Guus Klünnen, XINDERTRDIEN Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Vereenigingen, Handelaars en Particulieren laat Uw Drukwerk maken op de plaatselijke Drukkerij. No. 77. mraio. Tsurmma a. Zaterdag 25 September 1920. I" Blad 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Revue van de week m alle mrtei Naaiaclös. GERARD WORM, mei bijpassende Broekjes. O P ENINGSB AL Dames Regenmantels «n Hoedjes SPAANDER Go. NIEUWE LMGERIJK1R COIRMT. Deze conrant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagavond. ABONNEMENTSPRIJS REDACTEUR-UITGEVER BUBEBL: oorduchar woude. PB IJ 8 DER ABYERTENTIENi Vaa 15 regels 75 et., elke regel meer 15 ct. Groote letters of vignetten worden dut plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks tan den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD BINNENLAND. 21 September. De „jplechtighed" deri sluiting van de zitting 1919'20 der Staten Generaal dp Zaterdag 18 SSetjrtember, had het gewone, d.w.z. gansch-on- Leduidende karakter van altijd. Minisetr Ruijs houdt vast aan de gewoonte om de toespraak, Voorafgaand aan de dankbetuiging en sluitings formule, namens de Kroon uitgesproken, zoo kort beknopt mogelijk te maken. De vraag blijft re den van bestaan hebben, of men niet goed en ver- t tap dig zou doen, dloor den tocht des Ministers naar het Binnenhof, qp dien September Zaterdag te ontdoen van praal en statie. Te be perken tot het afleggen van een eenvoudige regeeringsverkla- ring van achter de groene tafel Thans heeft het tclkenjare iets van een soort repetitie van den grooten dag der Troonredie. Het publiek interes seert zich hitter weinig voor galakoets c.s.s. in de zaal der Tweede Kamer, waar de vereenigde zitting wordt gehouden, is het naargeestig leeg en de stuk of wat schitterende galagewadten en uni formen contrasteeren al te scherp', een bijna co- misch efffeet makend tegenover de „alledlaag- sche pakjes" waarin de enkele leden, die zich de moeite nemen ter zitting te verschijnen, bij deze gelegenheidb gestoken zijn. Laai 54*» Alkmaar. hoek Krebbesteeg. Telefoon 671. De Reparatie-in richting Naaiü*»chi£e» ook in termijnbetaling OLIE, AALDEN. ONDERDEELEN. Bij het naderen v<?D het oogenblik, waarop na het groote reces, de Kamers haar werktaak hervatten, duiken allerlei offieieuse en andere Pp 21 September herlee/t dus de politieke en aanverwante „BinnenhofferijHare Majesteit de Koningin, die zich voor enkele dagen naar de re sidentie begeeft, neemt des midü-ings na den tocht ter Ridderzaal een bloemenhulde in ontvangst, Als blijk van eerbiedige en warme waardeering voor de wijze, waarop onze Landsvrouwe bij voort during haar hooge taak waarneemt. En „more majorum," oudergewoonte wordt dien 21 en de nieuwe staatsbegrooting op het presidi aal bureau van de Tweede Kamer gedeponeerd. Reeds zijn enkele bijzonderheden uitgelekt over 'den inhoud van het ontweip-budfeet. O.a.*' dat een niet onbeduidende post zou zijn uitgetrokken ter bestrijding van de zedeloosheid. Dat een voor schot vian vier ton ter begrootang is gebracht voor stichting van een ziekenhuis voor verpleging van lijders aan kanker. Minister de Visser zoq voornemens zijn aan te sturen op het het in het leven roepon van verplichte lichaamsoefeningen! voor jongelieden van 1519 jaar, welke oefe ningen een zuiverburgerlijk karakter zullen dra gen, schoon zij dan in de lijn der reorganisatie in modernen geest van onze .weermacht, ook het' leger natuurlijk ten goede zou komen. KloemisterU .-ilfï IB AIIA" Heeft voor het a.s. seizoen een ruime keuze in Vrucht-, Laan- en Sierboomea, Stam-. Struik- en Klimrozen, enz. Bestel nu reeds, opdat alles op t$d kan wor den uitgevoerd. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. geruchten op omtrent hetgeen in de ,',Regeerings- cuisine" is of wordt bekostoofd. Vast schijnt te staan, dat eind October vermoedelijk, den 24en, de Arbeidswet, wat fabrieken en werkplaatsen betreft, in werking zal treden. De verdere bepa lingen der 8urenwet behoeven nog verdere voor bereiding. Dat men meerderen spoed verwacht hi deze is alleszns begrijpelijk. Maar reden om te twijfelen aan den eerlijken ernst, waarmede het departement van Arbeid in deze de ?aken aan vat, is, Van onbevangen onpartijdig standpunt bekeken, niet aanwezig. Aan het invoeren der 'wet zitten allerlei nieuw te treffen maatregelen vast, waarvan „de buitenwacht" niet juist be grip heeft en die achteraf toch blijken, onver mijdelijk te zijn. Zoo, om iets te noemen, de re geling, tevens beperking van huisindustrie, welke nu door Minister Aalberse en zijn staf av» me dewerkers Wordt overwogen. Men behoeft waarlijk geen profetischen blik te hebben om te kunnen voorspellen, dat het nu. een periode wordt van groote bedrijvigheid op het gebied der poltiiekerij en wetgeverij, De afstand welke ons van 1922, het jaar der vernieuwing van. het Parlement, met medewerking der kiezeressen wordt ai kleiner. En daarmede de wedloop om gunst tij Jan en Jannetje Kieezr(es) al ontstui- tniger. Beweerd Wordt, dat de commissie ovor de'Grond "wetsherziening, voornemens zou zijn voor te stel len het getal Tweede Kamerleden cp tweehondlerd te stellen. Wie 'denkend aan de nationale praatlustigheid en breedsprakigheid dit pers pectief duizelnigwekkend en diep verontrustend acht, moge in het oog houden, dat (hetgeen men in buitenlandsche parlementen aanschouwt, kaj het bewijzen) de praatlustigheid als het ware „automatisch" versmelt, naar gelang het aantal leden stijgt. Of de verdfubbeling van het aantal LLagerhnizers de uitschakeling van den Senaat beteekent, deze vraag, die sommigen reed»? aanstonds fcevestigend beantwoorden, moet de toekomst weer de oplossing brengen. Ii» alwachting ervan, hebben wij ons met ac- tueele kwesties bezig et houden, die geen uitstel lijden. VVan sociaal democratische zijde is verzekert men -een voorstel te wachten tot het verleenen Van regeeringstoeslag om den brood prijs te doen dalen. De toeslag op bruinbroodi wordt dezen winter gehandhaafd, doch voor het schijnt ingrijpen van regeeringswege onvermij delijk. Men mag zich voorbereiden op een inter pellatie ovei den economischen nood van het oogenblik, nog voordat de groote bndgetdebaUen jvan het eerste najaar ook dit zeer belangrijk deel van de thans zoo uitgebrede riegeeringszorg aan de orde zal brengen. andige kamp. Telkens wordt laatstelijk we derom met bij zonderen aandrang, door verschil lende categorieën Rijkspersoneel, met dat van P. en T voorop, de eisch van lotsverbetering, voor ziening in noodtoestand gehoord. En wie eeniger- matfi bekend is met wat er in de gezinnen van dat "personeel omgaat, die zal ook beseffen, dat zeer veel in die eischen rechtmatig en Nil lijk moet "worden genoemd. Het rooken is en blijft naar den toovenaar, den extra-vindingrijke, die de „,pfciz- zle" zal weten op te lossen om hier tot „even wicht'" tnsschen Rijksbaten en -lasten te kunnen fcewaren. De nieuwe loonregeling voor de ge meentewerklieden in de hoofdstad, zal op ca. drie millioen komen te staan. En het steeds maar forscher hanteeren van de beruchte schroef door den fiscus heeft weten Wij zijn grenzen. Onder do Maastrichtenaars is kortgeleden een paniek gewekt bij de ontvangst der niehWe ge meentelijke aanslagbiljetten.. De bewoners onzer zuidelijkste provincie zijn gewoon de aardsehe dingen zooveel en zoo lang mogelijk op gemoede- Houtiil 54, Tetef. 356, Alkmaar f ruchtcollectie Aanbevelend, Vergeet U niet hedenavond het in „CONCORDIA" te bezoeken. Entree f 0,50. Aanvang 8 uur. Dat de mannen, op wie thans de verantwoordfe- lijkheui rust, een lichte zaak te vervullen heb ben, zal niemand in ernst durven betoogen. De oppositie tegen de weeldebelasting en de tabaks belasting wordt met groote, zelfs toenemende kracht gevoerd, en komt waarlijk niet slechts, ik wees er reeds op, uit het „in polii£cis"-vij- lijk schertsende wijze te beschouwen. Maar als de „fiscale pomfP' al te stroef werkt, dan gaat het gevaar dreigen, dat die stemming van ietwat .knorrigen aard wordt, zelfs bij menschen van Lim üuig-ch joviaal temperamentNogmaals ge zegd, men doolt hier rond in een labyrinth, waar van althans Minister de VVries nog niet he „tooverwoord" der verlossing heeft bereikt. i Wie Exc. van Karnebeek in dé afgeloopen week bijwoonde ter gelegenheid d r opening doo stelling te Arnhem, zal zeker niet den indruk hebben gekregen, dat mr. van Karnebeek door dezen bewindsman als eere-praesns van het zeer belangwekkende brandweercongres, met tentoon- de tijdsomstandigheden iets van zijn gewone cpge wektheid en slagvaardigheid had verloren. Oek de korte rede, door hem te Arnhem gehouden, was pittgi, geestig en interessant als steeds. En een geboren diplomaat als deze Minister zal trou •wtLi niet licht iets van ontetemd of gedrukt zijn doen bespeuren. Toch is het waar, dat Nederland in de kwestie met de Belgische wensehen en aanspraken thans weer blootsatat aan een cam pagne van steken en verdachtmakingen. Van Bel gifche zijde zou een Engelsche poging tot schik knig in de Wielngenkwesteii op hooghartige wijze zijn afgelezen?Terwijl verzekerd wordt, da1: ?het Haagsche Plein geen duimbreed zal wijken cf begeven. Men moet wel aarts optimistisch zijn aangelegd om onder zulke omstandigheden in ernst te gelooven, dat een „beide partijen bevredi gende en verzoenende" regeling welhaast te wach ten is. Zulke gerustsetllende woorden komen in de „diplomatieke taal" wel voor, Maar wie de kunst van tusschen de regels lezen eenigermate onder de knie heeft, weet wat d{ie in de praktijk der dingen waard zijn. stmpliceht sinds den jare 1918. Maar te Amster dam verzuimde van de 155500 kiesgerechtigdefi eerst 3500 dieft plicht, en later kwamen daar nog ettelijke duizenden bij. Strafvervolging werd "uitgelokt, maar de mogelijkheid om bij zulk een complex overtreders nauwkeurig onderzoek in te, stellen, was er niet. Vruchteloos drong het de partement-van Justitie op vervolging aan. Men was genoopt in het onvermijdelijke te berusten" en de zaak blauw blauw1 te laten. Zoodat nu beweerd wordt, dat het gansche instituut van stemplicht een „wassen neus" is.... Hopen wij dat mevr. Jannetje Kiezeres haar mannelijke col lega'.-; ter stembus straks een beschamend voor beeld moge geven. Zooals ik 'reeds opmerkte, naar gelang wij ver der voortschrijden in de periode, aan het eind waarvan het kiezersvolk over de „faits en gestes" van het in 1918 opgetreden kabniet zal hebben te rchten, doen de politieke hartstochten hun invloed scherper gelden. Tegen den Minister van I3innenlandsche zaken is dezer dagen o.a. uit gespeeld het op hoofdstuk VV voor 1921 voorko men van een post ad anderhalf millioen voor de burgerwachten. Intusschen betreft het hier slechts het overbrengen van dit crediet van Oorlog naar Bii nenlandsche zaken. Hij, die politieke wapens smeedt, dient, wil hij juist raken, treffen de noodige behoedzaamheid en nauwkeurigheid.' in acht te nemen. Tot de historie der jongste Weekfperiodfe be hoort ook de geboorte van eennsieuwe partij Zij heeft haar zetel te Amsterdam, en noemt zich die van rechtzinnige Chr. soiealisten. Een concurrentie dus van de Kruijtianen Tusschen nu en vróegzomer '22 zal kan men verzekerd zijn de lijst van diverse politieke groepen en en groepjes in Patria nog beduidend grooter wor den. In de gelijk steeds zeer uitgebreidle criminals- teitsrubriek kan men aantreffen het relaas van een troep brooddronken individuen, die in een Haagsehe buitenwijk een voorttuffende auto met pompoenen bestookte, tengevolge waarvan een da me vrij ernstig gekwetst en voor het leven aan het gelaal geschonden werd. Het waren „als hee- heeren gekleede" personen die dit schandstukje uithaalden. Er. het gebeurt schier dagelijks, dat soortge lijke tooneelen op den publieken weg worden af- fee :«lld. De straatbengel van de traditioneele soort heefl zijn navolgers gevonden bij men-schen van .allerlei leeftijd, die er een „standing" op! r.a te heeten te houden.... En tegenover wier grap pen van zeer bedenkelijk allooi de politie over het algemeen veel te zacht en te lankmoedig op treedt. Velen ia het bekend. U nog niet Wij zijn specialiteiten in Alkmaar Het is te Voorburg gebeurd, dat men tot die ontdekking kwam, hoe een „dienstmeisje" dat elf jaar lang tot de vrouwelijke werd gerekend een verkleede deserteur was. Zelfs in onzen tijd van zich als mannen gedragende vrouwen en juffers is dit toch wel een kras geval. BUITENLAND. f' Trs-Schen theorie en praktijk is trouwens nu Deze week staat in het teeken der homaanslagen en dan een zeer schril contrast. Wij leven onder Wij hebben gehad, om ze even te nemen, de ont

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1