Vereenigingen, Handelaars en Particulieren laat Uw Drukwerk maken op de Plaatselijke Drukkerij Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws. Buitenland. Ingezonden. 'ter hieromtrent geen" overeenstemming verkregen. '[Het bijzondere geval deed! zich nl. daar voor,^da+ elk der wethouders plaatsvervangend burgemees ter wilde zijn. De een op grond van het grootste aantal dienstjaren als wethouder, en de niekwe wethouder omdat hij de oudste in jaren was. De burgemeester zal nu alleen de beslissing moeten nemen en een keuze doen. Intusischen is er dus geen plaatsvervangend 'burgemeester in de gemeente, waar men juist zoo tegeerig is naar dat ambt. Hbld. De 'juititie te Arnhem heeft een verrolging in gesteld tegen den bargemeeiter van Zelhem' wegens onzedelijke handelingen met een minderjarig meisje. Het bewuste meisje dat onder bescherming stond van den voogdijraad, is in het gesticht Veldzieht te Apeldoorn opgenomen. Naar de Leeuw. Crt." verneemt is de moge lijkheid groot, det de uitvoer zal worden toegestaan van te velde goedgekeurde kleiaardappelen - QUDE NIEDORP. Donderdagavond vergaderde de vereeniging voor straatverlichting in het lokaal van den heer T. de Jong alhier. Tegenwoordig wijaren 10 personen. De Voorzitetr, de heer J. Pluister, opende met een woord van welkom de vergadlering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgdfe. BDe rekening over het afgeloopen jaar werd nagezien door de heeren A. Strijbis, P. de Geus, en JNagelhout, en werd op advies van deze heeren goedgekeurd met een voordeelig saldo van f1253 Ontvangen was f225.61, uitgegeven f212.98. Den secretaris penningmeester werd een woord van dank gebracht voor zijn goed beheer. Een rooster van aftreding v:an besutursleden werd bij loting vastgesteld als volgt: Jn 1921 treedt af de heer M. Kooijman, in 1922 de heer J. Pluister in 1923 de heerL D. Kriller, in 1924 de heer P. de Geus en in 1925 d|e heer J. Nagel hout. Besloten werd dat de lantaarns gedurende de zen winter zullen branden in de maandfen No vember, December, Januari en Februari met don kere maan tot des avonds negen uur Besproken werd nog de mogelijkheid om er er twee lantaarns bij te plaatsen, een bij het huis van den heer J. Doorn en een bij het huis van den heer P. [Wijn, doch ide toestand, waarin de financien verkeeren laat dit nie ttoe. Na dc rondvraag, die niets opleverde, werd de vergadering met een woord van diank door den voorzitter gesloten. - OUDE NIEDORP. Dc uitslag van de gisteren te Winkel gehouden loting was als volgft: 1 J. van Zoonen'; 2 J. Ligt- hart; 3 J. Roozendaal; 4 P. Bruin en 5 W. J. Ouax. Aan de loting werd deelgenomen door 5 personen. Twee personen werden afgekeurd, 2 Vrijgesteld wegens broedendienst en wegens etu de ivoor geestelijke. - HEERHUGOWAARD. Indien we een maand verdfer zijn hoopt men in den onderpolder Amerswiel gebruik te zul len kunnen maken van den overhaal, welke de gelegenheid zal openstellen om vandaar pier vaar tuig naar de markt to Noordscharwoudle te kun nen gaan. De uitvoering van het werk is opge dragen aan den heer Oosterlee te Noordscharwou- de. Volgens oontraetueele overeenkomst zullen de aangeslotenen gratis gebruik van dezen overhaal kunnen (maken, terwijl het in de 'bedoeling ligt vian niet aangelsotenen een flink tarief te heffen. EVen wel zal nog een termijn worden vastgesteld voor toetreding lot de vereeniging „Overhaal Amers wiel" ZUIDSCHARWOUDE 4 Bij den heer P. de Geus is een wedstrijd in ton knuppelen gehouden met den volgendien uitslag: F. Kuiper 2 wit en le kat. G. Metites 5 wit. en 1 groen. IJ. Schoenmaker 1 groen. H. Bek- ker le kat. Jh. Timmmerman 1 wit. A. Tames {kan deeeln. Als een meisje aan vroolijk gezel schap gewoon is, kan zij het geheel zonder iets niet stellen. En ik ben bang dat zij anders lust zal krijgen om te New York bij de Follingsbees te gaan logeeren. Goed, antWoorddie Grace, Letitia en Rosa hebben er voor een paar dagen ook al van gesproken ,en' zullen niets liever doen dan er ine de beginnen. Gij weet, het was ons voornemen om, als de avonden wat langer 'worden, tezamen Froude te gaan lezen. O, ja, dat is opperbest. Denkt ge, vroeg Grace, dat Lilia in Froude belang zal stellen. Dat zou ik niet bepaald durven zeggen, zei John, die er in' zijn hart aan twijfelde, - misschien zou het heter zijn oanj met wat lich ter lectuur te beginnen. Zooals ge wilt, John, Wat zullen" wij ne men Ik wil evenWel niet dat gij allen, om mij nentwil van degelijker kost afziet, zei John Gij weet, John, dat wij ook nog onze oude studieclub hebben. De Fergusons en dmoinée Mat thews spraken er gisteren avond nog over, en vroe .4 wit. W. avn der Vliet 2 wit. A. Kreker 6'wit. J. Kaag 2e kat. J. Bekker le kat. K. de Boer 1 Wit. J. Krul laatste kat. J. Borsten l wtf. J. Ztu 1 fait. De gooiers waren A. Mettes f25. Ta mes f10 Schuit f80, Jongbloed f45, G. Mettes f55 en K. Buur f75. Aan den biljartwedstrijd bij den heer P. Kramer namen 24 spelers deel. Uitslag le prijs A .Kout, 2e prijs Jb. Twisker, 3e prijs P. Ha genaar allen te Zuidscharwoude. Do kolf wedstrijd in de kolfbaan van den heer P. Kramer had dezen uitslag: Eerste klasse 12 deelnemers: le prijs P. Hagenaar alhier 154 punten. 2e pr. C. Langedijk Noordscharwoudle 151 punten. 3e prijs A. Berkhout alhier 150 punten. Serieprijs W. Kostelijk Oudkarspel 53 pt. 1 Tweede klasse 22 deelnemers, le prijs A. Klingëler alhier 148 punten. 2e pr. R. Luijting alhier 139 punten. 3e prijs P. Glas en P. Boon alhier ieder 135 punten. Serieprijs, Jh. Strijbis alhier 50 punten BROEK OP LANGENDIJK Dc Weleerw. Heer Ds. Johs. Stehouwer, pre dikant bij de Ned'. Herv. Gem. alhier, heeft, naar men ons mededeeldfe, een beroep ontvangen naar gelijke gemeente te Schipluiden. De heer J. Snijders, ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Alkmaar, voor dien onderwij zer alhier en te Purmerend is benoemd tot amb tenaar ter Provinciale Griffie te Haarlem. Het Hongaarsche meisje, dat kort' na of jreeds hij haar aankomst alhier in Februari ziek werd en sedert dioor de familie Kostelijk zop lief derijk werd verpleegd ,is overleden, in tegen- Jwoordigheid der moeder, die voor omstreeks 3 weken herwaarts is overgekomen. De Engelsche Minister van Gezondheid dleelt mede, dat er nog steedjs een tekort van 800000 woningen is. Een onderwijzer te New York, die tevens particulier secretaris was van den millAonair LLearles, heeft diens geheele vermogen, groot 25 milioen dollar geërfd. Op het congres van Versailles is Alexander Millerand met 695 van de 892 stemmen tot pre sident der Fransche republiek gekozen. De Courant schrijft daaromtrent het volgende: Zoodra deze uitslag bekend is, gaat er een geweldig gejuich op, eindeloos en hartstochtelijk waarin de Kamerleden zoowel als dte tribune dee- len. Millerand zit geroerd voor zich uit te sta ren. Hij schijnt zeer bewogen. Honderden handten strekken zich naar Jbem nit: „Vive Millerand, vive Millerand, le nouveau président!" „Zoo zij het!" roept iemand met senttorstem. De congreszaal loopt leeg. Buiten begint het kanon te donderen. Omdat de vorige president reeds is afgetreden, wordt aan Millerand reeds dadelijk in het plaeis de macht overgedragen. Een korte plechtigheid. Dan stapt hij in zijn autoverlaat het {paleis. En huiten, waar een groote menigte wacht, daar gaat als een rollende donder voor het eerst het gejuich op, waarmede Millerand door het Fransche volk zelf wordt begroet. De geweren worden gepresenteerd. Dan stuift de auto den grooten weg naar Parijs op waar [Millerand straks zijn intrede zal doen door de Porte Dauphiné, over de Champs Elysée, met een schitterend militair escorte achter zich. De plaechtigheid is voorbij. Frankrijk heeft zijn nieuwen president ,en voor hem uit ter wijl hij met zijn auto naar het "Elysée snelt, gaat het bericht Van zijne verkiezing naar de hoofdstad, over Frankrijk over de geheele wereld. „Millerand le nouveau président" brullen dfe krantenjongens langs de boulevjards en eenzaam1 'liggen daar weer ,in den grijzen herfstavond), de gehouwen van het paleis van Versailles, waar eenmaal de koningen schitterden. DE RIJ DER PRESIDENTEN. Wij laten hieronder de namen volgen Van die gen of gij geen lust zoudt hebben om daar ook hij te komen. Wij zouden dan Leckij's „zedtekun dige geschiedenis" ondjer handen nemen, en iederen Dinsdag bijeenkomen, de eene week aan haar huis do andere week bij mij. Ik zou dat bijzonder graag dóen wtas het ai twoord, maar ik weet zeker dat ik daar mede niet bij Lilia behoef aan te kotaien, het zou haar verschrikkelijk vervelen. En ge zoudt natuurlijk niet zonder haar komen, zei Grace. Natuurlijk niet. Dat zou nu ook al te erg wezen om het arm|e kleine ding alleen thuis te laten. Mij dunkt, zei Grace, dat Lilly heel heel goed haar verstand heeft, als zij er maar toe te brengen was, om zich door uwen smaak te la ten leiden, ben ik er zeker van, dat gij haar knap genoeg zoudt maken". Maar Grace, gij kunt u niet verheelden hoe groot het verschil is, dat er bestaat tusschen haar igiedachten en de onze. Weet ge wat, wacht niet op mij, begin uw DnsdagavondeU en ga# voort met Leeky. Ik zal mij een exemplaar aan schaffen en u thus bijhoudien. Als dan op die presidenten die sinds liet uitroegen van de repu bliek op het Elyséé hebben getroond. De eerste president was Thiers, als hoofd var) tic uitvoerende macht den 17en Februari 1871 door de Nationale vergadering aangewezen. Hij' bleef in functie tot 24 Maart 1873. De tweede president is Mac Mahen geweest, van 26 Mei '73 tot 30 Januari 1879. Daarna zijn gevolgd Jules Grévywan 30 Jan. 1879 tot 2 Dec. 1887. Sadi Garnot, van' 3 Dec. 1887 tot 26 Juni 1894 Casimir Perier, van 27 Juni 1894 tot 15 Janu ari 1895. n Eelix Faure van 17 Januari 1895 tot 16 bebr. Emile Loubet, van 18 Februari 1899 tot 18 Februari 1906. Armand Fallières, van 18 Februari 1906 tot, 18 Februari 1913. Raymond Poincaré, van 18 Februari 1913 tot, 18 Februari 1920. Paul Deschanel van 18 Februari 1920 tot 21 September 1920. DE EERSTE NEDER,LANDSOHE COOPERA TIEVE KUNSTMESTFABRIEK Waar in de provincie Noordholland een district .is gevormd van de Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Kunstmestfabriek (E.N.C.K.), waarbij lal- pijke houwers en tuinders zijn aangesloten, achten we het voor talrijke elzers van belang een resumé te geven van de inleiding, welke de voorzitetr van de Eerste Nederlandsche omtrent den bouw enz. gaf op de 26 Aug. j.l. te Rotterdam gehouden algemeene vergadering. Allereerst gaf spr. een overzicht Van het tot nu toe verrichtte werk. Met de aphooging van het 9t H.A. groote terrein, gelegen aan sip,oor en den breeden Nieuwen Waterweg werd half Juni 1919 'begonnen, welk werk begin Februari 1920 ge reed kwam. Met het maken van fundeeringen werd 5 Maart 1920 begonnen. Intusschen werd de 300 M. lange schoeiing voor de binnenhaven gemaakt en de haven, die 25 M. breed en 300 M. 'lang is, gegraven. Den 9den Maart 1920 werd begonnen met den bouw van de smederij en timmerwinkel (15 bij 10 M.) het schaftlokaal, kleed en waschlokaal 60 hij 7.50 M., en het kantoorgebouw (14 bij 13 M.) Deze gehouwen zijn over enkele wékén klaar. De ijzerconstructie van alle overige gebou wen, tot een totaal gewicht van ongeveer 1 mil lioen K.G. werd 25 Juni 1919 besteld. Ook alle benodoigde machinerieën werden toen besteld. De ze zijn thans alle op het terrein aanwezig. De 3 groote fosfaatloodsen elk (100 bij 17 M.) zijn op gesteld en over 6 wteken geheel klaar. Het eleetrisch lichtspoor is geheel aanwezig en wordt met de montage daarvan half Seipf- temberja .s. begonnen. Al het ijzerwerk voor de overig gebouwen (2 superfosfaatloodsen, elk 105 bij 32 M., zakkenmaga^ijnen enzé.) is gele verd er. zijn ook deze gebouwen voor het einde (Van dit jaar gereed. De geheele eleotrische insal- latie is besteld en in Nederland voorradig. Een eigen electrisehe centralé is niet noodSg, aangezien een overeenkomst werd gemaakt met de ge meente Vlaardingen, waarbij opi gunstige voor- wa.a den stroom Wordt ontvangen uit Rotterdam Birnen een paar weken zal de eerste motor gaan werken, de kabels enz. liggen tot midden op, ons terrein De groote steiger voor zeebooten, 105 M. lang, is over 2 maanden gereed. Dr beide electrisehe grijperkranen zijn gereed ten Worden dan opgesteld, zoadat nog dit' jaar fosfaat kan worden ontvangen, en mechanisch in de (magazijnen gebracht. De spiooraansluitipg is reedóen half jaar in gebruik en verleent uit muntende diensten bij het ontvangen van de vele spoorwagens met bouwmaterialen. (Dagelijks ar- riveerep meerdere wagens.) Het kantoor is sedert 1 Juli 1.1. aan de fabriek ondergebracht. Van de ter beschikking van Ne derland gestelde fosfaat ontving de E.N.C.K. nog dit jaar zijn aandeel. Voorts werden fosfaten uit Amerika gekocht en zijn de fosfaatp,rijzen sedert aanzienlijk hooger geerden, terkvijl de vracht prijzen lager worden, zoodat men, wat de grond- etof fosfaat betreft, niet ongunstig is geslaagd., avonden de lectuur is afgeloopen, zal ik met Lilly hij u komen, en wij kunnen dan wat praten of muziek maken. Misschien ook eens dansen of eene charade vertoonen, en zoo zal zij mogelijk zacht jes aan er pleziier in krijgen. Zoo keerde John terug naar zijn huis, in op gewekte en luchtige stemming. In de kalme rust van zijn huiskamer vond hij Lilia bezig aan een borduurwerkje en zette izich aan tafel en wlas (weldra verdiept in een boek. s Kijk hier, John, ik moet u iets vragen. Wat dan liefste.?. Zie, zoudt ge hier een hruini of een groen blad borduuren Wel een bruin", antwoordde John. {Dat is nu (weer juist zooal sge (alles doet. Ziet gij dan niet dat een hruin blajdl het effect ge heel zou bederven O, zoo, zou het dat?? vroeg John een voudig We.lnu, waarom vraagt ge het mij dan Wel, gij vervelend ^schepsel, omdat ik eens een woord van u wilde nooren. Waarom zit ge zoo stil met dat boek? Gij houdt u ook neits met Fosfaat" is, zooals men Weet, in' vrijVel onbepterkte hoeveelheden in alle deelen der wereld aanwezig en voor een ieder verkrijgbaar. Hoewel de ijzerconstructie voor het eigenlijke fabrieksgebouw ruim een half jaar telaat komt is ze thans gereed en wordt de levering thans be gonnen. De fundeeringen voor dit gebouw zijn ook gereed. Om een beeld te geven van den om vang van den bouw dienen die volgende cijfersAl leen voor de leden zal 45000 ton super en ammo niaksuper per jaar moeten worden gemaakt. Waar het ledental echter geleidelijk toeneemt, zal o!p) 50000 ton per jaar gerekend moeten worden. De fabriek wordt ingericht voor een productie van 410000 ton per jaar en Van den beginne aan af zoo ipgezet. dat zonder veel uitgaven de productie tot 90000 ton kan worden opgevoerd. Om 60000 'ton per jaar te maken, moet dus dagelijks (300 werkdagen) 200 ton super Worden gemaakt. Hier voor zijn noodig 100 ton fosfaat en 100 ton zwavelzuur, zoodat gemiddeld per dag 400 ton ,(40 spoorwagens) door de fabriek moeten mar cheer en. Bij den eersten opZet der fabriek is dóór het Bestuur al dadelijk met de mogelijkheid van den bouw eener eigen zWav|elzuurfa,briek reke ning gehouden. Hoewel het oorspronkelijk naar mensohelijke berekening zoo goed als zeker was, dat er meer dan voldoende zwavelzuur te koop zou zijn blijkt thans, dat het in het belang der ledlen moet wor dep geacht, dat de eigen fabricage van zuur wordt ter hand genomen, zoodlat deze aangelegen- beid bij het bestuur thans aanhangig is gemaakt Hoewel wat meer geduld van die leden wordt gevergd, dan aanvankelijk was gehoopt, geeft het Bestuur de verzekering, dat eene inrichting tot stand voor en door de landbouwers, die aan elke bestaande fabriek het hoofd zal kunnen bie den. Met den eventueelen bouw van laatstgenoemde zwavelzuurfabriek zal rui!m een jaar verlooplen .en zal dus eind 1921 met de fabrciage van super kunnen worden begonnen. Broek op Langendijk Sept. 1920. M. de Redacteur. Vergun ons een klein plaatsje in uw veel ge lezen blad. De Langedijker Bond van Biegrafenis-Vereeni- ■gingen, bijeen op 23 September, kennis genomen hebbende van de gesproken woorden bij de ope ning 'van de jaarvergadering der „Laatste EEr" Afd. van den Bonid, door den Voorzitter, den heer A. K- Jaarsma, sluit zich volkomen hierbij aan, en voelde zich gedrongen (door middel' van u!w Veel gelezen blad het geachte publiek van deu Lan gendijk, ook namens den Bond, o (pidit euvel te wijzen. Wat is dat euvel?. Niet dat men den noodigen eerbied niet betoond, als eene begrafenis passeert, hetzij men zich op den weg bevindt (en dfan stil blijft staan, hetj hoofddeksel eerbiedig afneemt £of thuis zijnde de vensters sluit of het gordijn laat zakken) neen, het is wat anders. Ook niet als de kist ontladen wordt Vóór de begraafplaats, (alhoewel, als het eens eene bijzon dere droevige, of eene andjere niet veel voorko mende begrafenis is) er toch wel wat minder kijklustig publiek mocht aanwezig zijn. 1 Wat dan? Het mede de laatste eer bewijzen. r Ons Hollandsche volk wil niet gaarne gestuurd worden, doch, zal dit er niet komen, dat' dan toch een ieder beseffe, dat eene teraardfe-bestel- iing, (vergunne mij de uitdrukking) geen bios coop-Voorstelling is. Wie waarlijk de laatste eer lew ij zen wil, zal dit doen overeenkomstig dien eisen der plechtigheid. Zij echter, die u|it nieuwst gierigheid komen, bedenke toch, dat Voor hen' óók geldt de eisch, die houding aan te nemen, overeenkomende piet de plechtigheid'. Men kome dan net iongekleed, maar gekleed. Men stappe dan niet zo ovan het land in zijn werkpak met modderige klompen, die pij in den mond op den doodenakker. Men kome dan niet met kinderen, te klein om de droeve ernst te omvatten, hetzij aan de hand, De jeugd vliege niet tusschen de zerken dóór of spele verstoppertje achter de ogerichte zui len. Neen, men z ijdan inden geest bijl d'e drov'eige familie en doet zulks niet of men blijve liever thuis. Hopende, dat deze weinige letteren er toe mo gen bijdragen dat men geen maatregelen behoeft mij bezig Liiwe Lilly, zeide John, zich verontschul digend, ik heb gepraat over alles wat ik maar bedenken kon. Nu, ik wilde dat ge bleeft praten, en dat ge dat dikke boek weglagat. Wat is het eigen lijk i [Het is de zedekündjige geschiedenis van Leeky, zeide John. Hoe verschrikkelijk. Hebt ge waarlijk' plan om dat te lezen? Wel zeker, wij lezen ket allen. I -- Wie zijn die allen? Nu, Grace, Letitia en Rosa Ferguon'. -- Rosa Ferguson? Dat geloof ik niet. Kom, Rosa is nog geen twintig jaar en zal zich om1 zoo iets niet bekommeren. Zij bekommert zich er wel om', en, wat meer is, zij heeft er veel pleizier in ook. Dan is het wel jammer, dat ge niet haar, in plaats van paij tot Vtrouw hebt gekozen, zei Lilia spijtig. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 4