B&hliabollen a 45 cent p. stuk Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen Rechtzaken Buitenland. derwijs. Ik hoop van' harte dat het onderwijs weer in goede banen zal worden gelteidi. Wanneer de hr. Buis- zich krachtig genoeg daartoe gevoeld, en hij wordt als tijdelijk hoofd aangesteld, heblben wij ons tevens uitgesproken te vertrouwen dat de 3 leerkrachten het onderwijs in goede banen zul len lteiden. De voorzitter zegt dit eveneens te hopen. In het begin van de vorige maanjd is aan den hr. Buis gevraagd of hij met 1 Nov. in dienst zou kunnen treden, waarop het antwoord werd ontvafigen, dat bij het uitblijven van de koorts hij aan het ver zoek zou voldoen en anders bericht zpu sturen. Maar tot heden is nog egeen bericht ontvangen. Wij mogen dus verwachten dat hij zich zelf krach tig genoeg gevoeld om deze taak op zich te ne men. Hij zal niet tegen zijn taak opzien. Kan hij nog niet, dan zuilten wij in overleg treden met dien schoolopziener. De heer Barten acht het todh wenséhelijk om zich van een tijdelijke hulp te voorzien. Maar dan tot Februari. De salarissen worden toch opk door het Rijk vergoed. De heer De Geus is van oordeel, dat men toch een gevaarlijke kaart speelt. Hij zad zijn betrek king weer waarnemen „als" de koorts wegblijft. Hij kan hier zijn dat de koorts weer terugkomt, een dan valt men daarover. De heer Ootjers zegt dat er geen liefhebberij was voor Üe tijdelijke betrekking. Ik heb er wel vertrouwen in dat de heer Buis deze maand goeo i3 geweest. Ik twijfel in geen geval aan zijn goeden wil, verre van dat, maar wanneer hij aan zijn gezondheid twijfelt zal hij schrijven. De heer Barten wenscht zoo spoedig mogelijk een hoofd te benoemen. Wij hebben nu 13 sol licitanten en ik acht het zeer wenschelijk om dit hog voor Nf>v. te doen. Wanneer zij 3 maanden hébben voor de opzegging van hun betrekking, dan wordt het toch nog Februari. De voorzitter acht dit net wensichelijk, omdat toch informaties moeten worden ingewonnen. De heer Keizer. Ik stel volkomen vertrouwen in de leiding van B. en W., waar het betreft de eblangen van het onderwijs te behartigen. En zij wijden zéker hunne vollte belangstelling aan die taak. Ik ben zelf ten volle overtuigd van het overgebleven personeel, en verwacht dan ook dat in de toekomst een stagnatie wordt voorkomen, zooals wij die thans achter den rug hebben. Hierna wordt goedgevonden, den terugkeer van den heer Buis af te wachten, opdat deze een re geling kan maken in overlteg met de beide andtere leerkrachten. j Van Ged. tSaten is een schrijven ingekomen, waarin gemeld wordt door den Minister van Ar beid ingevolge machtiging van H.M. de Konin gin, dat door de Kroon afwijzend is beschikt op het verzoek van den Raad om aan „Concordia" een bijzondere vergunning te verleenen. De heer Ootjers zegt, zijn spijt te moeten uit drukken over het feit, dat afwijzend is beschikt op het gedane verzoek. Ik had op een groptere welwiléndheid gehoopt, en Concordia opk een ver gunning zou krijgen, evenals is toegestaan dat de vergunning van „De Burg" werd overgeschreven op naam van den heer Bakkum. Ik had gehoopt op die bijzondere vergunning. Maar nu zitten wij voor een -gekke geschiedenis. Concordia is een stichting die er mag wezen. In Conoordia be hoort dan ook een vergunning te zijn. Het moet noodwendig, hoe jammer ik het opk vind, maar thans doe ik dan ook het voprstel, om het aantal' vergunningen volgens Üe Wet uit te breiden. De voorzitter. Maar B. en ,W. wenschten dan daaraan te verbinden dat uitgesloten zijn de Nieuwe Laadplaats, de Oosterstrap,t, en nog de nieuw aan te leggen straten. De heer Heman. Het is althans een voorzichtige maatregel. De heer Barten zegt wel te begrijpen uit wel ken hoek de wind waait. Ik bten echter niet voor 'het verzoek. Het is een particuliere zaak en wij zullen het algemeen belang er niet mee dienen. Ik ben er niet voor. De heer Duijves verklaart zich ook alls een te- genstaider. Overal worden de vergunningen ver minderd en hier zouden wij gaan uitbreiden. Ik ben niet tegen een vergunning als zoodanig, maar tege n de uitbreiding van het aantal. De heer Barten. Na ons besluit is er nog nooit een vergunning opgeruimd, maar nu komen wij er juist dicht aan toe. Geef je dus ruimte daarin dan blijven de vergunningen. Wij begeven ons op een gevaarlijk terrein. Hoewel ik wel niet verwacht dat Concordia de plants zal1 zijn, waar herrie gemaakt wordt. De heer Heman. In geen geval. Ook bij de vergunningverleening aan Bak-kum was ik er niet voor. 1 Do heer Ootjers. Daar was je niet voor uit het oogpunt van geheelonthouding. Ik had gehoopt op de bijzondere vergunning, en zoudten andere vergunningen zijn verdwenen. Maar dat is nu helaas niet zoo gebeurd. I De heer Heman. Het was veel mboier geweest. In stemïning gebracht, wordt met 4 tegen 2 stemmen besloten het aantal vergunningen uit te breiden. Voor stemden de heeren Ootjers, Keizer, De Geus en Heman. Tegen de heeren Barten en Duijves. Rondvraag. De. heer Keizer vraagt of de 'burgemeester .nu ai antwoord kan geven op zijn vrapg bij wie de brug naar de laadplaats in onderhoud behoort. De voorzitter antwoordt dat de gemeente geen onderhoud van de bruggen heeft. Van de straat is het echter nog nie t^zeker. Daaromtrent hoopt Z.E.A. in de volgende vergadering nadere inlich tingen te verschaffen. De heer Keizer vraagt verder of er naar aan leiding van zijn voorgesteld schrijven dat aan de caféhouders is verzonden, waarin het verboden ,is sterken drank te schenken aan hen die reedfe te veel hebben gedronken, op straffe van het ont nemen van de vergunning, daar die ha|nd a^an ge houden 'wordt. De voorzitter. Daar wordt op toegezien, het geen trouwens altijd is gedaan. Diaar gaat er wel eens een door de mazen, maar de hand wordt er beslist aan gehouden. De caféhouders werken zoo veel mogelijk mede. De heer Keizer is tevreden met het ontvangen antwoord. De heer Duijves uit zijn ontstemining over de slechte distributie van zwarte brandstof, en wijst daarbij op gemeenten waar men voldoende krijgt De voorzitter antwoordt hieipp, dat de com missie steeds tracht de gemeente te voorzien. En de oorzaak zal hierin moeten worden gezocht, dat wij zijn aangewezen op de cokes. Ook bri ketten hebben wij hier niet, terwijl deze in an dere gemeenten wel komen. De voorzitter zegt toe nog eens aan de commissie te zullen vragen, en den volgenden keer daarvan de uitkomst mede te deelen. De rondvraag verder niets opleverende, sluit de voorzttier de openbare vergadtering, waarna^ de raad overgaat in comité generaal. Extra aan onze abonne's alhier bezorgd. Bloemisterij BK DAHLIA" Biedt aan in elke gewenschte kleur. Bestelt spoedig. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. - UIT OUDKARSPEL. Door het gemeentebestuur was Maandagmorgen de gelegenheid voor het 'bestellen van militaire dekens opengesteld, waarvan de ingezetenen per bekkenslag mededeeling ontvingen. De g&egen- heid was opengesteld tot 1 Nov. djoch reeds den ieeisten dag was het aantal liefhébbters zoo groeit dat een telegrafische -bestelling van 225 dekens ,Üoor den Burgemeester weerd gedaan. De vloed -vloed van bestellingen 'heeft nog niet opgehou den. nog steeds komt men een of meer van dteze goedkoope dekens bestellen. Er blijkt d!us wel .belangstelling voor te bestaan. Het café met vergunning ,,'t Huis te Bre- \derode", eigendom van den heer Buékmann, is door onderhandschen verkoop overgegaan in banden Van jden heer C. Vis alhier, dei, naar we vernemen, de zaak met ingang van 1 Februari zal aanvaarden. Voor de derde maal binnen den tijd van een week hebben we in onze gemeente een plotseling ingetreden sterfgeval te berteuren. Was het Vrij ,dag j.l. dat de heer B. een val uit het rijtuig met den dood moest bekoppen, Zaterdag werd de heer .E. dood voor de deur van- zijn wloning gevonden, nu Maandag was het weer de familie Hart die door een zwaren slag werd getroffen. De lieer C. Hart zou Maandagmiddag nog even met het schuitje naar den bouw gaan, doch keerde vandaar •niet Weer. Toen de familie door het lange uitblij ven ongerust begon te worden, ging men op on derzoek uit en vond den heer H. reeds spoedig, drijvende in de nabijheid van het Vrouwenland je enkele minuten van de woning, Een hartver lamming schijnt de oorzaak van dit tragisch on geval. Uitslag van de verhuring der alnderijen van de gemeente Oudkarspel op Maandag 25 Octo ber 1920. B 167 en 168, Koudoord.' Vorige huurder Jb. Kroon Gz. voor f96.60 nieuwe huurder Jb. Schuit voor f100.— Noordelijkste akker groot 50 A. vorige huur der J Dekker voor f86.nieuwe huurde rJ. Dekker voor f88.50. 2de noordelijkste akker groot 51 A. vbrige huurder VKostelijk voor f 83.85 nieuWe huur der W. Kostelijk voor f 85. -, Derde akker groot 51 A. vorige huurder W. Kostelijk voor f83.25, nieuwe huurder W. Kos- .teijik voor f76.—. i Vieerde akker groot 55 A. vorige huurder W. Kostelijk. Vijfde akker groot 22 A. vorige huurder W. Kostelijk voor f30.60, nieuwe huurder W. Kos telijk voor f 30.60. C 208 Hendrik Aneslijk. Zuidelijkste akker en 2de akker groot 48 A. vorige huurder R. Ootjers voor f90.—, nieuwe huurder J. Joman Fz. voor f91. Derde en vierde akker groot 43.10 A. vorige 'huurder Nic. Bruin voor f 69.— nieuwe huurder J. Joman Fz. voor f 76. Vijfdevo n zesde akker groot 33.60 A. vorige huurder C. Bruin voor f54.nieuWe huurder VJ. Joman Fz. voor f57 Zevende en achtste akker groot 43.10 A. vo rige huurder C. Bekker voor f72.nieuwe huur 'der J. Joman Pzi. voor f70. Negende en tiende akker groot 40.70 A. vori ge huurder Nic. Bruin voor f 67.nieuwe huur- ijder J. Jomna Fz. voor f70.— Elfde en twaalfde akker groot 09.60 A. vorige huurder J. A. C de Groot voor f20,nieuwe, huurder (opgehouden.) A 90 Benoordwesten Diepsmeer, groot 2.45 50 H.A. vorige huurder D. de Graaf voo f 270. jnieuwe huurder D. de Graaf voor f290.—. A 219 noordeinde van Koedijk, gropt 3.13.50 H.A. vorige huurder J. Oosterman Voor f583. nieuwe huurder J. Oosterman voor f 560. C 214 Binnenslijk groot 2.33.60 H.A. vorige Jiuurder J. Weel voor f 392— opgehouden'. C 307 Klink/ooi gropt 2.01,60 H,A vbrige huurder T. Kostelijk voor nieuwe huur- der T. Kostelijk voor f 220. j C 251 Wabflbis of Lieseslijk groot 1.83.10 H.A. vorige huurder A. Kroon J.Az. vopr 1'234.— nieuwe huurder A. Kroon J.Az. voor f235.— C' 213 Benoorden de Staart gropt 2.44.30 H.A. I - vorige huurder H. Joman vopr f332.- nieuwe huurder H. Joman voor f 32.9- I C 14 Breeland Oosterste Oord groot 1.56.27 nH.A. vorige huurder M. Borst Kz. voor f 126.50 i nieuwe huurder M. Borst Kz. voor f128.— I C 254 Trompijper groot 1.36.30 vorige huurder I A. Borst voor f171.nieuwe huurder J. Trost heide voor f185.— I C 310 Noorder Koning grppt 2.36.80 H.A. vo- ,rige huurder H. Bekker voor f 344nieuwe huur der H. Bekker voor f 315. C 309 Zuider Koning groot 1.64.70 H. A. vo rige huurder J. Rijper voor f242.— nieuwe huurder J. Rijper voor f200. C 207 Oomzijpkeslijk groot 1.96.80 H.A. vo rige huurder J. Borst Oz. voor "f280.—,, nieuwe huurder J. Borst Oz. voor P 271. C 303 Schutislijk groot 2.26.70 H.A. vorige huurder T. Pranger voor f 320.— nieuwe huur der T. Pranger voor f 300.—. C 13 Breelands Westerste groot 2.26.70 H.A. vorgie huurder F. Bouwens vop|r f220.50 nieu we huurder F. Bouwens voor f200.—. A 175 Brandslijk het oostelijkste perceel groot 1.25.86 II.Avorige huurder Jn. Dekker voor f 225. nieuwe huurder M. Mulder voor f 200.'—. De verhuring had wederom plaats voor zes jaar wat wel eenigszins invloed op de lager gewor den prijzen scheen te heblben. De totaal op brengst der verhuurde landerijen was f 4277.10 tegen f 4354.30 de vorge maial. NOORD,SCHAR WOUDE. ,HET KLEINE TOONEEL." De naam van ,Het Kleine Tooneel1" moet nog in'bm geren. „Cicero" klonk reeds zoo. eigen, en met dien naam kwamen ons personen voor den geest, die de Tooneelspeel'kunst zooveel vppruit heblben gebracht. Maar niettegenstaande de naam „Cicero" is verdwenen, is de kern der leden ge bleven. Dat getuigde weer de uitvoering van j.l1. Zondagavond toen het tppneelstuk „Hein Roekoe" van Jan Fabricius ten tooneele werd gebracht. „jleir. Roekoe Van het stuk zelf gaven wij reeds eene beschrijving, van het spel der lteden te Zuidscharwoude eveneens. Thans kunnen wij kort zijn. .Schitterend in één woord, is hier het stuk ver tolkt. De fouten, dié wij opmerkten, klteven het stuk zelf aan. De fluitende postbode vinden wij overdreven, het slot van het stuk te gezocht. Maar mooi spel werd er gelteverd. De uitbeelding okn niet 'beter, was ware kunstuiting. We Ji ebben Idien avond zeer genoten en dit kon°allteen het spel der lteden bewerken. De juiste opvattin» •werd weergegeven op eene wijze, die bewondering moest afdwingen. Tot weerziens! BROEK OP LANGENDIJK. Voor de vacante 'betrekking van onderwijze res aan de Openb. SkJlooI alhier, hebben zich) slechte een viertal' sollraitanten aangemeld. De Weleerw. Heer Ds. Johs. Stehouwer, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft ook bedankt voor het beroep bij velijke 'gemeente te Zuid Beijerland. j VOOR 125 MILLIOEN MARK LEVENSMID DELEN. Naar men uit Leipzig aan de N. R. C. mteldt vertoeft de Saksische Minister voor vtelksvbe- dnig thans in Nederland en heeft, door bemid deling van een Amsterdamische firma voor 125 millioen .mark levensmiddelen leverbaar binnen «en week, gekocht, t.w. 10000 centenaar eetbare vetten, 50000 centenaar reuzel en 50000 cente naar Amerikajmseh spek. EEN 80-JARIGE VERBRAND. In een perceel in de Wil'lemstraat te Utrecht is een 80-jarige man bij het aanmaken van een kachel verbrand. GEVOLG VAN DEN BESCHONKEN TOEST. Zaterdagavond laat kwtarn J. v. H. te Tilburg in beefchonkeen toestand thuis en wilde zijn vrouw, met wie hij deswege twist kreeg, mishan delen. Een vriend des huizes de vrouw willendé beschermen, viel H. met een mes en rhacht hem een doodelijke wonde toe, die weldra den >x> ten gevolge had. De dader van P. is gearresteerd. De verslagene was 37 jaag oud. t DE SCHOOLSTRIJD. Gister is de Lager Onderwijswet in het Staats blad afgekondigd, de Ratificatie van het Vre desverdrag, waartoe de onderhandelingen ond'er het voigie ministerie geopend waren. Openbaar en bijzonder onderwijs zijn dus van heden af voor de wet gelijk. Na tientallen van ja ren van vinnigen strijd is thans de vraag: Het onderwijs al of niet neutraal? beslecht en daar mede is de finantieele gelijkstelling van het bij zonder onderwijs met dat, wat tot dusver alleen door den Staat bekostigd werd, verkregen. De schoolstrijd is geëindigd. DR, KUIJPER. - De gezondheidstoestand van Dr. Kuijper is, hoewel niet onmiddellijk levensgevaarlijk, lang haam achteruitgaande. EEN MARTELAAR Gistermorgen is Mac. Swiney, de burgemeester van de Iersche stad Cork, overleden, na een hon- i gerstaking van 74.dagen. Men kent zijn geschiedenis. Op 13 Augustus gevangen genomen, terzake van rebellie weid hij tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch de competentie der Engelsche Rechtbank niet er kennende, begon hij voedsel te weigeren, en heeft daarin tot den dood volhard. DE ENGELSCHE MIJNWERKERSSTAKING. Men ^verneemt dat de regeering een nieuwen grondslag gevonden heeft, die, indien hij Voor de mijnwerkers aannemelijk is, vermoede'ijk een bevredigende regeling zal kunnen opleveren. De conferentie duurde twee uur en daarna gin gen de gemachtigden der mijnwerkers met hun bestuur beraadslagen. Deze beraadslagingen duur den anderhalf uur De voortgezette onderhandsche besprekingen wekten optimisme. UITSPRAKEN. Maurits Schagen, Berkhout, beleediging f25. boete of 25 dagen. Jelke Broers, Alkïnaar, verzet vonnis diefstal, nader onderzoek gelast. Petrus Beentjes, Castricum, mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf. A nth. Corn. Grollte, Helder, mishandeling, f5 'boete of 5 dagen. Hendr. Joh. Ravenstein, Helder, belteedignig, f15 boete of 15 dagen hechtenis. Gerrit Veldkamp, Alkmaar, wederspannigheid, f30 boete of 30 dagen. Evert Kuut, Wiermgen, verduistering, vrijge sproken. Joh. Stuijfbergen, Castricum', verduistering, f30 boete of 30 dagen. 5 Pieter Corn, de Vries, Helder, bel'eediiging, f15 boete of 15 dagen. Hendrik Everts, Schagen, mishandeling, f30 boete of 30 dagen. Willem Bleeker, Alkmaar, diefstal, 1 maan<l gevangenisstraf. Pieter Ossendorp, Enhuizen, huisvredebreuk, 10 boete of 10 dagen. Franz Leon Gitzei, z'wervend, vernieling, f40 boete of 40 dagen. Petrus Dekker, Alkmaar, Weüerspannigheid, f30 'boete of' 30 dagen. N. G. M. Visser, Hoorn', diefstal, 6 maanden tuchtschool. D. Hoogland, huisvrouw Visser, Hopjrn, heling, f25 bioete of 25 dagen. Oer. Joh. Corn. Bontekpe, Helder, zedenmisdrijf 1 jaar gevangenisstraf. NIEUWE ZAKEN. Twee agrarische steunpilaren uit Barsingerhorn Aris Sohrieken en Jellte Faber waren heel genoeg lijk te Schagen aan het kermishouden geweest, maar kregen bij het scheiden van de markt nog nog een avontuur, dat hen heden beidten op de zondaars bank bracht. Ze kwamen namelijk in conflict met zekeren Corn. Appel'. Weldra werden er met vuisten en zelfs met een fietssl'eutel ge werkt, met het gevolg, dat Appel den pot ver teerde en met een zwaar bloedend oog bewusteloos ineenzonk. Op het politiebureau kwam Appel weer bij zijn positieven en kon nadere verklaringen af leggen. Het O.M. vorderde tegen Schrieken 3 maanden gevangenisstraf en voor F^ber vrij- I' DE KONING VAN GRIEKENLAND. Reuter meldt uit Athene dat de Gr.ieksche Ko ning overleden is, De kermis te Anna Paulowna heeft ook geen bepaald rustig verloop gehad en zal het wen schelijk zijn, dat de gemeenteraad het voligend jaar de drooglegging eens overweegt. In de her berg van Landman is het er nogal Spaiansch toe gegaan tusschen eenige feestelingen, de landb. J. Jonker, en de gebroeders Dirk, Lou en Flens Blaauboer. Jonker die een klein 'beetje zeurig Was, kreeg twist met Dirk Blaauboer. Hij werd jdoor Dirk bij de keel gegrepen en geslagen. Ook de andere broers kwamen er bij om' Jonker af te knokken en juffr. Jonker, die haar man te hulp snelde werd ook op een mep onthaald. Natuurlijk waar gehakt wordt vallten spaanders. Thans ston den de drie heeren Blaauboer voor het beklaag denbankje en "hoewel zij ijverig ontkenden en Dirk zelfs steun en hufp had .gezocht bij een ambitieus jong pleiter in strafzaken, stond de officier na een langdurige behandeling eindelijk klaar tegen Dirk 3 en tegen Lou en Fl'ons li mnd. gevangenisstraf te vorderen. De advocaat pleit te. geldboete of voorwaardelijk. Toen was Dirk nog niet klaar en moest hij nog eens terecht staan met Pieter Blaauboer; om dat hij in denzelfden rumoerigen nacht den land- louwer Eens Spigt zou hebben geslagen en in het oor had gebeten. Dit geschiedde in nabijheid van de tent „De vroolijke Keuken". De heer Spigt was dien nacht ook tamelijk dronken en de een gaf den ander de schuld dat hij was begonnen. Pieter Blaauboer stond terecht wegens mishande ling van zekeren B. J. Boelteums. Deze heer was echter niet komen opdagen en zoo, kwam het, dat de geheele zaak moest worden stop gezet en de rechtbank besloot de behandeling over 14 da^en v,*»t le zetten. De officier requireerde echter al bij voorbaat tegen Dirk 3 maanden eeviantre- nisstiaf. i Twee pikbroeken' uit Den Helder, A. Schende- iaar en H. SSelderbteek, peddelden in den nacht \door Helders straten zonder licht, en trachten de op hen loerende politiedienaars te ontsnappen door vlug dopr te trappen, maar zij werden toch' i geknipt en beden vorderde het Q-M'. tegen ieder

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2