Vergaderingen. Gemeenteraad Zuidscharwouds. Burgerlijke Stand. Cuordian te Riga melden aan hun Maden, da4 fle voorzitters van de Foolsche en Russische delega (ties een gemeenschappelijk communiqué hebhen uit gegeven waarin zij te kennen geven, dat zij over eengekomen zijn het wapensitlstandsverdrag en den voorloopigen vrede Vrijdag a.s. te teekenen. Dinsdagavond teekenden zij het protocol, waarin zij verklaren dat zij deze schikking bereikt heb ben. Er zijn reeds bijzonderheden bekend. Polen zou alles bereikt hebben wat zij zich ten doel' had gesteld. De oude Gallische grens is behouden. Litauenji s van Rusland afgescheiden door een corridor. Zou de slechte interne toestand in het Russscheg iijk er toe geleid hebhen, dat men on verwacht tot deze schikking is gekomen. Of is het te danken aan de snelle vorderingen die de Polen de laatste dagen hebben gemaakt. Waar schijnlijk is het eerste een uitvloeisel van het De betrekkingen tussehen Polen en Rusland worden dus op het oogenMik in vreedzame banen geleid. De mijnwerkers ih Engeland trachten even eens den vreedzamen Weg te blijven bewandelen. Ed het is niet de eerste maal, dat wij hopen, dat hun dit zal mogen gelukken. Dat is niet alleen voor Engeland, dohc voor geheel Europa van het grootste belang. De vertegenwoordigers van de mijneigenaren en het uitvoerend comité van de mijnwerekrs hebben geconfereerd om tot defini tieve overeenstemming te geraken over de voor stellen der mijneigenaars, met het oog op het ont- werpeniv an stembiljetten die door de uitvoeren de oommissie aan de mijnwerkes zullen worden uitgereikt om te stemmen over het al of niet aan vaarden van de Voorstellen der mijneigenaars. Het resultaat is geweest dat er een schema is opge steld, volgens hetwelk de loonen bij een pro ductie van 240 millioen ton met een sh. zullen worden verhoogd en bij elke verdere verhooging der productie van 4 mülioen ton, de mijnwerkers een toeslag van 6 penny per ton zullen ontvan gen. Het uitvoerend comité zou den mijnwerkers hébben aangeraden het aanbod der eigenaren aan te nemen. Zal men nu toch eens eindelijk tot een overeenkomst geraken De uitslag wordt deze .week verwacht. Intusschen zij opgemerkt dat te Waels, tengevolge van het lange talmen, tegen béstoursadvieg in, eenige partieele stakingen zijn Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 7 October des avonds half zeven. De voorzitter doet mededeeling dat de heer. 'Kramer eenige oogenblikken later komt. De voorzitter. Het is mij thans een aangename taak, Jen heer Kroon te kunnen toespreken, nu hij het feit herdenkt, dat hij voor 25 jaar tot lid van den raad wend gekozen. Het is zeker geenszins overbodig, wanneer men 25 jaar het vertrouwen als afgevaardigde heeft genoten, om de belangen van de gemeente te behartigen, dit grotoe feit te memoreeren. In uw loopbaan heeft u die belangen naar uw beste weten steeds voor gestaan, en waar het' zeker niet veel voorkomt dat men 25 jaar aan een stuk afgevaardigd' rwoidt, mag men dit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Ook al 'was hetgeen u heeft gedaan' niet in den geest van anderen, een ieders, meening moet gerespecteerd worden, en het is immer zoo: wie aan den weg timmert heeft veel te verant woorden. Wat u echter heeft gedaan dient ge huldigd. Ik wil u dan ook een woord van dank teengen voor hetgeen u in die kwarteeuw heeft gedaan, waarvan 12 jaar de belangen der ge meente door u als wethouder zijn behartigd, en zeker mag ik u hulde brengen namens alle inge zetenen dei gemeénte. Steeds is door u getracht de belangen naar uw beste weten te behartigen. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand zijn door u vele ingezetenen aan u verplicht. En als Loco-Burgemeester hebt ge steeds een ieders be langen voorgestaan. En in de soms lange tijden dat ge Loco-Burgemeester waart, waart ge steeds de man om te doen wat den wensch' was der in gezeten. 25 jaar geleden, in 1895, bedroeg het aantal ingeeztenen der gemeente 1895, hetgeen thans iets minder is. Om u nog eens terug te doen gaari, naar dien tijd, en hoeveel is veranderd, blijkt (wel hieruit dat het salaris van den burgemeester .toen f400 was, en dat van de wethouders f9. De H. O. was toen f2000.en alle gemeente- ,schulden beliepen een bedrag Van f13500.Wan neer wij dan denken aan de leeniing van f60000 pas aangegaan, zien wij hoe die tijden zijn ver anderd. Niet alleen echter de tijden zijn ontzet tend veranderd maar ook de menschen. Vroeger girg alles niet zoo officieel en had men een veel gemoedelijker inzicht, hetgeen toch zeker veel meer te prefereeren was dan de tijden van nu. Er zeker wensehen wijl allen die tijden tierug, in het belang van de gemeente. Mijnheer Kroon, eenige. leden en ik zufleif u binnen korten tijd een souvenir aanbieden, als herinneriög aan uw glorierijk jubileum. Hiermede wil ik eindgen en hoop dat u nog vele jaren in staat mooigt zijn, de belangen Van de gemeente te behartigen en te dienen. i De heeren Bekker Groen en Secretaris Parma wensehen den jubilaris geluk. De heer Kroon dankt den voorzitter voor de zoo hartelijke woorden. De notulen van de twee laatste vergaderingen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd'. Be heei Kramer komt ter vergadering. Door Ged. Staten is goedgekeurd de suppl. bégrooting groot f12500.ten behoeve van de dek. goedkeuring op het besluit' tot het' aangaan «ener geldleening groot f60000 tèn behoeve der uitbreiding van de gasfabriek. Verder berichten Ged. Staten de ontvangst utan j de aanvullingspolitieverordening, betreffende de I laatst genomen drankbestrijdingsbesluiten. Op 29 September is kasverificatie gehouden blij den gemeenteontvanger. De ontvangsten 'had den bedragen f106704.22, de uitgaven daarente gen f95755.811/2 zoodat in kas was en moest! zijn een bedrag van fl0948.401/2, alles overeen komstig boeken en bescheiden. In kas van het Levensmiddelenbedrijf moest .zijn en was f1676.751/2- Al deze mededeelingen wonden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van het Vakon der wijs in Westfriesalnd, om een subsidie t© mo gen ontvangen van f10. Verder een schrijven van de afdeéling Lan- gedijk dier vereeniging om de subsidie van f35 op f75 te brengen. B. en W. stellen voor deze verzoeken te be handelen bij de begrooting. Door den heer Zeeman wordt gevraagd of de lessen daardoor piet zullen worden vertraagd, omdat men niet weet op welke gelden kan wor den gerekend? De voorzitter antwoordt dat het een verzoek is voor 1921. Dc heer Berkhout antwoordt den heer Zeeman, dat zijn vrees ongegrond is, daar dit niet van invloed is op cto lessen van heden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werdt besloten. Ingekomen is een Verzoek van de Lange dijker Motorclub, om de maximumsnelheid te bepalen voor deze gemeente op 20 K.M. en in overweging te nemen op gevaarlijke bochten en plaatsen bor den met opschriften 'te zetten. B. en Wstellen voor aan het' verzoek tege moet te komen en de snelheid te bepalen op 20 K.M., zooals dit ook in de ponliggende plaatsen is Hiertoe wordt besloten. Verder stellen B. en W]. voor om aan hen over té laten het plaatsen van waarschuwingsborden. Den heer Berkhout komt het verzoek vreemd voor. De A.N.W.B. voorziet tpch in het plaat sen van borden. Men moet daar aankloppen an niet bij het gemeentebestuur. De voorzitter zegt, dat dit ook de aangewezen weg is. Atlle jborden worden (door iden A.N.WjW.B. geplaatst. De heer Kramer is van meening, dat borden in de gemeente worden geplaatst door den A.N.W.B. in samenwerking met de gemeente. En dan is het hier bij de brug zeer gevaarlijk door de hooge haag aan den waterkant. Zeer gewenscht is het dat hier borden worden geplaatst of dat het uitzicht wordt verruimd. De voorzitter wil nog wel eens probeeren de haag geheel te doen verdwijnen, want op zijn aanzegging is men al eens aan het snoeien ge weest. De heer Kramer. Het zou voor de veiligheid veel schelen. Men gaat met schroom den hoek! om. De lieei Zeeman zegt dat het huis van Kraak man het grootste bezwaar is. Als de haag ook weg is, blijft het gevaarlijk. Maar men kan toch beter een haag wegnemen, dan een huis verzetten Hierna wordt het palatsen van waarschuwings borden overgelaten aan B. en Wi. Van den heer Grabowski is het verioek inge komen om eervol ontslag als hppfd der schol en Vals lid Vian (de épmm. 'tot 'wering van schoolverzuim' Dti ontslag wordt op de meest eervolle wijze evi'leend waarhij de voorzitter zegt, dat men de meest aangename herinnering fvlan zijtn verblijf hier zal behouden, en voor hetgeen hij op het gebied van het onderwijs heeft gedaan. En de leerlingen zullen zich zeker steeds herinneren de gemoede lijkheid waarmee hij hen de nociÜge kennis tracht te bij te brengen. In 'de volgende vergadering zal idoor B. en W,. een aanbeveling worden aangeboden. Van den voorzitter Van Ged. Staten is mede deeling ontvangen dat de inspecteur der volks gezondheid voor drankbestrijding, zich niet ge rechtigd acht goedgunstig te adViseeren op het' besluit van den raad om het aantal vergunningen te brengen van 8 op 2; echter wel' Van' 6 op 4. B .en W. deelen mede dat zij zich volkomen kunnen vereenigen met het advies. Zij willen zelfs verder gaan in verband met de hangende plan nen van Langedijk één, en het aantal vergun ningen laten zooals hert is en geen Voorstel tot verlaging doen. Zij achten zich niet gerechtigd om de vergunninghouders daaridoor in een slech tere conditie te brengen. De heer De Jong betreurt' het- advies van B. en W. Ilet plan van Langedijk één mag van geen invloed zijn. Het terugbrengen Van 6 op 2 zal dan ook in geen geval 'van nadeel 'zijn. Wat betreft het zeggen van den Inspecteur, dat de laatbse jaren geen processen verblaal zijn op gemaakt, daar behoeven wij niet op in te gaan. Misschien wordt het nooit gezien, wat voor de bétrokkenen gelukkig is. En dan weten wij allen dat liet drankgebruik hier nog tamelijk veel is. De voorzitter. Mijnheer De Jong, spreekt u niet voor mij, maar Voor u zelf. Ik/ ben het inch' .niet melt u eens. De heer De Jong. Dank u. Het algemeen ver keer lijdt er 'piet onder en ook de Vermakelijkheden niet. Ik ben het dan ook piet eens' met den in specteur. Het kan jaren duren vöor men het aantal van 2 heeft bereikt. Waar u het wil verschuiven tot het volgend jaar, dat gaat piet, omdat men dan weer 5 jaar moet wachten, al vorens een voorstel tot verlaging kan worden in- gediend. Ik ben dan ook een tegenstander vajh het gegeven advies. De heer Zeeman. Ik ben het volkomen eens met den heer De Jong. De gronden van den I. hebben voor mij geep waarde. En dat geen pro- cessen verbaal zouden zijn opgemaakt, zegt niets Ik kan er mij ook niet mee vereenigen dat Lan gedijk één in deze een richtsnoer moet zijn. Waar achtig de vergunninghouders zijn er niet direct door gedupeerd. Het nadeel zie ik er dan ook niet van in. Wij mogen en kunnen deze gelegen heid niet voorbij laten gaan. Ook de heer Berkhout is het met De Jong en Zeeman eens. Spr. kan zich niet met het voor stel vereenigen, maar wenscht het besluit om het aantal op 2 te brengen te handhaven. De heer Kramer. De vorige maal was ik voor vermindering. De gronden van den I. zijd niet van dien aard, dat men op het genomen besluit be hoeft terug te komen. In stemming gebracht wordt het besluit 'dm het aantal vergunningen terug te brengen van| 6 pfp 2 gehandhaafd. Daarvoor stemden de hee ren Berkhout, Zeeman, Kramer en De Jong. Te gen de heeren Kroon Groen en Bekker. In behandeling komt thans het nog steeds aan hangige schrijven van de gemeente Alkmaar, om bijdrage aan de Handelsdagschool over 1919, tot een bedrag van f150 per leerling. Deze school werd bezocht door 2 leerlingen en thans nog döpr één, zoodat de gemeente zal moeten bijdragen een bedrag van f300.B. en W. stellen voor hier niet op in te gaan, gezien de gemeentefSnafn- cien terwijl voor één leerling die nog op sehoio] is een bedrag- van f300 zou moeten worden be taald. De heer Zeeman zegt, dat met het oog op de Langedijker U.L.O.school de gemeente moeilijk kan heengaan om de school te Alkmaar te suD- sidieeren. Wanneer de stuidie door een leerling daar reeds genoten, zou moeten Worden afgebro ken zou ik overigens de meest tegemoetkomende houding willen nemen. Die eene leerling detn ruimst mogelijken steun verleenen en niet meer aan anderen in verhand met de U.L.O.school. De gemeente kan niet alles doen. Het teloor gaan van het reeds genoten onderwijs zou ik ten zeerste bejammeren en daarom zou ik' alleen deze leer ling 'willen steunen en niet verder niet meer. De heer Berkhout kan in vele gevallen met den heer Zeeman meegaan. Wanneer wij f300 moeten betalen over 1919 wjil 1 leerling over 1920 werden toegelaten, is een drijverij' van Alkmaar, die te ver gaat. Nu geniet maar 1 leerling van die f300 en het volgend jaar zal weer f150 be taald moeten worden, zoodat die eene leerling f450 kost. Dat is te hoog vopr de gemeente. De heer Kramer vraagt of er niets te berei ken is. in Alkmaar. Het is hier „je geld of je le ven." Ik vind 't het toppunt. De voorzitter. Alkmaar verkeert zelf in een lastig parket. Om te doen wat zij thans doet, daartoe heeft zij het recht. En wanneer wij in dat geval verkeerden zouden wij precies hetzelfde doen. De heer Zeeman zeg,t er 'wel iets Voor te ge voelen voor hetgeen Alkmaar thans toepast. Wij zijn er alltijd met een koopje afgekomen. Wij zouden in den geest van Kramer knunen berichten dat wij geneigd zijn in onderhandeling te tradein De heer Kroon zegt er ook niet vopr te zijn, 4jo3 jammer het ook is voor het reeds genoten on derwijs. Het is een Russische maatregel. Hierop wordt afwijzend beschikt, maar zal wor den 'bericht, dat men geneigd is in onderhandeling te treden. Volgt thans aanbieding van de diverse begroo tingen voor het dienstjaar 1921. Met het onderzoek naar de bégrootingen Van de 'begrootingen van de gemeente, het burgerlijk armbestuur en van de lichtbedrijvén, worden aan gewezen de heeren Kramer en Berkhout, die zich deze benoeming laten welgevallen. De heer 'Berkhout richt' het Verzoek tot den voorzitter om de gemeenebfegroptting bij de le den van den raad te laten cireuleeren, evenals vorige jaren. De voorz. antwoordt dat het reeds het stellige^ voornemen was een uittreksel aan de leden te- zenden. In behandeling komt thans aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. De voorzitter. Een ieder zal reeds kennis geno men hebben van den brief naar aanleiding vanf het onderhoud Van B. en W- met den Directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf. B. en Wj. stellen voor om in principe tot aan sluiting 1'e besluiten. En zeker was het aange name verrassing, dat het niets geen kosten mede brengt voor de gemeente. De heer Zeeman. Hoe gaat het met de eilan den De Voorzitter. Die worden ook aangestoten, De heer Bekker. Ik ben met de heeren de ei landen opgegaan, en zal de aansluiting moeten geschieden door middel van zinkstokken, daar bij bovengrondschen aanleg de leiding kan bévrie- zen.zen. Ook hebben zij gezegd dat dit veel kos ten ïnet zich zal birengen, maar niet dat' het niet) gaan zou. Het onderzoek van de heeren zal het moeten uitwijzen of de eilanden' ook worden aan gesloten. De heer Kramer is van oordeel, dat zij niet' aan de elanden kunnen ontkomen. Daar izijn er die binnen de 40 M. van den weg] zijn verwijderldl De heer Zeeman. Dus ook het Kerkepad valt er onder. De voorzitter. Ja. De heer Kramer. Hqt is niet mboi dat men zich „moet" aansluiten. De voorzitter vindt de verplichting wel mooi Er zullen menschen zijn, die zeggen, dat him drinkwater goed is, al is het niet zoo. Tn Hejlop. is een dergelijke bepaling in de bouwverordening opgenomen en werkt daar goed. Het is iets in het algemeen belang. Wanneer het ook niet is in het bijzonder belang, dan moeten wijl het toch aan nemen, omdat het is in het algemeen belang. De heer Kramer. Maar daarbij moeten wij het oog houden op den tosstand der gemeente. Niet de minderbedeelden zullen er onldter lijden, maar wef de middenklasse. De heer Berkhout kan zich volkomen met he 'voorstel vereenigen. Jammer is het echter dat d bepaling van diwanig er in zit. Beter was he wanneer men vrij was, maar dan zou zeker he aantal aansluitingen te gering zijn. Zeker, n verlóóp van 5 of 10 jaar zal een ieder aangi sloten zijn. Maar wanneer er waterleiding moe komen, moet deze dwangbepaling gemaakt, ei 'dat komt omdat men niet overtugid is van he groote nut. Wij moeten hier dan oolk overheei stappen. De h eer Zeeman. Ook ik heb de opmerking vai den heer Kramer laten gelden. Maar zullen di men&then gebruiken, wanneer zij tegen hun zf aangesloten zijn? Ik zou daarom willen, dat' wai neer men aangesloten was en geen gébruik va| het water werd gemaakt, toch bijgedragen moes ♦weiden in de kosten. De ft eer De Jong. Ik stél mij voor, dat bij' he leggen van de buizen 'deze midlden door de straa moeten. Ik aou er dan ook de aandacht' van B en W. op'willen vestigen, dat zij'fr goed op toe zien dat de straat Weer volkomen in orde wordt: gebïacht. Bij het leggen van de gasleiding is d, straal slordig gemaakt en is zoo Mijven lig,. Wij hebben nu een prachtige straat en dat cïezi ook zoo weer opgeleverd wprdt. De voorzuter. Reeds is door ops daarover den Directeur van het bedrijf gesproken. En wi hebben daarbij de bepaling gemaakt, dat de straa tot genoegen van B. en W;. moet worden opgele verd cd gemaakt door bekwame stratenmaker; Uitdrukkelijk is door ons hierop de aandacht ot vestigd. De heer Berkhout. De straat komt niet meet geheel in orde wanneer zij niet geheel wordt legd. Wanneer het bij stukken gaat, krijgt men toch weer kuilen en hoogten. Ik zou de bepalin willen maken dat de straat vlan eind tot ein' moet worden verlegd. De voorzitter. Ik bén er ook zelf vbor om dii voorwaarde te stollen. De heer Kroon komt nog eens terug op dei dwangmaatregel en vindt het een aeer l&sti punt. De heer Bekker. Bij nietaansluiting, zoudei •wij kunnen zeggen dat men dan een jaar of vij moet wachten in verband met de vernieling van de straat.. En dan ben ik wel voor waterleid'in; maar niet voor hen die goed water hebhen. De heer Zeeman. Men is nooit zeker van goed 'water. Ik hoop dan ook dat de Gez. Gommiss: geen termen zal vinden om eênig water goed keuren. Dwang vindt ik dan ook niet erg wanneer het gaat: 'ten algemeenen nutte. Men moet d( menschen soms togen zich zelf beschermen. Eu wanneer men goed water heeft, kan het zoo be dorven worden door een windhpps. De heer Bekker. Mijn water is goed. En wal nu Ide heer Zeeman zegt van een windhoos, wan neer de lucht valt zijn alle musschen dood. Da: is de grootste fantasie. In stemming gébracht verklaart men zich mei algemeene stemmen voor aansluiting. De voorzitter spreekt zijn vreugde uit over het thansgenomen besluit. Bij de rondvraag, die thans volgt, Vraagt di heer Zeeman, of B. en ,Wj. al een voorstel hebbei inzake wijziging van het reglement van orde opdat ook des avonds de_ ingekomen stukken tei inzage kunnen Worden genomen. De voorz. antwoordt dat het nog niet in tt handeling is genomen, maar het de volle aai dacht van het 'ooilege heeft. De rondvraag, verder niets opleverende, slu 'de voorzitter de vergadering met een woord vai dank, waarna de raad overgaat in oomitë gene raai. (Ingeschreevn over de maand September.) WARMENHUIZEN. Geboren: Maria Geertruida, dochter van Wil lem Groot en van Cornelia Stoop. Alida deer truda, dochter van Pieter van der Molen en van BWillemijntje de Ruiter. Pieter ,zoon van Oietet .Vos en van Guurtej Dirkmaat. Arend, zoon vai Jannes Kutterink en van Maria Wilhelmina Zo® nenberg. Ondertrouwd: Jacob Bootsma oud 28 jaar Lina Jeen^ma oud 20 jaar. Getourwd: Cornelis Petrus Goudsblom, oud 2' 'jaar en Maria Groot oud 22 jaar. Jacob Boiotsiffl oud 28 jaar en Lina Jeensma oud 20 jaar. Overelden: Aangegeven is een levenloos kin< van Reijer Mink en Neeltje Pronk. N. V. DE TIJDGEEST. Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. MULIE. Opgave van het Hoofdagentechap C. PAAEX BERG te OUDKARSPEL Woensdag 6 Öctobér 1920. Prijs van f 1000 483 9083 13517 18??? 15608 f 400 4756 7495 8311 13866 149$ f 200 18144 f 100 5041 7484 8529 8767 1424f 15563 17126 17743 20525' Donderdag 7 Octobér 1920. Prijs van f 100000 18826 f 1000 3519 f 400 820 863 3398 5915 6446 i 6930 11822 19049 f 200 1105 8564 19312 20809 j f 100 2700 3544 8002 10133 I 11579 13400 15941 17139 118,742 2Q367 lij' 'Pc in te Aaiïi ledei Het Weled. KaSsal Onuitg Pacht Velgen M, Sb) iter; N. Kot C. Tpe Café n Uit te Ned; Spr.ic wojn Café Invent 'Brug, Doo: ccmmi gehrae kening keurin den pi Ove brengt de con De gende A. Bs plaats' Ex ter Vol; AA. het ov Eeis herok2 wordt D (V z O f0 D Er

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2