Uit den Omtrek Nieuws uit Alkmaar Plaatselijk Nieuws iN ie uwstij dingen. DE IIITVAAHT VAiVDr. klYPER. 1 TR AMVERKEER, BEPERKT. HAMBURG 11 NOV. (V.D.) Het tramver keer in Groot Hamburg is ten gevplge van het gebrek aan kolen op order der kolencommissie van heden af tot de helft beperkt geworden. beperkt treinen verkeer. BERLIJN 11 NOV. (V.D.) Uit Boedapest wordt gemeld, dat heden het geregelde Hongaar- sche spoorwegverkeer wegens kjolengebrek, wordt gestaakt. Alleen de sneltreinen tusschen Weenen en Boedapest zullen voprloopig nog blijven rij- - GEEN KUNSTMATIGE DIAMANT.? BERLIJN 11 NOV. (VJD.) De George Senft ner te Berlijn deelt mede, dat het door hem met de Dynamiet Aktien Mij., voorheen Nolbel, vroe ger afgesloten verdrag over het afstapn der pip- cedure tot het vervaardigen van kunstmatige dia mant met wederzijdsch goedvinden is ontbon den. DE EMIGRATIE-KWESTIE. KOPENHAGEN 11 NOV. (V.D.) Volgens een bericht uit New York zal de Amerikaansche Landverhuizerscommissie een wetsontwerp indie nen, volgens hetwelk de Vereenigde Staten gedu rende een reeks Van jaren voor landverhuizers) zuilten zijn gesloten. Het voorstel wprdt daarop gegrond, dat reeds nu zulk een overvloed van Eu- ropeesehe arbeidskrachten in Amerika aanwezig is, dat de werkloosheid in een voor het bedrijis- leevn bedenkelijke mate toeneemt. Men acht het waarschijnlijk, dat het voorstel dopr Wpjlstreetj zal worden ondersteund. - WAARLAND. Uitslag yan de openbare verkooping van een woonhuis, wagenkods, koolschuur en paarden voet; 'benevens eenige akkers bouwland, staande) en gelegen aan de ringvaart en den harden wteg alhier, tezamen groot 1.93.70 H.A. De verkoop had plaats ,bdj Mej. de Wed. van Ophem op Woensdagavond 10 November 1920, door notaris Mr. A. P. H. de Lange, te Alkmaar en het een en ander behoorde tot de nalatenschap mn wijlen den heer Jb. Bruin" Jz. alhier. Alles tezamen ewrd gekocht door den heer J. H. van Straaten te Haringhuizen voor f8660. - WAARLAND. Na afloop der verkopping huis en 1'and van erven Bruin, werd nog een koolschuu rmet bouw terrein te koop aangeboden, tezamen groot 4 AA. 84 c.A., staande en gelegen aan den verkeersr weg en waarvan eigenaar' de heer J. Noordstrand Pz. alhier. liet een en ander werd opgehouden op f 2300.—. Op de Kraanbuurt, dat als Stadsgedeelte steeds meer beteekenis krijgt, is het „CENTRUM HO TEL" geopend. Met zijn breede front staat hetj gekeeerd naar Ret Verdronkenoord, en de bezoe kers van Café en Lunehroom hebben een aardig uitzicht op dat „centrum" der stad, waar, zou den wij bijna zeggen, het grootst aantal straten bijeenkomt: Kraanbuurt, Huigbrouwerstaat, Ver- dronkenoprd, Vischmarkt, Mient, Langestraat, i De geheeie verbouwing is breed opgezet, 14 keurig ingerichte logeerkamers, badkamer, alles voorzien van strppmend water, heerlijke keuken behaaglijke comfort, een frappant uitzicht vun uit de logeerkamers ziedaar de uitnopdiging in dit Hotel te legeeren. De ondernemer, de Heer Van der Molen, heeft met zijn inrichting alle eer ingelegd. - NOORDSCHAR WOUDE. Naar wij vernemen is hier ter plaatse een Zon dagsschool van de Ned. Herv. Gemeente begon nen met .55 kinderen. - ZUIDSCHARWOUDE. Dte afd. van den Bond voor Staatspenstoneering Nu, antwoordde Henri, toen Lilia een meisje was en ik als knaap met haar omging heb ik haar wel gevlteid, dat is zoo. Haar schoon heid rbacht mij het hoofd op .hol, en ik deed het mijne om haar gek van ijdelheid te maken. En hebt gij haar toen niet voorgepraat, diat het haar 'bestemming was om schoon te wezen, en haar aangemoedigd oom als een kapel1 of een vogeltje te leven? Hebt ge ooit getracht om ihaar goede ''beginselen te versterken, om haart geest te ontwikkelen, haar te Verheffen en krach tig tegen de verzoeking te maken? Of hebt gij (integendeel, u tot haar nedergebogen en haar vei good, omdat zij zwak was? Ik geloof dat gij mannen, door. het oog warmede gij de vrouwen toeschouwt en de manier waarop ge haar behan del l juist Izulke vrouwen opvoedt als Lliia er een is. Henri zweeg en dacht na. Het komt mij lafhartig en een man on waardig voor, Vervolgde Rosa, om met al liet voordeel' aan zijne zijde, met al de kracht dii' zijn opvoeding hem geeft, met al zijne vrij heid van handelen, genoegen te "vinden in de ver nedering van dwaze onwetende vrouwen, die de maatschappij, als dweergen naar den geest, voor huii» bijzonder vermaak aankweekt. Uii zijt heel streng, Juffrouw Ferguson, 'zeide ienri met een gloeiend gelaat. Och, Mijnheer Endicott, ge kunt u altijd daarmede gerust steilten, dat, al ben ik streng, de wereld het niet voor u zal1 zijn. Iedereen zal' zal de petitionnementsactie met kracht ter hand nemen, leder bestuurslid •'ai een deel der ge meente amor zijn rekening nemen, olm1 op huisbe zoek te gaan met inteekenlijsten. Li Broek zuilen 2 zitavonden wérden gehouden terwijl zpo nopdig nog op huisbezpiek zal wpfden gegaan. Als we goed zijn ingelicht worden pogingen in het werk gesteld een nieuwe coop, verbruiks- vereenigrng te stichten. BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot, de heer A. Dekker Abrzn. is ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië gesteld, om benoemd te worden tot hoofdagent 2e klasse bij de algemeene) politie aldaar. Onze vroegere plaatsgenoot, de Wel EerW. Heer B. Gemser, predikant bij de Ned. Herv. (lew. te Eutjegast, heeft een beroep ontvangen) naar gelijke gemeente te Gaast- en Tiejrwoude. BOTSING. i Te Meppel kwam dezer dagen de heer R. S. des avonds laat met zijn motorfiets in botsing met) 'een boerenwagen, die zonder licht reed. S. bleef bewusteloos op den weg. De boer reed door zpjhder zch om den imoterrijder te bekommeren. Des avonds laat vond een landbouwer hem op den weg, n'igg steeds bewusteloos. Deze haalde pal middellijk hulp. S. had een ernstige schouder kwetsuur opgeioepen en was in het geiaat ge wond. De politie die een onderzpek instelde, ont dekte weldr aden schuldigen boer te Lankhorst. Deze bekende met deji motorrijder in bpteing te) zijn gekomen. REIS VAN DE ONDERZEEBOOT K V. Uit het uit Tunis bij het Departement van Marine ontvangen reisrapport van den comman dant van Hr Ms.. K V, die zooals men weet zich onbegeleid op de reis naar Neder landsch, Oost Indië bevindt, blijkt dat van het vertrek uit Rotterdam af tot aan het e(nde van liet Engelsche Kainaal' gunstig weder werd onder vonden. In de Golf van Biskaye stond een booize westelijke deining met zee uit het O. Z. O. waarbdi bleek, dat de boot bij zee dwars, gemak kelijk ligt. Bij de Spaansche kust werd het weder zeer gunstig en bleef zoo toit Tunis toe, zoodat verscheidene dagen met open luiken kon worden gevaren, wat de bevaarbaarheid zee ten goede kwam. Waar dit mogelijk was werd zoo dicht moge lijk llangs den wal gevaren. Dit geschiedde o.a. langs de Portugeeschc kust, door Straat Gibr,altar die bij dag gepasseerd werd en langs Afrika's noordkust van Algiers tot aan Tunis Het station voor draadlpoze telegrafie fupetion- neerde goeJ. Bij Algiers werden nog de tijdseinen van Parijs opgenomen. Met de geefinrichting, konden afstanden van 50 mijl worden overbrugd. De gezondheidstoestand der bemanning was zeer goed. Het zonder eenige haven aan te doen afgei- 'legde traject RotterdamTunis is gelijk aan den grootsten op de verdere reis af te 'leggen ^afstand, nl AdenColombo B DE STAKING DER GEMEENTEWERKLIE DEN TE AMSTERDAM. Heden is bekend geworden de gemotiveerde uitspraak van het Scheidsgerecht inzake de ge meentewerklieden die op 8 Juni j.l'. hebben deel genomen aan de demonstratieve staking. Wij ont leecnen aan deze uitspraak het volgende: Van de 4200 gemeentewerklieden, die op 8 Juni 1920 niet op hun werk zijn verschenen en deswege door de hoofden van dienst hij B. en W- voor straf zijn voorgedragen wegens „verzuim van dunst zonder verliof, zonder dat dit verzuim noodzakelijk en onvermijdelijk was", hebben 2180 'werklieden, werkzaam "bij 14 diensten en btedrij- iven, den wensch te kennen gegeven, hun zaak door het Scheidsgerecht bteredht te zien. Daarvan hebben 33 werklieden de aan hen ge stelde vragen zoodanig beantwöprd, dat hun per soonlijk hopren noodig is gewonden. Het Scheids gerecht meende, de zaken dazen dirie en dferitg uwe partij kiezen, iedereen zal u toelachen en baar veeroordeelen. Dat is edelmoedig niet waar? Wat mij betreft, ik geloof, dat hij een duurzame ongeoorloofde liefdesbetrekking, altijd (de groot sto helft van de schulid op den man rust. Maar, izocais ik zeeide, gij hebt het oordeel van de wereld voor u, en van tien personen zullen er negene worden gevonden, die er volstrekt geeni kwaad in zien, dat een man vian de zwakheid eener evrouw zooveel vpordeel1 trekt als zij hem wil toestaan. Maar ik 'hecht meer aan hetoordeel vlan den tienden persoon, dan aan dat van de negen andeeren. zei Henri. Ik hecht meer aan dat war gij van mij denkt, dat aan dat wat anderen denken. Uw woorden zijn streng, maar ik ge loof dat zij waar zijn. Laat u door iets beters leiden, Mijnheer En dicott, dan door mijne egedachten of die van andeeren. Bedenk welke heerlijkte vooruitzich, ten er zijn voor eeen jong man met uwen invtoied uwene tijd, uw geld. Moet iemand alls gij uw leven op zulk een nietige wij'ze verbeuzelen. O, als ik oveer uwe middelen kon beschikken, zou ik trachten iets te doen dat waard wias om gedaan te worden. Rosa's gelaat schitterde van geestdrift en Hen ri zag haar bewonderend aan. Zeeg mij, wat moet ik doen, vroeg hij. Dat kan ik u nieet zeggen, antwoordde Rosa, Smaar |ajls gee den wil) hebt ami iets te 'dpen o® iets goede tot stand te brengen, zult gjj. later afzonderlijk te moeten behandelen. Na eene breedvoerige toelichting oprd slt hej^ Sscheidsgereeht, dat de stakers van 8 Juni straf baar zijn cn dat bestraffing in dezen rechtmatig en billijk is. Onder het voorbehoud hierboven gemaakt om trent de politieke beteeke|n!is echel' Pfes tra fling adviseert het college dus, de stakers van 8 Juni te straffen met drie, respectievelijk zes dagen' schorsing met gemis van loon. Op dit advies van het Scheidsgerecht zuilten thans B. en W,. moeten beslissen of zij al1 dan, niet de stakers zullen straffen met de voorgestel-( de schorsing met gemis van loon. Ook ten opzichte van de werklieden, die ge staakt hebben, maar niet door de directeur ah voor bestrailing 2ijn voorgedragen, zullen B. en W, een beslissing moeten- nemen. GROOT VERLOF. (Officieel.) De dienstplichtigen behoorende tot het blijvend gedeelte bij de infanterie (lich ting 1920) vertrekken 27 November met groot verlof. i HOOGE KIPPENPRIJZEN. Te Buren werden verkocht 10 witte Wyandotte hennen met 1 haan Voor f 120. HET GEVONDEN GEWEER. Drie jongens, die bezig waren met houtsprok- keien, vonden gistermiddag in een griend te Zwijn drecht en dubbelloops jachtgeweer. De 10-ja-rige B. 'wilde er mede scheten en trof zijn 12-jarig kameraadje L. K. die het schot hagel in het hoofd kreeg en onmiddellijk overleed. W INKELIERfe CONC URRENTIE. la Deventer werden Woensdag vele huismoe ders gelukkig gemaakt, doordien ze voor éénen gulden (ie vergende artikelen konden koppen: een half pond thee, een half pond koffie, een hal pond cacao en een half ponid suiker zonder bon. Je we winkeliers, in dezelfde straat woonachtig, (waren de goede geniussen die dit buitenkasje be zorgden en om de concurrentie nog grooter te maken bood een van hen beiden iederen kopper voor een guldeu een reep chocolade gratis aan. Dat deze reelameverkoop een mass,a, koppers lok te, lgit voor de hand. De toevlped van kooplusti gen was zoo groot, dat de politie vppir een gere geld Verlioop handelend moest optreden en het •publiek en queue stond en- velten een paar uur wachten voor dit koppje over hadden. HET ONGELUK TE SCHIED AM Men meldt: Hedennacht zijn onder de puinhoo- pen van de bij Vijif Sluizen in aanbouw zijnde scheepswerf voor de Firma Wilton, de nég ver miste lijken van den 27-jarigen G. ten Ranker, wonende te Schiedam, en den 24-jarigen J. van Dorp, uit Vlaardingen, gevonden. BEROOVER& GEARRESTEERD De Rotterdamsehe recherdhe heeft een Vrouw ',aar.gehouden, verdacht van een berooving) van f 3000 in Amsterdam gepleegd. Twee inspecteurs hielden vervolgens een koopman aan, Verdacht vjan, heling van het geroofde gelid. De vrouw had nog' enkele guldens, de man een bedrag van nog geen f40 btij zich. Beiden zijn op transport ge- steeld naar de hoofdstad. SPOORWEGONGELUK VOORKOMEN. r Toen gisternacht de goederentrein van Dor drecht naar Rot tentaraFeyenoprd te ongeveer ,twee uur het station IJsselmonde passeerde, be merkte men op het station dat er iets in het mid den van den trein niet in orde was. Het gelukte den trein tot stilstand le brengen, juist voor de Malltegatbrug. Het bleek, dat de lading van een der wagens, welke bestond uit llange ijzeren sta ven, "dwars was komen te liggen, waardoor reeds een aantal telegraaf- en telefoonpalen deerlijk ge havend waren. Ware de trein met dezen wiagen de (biujg over gereden dan was zeker een ernstige ontsporing niet te vermijden geweest. Dppr het snellte optreden van het stationspersoneel te IJs selmonde, werd het ongeluk voorkomen. (Volk.) Alvorens gisteren het sotffelijk overschot van Dr. A. Kuypèr werd uitgedragen, werd te onge-- oolc den weg vinden. Tracht eerst en Voor allte dingen het kwaad goed te maken, dat gij Lilia) heebt berokkend. Gij erkent zelf dat gij haar 'in een staat van dwaze, romantische opgewonden heid hebt gebracht. Het is erger dan dwaas, het is zondig. Het is spelen met haar geluk, voor dit en een volgend lteven. En gij weet, evengoed als ik, dat, wanneeer gij haar behandeld hadt aRsi een broeder of bloedverwant, zonder galanterie en vleierij, alles een geheel ajnderen kfaer geno men Zou hebben dan thans. Gij hadt dit alltes kunnen ovorkpmen, en nu kunt ge er ten minste een einde aan maken. Op mijn woord van eeer, ik wil mijin "best 'doen, - zei Henri. Ik wil beginnen met 'mijne schuld tee bekennen en zooveel het nopdig is de; schande op mij neinen. Ook wil ik trachten om Lilia tot een beter inzipht te brengen. Maar zij' is in slecht gezelschap, en als ik haar man Was, zou ik haar nieet toestaan pm hier een dag langer te blijven. Het is een zedelooste kring waar zij in leeft, en ware poel van ongerechtigheid. Ik veerbeeld mij, zei Rosa, dat als de (zaak geenee verdere gevolgen heeft, de herinné- ring daaraan lang2ameerhand ook in dien kring wel zal uitslijten, en wat de betere gezelschap pen te New York betreft, daar zal men er, ver trouw ik, nieet eens iets van hooren. Mevrouw van A trachan en ik zullen ons in het publiek met Lilia vertoonen, en alte zij met ons en hier aan huis gezien wordt, is dat genoeg ojn ajon een Rozijn lastertongen het zWijgefl op t# lteggea. voer kwart over twaalf ure ten sterfhuize aan de Knaalstraa.t te 's Gravenhage een lijkdienst gehouden waarbij D-.. Hingnalda, predikant der Gereformeerde Kerk aldaar als voorganger optrad. Bij den lijkdienst sprak ds. R.itngnaMa naar aanleiding van de woorden vain den apostel' Paulus in I Thes. 4:1318; „Doch broeders ik wil niet dat gij onwetende zijt van degenen die ontslapen zijn, opdat gij niet bedroefd zijt als de anderen, die geen hope hebben", enz: Na afloop van den lijkdienst werd de rouw stoet geformeerd als volgt: Achter de baar volgden te voet als dragers 'de twintig studenten die den lijkdienst bijwoon den, terwijl als slippendragers naast den lijk wagen liepen de eigen knecht van dr. Kuyper en vier boden van de Eerste Kamer der Staton- Generaal. Onmiddellijk daarna reden in gala-hoirijtui- gen, de vertegenwoordigers van Hare Majestei ten. Vervolgens in vier koetsen de familie-leden, (van dep ontslapene en daarna in vijf rijtui gen de verder hierboven genoemde aanwezigen- bij den lijkdienst. In ean afzonderlijk rijtuig volgden twtee dienstboden Van dr. Kuyper. Daarachter in een rijtuig sloot de familie Rutgers zich aan. Onder de genoodigden bij den lijkdienst behoprden ook nog het Tweede Kamerlid dr. J. G. Scheurer, demissionair predikant Van Solpi, dr. H. A. 'van Au del en de secretaris van directeuren deh Veveeniging voor Hppger Onderwijs op Gerefor meerden Grondslag, Tyo H. van Eeghen. Ver der waren o.a. aanwezig de Duitsche gezant bij ons hof en zijn echtgenopte. Op uitdrukkelijk verlangen dekte krans noch palmtak de bajar. De lijkkist yan eikenhout was voorzien van een koperen (naamplaat, wlaarop gegraveerd „Dr. Abraham Kuyper" benevens de data van ge boorte- en sterfdag. Een schier onafzienbare menschenmassa stond in de Kanaalstraat geschaard. Men ontblootte eerbiedig het hoofd, toen het stoffelijk over schot Werd uitgedragen. Een talrijke schare volgde den stoet dppr de stad en overal langs den weg stonden belang stellenden geschaard. Duizenden belangstellenden, uit alle oorden des lands, voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van dr. Kuyper kwamen hedenmor gen samen in de Nieuwe Zuiderkerk aan de Reitzstraat te 's Gravenhage. De belangstelling was zoo gropt, dat velen geen plaatsje konden' jbemachijgien en luiten de kerk het einde der godsdienstoefening aiWachtten. Omstreeka half een was de dienst afgeloopen en ging men ge- zawenlijk in een langen stoet naar de begraaf plaats. Een op geen honderden na te schatten men- sehenmosnigte stroomde reeds (van circa elf uur af naar Oud Eik en Duinen. Er kwam schier geen einde aan. Op een gegeven oogenblik kwam een stoet, matig geschat op 21/2' a 3000 meti- sehen, die in de Zuiderkerk zich vereenigd had den om gezamenlijk naar den ddodenakker op te tiekken, de ooht reeds gropite bedrijvigheid ver meerderen. Het was een stoet van Kuy.per'd (volgelingen, uit alle oorden des lands, mannen en brouwen, in kleederdracliten uit Zeeland, Friesland, Marken, Volendam, het Overmaas- sche, enz. enz', enz. Velen hadden kindered medegebracht, maar |ie strenge orde dat gee|n (kinderen beneden een zekeren leeftijd op hlet kerkhof mochten komen, werd zPrgvuldig ge handhaafd door de Loosduinsche politie, gehol pen door RijksveldWacht en bereden maré chaussee. In dezen ontzagwekkenden stoet was een groot aantal predikanten, kerkeraads- leden, ouderlingen, diakenen, notabelen, ez., enz., uit alle deeien van ons land. In de meest volmaakte orde schreed men langs de lanen van Oud Ek en iDuinen naar de plek waar het stoffelijk hulsel van Dr. Kuyper ten grave zou dalen. Daar ter plaatse was een breede ruimte met Jouwen afgesloten, waarachter men 2ich opstelde. Fen flinke plaats was ingeruimd' voor de pfficieele perspnen en de pers. Op de plaats der autoriteiten was een spreekgestoelte) (opgericht voor de vijf redenaars. Om het gTaf waren dertig studenten van de Vrije Universiteit) geschaard, deel uitmakende vian het vijftigtal studiosi van die onderwijsinrichting dat heden de (bevolking der Vrije school, die dr. Kuyper zoo na aan het hart lag, vertegenwoordigde. Wat nu te melden omtrent de aanwezigheid wan de verdere autoriteiten, behalve degenen Zij heeeft den hesten, hartelijksten man, dien men 2ich kan voorstellen een van de edelste inenschen die ik ken. Dan beklaag ik hem, zei Henri. Hij is ook te beklagen, maar zijn weg ligt open voor hem. Deze vrpuw1 heeft hij, ziooals zij is, mete al haar gebreken gehuwd, en alle goe de menschen en ware vrienden, van zijne en van haar zijde, moeten imedehelpen om de zaak zpp dragelijk mogelijk voor hem te maken. Ik zou meenen, sprak Henri, dat aan dit gevale geen goedee zijde te vinden is. Nu gelooef ik, henam Roea, dat gij Lilia al te zeer verongelijkt. In ieder mensch is toch een goed beginsel, al is het ppk gering, en langzameerhand moet het goede in hem het kwia- dee in haar overwinnen. Wij willen het hopen, zei Henri. En nu, juffrouw Ferguson, mag ik nu opk hopeen, dat ik niet ten eenenmale uit uw gunst 'geraakt ben. Gij wilt toch dat wij vrienden blijven, niet waar Zeker wil ik dat, was Rosa's antwoord, dat met een vriendelijken lach gegeven werd. Laat ons elkaar hierop dan de hand geven, zei Henri, opstaande om heen te gaan. Rosa reikte hem de hand en zij scheidden in vriendschap. ffiordt vprjolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 4