Guus Klünnen NIEUWE LMMER COMET. GERARD WORM Wollen Shawls Gebreide Handschoenen Zijden Shawls Wollen Sporthemden Ijsmutsen Handschoenen met wol f2,95 f 0.95 f 1.60 f7.50 f 1.40 f 0.95 Van alles en nog wat NAAIMACHINES A. Plaatselijk Nieuws. Ikhliabellta a 4S cent p. stuk Zaterdag 30 Oct. IfMO. Vervolg Gemeenteraad Koedijk. Het kohier voofr het schoolgeld o(vter het derde kwartaal ten 'bedrage vjajn 201.60 wordt goedge keurd en vastgesteld. 4 Hierop wordt dopr den voorzitter voorgelezen een concept verordening, regelende de terugbeta ling dei schoolgelden dopir de ouders, wier kinde ren de een of andere onderwijsinrichting te Alk maar bezoeken. De vordering zal bestaan uit: Van 800 niets; van 801—1000 20 pCt; van 1001—1200 40 pCt.van 1201—1400 60 pCt.; van 14011600 80 pCt.en Van 1601 en hooger 100 pCt, i De heer Mulder is van' oordeel1 dat de ouders zooveel mogelijk pmtlast tnoeen worden,t en het onderwijs zooveel mogelijk bevordert. Spr. stelt de volgende regeling voor' Tot 1200 niets; van 1200-1600 één derde; van 16002000 twee derde en boven 2000 alles. Dit voorstel wordt ondersteund door den heer Hart. HOUTTIL 54, ALKMAAR. mei losse Boord Verschillende heeren bestrijden echter het Voor stel omdat het teveel1 lasten met zich zal brengen De heer Oud dient thans een tusschenvoorstel in, hetwelk wordt ondersteund dopr den heer van der Woude. Tot 1000 niets; vim 10001200 één vierde; van 12001400 twee vierde; van 14001600 drie vierde en daarboven alles. Na eenige bespreking iwordt dit yopirstel door F>. en W. overgenomen. In stemming gebracht wordt het vcpfrstel van den heer Mulder verworpen. Voor stemden de hee ren Hart en Mulder. Het voorstel j8. en W|. wlordt met algemeene stemlmen aangenomen. De verordening rege lénde de invordering wordt ook goedgekeurd Hierop vragen B. en Wj. machtiging, tot het aangaan V|an. een geldlteening tegen ten hoogste '7 p(Jt., int het bedrag, hetwelk noodig zal' zijn rijn voor den hloiuw van een nieuw schoollokaal. B. en W. vragen dit thans omdat nóg de 25 pCt. vergoeding Van het Rijk kan Worden ver kregen, maar na 1 Februari niet meer. De heeer Hart houd teen pleidooi vpor het' aan stellen van een neutraal en onpaqtijd -opzichter, 2ulks in het 'bellang van den bouw zelve. 1 Na eenig over en weer gepraat, wordt de ge- naagde machtiging Verleend. Hierop wordt goedgevonden een adres aan H.M. ide Koningin te zenden, me (Uverzoek het salaris van de onderwijzeres te verhoogen, in verband hiermede, dat zijl 1 uur les geeft buiten de school uren om. B. en W, doen thans het voorstel de huur van de woning waar Jb. Modder in Wopnt te brengen van 1.50 op 2.50. De heer Hart zegt er voor te' zijn onder Voor waarde dat de woning vrij komt Voor de gemeente De heer Mulder wenscht tegen 1 Mei de wo ning op te zeggen. Modder heeft een inkomen Waarvan gerust een duurdere woning kan wor den betaald. En dan heeft hij een andere wo ning kunnen krijgen, maar daarvan geen gebruik gemaakt. Na nog eenige discussie wordt besloten de huur onveranderd te laten, maar deze en nog een ande re woning tegen 1 Mei op te zeggen. Goedgevonden wordt den rijksveldwachter de gewone gratificatie te geven voor diensten bewe zen gedurende de kennis en voor nachtdiensten dezen zomer dook hem verricht pok nog een gra tificatie. Goedgevonden Wprdt vborlioppig aan den cör- ret pondent van de arbeidsbemiddeling een bedrag toe te kennen van 50.per jaar, en een onderzoek zal worden ingesteld naar zijn werkziaiamheden. Rondvraag. Be voorzitter doet mededeeling dat op de ver ordening op de vpedingsmdidelen npg geen advies 15 ingekomen. Op voorstel Van den heer Hart Wórdt besibten igoedkoope militaire dekens beschikbaar te stel oln voor hen, die een aanvrage daprvopr indienen. ■Per bekkenslag zal dit wbrden bekend gemaakt. Be heer Mulder vraagt of er geen brief is in gekomen van het Burgerlijk Armbestuur, betref- lende den verkoop van een huis. Be voorzitter antwoordt dat deze Vraag reeds naar Gedeputeerde Staten is. Niets meeer aan de orde orde zijnde, sluit de Voorzitter hierna .de vergadering. OFFICIEEL BAKKERSNACHTAR BEID. Do Burgemeester van Zuidscharwatóie brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat het vanaf 24 October 1920, ingevolge het bepaalde bij artikel 35 der Arbeidswet 1919, onder meer is verloden bakkersarbeiid te verrichten tussohen 8 uur des voormiddags en! 6 uur des namiddags. Van dit verbod zijn uitgezonderd a. de Zaterdag tusschen 4 en 6 ulu(r des voor middags. b. tien andeere dagen in he tkalenderjajar tus schen 4 en 6 jiur des voormiddags, op de arbeids lijst of een daarnaast opgehangen kennisgeving vermeld c. de MaanJdag tusschen middernacht en 6 uur des voormiddags, vopr zoover betreft het stoken van heetelucht- en heetwaterovens door één per soon in de bropdbakkerij. Het hoofd of de bestuurder van een onderne ming, dfe in den regel zonder hulp van anderen bakkersadbeid verricht, mag echter tusschen 8 uur des namiddagsi en 6 uiujr des voormiddags bak- keisarbeid verrichten, indien hij daartoe vergun ning heeft. De aanvraag om zoodanige vergun ning wordt gericht tot den Burgemeester der ge- lueente, waar de broodbakkerij gevestigd is. For mulieren voör deze aanvraag zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Zuidscharwoude, 28 October 1920. Be Burgemeester voornoemd: VAN SPENGLER. De bijl, gestaag in 't hout gedreven Boet honderdjarige eiken sneven. Zij klein de drop en hard de steen, Eens 'boor de drop door marmer heen. De aanhouder winti Lange jaren is actie gevoerd voor plaatselijke keuze en drooglegging van ons land. Resultaat?, De houder van een volksllogement te Rotterdam heeft aan Ged. Staten verzocht zijn „vergunning" in te trekken, omdat hij zich overtuigd heeft dat hec gébruik van alcoholische dranken ontaar dend werkt. vanaf f 15.van uitsluitend prima fabrikaten Eerste Alknaarsehe Naaimachinehandel Luttik Oudorp 66, Langstraat 44, Telefoon 236, ALKMAAR- Eleetrische Reparatie-Inrichting. der inderdaad gehandeld uit menschlievendhei of Nu is het maar de vraag: heeft deze oaféhou- had hij zijn schaapjes op het Üroge en wilde hij nu met een nobel gebaar afscheid nemen van zijn loopbaan. Het zal wel een vraag toeken blij ven. Menschlievendheiid is een plantje dat wel wordt aangekweekt in onze egoistisehe maatschappij, doch dat maar zelden groot wordt. Wat denkt u van de menschlievendheid van, een man te Amsterdam, die een passeerende juf frouw1 waarschuwde dat er „spuug" op haar rug zat. „Daar zti het" zei-ie en legde haar hand op de plaats waar de minder gewenschte decoratie zich zou bevinden. Nu wilde het toeval evenwel dat de juffrouw voorheen die hand in den zak van haar mantel had, wfaarin zich een bedrag van f 1780.bevond, dat z ij'bij de Rotterdamsche Bank had gehaald voor haar firma. En toen na tuurlijk geen „spuug" werd ontdekt, biteek dat het geld u itden mantelzak verdwenen was. Het geld verdwijnt toch. Of het nu op de eene of andere manier gebeurt doet er weinig toe, zal de man gedacht hebben. Gedurende de distri butietijden is dit aan verschillende gemeenten duidelijk geworden, namelijk dat het geld ver dwijnt. Loosduinen bijvoorbeeld heeft in de ja ren '18 '19 en '20 een sommetje van 130.000 gulden op het distributiebedrijf moeten toelteg- gen En nu komt daar de adimnistrateur van bet levensmiddelenbedrijf aan het geementebestuur aanbieden deze som te vergoeden. Hij motiveert zijn aanbod met de opmerking dat hij niet altijd in staat is Jgeweest zijn werkzaamheden goed te doen, waarom hij de gemeente nu schadeloos wil steilten. Sommige raadsleden meenden, dat, waar men nu toch niet meer kon nagaan, oif fraude was gepleegd, men de schenking maar moest aan vaarden.' Andere leden meenden, evenwel, dat er voor den administrateur, wanneer deze volgens plicht en geweten heeft gehandeld, geen enkele reden kan ebstaan deze schenking te doen. De Raad besloot dan tenslpte pok, de schtenking niet te acoepteeren. q De Nederlandsehe gemeenten zitten anders ge noeg in de knel om zulk een sommetje niet te versmaden. Oostzaan heeft herhaaldelijk getracht een leening van 70000 gulden geplaatst te krijgen, echter te vergeefs. Daarna beeft het gemeente bestuur het geprobeerd met een bedrag van 20 duizend, maar ook dit pietluttige bedragje was niet bij elkaa rte krijgen. En een verzoek aan het Rijk om finantieele hulp werd afgewezen. En Maastricht zit ook in de beer. Luister. De stad wenschte een paar beren te bezitten; niet zulke welke ieder iu Januari met schrik en beving tegemoet ziet, maar een paar heusche 'echte beren. En liefst een paartje, mannetje en wijfje, Want inmmers alleen in dat geval zou zich openen het ydillisch perspectief van herenliefde beren'geulk. Zou de kans bestaan dat deze aan winst voor de stad Maastricht de grondslag werd voor een gansch berengeslacht dat eenmaal ze ker de aantrekkelijkheid va* Limburg's hoofdstad zou vergrooten. i Dies gingen twee afgevaardigden vlan Maas tricht naar Hagenébck en kozen na lang beraad en ei listige overweging twee fraaie jonge 'beren uit, negen maanden oud. De prijs bedroeg 1350 gulden. Intusschen zijn de hoofdelijke omsl'agbiljetten uitgerekit en bleek uit de hooge belasting dat de gemeente danig in de beer zat en heel wat boe ren gemaakt had. Dat schijnt Hagenebek ook ge- yonden te hebben, althans hij zond den Maastrich tenaren voor allte zekerheid maar twee mannetjes inplaats van het bestelde paar. En dezer dagen zijn de Edelaehtbaren er toevallig achter geko men dat het beertje, dat voor wijfje dorging, ei genlijk heelemaal geen wijfje was, maar een man netje Waar zit nu de fout De afgezanten van Maastricht beweren een wijfje en een mannetje te hebben gekocht. Hagen- boek houdt vol dat het deze beide mannetjes wa- ern. Maar aangezien de gemeente volhardt in haar ovorneinen inzake bovengenoemd ydillisch pers 'pectief, weigert ze thans den derden beer, gorot 1350 gulden te betalten. De gemeente zit nu met haar beide mannetjesberen en Hagenbeek met zijn 1350 gulden beer. Het leven wordt met den d^g prozaïscher en voor ydilltes is geen plaats meer. Thans zullen minnende harten van de stations perrons geweerd worden. Hoe dat kan Behalve aan overvolle treinen lijdt men in ons land pok aan overvolle perrpns. Een geyfolg van de vele perronkaartjes. Die weer een gevolg zijn van de vele minnenden, die nu eenmaal1 op deze we reld bestaan en uitermate van hun tegenwoor digheid blijk geven op de perrons der stations. In andere gevallen verliezen déze soort men- schenkinderen zich in" parken of bósdïrijke stre ken of duistere portieken. Op het perron echter treden zij in het vollte licht. Het perron beschou wen zij niet als de springplank voor de per trein, vertrekkenden, doch als hun eigen' eigen dom. En op deze plaats geven zij den afscheidskus. Ook hebben wij gehoofd dat het perron gepro- ffaneerd wordt door paartjes, die ebide met per- roukaartjes behept zijn. En die slechts de aan komst van eiken trein benutten om! elkaar ter dege te kussen. Dat zijn de zoogenaamde statio naire paartjes. 3 Vandaar wellicht dat de spoorwegdirectie kras se maatregelen heeft genomen. Zij heeft in Ut recht het verbod uitgevaardigd perronkaartjes te verkoopen' na half acht. Dit is een harde stag. Een slag in het aangezicht der minnende perron paartjes. Wij 'besluiten met de vermJellding van een In de groote modemagazijnen te New York nieuw 'beroep. 1 vindt men een categorie bedienden die we hier niet kemreny de „mistake clerks" gelijk4 „Fama'' meldt. „Ik heb 15 weken gelegen dooh ben nu eter aan het werk," schreef ons een T. B. C.-lijder, terwijl hij zijn 3e flacon medioijnen bestelde, dus ruim 2 maanden SNIIT'a T.B.C. middel gebruikt had. Deze en andere briewen van herstellende en genezen T.B.G.-Patiënten, liggen voor elk belangstellende bij ona ter inzage. Mij. „SENKA", Broek op Langendijk. - (Vraagt onze gratis Brochure) - Als een kllant zich over iets komt beklagen, roept men den betrokken afdeelingsehef, die hem eerst geheel laat uitsrpeken. Wanneer hij dan zijn gemoed geledigd heeft, belet hij, en laat den „mistake clerk" roepen, die terstond kolmt, be vend over al zijn leden. „Luister eens" schreeuwt de chef hem dan toe „meneer hier beklaagt zich overAlweer dus een stommietit, We schijnen dus in-niets op je te kunnen vertrouwen, dat gaat zopi niet langer. Je kunt naar den kassier gaap en een hteetje gauw lieefst. Je bent hier al te lang geweest." De arme stakker stamelt nog een pioorflauwe verontschuldigingen en gaat tenslotte weg, een beeeld van volslagen wanhoop. Negen keer van de tien is de woede van den Cclient onmiddellijk gezakt. Vervuld van medelij den verzoekt hij dit plotseling oomgé te her roepen. i Tenslotte veinst de chef tóe te gev'en aan een zoo edelmoedige tusschenkpimst. Hij laat den mis take clerk" opnieuw roepen en zegt hem dat men het „dezen keer" nog eens dotoir de vingers /al' zien Ontroering, dankbetuigingen en de klant keert huiswaarts in het vollte besef iets goeds ver richt te hebben. Bovendien zal hij, wanneer hij weer eens wat noodig heeft nppit ergens anders gaaiï dan in idat magazijn. Wat den bediende „voor vergissingen" betreft hij vervolgt zijn loopbaan als bliksemafleider, iederen dag standjes ontvangend van allte afdee- lingsqhefs. En hij verdient een goed stuk brood - ZUIDSCHARWOUDE. Den 5en November a.s. zal het 37 jaar geiteden zijn, dat de heer Franciscus -Pot als timmerman molenmaker bij Geestmer Ambacht werd aange steld, wijl bovendien de laatste 20 jaar de functie als steker aan Hem werd toevertrouwd. Een tijdperkv an 37 jaar dienstbaarheid in eene betrekking is voorzeker de vermelding alö bij zonderheid waardig. Het moge een voorrecht zijn in gezondheid een dergelijke betrekking zoo'n lan gen tijd te vervullen, het getuigt ook dat plichts besef tot een bijzonder fort des heeren P|ot behoort De omstandigheid wil dat deze bijna 70-jarige arbeider op genoemden datum zijn 45-jarig hu welijk herdenkt. Alleen dit laatste zal, hopen wij, het den oudjes niet aan belangstelling ontbreken wijl wij bescheidenldjk meenen, dat waardeering voor een 37-jarige ambtsvervulling hetzij in wojoird of daad, ejen blijde en dankbare stemming zal verwekken bij dezen „oud-gediende", in huwe lijk en arbeid. Alhier is alweer proces verbaal opgemaakt tegen een melkleverancier. Zoo Verwondert men er zich niet meer over, dat de melk zooi slteaht is. In afwachting van de goedkeuring vjan den gemeenteraad is het vaste personeel aangewezen; voor het geven van herhalingsonderwijsde heer Du Burck als waarnemend hoofd. We vernemen, dat, ondanks Verschillende 'herinnneringen door de Hppirnsche Crediet- en Ef- fectenbank te Alkmaar, het Bestuur der Coöpe ratie „Vooruit" maar steeds in gebreke blijft, de 'promessen per 1 Jan. 1921 aldaar te deponeeren Ons - werd meegedeeld dat genoemde Bank voor nemens is, de volgende week tot executie oWer te» gaan, als iet aap de verplichtingen wordt vol daan. Alhier lbopen ernstige en hardnekkige ge- ruheten als zou een ingezetene, alk vrij Vermogend bekend, slachtoffer zijn geworden van speculatie zucht. Mogen deze geruchten onwaar blijkennie- mand zou er mee zijn gebaat en velen geschaad- Heden wordt te Alkmaar een buitengewone vergadering gehouden (van de Copp. Gjentrale Lajidi bouwbank, gevestigd te Alkmaar, waarin o.m. behandeld zal' worden: Voorstel van het Bestuur om het nadeelïg saldo 'der vorige jaren blijkens Balans per 31 Dec. Laat 14». Alkmaar. hoek Krebbesteeg. Telefoon 671. De Reparatie-inrichting Naaimachine» ook in termijnbetaling OLIE, NAALDEN. ONDERDEELEN. '19 bedragende f 194.364,761/2 door de op 31 Dec. '19 aangesloten Boerenleenbanken te doen De Toelichting luidt: „Naar aanleiding van de besprekingen en de daarop volgende aangenolmen motie van de Alg. Verg. djdé 9 iJ(umi 1.1. stelt het Bestuur voor de verliescijfers der vorige jaren, ontstaan door afschrijvingen pp het Effectenbe zit, van^ de Balans te doen afvoeren op de vol gende wijze: Elke aangesloten Bank teekent vopr zijn deel in het verlies, waarvoor hij volgens art. ■5 der tSatuten toch reeds aansprakelijk is, een schuldbekentenis, waarvoor GEEN rente zal' wpn- den gevorderd. Als compensatie voor deze daad, en om de aangesloten Banken in de geltegenheid te stellen, deze op zich genomen schuld wederolm1 van zich af te Wentelen, zal1 in mindering daarvan telken jare worden afgeschreven de avances, wel1- »ioemi§ferij OAIIL1 V' Biedt aan in elke gewenschte kleur. Bestelt spoedig. Jn. GROEN SINT PANCRAS. ke vanaf 31 Dec. '19 Re Effectenrekening, hetzij door koersverheffing, uitlating, aflossing of ver koop, aanwijst; terwijl e.V. verlies op het Effec tenbezit voor rekening van het geheel zal1 komen Voor de richtige uitvoering van het voorgestelde wordt het wenschelijk geooirdeeld, dat het effec tenbezit afzonderlijk beheerd wordt, bijgestaan door een commissie van advies, bestaande uit 3 leden, tc benoemen door en uit de lteden van de aangesloten Banken. In aanmerking nelmede, djaf 'ons 'Effectenbezit op enkele uitzonderingen na, bestaat uit zeer solide fondsen, waarvan het mee- rendeel aan uitloting onderhevig is, mpgen wij de veiwachting uitspreken, dat dit Verlies binnen af- zienharen tijd weer teruggewonnen kan worden en bevelen' u dit in ernstige overweging aan. We vernemen, dat bij deze Centrale Bank zijn .aangesloten,e 44 Plaatselijke Banken, waaronder de Boerenleenbank II te Zuidscharwoude, en die te Noordscharwoude, geevestigd en werkend over den geheelen Lang#idijk. (Kassier de heer Zut.j' BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond werd in de G reformeerde Kerk •alhier een Unierede gehouden, ter herdenking van +k gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Ön dewrijsWet De Visser. In het eerste gedeelte zij ner rede BEhandelde de sprekers, Ds. Geels, Chr. Ger. predikant te 's Gravenhage, de wording, den:

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 3