Vereenigingen, Handelaars en Particulieren laat Uw Drukwerk maken op de Plaatselijke Drukkerij. Plaatselijk JSieuws. Brief van Kreiis' - Opvolger - - N ieu wstij d ingen. «e'ttende, roetelooze te New York, die te Genua en te Mantua. Het laatste bericht luidt dan ook dat ook te San Francisco een bom is gevonden, doch haar monsterachtige uitwerking heeft ge mist. Het staat als een (paal boven water, dat het 'bloedbad in de city, van New York, in Wallstreet en voor de gebouwenn Van de zeer bekende finan- jeieele Firma Morgan het werk is geweest van extremistische elementen. Ongetwijfeld is het voor hen een heel stuk werk geweest om zulk ge- Waarlijk goed met haar bloedige bestemming te krijgeni in het hartje der financieele wijk. Maar wat toch wilden deze bolsjewieken hereiken. In dien nu werkelijk een of ander hoogstaande fi nancieele (persoonlijkheid ware gedood', zou dan (daarmeders en ema zijn gekomen aari de kapi talistische klasse of zou men werkelijk veel zijn opgeschoten in die richting? 0.i. moet de Vraag met- een sterk neen, natuurlijk worden beantwoord Het resultaat is gewees tdat een 33tal onschuldi ge mèDschen ten offer zijn gevallen aan he# wreede voornemen om of de New Yorksch» beurt) oi' hett Moigangebouw in de lucht te doen vlie gen. De meeste slachtoffers zijn natuurlijk de onschuldige kantoorbedienden der Morganbank, de zoogenaamde „knechten" der kapitalistische klasse (Wat de extremisten wel bereikt hebben is dit dat in Amerika vrees is ontstaan voor verdere; roode aanslagen, maar tegelijk zal natuurlijk een razzia worden gehouden tegen dfeze elementen, .Verschillende personen zijn gearresteerd in ver band met den aanslag o.a. een Russisch Journalist en een zekere Fisher ,die niet goed wijs blijkt te zijn, maar door zijn idioot-zijn wellicht het leven van eenige tientallen menschen cp| zijn geweten heeft en dus gevaarlijk voor de maatschappij is Do aanslagen te Genua en te Manu tazijn niet zoo „gelukt,' '(als die te New» York, maar de schade is daar toch ook groot. En nu zal det lezer ongetwijfeld gemerkt hebben, dat wij deze drie aanlagens, die toch zoo ver verwijdterd van elk dp' zichzelf zijn voorgevallen, als een ge heel beschouwen. En niet zonder reden. In alle drie plaatsen deed de ontplofffing zich voor de Jhenrs of een andere groote financieele instel ling voor. Heeft men hier met een wijdvertakt' rood complot te doen. De Amerikaansche politie zit op energieke wijze achter de voorhanden zijndfe speren aan en zal het gerecht wel doen zege vie ren. Verplaatsen wij ons weer in de industrieels moeilijkheden, dan gaat onze blik allereerst naar Italië, waar de moeilijkheden voor een groot ge deelte zijn overwonnen. De moeilijkheden nl. die al eenige weken voortduren door d;e bezetting door de arbeiders van de fabrieken en door hen gestelde looneischen. Giolotti die deze naar een compromis zwevende regeling voor zijn rekening heeft genomen, heeft voldoening van zijn werk De fabrieken zullen door de arbeiders worden ontruimd, maar krijgen daarentegen eenige rech ten en de geeisehte lonosverhooging. De getroffen regeling ii> di metaalindustrie geeft Gjolotti kans 'to eca benoeming van een commissie om de toe komstige arbeiders-controle in de industrie te on derzoeken, waar de arbeiders zoozeer naar ver langen. De Bond van Vakvereenigingen heeft reeds be vel gegeven de fabrieken te ontruimen en de ge eischte Iconregeling zal nu met terugwerkende kracht van 15 Juni ingaan. In Frankrijk krijgt men een nieuwen president IDeschanel, van wien de geruchten liepen, dat hij (eerlang ontslag zou aanvragen, heeft thans inder daad dat besluit officieel aan de Kamers mede gedeeld. De gezondheidstoestand van (den president laat niet toe dat hij langer aan het bewind blijft Eenige ongelukken van een zeer zonderling ka rakter zijn hem overkomen, waarvan hij zelfs geen (verklaring weet" te geven. Deschanel gaat nu echeiedn van: het Elysee, en de man die zeer waarschijnlijk no. 1 op: de nominatie zal zijn is de premier Millerand, die verklaarde dat als men hem op het Elysee mocht roepen hij aan deze roepstem zal gehoor geven. Wachten wij dus de verkiezingen af. De mijnwerkersstaking in ^Engeland doet zich dan weer reigenddier dan Weer gunstiger voor. (Thans is de laatste week aangebroken van den termijn tot '25 September. De week begon hoop vol want er is opnieuw een conferentie geweest) met Horne, die nu eens niet afgebroken En mag men Thomas gelooven, dan zal een staking als "deze ook maar even vermeden kan worden, niet plaats Vinden. I „HEIN ROEKOE." Maandagavond had de aangekondigde opvoering plaats van „Hein Roekoe," tooneelspel in 3 be drijven van Jan Fabricius, ten lokale van den) heer P. Kramer te Zuidscharwoude. Schreven wij in ons vorig nummer, hoe Jean (Roucoux als Fransch sergeant gedeserteerd, zich in de Groninger 'veenkoloniën schuil hield voor de overheid, in dlit stuk vinden wij terug zijn zoon „Hein Roekoe", naar wiens levensloop het geheele stuk is opgebouwd. Hein Roekoe, een berucht wildstrooper, had zijn beroep opgegeven, om zich aan te sluiten hij een troep polderwerkers, die zoudjen werken aan het opwerpen van een dijk, bestemd voor be scherming van een zeker deel dier provincie tegen :de zee. Zijn doel was, voor zich het hart van iHanna „de keetmeid" te verwerven, om, wanneer hem dit eenmaal was gelukt, zijn wildstroopers- beroep er aan te geveii, en opi eerlijke wijze voor -hen beiden het brood te verdienen. Maanden van stoeren arbeid zijn heengegaan. Eindelijk is de düjk gereed en voor het laatst komt Hein in de keet waar Hanna de borrels schenkt voor haar jongens. Een verklaring Van Hein (volgt en na lang aandringen geeft Hanna hem haar „ja"-woord, waarna Hein zich gereed maakt -om zijn manschappen naar huis te begeleiden als de eenige ,die nog macht over hen heeft. De baas van het werk „Wolten", wordt ech ter door Hanna begeerd, en zij verleid hem, om (wanneer allen zijn heengegaan, met hen beiden een laatste afscheid te brerigen aan het strand, ^waaraan zij gehecht is geraakt. Hein is gereed om te vertrekken en aan baas Wolten verklaart hij thans zijn geluk, dat ^ïij bij Hanna heeft gevonden, maar wanneer deze zegt, dat liij het liegt, wordt Hanna geroepen, om alles te bevestigen, maar ook zij verwijt Hein alles te liegen. Deze slag is te zwaar voor hem, den zoo zeer geminachten Hein Roekoe, ruw van schors ma,, r warm van ziel, en na de keet gekocht te hebben, om daar zijn laatste levensjaren te slijten, gaat liij heen, met wrok in het hart, niet tegen W,olten en Hanna, maar tegen den leugen die is uitgesproken. f 42 lange jaren zijn heengegaan. Stil en een zaam leeft Hein voort, vergeten; maar de herin nering aan hem wordt opgewekt, wanneerer hier of daar gestolen is, want „Hein Roekoe", de beruchte wildstrooper heeft het immers ge daan!? Bij hem is een zwervende jongen in huis gekomen, bijgenaamd „Heintje Roekoe", omdat hij rooft, steelt en liegt. Wanneer Hein dat hoort,' wordt zijn haat nog dieper tegen het laaggezon'- ken menschdom; „hij" steelt niet van particulie ren, tnaar stroopt alleen het vrije wild in de bosschen en velden, en verfoeit leugen en bedrog. Op zekeren dag komt baas Wolten bij hem en tracht hem over te halen zijn hut te verlaten, omdat hel waterschap besloten heeft een nieuwen dijk te leggen, welke langs zijn woning moet'. Hein weigert en vele zijn de aanmaningen om hem te verwijderen uit zijn hut, waaraan hij gehecht is geraakt. Wanneer dan het besluit ge nomen wordt zijn eigendom te onteigenen, zullen zij hem niet levend daar vandhan krijgen, maar besluit „Hein" niet meer te eten, om voor dien dag to sterven. Hoe zwak dan ook daardoor ge worden, kan hij niet sterven, want de eens uit- gtsproken leugen, die zijn leven heeft verwoest, doet hem geen rust vinden. Wanneer die eenmaal teruggenomen wordt, zal zijn ziel de tust' kunnen vinden, waarnaar hij zoozeer verlangt. Nog .een maal komt baas Wolten bij hem, en wanneer deze hem zegt dat zijn vrouw Hanna op haar sterfbed den leugen .voor de waarheid heeft ingelost, dan is het akof een loodzware last van Hein wordt afgewenteld en zendt hij een dankgebed op voor dit oogent lik, dat hij nog heeft mogen beleven. |Nu kan hij rustig sterven engender de tonen der harmonica van „Heintje" slaapt hij in; de muziek die hij zelf eens speèlde o(p dien dag, toen Hanna hem haar „ja"-woord gaf. Zoo is in het kort de inhoud. Realistisch en niet diep van strekking. Moeten wij de vertolkers der verschillende rollen nog hespreken. Neen! Zonder uitzondering werd schitterend spel gege ven, gaven de vertolkers blijk van een zich kun nen verplaatsen in den toestand, waarin het oud|- Groningsch volksverhaal de personen schetst. Wij hadden niet andiers verwacht van „Het Kleine (Tooneel." Allen oud-leden van „Cicero." Krach ten, die zich geven aan de tooneelkuns't, idjie hen tot een gave is ontwikkeld. „Cicero" is heengegaan maar in „Het Kleine Tooneel" zal de naam van deze vereeniging blijven voortleven. Tot zoover ons verslag over de uitvoering zelf. 'Maar toch willen wij het publiek nog eens wij zen op de hinderlijke luidruchtigheid, gedurende het spel, hetgeen al heel erg was bij het eerste bedrijf. Gelach en een geroezemoes van stemmen gng dcor de zaal hij soms meer ernstige tooneel - tjes en 'waren de medewerkenden niet te ver staan, waardoor veel verloren ging. Dat komt niet te pas. Het is niet alleen hinderlijk voor anderen meer kunstliefhebbers en de spelenden, maar geeft blijk van een niet--begrijpen Van het stuk. Ook moet men zich nog heel erg gewennen aan het Verbod om niet te rooken, daar menigeen zich h;eraan niet stoorde. UIT OUDKARSPEL. Zondagmiddag speelde de voetbalvereeniging „Blauw Wit" alhier tegen S.V.V. te Schoorl, met tot resultaat een gelijk spel (11) na tweemaal 7f/2 minuut verlenging. Op een verzoek van S.V. V. om deze wedstrijd eens op het Blauw-Wit-ter rein over te spelen, moest worden geantwoord, dat geen geschikt terrein aanwezig was. Jammer iis het dat hier geen terrein beschikbaar kan worden gesteld. - UIT NOORDiSOHARWOUDE Vergadering van de afld. Langedijk Van de jNoordholl. vereeniging „Het Witte Kruis" op Donderdag' 23 dezer des avonds half acht in Con cordia. Door afwezigheid van den voorzitter werld door den secretaris de vergadering, welke slechts door 10 menschen bezocht was, geopend, waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd' goed gekeurd. - Voorlezing werd gedaan van een verzoek van de Ned. Centra Ver. tot bestrijding Van Tu-ber fculosc om de aan die vereeniging te betalen oon tributie te verhoogen Op voorstel van het bestuur werd besloten de contributie te ^brengen van f5 op f10.00.' Van het Centraal Genootschap voor Kinder- jherstellings- en Vacantiekolonies was het vpr- zoek ingekonfen om eenigen steun ten behoeve Van de stichting van een koloniehuis te Oostvoorne. Te Oostvoorne is een gebouw aangekocht dat voor koloniehuis bijzonder geschikt is. De kos ten zullen echter ruim een ton bedragen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten een subsidie van f25 toe te kennen. Ingekomen zijn een aantal circulaires ter aan beveling van diverse personen als leden van het hoofdbestuur. Deze werden voor kennisgeving aan genomen. Ook onze afdeeling heeft een circulaire WerzoDden aan de afdleelingen ter aanbeveling van de canditUtuur Staal. Er wedr besloten om te steunen de cand'idaten Dr. van den Berg te Amsterdam, de heer Th. J. Wvnoldy Daniels te Velsen en O. J. Staal te Noordscharwoude! Hierna werd voorlezing gedaan van den be- .scl ijVÏngsbrief voor de op 4 October te Am sterdam tc houden algemeene vergadering. Deze is zoo onbelangrijk als nooit - tevoren bekend is. ,Er werd dan ook geen enkel woord) over gewisseld zoodat ook dit punt spoedig van de baan was. Als leden Van het bestuur werden gekozen dje heeren J. G. Vogelenzang, C. Oievaar en C. Slot Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen die heeren O. J. Staal, en W C. Bouman als plaatsvervangers de heeren W. Kaan en Chr. Olthoff. De kas bij den pen ningmeester zal ter gelegener tijd worden nage zien door de heeren Kaan en Bouman, De rondvraag leverde niets op, zood&t spoedig ,de vergadering door den voorzittersecretaris penningmeester werd gesloten. 't Is toch een lollige boel tegenwoordig! Ik vind het leven tenminste in één woord een „placht," Als je maar te vreten hebt, heb je je halve pleizier al te pakken en de andere helft heb je, wtumeer je maar een krant leest. De krant! Daar veroorloof ik mij ook reeds de Vrijheid in de krant te gaan schrijven. Op) eigen uitnoodiging. De Redacteur stond het toe, vond het nog zoo kwaad niet. Of ik diezelfde reputatie als „Krelis" zou genieten, ja, dat kon de Redacteur OOK niet zeggen noch beloven. Hing compleet van mij af. Redacteur leest, herleest den brief van „Kre lis" op(vo#lger" zoo gaa,t 't op een Redactie- Aureau, geeft hem aan mij terug en zegt: „Anders!" Te grof te banaal!!" Ik wil 't proheerenzeg ik, even geraakt, licht even mijn hoed en ga.Dat lolletje had ik op den koop toe, maar ik klWam terug met den volgenden brief en die Redacteur vond hem BESTIk vroeg de kopy terug om hem in 't net te kunnen overschrijven, maar eigenlijk met de bedoeling med!e te deelen hoe ik mijn eersten brief geplaatst kreeg. Ik vond, dat -MIJN lezers djat weten moesten en er RECHT op hhdden. RECHTS-, PLICHTS- en VERANTWOORDELIJKHEIDSGEVOEL ja, die moeten er zijn. ALS men dat gevoel mist, nou, dan heb je ANDERE ook goede eigen schappen! Niet zeker?! Nou!!Maar wanneer men rechts-, pilichts- en verantwoor delijkheidsgevoel bezit d!an is men waardijg raadslid te zijn, -- of niet men komt er evengoed. En nu komen deze eigenschappen bij twee raadsleden te Oudkarspel zóó flink naar voren, dat ik niet kon nalaten er de aandlacht opl te vest g n.. Ik bedoel de twee „roodje" raads leden, die zeggen: ziezoo! Hier „bennen we" hier kunnen we „doen" en „laten" wat we 'wil len, en werken in het ALGEMEEN FINANCI EEL BELANG DER GEMEENTE. Ja, en dat gaat alles volgens een bepdald prograjn- ma. I.aten we er toch niet te licht over den ken. Wanneer men dat als z'n 'beginsel heeft aanvaard, zeg dan majap „sijmen", d|an moet je T er Voor afleggen want DAT is 'f programma. en daarmee uit. Zie je, die menschen zweren bij programma's en 't is juist onze fout, dat wij dat NIET doen. Wanneer je maar zoo'n programma bij je hebt als je 't raadhuis als raadslid binnen stapt dap ben je klaar. Sla je je oogen op en allen voor de vlakte en weerleg je elke redeneering. Zoo'n ding neem je onder den arm, je kijkt uitdlagend rond, je zet een blik, die zeggen wil: „Wat moet je van me" en je ga zitten. Dan leg "je je ppgrajnmja neer eni „de belofte" af en met je hoofd naar Voren gebogen, zóó, dat de kin even naar voren steekt, je handen öp de knieën zóó d!at! je (buurman „rechts" en dito „links" er rekening mee hebben te houden, Vraag je: „wat is er aan de orde?" DAT maakt indrukEn de eerste indruk is de beste. Nou, wat zeg je van zoo'n entrée? Rood, niet?! Dat 's MIJN of ONZE KLEUR. Je hen nog' wel „groen" in het „zitten-aan-de-GROENE- tafel" maar rood en groen zijn een paar hoofd kleuren, die uitnemend tij elkaar passenCom- fcineeren"goed. En nu nog eens: „Wat is er aan de orde Onu, mijn oondleel is, dat de geemente in een lagere klasse moet staan, cén klasse lager dat is voldoendie. De Vorige raad had de gemeente wel in de vierde klasse ge plaatst of liever besloten aan Ged. Staten voor te stellen dat te doen hetgeen is goedgevonden maar dat was maar een overdreven „goeiig heid" van hen' en bovendien is 't nü een andere tijd. De distributietijd is voorbij en boven dien de drukte. De burgerij moet al genoeg op brengen de financiën zijn erg gespannen - dus zeker, de burgemeester heeft veel gedaan voor de gerfileente, wij Vaardeeren zijn leiding - wij hebben respect voor zijn werk kracht Nu een oogenblik den vinger tegen het hoofd gedrukt en deze naar voren gebrachte idéé een oogenblik bepeinsd. Zie je tegenwoordig geldt de leuze: „Minder werk hooger loon" maai deze „roode" raadsleden zeggen: „M werk minder loon". Dat is zoo HUN in zicht. Want de werkzaamheden op de secre tarie zijn minstens verdubbeld; de gemeente belangen eischen méér dan bijzondere zorg de verantwoordelijkheid en de leiding berusten hij den burgemeester, die in crisistijd minstens een drie a vier duizend gulden voor de gemeente uitspaarde - en daarom moet er op zijn inkomen worden beknibbeld volgens HUN stelsel omdat hij zoo'n werkzame beleidvolle burge meester is. Wat hun stelsel is-: „De alge meene financieele belangen der gemeente" gaan voor. En wanneer de burgemeester dan zegt, dat hij zich stipt zal houden aan de vervulling der taak, hejn op de schouders gelegd, snappen de roode heeren niet ,diat het verloren inkomen door andere werkzaamheden moet worden aan gevuld en dat hij zich dus niet meer kan geven voor DTE werkzaamheden, die der Secretarie zijn Dat noemen de „heeren" dan )rdireigen' vol gens HUN begrip. Maar als particulier Wordt er als tusschenpersoon 20 pjOt. of 15 pCt. pro visie Opgestreken, waar NIETS voor gedaan' wordt en willen ze den burgemeester, in z'n inkomen benadeeld nog verplichten 's avonds te vergaderen terwille dergenen, die Van HTJN roode standpunt de „algemeene finan cieele belangen van de'gelneen te" voorstaan. En er was er niet één, die het Voor den burge meester opnam. De andere leden volgden, hoe wel niet zoo grif - en de oudste wethouder be pleitte „eigen" belangen. En dat deden ze het hoofd Vat de gemeente aan, die geroemd werd' en wordt om z'n „'werkkracht" en „beleid"1 die veel voor de gemeente heeft uitgespaard nog veel kon uitsparen. En wanneer het den „rooden heeren" later zal blijken, dlat' zij ziel# vergist hebben, och, er zijn er wel i geweest, die zich vergist hebben en zullen ze U den naam Troelstra met eere noemen. „Er zijn meer kinderen van „Vreten" bedorVen Dan er van „honger" zijn gestorven." Dat fe de „roode" idjée te Oudkarspel. Als je maar te „weten" hebt. Moet; je nog peultjés Wat is het toch een lollige tijd tegenwoor dig en wat zijn' er een „lollige" raad(s)leden •KRELIS' OPVOLGER DE MOTORRIJWIEL-KO OPER Een lewoner van de Bosboom Toussaintstraat te Amsterdam had,, aldus vertelt de Tel. zijn motorrijwiel per advertentie aangeboden. Tij dens zijn afwezigheid meldjde "zich een als heer gekleed pejrsoon aan zijn woning en deze vroeg of hij den motor dan even mocht aanslaan. Toen hirtegen geen bezwaar Werd gemaakt, deed hij (zulks in tegenwoordigheid van die dame. Eens klaps gaf hij haar een duw, 'wipte de standiaard op' en reed full speed weg. Een opwindende jacht (waaraan eenige wielrijders deelnamen, had!' geen resultaat, zoodat de djief met "het gestolen rij wiel twist te ontkomen'. EE|N GEHEIMZINNIGE KNAAP. De politiet e Amsterdam heeft aangehouden een jeugdigen kantoorbediende, dien zij er van Ver dacht brandt! e hebben gesticht in een kantoor aan de Heerengraoht. Een paar juffrouwen, die in ■Realiteit naast het kantoor van den knaap zaj- ten, tegen haar gewoonte in, daar zij anders op dat uur gingen wandelen, - roken eensklaps een r band lucht. Zij riepen de concierge en deze vond in een kast een voorraad brandënd papier. Toen de brandweer kwam was het brandje reeds met 'eigen middelen gebluscht. De jongen had de kamer een paar minuten geleden verlaten en de deur gesloten. Op hem viel dus de verdenking. Tegenover den commissaris 1 loochende hij zijn daad. Hij is over het algemeen een stillen, in zichzelf gekeerden knaap. Zijn patroon vond hem leugenachtig en onbetrouwbaar. Welke beweeg redenen, de jongen heeft gehadj, is niet bekend. De patroon hield hem de hand hoven het hoofd zoodat vermoedelijk geen wraakneming in het spel is. Sporen van' een slechte administratie be hoefde hij niet 'weg te vagen en evenmin viel er iets te stelen VERHINDERING VAN DIEFSTAL ^Men meldt ons: In eene jongstleden Zaterdag in het Raadhuis te Alkmaar gehouden bijeenkomst van Burgemees ters van gemeenten, gelegen in het Midden en Noorden van Noordholland, zijn maatregelen vast gesteld, om eventueelë diefstallen met of zon der braak in den aanstaan'dfen winter door on derlinge samenwerking zoo streng mogelijk tegen te gaan. öp deze bijeenkomst waren: mede genoodigd en aanwezig de commissarissen van Politie van Alk maar, Helder en Hoorn en de Brigadecommandan ten der Rijks veldvrucht van Hoorn en Medtem- blik.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2