toekomstige Staten- verhoudingen nog niet in Vervulling gegaan. Onder déze omstandigheden blijf ik bedacht op' maatregelen tot sterking van de weerkracht van ons volk, gepaard met vermindering van den persoonlijken en geldelijken dkmk van den mi litairen dienst. Ofschoon de rijksmiddelen tot duver boven ver wachting vloeiden, zal toch vereferjkjing dar inkom sten niet fcunnen uitblijven. Eëhersijds mag stel lig niet-gerekend worden op| een voortduren van de zoo belangrijke stijging dfer ontvangsten, an derzijda namen de uitgaven in niet mindere mate toe, terwijl nog verschillende maatregelen in Voor bereiding zijn, die ook belangrijke offers van 's rijks fochatkist' zullen vragen. Overtuigd, jdat de Onderscheidene belastingen een zeer zwaren druk opi mijn volk leggen, acht Kk dc uiterste spaarzaamheid geboden. In het vertrouwen, dat ook de plaatselijke overheid zich doordrongen zal betoonen van dezen eisch, wordt een verhooging van de algemeene rijksuitkeering aan de gemeenten bij wijze Van noodtmaatregel voorbereid. Ontwerpen 'tot gedeeltelijke herziening van de grondwet zijn in dit zittingsjaar te verwachten. Een voorstel tot technische verbetering van de Kieswet zal u bereiken. Algeheele herziening van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs zal worden voor gesteld. Eene wettelijke regeling van het middelbaar en lager landbouwonderwijs is in vergevörderden staat van voorbereiding. j Ingediend zal worden een Wetsontwerp! inzake de huisindustrie, een ontwerpi landbouW-ongeval- lenwet en een ontwenpj tot instelling van gezond heidsdiensten'. Een wetsontwerp, tot herziening van de grond slagen der gewestelijke en plaatselijke bestuurs inrichting in Nederlandsch Indië, is daar te lande in behandeling en zal u in dfen loop! Van ditj zit tingjaar ter overweging worden aangeboden. Mede zullen u voorstellen bereiken tot versterking der middelen van Nederlandsch Indië en tot ontgin ning van de aardolie-bronnen van Djambi. [Met de bede, dat Gods zegen op| uw arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting dér Staten- Generaal geopiend. De Koningin en de Prins verlaten die verga derzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de haal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. DE VEEPEST IN BELGIE. Volgens officieele mededeelingen is de veepest welke eei\ oogenblik den Belgischen veestapel met ondergang bedreigde, vrijwel bezWoren. De ziekte heeft in 83 gemeenten geheerscht, en het leven van 1600 dieren gekost. Dit vrij geringe cijfer moet evenwel in het licht worden be schouwd van het feit, dat nog een half millioen (beesten aan den Belgischen nationalen veestapel ontbreken om deze tot de grootte van voor den oorlog terug te brengen. DE ZOTHEID TEN TOP GEDREVEN. In Weenen ^jn honderd en vijftig arbeidlers, die in de stedelijke meellpakhuizen werkten ge vangen genomen, omdat zij maandenlang reeds el- ken dag ieder een twintig kilo meel hadJden ge stolen. Zij sneden de zakken open en lieten het meel loopen in de wijde hamsterzakken van hun Nu willen alle collega's in de stedelijke pak huizen staken indien de dieven niet onmiddellijk' worden vrij gelaten. IIET CONFLICT IN HET MIJNWERKER,Sr BEDRIJF IN ENGELANDu De „Times" geeft de volgende cijfers, die in verband met de bestaandie crisis zeker merk waardig zijn. Daaruit blijkt, dat het aantal mijn werkers in 1913 bedroeg 1110000, in 1920 1206000, dus een vermeerdering van 96000. Id 1913 brachten de steenkolenmijnen op' 287500000 voor 1920 wordt dit cijfer geraamd qpi 204500000 dus eeu vermindering van 47000000 ton. Het gemiddelde jaarloon voor alle klassen van mijnwerkers, de jongens ingesloten, bedroeg in 1913 82 pond tegen 220 pond in 1920. Het gemiddelde loon voor de volwassen mijn werkers per dag bij een achturigen werkdag, beliep in 1914 7 sh. 1 d., en 1920 bij"' een zeven- 'urigeri werkdag 18 sh. 3 d., laatstgenoemd cijfer afgescheiden van districts- en plaatselijke ver hoogingen. De gemiddelde prijs van steenkool aan de mij nen verkocht voor huishoudelijk gebruik, is 33 sh). 3 d. per ton, waarvan 24 sh. 3 d. in loon aan de mijnwerkers Wordt uitbetaald. Dc mijnwerkers krijgen vrij of goedkoopfer steen kool voor eigen gebruik tot een waarde van 8000000 pond sterling per jaar. Zij vragen nu een loonsvermeerdering v&nj 2 sh. per ploeg en in verhouding loonsverhooging vppr de jongens. BE MELK VAN 25 OP 26 OT. Men schrijft van de zijde der melkVerk'oop'ers aan het Haagsche Corr. Bureau. De melkvoorziening in den a.s. winter is moei- is en dit wordt voornamelijk veroorzaakt door lijker dan deze in den afgeloopen winter geweest de buitengewoon hooge kaasprijzen. Voor een goede melkverdeeling is het noodig dat de veehouder die zijn melk voor konsumptie aflevert, voor zijn waar ook hoogeren prijs maakt dan wanneer hij deze melk verwerkt tot kaas dan wel haar als voeder gebruikende, doet strek ken ter bevordering van de verkrijging van kalfs- of varkensvleesch of fokvee. Vooral de hoogere kaasprijzen zijn oorzaak, van de hooge z.g.lï. straatp rijzen van de melk en ook nu nog steeds loqpen de kaasprijzen op. De bezadigde leiders van de veehouders hqbben een prijs geviaagd zoo, dat de straatprijs in de steden zal moeten zijn, 25 cent, mogelijk in een enkele stad 26 cent. Maar of dieze leiders hunne plannen kunnen doorzetten, zal afhangen van dé prijzen, die de boeren maken voor de kaas. Waar deze nog steeds oploopen, te Gouda waren deze Donderdag tot f91, te Utrecht tot f92, onder hands wordt reeds voor f100 van de boerderij gekocht en in het voorjaar was de prijs plm. f95) is er een sterke vrees bij de melkverkoopers in de steden, dat [het bij ideze 25 A 20 cient, niet zal blijven Verleden jaar trad een kaasmaakverbod in werking, dit jaar niet. Het uitvoerrecht op kaas is belachelijk laag en trouwens als de geruchteen juist zijn wat Waarschijnlijk het geval is - is de tot nu toe gemaakte volvette kaas reeds zoo goed als geheel het land uit. De speculatieve handel is dus zeer aangewakkerd en de kans op zeer hooge prijzen voor de kaas groot. De melkverkoopers hebben zich reeds tot dfen Minister gewend met verzoek energiek in te grij pen in kaashandel en kaasproductie, tevens er op wijzende dat een tijslag opi de verkochte melk de ontevredenheid bij het melk gebruikend publiek zou verminderen. In een Wpensdlag a.s. te Tilburg te houder, vergadering Van alle melkinrichtingen in ons land zal de melkvoorziening voor den a.s. winter verder besproken Wonden. DE MALARIABESTRIJDING IN NOORD- HOLLANDi Bijna alle gemeenten in Noordholland, hebben thans beslist op de aanvrage van het bestuur der afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om een jaarlijksch crediet van 5 cents per inwoner gediurende 4 a 3 ■jaar, teneinde in samenwerking met rijk en pro jvincie de malariabestrijding krach (lig ter hand te nemen. Van een 19-tal gemeenten wordt nog bericht ingewacht, 21 gemeenten besloten aan de bestrijding niet mede te doen, waaronder 1de eilanden, en eenigé gemeenten, waar geen malaria voorkomt. Slechts 8 gemeenten, waar de bestrij ding wel nnoodig moet worden geacht, wezen de aanvraag af. niet minder dlan 94 gemeenten zonden reeds gunstig bericht. Ook het aandeel van het rijk is verzekerd. Komt nu ook die 'toezegging der provinciale bijdlrage, dan kan de bestrijding zeer spoedig met kracht wordfen aangevangen. Eén proef in een Noordhollandfeche gemeente en onderzoekingen in Engelandl hebben aange toond, dat van het schoonmaken van slooten geen groot resultaat moet worden verwacht, terwijl dit bovendien over de geheele provincie tot on overkomelijke kosten zou leiden, nl. naar schat ting van practici f00000 tot f900000 per jaar. Alleen aan het opruimen van de meest gevaar lijke broedplaatsen kan gediacht worden. De groote kracht zal geconcentreerd blijven op de wmtercampagne, waarmede het vorig sei zoen m enkele gemeenten proeven zijn genometn. waarvan zoo goed als zeker na enkele jaren af doend succes mag worden verwacht. Het spreekt Vanzelf dat dit succes nog niet het gevolg kon zijn var: dit incidenteel optreden in den winter. Ter voorkoming van reeds gebleken misverstand is het goed hierop nadrukkelijk te wijzen. Stel selmatige bestrijding gedurende eenige jaren achtereen mag natuurlijk dit afdoend succes eerst doen verwachten. Vandaar dan ook dat de bijdrage is aangevraagd voor 4 a 5 jaar. i Vanwege de Vereeniging van Nederlandsche .gemeenten zijn in de commissie tot bijstand van het bestuur benoemd dp heeren A. A. de Jongh, burgemeester van Hoorn en A. Commandeur burgemeester van Spanbroek en Opmeer, lid der Provinciale Staten, terwijl voor het rijk optre den de heeren dr. Aldershoff, inspecteur van de volksgezondheid, en dr. Jenny Heijerman, lid van den gezondheidsraad'. Na het verleenen van de provinciale bijdrage zal ook aan de provincie de tenoeming van tewe vertegenwoordigers wor den gevraagd, waarvan een der leden van Gede puteerde Staten als voorzitter. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Te Noordwijk is een dame, mej. A. Mijnlief, door een auto overreden en gedood. Des avonds om half negen, kwami een auto var. de brandweer, in de Roeterstraat te Amster dam, ter hoogte van de N. Achtergracht aanrij den, toen op een gegeven oogenblik iemand de staart wilde oversteken, doch midden op de rails bleef staan, een paar passen terug ging, opnieuw aarzelde en weer vooruit trad, een en ander met hei gevolg dat hij door dfe auto werd aangereden In bewuste! oozen toestand Werd het slachtoffer naar het Israëlitisch Ziekenhuis aan de N. Kei zersgracht getracht, waar hij enkele uren later ovei leed. De chauffeur van de rbandweerauto verbeert door het gebeurde in een zeer overspannen toe stand. Hij is voorloop ig buiten dienst gesteld en kon cck door de politie nog niet gehpprd worden. -- Op den Botterdamschen weg, ter hoogte van de (Lijm- en Gelatinefabriek nabij Delft is, "de heer -J. v. d. W., die per rijwiel van Rotterdam ikwam, aangereden door een automobiel, die hem met groote snelheid achterop kwam. De heer v. d. WW. werd met het hoofd tegen den trottoir band geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Per orancard werdhij/ (naar het gasthuis vervoerd! waar dr. Thomé schedelbreuk constateerde. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De auto liep tegen een boom en werd zwaar j 1 eschadigd. De inzittend/en bekwamen geen let-

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2