Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 87. Zaterdag 30 October 1920 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 - J. H. KEIZER Revue van de week Vergaderingen. Gemeenteraad Harenkarspel (■tem«2. TiurN«oa a, NIEU WE LMGEDIJKER I)I R UT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. ABONNEMENTSPRIJS REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: Koordscharwotide. PRIJ8 DE h AETERTENTljfiNt Vaa 1—» regels 75 ct., elke regel meer 15 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend, Brieven reektstreeks aan den Uitgever, DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD BINNENLAND. BINNENLAND. „Andiamo Ineominciato" zjauden we met Tonip, uit Looncavallp's Paljas Ifet publiek buiten het Binnenhof willen toeroepen. Inmiddels is het spel1, het is a'war, niet het „Paljasspel" begonnen, doch het resultaat v.ap de op 21 September aangevangen parlementaire periode is pover. De interpellaties zijn niet van de lucht. Het begon met de interpellatie van den Tempel over de Poststaking, waaruit, alb wij ons niet vergissen, een zestal moties ge bp ir en werden. Natuurlijk, om achtereenvolgens te wor denverworpen. Alleen een motie van Rijzewijk om terugwerkende kracht te verleenen voor jden knidertoeslag vanaf 1 Januari 1920 werd Aange nomen. En zop ging de Kathpdiek mot den buit strijken, Waarop door den spoiaai democraat ge baasd was. De S.D.A.P. had met haar interpella tie 'Sannes over de zuivel en broodkwe-tie evenmin succes. Een motie van den interpel- lant om den broodprijs te verlagen zOo nopdig met bijslag van Rijkswege werd met 50 tegen 21 stemmen verworpen. Het brood blijft dus nog even duur _gn dit ondanks het Amsterdamscha Gemeentel es tuur de w ereld kond doet, dat het Amerikaansche bloem f3 per 100 K.G. goedkopper te verkrijgen is, dan de prijis die door de regee- ring is vastgesteld De. regeering schijnt er echter geen oor naar te hebben ptm dit goedkoiopere bloem te verstrekken en laat een mooie kans voorbijgaan, pim zpnder het verleenen van bijslag (waartegen terecht de meerderheid van het Par lement, overeenkomstig de op de Brussellsche fi- nantieele conferentie verkondigde denkbeelden, ge kant is) het brood gpedkjooper te maken. Het brood blijft hierdppr volgens de bewering van den 'wethouder voor de levensmiddel'envporziening te Amsterdam., den heer 8. R. de Miranda 5 cent per 800 gram duurder dan strikt noodzakelijk is. Er staan nu nog eenige interpellaties op de agen da, die later behandeld zuleln worden. Intus- schen komt eenige beweging in de parlementaire molen. De Kamer is ml. begonnen met de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet en van de wet op de inkomsten belasting, strekkende tot verruiming van het ge meentelijk belastinggebied. Een uiteenzetting van de beteekenis van dit wetsontwerp zou tever voeren, te meer, daar het verstandiger is af te "wachten hoe het er uit zal zien als het eventueel door de Kamer zal zijn aangenomen. Minister de Vries toch heeft ik geloof reeds vier maal belangrijke wijzigingen in het wetsont werp aangebracht en gezien de onaangename cri- tiek, Waaraan deze bewindsman zoowel van links als van rechts blootstaat, lajat het zich aanzien dat er nog wel een enkele verandering zal komen Zooals het "vpprstel er nu uitziet, krijgen de ge meenten op enkele punten minder vrijheid, nl. opzichte van de wettelijke grens voor de pro gressie en een verplichte heffing der inkomsten belasting door de Rijksadministratie. Anderzijds is de bevoegdheid der gemeenten in het nieuwe voorstelt- uimer en wel dop.r het openstellen van de gelegenheid om ten hoogste hjbnderd opcenten op de vermogens- en Rijksinkomsten te heffen. Dat wil zeggen, geachte belastingbetaler,, die pas uw belastingbiljet heeft thuis gekregen, dat gij het volgend jaar nog een paar centjes meer tee betalen zult hebben. Laten wij echter de Ge meentebesturen in deze voor hen zopi moeilijken lijd niet al te hard vallen. Het is waar, een aan sporing to ^zuinigheid is altijd gepast doch -uit het oog mag nief tv er lor en worden, dat met den ■gniliioen gulden en de aflopp, i pterg tegengevallen Volteekend is zij nog lang niet en de inschrijvin gen hebben nog voortgang. Rptterdam verging het niet beter. Op eene leening van 10 millioen gul- den, eveneens met een rentestandaard vfa|n 7 pCt., werd slechts voor 80 pCt. ingeschreven. De ban- kiers zullen nu wel voor het overige geld zor gen doch het is m.i. bedroevend, dat onze groote steden op dusdanige wijze in den steek worden gelaten. hesten wil niet op alle uitgaven te bezuinigen is. Welnu, de gemeenten moeten toch op de een andere wijze aan geld komen en deze week •heeft men nog kunnen waarnemen, dat zelfs het leen geen 'baat meer heeft. Amsterdam toch open de een inschrijving op eene 7 jpCt. leening van 15 BUITENLAND. De mijnwerkersstaking in Engeland duurt nu ongeveer een week en tot ieders genoegen kunnen wij thans zeggen dat men zeer optimistisch ge stemd is, dat binnen zeer korten tijd een over eenkomst zal worden bereikt, waarpp de staking gal worden 'beëindigd. Reeds de vorige week we zen Wij er op, dat „machtige invloeden" aan het| werk waren om te trachten een minnelijke schik king tot stand te brengen. Die machtige invloe den blijken te zijn Llbyd George zelf en Horne met nog eenige regeeringsautoriteiten en de leiders, van dc mijnwerkers. Tijdens den stand der onderhandelingen d'reige er een kink in den kabel te kbmen dopr het onver wachts besluit der spoorwegarbeiders om een sy'm' pathiestaking af te kondigen. Dit overijlde be sluit ie thans op aandringen van de mijnwerkers zelf teruggenomen. "Ware dit niet het geval ge weest dan zou men thans in de onmogelijkheid' veikeeren om verder te onderhandelen, terwijl daarentegen de toestand v.an het land in veel be narder positie zou zijn geweest. Maar, zpppls ge zegd, de spoorwegarbeiders hebben hun besluit ingetrokken. En uit het feit, dat de onderhande lingen nog steeds worden voortgezet, zou men meenan te mogen opmaken dat deze toit op he den naar het genoegen van beide partijen worden gevoerd. Bridgeman, de minister Voor het mijn wezen, zou een nieuwe formule hebfben gevonden, die de mijnwerkers bevredigt en voor de regee ring niet geheel en al onaannemelijk .s Er wordt dus druk onderhandeld. Maar omtrent de resultaten der onderhandelingen of zelf om trent dee besprekingen daarvan lekt zeer wei nig uit. In algeemene phrasen worden eenige persberichten de wereld ingestuurd, die echter zeer nietszeggend zijn. En zeer waarschijnlijk alö „stak achter de deur" heeft de Engelsche regee ring een noodwetje ingediend, hetwelk haar tij delijk een buitengewone macht zal verleenen tot bescherming van de belangen der gemeenschap ingeval van nood, die geacht zal wprden te zijn ontstaan, wanneer de Engelsche samenleving in haar bestaan wordt 'bedreigd. Het noodwetje is dus ,zeer rekbaar. Un bon entendeur, demi mot suffit Ook in Duitschland hebben de mijnwerkers zich geroeid doch deze geshcill'en zijn Thans beëindigd door de aanvaarding vain de uitspraak vian het Berlijnsche soheidsgereht door de mijnwerkers-or ganisatie. V Hel heeft er nog even 'om gespand, dat in de Duitsehe mijnindustrie geen sympathiestaking zou worden afgekondigd met de Engelsche doilegas. Wat is namelijk het geval. De kolenop'brengstl van de Duitsehe mijnen, die nog volgens het .verdrag van Versailles moeten worden afgeleverd kunnen toch dienen voor de Engelsche bedrijven. Deze Duitsehe kolen kunnen langs een omweg naar Engeland worden gebracht. Van Duitsehe Vijde zal men dit trachten te verhinderen. Ge schiedt dit toch, dan heeft men aï te wahten wat geschieden zal. Eigendunkelijk zullen de Duitsehe mijnwerkers wel niet gaan staken, daar liet uitbreken van een sympathiestaking niet kan geschieden buiten medeweten en op bevel' Van de 'hoogste macht, de Internationale. Een der leiders van jie Duitsehe mijnwerkersbonden verklaarde het volgende, hetgeen wij even woordelijk weer geven, omdat deze ten opzichte van Engelschen ui 1 gesproken woorden wel belangwekkend zijn: Dc Duitsehe arbeiders zuilten in geen geval sta kingsbrekers en verraders tegenover de Engelsche arbeiders zijn. Dit moet duidelijk worden uitge sproken, opdat degenen, wien he tjaangaat, het hooren. Wij staan op het standpunt, dat de over winning der Engelsche arbeiders ook onze over- j winning is. Nu wij toch aan over stakingen spre- i ken, willten wij hier even naar voren brengen een staking', uitgebroken in Roemenie. Deze algemeen staking is waarschijnlijk geproclameerd, naar aan leiding van politieke arrestaties van arbeiders. Den 18en October legden de spoorwegarbeiders het werk neer. Hierop werd de mobilisatie afge kondigd van de dienstplichtige spoorwegarbeiders 21 October kondigde de algemeene colmimissie der vakvereenigingen de algemeene werkstaking af. Daarop heeft de-regeering den staat van beige af gekondigd. Volgens een mededeeling, die natuur lijk niet gecontroleerd kan woirden is de staking mislukt. Op het oogenblik zijn' berichten in ex- tenso uit Roemenie omdat het huidige conflict! nog schaarsch. Wij schrijven 26 October. Den Hen Augustus begon de groote martelaar der Iersche onafhan kelijkheid, de 'burgemeester van Cork, Mac Swi ney, zijn hongerstaking. 74 dagen, 74 lange da gen heeft hij volgehouden elk voedsel te weige ren dat hem voorgezet werd. In zijn laastte lij den Hagen weigerde hij zelfs medicijnen in te ne men tegen de ziekten noodzakelijk gepaard gajani de met een langdurig ontberen van eenig voedsel' Gister is Mac Swiney overleden. Het tragische einde van dezen man, die streed en stierf voor de hem heilige idealen, dwingt, zoo woj lij vriend al!s vijand, eerbied af. Veelvuldig waren de verzoeken om vrijlating. Veelvuldig de bemoeiingen van„ verschillende personaliteiten. Alles stie techtcr af op den onwrikbaren wil van de Engelsche regeering, om niet toe te geven op dit punt. De regeering beschouwde Mac Swi ney en de andere hongerstakers als gewone re bellen. Zij toch waren in openlijken oprtog te gen de Engelsche regeering. Daarom kon de re geering deze mannen niet vrijlaten. Het zou vol gens haar een nederlaag zijn geweest voor de En; gelsche regeering en een overwinning en daarme de een aanmoediging voor de Sinn Feiners. Men weet, waarom Mac Swiney Iwterd gearresteerd. Om dat hij in het onrechtmatig bezit gevonden Was van een cijferschrift der politie, hetwelk dienst deed bij het opsporen en achtervolgen van mis- dadgiers. Tevens werden bij zijn arrestatie op een meeting te Cork, eenige geschriften gevonden in zijn bezit, Welke aansporen tot verzet te gen de Engelsche overheid in Ierland, Dit kon de regeering te Londen niet dooir de vingers zien 'en zij heeft gepersisteerd in de gevangenhouding ■van de zich tegen de Wet verzettende onderdanen Mac Swiney is overleden. Wat de gevolgen van zijn dood zullen zijn, zullen ons de eerstkomende dagen leeren. Beter zal het er in ieder gieval niet op worden. Er is nog een andere ernstige zieke, die onze aandacht vraagt. Sedert eenigen tijd 'is de koning van Griekenland ernstig ziek. Deze ziekte heeft thans zulk een omvang aangenomen, dat men vieest voor het leven van den jpjigen Gorst. Reeds spreekt men van eventueele troonsopvjolgni in Griekenland. Paul, een jongere 'broer des konings zou tot kpning moe ten worden gekroond. Deze is 'echter nog onmondig. Ex koning Constantijn, die thans in Zwitserland zit, verzet zich tegen de troonsopvolging van zijn onmondigen zoionOf" het dezen veel zal' geven. Het Parlement kan Paul mondig verklaren, en eventueel' kan Venizelos de ministerpresident een regentschap instellen. Maar laten wij de. zaken niet vooruit lpppen. De buaiige Grieksche vorst is nog niet dood. Het „Le rei est mort, viye le rod" heeft nog niet •weerklonken. Juist na het schrijven van ons ovierzich't, ont vangen wij het 'bericht Van het ovierlijden van den jongen Griekschen monarch, koning Alexander Hij bereikte slechte den 'zeer jeugdigen iteeftijd Van 27 jaar. Lang heeft hij het Grieksche volk niet geregeerd. Slechts eenige jaren zwaaide hij den scepter na het gedwongen aftreden van zijn va der, okning Constantijn, die thans te St. -Mo ik in Zwitserland verblijf houdt. Thans zal men, zooals gezegd, het pro- est krijgen van den Griek schen' ex-koning, om zijn onwaardi gen zoom dén Kioon op het hoofd te zetten. Hoe de mona"- 'chistishce kwestie zich zal ontwikkelten, willen wij eene even afwachten. Vergadering van den Raad der gemeente Ha,- 'renkarspel op Dinsdagmiddag 2 uur, voorzitter de lieer Burger, Burgemeester, secretaris jde heer Dam. De voorzitte nopende met een wjoord van wel kom de vergadering, met de mededeelnig, dat dfe heer Francis wegens blijde familieomstandighe- ,den verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hierna werden de notulen van de vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd' goedge keurd. - Door B. en Wj. was aan mej. Kwantes, onder wijzc-res te Kerkbuurt verzocht, of ze bereid was in verband met de nog niet vervulde vacature haar vertrek een paar weken uitte steilten. Dial ar op was 'bericht ingekomen dat ze bereid is haar eervol ontslag te laten ingaan o|p| 1 November inj plaats van 15 October. Van den heer Schaaij, onderwijzer te Waarland! Was het verzoek ingekomen otm' eervol ontslag wegens benoeming elders. Dit werd op de meest eervolle wijze verleend met ingang van 1 Dec. De voerzitte rdeelde mede dat zich na de eer ste oproeping geen enkele sollicitant heeft aan gemeld, zoodat een herhaalde oproeping ge plaatst is. Bericht was ingekomen dat de vergoeding vlofor het heihalingsonderwijs over 1199 f1240.— 'be draagt en dit bedrag inmiddels is uitbetaald'. 1 Daar in 1919 1290 gld. is uitbetaald, is de se cretaris in nadere correspondentie getreden, doeh daarop is nog geen antwoord ingekomen. Dp heeren hoofden van scholen hebben bericht gezonden dat ze hunne benoeming vopr het ge ven van herhalingsonder wij- aanvaard hebben. Te Waarland nemen 6, te Kerkbuurt 15 en te Dirks horn 12 kinderen aan dit onderwijs deel'. Op het verzoek van de tuinbouwvereenigingenl in het Waarland om een verwarmd en verlicht lokaal voor de te hpuden tuinbouwcursus werd' gunstig 'beschikt. Op het verzoek v'an den L.T.B. afd. 't Veldt om van gemeentewege de 'bestrijding van de mus sel en tel' hand te nemen, zal worden geantwoord' dat liet gemeentebestuur bereid is zijne medewer king te verleenen, wanneer ook de andere- aange schreven vereenigingen het doen. Bericht was ingekomen dat als zetters zijn be noemd de heeren Borst en Dpekes. Voor extra politiediensten in het kantbin Scha- gen voor algemeene rekening verricht, zal 45 gulden worden 'betaald. Ingekomen was een mededeeling dat de Ver- pleeggelden voor de krankzinnigen virhopgd zijn van 800op 900.De provincie draagt hier voor bij boven de 600. Ingekomen was een dankbetuiging van Het Witte Kruis voer de verleende subsidie 200.— Op het schrijven van het gemeentebestuur Van Alkmaar inzake kosten van onderwijs werd 'be sloten hiervoor geen speciale rekening te makeni omdat Jaaraia.n slechte dopr één leerling wordt deelgenomen. j De Centrale brandstoffencominissie zal woir-den medegedeeld dat de gemeente bereid is garant te zijn voor de betaling die 'dopr de handfelteren in deze gemeente moet worden gedaan. 'Zop be kend is is dit verzoek gedaan naar aanleiding van hetgeen zich te Broek op Langendijk heeft voor gedaan, met' gevolg dat de gemeente Broek is' uit gesloten van 'hrandstoffenlevering. Voorzitter lichtte deze zaak nader toe en keur de ten sterkste de handelingen van het gemeente bestuur wan Broek af. Goedgevonden werd aan den boouikweeke" Lich tenberg te Noo d clarwouJe op te d agen he' op knappen van het oude kerkhof en hot 'planten van vruchtboomen aldan-. De ko en daa voor zullen zijn 200 tot 225.gu'dm. Aan de ambachtslieden is een i. se .rijving ge vraagd vooj' 1 Npjvember voor den bouw van een arr es tantenlokaai.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1