Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Vereenigingen, Handelaars en Particulieren laat Uw Drukwerk maken op de Plaatselijke Drukkerij •bieten 'No. 86. iwTeiMj. rtuEiffioeai Woensdag- 27 October 1920 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Vergaderingen. Gemeenteraad OUDKARSPEL. NIEUWE LANGEDIJKER COURAiKT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. AB0NSEKENT8PBIJI REDACTEUR-UITGEVER BUREEL; Noordscharwoude. PRIJS DEB A E> VERTEN TlENt Y»h 1—6 regel* 75 et., elke regel meer 15 et* (Jroote letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven reektetreeks aan den Uitgever Ms extra nummer reeds aan onze abonnê's te Oud- karspei bezorgd. De raaa dezer gemeente k-wam Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van den edelachtbt Heer A. C. Kroon, Burgeemester. De voorzitter opende met een woord van wel kom de vergadering waarna de notulen werden voorgelezen welke zonder oip- en aanmerkingen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Het jaarrapport over de malariabestrijding, diat ter lezing hij heeren raadsleden zal worden rond- gegeven. Het verslag van het doofstommeninstituut over 1919 dat aan de liefhebbers ter lezing z,al wor den afgegeven. Proces-verabal van kasopname hij Iden gemeente ontvanger over .Vt derde kwartaal, waaruit bleek, dat ka- en Doeken in orde waren. De ontvang sten waren f 123426,64; de uitgaven f 122481,4i alzo oeen kasgeld van f 945,22. Een vlerzoek ivan C. Kop omi 4 (maanden afschrij ving op de H. O. wegens vertrek ,dat werd toege staan. 1 Een dito verzoek van C. Warnaar om 3 maan den ,dat eveneens werd toegestaan. Een adres van de L. T. B., afdl. 't Veldt met verzoek de musschen bestrijding van gemeentewe ge ter hand te nemen. Op voorste Ivan B. en W. werd besloten dit adres in handen te steilten van die tuinbouwver- eenigng iter beoordeeling of gemeentelijke inmen ging noodig is. Een aangehouden adres Van de bewoners v,an Ide Butterlaan waarin zij bezwaren opperen om trent he tplan van den heer J. C. Swager om daar een graandorseherij te plaatsen. In verband met de gewijzigde politieverordening waarin daar omtrent eene bepalisg voorkomt werd besloten om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Een verzoek van het hoofd der school ,den heer O. de Wat, om eervol ontslag als zopdafaig met van 1 December wegens benoeming als tuin- bouwleeraar te Lisse. Werd op de meest eervolle wijze verleend met betuiging van leedwezen. Een verzoek van denzelfde om verzoek tot eervol ontslag voor het geven van hërhalingson- derwijs en als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Ook dit werdl o pde emest eervolle wijze ver leend. 1 Een verzoek van denzelfde om nog hot 1 Ja nuari ih het huis te mogen blijven wonen. Dit werd toegestaan omdat het voor het nieuwe hoofd voor dien datum niet noodig is en het voor het huis eerder beter is dan slechter dat het be woond wordt. Een verzoek van Mej. C. G. Scalé om eervol ontslag als onderwijzeres om gezpindheidteredenen met ingang van 15 Januari, werd eervol verleend. De voorzitter deelde mede ,dat nieuwe oproe pingen zijng eplaatst en dat voor de betrekking van hoofd der school zich 20 sollicitanten heb ben aangemeld. De schoolopziener achtte het niet wensdhelijk om het bezit van tuinbouwacte in de oproeping te vermelden, omdat het onderwijs voor kinderen bovenal dient te gaan. Een andere gemeente heeft het wel in de oproeping vermeld ,dooh had daar mede geen resultaat. Goedkeuring o pde verordening o pde heffing van keurloonen. Bericht, dat de vergoeding voor he therhalings- onderwijs over 1919 bedraagt f 450, Bericht van Ged. Staten, dat ze kennis hebben genomen van het besluit betreffende het bepa- lenvan oppervlakte voor verlotfslokalen. Goedkeuring o phet le suppletoire kohier school geld, op het le suppl'. kohier H. O., op de geldl- leening groot f 60000,voor de lichtbedrijVen, o pvle 4e suppletoire begrooting dienst 1919 en o pde af- en overschrijvingen. Goedkeuring o pde gemeenterekening zondter eenige op- o faa'nmerking. Bericht van Ged. Staten, dat de rekening van het electrisch bedrijf door hen is nagegaan en goedgekeurd en dat ze adviseeren er een maga zijn-administratie o pna te houden met het oog o plden grooten vpprraad. De voorzitter verzocht aan de leden der corn- sie dit in gedachten te houden. Verzoek van de Wed. Paarlberg om verhoo ging van salaris voor den reinigingsdienst. Be sloten werd dit in handen te stellen van B. en W. om te onderzoeken in hoeverre verhppging van salaiis noodig is. De heer Paarlberg vroeg of het niet gemenscht is dan tevens te onderzoeken in hoeverre uit breiding van dezen dienst gewenscht is. Er wordt nog maar al te weinig gebruik van gemaakt ,z;oo dat er zeker nog veel in het Water terecht zal1 komen. De voorzitter maakt de opmerking dat men 'niets mag wegwerpen. f.. De heer Paarlberg gelóóft ,dat de voorzitter zal denken ,dat het ook niet gebeurt ,all is het dan ook moeilijk te epmstateeren. x De her Van Exter wees er op, dat de bouwers hun afval meenemen naar den akker. Besloten werd om de wenk van dien heer Paarl berg in de B. en W.-vergadering te overwegen. Hierna kwamen de stukken ter tafel, alle be- (trekking hebbende op 'de onderwijsinrichtingen te Alkiraar. Het eerste verzoek is om betaling Van f 600 voor 4 leerlingen die gedurende 1199 aan het han delsonderwijs hebben deel1 genomen. B. en W. stellen voor daarop afwijzend te be schikken met het oog op de komende U. L. 0.- 'gchool. De voorzitter deelde mede, dat de ouders met dit voorstel in kennis zijn gesteld. De heer Hart maakte de opmerking, dat de kinderen evengoed van de U. L. O.-school gebruik kunnen maken. Het onderwijs staat gelijk met han delsonderwijs. De heer Paarlberg vroeg of B. en W. ook over wogen hebbben welke gevolgen het aannemen van hun voorstel zal' hebben. Ik meen wel te weten, aldus de heer Paarlberg ,da,t de kinderen vam de school zullen worden geweerd wanneer de ge meente zich in dezen afwzijdig houdt. Als het. waar is wat hij meent, da,t de 4 ouders het' allen zelf kunnen betalen zo ude beste regeling zijn, dat de gemeente zich garant verklaart en alles van de ouders terugvordert. Kunnen allte ouders het niet betalen, zou er een regeling getroffen kunnen worden. We ldienen we met het oog op de JU .L.O.-school ons eenigSzins van het steunen van onderwijs te onttrekken ,doch het geldt hier kin- 'jderen die reeds vordering gemaakt hebben en jdan gaat het niet aan, him de gelegenheid te ont- tontnemen. De heer Bakker Vroeg of het voorstel' van" den B. en W. ook van toepassing is op het hooger handelsonderwijs waarin toch de U. L. O.-school' niet in kan voorzien. i De voorzitter deelde mede ,dat dit blij de andjerel (Stukken aan de orde komt. De voorzitter zegt, dat het voorstel van B. ten W. is om afwijzend te beschikken. En dat aan de ouders der kinderen is medegedteeldl, dat B. en W. dit voorstel zouden doen. De heer Hart. Ook doen wij het met het oog op de U.L.O.school. Wanneer wij gaan subsidiee ren gaan de kinderen naar Alkmaar. Wij moeten onze school hooghouden. De heer. Bakker. Wanneer de gemeente afwij zend beschikt, worden dan de kinderen geweerd De voorzitter. Wanneer niet betaald wordt wel'. De heer Bakker zou het zeer jammer vinden. Spr. is van meening dat de mogelijkheid! tot het bezoeken van de school moet geopend worden. Wanneer wij afwijzend beschikken kunnen zij niet meer heen. 1 Dc voorzitter. Wanneer niet meer betaald wordt Qok de heer Paarlberg zou het verbazend jam- mei; vinden. Het gaat toch om de kinderen die op school zijn. Hoewel1 ik er v(oor ben dat de gcemente zich garant stelt, zou ik toch niet zoo veel willen steunen omdat het misschien 4 ou ders zijn, die zelf kunnen betalten. Ik zou het jammer vinden wanneer de kinderen geweerd wer den. De voorzitter. Wanneer Üe kinderen betalen gaan zij naar school. De heer Paarlberg. Uit het schrijven van Alk maar is door mij begrepen, dat de gemeente het moet betalen en weer op de ouders zelf verhalen. Ik hoop dat. dan een besluit genomen wordt, waardoor de gang der kinderen naar Alkmaar niet belemmerd wordt. De voorzitter is van meening, da thet evengoed is, wanneer de ouders zelf betalten, maar er is niets tegen dat de gemeente zich garant verklaart De heer Melten vraagt of de mogelijkheid zich dag niet zou kunnen voordoen, dat de ouders gaan zeggen, du de gemeente zich er voorplaatst betaler wij niet. De heer Paarlberg antwoordt, dat het geld bij Verordening teruggevorderd wordt. De heer Hart. Bij onze garantverklaring ligt er toch het gevaar in opgesloten, dat de ouders zeg gen niet te kunnen 'betalen. De heer van Exter zegt, dat de garaptverkla,- ring allteen is voor wat geweest is, dus otver 1919. De voorzitter. Het was veel mooier het direct van de kinderen te heffen, maar de gemeente Alk maar wenscht de gemeente aansprakelijk te stel den. De heer Bakker. Ik Iwil niet (dat die U.L.O.school' 'in gevaar komt. Maar wanneer de gemeente zich niet garant verklaart, zouden de kinderen, die Iets kunnen worden, niet meer naar de handels school kunnen. Dan kunnen niet zij Iteeren die (goede hersens hebben, en van minder gegoede ou- Jdeers zijn, maar waar de portemonnaie van vader het toelaat. Ik wil1 er niet ver op ingaan in ver band met den sléchten finantieel'en toestand van de gemeente. Daarom1 zou ik will'en voorstellen om Van èen inkomen tot f1000 niets te heffen, tot f1250 een vierde De voorzitter. Mijnheer Bakker, dat ik u in de rede val, het gaat hier over 1919, en niet over de toekomst. De heer Bakker. Ik wil' ook niet een ieder in de gelegenheid stellen, omldat de gemeente hef betaalt, want veel' wordt door de U.L.O.schopl ondervangen. De heer Melten. Wij weten allen hoe het aan den Langendijk gaat. Het gapt niet aan om de kinderen die naar Alkmaar gaan te steunen. Dat mogen wij niet doen. Wij moeten zuinig zijn. Het gekl kan er niet af. Ik Iweet ook niet waar het vol gend jaar de belasting van geheven moet worden In stemming gébracht wordt met algemeene stemmen besloten zich garant te verklaren voor het bedrag over 1919. De heer Bakker stelt hierna lie volgende hef fingsregeling voor; tot f1000 niets; van 1001 1250 een vierde; van 12151:1500 de helft; van 1501 1750 drie vierde; en Van 1751en hooger ralles. In' stemming gebracht wordt dit voorstel met 4 teger: '3 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Paarlberg, Hart, Van Exter en Bakker. Tegen de heeren Melten, Groot en Sehrieken. Van het Bestuur van lie Ambachtschool te Alkmaar is een schrijven ingekomen, om een bij drage over 1919 van f15 per leerling en over 1920 de bijdrage met 16 en 9 jgld. te verhoogen. De voorzitter zegt, dat de bijdrage over 1919 f105 bedraagt. Moeten wij dat bedrag beta1 en of de gemeente. De kinderen uit de bui ten gemeen ten betalen daar nog minder dap die uit Alkmaar. Wij kunnen deze bedragen echter niet op die ouders gaan verhalen omdat het al'len mindierge- gegoeden zijn. De heer Groot. Om een goed vakman te wórden moet men naar de Ambachtsschool. Ik geVpel' daar veel Voor. De voorzitter. Ook hier hadden wij eerst ge- meeend alles door de ouders te mpeten laten beta len. Maar het komt zoo plto,ts v(o(or de menschen pp De heer Paarlberg vraagt of de kinderen hier pok worden buitengesloten, wanneer niet wprdt bijgedragen. De voorzitter. Daar schrijft men nietls over. De heer Melten. Wanneer wij een tegemoetko ming geven aan de menschen die kunnen betalen 'dan moeten wij het ook hier dpen. De heer Sehrieken. Is het nog meer noodig, dat bijgedragen wordt. In Noordscharwopde wópdt ook gedeeltelijk bijgedragen. De ovorzitter. Dat is een regeling voor 1921. De heer Paarlberg. Wij kunnen dit bedrag niet meer op de ouders verhalen. Wanneer de kinderen ook geen gevaar laopen, zal' ik mijn steui er niet aa"n geven om bij te dragen. De beer Bakker. Wij zijn zedelijk verplicht om het wel te doen. De heer Paarlberg. Het is al' zoo lang geleden. De voorzitter. Dat ben ik met u eens. Maar \wie weet hoelang zij reeds daarapn gewerkt heb ben. Men moet soms zoo lang wachten op ver schillende dingen, dat niet atlijd de schuld bij het bestuur ligt. Van verleden jaar is er v|an ons een verordening 'weg. Wanneer het van de finan- tien kon zouden wij betalen. Maar nu is er ook een zedelijke verplichting. De heer Bakker. De finantien zijn wel niet zoo heel schitterend, maar in het belang van het vakonderwijs zou ik het toch willen geven. De heer Melten. De verhouding is al' zoo treu rig als het kan. Wanneer wij de menschen die het betalen kunnen tegemoet kennen en de arme 'menschen niet, Weet ik werkelijk niet welke hou ding de raad moet aannemen. De heer van Exter Vraagt of dit stuk niet ge- yeombineerd kan worden met het daarop volgende. De voorzitter leest dit desbetreffend schrijven voor, waaruitt blijkt dat door het Rijk 70 pCt. zal worden bijgedragen in de onderwijskosten, terwijl de andere 30 pCt. voor rekening moeten komen, die gébruik maken van de onderwijsin richtingen. In verband hiermede steilten B. en W- de vól gende heffingsregeling voor: Tot 800 niets; van 801—1000 een Vierdevan 1001—1200 de helft; van 1201—1400 drie vier de en van 1401 en hooger alles. De voorzitter zegt dat er een verordening was maar dat deze nu eenigszins verhoogd is tot de volgende bedragen. B. en meenden echter niet hooger te mogen gaan, in verband, met de komende lagere salariseen en den slechten finan- .tieeler. toestand. De heer Paarlberg is van oordeel dat iemand! •met een Inkomen van 800—1000 onmogelijk een vierde daarvan kap betalen. Spr. stelt in verband! daarmede het volgende voor: tot 1000 niets; van 10011500 een vierde; van 1501.1750 de helft; van 17512000 drie vierde ein van 2001en hooger allés. De heer Sehrieken' Vraagt hoeveel schoolgeld door de kinderen moet worden betaald. De voorzitter, f45 plus f145 is f185. De heer Sehrieken. Geen kleinigheid. De heer Bakker. Maar, Mijnheer de voorzitter, u gelooft toch niet dat de salarissen zopi lapg zul len gaaD, als u denkt. De ovterzitter. Ik weet niet of u daar ver stand van heeft, maar djap moet u dte banken maar eens hooren. De heer van Exter. Anders wordt het' voorstel veel te ingrijpend. 1 De heer Sehrieken. Het is wel jammer. De

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 5