Guus innen, Nieuwsblad voor LANGE DIJK en Omstreken. Voor olie «tui NékIbs. Vereenigingen, Handelaars Drukwerk maken op de en Particulieren laat Plaatselijke Drukkerij. llw Zaterdag 2 October 1930. Ie Blad 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Revue van de week flinke Jongen Dames Regenmantels en. Hoedjes SPAANDER A. SILDERING, No. 79. «TEUG. NIEUWE L4MEDIJKER iOllUI Deze courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagavond. 1BONNEKEST8PBIJ8 REDACTEUR-UITGEYER: BUREEL: Moordseharwoude. F BIJ 8 DEB A£) YEBTENTIESt Vaa 1—1 regel* 75 et., elke regel meer 15 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend Brieven rechtuti-eeke eau den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD OPLEIDING TOT HOSPITAALSOLDAAT OF ziekendrager. De Burgemeester Van ZuidscharWoude brengt li ierbij het volgende ter kennis van belangheb benden Lotelingen van de militielichting 1921, die, ingeval zij ter inlijving wordfèn bestemd, wenschen te worden ingeïdfeeld bij een der com pagnieën Hospitaalsoldaten, hetzij voor opleiding tot hospitaalsoldaat, hetzij Voor opleiding tot Zie kendrager, kunnen hun verlangen dbartoe voor 100 October 1920 te kennen geven aan den Bur gemeester der gemeente, voor welke zij moeten loten of hebben geloot. OPLEIDING TOT HOSPITAALSOLDAAT. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een voldoend' krachtig lic'haams gestel, voldoende bedreven zijn in het lezen en schrijven, kennis bezitten van de hoofdregels van het rekenen met geheele en gebroken getallen en de toepassing daarvan en tevens voldoende be kend zijn met het metrieke stelsel van maten en gewichtten. De voorkeur genieten zij', die in het bezit' zijn van een diploma als ziekenverpleger of bewijken' kunnen overleggen, dat zij als zoodanig werk zaam dan wel daarvoor in opleiding zijn; voorte (hulpapotthekers en apothekersbedienden en zij, die behalve M.U.L.O. tevens ondierwijs genieten bf genoten hebben in de genees- en hcelkuiidb. t OPLEIDING TOT ZIEKENDRAGER. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een voldoend krachtig lichaams gestel, voldoende bedreven zijn in het lezen en (schrijven en in de eerste beginselen van het re kenen, alsmede eenige kennis bezitten van hetl metrieke, stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste-hulp bij ongelukken, alsmede zij, die lid zijn van een transport-colonne fvau het Nederlandsche Roode Kruis en het be wijs van geoefendheid' als zoodanig kunnen ovër- R VAN DEN WERKELIJKEN DIENST Bij ongewijzigde totstandkoming van het ont- werp-wet tot tijdelijke afwijkingen van de 'Mili- tiewet zal de duur der eerste oefening bedragen; voor de hospitaalsoldaten 12 maanden; Voor de ziekendragers 6 maanden, en zal voor de hospitaalsoldaten tegenover den langeren duur van de eerste oefening het voor deel staan, djat zij vrij zullen zijn van opkomst m werkelijken dienst voor herhalingsoefeningen. Lotelingen der militielichting 1921, de reeds aan de voorzitters dier keuringsraden hun ver langen hebben te kennen gegevfen om in aanmer king te komen voor indeeling als hospitaalsoldaat of als ziekendrager, zullen goed doen, zich nog maals metih iun wensch daartoe te vervloegen bij den Burgemeester. Zuidscharwoude, 29 September 1920. De Burgemeester voornoemd VAN SPENGLER. BINNENLAND. 29 September. Dë krachtige figuur Van het Binnenhof, de va der der kinderen van de Tweefde Kamer, hij, die steeds orde moest scheppen en bewaren tijdens het onderling gekrakeel der heeren geleid door hun politieke hartstochten, nl., de voorzitter van die Tweede Kamer, die heer Mr. D. Fock, gaat eer lang het Binnenhof en daarmede |de Residentie ver laten. Reeds meer dan een week geleden vermeld de „Het Vaderland", dat het niet uitgesloten was dat de opvolger van den periodiek aftredenden geur erneurgeneraal van Nederlandsch Indië, den heer Van Limburg Stirumj. Het blad heeft het bij het goede eind' gehad en een aardige pri meur behaald. Gisteren is dë benoeming van den heer Fock tot gouverneur—generaal van onze Koloniën officieel afgekomen. Het Volgend jaar Februari of Maart zal de overdiracht plaats heb ben. Niet zonder instemming zal zijn benoeming in Indië worden ontvangen. De krachtige Tweede Kamer Voorzitter, die een verdiensetlijken loop baan reeds achter den rug heeft, zetelde in 'het' Kabinet De Meester als Minister van Koloniën, kenmerkte zich tijdens den korten duur van dit ambt door 'de energieke wijze, waarop hij de on derwijshervorming in ïndië ter hand nam. Het zij zoo. Fock gaat ons verlaten. Wie zul len wij nu krijgen in de plaats welke hij achter laat:' Voor den Kamerzetel is zijn opvolger dë heei- P. J. de Kanter, ook een oudi-Kamerlid uit Dordrecht. i Hei. spook van de verhooging der prijzen v'an alieile' levensmiddelen en tarieven treedt opnieuw weer dreigender naar Voren. Werd ongeveer een week geleden gemeld, dat het brood eenige centen zou opslaan, thans zijn de gemeentebesturen weer aan den gang de tarieven der gemeentevoertuigen de hoogte in te halen en het allereerst hebbën we hier het oog op de hoofdstad des Rijks. In Am- terdam wil men die tramtarieven van twaalf en een half op vijftien cent brengen en een tolheffing op de gemeenteponten, d'ie de stadsbewoners be- dezen kant niet opgaan. Ook op deze Voordracht weerklinken de protesten. De Directeur van de Amsterdamsche gemeentetram heeft een uitvoe rig exposee in de pers dben ubliceeren, waarin uit- eengezet Wordt, Idiat men wel genoodzaakt ts de i tarieven te verhoogen, omdat dë gemeenteambte naren meer loon verlangen. En tusschen haakjes .eVen meegedeeld is in den gemeenteraad van Am sterdam een voordracht aangenomen, waarbij de loonen der gemeentewerklieden worden gebracht vna f29.70 op f35.10 en van f34.20 op f'40.30. En zoo gaat het voort. Als een categorie werk lieden meer olon krijgen, moet dë andere catego rie dat meerdere loon in den vorm Van Verhoo gingen storten. Bij al deze verhoogingen is er het lichtpuntje dat die melktarievën geen 25 cent 'epr liter maar op 23 cent zou worden gebracht. Onrust en ontevredenheid blijft heerschen onder vfersjchllende categorien van arbeidlers. Onder de gemeenteambtenaren wordt diruk geagiteerd voor -verbeterde salarissen en het binnenhalen van het' geld, ötat hun bij een salarisregeling ingaande in Juni 1919 was toebedeeld. Maar intussehen heil beu ze de hun toebedeelde gelden nog niert in den zak. Laat 14"* Alkmaar. hoek Krebbesteeg. Telefoon 671. De Reparatie-inrichting Naaimachines ook in termijnbetaling OLIE, NAALDEN, ONDEüDEELEN Bloemisterij .1)13 DAHLIA' rraagt een ter opleiding in het vak. Jn. GROEN SINT PANCRAS. Velen is het bekend. U nog niet Wij zijn specialiteiten in Go. Alkmaar. De havenarbeiders in dë Amsterdamsche haven hebbën ei' het bijltje maar weer eens opnieuw bij neergelegd. Ondjanks de douche die zij heb ben ontavngen bij de vorige havenstaking en dleze Kal nog wel niet uit hun geheugen zijn' zij' op;'- ïiieuw in staking gegaan. De oorzaak was ook thans weer ontevredenheid over het loon. De ar beiders wilden zooveel hebben en de scheepvaart- vereen igingen willen niet meer dan zooveel geven All right, wij werken niet voor dat loon, wij fctaken. Het conflict stlhijnt zih nogal uit te breiden, want. van arbeiderszijde wordt beweend dat het. niet zoozeer gaat over het feit dat de scheepvaarttvereeniging voor het lossen van een zekere lading niet meer wil geven, maar dat de ontevredenheid onder de havenarbeiders opnieuw noorden het Y met de binnenstad verbinden. Het is natuurlijk zeer logisch, dat die bewoners die er tenslotte recht op hebben, dat zij niet uitgeslo ten zijn vlhan het verkeer met de groote stad, een heftig protest hebben laten Jiooren tegen het voor nemen. Niet alleen dat deze bewoners natuurlijk evenals elk ander mensch de hooge lasten hebben te dragen van de levensbenoodigdheden, zouden zij zich in de toekomst genoodzaakt zien, een zeker bedrag, hoe groot of klein dit dan ook moge zijn, af te scheiden, om naar den overkant vhn het Y te komen. Zij hebben geprotesteerd, gepe titioneerd en nog meer „ge-eerdi" zooals dit dan' gewoonlijk wordt aangedjuid, amar het resutlaat van dezen gerechtvaardigden eisoh, om de pon ten vrij te houden is dian ook niet' uitgebleven. B. en W. van Amsterdam hebbën in hun vergadering dë voordracht terug genomen. Met het tramtarief zal het wel vermoedelijk! Wij vragen ons af, wanneer zal toch eens dien rustigen tijd aanbreken, ver verwijderd van sta kingen en allerlei andere narigheden. De criminalitei tsrubriek eischt ook deze week en wanneer is dat ook niet het geval onze aandacht. Ditmaal gelukkig voor een feit dat ten minste niet zoo vaak voorkomt. Wij hebben al eens zoo'n geval gehad te Winschoten, waar na jaren en jaren plotseling een jongen tevoorschijn kwam, die jarenlang opgesloten werd gehouden en verwaarloosd. Een dergelijk geval dfoet zich thans vbor te Amsteerdam, nl. in idle Overamstelstraat. Hoe het geval tot ontdekking is gekomen te Win- (ebhoten kunnen wij ons niet precies meer lier mneren, maar wij vragen ons af hoe het omgelijk is, dat in zulk een d(ruk bevolkte arbediersbuurt waar de emnschen toch ongeveer elkaar kunnen J-*F A F Jb' Naaimachines. Telefoon 236, ALKMAAR- Electrische Reparatie-Inrichting. waarheden piteeren. Volstaan er mee djat' de 19- jarige joügeu van zijn' /tiende jaari opgesloten /werd gehouden in een donkere alkoof, waar licht noch lucht binnendrong'. De stumperd is nu ge lukkig bevrijd maar over die beweegredenen waar om „de moeder" haar-zoon zoolang heeft opge sloten gehouden, is nog geen licht gevallen. Het liee mehsch zit thans achter de tralvies en kan' zich nu eens indenken in den toestand va|n haar kind, die dit jarenlang heeft moeetn ondervinden Het zelfde spel schijnt ze hebben Willen uit- door haar zuster bevrijd. In de gevangenis moet halen met een harer dochters, dpch deze werd „moedertje zich maar eens bedenken, of het niet beter is, alles eerlijk op te biechten. En last not least hebben wij een vergiftigings- geval in Leiden. Ook daar heeft een der leden' •van ue zwakke sekse een harer medeménschen gru wclijk om het leVen -gebracht. Door arsenicum; in dc- chocoladë te storten heeft zij haar kost ganger B. een fabrieksarbeider vergiftigd'. De bijzonderheden hebben de lezers in de bladen kunnen vinden. Wij weiden niet verd|er uit ovër criminaliteti Memoreeren nog even, dat zich te Amsterdam het .verblijdend verschijnsel voordoet, dat de bferoo- vingen door de door de politie genomen maatre gelen afneemt. Hopen wij dat de steriotype op schriftjes boven soortgelijke berichten als: Zijl werden niet wlijzer. In de roofholen. Op het al taar der Liefde, etcetera etcetera in den vervolge zullen uitblijven tot blijdschap van de echtgenóo- ten dier lieden, die tenslotte moeten bemerken, dat na de duiten uit den zak geklopt worden. BUITENLAND;. Behalve de industrieele onrust in Europa, treed ij opnieuw weer den Poolsch Russischen oorlog op den voorgrond. De Bolsjewiki, die weliswaar met de Polen te Riga onderhandelen, schijnen niet veel' op te schieten wat betreft het afsluiten van een' vreedzame en duurzame overeenkomst, Al maakt men ook berichten, dat de „onderhandelingen wel ^spoedig zullen afloopen' *en „d!at men soedigij tot een gunstig resultaat zal komen" uit de fei ten blijkt dit niet en wat heeft men aan woorden ais meu geen daden ziet. Maar met al dat dlelibereeren over vrede en waenpatilstand is er geen wapenstilstand!, summa summarum': de Polen en de Bolsejwiki blijven el kaar in de haren ztiten. Wa de toestand voor de Polen al gunstig tijdens de laatste groote ge beurtenissen op het front, in het oosten, de laat ste week heeft de gunstige positie der Polen nog verbeterd. De laatsten hebben een aantal belangd rijke plaatsen genomen, waaronder Grodno, en .daarmede de Njeme'nlinie, de krachtige stellingen' 'nl,, waarop de Bolsjewiki zich tijdens het laat ste offensief haddèn teruggetrokken, tot een nihil gevaar gemaakt. De Polen worden bijgetsaan door een Oekrainsch leger, en al is dit een beetje ver uit dë buurt door een leger van generaal Wrangel die geen onaanzienlijke successen boekt. De bols jewiki dienen thans terdlege met den Wrangelfac- tor rekening te houden. Kamensk Podolsk, do hoofdstad van Podolie, gedurende verscheidene maanden de zetel van dë viorloopige Oekrainsche regeering is thans even eens door de Polen genomen. Dc toestand in Italië schijnt veel beter gewür- 'Inkijken een dergelijk geval niet eerder is ontdekt den të zijn. Hoewel in Noord] Italië botsingen ,Polltie 11011 wordjen^ medegedeeld. Wij I zijn Voorgekomen tusschen arbeiders -n politie, lach tof fers gevallen zijn, blijkt de hoofd zullen het treurige geval niet in al zijn lugubere

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1